ijsbanen om Leiden. ondernemen. Ondor deze brieven was er slechte één, die voor de avontuurlijke onderneming waarschuwde, en deze hacf de Franschman De Fonvielle geschreven. Opmerkelijk was, dat deze brief mot de volgende met potlood geschreven opmerking was voorzien: „Het is mogelijk, dat hij gelijk heeft, maar het is nu reeds te laat. Ik heb alle toebereidselen ge- trollen, ik kan nu niet meer terug." Het testament zelf was zeor kort geschreven. Andróe, de wetenschappelijk strenge man, heeft iedere sentimentaliteit vermeden. Alleen de aanvangs-regels verraden, dat hjj reeds met zichzelven In het reine was gekomen omtrent het noodlot, dat hem wachtte. De inhoud van het testament luidt als volgt: „Het testament, hetwelk ik thans hisr neer schrijf, is waarschijnlijk het laatste schriftstuk, dat ik Bchryf, deswege rechtsgeldig. Ik schrjjf het aan den avond van den dag, vóór dien, waarop ik de reis zal aanvaarden, die gevaren brengen zal, zooals de geschiedenis tot dusver niet in staat Is aan te toonen. Mijn voorgevoel fluistert my in, dat deze verschrikkelijke reis voor mij den dood beduid t." Dan volgt het geordende deel van het testament. Het uit eenige duizenden kronen bestaande vermogen komt voor de helft aan zyn broeder, voor de helft aan zijn zuster. Zjjn uitgebreide bibliotheek, die van de beduidendste weten schappelijke werken voorzien is, heeft Andrée aan zijn broeder vermaakt, onder die voor waarde, dat hy er later een volksbibliotheek van maken zal. (17. D.) Hazerswoude: De Poel is weder het groote aantrekkingspunt voor de schaatsen rijders. Gelukkig gaan een groot aantal paartjes buiten de gemeente, cm zich te vermaken; anders zou inderdaad de ruimte te beperkt zijn, om behoorlijk van het ijsvermaak te kunnen genieten. Ouden en jongen, ervaren reders en krabbelaars krioelen daar in bonte mengeling dooreen. Menschen, die anders geen oogenblik tyd te verliezen hebben, zoeken hun ijzers weer op, om toch eens even een „streekje te leggen" en blyven dan, door het vrooiyk en aangenaam gezelschap vastge houden, vaak tot den avond toe doorzwieren. De gevaarlijke plaatsen worden thans van gemeentewege gekenmerkt en de „Werk verschaffing" doet het hare, om de toegangs- banen in behoorlijken staat te brengen. Een drietal jongelieden haalden in de nabijheid van een der verlaten gistermiddag nog een nat pak, daar zij halverwege door het ijs zakten; doch gevallen van ernstigen aard maakten geen inbreuk op de algemeene onschuldige vreugde. N o o r d w y k. IJe vrij goed, banen bijna gereed, enkele wakken. Noord wij korhoek wordt druk gewerkt. Zoetermeer. Do ijswegen zijn overdag zeer goed berijdbaar; by avond zijn er enkele plaatsen die niet geheel zonder gevaar te passeeren zijn. Door den dooi is het ijs zacht geworden en rfidt daardoor zwaar. De Delftsche en Leidsche Wallen rijden goed, doch ook liefst niet by avond. Voorhout: Het ys op de Haarlemmer- trekvaart van de grens van Lisse tot den Noordwykerhoek heeft door den dooi nogal geleden. Naby het Mallegat, de Piet-Gyzenbrug en de Noordwykerhoekbrug zyn groote trek gaten. Dinsdag- en ook Woensdagnamiddag is naby de Noordwykerhoekbrug een persoon door het ys gezakt, maar beiden werden spoe dig gered. In het midden zyn enkele onver- trouwbare plaatsen en Dondoruagnamiddag was er een wak op de Voorhoutsche baan tegenover de brug by den Zwetterpolder. Degevaarlyke plaatsen zyn alle kenbaar gemaakt. Van den Noordwykerhoek