If. 12541 Vrijdag li Januari. A*. 1901. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT i Toor telden per 8 maanden, ••••iisiiif 1-10. Buiten Leiden, per loopet en wur «genten gevestigd «tl» 18°- Franco per post ...itfltèttt**** PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere rcrgel meer f wVr7jj. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasso".en buiten de stad vordt f 0.Ó5 berekend. Leiden, 11 Januari. Tot koster der Hooglandsche Kerk, tevens pzichter over de kerkgebouwen en begraaf- laatsen der Ned.-Herv. Gemeente alhier, is enoemd de heer A. Yerhoog, in de plaats an den heer J. A. Yerhoog, thans hoofdop- chter der gemeentewerken alhier. In het verelag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, gisteravond in ons blad opgenomen, komt een zinsnede voor, dio aan- eiding zou kunnen geven, dat men den direc- 'eur van het telegraafkantoor alhier zou kunnen beschuldigen een maatregel ingevoerd te hebben, die terecht tot gegronde klach ten aanleiding heeft gegeven. De dames toch, op het ryk6telephoonkantoor erkzaam, mogen geen telegrammen per telephoon opnemen, maar dit moet geschieden 'oor ambtenaren der telegraphie. Terwijl de dames somtijds tyd overhebben, aar de telegraphisten steeds zeer veel arbeid hebben te verrichten, moet dit toch aldus eschieden, echter niet op order van den "irecteur alhier, maar het Hoofdbestuur heeft ezen onpractischen maatregel ingevoerd. Er oopen vier draden van het Centraalbureau naar het Rykstelephoonbureau, daaraan ligt het dus niet; maar de dames zyn niet zoo bekend met de noodige voorschriften der tele graphie. Ons dimkt echter, dat het een kleine moeite is de dames op het Rykstelephoon- kantoor geven blijken van uitnemend ont wikkeld te zijn haar die voorschriften in korten tijd in te prenten 1 De Negerzangers (Amerikaansche jubilé- zangera), in December in ons land gekomen, hun oudon roem handhavende en bovendien versterkt door de medewerking van miss Bella, de Zwarte Nachtegaal bijgenaamd, zui len a. s. Woensdag-avond weder een concert geven in de ötadszaal alhier. Bijna onnoodig er op te wijzen, dat de Gehoorzaal gevuld aal zijn. De gisteravond gehouden vergadering van de afdoeling 's-Gravenhage van den Bond van uit Zuid-Afrika verdreven personeel der Z.-A. S.-M. werd door den voorzitter, den heer J. Post, geopend met een heilwensch aan "e leden by de wisseling van jaar en eeuw. Ht) hoopte, dat 1901 voor de leden gelukkiger mocht zijn dan het afgeloopen jaar, dat zij gedachtig aan het „hoop doet leven" den moed in een betere toekomst voor Zuid- Afrika niet zouden verliezen. Bij de behandeling der agenda meende de voorzitter weergevende het gevoelen vau het hoofdbestuur van den Bond dat de bereids toegestane aanvrage om surséance van betaling van de Z.-A. S.-M. niet anders on zijn dan in het belang der leden. Het hoofdbestuur was ook na besprekingen met den rechtskundigen adviseur mr. De Vries tot die meening gekomen dooj: de overweging, dat de Maatschappij rijk is; elechts tijdelijk van geldelijke middelen is verstoken, doch later, wanneer hetEngelsche i gouvernement de talrijke bezittingen zal hebben Overgenomen, weder over voldoende middelen zal kunnen beschikken. Geen surséance van betaling zou hebben beteekend failliet verklaring der Mij., waardoor de leden veel minder gebaat zouden zijn. De directie der Z.-A. S.