ilsbanen om Leiden. rytuig is gered. Oorzaak onbekend. De brand spuit der koninklijke styfselfabrlek beeft uit stekende diensten bewezen voor het behouden der belendende panden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de politie te Amsterdam tot de ontdekking gekomen, dat dezer dagen een brutale inbraak ia gepleegd op den Singel. De onderdour van perceel 265, dat door sterfgeval sedert eenigen tyd onbewoond is, bleek geforceerd te zijn. By onderzoek vond men in het huis alles overhoop liggen, meu belen, glaswerk, schilderijen, beddegoed ver nield en beschadigd. De brandkast was met een sleutel geopend. De dieven vonden echter geen geld, maar wel familiepapieren, die zy verscheurden. In een ander, eveneens door sterfgeval onbewoond huis, hebben inbrekers de brand kast opengebroken; zy vonden echter niets van waarde. Zaterdagavond omstreeks elf uren is er te Barendrecht brand uitgebroken in het woonhuis vai. Cr. P., een zeer oud man, die geheel alleen thuis was. Zyn gansche have is verbrand, niets dan zyn hit is gered. Na verloop van ongeveer een half uur kwam de brandweer ter plaatse en kon na veel itobben en moeite eindeiyk water geven op do met riet gedekte nabystaande schuur, die 4lan ook behouden is. Uit Ylissingen schry f t men aan de „N. R. C.": Zaterdag-avond om kwart over negenen heeft de Belgische zeeloods A. J. Maldeghem, wonende in de Nieuwstraat alhier, in een opwelling van drift, omdat zyn kinderen al gedurende een aantal dagen niet tegen hem spraken en nu ook weder thuis waren ge komen zonder tegen hem te spreken, met 'een revolver op zyn 24-jarige dochter ge schoten en haar levensgevaariyk aan den hals verwond. Maldeghem werd door den waarnemenden commissaris van politie, tevens commissaris van rykspolitie, den heer J. C. Fanoy, onmlddeliyk gearresteerd. De revolver, diehy in zyn broekzak had, bleek nog twee scherpe patronen te bevatten; zo werd natuuriyk in beslag genomen. De dader, die by het plegen van deze verschrikkelijke daad ver- moedeiyk onder den invloed van sterken drank verkeerde, staat als een oppassend huisvader en als een goedaardig man bekend en zyn gezin is nogal talryk; naar wy vernemen heeft hy twaalf kinderen. Zondag werd hy per rytuig door ryks void wachters naar het huls van bewaring te Middelburg overgebracht. Het meisje werd Zondag-avond op advies van den arts Vermaas naar het gemeente ziekenhuis, na alvorens door een R.-J^ geeste- lyke te zyn bediend, overgebracht. De kogel is gisteren nog niet verwyderd kannen worden. De toestand van het meisje was ook toen nog zeer zorgelijk. In een gehucht onder Ossendrecht is het kind van den arbeider V., tydens de afwezigheid der moeder, in de wieg, die te 'dicht by de kachel geplaatst was, verbrand. Te Maarsen ie uit de Vecht opge haald het lyk van den onderwijzer G. T., aldaar, die sedert de vorige week vermist werd en vermoedelijk ten gevolge van duis ternis tm water is geraakt. De eellulosefabriek van de firma Woldering te Veen dam ls afgebrand. Door hot springen der waterkist in de machinekamer bekwam de stoker K. Bosuwa van de eleepboot „President Kruger," liggende te Dordrecht, over het geheele lichaam zware brandwonden. Na voorloopige genees kundige behandeliDg is hy naar het zieken huis gebracht. Uit Appeltern schryft men aan de „Maas- en "Waalbode," dat de moordenaar Scberff sinds eenige dagen uit het krankzin- iggengeaticht te Medemblik als geheel hersteld is ontslagen en weer zyn woning te Appel tern zou willen betrekken. De zesdaagsche wedstryd te Boston is