tot Sassenheim is de Haarlemmertrekvaart vertrouwbaar, doch wegens de schoteen op sommige punten niet best te beryden. De Zandsloofc is betrouwbaar, behalve onder de brug in den Loosterweg, en ook de Dinsdag- sche Watering is, behalve op een enkel kenbaar gemaakt punt, vertrouwbaar. De trek over deze wateren naar Kooipolder is voel verminderd sedert de Haarlemmervaart be reden wordt. De Usclub begon Dinsdag met het in orde maken der banen; do dooi van Woensdag en Donderdag maakte^veel werk nutteloos. Warmond. Over het algemeen Is het ys hier zeer mooi, wakken zyn en worden door de ysclub afgezet, maar men zy ten ernstigste gewaarschuwd vooral zy, die op het Wyde niet bekend zyn zich strikt aan de bereden banen te houden. Van Leiden af is het mooiste de Haarlem mertrekvaart om er te komen. Spoorbrug aldaar goed vertrouwd. Aalsmeer. Naar aanleiding van een ongeluk op de Ringvaart by Schinkelveer vestigt het bestuur der IJsclub „Algemeen Nut", te Aalsmeer, de aandacht der schaatsen- ryders op den gevaarlijken toestand van de Ringvaart wegens de vele wakken. Zoeterwoude. De ysbanen zyn door de gemeente wegens de vorst wel in beteren toestand gekomen, maar de bruggen zyn alle nog gevaarlyk. Ook begeve men zich op geen plaatsen dan die door de IJsclub in orde zyn gemaakt. buitkwlawix In de Kamer hield gisteren de voorzitter, de heer Paul Deschanel, een toespraak, waarin hy er op wees, dat zyn herziening het bewya is, dat de Kamer elk denkbeeld verwerpt, strek kende om het presidentschap te verbinden aan deze of gene staatkunde. Hy voegde er by, dat de nieuwe eeuw Europa aan diep gaande wyzigingen zal blootstellen; en wie er op het beslissende oogenblik niet by Is of verstrooid biykt, zal worden overwonnen. Daarom moeten de Franschen vereenigd biy ven en den blik naar buiten geslagen houden; zy moeten waakzaam en oplettend zyn voor alle gebeurtenissen, steunend op een werkzame diplomatie, op een krachtig, eensgezind en geëerbiedigd leger, en op nauwgezet beheerde financiën. De heer Sembat verzocht een interpellatie te mogen richten tot de Regeering over de Inmenging van het Vaticaan in de binnen- landsche aangelegenheden van Frankryk. De minister-president Waldeck Rousseau verzocht deze interpellatie te doen plaats hebben na de andere; dit werd door de Kamer verworpen met 297 tegen 216 stemmen. De vaststelling van de behandeling op Maandag on do samen voeging dor interpellatie by het wetsontwerp op de geestolyke vereenigingon, dio door den heer Waldeck-Rousseau werden aanvaard, werden daarna aangenomen met 352 tegen 194 stemmen. De zitting werd daarna opgeheven. De opbrengst der ryksmiddolen in Frank ryk heeft in 1900 de raming met 78'/i en de opbrengst van 1899 met ruim 49 millioen franken overtroffen. Portugal, De „N. R. C.1' ontvangt van haar by zon deren correspondent te Lissabon een schry ven, waarin naar aanleiding van 's heeron Ernst George's vry onverwacht overiyden wordt gemeld, dat hy eerst een paar weken geleden van zyn kantoor is moeten wegblyven; de dood heeft hem dus midden uit zyn drukken werkkring weggerukt. Het verloop zyner ziekte is verrassend snel geweest. HetNeder- landsche consulaat-generaal te Lissabon is nu vacant, maar zal het wel niet laDg biyven, omdat wegens de afwezigheid van denNeder- landschen gezant de naar aanleiding van het Pott-incident vermeerderde diplomatieke ge- dachtenwisseling tusschen Den Haag en Lissa bon via den heer Ernst Georg geschiedde. Ook het consulaat-generaal der Z.