N*. 12547 "Vrijdag 18 Januari. A°. 1901. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonimer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. HET IJSVERMAAK. Leideu, IS Januari. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per S maasden. i t i i I t 110. Buiten Leiden, per loopor en wau egenteo gevestigd tfln 1.B0. Franco per post I i li I i i i i t i li 165- PRUS DER ADVERTENTIÉN: Van 1—6 regel» f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. örootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Hoe het «au, lloc het is, en Hoe het moet worden. ,Den 19 Dec. 1676 stilkens, de wint O. en S. (Saterdag, volle maen den 20.) ben ick ,Claea Aria Caeskoper van de Hoog in Comp rraet Mayndert, Jacob Blau en Jacob Baar rop ecaet8 uitgereden van ditto M. Arentses, ,de cloo 'e morgens 4 uur m heldere maene- schijn tot Harlem. „Van daer tot Wosop, van daer tot Naer- „den; van daer tot Muiden, van daer over ^F'ampoos tot Munkedain, van daer tot .Eedam en Purmerend, van daer op Ouwen- .jdijc, daer wy de le mael plavaterde, aynde .omtrent de cloc 1 uur, van daer tot Hoorn, ,van daer tot Enkhuyz, van daer tot Meden- bliek, van daer tot Alcmaer, daer nogh eens „playsterde en van daer naer huis; doen .wij even van Alcmaer af ware begoa te ,8nouwen en quame aoo thuijs omtrent de „cloo half 9 saves, hebbende bovengemelde „12 stede besoght op 1 dag. (Wiohbrs, „Schaatsenrijden"). Hoe het was, dat is bjjna Diet te gelooven en toch, wanneer wy de verhalen hooren uit de geloofwaardige monden van ouders of grootouders, dan moet het waar zyn, dan staat het zoo vast als een paal, die van onder tot boven in het Galgewater is vastgevroren. Jaren geleden waren er dan winters, die weken en nog eens weken duurden. Toen werden Paascheieren op het Us gegeten en de kuipers kuipten de vaatjes op hot Us alsof dat zoo behoorde. Een zekere „Pauw Fleur" kwam met óón slag van het Kort-Rapenburg tot do Smids- eteeg en een tweede „zetje", beentje over, bracht hem veilig op dèn Witten Singel. Die tyden z(jn vervlogen, en het zal menigeen spyten zoo'n winter nooit te hebben meege maakt. En thans? Tot voor een 1-2.-1 al jaron waa het ondergeloopen Schuttersland of Raam- land de leerplaats voor velen, daarna waagde men zich op slooten en singels om ten slotte over RUn en Schenk een tocht naar Den Haag te ondernemen en, dat wilde wat zeggen! Van af de stad kwam men dan aan de Vinkbrug. „Oppassen", roept een der vele baanvegers. „Een cent rolt over het ijs; achter ons „hooren we hetzeltde geluid regelmatig zich „herhalen, dan komt een geïmproviseerde „hangende brug onder de brag, waar het .ijs waarschynlyk uitstekend is geweest; „Joch de baanvoger heeft het met zorg .*ersfc stukgeslagen en er toen asch en „stroo opgegooid, terwijl hy de andere gaten „zorgvuldig heeft dichtgespijkerd. Pas uwes Top, jutfrouw, zie zoo, zachies an maar." vieneer past uwes daarop!" zegt hij tegen „bet voorste paar, dat om de planken heen rijdt en al een paar honderd meter verder „zwiert, voor de anderen door de brug zijn. „Als het gezelsohap voorbij is, roept hy „met langgerekt geluid: „Nei-lus, Nei-lüs!" „Wel nou, wat wou je?" roept deze terug. ,Noi kom nou er es kaike, daar bennen ze „me jandoppie over het dikke ais gereêe, „der was nog wel 'n maid bai!" „Wel Piet, wajie zait, dft zei 'k'je oramers „al, d'r mot nog n houtje voor, jong!" (W. Mullbb, „Wintersport".) Eveu verder was het als aan de Vinkbrug. Overal was van kunst- en vliegwerk gebruik gemaakt, overal moest men kruipen of klau