Postkantoor Leiden. Inzenders van Advertenliën EERSTE KAMER, Voortzdtiug van de behandeling der Indische begrooling voor 1901 Do Minister geeft eenige inlichtingen om trent de zaken in de Minahassa; slechts voorloopig is den bisschop het verlof niet verleend; de zaak is echter in nader onderzoek. Wat Atjeh betreft, de Minister vreest geen ernstig verzet meer op Atjeh; wegens de be vordering door generaal Van Heutsz van den aanleg van wegen, wordt de productie bevor derd en zal Atjeh weldra ook in de Indische lasten bedragen. De Minister doet verder eenige mededeelin- gen omtrent de zuidkust van Nieuw-Guinea en leest een telegram voor van onzen ambte naar aldaar, waaruit biykt, dat de Engel6che regeering onze hulp heeft ingeroepen tegen de inlandsche bevolking, die op Engelsch ge bied gestroopt had. De Minister geeft daarna eenige inlichtingen omtrent de defensie-aangelegenheden en Is het in het algemeen met den heer Schimmel- pennlnck eens omtrent do te volgen ünancieele politiek. Ook de Minister zal alles doon wat |.kan, om hot kapitalisme onder de inlanders to bevorderen, doch dit zal nog wel eenigen tüd duren; om dit doel te bereiken, wordt .echter de oprichting van landbouw-krediet- I banken bevorderd. I De heer Fransen v. d. Putte betuigt zyn groote ingenomenheid met de defensieplannen en brengt hulde zoowel aan den Minister als aan den Gouverneur-Generaal. Spr. verklaart zich voorstander van de op leiding tot ambtenaar in Indië zelf en verklaart niet met ingenomenheid konnis te hebben ge nomen van de reorganisatie van het inlandsch bestuur. De Minister betuigt in het algemeen zyn instemming met hetgeen door den vorigen sproker is gezegd en wyst er op, dat zeer veel gedaan wordt om aan de jongelieden vooral vakopleiding in Indië te verzekeren. Wat de reorganisatie van het inlandsch be stuur betreft, meent de Minister, dat men de eischen thans hooger mag stellen dan vroeger. De algemeene beraadslagingen worden ge sloten en de Indische begrooting zonder stemming aangenomen, evenals het wets ontwerp nopens den aanleg van een spoor weg van Padalareng naar Krawang. Zitting van heden. (Per telegraaf.) Achtereenvolgens worden een aantal wets ontwerpen behandeld en aangenomen. Zonder stemming worden aangenomen o. a. de wetsontwerpen nopena een nieuwe grens scheiding tusschen 's-Gravenhage en Rijswijk de vestiging van een poststation te Utrecht en de begrooting der landsdrukkerö voor 1901; evenwel dat nopens het poststation met 88 tegen 9 stemmen. (Tegen de heeren Godin De Beaufort, Viruly en Van Asch van Wyck.) Vervolgens worden tonder stemming aan genomen Hoofdstukken I en YIIA, benevens de Wet op de Middelen voor 1901, waarna de Kamer gescheiden werdt tot Maandag 7 Januari te 8 ven. BjJ de behandeling der begrooting voor da landsdrukkerij, bracht de Minister van Bmnen- landsche Zaken hulde aan den ijver van den directeur, die, niettegenstaande zyn 80-jarigen leeftijd, als voorbeeld van vele jongeren kan worden gesteld. President Kruger. De réis naar Berlijn. De „N. R. CL" heeft van dr. Leyds' verblijf in Den Haag gebruik gemaakt om hem te 'vragen of hy nog iets te zeggen had naar aanleiding van wat er in Duitschland van 'olücieuze zijde, naar het haar voorkwam geantwoord was op hetgeen zy als zyn ver klaring van president Kruger'a reis naar Berlin medegedeeld had. Do gezant zeide, dat hy aan die verklaring niets toe te voegen had. Uit het verdere gesprek, dat de „N. R. C." over deze aangelegenheid met dr. Leyds voerde, bleek nog, dat hy het verschil tusschen de voorstelling, die van Duitsche zyde van de quaestie gegeven is, en de zjjne aan een misverstand toegeschreven wilde zien en hy allo gedachte aan kwade trouw verwierp, i De „N. R. C." brengt in herinnering, dat do verklaring van dr. Leyds, zooals zy die meegedeeld