-A. Republiek is thans opengevallen. Wat betreft het Pott-incident, kan worden gemeld, dat dezer dagen opnieuw een confe rentie plaats vond tusschen den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken en graaf De Selir, Portugee6ch gezant te 's-Gravenhage. Deze conferentie was vry langdurig. Denzelfden avond had een zeer langdurige ministerraad plaats, waarop de met Nederland hangende quaestie ter sprake kwam. In dienzelfden ministerraad werd besloten het garnizoen te Loren^o-Marquez te verster ken. De versterking bestaat uit een battery artiUerie, een eskadron lansiers en twee com pagnieën infanterie. Zouden deze kanonnen misschien moeten dienen om de in de Engel- sche artillerie opengevallen plekken door hun aanwezigheid op Zuid-Afrika's bodem te vullen? Het uit Beira te Lissabon gepubliceerde bericht van een opstand, die daarginds aan boord van de „Herzqg" zou hebben plaats gevonden onder de Somalis en Abyssiniërs, door de Gecharterde Compagnie gehuurd om in de mynen van Rhodesia te arbeiden, beeft te Lissabon geleid tot een mededeeling ln de „Seculo", welke vermelding verdient. Een onlangs uit Beira aangekomen Portu gees, die de arbeids-verhoudingen in Rhodesia kent, vertelde aan de „Seculo" hoe de inge voerde arbeiders door het spoorwegbestuur en de myn-directies worden gedwongen om togen zóó lago tarieven te werken, dat de inboor lingen reeds lang er vandaan weggevlucht zfin. Ofschoon die werklieden niet als galeiboeven geketend zyn, is liet toch zeker, dat weinig zachtaardige maatregelen tegen die ingevoerde lieden plegen te worden betracht. Het incident aan boord van de „Herzog" is niet het eerste van dien aard en rebellie der voor de Rhodesia- mynon en -spoorwegen gecontracteerde arbei ders is niet zeldzaam. Dezer dagen bevatte de „Dlario de Noticias" het portret van den heer G. Pott, gewezen Nederlandsch consul to LorenQO-Marquez, voor zien van eenige toelichtende regels. De hatelyke toon dier regels is natuuriyk onder de bestaande omstandigheden verklaarbaar; en ik zou er geen melding van gemaakt hebben, ware het niet, dat de „Diario de Noticias" opnieuw uitiug geeft aan de overtuiging, reeds door andere bladen te Lissabon uitgesproken, dat de heer Pott elders dan te Lorengo-Marqnez zyn verdere levensdagen zal sly ten. Men schynt zelfs den particulier Pott niet in Lorenjo- Marquez met rust te willen laten. De „Diario de Noticias" deelt mede, dat de Portugeesche regeering van plan is alle Trans- vaalsche vluchtelingen van Lorengo-Marquez naar Kaap Yerd over te brengen. Marktberlo liton. Lelden, 11 Jan. Ter markt werden heden aan gevoerd: Stieren 17 Btuks f 70 a ƒ2 10. Kalf- en Melkkoeien 13U stuk» 110 a ƒ236. Varekoeien 120 etuka 90 a ƒ210. Vette Oasen en Koeien 176 etuk8 117 a 245. Graskalveren 6 stake f 24 a ƒ68. Kalveren ivette) 63 stuks 40 a 130. Kalveren (magere) 25 etuks ƒ7.— a ƒ20. Hamels (veite) stuks a Hamels (magere) stuks a Sohapen (vetto) 1136 stuks 17.— a 30.—. Sohapen (weide) 418 stuks 12.a ƒ21.Lammeren (magere) stuke a Varkeus (magere) 69 stuks 13.a 24.Varkens \vette)stuks a per KG. Varkens (biggen) 66 stuks 4.60 a 12.Paarden stuks a Veulens stuks a Bokken of Geiten 6 stuks 2.60 a ƒ6.—. Ter markt aangevoerd 449 runderen, 78 kal veren, 1564 echapon, lammeren, 69 varkens, 66 biggen, paarden,—veulens, 6 bokken of geiten. Ter wekeLyksche Kaasmarkt aangevoerd 40 partyen. Besteed werd voor Goudeche Kaas van 18.