fci o <1 CD KI Q 4, De weg van liet Vorstelijk Bruidspaar. Het de meeste zekerheid kan thans worden bericht, dat de weg, dien het Vorsteiyk Bruids paar te 's-Gravenhage zal nemen om zich van het Paleis naar de Groote Kerk te begeven, anders Is dan in enkele bladen van heden is medegedeeld. Do stoet zal van het Paleis door de volgende etraton gaanPaleiastraat, Oranjestraat, Park straat, Kneuterdijk, Gevangenpoort, Buitenhof, Gravestiaat, Groenmarkt en Rivierviachmarkt tot aan de Kerk. Dezelfde weg ln omgekeerde volgorde (derhalve niet door de Prinsestraat enz.) zal terug naar het Paleis gevolgd worden. Ned. Zuidafrikaansnbe Spoorwegmaatschappij. Heden werd voor de derde kamer der arrondissements-rechtbank te Amsterdam be handeld het verzoek om voorloopige surséance, ingediend door do Nederlandsch Zuidafrikaan- sche Spoorwegmaatschappij. Geen der aanwezigen, onder wie zich bevonden een groot aantal houders van obligatién, maakte bezwaar tegen het verleenen der surséance, terwijl door geen hunner stemming werd verlangd. Yan de gelegenheid om deskundigen ter benoeming voor te dragen, werd door geen der crediteuren gebruik gemaakt. Yonnis w(jzend9, verleende de rechtbank de voorloopige surséance, met benoeming van de heeren mr. J. C. De Ynes, mr. L. H. Kühn Jr. en Adam Roelvink tot bewind voerders en J. D. Reiman en G. F. Latorf ais deskundigen. BUITENLAND. In antwoord op het telegram van geluk- wen8ching, door den minister van buiten- landsche zaken Delcassé aan den nieuw- benoemden Russischen minister van buiten- landache zaken graaf Lamsdorf gezonden, zond deze een dankbetuiging terug, en voegde er by: „Uwe Excellentie weet hoezeer ik pre stel op onze persoonlijke betrekkingen, en kan er niet aan twijfelen, dat het m\jn wensch is, mede te werken tot de bevestiging van de innige en onveranderlijke vriendschap tusschen Frankrijk en Rusland." Ten gevolge van de aanneming van de amnestiewet wordt het Dreyfus-dosaier weer uit elkaar genomen en worden de stukken teruggebracht, waar zy thuis behooren. Getuigen, die stukken hebben overgelegd,. z\jn gerechtigd die nu weer terug te vragen. Hiermede zal dus voorgoed de Dreyfus-zaak worden afgesloten. De stukken worden her- en derwaarts gezon den, en het zal voor een groot gedeelte niet meer mogeiyk blijken, die naderhand nog ooit terug te vinden, en wat er nog van overbiyft, zal, zoo het inderdaad van eenig belang is, op alle mogelijke wijzen kunnen worden ver- valscht of vernietigd. D oitMOhland. Het lijk van den overleden Groothertog van Saksen-Weimar is Maandag-avond, onder veel biykeu van belangstelling, van het Groot hertogelijk Slot naar de Garnizoenskerk over gebracht. Omfloerste lantaarns, lichtstandaards en fakkels verlichtten den weg, waarlangs de rouwstoet ging. Voor de ïykkiat gingen de bedienden, de Hofbeambten en deputaties van Yereenigingen. Achter het lijk volgden de Groothertog, de Groothertog-Regent van Mecklenburg, twee Prinsen van Reusz, het praesidium van den Landdag, de ministers en deputaties van militaire vereenigingen met vaandels. Aan den ingang van de kerk nam de opper- hofprediker de ïykkist in ontvangst, die daarna op een katafalk in het schip der kerk werd geplaatst. Aan beide zjjden werden eerewachten opgesteld. Na een kort gebed van den predikant verlieten de Groothertog, de andere