Inzenders van Advertentiën De Europeescho ryders, die onder leiding vair den heer Robert Coquelle, redacteur van Le Vélo", naar Amerika zyn vertrokken, jouden gisteren terugkeeren, Volgena mededeeling van den Duitecben consul te Reval is aldaar de be vestiging ontvangen van het vergaan van het Duitsche stoomschip „Elise Podeus." ViSscherlieden hebben 12 K.M. van daar de vlag gekist op strand gevonden. De aanvaring van de „Gelderland". „De Nieuwe Ct." ontleent aan een particu lier schreven van een der opvarenden van de „Gelderland" het volgende: Een groot ODgeluk, dat goed Is afgeloopeD, is ons overkomen, dicht bij Port Said, en wil ik eenigszins gedetailleerd beschrijven. Dinsdag woei het hard en naderden wij met groote snelheid Port-Saideen reeks van lichlen, witte, roode en groene, vertoonende, lag het voor ons. We seinden om den loods, waarop de loodsboot uitkwam, doch wegens de hooge zee kon de loods niet aan boord komen. Daarom ging nu de loodsboot voor ons uit en moesten wy volgen. Aan den linkerkant van one lagen er gas- boeien met een groen licht, aan den anderen kant boeien met een rood licht en daar moesten wij tusschendoor. Commandant, lste officier, drie officieren en eenige adelborsten stonden op de bovenbrug. Opeens werd er geroepen: „schip in het zicht, vlakbij" en zien wij een groen licht (dat voor een boei was aangezien), en eon zwarte romp, die zich zeer vaag alteekende in den stikdonkeren avond, verscheen plots als een groot monster op zi) van ons. „Volle kracht vooruit", com mandeerde de kolonel, maar het was te laat, een vreeselijk gekraak volgde; de stoot werd toegebracht juist bij de brug, aan <i,en linker kant van het schip. Vlak na den eersten stoot slingerden we door de hooge zee weer van de andere boot af en kregen terugvallende een tweeden stoot iets verder in onze zijde, waarop het schip .dadelijk een sterken slag zij kreeg (kwam scheef te liggen). We waren dus onder water geraakt en het water stroomde binDen. Aan de beide zijden op de brug stonden 2 kanon netjes; het eene, aan den linkerkant viel natuur lijk naar beneden op het dek, want dat ge deelte der brug werd gewoon middendoor gesneden en de platen opgerold. We bloven slagzij houden, maar maakten niet meer water, dus het gevaar voor zinken was voorby. Onderwijl had de equipage zich reeds van zwemvesten voorzien. Al spoedig werd het bekend, dat er een groot lek was in één kolenruim en dat ruim met hetgeen er naast ligt was volgeioopen, boven het pantserdek echter. De boot had ons geraakt op onze sterkste plaats; waren we geen oorlogsschip geweest of een ouderwetsch, zonder pantserdek, dan rustte de „Gelderland" thans zeker op den bodem der zee. Als wij wat meer naar achteren of naar voren waren geraakt, hadden we ook grooter gevaar geloopen, maar nu stootte zy juist op het zware schild van het voorste kanon, terwyi bovendien, doordat een dek lager tot steun, van dat kanon een zware plaat stond, daarop de stoot is gebroken. Deze plaat was leeiyk verbogen. Het pantser dek is onze voornaamste beschutter geweest, en is het lek ook daarboven, doch door de ▼erdeeling van het schip in kleine aideeüngen, kon er langs de boorden niet veel water binnt>.»komen, maar twee kolenruimen waren ▼olgeloopen. Alles liep dus zoo goed mogeiyk af, hoewel de materieele schade toch zeer groot is. Het wordt natuurlijk een proces, daar de boot beslist de schuld heeft. Denzelfden avond liep zy ook binnen met een groot gat in haar boeg; ons pantserdek was heelemaal in zyn boeg gesneden; doch, dank zy een waterdicht