teren. Kwam men er zonder winkelhaak in jas of pantalon af, dan was dat een ware meevaller en menige jongedame moest een strook of kantje van haar japon missen, wanneer zy aan een met den bezem dreigen den baanveger geen cent gaf, omdat zy op dat oogenblik geen kwartje kon klein krygen. Kreeg men na al die wederwaardigheden Den Haag in 't zicht, dan waren zonder twjj fel een 100-tal van die baanvegers of baanbe- dorvers de revue gepasseerd. Na den terugtocht bleek dan duidelijk, dat zoo'n ritjo minder voordeelig was dan eon tegenwoordig eendaagsch retourtje. (Polder- verkeorl) Zoo was hotl Hoe het nu is? Niets la gemakkelijker dan zich hiervan zelf te gaan overtuigen. Zoodra de winter in aantocht is, komt er leven in het Bestuur dor „Leidsche IJsclub". De goed aangelegde kunstbaan wordt onder water gezet en slechts weinig vorst is er noodig, om de liefhebbers van schaatsenrijden te laten genioten van een spiegelgladde baan. Hot ongestoord rijden zonder lastige baan vegere ls daar waarlyk eea genot. Kinderen kunnen er veilig heengaan, want het slimste, wat daar gebeuren kaD, is, het halen van een Z. g. n. „oliepoot". Het is een leder echter niet gegeven, van die kunstbaan te kunnen genieten. De „Zuid-Hollandsche IJsvereeniging", eenige jaren geleden in Den Haag opgericht, heeft ten doel, „de bevordering van het veilig en ongehinderd verkeer op de (publieke) Ijsbanen in Zuid-Holland. Een 40-tal vereenigiDgen z()n als afdeelingen toegetreden, waaronder Rotterdam, Leiden, Delft, alle plaatsen in het Westland enz. Een nauwkeurig bewerkte terreinkaart voor schaatsenrijders, uitgegeven door de „Z.-H. IJ.", wordt tegen den koatenden prys f 0.76) voor de leden beschikbaar gesteld. BU die terreinkaart is gevoegd een gids, waarin een 16-tal mooie tochten naar ver schillende richtingen zUn beschreven. Een 2de verbeterde druk van dit werkje heeft reeds het licht gezien. De „Afdeeling Leiden", 6 jaren geleden opgericht, heeft in beheer genomen het Galge water vanaf de Staatsspoorbrug tot de Vink brug. Zoodra het Us betrouwbaar is, begint het Bestuur daar een baan te trekken. De baan wordt zoo breed mogeiyk genomen en alle mogdiyke zorg wordt er aan besteed. De vlag der Vereemging is het teeken, dat de baan officieel is geopend en het fis de schaatsen- rUders zonder gevaar kan dragen. Op de groene banken der Vereeniglng kunt u plaats nemen, om de schaatsen onder of af te binden. Rechts en links staan borden, waarmede het Bestuur u. uitnoodigt steeds het „Rechts houden" in practyk te brengen, en het is opmerkelijk, dat niettegenstaande de groote drukte, die er somtyds heerscht, hoegenaamd geen ongeluk voorkomt. Elk jaar heeft het Bestuur dezelfde baanvegers in dienst. Zy kennen dus het klappen van de zweep en staan bovendien onder geregeld toezicht van het Bestuur en een baanmeester. Zy genieten vast loon en het is hun streng verboden gelden te vragen. Een groot deel der baanvegers ls voorzien van zakdreggen en bovendien bevinden zich op een paar plaatsen flinke reddingsladders. Tegen eventueele ongevallen zyn dus alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen. Op het 2de Gaigewater, daar heerscht orde en gezelligheid. Daar ziet men de slanke deftige dame met 'a imitatie Chamberlain met hoogen zijden en pandjesjas, maar ook de dikke boerendochter met een van het Vierde, wiens veelkleurige broek eertyds eens wit uit de waach ia gekomen. „Leg ereis an"l „leg erels an"I roept daar de tentjesbaaa, terwyi hy een vollen schep uit de byt in de melk gooit, die byna stond to verkoken; Daast hem staat 'n jongen, wiens tanden aan elkaar zyn verbonden door 'n „dikke piet", dien hy zooeven bfi dien baas hseft gegapt. Leg ereis ant Leg ereis an! da's je ware! De contributie der Z.