Prinsen en ook de overige deelnemers aan de plechtigheid de kerk. Prinses Elisabeth, de dochter van den over leden Groothertog van Saksen-Weimar, echtge noot van den Hertog-Regent van Mecklenburg- Schwerin, is, terwijl zy te Weimar vertoefde, lijdende geworden aan de mazelen. De ziekte neemt een normalen loop. Groot-DrliannlB. De gemeenteraad van Drogheda (Ierland) heeft met 7 tegen 5 stemmen aangenomen een voorstel om aan president Kruger de rechten van burger van die plaats te verleenen. De maire stemde voor. Oostenryk-Hong.-Monarohie, De uitslag der verkiezingen in de landelijke districten van Oostenrijk brengt geen ver andering in de verhouding der partijen. De ïtalianen hebben echter een zetel w Istriè gewonnen. Onder de gekozenen behooren de oud-voor zitter der Kamer Fuchs en de oud-minister baron Dipauli. Turkye, Te Konstantinopel liep hot gerucht, dat een Fransch onderdaan, Mille, in de onmiddellijke .nabijheid van Smyrna door roovers gevangen was genomen. Voor zijn vrijlating is een -losgeld van 8000 Turksche ponden verlangd. Mur Ictborloliteu. Delft, 10 Januari. Granen met weinig handel, prijzen bleven meorendeeis onveranderd. VVitto Tarwe 6.60 a ƒ8.40. itoode 6.76 a f 6.75. Kogge ƒ4.80 a ƒ5.30. Zomergerat 4.30 a ƒ4.60. Chevalier f6.30 a ƒ6.76. Haver '2.60 a 3.60. Groene Erwten 7.a 9.26. Bruine Roonen 8.a 9.25. Paardenboonen a Duivenboonen 6.70 a 7.10. Koolzaad 11.60 a 12.Kauariezaad 6.60 a 8. Hennepzaad 6.60 a 7.25 per HL. Boternoteering: ƒ66—65. W oerdon, 9 Januari. Kaas. De aanvoer tor markt op heden bedroeg 80 partyeu. Prijs van Goudsche lste soort 25.— a 2de soort 21.a 24.per 60 KG. Handel matig. Schiedam, 9 Jan. Noteering van de Beure- eommiesie. Moutwijn 10.25 per HL. Zonder font en sonder belasting, tipoeling 0.60. Noieering van de Makelaare. Moutwijn ƒ11.—, Jenever 16.idem Amaterd. proef 16.60. Noteering van den Distillateursbond. Moutwjja 11.Jenever 16.—, Amet Proef I6.6d De oorlog tusschen Engeland en Trans vaaL Het volgende zonderlinge Reuter-telegram ontvingen we gisteravond uit Kaapstad, geda teerd 8 Jan.: „Het eerste korps wielrijders, bestaande uit 60 man, dat Zaterdag uit Kaapstad vertrok, bezette Zondag Piekanierskloof en raakte dienzelfden middag in gevecht met een vooruit geschoven afdeeling Boeren. De Boeren werden afgeslagen en kampeeren nu aan de andere zijde van den pas. De wielrijders snelden vooruit om den pas te bezetten voordat de Boeren dit deden. Dezen trachtten hen echter terug te slaan, doch de wielrijders slaagden er na een vliegend gevecht ten slotte in den pas te behouden, dien zy nu bezetten. Drie wielrijders zyn gedood en 28 gewond, waaronder de kapitein van dit korps." Yan dit stoute stuk der vry willige militaire wielryders, die Zondag kersversch uit Kaap stad de Piekanierskloof zouden bereikt hebben, blijft echter niet veel over. In een later telegram toch uit Kaapstad wordt het verhaal van bovenbedoeld gevecht geheel uit de lucht gegrepen genoemd. Al werd men bevestigd in de meening, dat het gevecht by de genoemde Kloof een ongun- stigen afloop had gehad voor de Engelschen, toch begrepen wy niet veel van dit telegram, dat tweemaal hetzelfde zeide, als verwachtte men, dat wy het niet zouden gelooven. Yer- moedeiyk is het bericht afkomstig van iemand, die meer krachtwoorden dan militaire kennis tot zyn beschikking