N\ 12539 Woensdag O Januari. A°. 1901. £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 8 maanden .«••••iiiii f 1.10. Buiten Leiden, per looper en watr «genten gevestigd zfln 1.80. Franco per post «littstriiit* re 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIËSr: Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten do stad wordt 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 9 Januari. Tot ons groot genoegen vernemen w(j, dat ,óe Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armoedewederom 'van iemand, die onbekend wenscht te bleven, leen som van f 1000 ontvangen heeft. Te meer ls dit een heuglijk bericht, omdat •het hoofdbestuur daardoor, ofschoon de in komsten der Maatschappij sterk verminderd zijn, in de gelegenheid gesteld wordt op de igewone wijze voort te gaan minder bedeelde stadgenooten te helpen, om den winter door ite komen. Moge dit schoone voorbeeld navolging vinden! I Dr. Th. G. Den Houter, stadsgeneesheer en lid van den gemeenteraad alhier, heeft, gelijk men weet, den Raad eervol ontslag uit eerstgenoemde betrekking verzocht, daar hij bezwaren heeft tegen de onlangs door den Raad vastgestelde nieuwe verordening, hou dende instructie voor de stads-genees- en -heelkundigen, met name wat de vordering 'van den eed of de belofte betreft. B. en Ws. verklaren de motieven, voor het verzoek om ontslag aangevoerd, niet te kunnen deelen, daar toch dit ontslag eerst zou bo- hoeven te worden aangevraagd op het oogen- 'blik, dat hem werkzaamheden werden opge dragen, waarmee hy zich niet zou kunnen vereenigen. Zou dus het heengaan van dr. Den Houter, die zich als een bekwaam, ijverig en nauw gezet stadsgeneesheer heeft doen kennen, door B. en Ws. ten zeerste worden betreurd en doet hot hun leed, dat hij tot dit heengaan wordt genoopt door motleven, waaraan alle gewicht moet worden ontzegd, toch vonden B. en Ws. geen vrijheid om dr. Den Houter te bewegen, van zijn ontslag-aanvrage af te zien, omdat zij blijven meenen, dat de be trekking van stadsgeneesheer mot: het lid maatschap van den Raad on vereen H*baar is en dr. Den H. alleen ten gevolgr^trtr óèn leemte in de wet die betrekking nog tot het einde van zijn thaDS loopend mandaat te gelijk met het lidmaatschap van den Raad zou kunnen bleven bekleeden. B. en Ws. adviseeren den Raad derhalve dr. Den H., onder dankbetuiging voor be wezen diensten, het gewenschte eervol ontslag te verleenen. Door den heer P. J. Yan Hoekon wordt vergunnig gevraagd tot het hebben van rails in de Haven kade en op de Minnebroersgracht, en om gebruik te mogen maken van een ge deelte der Havenkado (de voormalige scheeps helling) met afsluiting van dat terrein door middel van een houten hek. Voorts heeft adressant het voornemen op bet afgesloten terrein een kraan te plaatsen. Noch bi) de Commissie van Fabricage, noch by Burg. en Weths., bestaan in het algemeen tegen inwilliging van het verzoek bezwaren. Alleen zullen de te leggen rails aan de west zijde 5 meter vroeger moeten eindigen dan op situatie is aangegeven, opdat geen be lemmering worde gebracht in hét laden en «'lossen der schepen, die aldaar gewoon z(jn 'aan te leggen. Verder zouden Burg. en Weths. er de voor keur aan geven, aangezien adressant het terrein der scheepshelling geheel wenscht af 'te sluiten en dit terrein dus feitelijk ten eenenmale aan het openbaar verkeer zal worden onttrokken, by Raadsbesluit to verklaren, dat dit terrein niet meer voor den openbaren dienst bestemd