-M. bleek de meening van het hoofd- bestuur te zijn toegedaan. De voorzitter bracht ten slotte nog een wenk van het hoofdbestuur aan de leden over, om ook op de tweede vergadering voor verleening der surséance zich van verzet te onthouden. Een voorstel tot verlaging der contributie van 50 op 80 cents, waarvan 15 cents zullen vloeien ln de Bondskas, werd aangenomen. In die verlaging zullen de ook in Zuid-Afrika ontslagen leden deelen. Voor de algemeene vergadering van den Bond, in de tweede helft van Februari te 's-Gravenhage te houden, bleek geen der leden van de Haagsche afdeeling voorstellen te hebben. Tot secretaris van legatie 2de kl. by het Dult8che gezantschap te 's-Gravenhage is benoemd baron von Luttwitz. Door de arrondissements rechtbank te Zutfen is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navol gende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. Th. Evekink, advocaat en procureur te Zutfen, tevens rechter-plaatsvervanger in gemelde rechtbank; mr. T. S. Tromp, rechter in de arrondissementsrechtbank te Heeren veen; mr. K. Meyer Wiersma, substituut- griffier by de arrondissementsrechtbank te Winschoten. Op 48-jarigen leeftyd overleed te Amster dam de kapitein der artillerie E. F. Delprat. Het pantserdekschip „Gelderland", onder bevel van den kapt. ter zee J. H. L. J. baron Sweerts de Landaa Wyborgh, is 10 dezer van Aden vertrokken. De adelborsten 1ste kl. by de Kon. Nederl. Marine-reserve S. J. De Jong en C. B. F. Boekholts worden met 12 dezer geplaatst re8pectieve)yk aan boord van het pantserschip „Kortenaer" en het instructieschip „Gier". De kapt. J. M. Brants, van het 1ste regt. veld-art. te Amersfoort, 1b wegens ziekte op non-activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken op 12 Januari zal niet plaats hebben. Ds. Van Broekhuizen is Donderdagavond wegens ernstige familie-omstandigheden uit de Residontie naar Schotland vertrokken en kan dus de volgende week de hier en daar aan gekondigde spreekbeurten niet vervullen. Dank den genoten steun, kon het bestuur van de Kon. Yereeniging „Het Eereteeken voor belangryke Krygsverrichtingen" te 's-Gra venhage dezer dagon aan 26 weduwen van overleden leden het halfjaarlyksch pensioen uitkeeren tot een totaal bedrag van f 1105, terwyl aan 18 leden boven de 65 jaren aan gratificatiën een totaal bedrag van f 195 werd uitgekeerd. Met 1 Maart a. s. zullen van het garni zoen te 's-Gravenhage twee schildwachten verstrekt worden voor het paleis van de Koningin-Moeder, in het Voorhout, wanneer H. M. daarin verblijf zal houden. De schilderhuisjes, die sedert den dood van de laatste vorsteiyke bewoners verdwenen waren, zullen dan weer voor het paleis ge plaatst worden. De Nederlandsche Bedevaart naar het H. Land en die naar Rome vertrekken beide 13 Februari; eerstgenoemde duurt tot 22 Maart, de andere tot 26 Februari. De heenreis maken alle pelgrims gezameniyk; de bede vaartgangers voor het H. Land vertrokken Donderdag 21 Febr. van Napels naarBrindisi en komen 3 Maart in het H. Land aan, na onderweg o. a. Caïro te hebben aangedaan. Van 4 Maart tot 12 Maart duurt het verbiyf te Jeruzalem. Voorts vermeldt het program: Tentenreis te paard naar Jericho, de Doode Zee, de Jordaan en Mar Saba; 's nachts verbiyf in het eigen tentenkamp. Bezoek van Bethlehem. Bezichtiging van en kerkeiyke plechtigheden in de voornaamste heiligdommen. - De heer K. Supheert, predikant op het eiland Bonaire, thans met verlof in Nederland en dienst doende als hulpprediker te Krops- wolde, is door de geneeskundige commissie -te 's-Gravenhage voor den dienst in West-Indië afgekeurd en zal binnenkort dien dienst met pensioen verlaten. Het stoomschip „Lombok", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 10 Jan. te Padang; de „Anchises", arriveerde 9 Jan. van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Rotterdam" vertrok 10 Januari van Rotterdam naar Nleuw-York (aan boord 68 kajuits- en 148 tus8chendekspa8Bagiers). Alfen. Onze telephoniste aan het Ryks- telephoonkantoor mej. O. Tyl wordt, met ingang van 16 dezer, als zoodanig verplaatst naar Schiedam, terwyl in haar plaats is benoemd mej. M. De Jongh, van Gouda. Benthuizen. De loteling dezer gemeente G. v. den Dool, No. 1, die een herkeuring had aangevraagd, is goedgekeurd en door Ged. Staten voor den dienst aangewezen. Haarlemmermeer. De bevolking op 31 Dec. 1899 bedroeg: mannen 8604, vrouwen 