geëindigd met de overwinning van den Amerikaan Walthour. Gedurende de laatste ronde van het zestigste cf laatste uur streden de drie Yankees Walthour, Stinson en Mc Eachern om de leiding en men verwonderde zich, dat geen 'aanryding plaats greep. In het laatste rechte einde weet Walthour 8 lengten uit te loopen en komt onder daverend gejuich eerste aan, 2. Stinson, 8. Mc Eachein (wiel aan wiel), 4. Mc Lean, 6. Fischer, 6. Kaezer, 7. Downey, 8. Babcock, 9. Muller. De afgelegde afstand bedroeg 1770 K.M. en deprjjzen beliepen resp. fl. 1876, 'fl. 1260, fl. 1000, fl. 625, fl. 376, fl. 260, fl. 180, fl. 150 en fl. 100. De Zuidhollandsche IJsvereeniging deelt mede: i Het ys over de Schenk naar de Vink is prachtig. Hot Galgewater is onbetrouwbaar. ,Van Den Haag via Voorburg naar Pynacker en van Delft naar Pynacker prachtig ys. Oudshoorn. De Ryn is thans geheel met ys bedekt. De wakken, die door den sterken oostenwind der laatste dagen met konden bevriezen, zyn in de laatste nachten voldoende sterk geworden. Behoudens enkele uitzonde ringen moet het ys uitstekend zyn. Ds IJsclub is hedenmorgen aan het werk gegaan. Mocht de vorst aanhouden, dan is de Ryn morgen uitstekend berydbaar. Voorhout. Haarlemmervaart tameiyk, Noordwykerhoek |^ug open, Yoorhouterbrug afgezet, van Haarlemmervaart over Zandvoort of Dinsdagsche Watering toegang naar den Kooipolder. Leiderdorp. Door de strenge vorst van de laatste dagen is de doorvaart voor schepen in den Ryn gestremd. Hedenmorgen beproefden nog twee van uit 'Leiden komende stoombooten een doortocht te banen, doch konden door de dikte van het y« niet verder komen dan tot de Doesbrug 'onder onze gemeente. i By aanhoudende vorst zal de ysclub „LeiderdorpZoeterwoude" spoedig haar werk zaamheden kunnen aanvangen. NoordwykerhouL Het ya in de Leidache Trekvaart langs deze gemeente lipt in het midden aan echo teem Da helft aan den kant van den spoorweg is spiegelglad. Van wege do wakken is uitkyken de boodschap. Het dorp is te bereiken langs HeerenslooL en langs Schlppersloot. Ook in laatstgenoemde liggen wakken. Hierdoor zyn ook de bruggen onbetrouwbaar. Alfen aan den Ryn: De vaart op den Ouden Ryn, tusschen Woorden en Leiden, is gestremd. IJs prachtig. Sassenheim. Ofschoon het de laatste dagen hard gevroren hoeft, is het ys door den sterken wind betrekkeiyk nog zwakzóó zelfs is de wind te werk gegaan, dat op het ICagermeer nog eenige open wakfcen zyn. Het ys der Sassenheimer vaart en Lee is nog niet berydbaar, eerstdaags zal de S. IJsclub daar met het baanmaken beginnen. Het ys der Zandsloot van af de Oude Postbrug tot aan Kooipolder is sterk en goed berydbaar, evenals de Kooieloot zelve. In de Warmonder Lee bevinden zich ook Dog stroomende plekken. Oppassen is hier dus de boodschap. Hazerswoude. De breede ysvlakte op den Poel, die gowooniyk vier banen naast elkaar aanbiedt, is thans één spiegelgladde vloer, die Maandagmiddag door eenige jeugdige ryders en rydsters in gebruik werd genomen. Overigens he .-ie de felle wind door o ver stuiving veel kwaad gedaan aan de ysbanoD, waarlangs het dorp per schaats van alle zyden bereikbaar is. Zoeterwoude. Do ysbaan alhier wordt in orde gemaakt langs de Vrouwevaart, Miening, Noordbuurt, Zuidbuurt naar de Noord-Aa en Weipoort. Meerburg en Papen- meer zyn berydbaar. De gevaariyke plaatsen zyn afgeschoten door planken. Morgen begint men aan den Vliet naar Leiden. K a t w y k. Het ys onder deze gemeente is nog verre van betrouwbaar. Gisteren waren op vele plaatsen nog windgaten, die thans wel dichtgevroren, maar natuuriyk zeer ge- vaariyk zyn. Bovendien wordt door Rynland dag en nacht gespuid. 