TrauNvaal en Oranje-Vrijstaat. Men 6cbrylt uit Johannesburg Den 2östen November ia te Johannesburg een vergadering gehouden (met toestemming van den militairen gouverneur kolonel Mac kenzie) van Z.-A. S.-M -personeel met het doel om voeling te houden onder het zoo verbrokkelde non-activiteitspereoneel en door onderlinge samenwerking elkaar te steunen. De bijeenkomst had plaats om 6.45 in de „Spes Bona"-school, onder voorzitterschap van dr. Wiedeman. De heer Oudschans Dentz fungeerde als secretaris. Er worden unaniem de 3 volgende moties aangenomen: lo. De vergadering besluit geen discussie te voeren. 2o. Het personeel der Z.-A. S.-M., op 26 Nov. 1900 in de „Spes Bona"-school te Johannesburg vergaderd, brengt z\jn dank toe aan de directie der Z.-A. S.-M. voor al hetgeen zy tot dusver voor hen gedaan heeft en spreekt zich vol vertrouwen uit, dat de directie ook verder voor hen zal doen, wat slechts In haar vermogen is. 3o. De vergadering stelt een commissie aan ,van 5 leden, vertegenwoordigende de verschil lende afdeelmgen, wien zij het behartigen van haar belangen toevertrouwt en opdraagt. De commissie, hierboven gemeld, bestaat uit Üe heeren: dr. Wiedeman, voorz.; Oudschans Dentz (vertegenw. mouvement en handels taken) secretaris; Van Geuns (verteg. weg en Werken); L Gorter en De la Lande Cremer '(vertegenwoordigers tractie). De commissie is 'dadelyk aan het werk gegaan en met de (directie in communicatie getreden omtrent- inun toestand, die voor velen zorgwekkend is. '■Uitbetaling toch is gestaakt en voorschot op depoaitogelden wordt geweigerd door het ^Nederlandsch Bystandsfonds; van medische hulp is men verstoken en groote armoede staat by velen voor de deur. Het ie te hopeü, 'dat de Z.-A. S.-M. zich ook het lot een weinig zal aantrekken an hen, die in Zuid-Afrika zyn achtergebleven. Kaapsche ballingen. Begin der volgende week vertrekt van Rotterdam uit het Afrikaner-tehuis te Amster dam naar Duitsch" Namaqualand een eerste afdeeling Kaapsche Boeren, waaronder de heer E. P. Scholtz, van Schoitznek by Kimberley, waar de beroemde slag van Magersfontem werd geleverd. Weldra zuilen andere groepen volgen. De ballingen hebben van de Duitsche regeering gronden gekregen tegen prezen, afwisselende van 46 cents tot f 1.20 de hectare. De heer Scholtz is van meening, dat de grond in Namaqualand, by behoorlijke irrigatie, te verkrijgen met behulp van door de Duitsche yegeering gratis beschikbaar gestelde water- boren, zeer geschikt is voor veeteelt en land bouw. De plaatsen van vestiging zijn Groot- foniein, Beeraheba en Bethany. De reis ge- sch edt van Swakopmond tot Windhoek per spoor en verder per ossewagen. Het Perskantoor van het Algemeen Neder- iandsch Verbond heeft dringend behoefte aan betrouwbare gegevens omtrent hot barbaarsche optreden der Engelsche soldaten in de beide Zuidafrikaansche Republieken. Ieder in dea lande, die dergelijke gegevens in zyn bezit heeft, wordt, lor wille van hot bevorderen van een duideiyk inzicht by onze overzeesche buren, vriendeiyk verzocht deze byzonderheden aan het Perskantoor van het Alg. Nederl. Ver bond te Dordrecht mede te deelen. Van den consul generaal der Nederlanden heeft het Perskantoor van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Dordrecht bericht ontvangen, dat de secretaris van het Identi- teits-Departement van het Transvaalsche Roode Kruis te Pretoria hem heeft te kennen ge geven, dat het thans niet meor mogelijk is met de commando's der Republieken in ver binding te treden, zoodat het Identiteits- Departement geen berichten meer kan inwin nen omtrent het sneuvelen of bet gewond raken van personen, die by de Boerenmachten stryden. Ook in Curasao zyn gelden byeengebracht tot leniging van den nood van gezinnen in de Z.