heeft. Een korps van 50 man, waarvan 20 man buiten gevecht worden gesteld, dat 's namiddags een pas neemt die 's morgens al genomen was het was al te duister. Het vermoeden lag echter voor de hand dat de heeren wiel ryders eenvoudig omsingeld waren. De Engelsche afgevaardigde sir Ashmead Bartlett heeft van uit de veilige zalen der Carlton-Club aan de Times" een open brief gezonden, waarin hy verklaart, dat de ont roering over den toestand in de Kaapkolonie allen grond mist. Het begin van zyn schryven toont al, hoe oppervlakkig hy den inval onderschat. Hy zegt daar„die Boeren trekken zonder kanonnen of transporten door eenzame velden over dorre kopjes en zy meenen, dat zy op die wyze onze enorme verbindingaiynen lastig vallen, terwyi het voortvarendste en knapste Engelsche leger hoofd tegenover hen staat. De getrouwe Airi- kaanders nemen in massa dienst en onze soldaten zyn volledig geoefend en in staat de Boeren te vervolgen. De toestand is niet alleen niet slecht, hy is veelbelovend." Deze lezing is zeker bespotteiyk en geeft toch waarschyniyk de meening van een groot gedeelte der Engelschen weer. Sir Ashmead Bartlett is het bekende parlementslid, dat veeleer beschouwd wordt als een half toerekenbaar enfant terrible, maar dat dan toch als zoodanig heel wat dingen zegt, die zyn collega's denken, maar niet zeggen durven. Het fllustre parlementslid betoogt verder, dat die raid van de 200 of 30Ü Boeren in de Kaapkolonie niets te beteekenen heeft, dat Kitchener de man van het oogenblik is en dat de Engelsche soldaten hun handen weer vry krygen, doordat er zooveel vry- willigors komen. „De toestand is zoo rooskleurig mogeiyk en als wy nu maar niet aan sentimentaliteit gaan doen, zyn wy spoedig klaar." Zeker, sir Ashmead Bartlett, de toestand is veelbelovend, maar in anderen zin. Alleramusantst is de uitval van Edmon Harraucourt in de „Gaulois." Hy zegt daarin: „Zal, vraag ik u, Europa toestaan, dat de geheele Engelsche natie zal worden uitgeroeid door een handvol Boeren V Kunnen wy duiden, dat in dezen stryd, van tien tegen één, de grootste meerderheid wordt onderdrukt door een zoo kleine minderheid; en zullen wy duizenden soldaten op die wyze laten opjagen en afmatten door enkele honderden Boeren? Dat is onrechtvaardig, dat is de zuivere anar chie, de omverwerping van de rede. De Boeren maken lafhartig gebruik van hun klein aantal, om te slaan en dan te verdwynen zonder dat men hen ziet en zonder dat men hun slagen kan teruggeven; hun ryen zyn zoo dun, dat heele legers niets tegen hen vermogen; de stryd is ongelyk, onmogeiyk, en thans wordt opnieuw het Britsche grondgebied bezet door deze avonturiers, voor wie niets heilig is, noch het eigendom van anderen, noch de heilige liefde voor het vaderland, voor het gezin en de eerl „En wy biyven daarby kalm toezien? Het is alsof alle beschaafde regeeringen blind zyn, niets begrypen of dat de algemeene antipathie in de wereld, ontstaan tegen Engeland, thans zóó groot geworden is, dat wy laaghartig toe stemmen en de geleidelyke vernietiging van een volk, dat ons niet bevalt „Engeland ia in gevaar. Het heeft reeds te lang geduurd. De solidariteit van de mensch- heid legt ons den plicht op tusschenbeide te treden en het noodlot tegon te houden. Engeland moet worden gered. Het ziet zyn geld, zyn paarden, zyn