7056, totaal 16,560. In 1900 zyn: geboren 280 j., 314 m., totaal 594; waaronder 5 tweelinggeboorten. Overleden 151 m., 164 v., totaal 315, zijnde 1 op de 52 zielen. Levenloos geboren 31, huwelyken 184, echtscheidingen 1. In de gemeente gevestigd 392 m., 414 v., totaal 806; de gemeente verlaten 500 m., 516 v., totaal 1016. Bevolking op 31 Dec. 1900: 8625 m., 8004 v., totaal 16,629. Hazerswoude. De staat der ontvangsten en uitgaven, over 1900, van de arbeiders- vereeniglng „Onderling Hulpbetoon" is als volgt: Inkomsten; Batig saldo 1899f 626.58 Contributie van leden541.85 Van de donatrice25.— Collecte op de feestvergadering, rente, boeten en terugontvangen voor overgebleven ryst 22. Totaal f 1214.93 Uitgaven: Presentiegelden, bestuursvergaderin gen, drukwerk, kamerhuur en bode loon.f 197.81 Uitkeering by ziektegevallen 240. Uitdeeling van ryst in Maart211.14 Uitdeeling van ryst in Dec. 186.76 Draagplaatsen by de begrafenis van een der leden11.50 Bydrage aan de Ned. Zuidafrik. Yer eeniging „15.— Bydrage aan de „Vereeniglng tot Werkverschaffing"„10.— Totaal f 871.70 Het batig saldo bedraagt dus f 343.23. Door B. en Ws. dezer gemeente is bepaald, dat het aan de hoofden der openbare scholen wordt overgelaten, naar gelang der omstandigheden, gedurende den ystyd, aan de leerlingen van alle klassen 2 middagen per week vryaf te geven, om schaatsen te ryden. Koudekerk. Maandag 14 Januari a. s. zal alhier de verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad, ten einde te voor zien in de vacature, ontstaan door het over- ïyden van den heer A. Dorrepaal. Door eenige jongelieden uit Koudekerk en Hazerswoude, 5 dames en 6 heeren, is alhier een tooneelvereeniging opgericht onder den naam „Concordia". Nieuwkoop. (Opgaaf van den brieven gaarder). Gedurende de maand December werd aan het hulpkantoor der Rykspostspaarbank ingelegd f 3714.79 over 55 inlagen. Aan het telephoonkantoor werden ln die zelfde maand behandeld 110 telegrammen, waarvan 61 verzonden en 59 aangekomen. Wassenaar. De ysbaan op de Zeil watering is niet alleen niet „mooi", maar ook onbe trouwbaar. Het laatste bleek gisteren duideiyk. Niet minder dan drie personen zakten op verschillende punten door het ys. Ze brachten het er gelukkig met den schrik en een nat pak af, hoewel het eenige moeite kostte om de dienstbode van een landbouwer weer op het droge te brengen. Sinds eenigen tyd worden er pogingen aangewend om in deze gemeente een harmonie- of fanfarecorps op te richten. Op Nieuwjaars dag bevonden zich een groot aantal belang stellenden in het café van den heer Meurs, doch de persoon, die de vergadering uitge schreven had, liet niet van zich hooren. Na dien tyd werd een lyst ter teekening gelegd by een ander ingezetene. Een twintigtal personen gaven door hun handteekening biyk van instemming. Het zal dus zeker niet lang duren of we mogen ons, evenals andere gemeenten in den omtrek, verheugen in het bezit yan een muziekkorps. Gisteren werden op het ys tusschen Den Haag en onze gemeente een paar per sonen aangehouden in het bezit van een drietal eenden, waarvan ze de herkomst niet konden opgeven. Later bleek, dat ze ontvreemd waren by den heer H. v. W. aan den Haagkant. Tegen de nieuwe „eigenaars" is proces-verbaal opgemaakt. De leden der vereeniging „Nut en G-noegen" werden gisteravond vergast op een extra-gezeliigen avond, aangeboden door den heer Eykelboom, eigenaar van „den Ouden Deyl". De heer Andró A. F. Ullers, van 'a Gravenhage, had op zich genomen deleden te vermaken met een reeks van voordrachten. Het programma, dat genoemde heer daarvoor gekozen had, was voorzeker „elck wat wils". "Wie zin heeft voor het dramatische, hoeft zeker genoten by voordrachten als „'t Jurkje, de Schildwacht en de Speelpop". De heer U. droeg deze en andere dramatische gedichten voor op een wyze, die werkeiyk in staat was den hoorder te treffen. Het