31ur u tbei'iohton. Bodegraven, 8 Jan. Koos. Aangev. 152 wagens, te zamen 7803 stuks, wegende jz 41274 KG. Prgs 1ste eoort Goudsche f26.a f zwaardere f af 2de soort f 22.a f Derbykaas, prya lete eoort fa f2de •oort f e f Edammer Kaas, prys lete eoort f 26.60 a f 2de soort f *2.60 a f wagens Leidache Kaas, fa fhei 8ohippund. Handel matig. Atoueruuw, 8 Jan. Op de veemarkt wareD aangeroerd: 77 paarden, veulen, ezel, 737 magere runderen, 496 vette runderen, 218 vette en graskalveren, 105 nuchtere kalveren, 24 schapen of lammeren, 26 varkena, 60 biggen, 4 bokken of geiten. Men noteert: Vette Runderen prima late qual. a -, 1ste qual. 64 a 2a# qual. 60 a 3de qual. 66 a cents, Ossen 1ste qual. 66 a 2de qual. 62, 3de qual. 64 cents, Stieren lat# qual. 55 a 2de qual. 46 a,3de qual. centa. Kalveren late qual. 90. 2de qual. 80 a 70, 3de qual. cents. Handel tameijjk. Melkkoeien f 220 a f 140, Kalf koeien f 200 a f 130, Stieren f 190 a f 120, Pinken 60 af 26, Graskalveren f 40 a f 20, Vaarzen f 120 a f 70, Paarden f 200 a f 30. Handel traag. Boter. Aanvoer: 46'8 en 77/16 ton en 492 stukken van kilo. De pruzen waren als volgt: late qual. f 60, 2de qual. f66 en 3de qual. f62. Voor stukken van kilo werd 76 a 70 cta. betaald. LEIDEN, 8 Januari. De leden der Leidache typographische Vereeniging „-Laurens Janszoon Coster" vier den gisteravond in hotel „Du Nord" hun Kopperfeest, mot hun vrouwen, meisjes of andere familiebetrekkingen. De zaai was wel niet geheel vol, maar toch goed bezet. De banier prykte te midden eener plantengroep ter zyde van het tooneel. Eenige donateurs waren mede aanwezig, terwyi van den beschermheer, den burgemees ter mr. F. Was, eon schryven werd ontvan gen, dat hy tot zgn leedwezen verhinderd was tegenwoordig te zyn. De voorzitter, de heer H. J. Van Staden, opende de samenkomst met een harteiyk welkomstwoord en een woord van dank tot de donateurs. Zonder hun hulp had de Ver- eeniging niet kunnen doen wat zy heeft ge daan, want vele waren de geldeiyko offers, die zy haar zieken dit boekjaar moest brengen. Met erkenteiykkeid werd ook melding ge maakt van het gouden jubileum, dat een der donateurs, de heer A. W. 8ythoff, met zyn boekdrukkery en uitgeverszaak mocht vieren. Verder werd de wensch uitgesproken, dat de feesteiyke stemming, welke steeds op „Coster's" jaarvergaderingen geheerscht heeft, ook dezen avond niet minder zou wezen dan toen de feestgenooten in de Stadszaal byeen waren. De geschiedenis, waarom men van daar is gegaan, om zich hier te vestigen, achtte spr. den leden bekend, maar bleek bovendien uit bet verslag, dat de eerste secretaris, de beer J. A. Van der Haas, vervolgens uitbracht, waarin herinnerd werd aan de buitengewone vergadering, waarop het voorstel in behandeling genomen werd of de feestviering en vergade ringen in den foyer der Stadszaal bestendigd zouden biyven of dat men intrek zou nemen in het nieuw, aan de eiacben des tyds beant woordende lokaal van den heer Hunnekens. Er bestond verschil van meening, en het eind van de historie werd dezen avond aan schouwd. Herinnerd werd aan de bestuursverkiezingen, aan de behandeling van huishoudeiyke zaken en aan de opbelflng der Kamer van Arbeid voor de Boekdrukkersbedryven, aangezien de toestand hier ter stede van dien aard is, dat zy overbodig was gebleken. Waren wy, zeide spr., voorheen by de voedings- en genotmiddelen ingedeeld, thans zyn wy een onderdeel van de Kamer van Arbeid voor de