-A. Republieken, die door den oorlog hun kostwinner verloren. Een damescommissie bracht voor dit doel f 842.96 byeen, welk bedrag door haar is aangeboden, met een album, de namen der geefsters bevattend, aan dr. Leyde. De heer Van Boeschoten betuigde als zaakgelastigde in de afwezigheid van dr. Leyds hiervoor zyn dank aan de milde geefsters. Het wapen der Koningin. In een vorig nommer hebben wy een arti keltje overgenomen met dezen titel, door jhr. mr. Victor de.Stuers in het „Hbld." ge schreven. Naar aanleiding daarvan sohryft de heer M. G. Wildeman aan de „N. R. C.": „Men zou vermoeden een uiterst vernuftig vertoog onder de oogen te krygen, doch m. i. zyn de weinige regelen een gereede aanleiding om met betrekking tot het wapen nog meer verwarring te stichten dan reeds te ver wachten viel. De aangevallen teekening, alliantie-wapen van Hertog Hendrik en H. M. de Koningin, voorkomende op den zooeven verschenen Adelskalender voor 1901, is zoover ik weet geenszins ontworpen om daarmede een beeld te geven van het wapen door H. M. nü het huweiyk als Koningin te voeren. Het biyft bulten kyf, dat dan alleen het tot nu toe door H. M. gevoerde wapen van kracht biyft. Doch wil men voor versieringen een alliantie-wapen, een blazoen van marl et femme, voorstellen, dan is de plaatsing der schilden, zooals die op de ge ïncrimineerde voorstelling voorkomt, onbe twistbaar de e e n i g juiste. Het door jhr. De Stuers geopperde denkbeeld, als zou in het onderhavige exceptioneele geval het wapen 'van H. M. op de voornaamste plaatB, d. i. links van den toeschouwer, mooten worden gesteld, zal tot de grootste verwarring aan leiding geven. Dan toch krygt men voor oogen een alliantie-wapen Oranje-Nassau X Mecklen burg Schwerin, doch niet omgekeerd. Inzake den schildvorm van het wapen der Koningin, verwya ik kortheidshalve naar het U-a a n d b 1 a d van het G e n e a 1 o g i s c h- heraldiek Genootschap „De Neder- landache Leeuw" 1897, waarin deze quae8tie uitvoerig wordt behandeld. Dat de oude Holland'sche portretten op heraldisch gebied dikwyis onjuistheden ver- toonen, zal den heer De Stuers beter bekend moeten zyn dan my, een beroep daarop iB dus van geen waarde. Wat het wapen van H. M. de Koningin- Moeder betreft, in deze verwys ik naar boven genoemd Maandblad 1897, No. 8, waarin ik een ontwerp van dat wapen met een plaat ten beste gaf, geheel in den geest als door jhr. De S. nu als een nieuwtje de wereld werd ingezonden. Ik bracht zelfs om het ovale schild een gordel van zoogenaamde liefde- knoopen aan, om den Weduwstaat aanschou- weiyk voor te stellen." De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Kitchener heeft aan Sir F. W. E. Forestier Walker, den bevelhebber over de communica- tieiynen te Kaapstad, geseind uit Pretoria: „Ik ben verheugd over hot optreden der Kaapsche ministers (de volkswapening). Geef hun allen mogeiyken bystand en gebruik treinen om de kolonisten ten zuiden van Riem te brengen. Vraag den eersten minister of ik hem in eenig opzicht van dienst kan zyn. Deel hem mede, dat de vyand slechts gering in aantal is, maar zeer mobiel en dat goedbereden manschappen het meest van alles noodig zyn om hem te omsingelen of noord waarts te dryven." De „N. R. C." teekent hierby aan: Het ia duideiyk, dat de naam Riem In dit