spreekt vanzelf, dat de ernstige voordrachten afgewisseld weiden door luimige. Ook in het voordragen hiervan ls de heer U. een meester, dit bewees het luid applaus na ieder nummer. Heel goed weergegeven werden o. a. „By een Studenten-Maskerade", „Op en Achter het Tooneel", en van de nummers, die niet op het programma vermeld stonden, noemen we „Het ambtenaarsleven", „Een huisiyk tooneeltje" en „Boschviooltjes". Wanneer men zoo in den loop der tyden verschillende personen voor een vereeniging ziet optrede, gaat men allicht aan het vergeiyken en we mogen gerust zeggen, dat de heer U. behoort tot diegenen, die we van de besten noemen De heer U., die zyn talent alleen laat schitteren in „besloten gezelschappen", behoeft andera het licht niet onder de korenmaat te zetten. Zoeterwoude. Gisteravond vergaderde het Bestuur der IJsclub Zoeterwoude met haar commissarissen ter bespreking van het onder werp: hot houden eener hardrydery om spek en brood voor den werkenden stand. Na langdurige beraadslaging werd besloten ys en weder dienende op Dinsdag 15 Januari op ds Noord-Aa een hardrydery to houden voor personen, behoorende tot den werkenden stand en waarvan de pryzen zullen bestaan uit levensmiddelen, spek en brood, tot een totaal bedrag van f 260. Er werd een commissie benoemd om deze hardrydery te organiseeren, bestaande uit de heeren A. v. Leeuwen (Noord-Aa), Th. G. Salters, A. Paardekooper, C. Slootweg, M. Witsenburg, J. W. v. d. Salm en Jacs. v. Leeuwen (Weipoort). De mededingers naar dezen wedstryd behooren zich uiteriyk Zondag avond te hebben aangemeld by een der hier boven genoemde commissieleden. Maandag morgen 14 Januari zal door de commissie worden beslist of de wedstryd al dan niet doorgaat. In denzelfden nacht, dat een ongewenscht bezoek werd gebracht by don heer Van Bouwdyk Bastiaanse, alhier, zyn ook ten nadeele van J. v. Noort (Westeinde) ontvreemd 6 eenden (kwakers). De diefstallen van eenden of kippen schijnen in deze gemeente aan de orde te zyn gesteld. Een ieder zy er dus op bedacht, de hokken dezer dieren goed te sluiten. Zoetermoor. Gedurende het afgeloopen jaar bedroeg het aantal geboorten in deze gemeente 33, overledenen 18, waarvan 16 in het eerste en slechts 2 in het tweede halfjaar, huwely ken 4. In het vorig jaar waren deze cyfera 45, 19 en 11. Zegwaard. By do gehoudon herkeuring is de loteling P. M. L. afgekeurd en zal alsnu iotmg8nommer 11 ter iniyving worden opge roepen. Zegwaard-Zoetermeer. Door de vergado. ring van notabelen zyn de heeren A. J. Van Reeuwyk en J. Van Dorp met algemeene stemmen herkozen als kerkvoogden. Uit do „Staatrtcouraat". Kon. besluiten. Benoemd bij het wapen der cavallerie, by het 2de reg. huzaren, tot lsten luit., de 2de luit. L. H. Ëberson, van het korps. Op non-aotivitoit gesteld, op verzoek, de 1st* luit. jhr. A. C. Druyvesteyn, vau het 3de reg. huzaren, krachtens punt 4 der wet VAn 28 Aug. 1851 (Staatsbl. No. 128). De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in de geschiedenis aan de Rijks-Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Leeuwarden. Jaarwedde 2000. Zy, die voor deze betrekking ïu aanmerking wensohen te komen, moeten zioh vóór 23 Jan a s. aanmelden by den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. J. Campert, te 's-Gravenhage. Reservekader. De minister vaa oorlog, overwegende, dat het organiek getal vrijwilligers van het reserveku- bij het 5de reg. inf. aanwezig is, brengt ter alge meene kennis, dat bij vermeld korp3 voorloopi" alleen ter vervulling van openvallende plaatsen door den korpscommandant vrywilhgers voor het reservekader kunnen worden aangenomen. Herkoiyhe Bericbten, Oud e-W e t e r i n g. Remonatrantsehe Kerk. Zondagvoorm. te tien uren, da. H. A. Van Oorde, predikant te Zwammerdam. K oudekerk: Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te halftien, ds. J. Hoogenraad, van Leiden. Valkenburg: Ned.