heeft, aldus luidde; „Er Is in de voorstellmg van den Duitschen rijkskanselier 'een misverstand. Te Parys is den President tniet het verzoek gedaan om de reis naar j Berlin op te geven. Te Parjjs heeft de heer von Richthofen, de Duitsche minister van Ibuitenlandsche zaken, door tusschenkomet van de Duitsche ambassade en dr. Leyds, den President laten weten, dat hy (von R.) er niet voor kon instaan, dat de keizer by de aankomst van den President te Beriyn zou wezen. Aangezien de President geen audiëntie 1 by den keizer verzocht had en die audiëntie, wanneer de President haar wenechte te ver krijgen, later zou kunnen plaats hebben, meende de President zyn reis toch te kunnen voortzetten. Het verzoek, om van die reis af to zien, ia eerst gedaan te Keulen, en toen is er dadeljjk gevolg aan gegeven." Yolgens een nieuw bericht van het „Petit Journal" zal president Kruger een bezoek aan den Tsaar van Rusland brongen als deze zich in Mentone bevindt, waar hy weldra tot her stel van zyn gezondheid heengaat. Pakketten voor Transvaal en Vrijstaat. Van 1 Januari a. b. af zullen langs den weg van Engeland en Kaapstad weder pak ketten kunnen worden verzonden naar den Oranje-Vry8taat en de Zuidafrikaansche Repu bliek. Met het oog op den huldigen oorlogstoestand in de beide Republieken wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat er wooreerst geen zekerheid bestaat, dat pakketten voor de genoemde landen geregeld uit Kaapstad naar hun bestemming zullen kunnen worden door gezonden. Omtrent het te betalen port zyn inlichtingen te bekomen aan de postkantoren. Thermometer standgisteravond om 8 ure* 7° a 44.6° fahr.helt, hedenmorgen om 8 uren 6° C. 41° F., '«middags om 12 uren 6.5° 0. 43.7° Fn 's namiddags om 4 uren ti' 0. 42.83 F. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat met de aanstaande jaarwisseling de locale postdienst wordt geregeld als volgt: a. Zondag 30 December heeft een tweede bestelling des midd. te 3 uren plaats en worden alle hulpbuasen nog des avonds te 9 uren gelicht. De af haling der correspondentie van 1 2 's midd. vervalt dien dag. b. Den Sisten December wordt de laatste bestelling niet uitgevoerd, en geschiedt de lichting der byoussen van af 1 uar 's midd. tot 12 uren 's av. voor die in de stad zyn geplaatst leder nur, en die op de Singels, Morschweg, Stationsweg en Zyipoort om de 2 aren. De laatste lichting voor alle bussen is bepaald op 12 uren 's nachts. c. Den Isten en 2den Jan. zyn er 3 be stellingen: te 8 u. 's m., 3 u. 's midd. en 8 u. 's av. Den Sden Jan. 4 bestellingen: 7'/,u. 'sm., 1 u. '8 midd., 5 en 9 u. 's av. Na do 2de bestelling den 4den Jan. ge wone regeling. u. 1 Januari worden geen postwissols, qui- tanties en pakketten behandeld. e. Beleefd wordt verzocht den 31 sten Dec. de kaartjes zooveel mogelijk aau het loket af te geven. Leiden, De Directeur, 29 Dec. 1900. A. L. NAGEL. Mnrh tl>OE-ic*Ii te:, collatierechfc; 2o. het recht van een beur sale In het Staten-College der stad Lelden. En thans mogen w(j ons ten volle verheugen, dat het zoo schoone „Huys te Warmont'' weder in vaste en goede handen is gekomen j Verliezen van bet Engelsebt leger, zooals die voorkomen in de Daily Graphic'* Lelden, 29 December. Granen. Door di inval lende feestdagen en den open winter Was do haldol van weinig belang; aan benood.gdvu nvcril ccn en ander tot onveranderde prijzen algedaau. Witte Tarwe 5.50 a ƒ8.25, Hnode ƒ6— a ƒ6.75, Walls-Walia a per öU KG. Rogge 4.70 a u.20 per 74 KG. Zoinergerat 4.10 a 4.40, Winter-4 25 a 4.50. Chevalier- ƒ5.20 a ƒ5.60 por HL. Haver ƒ3.10 a ƒ3.60 per 50 KG. GrooD9 Erwten 6.75 a 8.50 per 11L. Paardenboonen ƒ5.90 a 6.15 per lib. Duivenboonen G.60 a 7.por HL. Koolzaad ƒ10.50 a ƒ11.76 per 11L. Kanariezaad 6.50 a fS— per HL. Hennepzaad ƒ6.50 a ƒ7.