Bouwvakken. Door den dood verloor de vereeniging twee leden, nl. J. Taffljn en P. D. Noest. Aan de nagelaten betrekkingen werden overeenkom stig het reglement de hun toekomende gelden uitgekeerd. De vereeniging bestond alzoo op het einde van 1900 uit 144 leden. Was de ziektetoestand in vorige jaren niet rooskleurig te noemen, het afgeloopen jaar heeft het record geslagen: niet minder dan f 1022.00 werd aan ziekengeld uitbetaald. Dat onder die omstandigheden een gift van 100 op Oudejaarsavond en bovendien ge durende deze feestviering wederom een gift van geiyk bedrag van belangstellenden in da Vereeniging niet werden versmaad, maar met groote dankbaarheid aanvaard, spreekt vanzelf. Spr. eindigde met een opwekking dat leder op zyn manier er toe bydrage om den naam der Vereeniging hoog te houden. Dit geschiedde dan ook reeds gedurende het verdere verloop van dezen avond, welke zich door een gezelligen, opgewekten geest kenmerkte. Daartoe droeg natuuriyk by de wyze, waarop eenige leden hetzy met heel aardig vierstemmig mannenkoor, onder direotie van den heer Rank, hetzy met komische voordrachten, hetzy met een tweetal tooneelstukjes„De Militaire Willemsorde" en „De twee Dooven", het gezelschap wisten te vermaken, terwyi ook een negental door acetyleenlicht beschenen teekeningen byzonderen by vai vondenenkelen, zooals o. a. die van de Koningin en Paul Kruger moesten, nog eens worden vertoond. Aan zang met begeleidende muziek ontbrak het dan niet. Trouwens nog meer feestiiedere werden er gezongen en van het bal werd langen tyd een druk gebruik gemaakt. By de commissie alhier voor het Natio naal Huldebiyk aan H. M. de Koningin ls nog f 10 van jhr. v. P. ingekomen. Het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer van de ontwerpen-staatsbegrooting voor 1901 is heden aangevangon. Rapporteurs zyn de heeren: 's Jacob, Van Asch van Wyck, Nysingh, Geerteema en Godin de Beaufort, overAlgemeene beschouwingen, hooge Staats colleges, Buitenlandsche Zaken, Justitie, Bin- nenlandsche Zaken, Financiën en Onvoorzien; en de heeren Reekers, Bultman, Melvill van Lynden, Schimmelpennick van der Oye en Van Alphen over: Marine, Vestingwerken, Oorlog, Waterstaat, Surinam® en Curasao alsmede Koloniën. Voor de Boeren-vrouwen en kinderen kwamen by mevr. Waszklewicz uit Bordeaux 250 franken in onder het motto „Sympathie". President Kruger neemt steeds in beter schap toe. Voortaan zullen de consulten om den anderen dag gehouden worden. Donderdagavond a. s. zal de afdeeling Den Haag van den Bond van uit Zuid-Afrika ver dreven Z.-A.-S.-M.-personeel vergaderen tor bespreking o. a. van de door de Maatschappy aangevraagde surséance van betaling. Op don dag der begrafenis van wyien den Groothertog van Saksen zal in de Duitsche kerk te 's-Gravenhage een rouwdienst worden gehouden. Ook de Groninger Kamer van Koop handel heeft by den Minister van W., H. en N. aangedrongen op intrekking van den maat regel omtrent het des Zondags niet bestellen van gedrukte stukken en weekbladen. Het stoomschip „Bergedorl", van Java naar Amsterdam, vertrok 6 Jan. van Singa pore; de „Koning Willem II", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 8 Jan. te Port-Said; de „Kanzier" (uitreis) arriveerde 6 Jan. te Mombas8a; de „Merapi" arriveerde 8 Jan. van Rotterdam te Padang; de „Reichstag" (thuisreis) vertrok 5 Jan. van Napels. Hazerswoade. In de maanden November en December des vorigen jaara is er in deze gemeente slechts óón sterfgeval voorgokomen. De „Vereeniging tot "Werkverschaffing" la koopster geworden van een gedeelte van het houtgewas langs den Voor wég; het andere gedeelte is in koop toegewezen aan den heer T. Wezelenburg. 