-H- rv. Gom. Zondag voormiddag de heer D. Plooy, theologisch candidaat te Schiedam. Verder geen dienst. Het Photograpliietocstel. 3) Zyn oordeel was, dat de jongedame genoeg hersteld is om een verhoor te ondergaan. Dr. Wade is wel is waar tegen dit verhoor, daar hy vreest, dat zyn patiënte opnieuw zal instorten, doch wy vermoeden, dat het ge recht er op zal aandringen. Het duizolde my voor de oogen. Het was my alsof ik droomde. Ik hield myn hoofd met beide handen vast en bleef den inspecteur wezenloos aanstaren. „Bogrypt u wat dat alles beteekent?" vroeg hy. „Herinnert ge u den moord?" Zeker 1" antwoordde ik met bevende stem. '„Ik herinner my nu alios tot in de kleinste byzondorheden. Ik zou ieder voorwerp, dat in de kamer was, kunnen beschryven. Het geheele taferoel staat my levendig voor den geest; het is als door een bliksemstraal in myn ziel gebrand." „Dat is oen zeer eigenaardige uitdrukking, miss Callingham," zeide de inspecteur op ernstigen toon. „Wil u my nauwkeurig ver tellen w:»t u zich herinnert?" Met ge woorden deelde ik hem mede wat ik wi&i. Ik beschreef de kamer, het kistje, de groeno draden, het tapyt, den man, die bloedend op den grond lag; den man, die, tot den sprong gereed, op de vensterbank stond. Hy liet my, zonder my in de rede to vallen, voortspreken. Toen ik zweeg, haalde hy oen photographie te voorechyn en liet my die zien. Met de oogen daarop gevestigd, doed my verscheiden vragen omtrent de voor werpen, welke zich in het vertrek bevonden. Waar stond het kistje? Hoe stond het ten opzichte van de brandende lamp? In welke richting lag het pistool op den grond? In welke richting lag het hoofd van uw vader? Ofschoon zyn vragen my opnieuw de vree- seiyke gebeurtenis deden doorleven, beant woordde ik ze zoo duideiyk als ik kon. Ik kon my het geheele tooneel met photogra- phische duldelykheid voor den geest roepen. Terwyl ik sprak, vergeleek hy myn verkla ringen met het afbeeldsel, nu en dan preve lend„Ja, ja, zoo is het, goed onthouden," enz. Toen hy alles van my had vernomen, koek hy my eenige oogenblikken strak aan. „Ziezoo, miss Callingham," zeide hy, „nu moet u eens beproeven u te herinneren, wat er vóór en wat er na den moord gebeurd is. Bedenk u eerst goed. U zegt, dat er plotse ling een lichtstraal kwam. Was het een enkele lichtstraal, of waren het er meer?" Ik zweeg en martelde myn brein af, maar tevergeefs. „Dat weet ik niet meer," antwoordde ik oindeiyk met tranen in de oogen. „Ik herinner my dit eene tooneel, maar niets van hetgeen daaraan vooraf ging." Hy schreef eenige woorden in zyn notitie boekje. Toen begon hy weer te spreken, doch veel langzamer. „Beproef het nog eens," zeide hy op be moedigenden toon. „U zag den man op den rug, toen hy uit het venster klom. Maar kunt ge u niet herinneren of ge eerst zyn gezicht gezien hadt? Droeg hy een baard? Een knevel? Wat voor oogen had hy? Wat voor oen neus? Hebt u het pistool zien afschieten?" Weder doorzocht ik al de schuilhoekjes van myn geheugen, sooals ik reeds ontelbare malen gedaan had. „Het helpt my niets!" riep ik verdrietig uit. „Ik kan my niets herinneren, behalve dat ééne tooneel. Ik weet ook niet, of ik het pistool heb zien afschieten. Ik weet niet hoe de moordenaar er uitzag. Ik heb u alles ver teld wat ik weet. Verder kan ik my niets te binnen brengen. Het is my alsof ik in eon groote, ledige ruimte staar 1" De inspecteur aarzelde een oogenblik, alsof hy niet zeker wist wat hem te doen stond. Eindeiyk stond hy op en zeide: „Het komt my zeer zonderling voor, dat u ons niet kunt helpen. Dr. Thornton meende, dat u in staat zoudt wezen de noodige op helderingen te geven. Uw antwoorden hebben my overtuigd, dat uw vorstand helderder ls dan dat van menige andere jongedame en dat u zeer veel geestkracht bezit. Ik vind het vreemd, dat uw geheugen u juist op het ge wichtigste punt in den steek