-H.-IJ. is zoo laag mogeiyk gesteld en bedraagt slechts 50 cents per jaar voor gewone leden of een gulden (minimum) per jaar voor Donateurs. Het bewya van Lidmaatschap der afdeeling Leiden is geldig op alle banen van toege treden vereenigingen en dus kan men daar mede byna de geheel© Provincie doorkruisen, zonder door baanvegers te worden lastig gevallen. Dit laatste alleen, zou een ieder moeten doen besluiten zich als lid of donateur to laten inschryven. Op enkele plaatsen vindt men bussen om leden en niet-leden, die byzondor over de baan tevreden zyn, in de gelegenheid te stellen, daarvan een klinkend bewya te geven, waarmede de kas der Vereeni glng een weinigje wordt gestyfd. De afdeeling Leidon telt thans nog slechts een 400-tal leden en dat, niettegenstaande de geringe contributie. Op de grachten, singels en vaarten ia de toestand echter treurig. Laten wy Blechts de oogen vestigen op het Galgewater van de Borstelbrug tot de Staatsspoorbrug, op enkele singels en vooral op de bruggen. Er ivorcU weinig of niet geveegd, maar wel gebedeld en gescholdenOnder en by de bruggen wordt het ijs stukgeslagenbossen stroo en planken worden er dan neergelegd, alsof men O wil helpen. Dan leunt ge offeren, maar het xoare beter, als aan die gedienstige geesten niets werd gegeven. Zy verknoeien het 1)8 en belemmeren het vrye verkeer. Ook op andere manieren wordt het ys be dorven. Zie slechts de Mare en Oude Vest. De Mare is in het midden beplant met takken, die zoo groot zyn, dat een straatbengel er een knip zou willen inhangen in de hoop een mees of vinkje op den kop te kunnen tikken. De Oude Vest by de Mare ls zoo fraai aan gelegd, alsof de koningin van Engeland voor nemens is daar te passeeren. Hoe mooi en sterk zou op die plaatsen het ys kunnen zyn. Nu is het verknoeid! „Zoo is hetl" Hoe het moet worden? Het moet overal worden zooals het nu is op het tweede gedeelte van het Galgewater. Een blozende jonge boerendochter zag dezer dagen blykbaar voor het eerst die baan en riep vol verbazing „'t is 'n merékel". Konderden, ja duizenden waren op de baan en overal hoorde men: de baan is prachtig, breed, het is een baan zooals wij nog nooit te voren op het Qalgcwater hebben gezien Als de wandelaars een weinigje meer naast de baan bleven, zouden zy waariyk goed doen. Hot doel der „Afdeeling Leiden der Zuid- Hollandscho IJsvereeniging" is, „het ysver- „vermaak te bevorderen en tevens daardoor werk te verschaffeti zooveel mogeiyk door het De gemeonte laat, zoodra het ys zich in de pachten vertoont, al de borden van den zolder halen, waarop staat: Onder de brug gevaarlijk" die blijven hangen ook al vriest het, dat het kraakt, en wanneer het ijs voldoende sterk is; niemand stoort zich zoodoende aan die dingen, maar de gemeente zegt: als er eoa inzakt, hebben wy onzen plicht gedaan. „aanleggen van banen in en om de gemeente „Leiden, ech ter in aansluiting met de banen „der ysvereenigingen van omliggende ge- „meenten". Het doel ls zeer gemakkeiyk op papier te beschryven doch om het te bereiken, daarvoor is meer noodig. Daarvoor is noodig steun van een ieder, die «chaatsenrydt. Een ieder moet lid of donateur worden en met het oog daarop is ook de contributie zoo laag mogeiyk gesteld. Is Leiden van alle richtingen door mooie Ijsbanen bereikbaar, dan kan dat niet anders