— tot ƒ26.—, Derby-Kaas van tot Leidsche Kaas de 160 KG. tot Edammer Kaas 2de qual. tot Aan de Stadswaag gewogen 27 partijen, 1204 stuke, wegende 6977 KG. Utrecht, 11 Januari. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 26 wagens, te zamen wegende 6000 kilo. De prQzen warenlate quaL 23.a 24.60, 2de qual. 20.a 22.60, zwaardere a per 60 kilo. Handel matig. Londen, 10 Januari. Ter Veemarkt zyn aange voerd: Runderen 200, Sohapen en Lammeren 1000, Kalveren 20, Varkens 120. Pryzen: Beate Run deren -Ia -fSchapen en Lammeren 3/2 a 6/9, Kalveren 3/10 a 6/-. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Men kent het gerucht, dat generaal Buller indertijd in het Lydenburgsohe door de Boeren gevangengenomen, maar weer vrygolaten zou zyn, toon hy zyn woord van eer had gegeven, dat hy geen deel meer zou nemen aan den oorlog in Zuld-Afrika. De te Loren$o-Marquez verschynende krant „O Portuguez" heeft ln haar nommer van 21 November gezegd, dat zy volledige bevestiging had gekregen van dit gerucht; dat De Wet den Engel8chen generaal een stuk had laten teekenen; en dat Buller toen vry kon heen gaan, maar al zyn ordeteekenen in handen van de Boeren moest laten. Thans schryft ook een Duitscher te Werden aan de „Rhein.-Westfftllsche Ztg.", dat hy bevestiging heeft ontvangen van het gerucht van Buller's gevangonneming. „Myn zwager, zegt hy —die eenige dagen geleden uit Natal is teruggekeerd, heeft my gezegd, dat de geschiedenis met Buller zich toegedragen heelt zooals zy ln de kranten de ronde heeft gedaan. Een patrouille Boeren had Buller met zyn staf onder het baden verrast en het geheele gezelschap gevangen genomen. Daar zy echter te zwak waren, hebben de Boeren Buller weer laten loopen, nadat zy hem een Urfehde (een eed, dat men niet terug zal komen en zich niet zal wreken) hadden laten zweren. Om deze reden is ook de feesteiyke ontvangst te Londen achterwege gebleven." Zeker is, dat men van Engelschon kant nooit de moeite heeft genomen om het gerucht te logenstraffen, en dat men nog steeds in het duister tast omtrent de oorzaak van Buller's plotseling vertrek uit TransvaaL De „Daily Mail" ontvangt uit z(jn Haag- schen koker weer eens een bericht over dr. Leyds' verraad. Het verhaal wordt nu gedaan hoe de gezant der Z.-A. R. de recruten voor het Boerenleger werft. Niet alleen worden strydera uitgezonden om de Boeren te velde te helpen uit Nederland, maar ook uit België, Duitschl&nd en Frankryk. Ieder aangenomen recruut krygt f 600 uit de Transvaalsche fondsen betaald en de contingenten worden door Kaapsche opstandelingen begeleid. Een aantal oud-gedienden is reeds in alleryl naar Hamburg vertrokken, waar zy aan boord der Duitsche booten gaan. Hun bestemming is oogenschyniyk Namaqualand en zy stellen landverhuizers voor. De regeling van hun inscheping is het doel van dr. Leyds' jongste bezoek aan Duitschland geweest. Maar be halve de Transvaalsche gezant, houden ook de heeren ELoff en Henri Rochefort, van de „Intransigeant", zich met de werving bezig. Men laat, zooals gezegd, de adspirant-stryders als landverhuizers vertrekken en dezen gaan dan via Windhoek, in Duitsch-Zuid-West- Afrika, en door de Kalahari naar Bechuana- land, tenzy de Engelscbe autoriteiten hen in Walvischbaai tegenhouden. Misschien verkie zen sommigen ook naar Kaapsche havens te gaan, om zich dan daar by de Boeren aan te sluiten. Zelfs zouden ze kunnen beproeven zich