schot, dat de boot achter den steven had, is zy niet gezonken. Na het gat een weinig gestopt te hebben, zyn wy het kanaal door naar Suez gevaren en gingen wy daar dadeiyk in het dok. Toen aldaar het gat blootkwam, viel de grootte dus tegen, want het was 1.50 M. lang en een halven meter breed. Het was geheel onder water, juist op het pantserdek. De reparatie alhier, bestaande in het opzetten van een lapdol, moet een voorloopige zyn zoodat wy, na aankomst in indié, wel ge- ruimen tyd in reparatie zullen moeteQ gaan. Iierlteiyke Berlckton. Valkenburg: Ned.-Herv. Oemeento. Zondagvoormiddag te tien uren ds. A. J. Van Wyngaarden, predikant te Katwyk-aan-Zee. Verder geen dienst. Woubrugge: Geref. Kerk. Zondagavond te halfzeven ds. Van Es, van Oudshoom. De Newfoandlandsche quaestle. Aan Reuter's Agentschap te Londen wordt medegedeeld, dat het bericht, als zou het ge schil met FraDkryk omtrent de regeling van de Newfoundlandsche quaestie tot een oplos sing zyn gekomen op de basis van een afstand van de kolonie Gombia door Engeland aan Frankryk, geheel zonder grond is. Behalve dat in gesprekken gebleken ls, dat beide partyen naar een oplossing verlangen, is niets geacüied, en geen enkele byzonderheid is nog tusschen de beide regeeringen besproken. De oorlog tusschen Engeland en TransyaaL Uit Kaapstad wordt thans geseind, dat men gelooft, dat het voornameiyk gebrek aan wape nen is, dat de Hollandsche Afrikaanders tot dusver verhinderd heeft, zich by de invallende Boeren aan te sluiten, maar dat dezen in ver schillende plaatsen van paarden worden voor zien en tevens inlichtingen krygen. Uiï Britsche bron wordt het volgende over zicht gegeven van den toestand in de Kaap kolonie: Kuruman zal, als het nog niet ingesloten is, weldra belegerd zyn. Griqualand-West is vol kleine vyandeiyke troepjes, die Zuidwaarts trekken naar Prieska, met het doel met Hortzog samen te werken of hem te steunen. De voortroepon van het commando van laatst genoemde zyn in de nabyheid van Frasera- burg. Dit dorp la door oen Britsche macht bezet, waarop de vyand in Noordwesteiyko richting verder zou zyn getrokken. (De munitie, die op weg naar Frasersburg ls aangehouden, was verborgen in een kist met bet opschrift „gecondenseerde melk". De kist bleek te bevatten 8000 gespleten kogels, 500 percu8siedoppen en 150 pond dynamiet In het hart der Kolonie zyn de Boeren vlak by Graaff-Reinet, waar de Hollandsche bevolking onlangs ondubbelzinnige biyken van sympathie met den vyand geeft gegeven, In het Oosten dor Kolonie is de voorhoede der Boeren vlak by Maraisburg. Zoo was de toestand naar luid van Engelsche berichten op 2 Januari. Den volgenden dag werd er gestreden ongeveer 80 myien ten Noorden van Matjes fontein, dat ls vlak ten Westen van Frasers burg. De uitslag is nog altyd niet bekend. Verder meldt de „Standard", dat naar ver wachting in Kaapstad alleen zich zoowat 5000 man zullen aanmelden voor het verdedigings korps der Kolonie. Den eersten wervingsdag zyn er reeds 640 gekomen, maar dat geeft volstrekt geen idee van de velen, die den wensch te kennen hebben gegeven om inge- ïyfd te worden. Er is te Kaapstad groote geestdrift. Onder hen, die zich hebben aange meld, zyn leden van het parlement, geestelyken, millioniialrs, bankiers. De snelle marsch der Boeren door de Kolonie heeft de loyalisten wakker geschud. Het aanwerven geschiedt In vier groepen: ruiters voor alle deelen van de Kolonie, rui ters voor het grondgebied binnen 100 myien van Kaapstad; infanterie voor de geheele Kolonie ea infanterie voor plaatseiyke verde