1 fiaiwjjk. Onder zeer vele biyken Van be langstelling mocht de heer K. Boorsma giste ren den dag herdenken, waarop hy 40 jaren geleden de betrekking van hoofd aer o. 1. school te Katwyk-aan-Zee aanvaardde. Van vele particuliere woningen werd gevlagd, ter- wyi van de geheele visschersvloot de drie kleur wapperde. Vanwege hot gemeentebestuur, het per soneel, vroegere onderwyzers, de reedery en de Ingezetenen werden hem zoo vele stoffeiyke biyken van waardeering aangeboden; m één woord, de heer Boorsma heeft ervaren dat zyn veertigjarige arbeid onder de Katwyksche jeugd ook thans nog werd gewaardeerd. Leiderdorp* Gedurende hot afgeloopen jaar zyn alhier geboren 88 j. en 41 m., over leden 16 personen van het maniyk en 22 van het vrouweiyk geslacht en werden twee aangiften gedaan van levenloos ter wereld gekomen kinderen. Zestien huweiyken werden voltrokken. Telegrammou, MADRID, 7 Januari. RO.) De republi- keinsche bondsparty te Madrid heeft aan de Kamers een adres gericht, voorstellende onvor- wyid 8panje's instemming te betuigen met het eerste het beste verzoek om scheids- rechteriyke beslissing in den Zuldafrikaan- schen oorlog, hetzy dat verzoek uitgaat van Nederland of van een ander land. Indien een dergeiyk voorstel nog niet is gedaan, moet 8panje er een begin mee maken. KAAPSTAD, 7 Jan. (R. O.) De redacteur van „Ons Land", de pas in de plaats van den oud-minister-preeident Schreiner tot afge vaardigde van Malmeabury gekozen advocaat Malan, is gevangengenomen onder do be schuldiging van oproerigen laster, maar later tegen borgtocht vrijgelaten. KAAPSTAD, 7 Januari. (R. O.) De krygswet is afgekondigd in de districten Calvinia, Clan- william, Piketberg, Malmeabury, Tulbach, Paarl en Stellenbosch. CLANWILLIAM, 7 Jan. (R. O.) De in de Kaapkolonie doorgedrongen Boeren bereikten Calvinia en worden over een paar dagen alhier verwacht. JOHANNESBURG, 7 Jan. (R. O.) Babington, met ongeveer vyftienhonderd man, trok gisteren in noordeiyke richting van Ventersdorp en kwam in aanraking met de Boeren, onder De la Rey, vyf myien zuidelijk van de Magalies- bergen, by Nauwpoort en Randfontein. De Boeren werden van den Witwatersrand verdreven, door Bablngton by Nauwpoort en door kolonel Gordon by Z&ndfontein. Zy wer den over een afstand van vyftien myien nagezet. De sterkte van de Boeren wordt geschat op ongeveer achthonderd man. KAAPSTAD, 7 Januari. (R. O.) Twee vry- willigerskorpsen, die gehoor gaven aan de onlange gedane oproeping, kwamen te Piket- bergroad aan en trokken naar het westen. Kolonel Henniker houdt met een colonne, samengesteld uit verschillende bestanddoelen, ds heuvels in hst sulden bezet Op de vergadering te Sutherland besloten de Afrikaansche leden van het Parlement tot het afvaardigen van de heeren Merriman, 8auer en Hofmeyer naar Engeland, met bet doe), dat dezen de Engelsche regeering, het Parlement en het volk zullen inlichten omtrent den staat van zaken. BLOEMFONTEIN, 8 Jan. (R. O.) Er wordt gemeld, dat het gevormde invlcedryke Vredes- comité in een onderhoud met De Wet, Steyn en andere aanvoerders der Boeren in de „Oranje-Rivier-Kolonie" dezen zal verklaren de bedoeling van lord Kitcheners proclamatie ten aanzien van een vrywillige onderwerping der burgers en zal trachten hen over te halen zich te onderwerpen. RIETFONTEIN, 6 Jan. (R. O.) De Boeren, onder De la Rey, Steenkamp en Boshoff, ver schenen den lsten dezer in grooten