onder de Kaapsche vry willigers te mengen. De vrouw van generaal De Wet heeft aan een correspondent van heb „Hamb. Fremden- blatt" medegedeeld, dat zy haar man 6lechts eenmaal sedert het begin van den oorlog heeft gezien. Haar woonhuis en haar boerdery waren door de Engelschon verniold, haar vee geroofd. Zy zelve en haar kinderen waren van de eene plaats naar de andere gevoerd, byna zonder kleeren of schoenen. Het huis, dat zy thans bewoonde, was haar door vrienden ge leend. Maar wat de Engelschon ook tegen de vrouwen mochten doen, zoo verklaarde zy, nooit zullen wy onzen mannen aanraden toe te geven, nooit, zelfs al moesten zy allen gedood worden. Wy hebben geen tehuis meer, wy zyn geruïneerd, maar wy willen tot onzen laatsten ademtocht voor ons land stryden. Twee der zonen van Do Wet vechten aan zyn zyde; een derde is door de Engolschen gevangengenomen. De uid Zuid-Afrika teruggekeerde Austra lische vrywilligers zyn te Melbourne met geestdrift ontvangen. Aan de omhelzingen scheen geen eind te komen; een Nieuw- Zeelander werd zoo lang gekust, dat hy bewuste loos moest worden weggedragen. Uit Carnarvon wordt van 6 dezer geseind, dat de Boeren geduchte schade berokkenen aan de landbouwers (dat zullen dus wel de Engeisch- gezinde zyn), wier boerdery en op hun weg liggen. De gansche stad is door deEngelsche troepen mot verschansingen omringd, terwyi er ook een afdeeling artillerie is aangekomen. De verschansingen zyn bezet door sir Charles Parsons' colonne, die bestaat uit Yeomanry, het Gloucester-regiment en de Lancashire Fusiliers met houwitzera en veldgeschut. Te Willowmore, een dorp in het zuiden der Kaapkolonie, slechts 50 kilometer van de kust, zyn een schuttery van 150 man en een districts wacht van 200 man gevormd, waar by verscheidene Boeren zyn ingedeeld. Algemeen heerscht er spanning. Een bericht uit Cradock vertelt, dat vier colonues in de buurt van Middelburg optreden en dat eenige jonge Hollanders hebben dienst genomen by de bereden infanterie. Waar- achynlyk wordt hier bedoeld, dat zy daartoe gedwongen zyn; het tegenovergestelde is moeiiyk denkbaar. De treinen uit het westen en het noorden worden opgehouden, opdat ze alleen des daags zullon ryden over gedeelten der lyn, die als onveilig worden beschouwd. Uit Porterville by Piketbergweg wordt gemeld, dat de Boerenvrienden thans beginnen in te zien, dat de binnengevallen benden vyanden zyn, en gaarne een Britsch garnizoen zouden hebben. Uit Porterville wordt tevens beweerd, dat de Boeren op een enkele uitzondering na geen bezwaar maken om hun paarden en muilezels aan het Engelsche legerbestuur te verkoopen, vermoedelyk omdat die hun anders worden afgenomen en hun persooniyke vryheid dan bovendien gevaar zou loopen. Ook uit Worcester, circa 60 kilometers ten noordwesten van Kaapstad, wordt gemeld, dat daar alle paarden worden opgevorderd en dat het meerendeel der bevolking van die stad ze bereidwillig afstaat. Ook is er een burger wacht opgericht. De voorposten der in de Kolonie gevallen westelyke colonne zyn den 8den Januari gezien op 20 myien van het dorp Piketberg. Uit Buitfontein wordt van den 5den geseind, dat looper8, die den vorigen avond naar Brandfort (ten noorden van Bloemfontein) waren uitgezonden, terug moesten omdat de Boeren in den omtrek waren. Een afdeeling van Rimingtona' Guides is ln aanraking ge weest met het commando van Badenhorst, T,> het gevecht, dat Babington by Nauw- poort gehad