diging. Zy, die geneigd zyn in de geheele Kolonie dienst te doen, worden zoo spoedig mogeiyk uitgerust en binnen den kortst mo- geiyken tyd naar de kritieke punten gezon den. Zy zullen op de plaats zelve worden geoefend. De korpsen zullen hun eigen offi cieren beneden den rang van majoor mogen kiezen. Het eerste detachement van hen, die zich reeds hebben aangemeld, vertrekt Maandag naar de Hexri vier-bergen, om de troepen te versterken, die de passen reeds hebben bezet. De voornaamste handelshuizen te Kaapstad hebben verder aangeboden, hun personeel tot compagnieën militie te vormen en den burge meester verzocht een groote meeting te beleg gen om aan de regeenng kracht by te zetten, de Boerengezinde te schorsen en den alge- moenen staat van beleg te doen afkondigen. Een afzonderlijk korps van Joden wordt gevormd. Volgens de „Standard" zyn een aantal Hollandsche inwoners van de districten Malmesbury, Paarl en Robertson onlangs langs verschillende wegen naar Carnarvon vertrokken. Te Carnarvon ls geschut aangekomen. De militaire overheden brengen alle remonte- dieren en het beschikbare graan byeen. De Boeren maakten den post buit, die op 30 December te Carnarvon had moeten aankomen, en verbrandden de brieven. Van Boeren, die, de Kaapkolonie doorkrui sende, naar Carnarvon zyn gekomen, heeft men vernomen, dat de telegraafiynen zwaar zyn beschadigd. Op een plaats, waar de Boeren kampeerden, vernielden zy zestien palen. De vyand trekt in twee colonnes met üankbe- dekkingen en dryft alles voor zich uit, de Boeren afsnauwende, de huizen binnendrin gende en alle eetbare waar medenemende. Van de stemming onder de bevolking te Carnarvon kiygt men een denkbeeld uit het bericht, dat tal van inwoners tegenwoordig waren by de begrafenis van een gesneuvelden Boer, en dat verscheiden kransen op de kist werden gelegd. De Londensche „Westminster Gazette" neemt den stand van zaken niet licht op on schat het aantal Boeren, die reeds in de Kaapkolonie zyn binnengedrongen, op minstens 10,000. De Kaapsche regeering heeft weer een ambteiyke mededeeling openbaar gemaakt, be helzende, dat de weateiyke invallers in de rich ting van Williston zyn gezwenkt. Zy hebben artillerie noch teerkost en moeten daarom do boerenerven op hun weg plunderen. Er zyn Boeren-commando's opgedoken te Blikfontein, Danielskuii en Boetsap, alle in Betsjoeana- land. De correspondent van de „Daily Mail" zendt telegrammen, dat de paniek te Kaapstad toe neemt, zooals biykt uit de overbrenging van twee duizend gevangen Boeren aan boord van in de haven ankerende transportschepen en het planten van twee scheepskanonnen op een heuvel in den omtrek van Kaapstad, van waar zy het omliggende land beheerschen. Inmid dels biyft de jingo-pers te Kaapstad aandrin gen op de onmiddeliyke afkondiging van den staat van beleg aldaar, ook om de geheime avondbyeenkomsten te beletten, die bekende leden van den Bond heeten te houden. „Ons Land" zegt, dat de Kaapsche regeering be richten over den inval achterhoudt, althans aangaande de oosteiyke colonne Boeren, wier voorhoede wordt aangevoerd door Kaapsche opstandelingen, die nog maar vier dagritten van Kaapstad verwyderd zyn. De correspondent van de „Daily Mail" en andere correspondenten aan de Kaap zeggen ook, dat de proclamatie van de Kaapsche regeering, oproepende tot een volkswapening, schitterend beantwoord wordt. Tot hen, die hun diensten aanboden, behooren o. a. 100 ambtenaren van het koloniale departement en 300 van het postkantoor. De premier heeft gezegd, dat alle staatsambtenaren dienst mogen