manschappen vernie tigen. Hoe ryk en machtig het zy, het kan dat niet uithouden. Zyn trots en zyn positie beletten hem, de interventie van Europa te vragen, opdat door arbitrage de oorlog worde geëindigd, en het Britsche Ryk gered. „Het verwacht en wenscht die interventie, maar het kaD er niet om vragen. Wy moeten genoeg grootheid van ziel toonen, om, alle beleedigingen vergetend, een toch reeds laat komende hulp te verleenen, en eindelyk de arbitrage uit te lokken, die alleen Engeland nog redden kan." Zoo spreekt Haraucourt in zyn geestige overdryviDg, maar tal van ernstige menschen, waaronder Arthur Levyssohn van het „Berliner Tagoblatt", dat nooit grapjes maakt, zien de toekomst voor de Engelschen donker in. Door het voortdringen der Boeren zoover naar het zuiden, krygen de commando's van Herzog en Kreutzinger meer lucht, wordt De Wet vryer in zy'n bewegingen. De redactie van de „Daily Mail" schryft, dat er geen twyfel aan is, dat De Wet eerst de Kaapsche invallers heeft willen aanvoeren, terwyi by er nu waarschijn!yk in geslaagd ie zich beimeiyk hy ben te voegen, hetgeen de Kaapsche rebellen als het ware electriaeert, die nu in massa zullen overloopon naar zyn zyde. Thans reeds erkent de correspondent van Reuter te Piketbergweg, dat de Kaapsche Boeren in den omtrek alles doen, om de inge vallen Boeren te helpen met paarden, levens middelen en Inlichtingen. De correspondent van de „Daily Mali" te Marseille heeft den aldaar uit Transvaal aan gekomen Hoogedoorn gelntervieuwd. Hy be vestigde, dat De Wet het plan van den inval heeft ontworpen bygestaan door de officieren van zyn staf. De invallers beschikken over volop schietvoorraad. Op paarden vervoeren zy maxima. De Boeren hebben thans het gansche westeiyk deel der Kaapkolonie bezet en men kan zeggen, dat zy de groote zeehavens van Zuid-Afrika binnen een kring van 80 a 100 kilometers straal hebben ingesloten. Die te veroveren ligt natuuriyk niet in hun bedoeling, want daartoe zouden zy ook den stryd met de Engelsche vloot moeten kunnen aanbinden, maar wanneer het hun gelukt, zich meester te maken van alle bergpassen, die naar de hoogvlakten leiden, en zy de door Kitchener tegen hen afgezonden troepen in het gebergte in het hart der Kaapkolonie kunnen afsnyden en de verbindingswegen, met name die door het Hexgebergte, vernielen, zal het met den oorlog spoedig gedaan zyn, zy het ook op andere wyze dan de Engelschen sedert veertien maanden voorspellen. In zyn militaire beschouwingen in de „N. R. Ct." schryft de kolonel De Wit heden o. a. het volgende: „Yan het district Kaapstad langs de kust van den Atlantlschen Oceaan noordwaarts gaande, vinden wy de alle hieraan grenzende districten Malmesbury, Piketberg en Clan- william en deze districten zyn in staat van beleg verklaard; een uitstekend middel om de Hollandsche kolonisten er toe te brengen het masker af te werpen en openlyk party voor de Boeren te kiezen; maar tevens een afdoend bewys, dat men te Kaapstad den toestand zeer ernstig inziet. En inderdaad, met den dag maken de Boeren vorderingen in het vyandeiyk gebied en hoe men het ook tracht te verzwygen, zy vinden, zy het dan ook nog aarzelend, meer en meer steun by de bevolking, en commando's, die op een of ander punt plotseling als he^ ware uit den grond opryzen, kunnen niet anders worden gevormd dan door