heeft met een afdeeling of het commando van De la Rey, heeft het Imperial Light Horse biykens de voorloopige opgaaf van verliezen het zwaarst geleden. De twee officieren en elf man, die sneuvelden, be hoorden, op één na, allen tot dit korps. Zelfs ln de kringen van het ministerie van oorlog, zoo seint de Londensche correspondent van de „Rhein-Westfaiische Ztg.", erkent men nu, dat generaal Knox het spoor van De Wet geheel en al kwyt is. De berichten van lord Kitchener geven op dit stuk geen opheldering, terwyi de kleine gevechten, die generaal Knox in de laatste dagen gehad heeft, vermoedelyk met enkele afdeelingen Boeren zyn geleverd, die De Wet tot verheimelyking van zyn nieuwe krygsverrichtingen heeft achtergelaten. De „Birmingham Post" verneemt uit Londen, dat een belangryke wisseling van telegrammen tusschen de Duitsche en Holiandsche Regee ringen heeft plaats gehad, naar aanleiding van de houding onzer Regeering tegenover de Boeren en in het byzonder ten gevolge van het gebruik, dat president Kruger en dr. Leyds van hun asyl in Holland maken. Onlangs moet dr. Leyds zelfs gepoogd hebben de Nederlandache Regeering te compromitteeren Aan het bericht wordt toegevoegd, dat, indien de mogelykheid van een ambtelyke sympathie van Duitschland voor de Boeren vroeger verre was, deze nu verder dan ooit is. Een brief uit Kaapstad van 15 December brengt ons nog eenige byzonderheden over het Afrikaander-congres te Worcester, welke de Engelsche pers biykbaar opzettelijk ver zweeg. Het congres vaardigde nl. eenigeu zyner leden af naar sir Alfred Milner, om dezen in kennis te stellen van drie motiën: dat de vrede in Zuid-Afrika nooit hersteld zou worden als de onafhankelykheid der beide Republieken niet erkend werddat de Kaapsche kolonisten hun eigen zaken wilden biyven besturen en protesteerden tegen de wederrechteiyko inmenging van den hoogen commissaris, en dat deze motiën aan koningin Victoria moesten worden medegedeeld. De gedelegeerden zeiden hem daarby, dat het coi gros 120,000 inwoners der Kolonie vertegenwoordigde, maar dat dit aantal nog veel grooter zou zyn geweest, wanneer de krijgswet zulks niet had be lemmerd. Milner antwoordde, dat die besluiten niet geschikt waren om een eind te maken aan de vyandelykheden; dat zyn beschikkingen wat betreft de inly'ving der twee Republieken onherroepelijk waren, aangezien zy door de groote meerderheid van het Engelsche Parle ment, daaronder begrepen een deel der oppositie, en door de zehstandige koloniën bekrachtigd waren. Van beteekenis is het zeker, dat de inval der Boeren in de Kaapkolonie, gesteund door de Afrikaandors, onmiddollyk op dit hooghartig antwoord van Milner is gevolgd. Voor de Afrikaanders toch kon er toen geen twyfel meer bestaan of Milner do besprekingen van Bloemfontein opzetteJyk heeft gestuurd in een richting, die den oorlog onvermydelyk moest maken. Mon verwacht voor de stadswacht van Kaapstad 5000 man te zullen krygen. Er hebben zich tot dusver 4000 aangemeld. De bereden afdeeling van het koloniale vordedigingskorps is tot nu achthonderd man sterk. Ook te Port-Elisabeth wordt met kracht gerecruteord. Britsche rapportgangers, die van Bultfon- toin naar Brandfort moesten gaan, zyn in eerstgenoemde plaats teruggekeerd, daar in den omtrok Boeren rondzwerven. Een Britsch detachement, dat op een commando van Baden horst stiet, maakte een paar karren en paarden buit. Uit Warrenton wordt gemeld, dat in den