nomen. Echter erkent de correspon dent van de „Daily Mail", dat do handels firma's minder toeschieteiyk zyn, daar zy eerst de voorwaarden van dienstneming willen weten. Het blykt, dat de overheid alleen de vrywilliger8 wil kleeden en wapenen, die zelf onvermogend zyn. De „Daily Express" verneemt uit Kaapstad, dat de vrienden van de Boeren juichen over de nabyheid van hun stamverwanten. Lord Kitchener heeft den eigenaars van de mynen laten weten, dat hy niet kan instaan voor do veiligheid van de mynen. Generaal Sir Frederick Carrington vertrekt binnen enkele dagen uit Boeloewayo naar het Zuiden* De „Standard"-correspondent te Pretoria seint byna een kolom over de onderhandelin gen tusschen Lord Kitchener en het Boeren- vredeBcomité. Voorzitter van dit comité is de heer Van Rensburg, oud-lid van den Eersten Volksraad; verder hebben daarin zitting de heeren W. Steyn, generaal Andries Cronjó (de Vry8tater?), generaal Zeiderburg en de heer De Koek. Het comité besloot aan de militaire over heid eenige voorstellen te doen, die zyns in ziens het einde van den oorlog nader zullen brengen. Daarop woonde Lord Kitohener een vergadering van het comité by, by welke ge legenheid hy wees op de dwaasheid van het voortzetten van den oorlog, op de onmensche- lykheid van de guerilla en op de onmogeiyk- heid om te zegevieren, nu de Boeren eenmaal het onderspit hadden moeten delven. Hy verklaarde, dat Engeland nooit het her stel van de Dopper-regeering in de Republiek zou gedoogen, maar toonde uit Chamberlain's verklaringen in het Parlement aan, dat de Britsohe Regeering geenszins de Burgers wil onderdrukken, maar integendeel hun een be langrijk aandeel wil geven in het bestuur van '8 lands zaken, een aandeel, dat hun en hun kinderen al hun rechten, hun oude wet ten en hun gebruiken zal waarborgen. Hy beloofde verder, dat allen, die zichvry- willig onderwierpen, ook de aanvoerders, be scherming zouden genieten en ln het land mogen biyven. Die bescherming zou plaats hebben in lagers, speciaal voor dat doel langs den spoorweg te maken, en daarby zou geen onderscheid worden gemaakt tusschen hen, die den eed van onzydigheid hadden ge schonden, en ben, die zich voor het eerst on derwierpen. Het geheele land buiten deze lagers zou echter onverbiddeiyk worden schoongeveegd. Hy deelde ook mede dat Kruger'a pogingen om de tusachenkomst der mogendheden te bewerken, volslagen mislukt waren. Een burger vroeg hoe het met zyn vee zou gaan, waarop Kitchener het diplomatieke antwoord gaf dat hy, na het eindigen van den oorlog, in staat hoopte te zyn om het overgebleven vee te verdoelen onder hen die te ïyden gehad hebben. Lord Kitchener riep ten slotte do hulp van het comité in om deze zyn goede bedoelingen aan de burgers bekend te maken en stelde voor dat vertrouwde agenten zouden worden gezonden aan alle Boerencommando's te velde. Na afloop der byeeDkomst zond lord Kit chener aan zyn generaals bevel geen hoeven meer to verbranden, tenzy ze door den vyand als verdedigende stelling worden gebruikt, en manifesten met uitvoerige mededeelmgen in Hollandsch en EDgelsch omtrent de goed gunstige bedoelingen van den Engelschen opperbevelhebber. De correspondent teekent daarby aan: „De Hollanders in Pretoria vertrouwen sterk dat deze mededeelingen zeer veel zullen bydragen tot een spoedig einde van den stryd." De correspondent van de „Daily Express" te Johannesburg meldde den 7den December aan zyn blad, dat de burgers in den laatsten tyd veel gebrek leden. Al sedert veertien dagen was er geen brood, suiker, meel, zeep, enz. te