Engelsche onderdanen. „Men bedenke wel, dat volgens een in 1899 opgemaakte statistiek, de bevolking van de Kaapkolonie uit 350,000 Hollanders en 140,000 Engelschen bestond, terwyi de laatsten voornameiyk de steden bewoonden en zich aan den handel hadden gewyd, en de eersten voor verreweg het grootato gedeelte land bouwers, boeren waren, dus in het veld, even als hun Transvaalsche en Yrystaatsche stam- genooten, geduchte strydera. Komt het dus onder den drang der omstandigheden zoo ver, dat Engelschen en Hollanders in de Kolonie als vyanden tegon elkander staan, dan hebben, uithoofde van hun zooveel grootere sterkte, de eersten de meeste kans op de overwinning." By gebrek aan juiste en volledige berich ten omtrent den stand van zaken in het door de Boeren bezette deel der Kaapkolonie ver diept men zich in Kaapatad en in Engeland over hetgeen lord Kitchener doen zal. Yeel wyzer werd men daaruit niet door het geheim zinnige stiizwygon van den opperbevelhebber gedjirende do laatste dagen. Algemeen meent men, dat Kitcheners plannen zyn, den Boeren toe te laten (niet kwaad 1) zoover mogeiyk naar het zuiden door te dringen, om ze dan den terugweg te kunnen afsnyden. Uit Piketbergweg, in het Zuidwesten der Kaapkolonie, wordt van 7 dezer geseind, dat de Boeren vertellen, dat de tegenwoordige inval slechts een sterke patrouille is, welke een grooten inval van De Wet voorafgaat. Tot dusver dringen zy slechts voort zoolang zy geen krachtigen tegenstand op hun weg ontmoeten. De militaire wielryders, de bereden infanterie en twee afdeelingen vrywilligers zyn van Piketbergweg naar het "Westen vertrokken. Een Engelsch bataljon en een gemengde colonne houden een lange linie op den Korns- berg en den heuvelrug ten Zuiden van Sutherland bezet. Yerscheidene aanzieniyke Afrlkaanders zyn naar Kaapstad vertrokken. Dat de Engelschen inderdaad alles behalve gerust zyn, bewyst het aanbrengen van ver dedigingswerken zelfs aan de Kaap. gemeenteraad van Leiden* De vrywilligerskorpsen in Natal, die slechts tydeiyk onder de bepalingen van de militaire wet stonden, zullen nu behandeld worden alsof zy in actieven dienst stonden. Dat wil dus zeggen, dat deze vrywilligers voortaan gedwongen worden om te dienenzy kunnen nu ten allen tyde door den gouverneur opge roepen worden. Yolgens een bericht uit Worcester is in dat district, waar ook de krygswet afgekondigd is, naar schatting slechts de helft van de goede geweren door de bevolking ingeleverd. De militaire overheid heeft het bureel van de „Worcester Advertiser" gesloten. Do „Cape Argua" zegt, dat de nieuwe zending van do heeren Hofmeyr, Merriman en Saner byna een misdaad vormt; ze zal ook kwaad doen, en alleen strekken om den oorlog te verlengen. De Rhodeslaansche pers hekelt scherp Car- rington's krygsbedryven in westelijk Transvaal. De „Times" noemt Carrington's haastige ontruiming van Zoerust, 30 uren voor de Boeren opdaagden, een schandelyk en ver nederend feit. De correspondent van de „Cape Argus" te Loren^o-Marquez vernoemt, dat de Engelschen uit Komati-poort den Piggspiek hebben bezet, alsmede Bremerdorp. De „Daily Mail" meldt: Nadere byzonaer- heden ovor «lo schermutseling met De la Rey aan den Witwatersrand bewyzon duidelyk de onbeduidendheid er van. De Boeren hlyvende Mageiiesbergen bezet houden en De ia Rey i heeft beiangryke