is, en het vervolgens aan adressant te verhuren. Dit schynt regelmatiger dan het in-gebruik geven van den grond tegen betaling eener zekere recognitie. Voor het hebben der rails in gemeente- grond zal met analogische toepassing dier I verordening een recognitie van 25 kunnen 'geheven worden. Wordt dan verder de huur voor de scheeps helling bepaald op f 100 'sjaars, dan zal het totaal door den heer Van Hoeken verschut- digde bedrag f 125 wezen. Burg. en Weths. geven den Raad dus in overweging te besluiten Aan adressant tot wederopzeggens toe ver gunning te verleenen tot het leggen en hebben van rails in de Havenkade en op de Minnebroers- gracht, tegen betaling eener jaarlyksche recog- ,nitie van f 25 en verder onder eenige nader J door Burg. en Weths. omschreven voorwaarden. Onder overlegging van het desbetreffend verzoek van dr. J. D. Filippo, gemeentelijk (Scheikundige, en het daaromtrent uitgebracht advies van den hoogleeraar-directeur van het IPharmaceutisch Laboratorium der Ryks-Uni- iversiteit, alhier, geven B. en Ws. in over- jWeging dr. J. D. Filippo met ingang van |1°. Januari 1901, wederom voor den tydvan 1 jaar in zyn betrekking van gemeente- scheikundige te continueeren. Verder geven zy in overweging gunstig te beschikken op het verzoek van kapitein J. M. Obreen, alhier, aangezien zyn zoon wegens terugkeer in de gemeente eerst sedert 1 December 1L de lessen aan de Hoogere Burger school voor Jongens heeft gevolgd. Mitsdien •tellen zy voor aan adressant vrystelling te ^verleenen van het verschuldigde schoolgeld over het eerste kwartaal van den loopen-r den cursus. Tevens bieden zy ter vaststelling aan het 2de suppletoire kohier der plaatseiyke directe belasting, dienst 1900, met 87 aanslagen en een opbrengst van f 734.70. In plaats van Dinsdag 26 Februari zal het Boheemsche Streichquartett op Dinsdag 12 Februari a. s. voor de leden der Maatschappy voor Toonkunst een concert geven. By Koninkiyk besluit is de medaille wegens verdiensten ten opzichte van 's Ryks verzamelingen van wetenschap en kunst, in zilver, toegekend aan Th. B. Van Lelyveld, laten luitenant der grenadiers, te 's-Graven- hage, ter zake van 2yn aan het herbarium der Ryks-universiteit te Leiden gedane schen king, bestaande uit een album met aquarellen naar levende orchideeën uit de binnenlanden van Suriname. By koninkiyk besluit is mr. P. A. Van der Lith, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Leiden, op zyn verzoek, eervol ontslagen als lid van de Staatscommissie tot herziening der Indische wetgeving op privaatrechteiyk gebied, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. TV ii gevolge van het overly den van den heer L George, consul-generaal der Neder landen, te Lissabon, tevens tydeiyk zaakge lastigde na het vertrek van den minister resident Van Weede, ls de waarneming van diefunctiën opgedragen aan den heer K. George, vice-consul te Lissabon, zoon van den over ledene. Nu mr. Tak van Poortvliet heeft te kennen gegeven, dat hy geen candidatuur voor de Tweede Kamer meer wenscht te aanvaarden, bestaat in het district Beverwyk het voornemen, te trachten den heer J. T. Cremer, minister van koloniën, in zyn plaats gekozen te krygen. Van de Afrikaanders, Donderdag uit het Tehuis op de Nieuwe Heerengracht te Am sterdam naar Duitsch Zuidwest-Afrika ver trokken, ontving het Christeiyk Nationaal lioeren-comité een open brief, waarin nogmaals harteiyk dank betuigd wordt voor de liefde, gastvryheid en ontelbare