krygen geweest, en als de club niet voor voedsel gezorgd had, zou de bevolking ver hongerd zyn. Het plan bestond, naar hy meende, een groot aantal vreemdelingen de stad uit te zetten, omdat het te lastig was, hun den kost te geven. Wy zyn, 8chryft hy ten slotte, nu genood zaakt geworden, dienst te nemen by de Rand Rifles. Waarschyniyk ligt het in de bedoeling, ons aldus militaire rantsoenen te verschaffen, maar zal men geeo andere diensten van ons verlangen dan het beschermen van de stad als deze aangevallen mocht worden, waar niet veel kans op ls. Graaf Roberts ls Donderdag-ochtend met 45 minuten vertraging aan het Paddington- station te Londen aangekomen, waar de Priu» van Wales hem opwachtte, in gezelschap van zyn gemalin, den Hertog en de Hertogin van Connaught, kolonel Carrington, vertegenwoor diger der Koningin, den minister van oorlog Brotlrick, dien van buitenl. zaken lord Lans- do wne, alle ambtenaren van het ministerie van oorlog en tal van andore autoriteiten. De trein werd by zyn nadering luide toe gejuicht. Roberts was i n groot uniform en drukto don Prins van Wales on den anderen leden der konmkiyke familie, den ministers enz. de hand, inspecteerde de Iersche eere- wacht, vertelde dat men hem oigeniyk te veel eer bewees, on stapte in zyn rytuig, dat achter die van den Prins van Wales en den Hertog van York reed en door zes rytuigen met de officieren van zyn staf gevolgd werd, naar het Buckingham-paleis, overal langs zyn weg toegejuicht en gezongen. Ten paleize werd hem te 4 uren een gala- ontbyt aangeboden. Na afloop daarvan ging hy naar het ministerie van oorlog, waar hy een langdurig onderhoud had met minister Brodrick. 's Avonds gaf deze een diner te zyner eer. De terugreis van Roberts zal een aardig sommetje aan reiskosten beloopen. De „Canada", waarmede hy reisde, werd naar de „3. A. Newa" verneemt, tegen pd. st. 40.000 per maand gehuurd, en ze lag byna twee maanden lang in Tafelbaai alvorens naar Dur ban te gaan otn Roberts aan boord te nemenc Telegram iu n. BRUSSEL, 4 Jan. (R. 0.) Een telegram uit Antwerpen aan de „Messager de Bruxel- les" meldt, dat ondanks de algemeene her vatting van den arbeid, de buitenlandsche werk lieden worden bedreigd en zelfs mishandeld. Zy vertrekken overhaast. De burgerwacht wordt onder de wapenen gehouden. KAAPSTAD, 4 Januari. RO.) Tweehonderd man van de Boeren zyD de Oranjerivier weer over- en noordwaarts getrokken. De Russische commandant Petrowsk en com mandant Duploy zyn den 26sten December by Utrecht gesneuveld. KAAPSTAD, 4 Januari. (R. O.) Men be richt, dat in de nabuurschap van de Paarl een hoeveelheid ammunitie is in beslag ge nomen van geestverwanten der invallers. CRADOCK, 4 Jan. (R. O.) Kolonel Williams heeft den vyand den lsten aangevallen in een sterke stelling op kopjes enkele myien ten westen van Middelburg. Z(jn legermacht was onvoldoende om den vyand uit de stelling te verdry ven. Hy had vfif gekwetsten. Do Boeron trokken gedurende den nacht terug en begaven zich naar Bethesda. [Middelburg ligt in de Kaapkolonie.] LONDEN, 4 Januari. (R. O). Sir Alfred Milner is benoemd tot gouverneur van de Vaal- rivier- en van de Oranjerivier-kolonie, by zyn betrekking van Hoogen Commissaris voor Zuid- Afrika. Sir Hely Hutchinson, tot nu gouverneur van Natal, is benoemd tot gouverneur van de Kaapkolonie. Mc. Callum, gouverneur van New-Foundland, is benoemd tot gouverneur van Natal. Majoor Goold-Adams, residont- commi8saris van het Bechuanaland-protecto- raat, is benoemd tot luitenant-gouverneur van de Oranjerivier