omtrek een Bóeren-detachement is gezien. Een Boer en vier kaffers werden gevangen genomen. Ook weiden drie landbouwers, die van sympathie voor den vyand worden ver dacht, in verzekerde bewaring gesteld. De Boeren schieten eiken dag op het gar nizoen van Christiania, maar er heeft nog geen ernstig gevecht plaats gehad. De officieele verliezeniyst toont aan, dat het gevecht by Nauwpoort, in Transvaal, op den 5den dezer, tusschen Babington en De la Rey bloediger is geweest dan Kitchener het eerst voorstelde: aan den Engelschen kant zyn toen gesneuveld 2 officieren en 11 min deren, gewond 2 officieren en 31 minderen, en velen gevaarlyk. „Ons Land" en andere „onloyale" tyd- schriften mogen niet meer in Worcester ver spreid worden. Een boer te Warrenton (by Kimberley), die beschuldigd was van het verbergen van wapenen, is veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Het Uitlanders-comité te Durban heeft tot den gouverneur-generaal van Zuid-Afrika, sir Alfred Milner, krachtige vertoogen gericht tegen het benoemen van burgers der Repu bliek- n tot civiele of militaire ambten, terwyi zoovc-l uitlanders ellende en gebrek ïyden. Het comité heeft de meening uitgesproken, dat deze wyze van doen slechts den vyand ten goede kan komen, doordat ze de mogelyk heid openstelt, dat hy inlichtingen krygt. Telegram ui exi. LISSABON, 10 Januari. (R. ODe Neder- landsche gezant in Portugal wordt binnenkort te Lissabon terugverwacht. WASHINGTON, 10 Jan. RO.) De regeering heeft haar voorstel teruggenomen om de onderhandelingen betreffende de door China te betalen schadeloosstellingen en de herziening der handelwtractaten over te brengen van Peking naar Washington, wyi enkele mogend heden dit voorstel niet steunen en andere een weitelende houding aannemen. MADRID, 10 Jan. (R. O.) In de Kamer werd heden een besluit voorgelezen, bepalende, dat de zittingen geschorst worden. FARAMAN, 11 Januari. (R. O) Alle opva renden van de paketboot „Ruesle" zyn aan land geiet. WEIMAR, 11 Januari. (R. O.) De byietting van het ïyk van den Groothertog ir. dec vorsteiyken grafkelder had hedenmiddag plaats. De stoet begaf zich daarheon van uit de hof kerk door de stad, waar overal trofltnde rouwversieringen waren aangebracht. Aan de plechtigheid namen deel de groot hertog Wilhelm Ernst, generaal Witticb als vertegenwoordiger van den Keizer, benevens talryke vertegenwoordigers van vreemde Hoven, militairen en andere deputatiën. PRETORIA, 10 Jan. (R. O.) EeD kleine afdeeling Boeren verscheen ln den afgeloopen nacht in de buurt van Pretoria, en wel bij het oostelyke fort, en maakte vee buit. LONDEN, II Jan. (R. O.) Aan de „Daily Mail" wordt van gisteren uit Kaapstad het volgende gemeld: Vyf duizend Boeren, van wie verscheidene weken geleden gemeld werd, dat zy naar DuitBch-We8tafrika trokken, maakten een beweging naar het zuiden en rukkeD nu op naar het hartje van de Kaapkolonie. Er wordt verondersteld, dat zy verscheidene kleine bezet tingen vrywilligers uit Kaapstad inrekenden. PORTERVILLE, 9 Jan. (li. U). Volgens gerucht voegen zich rebellen by de Booren in het district Calvinia. Op een afstand van twintig mijlen van hier bespeurde men Boeren. CRADOCK, 9 Jan. (R; O). Negenhonderd Boeren, onder Kruitzinger, bevonden zich, volgens rapport, gisteren op vijftien myien van Richmond, in de richting van Marrais- burg. VICTORLYWEST, 9 Januari. (R. O.) Er zyn gewapende Boeren gezien op dertig myien afstands van