versterkingen ontvangen. Zitting van hedennamiddag twee uren. Voorzitter: mr. F. Was, burgemeester. Tegenwoordig: 22 leden. Afwezig de heeren Fockema Andreae, Den Houter, Korevaar, Kerstens en Zillesem Aan de orde is: 1°. Belediging en installatie van bet nieuwbe noemde lid van den Gemeenteraad, den heer P. J. Mulder. De heer P. J. Mulder legde de vereischte eeden af, waarna de Voorzitter hem in deze vergadering harteiyk welkom heet en geluk- wenscht met zyn benoeming tot Raadslid, hopende, dat hem de kracht moge geschonken worden, om werkzaam te zyn tot heil der gemeente en tot zyn eigen voldoening. De heer P. J. Mulder betuigt voor de ge sproken woorden zyn dank. De Voorzitter spreekt by den aanvang van dit jaar zyn beste wenschen uit. Hy zegt: „Moge 1901 voor de gemeente en de ingezetenen een gelukkig jaar zyn. Wy wenschen u toe geluk en gezondheid voor u en uw gezinnen, voorspoed in uw werkkring, benevens lust e opgewektheid, om werkzaam te zyn tot ht der gemeente. Mogen onze beraadslagingen en besluiten strekken tot de bevordering van den bloei van onze dierbare gemeente (applaus). 2°. Verzoek van dr. J. D. Fiiippo, om ooutinuatie in de betrekking van Gemeente-Scheikundige. (2). Dr. J. D. Filippo wordt benoemd met alge meene stemmen. 3°. Verzoek van dr. Th. G. Den Houter, om eervol ontslag als Stads-Geneesheer. (11). Na discussie komt allereerst in stemming een voorstel van den heer Yan Hamel, om de behandeling van dit punt uit te stellen, ten einde dr. Den Houter in de gelegenheid te stellen, op zyn verzoek om ontslag terug te komen. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en verworpen met 12 tegen 10 at. Een voorstel van de heer Pera, om B. en Ws. op te dragen, pogingen aan te wenden, dat dr. Den Houter op zyn verzoek terug komt, werd eveneens verworpen met 15 tegen 7 stemmen. Het voorstel van B. en Ws., om dr. Den Houter eervol ontslag te verleenen als stad- geneesheer, werd daarna aangenomen. 4°. Verzoek van J. M. Obreen, om vrijstelling van schoolgeld, Middelbaar Ouderwijs. (3). 5°. Verzoek van mevr. de Wed. J. Leegatra, om terugbetaling van schoolgeld, Lager Onderwijs. (9). Gunstig beschikt. 6°. Ëegrooting, dienst 1901, van het College van Vrouwenkraammoeders. (1). Goedgekeurd. 7°. Voorstel tot continuatie van de huur van het perceel a&n de Korte Mare No. 15, hoek Lammermarkt. (10). Aangenomen. 8°. Voorstel betreffende de benoeming der tee kenaars op het Bureau van Gemeentewerken en de regeling hunner jaarwedden- (6) In afwyking van het eerst ingediende voorstel van B. en Ws. wordt, na discussie, aange nomen, een ander voorstel van het Dageiyksch Bestuur, om de jaarwedde aan de voor vast aan te stellen teekenaar te bepalen op 1200 'sjaars en 2o. aan B. en Ws., die daartoe in overleg treden met de Comm. van Fabricage, do benoeming van zulk een ambtenaar over te laten. Het tweede gedeelte van dit voorstel werd, na bestryding van de heeren Pera, P. J. Van Hoeken en Den Houter, die de benoeming door den Raad wenschten te doen geschieden, in stemming gebracht en aangenomen met 13 tegen 10 at. (De heer Den Houter was tydena de dis cussie ter vergadering gekomen). 