getale in den omtrek van Buffelspoort. Hun sterkte werd geschat op 6000 man. Generaal Paget en andere colonnes maakten een beweging om de Boeren om te trekken en hen af te snyden. Zy vluchtten en de meerderheid nam haar weg daarby door den Breedtnek. Het is zoo goed als zeker, dat de Boeren in deze streek krachtige versterkingen ont vingen uit Waterberg. Een Kafiferhoofd zegt, dat 8000 Boeren de Magaliesbergen by Zoutpansdrift bebeerschen. De Magaliesbergen zelf bieden den Boeren zeer groote voordeelen aan. Het bezit er van staat voor hen geiyk met een macht van duizend man. BRUSSEL, 8 Jan. (R. O.) De onrustbarende berichten, door enkele buitenlandsche bladen over den gezondheidstoestand van de KoDingin gepubliceerd, zyn ten eenenmale onjuist. Integendeel, de Koningin verheugt zich in een goede gezondheid en ontvangt eiken Zaterdag bezoek. Het is dan ook alleen te wyten aan de lage temperatuur, dat zy niet te voet uit gaat. Wel rydt de Koningin uit ln gesloten rytuig. BERLIJN, 8 Jan. (R. O.) De Pruisische Landdag is heden geopend. In de door den rykskanselier von Bülow voorgelezen troonrede wordt gezegd, dat de fiuancieele toestand des lands voortdurend gunstig was en dat het dienstjaar 1899 sloot met een aanzieniyk batig saldo. Ten aanzien van het jaar 19ü0 ls hetzelfde te verwach ten. Do dienst 1901 wyst op aanzienlijke ver meerdering der inkomsten. De opbrengsten der Staatsspoorwegen stemmen tot teviedenheid; ook voor het aanstaande jaar is er reden om op een gunstig resultaat te hopen. De troonrede maakt voorts melding van hot voornemen om binnen korten tyd in te dienen een wetsontwerp tot kanaaluitbreiding, ten doel hebbende aan het Ryn-Elbe-kanaal toe te voegen bet grootscheepvaartkanaal van Beriyn naar Stettin; een meer aandeeischen voldoenden waterweg tusschen Oder en Weichael, alsmede verschillende verbeteringen op den beneden-Oder en beneden-Havel; voorts werken, aan de Spree. De verder in uitzicht gestelde wetsont werpen betreffen de verbetering van de financiën der provinciënde uitbreiding van het spoorwegnet; den wonipgnood; het verbeteren van wegen; do besmettelijke ziekten; nieuwe bepalingen omtrent de verhouding van Beriyn tot de administratie des lands. Da troonrede eindigt met een beroep op een .vaderlandlievend samenwerken, wyzende op het heugiyke feit van hot tweehonderd jarig bestaan van het koninkryk. WEENEN, 8 Jan. (R. O.) By de her stemming voor do verkiezingen in de vyfde curie (algemeen kiesrecht) werd in het tweede kiesdistrict te Woenen do ChristeD-socialist gekozen tegenover den socialistischen candidaat Adler; te Krems werd een radicaal gekozen tegenover een Christen-socialist; te Brunn werd de socialistische candidaat gekozen. PEKING, 7 Januari. (R. 0Graaf von Waldersee weigerde te bewilligen in het ver zoek der gevolmachtigden van de Chineesche regeering om alie militaire operatlën te doen ophouden tydens het voeren der vredesonder handelingen. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. De Kaapsche correspondent van de „Mor ning Leader1' bespreekt de mogeiykheid van een opstand van het Hoiiandeche element in de kolonie. Hy seint: „De Hoiiandeche koloniston ln do kolonie zyn smarteiyk getroffen door het verbran den van hoeven, de behandeling van vrouwen en kinderen in de republieken en de Btarre weigering van Engeland om niet dan een onvoorwaardeiyke overgave aan te nemen. In de grensdistricten hebben zy meer dan een jaar geducht onder de krygswet en een speciaal bof spreekt nu recht over de rad draaiers, waaronder