hier. KAAPSTAD, 10 Januari. (U. O.) Genoraal Brabant gaat Zondag of Maandag naar het front. Er hebben zich reeds vier duizend burgers voor de stadswacht ter beschikking gesteld. PIKETBERGWEG, 10 Jan. (R. 0.) Ongeveer vyf honderd Booren boreikten Doornrivier, zeventig myien ton zuidon van Calvinia. Z(j kunnon zich öf naar Ckuiwilliam begeven öf langs do kust voortrukken. Een Engelsch oorlogsschip zotte aan de Lambertabaai marine-soldaten en stukken geschut aan wal, welke zyn opgesteld in ver dedigingswerken. Hertzog trok met het gros van zyn com mando, stork zevenhonderd man, door <L Roggeveldtbergen eu bevindt zich thans op vyftig myion afstands ten oosten van Clan- ïlliam. SMALDEEL (Oranje-Vrystaat), 9 Jan. (R. O.) Generaal Bruce Hamilton kwam mst de een entwintigste brigade te Hoopstad den 30sten Docember, te Buitfontein den 4den Januari. De garnizoenen dezer plaatsen waren op een zeer karig rantsoen gesteld. Buitfontein werd twee maanden lang door de Boeren ingesloten gehouden. Dezen deden ook menigen vruchteloozeu aanval. BLOEMFONTEIN, 8 Jan. (R. O.) De alhier verschynende Engelsche courant bevat de waarschuwing aan het publiek van den mili tairen chef der politie te Johannesburg, dat er dyraietmijnen zyn aangelegd in de om geving van den Rand, by de aanhoorighedec der mynen en de mynen zolvon. Deze dynamietmyrien kunnen by de minste aanleiding daartoe ontploffen. De militaire autoriteiten stollen zich geens zins verantwoordelijk voor eenige schade, uit outplotfing dier mynen voortkomende, en steüec ook met de minste, schadeloosstelling in uit zicht voor hen, wien er schade door mocht worden berokkend. LEIDEX, II Januari. Thermométcratandgisteravond om 3 uren 0.5° O. 31.1° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren —4° C. =r 24.8 F., 'a middag» om 12 uren —1° 0. 30.2* F., namiddag» om 4 uren 0° C. 82° F. Het stoomschip „Bundesrath'' (thuisreis) vertrok 9 Jan. van Mozambique, de „Kanzlor" (uitreis) arriveerde 10 Jan. te Dar-es-Saiaain; de „Lawoo", van Rotterdam naai Java, ver trok 10 Jan. van Marseille. BODEGRAVEN. Bevallen: H. Groenheiden geb Marbus D. G. Calis geb. Amersfoort D. C. Van Ghesel Grothe geb. Van der HaAi L>. Overleden: C. Van Wijk 3 nu O. Stigter, wed. D. Van den Hoorn, 80 j. NIEUWKOOP. Bevallen: C. Meyer geb. Veelenturf Z. M. Kranenburg gob. uerrewijn Z. G. Tïjsterraan geb. v. d. Wille D. NIEUW VEEN. Geboren: Maria Christina Cornelia, D. van J. K. Spoet en P. 'J'. 11. Stouten. Hendrikus, Z. van G. Kamp en U. Brouwer. Overleden: Pieter Üoogendoorn 7 m. Johannes Ambachtsheer 57 j A D V E R T E N TI N. Bevallen Vrouwe A. P. VAN PREHN WIESE- Yan Mkrkestkijn. Gedong-Djohore, 8 Jan. 1901. (Deli). 283 6 Eenige en algemeene kennisgeving. Heden ontvingen wy telogra- phisch bericht van het overiyden j van Mevr. VAN PREHN WIESE en haar pasgeboren Kind. 284 R. C. VAN PREHN WIESE. A. C. A. VAN PREHN WIESE. Heden overleed plotseling, tot myn diepe smart, na eene gelukkige echt- vereeniging van 47 jaren, myn geliefde Echtgenoot A. GROENEWEGEN, in den ouderdom van 68 jaren. Dat hy de eeuwige rust is ingegaan lenigt myne smart. 306 II Wed. P. GROENEWEGEN- Houtman. Katwijk a/Z., 10 Jan. 1901. Eenige en algemeene kennisgeving Onze harteiyke dank aan allen, die belangstelling toonden by de geboorte onzer Dochter. 289 6 G. APPELO. A. AFPELO—Dux. Leiden, 11 Januari 1901. cd cd tmm cd CD CO CS) cc ca

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3