genoten gunsten. De houding van Nederland, tegenover hen en Kruger aan den dag gelegd, was hun een aangename verrassing. De hulp, hun verleend, ging de stoutsto verwachting te boven. Hier leerden velen hunner niet langer bezorgd behoeven te zyn, want niet alleen kosteloos logies en fcleeding, doch ook geld werd ver strekt om in Duitsch Zuidwest-Afrika een onafhankeiyk en zelfstandig burgerlyk bestaan te bekomen. Maar boven etoffeiyke onder steuning trof ons, zegt P. E. Scholtz namens allen, do moreele steun; uw hartoiyk en broederiyk medegevoel, dat veel leed ver zachtte, veel troost verschafte. Aan vrouwen, kinderen en kindskinderen zullen de banne lingen vertellen, hoe zy hier werden ont vangen en verzorgd, waardoor de vriendschaps band, hier gelegd, tot in lengte van dagen zal biyven voortbestaan. In de koffiekamer van het Park Tivoli te Utrecht is, op initiatief van het Centraal- Comité voor de viering van Nationale Feest dagen aldaar, een vergadering gehouden van verschillende vereenigingen en andere belang stellende personen, tot vaststelling van een programma voor de ter gelegenheid van hot huweiyk van H. M. de Koningin te houden feestviering. De vergadering werd gepresideerd doormr. A. J. M. Bake. Het Comité heeft oen zeer uitvoerig plan opgemaakt, waaruit wy o. a. het volgende aanstippen: 8 10 uren: Réveille door verschillende muziekkorpsen door de stad; 10 12 uren: Schoolfeesten; 12 1 uur: Carillon van den Dom; 1 3 urenOrgelconcert met b Capellakoor in de Domkerk en Orgelconcerten in de ver schillende andere kerken. Om 2 3 uren: Optocht van verschillende vereenigingen met banieren. De optocht zal zich begeven naar het station S.S. tot het aanbieden van een hulde-adres aan H. M. de Koningin. Dit adres zal vergezeld gaan van een album met photographische opnamen der verschillende groepen van den optocht; Groot concert in Tivoli; Verlichting van den Domtoren; Assauts in verschillende groote lokalen (turnvereenigingen, enz.) Voorstelling in den Schouwburg; Goedkoope concerten, zoo mogeiyk in het Geb. v. K. en W. en by den heer Loenerdyk. Dit programrüa werd, na eenige besprekin gen, onder applaus goedgekeurd. Ten slotte werd een flnancieele commissie benoemd. De heer C. P. Zonnevyile, hoofdcommies by de afdeeling Directe Belastingen by het Departement van Financiën, is gisteren te 's-Gravenhage overleden. Hy bereikte den leeftyd van 40 jaren. De heer L. J. M. Van Waesberghe Jans- sens, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, is ernstig ongesteld. Hem werden reeds de laatste Sacramenten toegediend. De toestand ls zeer bedenkeiyk. (Af. Cf.) By een temperatuur van vele graden onder nul kon men Zondagmiddag H. M. de Koningin en Hare Moeder, slechts van één dienaar vergezeld, door de duinen onder Loos- duinen zien stappen, leker meer dan een half uur ver. By de vroegere villa „Meer en Bosch" wachtte een open hofrytuig de wande- laarsters op, die nu vlak tegen de felle kou in den terugtocht naar de residentie aan vaardden. De vorige week bezocht de Koningin met haar verloofde het Loosduinsche strand en klom tegen de hoogste duintoppen op. Zondag 13 Jan. e. k. zal het voor de Ned.- Herv. Gemeente te Kerkwerve een gewichtige dag zyn. Nadat de gemeente gedurende vyf jaren eerst in de school en daarna in een hulpkerk moest vergaderen, hoopt men op dien dag het nieuwe kerkgebouw in te wyden. Daarby hopen ds. H. J. Couvée, predikant te Kortgene, vroeger te Kerkwerve, en ds. J. W. Blankert, de tegenwoordige predikant dier gemeente, het woord te voeren. De hier te lande met verlof aanwezige kapiteins der inf. van het O.