men zelfs jongens van 18 jaar heeft gerangschikt. „Is het onder deze omstandigheden te verwonderen, dat zy zeer vyandig gezind zyn, zelfs al zyn ze niet in massa in opstand gt- komen? Dit hebben ze niet gedaan om twee redenen: lo. omdat ze geen aanvoerder heb ben en 2o. omdat ze geen wapens en munitie hebben. „Maar als de kolonie in opstand komt, zal de taak dan niet te zwaar worden, zelfs voor Groot- Rritannië? Het schynt ons hier toe, dat zalleen maar de spoorwegen behoeven te vernielen, die van de kust naar het noor den loopen, om lord Kitchener's positie onhoudbaar te maken, daar generaal Botha meer dan sterk genoeg is om het verkeer over de Natalsche en de Ooster- (Delagoa)- ïyn te beletten. „Intoaschen is het den plaatseiyken loyalis ten lang niet aangenaam, na de offlcieele verzekeringen omtrent het einde van den oorlog, te moeten zien, dat stappen, genomen tegen een paar etroopende benden, niet vol doende zyn geweest om te beletten, dat een troep van, zeg 600 man, zonder eenigen tegenstand de kolonie kan binnen trekken. Men kan niet genoeg medeiyden hebben met de Hollanders, die sterk sympathiseeren met de Republikeinen en trouw willen biyven aan hun land. Wederom zyn zy overgeleverd aan de genade van de gewapende Boeren en nu hebben zy te handelen met mannen, die tot wanhoop zyn gedreven". De schaar8chte van nieuws omtrent de in de kolonie getrokken Boeren, baart te Kaap stad groote ongorustheid. De Britsche troepen, seint Reuter'8 correspondent, zyn niet sterk genoeg om het hoofd to bieden aan den nieuwen toestand. Het meerendeei van de troepen doet dienst tot bewaking van de verbindingslynen en als bezetting van steden, en tenzy or on- verwyid etappen worden genomen om de troepen aanzieniyk te versterken, zal er een zeer ongewonschte toestand komen, daar een overwinning van de invallers, hoe kleki ook, het teeken kan worden voor een algemeenen opstand onder de ontevreden Hollanders. Als een bewys van de stemming onder het Hoi iandeche element dient vermeld, dat Engelschen gedwongen zyn geworden sommige Holland- sche dorpen in de buurt van Kaapstad te ver laten en naar de stad te gaan, omdat men hun het leven ondraagiyk maakte. Uit Cradock wordt gemeld, dat een vliegen#* colonne onder kolonel Gernnge wordt gevormd om te opereeren tusschen de wesloigke en oosteiyke lynen van den spoorweg. Uit Tulbach wordt gemeld, dat de over groots meerderheid der bevolking van het westen der Kaapkolonie op de hand der Boeren is, daar byna iedereen bloedverwanten onder hen heeft, en dat de commando's uit Frasersburg en Calvinia daar spoedig verwacht kunnen worden, als de Engelschen de berg passen niet tydig weten te bezetten. Uit Kaapstad is tot dat doel een eerste af deeling militaire wielryders naar het Noorden vertrokken en andere zullen volgen. Ook is het eerete detachement bereden vrywilligers noordwaarts gegaan naar Piket* berg, een district tusschen Malmesbury en Clanwilliam, tot bescherming der wegen, die naar Kaapstad voeren. Dit detachement zal van dag tot <a* worden versterkt. In de buurt van Frasersburg heeft een Boerenpatrouille zich op verscheidene boerde- ryen van het noodige voorzien. De gemeen schap met Willing8ton is afgebroken. Van andere zyde wordt uit Frasersburg van 5 Januari gemeld, dat in het district van dien naam niet gevochten is. Een Boeren- commando is op 25 myien afstand van de stad. De „Daily Mail" verneemt uit Kaapstad, dat de 200 Boeren, die zich afgoacheiden heb ben van het commando, dat naar Fraserburg oprukte, zich beweegt in de