Exchange-telegram, dat gedateerd is 3 Januari, verminkt is. Wordt er Richmond mede be doeld, dan komt Kitchener's advies wel wat laat, omdat de Boeren reeds, geiyk gemeld, van uit de Zuurbergen op die plaats aanrukten en andere commando's ten zuidoosten en zuidwesten, reap, by Graaff-Reinet en by Victoria-West staan. Evenwel is het begrip „ten zuiden van Richmond" nogal ruim. Sir Forestier Walker kan het ook zoo opvatten, dat hy de nieuwbakken soldaten in geen geval verder dan Richmond moet laten gaan en ze desnoods, als het te gevaarlyk voor de heeren blykt, maar te Kaapstad moet houden; dat ligt ook zuideiyk van Richmond. Het militaire instinct is overigens merk waardig ontwikkeld by den Engelschman. Oefening, exercitie, allemaal gekheid 1 Donder dag is de recruteering van kantoorheeren, mynwerkers, advocaten, onderwyzers, koop lieden en wat al niet begonnen en denzelfden dag krijgen ze een slappen hoed, een geweer, een paard, misschien een soort van uniform, en klaar is het nieuwe legerkorps om de Boeren uit de Kaapkolonie te jagen. De geest drift is overigens groot genoeg, want een ander telegram van hetzelfde agentschap meldt, dat de ambtenaren van het burgeriyk bestuur der kolonie allen éón korps gevormd hebben. Zoowel millionnairs ais schooiers (beggars) nemen dienst; kortom in Kaapstad wordt nu een herhaling opgevoerd van de roerende patriottische scènes in Londen na Colenso enz. Hoe veilig de „niet-talryke" Boeren de Kaapsche Bpoorwegen maken, blykt uit een Donderdag afgekondigd besluit der regeering, dat aiie machinisten, die in den oorlog dienst doen met gevaar voor hun leven, de Impe riale Oorlogsmedaille zullen krygen. Do kanonnen, die te Kaapstad geland zyn, biyken afkomstig te zyn van het wachtschip „Monarch." De „Petit Bleu" merkt naar aanleiding van Kitcheners telegram aan Forestier Walker zeer aardig op, dat de opperbevelhebber met het beleefde aanbod van zyn hulp net over de zaak praat of hem eigenJyk de geheele inval in de Kaapkolonie geen haar aangaat. De Engelsche Commissie voor schadeloos stelling voor in den oorlog geleden verliezen heeft in het geheel f 1,237,636 toegekend wegens schade, die in Mafeking door de Bóeren-artillerie is aangericht. Het schynt, dat deze dus nog niet zoo slecht geschoten heeft als de Engelschen wel eens hebben willen beweren. De „New-York Herald" van 23 December bevat het verslag van een interview met W. D. Snyman, een van de uitgeweken Kapenaars, die met een paar lotgenooten zyn fortuin in Amerka is gaan beproeven. Snyman heeft onder De Wet gevochten en is een groot bewonderaar van den wakkeren generaal. Toen hy afscheid nam van generaal De Wet, in September, omdat de Engelschen een prys op z()n hoofd hadden gesteld, zeide Oom Kri8jan: „Als je hoort, dat ik my heb overgegeven, spreek het dan tegen. Ik zal my nooit overgeven; ik zal vechten zoolang my nog éón man ter zyde staat." En president Steyn, de edele patriot, verliot Snyman by Komatipoort met de woorden: „Jy kunt den Amerikaan8chen vrienden van onze zaak zeggen dat ik, zoolang ik leef, die zaak zal verdedigen. Wy zullen den stryd voortzetten tot wy over winnen." Daarom is Snyman vol goeden moed. Het kan lang en het kan kort duren, maar de Boeren zullen hun onafhankeiykheid terug krijgen. En mocht De Wet vallen, dan zyn er anderen, die zyn taak zullen overnemen: rechter Hertzog, Froneman, Hazebroek. De achttien tot twintig duizend Boeren, die thans nog te velde staan, hebben niets meer te verliezen; hun hoeven zyn verbrand, hun vee is weggedreven, hun