-I. leger H. Schokker en T. Ketjen keeren 19 dezer per es. „Koning "Willem I" naar Indië terug. De luit. ter zee 2de kl. J. A. Van Hooff wordt eerlang uit Oost-Indië terugverwacht en op non-activiteit gesteld. Naar wy vernemen, zal de directie der Tabak-Maat8chappy Arendsburg, te Rotterdam, over het afgeloopen boekjaar een dividend van 42 pCt. voorstellen. NR. Ct.) De Haagsche gemeenteraad heeft, zonder discussie of oppositie, een krediet van f 10,000 toegestaan voor illuminatie en vuurwerk op den dag der aangifte van het koninkiyk huweiyk. Te Nymegen is overleden de oud-luitenant ter zee H. W. Steffelaar. De kapt, ing. A. W. Bos, van het korps genietroepen te Utrecht, wordt 28 dezer over geplaatst by den staf der genie te Helle- voetslui8. De off. van gez. lste kl. dr. J. A. Romeyn, van het 3de reg. veld-art. te Breda, is voor den tyd van een jaar gedetacheerd te Amsterdam. De lste luit. H. Ermterins, van de koloniale reserve, keert 15 dezer van zyn detacheering te 's-Gravenhage naar Zutfen terug. Hr. Ms. pantaerdek8chip „Gelderland", onder bevel van den kapitein tor zee J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, is 8 dezer te Aden aangekomen. Op de alphabetische aanbevelingsiyst voor kantonrechter te Oud-Beierland zyn geplaatst mr. D. Bastert, griffier by het kantongerecht to Breukelen-Nyenrode; mr. H. B. Van der Eist, sub8t.-griffier by de rechtbank te Tiel, en mr. F. W. Ter Spill, griffier by het kanton gerecht te Woerden. b'ts.-Ct De voordracht voor directeur der gas fabriek te Zalt-Bommel bestaat uit de heeren Ter Braai te Leeuwarden, Coenraadts te Utrecht, en J. De Jong te Gouda. De raad der gemeente Wilnis heeft besloten, naar aanleiding der bestaande burge meesters-vacature alhier en in het naburige Mydrecht, by de autoriteiten aan te dringen dat deze gemeenten gesplitst worden. Van de Duitsch Evangelische Kerk te 's-Gravenhage is de Duitsche vlag halfstok en met den rouwwimpel uitgestoken, wegens den dood van den Groothertog van Saksen. Ook uit de woningen van eenige te 's-Graven hage wonende Duitsche onderdanen hangt, ten teeken van rouw, de vlag halfstok. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Jan. van Southampton; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 8 Jan. Perim; de „Elbing", van Java naar Amsterdam, passeerde 7 Jan. Gibraltar; de „Herzog" (uitreis) arriveerde 7 Jan. te Delagoabaai. Alkemade. In 1900 bedroeg hier het totaal geborenen 147, alle wettig, waaronder 2 tweelingen, tegen 154, waaronder 4 twee lingen, in 1899. Het totaal overledenen beliep 75 (39 ongehuwden, 23 gehuwden en 13 in weduwenstaat) tegen 83 in 1899. In het afgeloopen jaar kwamen voor 6 levenlooze aangiften, tegen 12 in 1899. Voltrokken werden 33 huweiyken, tegen 34 in 1899. Echtscheidingen kwamen met voor. lluzerswoude. De schoorsteenschouw zal plaats hebben op Maandag en Dinsdag, 14 en 16 Januari e. k., en zoo noodig den volgen den dag. De jaarvergadering der arbeidersvereeni- ging „Onderling Hulpbetoon", die gisteravond in café Rodenburg werd gehouden, werd, op uitnoodiging van het bestuur, bygewoond door den burgemeester en don gemeente geneesheer L. Mulder. De voorzitter, de heer J. Gaarkeuken, het woord trichtende tot het hoofd dor gomoente, sprak zyn vreugde uit over het feit, dat deze vergadering, wier leden het gezag eerbied en