richting van Gryspasengte, dicht by Piketberg, dat op 80 K. M. van Kaapstad ligt. Men maakt daaruit op, dat Kaapsche opstandelingen de invallers leiden. Een nieuw commando is de Oranjerivier overgetrokken, in de richting van Jamestown (ten noordon van Dordrecht.) De militaire overheid koopt alle paarden op en laat ze in beslag nemen, als de boeren ze niet willen verkoopen, maar uit Clanwil- iiam heeft de overheid do boodschap gekregen dat de bevolking haar paarden niet laat com- mandeeren en da militairen tart, ze te hale^a De voornaamste Afrikaners zeggen, dat bun party de wapening van de Engelscbgeziuden als een uitdaging opvatten. Onlangs heeft de zoogenaamde Boerenjunta te Kaapstad een reis gemaakt door de westeiyke provinciën, hetgeen, naar het heet, de onmiddeliyke afkon diging van den staat van beleg te Kaapstad wettigt. -* De Israëlieten te Kaapstad hebben bun plan. om een afzonderlijk korps ln de Peninsuiv Guard te vormen, opgegeven. Zy zullen zich nu voor een deel by andere korpsen aan sluiten. Ook de „Magdeburg. Zeit." constateert met genoegen den toenemenden weerzin tegen den oorlog. De imperialistische pers begint aller wegen bakzeil te halen. In den gemeenteraad van Birmingham (n.b. het district van Cham berlain) heeft bet voorstel om Roberts eere burger te maken ernstigen tegenstand ontmoet. Nu Engeland verplicht is voor de versterking van het leger in Zuid Afrika vooral het oog te richten een smeekenden blik wel te verstaan op zyn koloniën, vooral Australië, is het belangwekkend in de „Frankfurter Zeitung" oen bericht te lezen uit Sydney, aan welks juistheid, in verband met vroeger aan het licht gekomen en door Kitchener erkende feiten, niet te twyfelen valt. Het transport schip Harlech Castle" ie op 8 December met terugkeerende Australiërs te Port-Philipp aan gekomen, zoo wordt gemeld, en de zich aan boord bevindende officieren en manschappen maakten terstond van de gelegenheid gebruik om hun landgenooten eens in te lichten over de behandeling, welke zy van Kitchener had- -den ondervonden. Ofschoon hun diensttyd al lang verstreken was, weigerde Kitchener hen te laten gaan. Het dreigde tot daden van muitery en geweid te komen, toen Roberts tusachenbeide kwam en hun terugkeer be werkte. Sedert de Canadeezen met een zelfde relaas te Montreal zgn aangekomen en het onder de koloniale vrywilligers van Zuid-Afrika zelf vroeger ook al byna tot gewapend verzet tegen hun officieren is gekomen, zal de koloniale hulp-factor langzamerhand wel een wat minder belangrijke rol moeten gaan spefcn in de beraadslaging der Britsche ministers hoe den oorlog aan den gang te houden. (N. R. CV) "X. Voor do Boeren. Ten behoeve der vrouwen en kinderen van krygsgevangen Boeren en voor de krygsge- vangenen te 8t.-Helena en Ceylon worden door het dames-comité te Middelburg gaarne goederen in outvauget genomen. De eerst volgende zendingen zullen 10 en 17 Januari en zooveel mogeiyk iedere week plaats vin den van uit Amsterdam. Alle goederen ge lieve men ender het merk M. C. met opgave van de plaats der bestemming en van den mhoud, te zenden aan de expediteurs en car gadoors De Vries St Co., De Ruyterkade 100,' Amsterdam. Het Herold-agentschap ontvangt uit Kaap- stad bericht, dat president Steyn persooniy* het veldtocbtsplan in de Kolonie leidt. Thsrmometerstandgisteravond om 8 nreij —7.6° 0. 18.5° Fahrenheit, hedenmorgen on| 8 uren -10° 0. 14° F., middege on* 12 uren -6.5 0. 20.8° F., namiddag# om 4 uren —5.6° 0. 26.7 F.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3