dan zeer voordeelig zyn voor onze gemeente. Men denke slechts aan „De Vink". Heel Den Haag kent de „Groote Vink". De „Groote Vink" heeft door het ys een boerenjongens- en erwtensoep- oftewel „snert- reputatle" gekregen. Velen moeten or somtijds ongetroost vandaan gaan, omdat zy geen bordje hebben kunnen machtig worden. Den Haag heeft weinig water en een tochtje in en om Leiden zou voor menig Hagenaar een waar uitstapje zyn. De inkomsten der afdeeling Leiden laten echter deze groote exploitatie niet toe. Ieder lid moet zyn familieleden en kennissen aan sporen lid of donateur te worden. Het ledental moet minstens 5-maal grooter worden. Het is in het belang van een ieder, daartoe mede te werken. Het Bestuur verlangt niets liever dan uit breiding. Het zal een voordeel zyn voor Lelden en daarom zal de groote trap van het stadhuis worden beklommen en om den hoek der Raads zaal zal de Penningmeester roepen: „Heeren, denkt eens aan den baanveger 1 „Liefhebbers van concerten en lezingen is „een gehoorzaal geschonken; liefhebbers van „comedie wordt jaariyks een ruime subsidie „gegeven, de 3-October-Vereeniging geniet „voor één dag feestvieren duizend gulden en „nu komen de liefhebbers van onze oud- „Hollandsche yssport ook eens by U aan kloppen II" Is het te veel, als het Bestuur zou vragen, zoodra de banen kunnen worden aangelegd: geef ons een vergoeding van Vijfhonderd Gulden? Oud en jong, rijk en arm, alles geniet daarvanHet is immers tevens werkver schaffing De 500 gulden zouden uitsluitend aan Leidsche werklieden kunnen worden uitbetaald! De baanvegers zouden een vast daggeld ontvangen, zich niet meer behoeven te be klagen, dat zy „tot een uur of twee met z'n baie maar 2 cinte" hebben ontvangen. Wy zien reeds in verbeelding onze grachten en singels met prachtig aangelegde breede dubbele banen voor het rechts houden vol Bchaatsenryders; daarover zwieren onze gemeenteraadsleden met vriendelyken lach, alsof zy vragen: „is het zoo naar uw zin?" '8 Avonds zien w(j de verlichte banen, de Koornbeurs en Vischbrug verlicht mot vet potjes; het carillon speelt en, zou het waar zyn?.... uit de fontein springt warm water I Zou het zoo worden? Laten wy er moeite voor doenl Ieder voor zich en in zyn kring onder leiding van het Bestuur der „Z -H. IJ.-Y.", Afdeeling Leiden. Er moet verandering in komen l Door de vereeniging „Litteris Sacrum" werd den 8aten December 11. in den Schouw burg voor haar leden en geïntroduceerdon het bekende blijspel„de Candidatuur-Van Bommel" opgevoerd. Thans bestaat het voornemen om tegen matigen entree-prys een tweede op voering te geven in de eerste helft van Februari, waarvan de baten geheel ten voor- deele van „Schoolkindervoeding" zullen komen. De schryver van het stuk, de heerJ. DeKoo, gaf zeer gaarne zyn toestemming voor een opvoering tot dit doel. In do goed bezochte vierde Winterlezlng, gisteravond in do kleine zaal van het Nuts- gebouw alhier gehouden, trad als spreker op prof. dr. J. J. P. Valeton, van Utrecht. De hooggeleerde spreker behandelde op grondige wyze het bekende werk van Sheldon „In Zyne voetstappen", met den bytitel: „Wat zou Jezus doen?" en ook andere werken van dien schryver. Hy wees er daarby op hoe druk voor anderhalf jaar dat boek gelezen en besproken werd, welk een be- teokenis het had, welk een éclat het toen maakte; hoe het nu is voorbygegaan, wat evenwel niet wegnam, dat het boek een, zy het dan ook minder actueele, bespreking thans nog alleszins waard kan gekeurd worden. Dat het boek is voorbygegaan, getuigt, volgens