kolonie. WEIMAR, 5 Januari. (R. O.) Het bulletin omtrent den toestand van den Groothertog, om acht uren hedenmorgen uitgegeven, luidt Nadat de ziekte van den Groothertog gis teren over 't algemeen een goed verloop had gehad, werd by den patiönt tegen vier uren van morgen opnieuw een aanval van hart- verzwakking geconstateerd, gepaard gaande met bewusteloosheid, welke tot nu aanhoudt. PARIJS, 6 Jan. (R. O.) De „Figaro" heeft uit Rome het volgende telegram ontvangen: Z. H. de Paus ontving gisteren den aarts bisschop Mgr. Favier. Men meent in het Vaticaan te weten, en ik houd het er voor, dat deze mededeeling uit goedo bron afkomstig is dat Z. H. sprak over Frankryk en over het protectoraat. De Heilige Vader dan zou Mgr. Favier hebben verzekerd, dat zyn goede gezindheid jegens Frankryk niet is verzwakt en dat zyn schryven aan kardinaal Richard niet moet aangemerkt worden als de voorbode van een eventueele breuk, maar veeleer als een vrien- deiyke vaderiyke raadgeving. De Paua zal immer de meest welwillende zorg voor Frankryk koesteren. Er zal volstrekt geen verandering komen, voegde het Hoofd der Kerk er aan toe, in het protectoraat over de Katholieke missiën in het Oosten. LONDEN, 5 Jan. De van Dover komende mailboot „Nord" is, tijdens mist, naby Calais gestrand. Mail, passagiers en bagage zyn go- land. Het schip zal vermoecfeiyk met het mid- dagty kunnen worden afgebracht. KAAPSTAD, 5 Jan. (R. O.) Naar gemeld wordt, voeren Kaapsche Hollanders in de laatste dagen geheime bewegingen uit, van de westelyke provinciën naar hot noorden, vermoedelyk met het doel om zich bfl de in vallende Boeren te voegen. LONDEN, 5 Jan. (R. 0.) Lord Kitchener seint uit Pretoria, dato 4 Januari: De westelyke Boeren-colonne echynt naar Calvinia op te rukken; de oosteiyke afdee- ling schijnt in kleine troepjes te zyn opge lost; een andere kleine aldeeling ia gisteren de Oranjerivier ten westen van Aliwal-Noord overgestoken. De Boeren zyn weder verschenen op de spooriyn in de nabyheid van Rhenoster, doch het is twyfelachtig, of De Wet zich by dezen troep bevindt. KAAPSTAD, 5 Januari. (R. O.) De eerste minister en Sir Alfred Milner hadden heden ochtend een langdurig onderhoud. Het resultaat daarvan is, dat een bijzondere kabinetsraad onmiddelfcyk zal byeengeroepen worden. Een belangryke mededeeling wordt verwacht. Marli tboricliton. De aanvoeren van Goudsche kaaa waren ver leden week kleiner dan anders om dozen tyd; de prgzen liepen eer booger dan lager, terwijl van enkele Zuid-Hollandsche markten een flauwe handel werd bericht- Aan de huizen wordt nog altyd vrij wat kaas opgekocht tegen lager wordende prijzen, waar die toch nog altyd by die van verleden jaar oin dezen tyd vergeleken, «eer bevredigend mogen heeien. Met Edammer kaas op de Noord-Hollandsche markt bleef bet vrywel by het oude. De hoogste noteering van Fnesche kaas was te Leeuwardon 28.50. Te Londen ging weinig in den kaashandol om, doch bleven de noteeriugen standhouden. in de Aiblasserwaard werd de vonge week van 1720 besteed; in de Lopiker- en Knmpener- waard liepen do pryzen van lste soort Goudecbe van 2627, zware 28 en 2de soort 18 26; Derby lste soort/Edammer lste soort 2de soort 26. U. D.) Letueu, 6 Januari. Granen werden heden voor nameiyk aan benoodigdheden tot onveranderde prijzen verkocht* De handel was over het alge meen stil. Witte Tarwe 6.60 a 8.25, Roode 6.a 6.76, Walla-Walla a per 80 KG. R°gg® /4.70 a f 6.20 per 74 KG. Zomergerst /4.10 a/4.40, Winter-/4.26 a/4.60. Chevalier- 6.20 a 6.60 per HL Haver 8.20 a 3.60 per 60 KG. Groene Erwten 7.a 8 60 per HL. Paardenboonen f 6.90 a 6.20 per HL, Duivenboooeo 6.76 a f 7.per HL. Koolzaad 11.a 11.76 per HL Kananezaad 6.60 a 8.