vrouwen en kinderen verjaagd. Zy hebben dus alles te winnen by de voortzetting van den stryd. Boven het verslag van de „Herald" staan de portretten van De Wet, generaal Kolbe, generaal Tobias Smuts, generaal Grobler, Snyman enz. De correspondent van do „Telegraaf" te Kaapstad schryft over de ontvangst van Lord Roberts aldaar, op zyn terugreis naar Enge land, den 9den December: Zondag was hy in de Engelsche kerk en onthulde er een gedenkteeken voor generaal Goodenough, door er de Union Jack, die er voorhing, op zy te Bchuiven. De Gouverneur in gekleede jas en „hooge zyden" ging vóór Roberts de kerk uit. Milner's gelaat teekènt geslepenheid, Roberts' gezicht teekent wils kracht. Op Zondag roept de vrome Engelschman geen hoeral De stille schare, die dus buiten de hooge oomes opwachtte, stelde zich tevreden met ze eens goed te bekyken en devotelijk de hoeden af te nemen, wat allen dan ook deden op éón na, welke laatste daarover niets onaangenaams ondervond vanwege het overige publiek. Of de menechen moe worden van deze feesten, weet ik niet, maar zeker is, dat het lang niet zoo woelig was als op den Baden- Powell-dag en vooral niet als op den Mafeking- ontzet-dag. Geen enkele poging werd aange wend, om „Oos Land" of „The S.-A. Ilews" te bombardeeren; geen Oom-Paul schandalen, enz. Maar het stadsbestuur had zich uitgesloofd. De nieuwe burgemeester O'Reily wil naam maken. Geen der feesten was zoo in détails georganiseerd op zoo groote schaal. Eerst een schitterende „lunch" in de Goede- Hoop-zaal met Kaapsche élite, want de deel name kostte maar even achttien gulden (pd. 1.10). Roberts at niet veel; hy babbelde zachtjes met den burgemeester, welke laatste na het ploffen der champagne-kurken opstond en in een opgeblazen speech onder anderen dezen klinkenden onzin verkocht: „Ik dank Lord Roberts en het leger, onder zyn bevel, voor de groote overwinningen, die hy in Zuid-Afrika behaald heeft (welke Corr.) en vooral daarvoor, dat hy den kryg tot zulk een roemvol einde gebracht heeft 1" (Sicl) Roberts scheen zelf met den onzin verlegen. Doodnuchter merkte hy in zyn antwoord op, dat er nog geen vrede was. „De oorlog duurt nog voort, al is het dan ook een guerilla- oorlog" maar hy vertrouwt, dat zyn be kwame opvolger, „in wiens oordeol en militaire bekwaamheden ik onbepaald vertrouwen stel" spoedig het land tot rust en vrede zal brengen. De betaling der getrouwe onderdanen van Hare Britsche Majesteit, die willen helpen den opstand in de Kaapkolonie te onderdrukken en den inval te keereD, zal bedragen f 3 per dag, met vrye voeding, paarden voeder, wapening en paarden. De diensttyd wordt geschat niet meer dan drie maanden te zullen beloopen. De recruteering te Kaapstad begint morgen. De hooge Engelsche regeerings^commis- 8ari8 sir Alfred Milner is ter belooning en aanmoediging, blykenB de Nieuwjaarsiyst van eerbewyzen in de „Westminster Gazette," vereerd geworden met het grootkruis van de Bathorda, De „Central News" meldt uit Kaapstad, dat De Wet begin December te Klerksdorp een rede tot de burgers hield. Hy verklaarde todD, dat hy een nieuw gebod aan de tien zou willen toevoegen. Zyn Elfde Gebod luidde: „Heb uwen naaste lief, maar haat de Engel schen." De „vriendeiyke, huiseiyke, humane" Maorie8, zooals de agent voor Nieuw-Zeeland te Londen, de heer Reeves, ze betitelde, waren voor 40 jaren nog kannibalen. Mogeiyk hadden zy gehoopt in Zuid-Afrika hun feestmalen met behulp van gevangen of gesneuvelde Boeren te kunnen hervatten en ligt daarin de bron van hun