spr., er niet togen, en ook niet tegen Sheldon. Immers, we leven te snel, om ergens lang by stil te staan, en ook het voorbygaande heeft zyn beteekenls. Spr. toonde vervolgens aan, dat de bytitel „Wat zou Jezus doen?" ongelukkig ls geko zen, met het oog op de eenige plaats, welke Jezus, als staande buiten de dingen, inneemt. De gedachte, er aan ten grondslag liggende, ie echter volkomen juist. De vraag wordt ook niet goed geformuleerd door: „Wat wil de Heer, dat ik doen zal?" Maar zo is deze „Hoe zal ik het best in myn omgeving, in myn positie, een beelddrager zyn van den Heer?" „Hoe zal het in my blyken, dat ik dea Heeren eigendom ben?" En tegen deze vraag kan een Christen geen bezwaar hebben. En al is dan het boek voorbygegaan, wanneer deze vraag by ons heeft postgevat, dat zit er een eeuwigheid in. Na vervolgens Sheldon, predikant te Topeka, in Kansas, die, in stede van avondpredikaties te houden, verhalen deed en zóó het Evangelie predikte, geschetst te hebben, en ons bekend te hebben gemaakt met den inhoud van het reeds vermelde werk en ook met dien van andere, als: „De twintigste deur", „Richard Bruce", „Zyns broeders hoeder", enz., enz., stelde spr. in het licht hoe ten grondslag ligt aan deze werken: aan te toonen de leegte van het wereldsche leven tegenover den rykdom van het leven met God. By het noemen der verschillende bezwaren tegen Sheldon's gedrukte verhalen drong spr. er op aan, deze niet te beschouwen als leef regels, maar als illustraties, als voorbeelden, en legde hy den nadruk op het beoogde doel de3 schryvers: het leven Gods in de wereld geopenbaard te zien door de Gemeente. In de vyfde Volksbyeenkomst trad gister avond als spreker op de heer J. H. Rovers, van Amsterdam, die, evenals hy dit by andere gelegenheden meermalen reeds hier en elders gedaan had, zyn denkbeelden verkondigde omtrent de volksopvoeding In verband met een betere volksweerbaarheid. De opkomst was niet zoo talryk als anders en na de pauze bleek bovendien, dat velen in dien tyd de Stadszaal verlaten hadden. Zy, die gebleven waren, volgden spreker echter met de meeste aandacht, erkonteiyk als zy tevens waren voor hetgeen hy op welsprekende wyze, met gloed en overtuiging, had ten beate gegeven. By Kon. besluit is benoemd tot 2den lult.-commandant van het korps „Leidsche Studenten vereeniging, tot vr(J willige oefening in den wapenhandel, Pro Patria", te Leiden, jhr. E. B. F. F. Wittert v. Hoogland. De baan der Leidsche IJsclub was heden weder geopend. Geen enkele vlag woei echter van de talrijke stokken; slechts aan den ingang en op de restauratietent zag men er een halfstok wegens het overiyden van den heer 3L T. Caron, den peuningmeester. Het groote avondfeest, dat Zaterdagavond zou worden gegeven en waarvoor de noodigo voorbereidingen reeda waren getroffen, ie uitgesteld. „Het Vad.", melding makende van de teraardebestelling van mr. dr. Ch. M. Dozy, eindigt zyn desbetreffend bericht aldus: „Het trok de aandacht, dat noch namens de gemeente Leiden, voor welke de over ledene zich zeer vordiensteiyk heeft gemaakt, noch namens de vereeniging van archivarissen, wier werkzaam medelid hy was, een woord werd gezegd. Men deelde ons mede, dat de wethouder Dekhuyzen voornemens was ge weest te spreken, maar waarschynlyk op het laatste oogenblik verhinderd is." De gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd tot directeur van het Museum van Land- en Volkonkundo, en het daaraan ver bonden maritiem museum Prins Hendrik, den heer Joh. F. Sneüeraan, te 's-Gravenhage (derde op de aanbeveling), met 28 stemmen. Voorts waren uitgebracht 2 stemmen op mej. P. C. Lindo, te Hiliegom (2de op de aanbeveling), 8 et. op dr. H. J. Lulofs, te Amsterdam (late op de aanbeveling), en 2 at. in blanco; tot leeraar in de natuuriyke historie aan de H. B.