— por HL. Boter. Aanvoer 5480 kilogr., 1ste qua', per vat 66.a 60.2de qual per vat 50. a 64.lste qual. per kilogr. 1.40 a 1.50, 2de qual. per kilogr. 1.25 a 1.35. Lange zwarte turf, 180.000 stuks, ƒ4.50 a 5.— per duizend. Sohiedam. 28 Deo. Noteering van de Boure- oommissie. Moutwijn 10.75 por HL. Zonder Iu»t en zonder belasting. Spoeling 1.80. Noteering van de Makelaar*. Moutwyn 11.75, J*never 16.76, idem Amsterd. proef 17.26. Noteering van den Dietillatourabond. Moutwijn 11.60. Jenever f 16.50, Amek Proef ƒ17. Alkmaar, 28 Deoember. Kaas. Aangevoerd 1 partg, wegende 485 KG. Kleine ƒ27.60. Deventer, 28 Deo. Boter per Va vat 26.a ƒ26.60, afw. 24.s 26.—, per l/i« vat f 11.60 a 13.per KG. 1.10 a 1.26. Eieren f 6.s 6. de 100 stuks. Leeuwarden, 28 Dee. Boter. Aangevoerd 17/4, 29/8 en 4/16 v. Eerste soort 62.60. Kaas. Aange voerd 13,714 KG.; Nagel- 27.s Vee. De aanvoer bestond beden uit: 681 Run deren, 1962 Schapen, 621 Varkens, Bokken en Gei toe, Paarden, totaal stuks, waarvan da noteering is ais volgt: Stieren, enter- 86 tot 130, Twenter- f 140 tot f 236, Osaen 176 tot f 200, vette Kooien 185 tot 226, melke on kalve Koeien 160 tot 210, Pinken 40 tot 60, vette Kalveren f 20 tot 65, Graskalveren tot nuchtere dito 8 tot ƒ11, vette Schapen 19 tot 24, weide id. 16 tot 19, Lammeren ƒ17 tot 20, vette Varkens 60 tot 86, magere dito f 36 tot 45, vette Biggen 26 tot 36, kleine dito 4 tot 6, Paarden f tot f Vette Koeien lste qual. 27 tot 30 c., 2de quat 26 tot 27 c., 3de qoaL 17 tot 20 o., stieren 26 tot 28 vette kalveren 25 tot 39 o., vette Schapen 24 tot 26 o., vette Varkens 20 tot 21 c., Varkens Londensche markt 20 o. per l/9 KG. In Rundvee was de handel over het geheel behoor](jk; in Kalveren en Varkens vlug; in Wolvee prijshoudend. Utrecht, 29 Deo. Op de weekmarkt waren heden 275 stuks vee aangevoerd. De prijzen waren voor stieren 70 a 160, voor vaarzen f 60s f 140, voor pinken ƒ60 a ƒ90, voor melkkoeien 100 a 200, voor kalikoeien f 130 a 220, voor vaarskoeien 80 a 170, voor vette koeien 140 a 230, voor magere kalveren 20 a 60, voor nuchtere kalveren a voor magere varkens 25 a 46, voor biggen ƒ6.— a 11.—. Hoys te Warmout. Men schryft aan het „Hbl." uit Warmond: Na het overiyden van graaf Leopold van Limburg Stirum in Februari dezes jaars werden de gemoederen hier zeer verontrust door het vernemen, dat de erfgenamen het eeuwen heugende „Huys te Warmont" niet zouden aan houden, maar er zich van wilden ontdoea. Wat zou er het lot van worden? De pessimis ten dachten aan sloopen, bollengrond. De optimisten hoopten op een evontueelen kooper, die het als landgoed zon aanhouden. Gelukkig hebben de laatsten een goed voorgevoel gehad. Nadat, in den nazomer, de aankondiging der veiling reeds in de dagbladen had gestaan, en de prachtige eiken, beuken en linden door prozaïsche kavelingsplankjes waren ontluisterd, als ten doode opgeschreven, werd die veiling onbepaald uitgesteld, en de bezichtiging door mogelyke gegadigden geschorst; hetgeen te denken gaf. Weldra kwam de oplossing van het raadsel, en verheugden War monde inge zetenen zich by voorbaat, toen zy vernamen dat „het Huys" was aangekocht door den heer Krantz te Leiden (en te 's-Gravenhage). En deze vreugde was zoo groot, dat die verkoop aan eenige dagbladen dadeiyk werd bericht. Toch waren die berichten niet geheel juist, en in elk geval voorbarig. Do wetteiyke overgang kon zyn beslag niet verkrygen, voor en aleer de kantonrechter aan de erfgenamen van den graaf zyn autorisatie tot de vervreemding had verleend, aangezien er onmondigen onder waren. Thans is die toestemming afgekomeD, en mag xich de heer Krantz werkelyk als eigenaar be schouwen van het „Huys teWarmont",meter by gelegen boerenhofsteden en de vischwateren. De straatweg langs de plaats, die zich uit strekt tot den Warmonder Dam aan deeene, en tot het Warmonder Hek