teleurstelling over Cham berlain's bedanken voor hun hulp. Gemeenteraad van Nnordwijkerbnut. Tegenwoordig de burgemeester jhr. Dommer van Poldersveldt, Voorzitter, de heeren S. Pennings en H. OoBtdam, Wethouders, G. Warmerdam, P. De Kan en J. Warmerdam, leden. De Voorzitter opent de vergadering en zegt deze gelegenheid te willen aangrypen, om een terugblik te werpen op het afgeloopen jaar en te wyzen op het vele goeds, dat met behulp van den Raad in de gemeente is tot stand gekomen. Inzonderheid herinnert spr. daarby aan de rioleering, wier uitstekende werking steeds meer blykt. De Voorzitter eindigt met den wensch, dat ook in dit jaar onder Gods onmiabaren zegen, de beraad slagingen mogen zyn tot heil der gemeente. De Voorzitter deelt nu mede waarom hy deze spoedeischende vergadering heeft belegd. In de vorige vergadering was besloten, om f 4000 te plaatsen als hypotheek op het land van don landbouwer G. Van Winden, te Schipluiden. Toen spr. zich naar Delft had begeven, om die zaak met een notaris aldaar in orde te brengen, bleek hem, dat Van Winden gaarne f 1000 meer zou hebben gehad, en daar de gemeente geen vier, maar vyfduizend gulden te plaatsen had, stelde spr. voor nog f 1000 als 2de hypotheek te geven en vroeg daarvoor in de eerste plaats het oordeel der belde wethouders, die het land ter plaatse hadden gezien. Daar de heeren Wethoudere gunstig advi seerden en op de dienaangaande gevraagde inlichtingen van den heer De Kan omtrent de moraliteit van den hypotheekhouder geen bezwaar opleverden, werd conform het voor stel van den Voorzitter met algemeens stem men besloten. Niets meer te behandelen zynde sloot de Voorzitter de vergadering. BnrgerLüke Stand. ALKEMADE. Geboren: Jacobus Simon, Z. van H. S. Pennings en J. Van der Salm.Hon- drina Maria, D. van G. M. Beelen en M. Van Egmond. Bertus, Z. van D. Waasdorp en C. A. Reyngond. Undertronwd: L. Van der Meer, wedr. van J. 1' Ami, 86 j. en A. Van Zoen )d, 26 j. T. J. Van der Mey, jm. 22 j. en A. Markons jd. 24 j. liUNSBÜliG. Geboren: Maria, D. van A. Delft en J. v. d. Vijver. Gehuwd: C. d. Jong jm. 21 j., te Katwijk en J. v. d. Mey jd. 23 j., te Kijnsburg. SASSENHEIM. Geboren: Anna, D. van J. Moolenaar en G. v. Vliet.Jan Johannes, Z. van H. v. d. Mey en G. Timmers. Overleden: T. C. Sohrama Z. 4 w. STOMP WIJK. Ondertrouwd: J. Keoleman jm. '29 j. on A. De Vreede jd. 34 j. Overleden: C. M. Verhaar D. 2 m. A. Granneman Z. 18 m. VALKENBURG. Geboren: Jaeob, Z. van A. Peet en P. Zuiderduin. Overleden: J ohannes, 6 m., Z. van A. Bol Jr. en J. Varkevisser. VOORHOUT. Geboren: Roelofke, D. van W. Knoppert en S- De Vries. Martinus, Z. van L. Van Wleringen en M. Menken Hendrik, Z. van C. Dekker en E. Van Faassen. Overleden: A. Jansze 7 w. ZOETERWOUDE. Geboren: Ari* Z. vod a Kraan en E. Do BUITENLAND. DaltMOliland. Den 18den Januari zal het 200 jaar zyn geleden, dat het Koninkryk Pruisen werd gesticht. Het feit zal in het geheele Ryk fees- teiyk wordeD herdacht. Alle hoogere, mid delbare en lagere scholen zullen dien dag gesloten zyn. België, Koning Leopold liet de gelegenheid van de nieuwjaarscour niet voorbygaan zonder aan de om hem verzamelde autoriteiten en woordvoerders van de verschillende staats lichamen nogmaals zyn wenschen betreffende de landsverdediging te kennen te geven. In zyn antwoord op de toespraken van den Kamerpresident De Sadeleer, waarin deze op de weldaden van den vrede en den materieelen vooruitgang van België had gewezen, ver klaarde de Koning, naar de bladen overeen stemmend mededeelen: „Ik hoop, dat het parlement zich de plichten voor oogen zal stellen, die onze toestand als neutraal volk ons oplegt, opdat het gedyen van het land ook in de toekomst verzekerd zy." De voorzitter van het militaire gerechtshof trok een vergelijking tusschen het Btreven naar vrede van de volken en de betreurens waardige oorlogsfeiten van het afgeloopen jaar en eindigde met de opmerking„Niemand kan de toekomst voorzien, die de Voorzienig heid aan de naties voorbehoudt, maar hoe deze toekomst ook moge worden, het patrio tisme ia voor de naties een noodzakeiykheid. De vaderlandsliefde wordt echter het best uitge drukt door een dapper, goed georganiseerd en gedisciplineerd leger". Hot antwoord van den Koning eindigde met de woorden: „MUn heeren, het patrio tisme verlangt daden. Het is een voor de ver zekering van de onafhankeiykheid van een land onontbeerlijke deugd. Daarom, m(jn heeren, minder woorden, als 't u blieft, maar meer daden." Italië. De „Nazione" weet mede te deelen, dat de proeven, in het leger met automobielen ge nomen, zoo naar wensch geslaagd zyn, dat er nog een aantal voor transportdiensten zullen worden aangeschaft. Volgens een bericht aan het „Petit Bleu", van Brussel, zal de Tsaar peet zyn over het kind, dat met Mei in de koninkiyke familie wordt verwacht, indien het ten minste een jongetje is. Portugal, De zitting van de Cortes werd gisteren door den Koning geopend, In zyn^troonrede her innerde de Koning aan den moord van koning Umberto van Italië. Hy wees op de vriend- schappeiyke betrekkingen met de velschillende mogendheden; de Koningin van Engeland zond een eskader naar Lissabon om de nauwere banden van vriendschap en bondgenootschap, die door de jongste gebeurtenis nog meer waren uitgekomen, te bevestigen. Tydens den stryd in Zuid-Alnka verzekerde Portugal m zyn bezittingen zorgvuldig zjjn souvereiniteits-recbton zonder te kort te Bchieten in oen plicht der gastvrytieid, die geboden wordt door de internationale ge woonten. De troonrede constateert een verbetering in den aigemeenen oeconomischen toestand, doch de btsgrooung is nog steeds mot in evenwicht; ernstige bezuiniging is noodig om te vermyden, dat hot nadeelig slot toeneemt. Met geen enkel woord wordt melding ge maakt van de zaak-Po it. Rusland* Met de „Ville de Tamatave" is een afdeeliDg Russische troepen en een battery der 4de artillerie-divisie in Yalta teruggekeerd van het Chinee8che oorlogsterrein. De Tsaar heeft de soldaten de revue laten passeeren en hen later in de kazerne van Livadia toegesproken. Z M. zeide: „Ik ben gelukkig, broeders, u ais helden te zien terugkoeren van een moeiiyke expe ditie en verdere reis. Ik drink op het welzyu en den bloei van de roemryke infanterie brigade van het 13de infantene-regiment en der 4de artillerie-divisie". Des middags ver- eenigde de Tsaar de officieren der terug- koerende troepenafdeeling aan het middagmaal en stelde daar andermaal hun gezondheid in. Ook bracht de Tsaar een bezoek aan het transportschip in de haven van Yalta. Men kan hieruit afleiden, dat de gezondheid van den Heerscher aller RusseQ weer geheel in orde is. Te Bakoe brak den 29sten December een geweldige brand uit op het terrein van de naphtha-inrichtingen; 26 putten zyn door het vuur vernield. Rumeuië. De Kamer verleende gisteren een pensioen aan de weduwe van den verwonden hoog leeraar Michaeleno. De minister van buiten- landsche zaken Bachano verklaarde, dat hy het voorstel niet beschouwde als een politieke betooging tegen een nabungen Staat, maar als