-School met 8-jarigen cursus, dr. F. A. H. Schreinemakers, te Lelden, mot 38 st. en 2 st. in blanco tot tydeiyk leeraar in de wiskunde aan dezelfde H. B.-School den heer G. C. Van der Want, te Hilversum, met 86 st.8 st. in blanco en 1 stem op den heer Van Nuchteren. Hedennamiddag, te vyf uren, zal de Koningin, naar „Het Volk" mededeelt, de delegatie van het landeiyk Hogerhuis comité in audiëntie ontvangen. De delegatie bestaat uit J. G. Götze en O. Van Schooten en mej. M. Sckaafsma. Aan de Koningin zal het gratie-adres aangeboden worden, benevens de ïysten met bybehoorende handteekeningon, waarvan het aantal tot nog toe 10,294 bedraagt. Naar men uit Amsterdam meldt, zal het bezoek van het Koninkiyk echtpaar aldaar, den dag van aankomst (5 Maart) en vertrek meegerekend, 6 dagen duren. De regeering van Liberia heeft inge trokken de op 9 November 1899 gedane opzegging van het tractaat van vriendschap, handel en scheepvaart tuaschen Nederland en Liberia, van 20 December 1862. Jhr. mr. C. Beelaerts van Blokland, adjunct-inspecteur 1ste klasse by de Maat- achappy tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht, Ls benoemd tpt inspecteur. De Centrale Raad van den Kath. Bond van Drankbeatryding „Sobriëtaa", te Arnhem in buitengewone vergadering byeen, heeft een motie aangenomen, waarin hy, ook wanneer het thans aanhangige ontwerp tot herziening der Drankwet vóór of op 1 Mei tot wet mocht worden verheven, verklaart, het dringend noodig te achten, dat de wetgever zyn volle aandacht aan de oplossing van het alcohol vraagstuk biyft schenken, en dat naar zyn vaste overtuiging a. als directe middelen tot die oplossing o. a. In aanmerking dienen te komen: local option (plaatseiyke keuze); losmaking van de gemeente-financiön van den drankhandel; Rykssubaidie voor oprichting en instand houding van a8yls voor drankzuchtigen; wettelyke regeling tot opneming van drank zuchtigen in asyls; b. dat ook laugs indirecten weg met vrucht door de hulp van wettelyke bepalingen tegen het drankmisbruik kan worden gestreden, door de oorzaken van het kroegbezoeken zoo veel mogeiyk te beperken: woningwet, ge zondheidswet, minimum-loon en maximum- arbeidsduur in de Ryksbestekken enz.; dat ook de kinderen tegenover drankzuchtige ouders dringend behoefte hebben aan den steun der wet (de vier regeeringsontwerpea tot bescherming van kinderen). Naar de „N. R. 0." verneemt, is do lste luit. der inf. jhr. O. L. Van Suchtelen van de Haare, ordonnans-officier van H. M. de Koniugin, bestemd om als adjudant te worden toegevoegd aan Hertog Hendrik. Naar de „Residentiebode" verneemt, heeft het wetsontwerp tot verhooging van de subsidie aan de bijzondere scholen ala gevolg van de Leerplichtwet, den Raad van State verlaten, zoodat de indiening er van thans spoedig kan worden verwacht. De luit.-kolonel G. J. D. A. Riesz, van het 88te reg. inf., zal tegen 1 Mei den dienst- met pensioen verlaten. De 2de luits. H. 0. J. M. Berkeljon, van het 6de, en F. H. W. De Quartel, van het 8ste reg. inf., worden eerstdaags bevorderd tot laten luitenant. De minister van financiën maakt bekend, dat in de maand April een examen zal worden gehouden voor de betrekking van adspirant- landmeter by het kadaster, waarvoor ten hoogste tien plaatsen kunnen vervuld worden. Voor byzonderheden zie men de „Sts.