— por HL Hennepzaad /6.60 a /7.por HL. Boter. Aanvoer 4620 kilogr., lets qoal. per V* vat f 68.— a 62.2de qua! per vat 62.— a 66.lete qual. per kilogr. f 1.46 a 1.66, 2de qual. per kilogr. 1.80 a f 1.40. Lange zwarte turf, 860,000 atuks, 4.a4.60 per duizend. Ütrecnt, 6 Jan. Op de weekmarkt waren beden 260 stuks vee aangevoerd. De pryzen waren voor atieron 70 a 160, voor vaarzeo 60 a/ 140, voor pinken /60 a 0, voor melkkoeien 100 a 200, voor kalf koeien 130 a 220, voor vaarskoeien 80 i 170, voor vette koeien 140 a 230, voor mago kalveren 16 a 60, voor nuobtere kalveren a voor magere varkena 20 a 46, voor iggen 6.— a 12.—. Deventer, 4 Jan. Botor por Va vat 27.— a 27.60, afw. 26.— a 26.—, per vat f 12.— a 13.60, per KG. 1.16 a L25. Eieren 4.60 ft 6.50 de 100 stuks. ztohledaw, 4 Jan. Noteering van de Beure- oommizaie. Moutwyn 10.60 per HL Zonder loet en zonder belasting. Spoeling f 1.40. Noteering van de Makelaar*. Moutwyn 11. Jenever 16.idem Ainsterd. proef f 16.60. Noteering van den Distillateurtbond. Monteren f 11.Jenever f 16.AmiL Proef f 16.60. Bodegraven. In het algeloopen jaar zyn op de wekelyksche markten alhier aangevoerd: 77yl wagens Goudsche kaas met 881,542 stake 438 Derby 20,788 696 Edammer 85,024 6 Leidsche 266 te zamen 8831 wagens, aanbrengende 487,620 kazen, vertegenwoordigende een gewicht van 2,290,899 kilogram. Er werden 336 wagens moor aangevoerd dan in 1899. Verder werden aangevoerd 16 paarden, 10 vaar- zeD, 2 nachtore kalveren, 24 schapen, 1568 lam meren en 225 biggen. Meppel, 4 Januari. Aan de botermijn was heden de aanvoer 3100 K.G. Hoogste prijs /1.30L laagste prijs 1.22, middenprijs /1.27 per K.G. A Ikinaur, 4 Januari. Kaas. Aangevoerd 180 partijen, wegende 120,000 KG. Kleine f 23.50; Com missie 28.50; Middelbare 28.—. Handel stug. LEIDEN, 5 Janmiri. ThormometereUnd gisteravond om 8 uren 5.5° 0. 22.1° Fahr.helt, hedenmorgen om 8 uren —5° 0. 23° F., middag* om 12 uren -8 0.= 26.0° F., namiddag» om 4 uren —4.6° 0. 23.9 F. Naar wy vernemen ia door diakenen der Herv. gemeente alhier een bezwaarschrift by den Kerkeraad dier gemeente ingediend tegenover een benoemd diaken, die byna acht jaren reeds zitting in het coilego had en-' wiens indiensttreding dientengevolge werd belet. De oorzaak van een en ander is dat het bedoeld college den nieuw benoemden wil dwingen by de schaalcollecten ook te vragen by leden van andere gezindten. De nieuwbenoemde daarentegen wenscht alleen te collecteeren by leden der gemeente,' volgens art. 18 van het Syn. Reglement. Vermoedelyk zal tot in hoogste Distantie recht worden gezocht. j Verleden jaar werd door de Leidsche hoogleeraar dr. P. Van Geer by het hoofd bestuur der Maatschappy tot Nut van'l Alge meen een vooistel ingediend, dat echter niet waardig werd gekourd om onder de punten van beschry ving voor de Algemeene Ver gade ring to worden opgenomen. Nu weder krachtige pogingen worden aan gewend om tot do afschaffing der St-aatftiotery te geraken, verzoekt de hoogleeraar alsnog het voorstel met de toelichting algemeen be kend te mak^n. Wellicht voari. een departement zich daardoor genoopt, deze zaak m do vol-j gende algemeene vergadering ter sprake to,' brengen en een motie in dien zi;i voor to, stellen. Daarmede zou het doei van het voor- 1 stel volkomen worden bereikt. Het voorstel luidt: „een gemotiveerd adres te richten tot de Regeering, waarin wordt aangedrongen 1. op afschaffing van de