hoogachting toedragen, werd bygewoond door den vertegenwoordiger van het hoogste gezag in den lande. We hopen, zoo vervolgde hy, dat onze nieuwe burgemeester het woord van den ouden eenmaal tot het zyne moge maken, waar deze in de feestvergadering zeide: „Ik ben er trotsch op, burgemeester te zyn van een gemeente, waar zoodanige arbeiders vereniging bestaat." Het bestuur, zoo vervolgde de spreker, zich tot den heer Mulder wendende, is gewoon, zelf over de ziektegevallen der leden te oor- deelen en riep slechts by uitzondering, in twyfelachtlge omstandigheden, de hulp in van den heer P. Wyn, die alsdan bereidwillig zyn adviezen ten beste gaf. De voorzitter twyfelde er niet aan, of onze nieuwe arts zou genegen zyn, om op denzelfden voet tot den bloei van „Onderling Hulpbetoon" mede te werken. Nadat de beide genoodigde heeren hun in stemming met het gesprokene betuigd hadden, werd op voorstel van den voorzitter besloten, een schryven te richten aan den vertrokken burgemeester, mr. J. Bruyn, ten einde hem de sympathie, den dank en de achting der geheele vergadering te betuigen en hem te danken voor al het goede, dat de Vereeniging door zyn toedoen mocht ervaren. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer A Quartel, bleek, dat men zich mag verbiyden in een batig saldo van ruim 340 gulden. Door de lezing der notulen, door don heer J. Dekker, werden de genotvolle herinneringen aan den geheelen feestavond nog eens opge fri8cht en ten slotte werden allen verbiyd door do mededeeling, dat het aantal der leden, dat reeds 117 bedroeg, weder met 15 was ver meerderd en dat staande deze vergadering nieuwe donateurs zich hadden laten boeken. Uit vertrouwbare bron vernemen wy, dat ds. J. J. Van Ingen, predikant by de Ned.- Herv. Gemeente alhier, op Donderdag 17 Januari a. s. zyn lezing zal houden in „Salvatori." Hillogom. Op Donderdag 10 dezer zal door de vereeniging „Voorwaarts" een uitvoering worden gegeven in café „Flora" alhier. Er zal worden opgevoerd „Richard Moor", drama ln vier bedryven, voorafgegaan door „Een uur te laat", biyspel in één bedryf. Aan den loteling J. J. Seysener alhier, die geacht wordt onmisbaar te zyn voor hei gezin, waartoe hy behoort, is by koninkiyk besluit ontheffing verleend van den werkeiyken dienst by de militio tot 1 Maart 1904. Koudekerk. Voor de inscbryving voor de nationale militie van de manlyke ingezetenen dezer gemeente, geboren in 1882, zal meer bepaald ton raadhuizo zitting worden gehouden op Maandag 14 Januari a. s., des voormiddags tusschen 10 en 12 uren. Noordwijk. Maandagavond hieid deNoord- wyksche IJsclub in café „Flora" eon slechts matig bezochte vergadering, die wegens ziekte van den heer J. De Groot Lz. gepresideerd werd door don hoer C. G. J. Alkemade. De rekening en verantwoording van den penning meester sluitende met een batig saldo van ruim ƒ134, waarby nog gevoegd moet worden de rente van do geiden op de spaarbank en de nog te innen contnbutiên van dit. jaar werd goedgekeurd, waarna de periodiek aftredende bestuursleden, de heeren F. R. J. Knetsch, H. Prins en H. Reekers, met byna aigemeene stemmen herkozen werden. Naar aanleiding van een schryven der Z.