9°. Verzoek van het Hoofdbestuur der Schippers- vereenigiDg „Schuttevaer" tot het doen aanbrengen van palen of remmiogwerk in het Kort-Galgewater vóór de brug aan de Beestenmarkt (7) Na discussie wordt beschikt conform het voorstel van B. en Ws. 10°. Verzoek van P. J. Van Hoeken, om het gebruik van gemeentegrond aan de Havenkade en vergunning tot hei leggen vau rails in de Havenkade en do Minnebroersgracht. (8) Wordt uitgesteld. 11°. Voorstel tot publieke verpachting van de Graanbeurs met bybehoorende bovenwoning. (12) Aangenomen. 12°. Vaststelling van de Verordening, hoadende wijziging van de Verordening van den Uden Janaari 1894 (Gem.-blad No. 4), bepalende hot gotal der scholen voor openbaar lager onderwijs te Leiden, den omvaDg van bet onderwijs op elke school, den bijstand, aan de hoofden der scholen to verleenen, en de bezoldiging van het onder wijzend personeel, zooals deze nader is gewyzigd bn Verordening van 11 Maart 1897 (Gem.blad No. 5). (4) 13°. Vaststelling der Verordening tot regeling der bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de school m de Heerenstraat. (4) De m deze punten bedoelde verordeningen worden goedgekeurd. 14°. Vaststelling van de Verordening op het Wielrjjden. (13) 15°. Vaststelling von de Verordening, hoadende wijziging van de Verordening op de Straatpolitie van den lston April 1897 (Gem.blad No. 6). (13) De bohandeling dezer punten wordt uit gesteld. 16°. Tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belaatiDg, dienst 1900. (5) Goedgekeurd. Na nog eenige beraadslaging over de vraag, of het in de volgende vergadering aan de orde te stellen verzoek der vereeniging tegen de Prostitutie ln openbare of geheimo zitting sal worden behandeld, wordt de openbare vergadering door den Voorzitter gesloten. Tolegramiuuu. MARSEILLE, 9 Januari. R0.) Eergisteren Is de paketboot „Russie" uit Oran, ton ge volge van hot slechte weer, op de zandbanken van Faraman aan den grond geraakt. Het was onmogelyk haai' te hulp te komen en men vreest een ramp. Er z\jn aan boord 46 passagiers en een bemanning van 56 koppen. Tweede Tel.) De „Compagnie des Trans ports Maritimea" ontving het volgende tele gram Wy zyn in telegraphische gemeenschap met de „Rusno". Allo opvarenden zyn in ieven, alle gevaar schijnt bozworen". [Volgens de „Indépendauco" vallen er toch menschenlerens by de ramp van de „Russie" PIKETBERGWEG, 9 Jan, (li. O.) Engelsche troepenafdeelingon houden de bergpassen be zet en zullen met kracht weerstand bieden aan de Boeren, die in twee colonnes oprukken tegen Clanwilliam en Worcester of Piketberg. De Hollandsche kolonisten houden zich by voortduring rustig. RICHMOND, 9 Jan. RO.) Een EDge)6che patrouille van vyf man werd heden door de Boeren ingerekend. Een Engelsche patrouille van veertig man vervolgde de Boeren en doodde twee hunner, met inbegrip van den commandant. Een Boer werd gewond en elf Boerenpaarden werden door haar genomen. GRA AFF-REINET, 9 Jan. (R. O.) Kolonel Grenffell vervolgt de Boeren door het berg achtige en moeiiyk begaanbare terrein. Zjjn eclairours bespeurden heden weer, dat in de ri i Boeren aanwezig waren, die evenwel v n vóór de komst der colonne. b.i.i/8TAD,-9 Jan. RO.) Er worden verdedigingswerken aangebracht ln de vlakte aan de Kaap, tusschen de Valschbaai en de Tafelbaai. LONDEN, 10 Jan. (H. O.) Een telegram van lord Kitchener uit Pretoria van gisteren meldt De Boeren vielen tegelykertyd de Engelsche posten van de spoorwegstations Belfast, Wonderfontein, Nooitgedacht, Wildsfontein