Nederlandsche Staatalotery; 2. op het verbieden van alle openbare en het beteugelen van clandestine geldloterijen; 8. op het nemen van maatregelen om het; deelnemen in buitenlandsche geldloterijen zoo veel mogelyk tegen te gaan. Het stoomschip „Admiral" (uitreis) arri veerde 4 Januari te Napelsde „Burgemeester Den Tex" vertrok 5 Januari van Amsterdam naar Java; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 6 Januari te Genua; de „Prins Willem III" vertrok 3 Jan. van Nieuw-York naar West-Indië; de „Spaarn- dam", van Rotterdam naar Nieuw-York, pas seerde 4 Januari Prawlepoint. Wassenaar. De collecte voor het hulde- biyk aan H. M. de Koningin heeft in deze gemeente opgebracht een netto-som van f 501.39'. Naar we vernemen, heeft de heer A. W; Beyers ergen de voorwaarden aangenomen, welke in de vorige raadszitting waren gesteld en zal hy dus don omnibusdienst Wassenaar Station biyvon exploiteereo. Het sterftecyfer is in het afgeloopen jaar in deze gemeente by zon der Jaag geweest. Het aantal overledenen bedraagt slechts 54, terwyi het gemiddeld aantal 84 is. Hedennamiddag is een achtjarige knaap, die aan den wal speelde, in den Vliet gevallen. Door een metselaar werd hy er met een dreg weer uitgehaald. Op last van den Commissaris van den politie alhier als hulpofficier van justitie, zyn de daders van den schooldiefstal, na opgemaakt proces-ver baal, overgebracht naar de gevangenis te 's-Gravenhage. Referendum. Te WoensdreCht (N.-Br.) werd onlangs in den gemeenteraad het sluitingsuur der herbergen besproken. Men kon het niet eens worden over het antwoord op de vraag, of het 10 of 11 uren moest zyn. Daarom werd besloten de ingezetenen zei ven in de gelegenheid te stellen zich daarom trent te verklaren, hetgeen by publicatie be kendgemaakt werd. In de jongstgehouden zitting van den Raad deelde de voorzitter mede, dat twintig adres sen waren ingekomeD, voorzien van 200 hand tekeningen, om het Bluitingsnur op 11 uren te bepalen, en geen enkel voor 10 uron. De voorzitter stelde toen voer, het sluitings uur op 11 uren vast te stellen, hetgeen met algemeene stemmen werd aangenomen. Een geruclit heeft te Beriyn de ronde gedaan, dat graaf Waldersoe, do opper bevelhebber van do legers der verbondenen in China, godood zou zyn door oen der offi cieren. Hot gerucht ia niet bevostigd en de grond, waarop het zou berusten, is ook niet bekend. Te Salisbury in Rhodesië is oproer geweest onder mynwerkers, uit Noord- Afrika ingevoerd. De blanken slaagdon or echter Id, hen zo ider bloedvergieten tot rust te brengen, en eon 40-tal oproerlingen weiden in de gevangenis gebracht. De „Wesor Zeitung-" bevat oen brief uit Kaapstad van 12 December, over de nieuwe Boeren-defensie en haar oorzaken. Daarin wordt betoogd dat, om de Booron e onderwerpen, Engeland nog minatons 100,000 man moet zenden. De nu in Zuid-Anika aan wezige soldaten zyn uitgeput on onvoldoende gevoed. „Do Boeren rekenen tegenwoordig niet meer op interventio; zy interveniöoien zeil genoeg. Wanneer het nu nog twaalf maanden op deze zelfde wyzo doorgaat (en do Boeren zyn in staat het zoover te brengen), dan zul len ze geen intervonue, van wie dan ook, meer noodig hebben. en van andere voor het Leidsch Dagblad be stemde stukkon wordt boloefd verzocht de kopy daarvan slechts op één zyde van het papier to schryven, en niet ter weorszyden, niet tegen elkaar. Ook is hot wenscheiyk, dat vooral do namen zeer duidelijk worden geschreven. Beide maatregelen zyn in hot belang van spoed en juistheid.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3