-Hollandsche JJsvereeniging, waarby de Noordwyksche IJsclub is aangesloten, werd goedgevonden, op het denkbeeld van liet hoofdbestuur in te gaan, nl. dagelyks ysberichten (toestand der banen, enz.) op te zenden, waarna men van daar opgave zou ontvangen omtrent de banen in den omtrekdeze berichten zullen, terstond na ontvangst, door den secretaris op drie in het oog loopende plaatsen: by de Schlebrug, de Westemderbrug en aan denNoordwykerhoek worden bekend gemaakt. Ook zal men gaarne armbanden voor de baanvegers aanvaarden, daar dezen alsdan voor leden van den Bond algemeen herkenbaar zullen zyn. Met de gebruikeiyke verloting, waarby een zevental heeren de gelukkigen waren, werd de ver gadering gesloten. Een gehoel ander soort vergadering, iets nieuws voor Noordwyk, was het, die den volgenden avond een groot aantal belang stellenden in het café van den heer F. Hafken- scheidt byeenbracht. Voor een stampvolle zaal zetten de heeren O. F. Burger, eerste secre taris van den Alg. Ned. Bond van werklieden in de bioembollenkweekery, W. Van Dam, beiden van Hillegom, en P. Goedt, van Saasen- heim, het nut van voornoemden Bond uiteen, betoogende, dat deze niet tegen de werkgevers gericht was, doch veeleer beoogde, lotsver betering met medewerking der patroons te verkrygen. De aanwezige werklieden in het bloembollenvak worden mitsdien aangespoord zich tot een afdeeling van dien Bond te ver- oenigen. Ruim 50 poraonen lieten zich staande de vergadering op een lyst tot dat doel in- echryven. Rynzaterwoude. Terwyi Maandagmiddag een groepje jongelieden uit deze gemeente zich op het Brasemermeer vermaakte met echaatsenryden, kwam één hunner plotseling in een wak terecht. Met vereende krachten gelukte het zyn makkers, die hem hun jassen toewierpen, den drenkeling A. v. I. uit zyn benarde positie te redden. Sassenheim. Voor de inschryving der Nationale Militie, waarvoor de manlyke in gezetenen dezer gemeente, die geboren zyn in het jaar 1882, zich moeten aangeven in den loop der maand Januari, zal meer bepaald zitting worderr gehouden ten Raadhuize op Donderdag 17 Januari a. a., des voormiddags to tien uren. Valkenburg. Van den bedachtzamen Neder lander zegt men, dat by niet over ys van één nacht gaat. In den eigeniyken zin opgevat, is dan J. H. alhier geen bedachtzaam Neder lander, want die liep gistermorgen wel over ys van één nacht, wat ten gevolg# had, fet hy er doorzakte en niet dan met eenige moeite door zyn kameraden op de kalkbran- dery uit zyn netelige positie kon worden verlost. Later op den dag geraakte een onbekende op de hoogte van de woning van den heer C. Van Steyn door het ys. Gelukkig,1 dat de ysclub „Valkenburg" daar ter plaatse een dreg heeft beschikbaar gesteld, want met behulp daarvan gelukte het na zeer veel moeite den drenkeling van een wissen dood te redden. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een tot nog toe onbekende hond aangeland in een weide, waarin twee schapen liepen, toebehoorende aan den heer J. W. Van Egmond. Een der dieren werd 's morgens gedeeltelyk verscheurd op het ys gevonden. Het andere was het gelukt te ontkomen, althans ln een naburige weide vond men het terug. In het „Wapen van Valkenburg" hield de ysclub „Valkenburg" gisteravond haar jaar vergadering. Opgekomen waren 21 leden. Na opening door den voorzitter las de secretaris de notulen der vorige aigemeene vergadering, die werden goedgekeurd. Aan de orde was nu de rekening van den penningmeester, welke een batig saldo aan wees van 277.09. Voorts werd bet jaar verslag uitgebracht, waaruit onder meer bleek, dat het aantal leden op het einde van het boekjaar bedroeg 44, het aantal donateurs 10. Dat nieuwe leden zich ten spoedigste mogen aanmelden, achtte men algemeen hoogst wenscheiyk. Als bestuurslid of