aan de andere zyde (in het geheel een uur gaans) moet door-den eigenaar worden onderhouden, met recht van tolheffing, op den hoek der Wasbeekerslaan. In de voorloopige berichten stond, dat ook de straatweg als eigendom overging; maar de vorige eigenaar bezat den ondergrond evenmin, die steeds aan Warmond en Sassenheim toe behoort. Aan den heer Krantz gaan van de heerlyke rechten alleen niet over; lo. het a p 2 9 9 a 5 ■o a O 9 O "o a 9 O O 9 9 >o li 9 1* O 24 Dec. 25 26 27 28 29 63 8 174 20 17 i 18 17 6 3 4 4 82 - 16 S3 120 72 Totaal. Kerkelijke Berichten, Voorschoten: Nod.-Herv. Gemeente. Zondag 30 December, 's voormiddags 10 uren, ds. R. YisScher, van Leidschendam;'s avonds 6 uren, ds. C. Van Wungaarden. Maandag 31 December, 'a avonds halfzeven, en Dinsdag 1 Januari,'s voormiddaga 10 uren, ds. C. Van Wyngaarden. W oubrugge: Geref. Kerk. Zondag- voonn. halftien en 'b nam. 2 uren, ds. J. Brouwer, pred. te Oude-Wetering. politie; Gevonden voorwerpen. Twee doosjes, inhoudende injectiespuitjes. Een gouden oorknop. Inlichtingen zyn eiken werkdag tusschen 12 en 1 uur te bekomen aan het Bureel van Politie alhier. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Ditmaal is het niouws van het oorlogs- torrein al bijzonder schaarsch. Maar het weinige is niet zonder belang. Immers als de opvatting juist is, dat in achterstaand telegram (dat niet duideiyk is) bedoelde batteryen ver dedigingswerken van Johannesburg zyn, dan behoeft do grooto beteekenis van het bericht zeker niet nader toegel ioht te worden. Want dan zou daaruit blyken, dat de Boeren in de onmiddellijke nabyhoid van Johannesburg zeer aanvallend willen optredeD, en misschien wel het plan hebben, de stad in te sluiten. Maar het is voorzichtiger, zyn meening over de beteokenis van het telegram op te schorten, te meer omdat het nogal vaag is en mon voldoende op de hoogte moet zyn van de topographische gesteldheid van Johannesburg, om met zekerheid te kunnen, zeggen, welke waarde het bericht heeft. Een dergeiyk voorbehoud moet ook gemaakt ?orden ten aanzien van het gisteren ontvan gen telegram, gedateerd Vryburg 19 December, volgens hetwelk geloofd werd, dat meer af- deelingen Boeren met wagens in westeiyke richting naar Damai a-land (aan do westkust van Afrika trokken". Onmogeiyk is zulk eon trok zeker niet, maar in de tegenwoordige omstandigheden ïykt zulk een trek niet zeer waarsebynlyk. De noodzakeiykheid voor een uittocht is lang zoo groot niet als eenige maanden geleden; waarom zouden de Boeren thans gaan trok ken, nu hun kansen beter staan dan eenige maanden geleden. Meer waarschjjnlyk is het, dat deze Boerentroepen straks zuideiyk zullen omzwenken om door Betsjoeanaland een veel vryere weg dan de Vry staat in de Kaapkolonie te vallen, b.v. in Upington, dat reeds éénmaal een zeer vruchtbaar terrein voor beroeringen is gebleken. Het zou niemand behoeven te bevreemden, als men binnenkort die „trekkende" Boeren by Pri68ka of by Upington weer zag opduiken. Zy kunnen dan een aardige afleiding geven aan de troepen die de Boeren by Burghers- dorp en De Aar bestoken. Omtrent de gebeurtenissen in de Kaapkolonie zyn er geen nieuwe berichten. In militaire kringen te Londen begint men zyn wantrouwen uit te sproken in het strate gisch beleid van generaal Kitchenor, in ver band met don inval der Boeren in de Kaap kolonie; men meent dat lord Roberts zyn terugkeer naar Engeland nog eenigen tyd had moeten uitstellen. Lord Kitchener, zoo wordt uit Pretoria ge meld, bepaalt zich tot dusver tot inspectie reizen en vermydt effectieve deelneming aaa de campagne. Er zyn bijzondere maatregelen genomen te zyner bescherming, in verband met de vele dreigbrieven, welke dag aan dag door hem worden ontvangen. Er heeft zelfs reeds een moordaanslag op hem plaats gevon- ded, doch door de byzondere