laat. Niemand behalve gy heeft het gelaat van den moorde naar aanschouwd. Ik veronderstel, dat u my oprecht en eerlyk geantwoord hebt; kyk eens, is dit het tooneel, dat u overal vervolgt?" vroeg hy en gaf my plotseling de photographie in de hand. Hetgeen ik zag, deed my byna in zwy'm vallen van ontzetting. Hot was het beeld, dat my steeds voor oogen :o. Ik zag myn vader dood op den grond liggen, midden in een plas bloed. Ik zag myzelve als een achttienjarig meisje doodelijk ontsteld staren naar het akelig tooneel; ik zag op don achtergrond, in een nevel van zomeravond licht, de onzekere lynon van een manlyke gedaante, op het punt van uit het venstor te springen. Aan den eenen kant bevond zich de deur; deze kwam niet voor op het beeld ln myn geheugen, omdat zy zich achter mij bevond, maar op de photographie was zy ook niet duideiyk zichtbaar. De voornaamste figuren waren echter zeer scherp weergegeven. Ik haalde diep adem. „Ja, dat is het toonoel", zei ik eindeiyk. „Deze photographio doet niets anders in myn herinnering ontwaken. Ikik begryp het niet Nogmaals keok do inspecteur my strak aan en zeide toen: „Is het u bekend, op welke wyze deze photographie in onze haaden is gekomen?" Ik beefde van het hoofd tot de voeten. „Neen, dat woet ik niet," antwoordde ik. „Maarmaar ik geloof, dat de plotselinge lichtstraal By deze woorden sprong de inspecteur op als een kat, die plotseling een muis ontdekt. „Juist, juist 1" riep hy verheugd. „Hot stond in verband met den lichtstraal 1 Dit is een photographie, die volgens de methode van uw vader gemaakt is.Natuuriyk herinnert u zich die methode?" Hy keek my onderzoekend aan. Terwyl hy deze woorden sprak, rees er oen flauwe herinnering uit myn vroeger leven by my op. Zyn doordringende blik maakte my echter verlogen. Ik sloot de oogen en trachtte my- n i ln dat geheimzinnig verleden. zeide ik langzaam, „dat ik my iota no. .mier. Het had betrekking op de photographie, nietwaar?Neon, neen, op hot olectiische lichtDat weetikeigenlyk met meer preciesKunt u het my zeggen In zyn stoel geleund en my voortdurend oplettend aanzionde, begon hy my zeer uit voerig een toestel te beschryven, volgens hem door myn vader uitgevonden, om moment- photographieën to vervaardigen by electrlsch licht en door middel van een uurwerk. Het was een inrichting, die gevoelig gemaakte platen achtereenvolgens langs de lens een*r camera liet gaan. Naarmate deze platen beurt om beurt verschoven werden, g"ng er van het uurwerk, dat de beweegkracht uitoefende, een electrische vonk uit, waardoor een reeks van opeenvolgende beelden verkregen werd. Het echynt, dat myn vader wetenschap pelijke liefh.bberyen had en deze nieuwe,' zelfwerkende machine juist had voltooid, toon hy onverwachts stierf. Ik luisterde in adem- looze spanning, want iot nu toe had men niet met my over myn vader willen sproken.' Het was my zoo zonderling te moot;*, nu ik or over eprak en vragen mocht. Ailes was voortdurend in zulk eon geheimzinnig waas gehuld geweest. Ik zag. dat de inspecteur aan den glans myner oogen kon bemerken, dat zijn warden my toch iets te binnen brachten, i - n hy zweeg, boog ik my voorover cn eon gloeienden blos riep ik, in ten p mge vlaag van ontwakende herinnering: „Ja, ja, nu weet ik hot weer! J het kistje op de tafel, het kistje, dat ik met op dit plaatje zie, maar op het in myn ziel go- grifte beeld, dat was het toestel, waarvan gy spreekt." De inspecteur keerde zich zóó plotseling naar my too, dat ik or van ontstelde. „Welnu, en waar zyn de andere?" vroeg hy, my byna woest aanziende. „De andere?.... Welke andere?" her haalde ik verwonderd, want ik begreep hom werkeiyk niet. „De andore photographieën natuuriyk," her nam hy; „er moeten er meer gowoest zyn. Het toestel bovatte zos platen. Er. toen wy het vonden, was or nog slechte één in."

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1