een hulde aan de nagedachtenis van een vaderlander. "Wy moeten, ging de minister voort, een waardige, kalme, zwygende houding aannemen, en dan zal de zaak op voor iedereen bevredigende wyze worden opgelost. OhtiMW Graaf Waldersee heeft op den gedenkdag van de proclamatie van koningin Victoria tot Keizerin vaa Indiê een wapenschouwing gehouden over de troepen der verbondenen te Peking. Luitenant-generaal Lessel meldt uit Tientsin naar Beriyn, dat by het vuren van saluutschoten op Nieuwjaarsdag op het Pei- tangfort 6 Duitsche soldaten zyn gedood en 16 gewond. Als schadevergoeding, welke de Belgische regeering waarschyniyk zal vragen voor ia China door haar onderdanen geleden schade aan leven en goederen, wordt een bedrag ge noemd van 100 millioen fr. De moordenaar van den Duitschen gezant te Peking baron von Ketteler, Enhal genaamd, is op Oudejaarsdag, 's middags te drie uren, op de plaats zelf, waar hy den moord op den gezant bedreven had, onthoofd. De „Daily Express" verneemt uit Hong kong, dat het meerendeel van de bemanning van het Engelsche oorlogsschip „Barfleur" te Hongkong aan het muiten is geslagen en alle vizierinrichtingen van de kanonnen over boord heeft geworpen. Het oorlogsschip is dienten gevolge ontredderd. De overheid houdt het fijne van de zaak geheim, maar het is uitgelekt, dat 60 muiters zyn opgesloten. Afrika, Volgens de „St.-James's Gazette" vordert de ontworpen telegraaflyn van de Kaap naar Kalro goed. De verbinding ia reeds tot 80 K.M. aan gene zyde van Kasongo (Duitsch- Ooat-Afrika) en ongeveer 160 K.M. aaD gene zyde van het Zuidelyke einde van hetTanga- Njika-meor gelegd. Ongeveer 5000 K.M. van het in het geheel 9000 K.M. lange traject zyn van de Kaap uit gereed, terwyi de Egypti sche telegraaf 2750 K.M. lang is en meer dan 1900 K.M. voltooid moeten worden. De door de inboorlingen in den weg gelegde moeilykheden zyn geringer dan oorspronke- jyk werd aangenomen, en ofschoon de fijn door gebieden van oorlogzuchtige stammen loopt, zyn Blechts weinige incidenten voorge vallen. De door wilde dieren, vooral dikhui den, aangerichte schade is betrekkelyk ge ring; daarentegen biedt het lichten van de oerwouden, op de plaatsen, die doorgetrok ken moeten worden, groote moeilykheden; o. m. beschadigen de gevelde boomen de ïyu belangryk. Een andere hindernis ten slotte biedt het transport van het materieel en duizenden mijlen moeten per as of boot afge legd worden. Het geheele bouwmateriaal isv door Duttsch gebied gegaan. Het telegraphi- sche verkeer zal, na de voltooiing vaa de lyn, belangryk goedkooper zyn. Thans kost het over den zeokabel geseinde woord van Enge land naar Kaapstad /"2.10. UITLOTINiïËN. 4-pCte. Oostaarjjfcache loten van 1854 a fl. 250. Trekking vaa 2 Jxnnari 1901. Premiën- trekkiug op 1 Ap iJ 1901. Uetroukea eer -4 77 804 345 423 463 513 616 524 529 649 663 741 781 812 858 892 960 1084 1153 1189 1210 1224 1269 1280 1364 1393 1699 1761 1806 1973 1996 2039 2098 2100 2109 2116 2169 2272 2333 2357 2359 2378 2402426 2437 2474 2530 26ö7 2603 2703 2789 2912 3051 3068 3087 3120 3146 3172 3222 3234 3332 3346 3366 3389 3430 3469 3525 3587 3640 8712 3762 3833. Oootenrgtaohe Krodiotloten van 1858 fl. 100. Trekking vad 1 Januari 1901. betaaibaar 1 Juli 1901. Hoofdprijzen: kr. 30,000 Bene 3968 no. 37 kr. 60,000 e. 1482 d. 9, kr. 3U 000 e. 1087 n. 38; -Ik kr. 10,000 e. 1114 n. ö4, e. 1126 n. 42 elk kr. 4000 e. 929 n. 68. b. 2625 o. 17; elk kr. 3000 2803 d. 4, e. 2652 n. 23, b. 8827 u. 2; elk kr. 20UU r. 1114 115, e. 1482 n. 13, a. 