-Ct." van heden. Het Jaarboekje voor de Ambtenaren der directe belastingen, enz., onder redactie van den heer O. Middelkoop, hoofdcommies by het departement van financiën, mag zich dit jaar in een feestgetyde verheugen: het is thana een kwart-eeuw onder de redactie van genoem den hoofdambtenaar, die zich voortdurend heeft bey verd de administratieve rubriek jaariyks vol lediger te maken en nuttige, belangwekkende opgaven, mededeelingen en artikelen in het werkje op te nemen. Voor het eerst zyn er thans ln opgenomen de experts voor de invoerrechten. Het boekje bevat voorts o. a. een aardig kykje in het laboratorium voor suikeronderzoek van het bestuur der accynzen te Amsterdam, van de hand van den heer H. L. W. Albers. Door een „Comité van Huldebetooging", gevormd door de heeren O. L. Bressers, pre sident der Koninklyke Harmonie Musis Sacrum" te Dongen, voorzitter; jhr. mr. F. Van de Poll, president van het „Zeister Harmonie-Muziekgezelschap" te Zeist, onder voorzitter; Th. L. J. Van Banning, eore- president der „Harmonie van Maastricht", secretaris; J. O. Eland, president der „Har monie" te Bommel, commissaris; J. F. Platte, president van den Provincialen Noordhol- iandschen Bond van „Harmonie- en Fanfare- Corpsen" te Bu8sum, commissaris, en M. J. H. Ke8sels, te Tilburg, directeur, is een rond- schryven verzonden aan de Nederlandscha Dilettanten, Harmonie- en Fanfare-gezel schappen, met uitnoodiging om op Maandag 4 Februari een algemeene nationale hulde betooging van bedoelde gezelschappen te doen plaats hobbon, door een orkest van ongeveer 500 executanten, uit de leden samen te stellen. Het comité deelt mede, dat deze aubade welwillend zal worden aanvaard. De Keizer van Duitschland heeft gisteren aan den Dultschen gezant te 's-Gravenhage, graaf De Pourtales, telegraphisch opgedragen, zich heden te begeven naar Delft en aldaat in den grafkelder der Oranjes uit 's Keizers naam op de grafstede van prins Frederik Hendrik neder te leggen een krans aan een lint in de Pruisische kleuren met de initialen W. R. daarop aangebracht, en bevattende het volgend opschrift: „Zum Andenken an den Grossvater des ersten preusischen Kónlgs 17011901". De gezant zou zich hedenvoormiddag te 11 uren in de Nieuwe Kerk te Delft van de opdracht van zyn souverein kwyten. Geiyk men weet, was de grootvader van den groeten keurvorst Friedrich Wilhelm, die in 1701 de eerste Pruisleche koning werd, getrouwd met een dochter van onzen stad houder Prins Frederik Hendrik, zoon van Willem I, Prins van Oranje. De kapitein der mariniers D. G. Vreoden- berg, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is ter beschikking gesteld van den comman dant van hot korps mariniers. De buitengewone adelborst by de Koninklijke Nederlandsche marine-reserve J. C. Binder wordt met 27 dezer ,van zyn plaatsing aan boord van het instructieschip „Gier" onihovon. De gemeenteraad van Utrecht heeft gister middag een voorstel van B. en Ws. aange nomen om een bedrag van f 7000 uit te trekken voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het huweiyk van H. M. de Koningin. Het stoomschip „Admiral" (uitreis) pas seerde 16 Jan. Aden; de „Burgemeestor Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 17 Jan. van Genua; de „Harburg", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 16 Jan, te Marseille; de „Herzog" (thuisreis) vortrol^ 15 Jam van Durban; de „Kanzier" (uitreis)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1