en Pan (alle gelegen aan den Transvaal-spoorweg van Loren$o-Marquez-iiaar Pretoria) aan. Dezq^ aanval had plaats tydena een zwaren mist ln den nacht van den 7den dezer. De Boeren werden na hevige gevechten teruggeslagen. De verliezen der Engelschen bedroegen 21 man aan dooden, waaronder een hoofdofficier, 02 Engelschen bekwamen wonden, onder dezen drie officieren. De Boeren lieten 24 gesneuvelden op hek slagveld achter. Verder wordt gemeld, dat eea Engelsch konvooi ten noorden van Krugersdorp gisteren werd aangevallen door het Boerencommando van Beyer. De Boeren, aldus heet het verder, werden teruggejaagd en moesten hun aanval met elf man, die gedood werden, bekoopen. Als het verlies aan Engelsche zyde wordt opgegeven, dat 4 man licht gowond werden. CORRESPONDENTIE. - L. vestigt er de aandacht op, dat tot zyn groote verbazing van stadswege aaD den Vestwal vlak voor J de twee afioopen, nl. by den molen en achter het stoom brandspuitenhuis, twee groote byten zyn gemaakt. Het schaatsenrydeu in dep Singel aldaar is zeer druk, maar de gohoele weg1 aldaar langs het water versperd door prikkel- draad. Hot is er dus zeer gevaariyk om op i het y&-4e komen. Ongelukken kunnen daarom volgens L. niet uitblyven. Gisteren geraakten er reeds drie kinderen te water. Gelukkig was er huip by de hand. H(J geeft daaioin in overweging hot onpractische werk te ver-* helpen door het leggen van flinke loopplanken over de byton. LEIDEN, 10 Jaunari. Thermometer»tandgisteravond cm 8 ere» 1° C. 33.3° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 2° 0. 28.4° F., middags om 12 uren 1° C. 33.8° F., 's namiddags om 4 uren 2° C. 35.6° D vertegenwoordigers van H.H. M.M. do Koi.. .^iu en de Koningin-Moeder by de begrafon ^-plechtigheid morgen van Z. K. H. den Groothertog van Saksen zyn hedenochtend van Den Haag naar Weimar vertrokken. Zy zullen namens ieder der Koninginnen een krans op de lykbaar nederleggen. Mr. C. E. Havelaar, advocaat te Rotter dam, tevens advocaat van het Fransche con sulaat aldaar, is tot ridder in de orde van het Legioen van Eer benoemd. Het atoorhschip „Amsterdam" arriv. 10 Jan van Nieuw-York te Rotterdam; de „Har burg", van Java naar Amsterdam, passeerde 9 Jan. Suez; de „Koning Willem III", van Amsterdam naar Batavia, arriv. 9 Jan. te Padang; de „Merapi" arriv. 10 Jan. van Rotter dam te Batavia. Leiderdorp. Gisteren had iemand, komende uit Oude Wetering, het ongeluk in de Zyi door het ys te zakken. Met vee: moeit6 mocht* het den heer B. gelukken den drenkeling van een wissen dood te redden. Door het bestuur van den Zyilua: *u Meyepolder is de omslag voor don diens*. in stede van op 4, zooals op de begre is uitgetrokken, nader bepaald op 3 pwr hectare. Door de gemeentepolitie alhier werden gedurende 1900 opgemaakt 4G processen- verbaal. J te betreuren; de ïyken moeten neds zyn aangespoeld.] ADVEItTËHTIÈN^ Ondertrouwd G. A. DE BRUIJNE, Med. Doota. en Arts te Leiderdorp, kn 277 6 P. W. VAN DER TAS. Amrxkwdah, 10 Januari 1901. De Heor en Mevrouw SCHUDEL Lioïaed geven kennis van ae ge boorte van hunnen Zoor. M1CHAËL. Letdkk, 10 Januari 1901. 266 5 De Heer en Mevrouw BAUMER— Hunqeb gever, kenni» van de ge boorte van hun Zoon W1I UEL» AKNOLJX Amxtxbdjk, 9 Januari 1901. (Pri en gracht 710.) 274 0

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3