commissarissen waren aan de beurt van aftreding de heeren O. M. Van Sillevoldt, N. Binnendyk Nz. en J. K. Van Leeuwen. De eerste werd als penning meester herkozen met aigemeene stemmen min één, de andere heeren zyn als commis sarissen met meerderheid van stemmen op nieuw benoemd Nog werd de aandacht gevestigd op den gevaariyken staat, waarin het ys ln den Ryn zich bevindt langs den rechteroever, aan den kant van Oegstgeest, een gevolg van den feilen noordooster, welke Zondag j.l. zich zoo zeer deed gevoelen. Besloten werd op enkele punten borden te plaatsen ter waarschuwing van het publiek. Na nog enkele besprekingen en na gebruikeiyke rondvraag sloot de Voor zitter daarop de byeenkomst. Warmond. Maandag-avond gaf de „Harmo-v nie" haar 2de winter-concert, hetwelk zooala altyd veel by val had; ook werd byzonder geapplaudisseerd na het nummer met fluitsolo. Na afloop der muziek werd een biyspel in twee bedryven gegeven, bevattende een per siflage op verkiezingstoestanden en manoeu vres. De geestige inhoud en het goed opgevatte spel ontlokten dikwyis een gullen lach eq boelden altoos de toeschouwers. Veel genoegen, gaven ook de „verrassingen" vééren tusschen de bedryven met den graphophoon, welke om zyn, voor verreweg de meerderheid, volstrekte onbekendheid, een werkeiyk aangename .or- rassing was en het zyne er toe by bracht naast het zeer goed voorgedragene „onderling kunstgenot" en het schoone spel der Harmo- ni8ten om den avond een genoegiyke te doen zyn. Woubrugge. Vrydag-avond, te halfzeven, zal in een openbare vergadering in de zaal van den heer Guldemond, op verzoek van de A.-R. Kiesvereenlging alhier, als spreker voor dezen avond optreden de heer H. De Wilde, van 's-Gravenhage, over het caderwerp „De ernst der tydon". Tot debat zal gelegenheid worden gegeven, terwyi de zaal kosteloos toegankeiyk wordt Zoeterwoude. Hoewel het in de twee laatste dagen sterk gevroren heeft en het ys voldoende stevigheid bezit, om daarop naar hartelust te ryden, toch is de draagkracht van het ys nog niet zoo groot om daarover lasten te vervoeren. Dat ondervond ook gister-- middag oe timmerman J. v. G. Deze vervoerde met een slede hout over de Noordbuurtsche Watering, met het gevolg, dat het ys bezweek en de lading er door heen zakte. Men zy dus op zyn hoede en wage niet te veel l In het vorig jaar zyn in deze gemeente geboren 60 j. en 46 m., totaal 96 kinderen. Overleden zyn 34 m. en 31 vr., totaal 65 per sonen, en bovendien werden 8 kinderen als levenloos aangegeven. Gesloten werden 22 huweiyken. Volgens den rooster der werkbazen in deze gemeente zyn dit jaar met het gemeente' werk belast de volgende personen, t. w. timmerwerk J. v. Rynmetselwerk J. v. Vliet smidswerk C. Maarschalkerweerd, en verfwerk. J. Binnendyk. De jaariyksche schouw over de schoor- steenen en stookplaatsen zal in deze ge-' meente gedreven worden op 14 Januari e. k. en volgende dagen. De personen, daarmede belast zynJ. v. Ryn voor Vliet, Vrouwenweg, Ryndyk en HaagwegJ. Zandvliet voor Geer, Zuidbuurt, Watertje en Krepelsteeg; Th. Saltera voor Dorp, Westeinde, Noordbuurt en Miening; J. v. Vliet voor Gelderswoude en Weipoort. De aanvaring van de „Gelderland"# Luidens bericht uit Port-Said aan de Parysche „Herald" is, op verzoek van de Nederlandsche Regeering, op het Britsche stoomschip „Peterson", dat ln aanvaring is geweest met de „Gelderland", door de ge mengde reobthank beslag gelegd.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1