2862 n. 81. Getrokke i a ruêns 200 346 688 929 964 1087 1114 1125 1167 1226 1472 1482 1543 1561 1768 1841 2303 2397 2,76 2625 2652 2683 2777 2803 2852 2916 3237 3424 o 442 3633 3601 3827 3908 3968. Hazerswoude, Onder tallooze biyken van waardeering en belangstelling vierde de poBt- bode A. Verhoorn deze week zyn 25-jarig ambtsfeest. De burgemeester stelde hem per soon lyk, in '8 man8 woning een felicitatie- bezoek brengende, onder het uitspreken vaa hartelyke en minzame woorden, een gouden remontoir-horloge ter hand, waarin de volgende inscriptie staat gegraveerd: „De ingezetenen van Hazerswoude aan Abr. Yerhoorn voor 25-jarigen trouwen dienst als postbode. 1876-1901." Van de ambachtsvrouw, mevrouw de douai rière Visser van Hazerswoude, ontving C jubilaris een theeblad met porseleinen thee servies, dat hem voorzeker in zyn patriarchaal gezin, uit 14 personen bestaande, opperbest te stade zal komen. Dat er vreugde en dankbaarhei in de eenvoudige ambienaarafamilie heorschte en de groote Gever niet vergeten werd, behoeve wy allen, die den waardigen en arboidzamen man kennen, niet opzetteiyk te verzekeren. Nog tal van jaren moge Verhoorn ons, op de hem eigene accurate en discrete wyze, de tolken van lief en leed aan huis bezorgen. A. a. Maandagavond zal de arbeiders vereniging „Onderling Hulpbetoon" haar groote jaarvergadering houden in café Roden burg. Behalve door de uitgebreide notulen van het 26 jarig gedenkfeest en de rekening en verantwoording over het afgeloopen ver- eenigiDgsjaar, zal deze vergadering, naar wy uit goede bron vernamen, nog door een grooter af.~l7»kkingspunt worden gekenmerkt, nl. door do tegenwoordigheid van onzen burge meester. Lisse. In het afgeloopen jaar zyn by den Burg. Gtand alhier ingeschreven: 163 aan giften van geboorten en 82 van ovoriyden. Onder deze laatsten zyn begrepen 7 doodge boren kinderen. Er werden gesloten 30 huwe- lyken. Over 1899 bedroegen deze cyfers respoctie- veiyk 154, 76 en 25. Noordwykeriiout. Eergisteravond ongeveer zes uren zyn op den weg van het Dorp naar de Haven weder een viertal ruiten ingeworpen. Ons dunkt, het moest nu maar eens uit zyn. Noordwyk-oan-Zee. Voor een volle zaal werd Donderdag-avond in „Ons Huis" door da. Hulsman een lezing gehouden over Lodewyk II, koning van Beier n. Spreker schetste 's komngs gelukkige jeugd, zyn troonsbestyging en reeds kort daarop zyn aanleg tot krankzinnigheid, waartegen by zyn geheele leven lang geworsteld heeft. Zyn majestueuze gestalte, zyn viekkelooze levens wandel, zyn rechtvaardigheid, zyn houding in de oorlogen van 1864, '66 en '70 deden h;m de liefde van zyn volk verwerven. Hy vereerde de kunsten en omringde zich met kunstenaars en dichters. Evenals vele vorsten uit het huis Wittela- bach had hy, reeds van zyn jeugd af, iets vreemds. Langzamerhand namen allerlei denk beelden zyn geest in beslaghy vereerde den riddertyd en de Fransche koningen, inzonder heid Lodewyk XIV, dien hy zich vooral in diens grootsohe kunstwerken ten voorbeeld stelde. Gesteund door zyn onmeteiyken ryk- dom, liet hy vele prachtige kasteeien bouwen, o. a. Hohenschwangau, Neu-Schwansiein, Herrenchiemsee, Lindenhof, waarin hy geheel alleen verblyf hield. Eindeiyk benoemde de ministerraad prins Luitpold van Beieren tot regent, endrie dagen later vond men den koning met zyn lyfarts in het Starren- bergermeer verdronken, welke dood steedi onopgehelderd bleef. Zeer voldaan over het gehoorde keerden de t&lryke aanwezigen huiswaarts.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 10