maatregelen is men geen bijzonderheden te weten kunnen komen. Volgens bericht uit Pretoria, wordt de 8pooriyn Pretoria—Delagoabaat uitsluitend gebruikt voor militaire transporten; het publiek kan van de verbinding geen gebruik meer maken. Generaal Locus Botha heeft in de laatste dagen, behalve een aanzieniyke hoeveelheid levensmiddelen, ook een 46-tal locomotieven vermeesterd, tarwyi hy weder afdaalt in meer zuideiyke richting. Nog steeds zyn de geruchten over de ge vangenneming van De Wet, die gistermiddag uit Beriyn en Londen zyn verspreid, niet bevestigd. Men mag ze dus veilig als onwaar beschouwen, waarachyniyk zyn het louter beursmanoeuvrea» Er is te Kaapstad een nieuwe proclamatie verschenen, waar by ook in de districten Beaufort West en Carnarvon de krygswet wordt afgekondigd. Generaal Brabant, de bevelhöbber der kolo niale divisie, Is te Cradock aangekomen en heeft daar zijn hoofdkwartier gevestigd. In een brief oft Lorenzo-Maquex wordt be weerd, dat de Engelschen den spoorweg van de Kaapkolonie naar den Vrijstaat, die dagelyks wordt afgesneden, «uilen prijsgeven, teneinde el hun te kunnen wQdflD aan 4bd kortoren en gemakkelyker te verdedigen spoor weg door Natal. De treinen van Loren^o- Marquez loopen niet verder dan Hektorspruit op de TraDsvaalsche grens. Met zeer enkele uitzonderingen krygt niemand van de Portu- geesche overheid verlof om naar Transvaal terug te keoren. Te Lorenqo-Marquez biyft de meerderheid der blanke bevolking gunstig gestemd voor de zaak der Boeren en ook met de Portugeesche dagbladen is dat het geval. Het blad „O Portuguoz" waagde het zelfs, het optreden der overheid tegen consul Pott streng af te keuren en is daarom door den gouverneur geschorst. De Engelschen als barbaren. In de „Sussex Daily News" komt een uit treksel voor van een speech, door een zeke ren kapitein Sergison van de „Scots Guards" gehouden aan een diner ter gelegenheid van een veetentoonstelling, Dinsdag gehouden. De kapitein zeide o. a.Indien men een eerlyken Afrikaander in de Kaapkolonie kon vinden, zou hy zeer verheugd zyn kennis met hem te maken. (Gelach). By Graepan had hy het toezicht over eenige Bóeren-gevangenen. Een troepje aardige, onschuldige Afrikan ders kwamen in Kaapsche karren hun ver wanten en vrienden bezoeken. De kapitein liet ze allen binnen het kamp komen, doch geen enkelen weggaan. Ze gingen allen mede naar St.-Helena met de rest. (Gelach onder de toehoorders). De heer F. Pellatt Elkington vraagt in de „Wostm. Gaz." naar aanleiding van boven staande: Het hoofd duizelt, als men dit leest. Kan het waar zyn? Kan kapitein Sergison niet bereikt worden (indien mogelyk niet na een diner op een veetentoonstelling) ten einde zich schoon te wasschen van hetgeen misschien vuige laster is? Is zoo iets moge lyk? Of noemt Chamberlain het „den Boeren helpen To legrammeu. JOHANNESBURG, 28 December. R0.) De Boeren hebben gisteren schade toegebracht aan de Nieuw-Kleinfontein- en aan de Chimes- batteryen. ROME, 28 December. 0.) Commandant Grower Botha, een brooder van Louis Botha, ia hier heden aangekomen en doorgereisd naar Den Haag. Volgens de „Tribuna" is Grower door Schalk Burger, don vice-president van de Z.-A. Republiek, naar Kruger gezonden met belangryko rapporten omtrent den tegen- woordigen oorlogstoestand. Grower verklaarde, dat de oorlog in Transvaal lange jaren duren zal en veel bloed en geld zal kosten. De Engelschen, zei hy, zullen er nooit in slagen, den vryheidszin der Boeren te overwinnen. De inval in de Kaapkolonie was voorbereid door president Steyn, die onlangs in een ge vecht zwaar gewond werd, maar er in geslaagd is to ontvluchten. De Engelsche troepen zyn don langen oorlog moede. Een opstand van de Afrikaandors ton gunste der Boeren ia zeker. De Booren verheugen ich over de wanne ontvangst, in Europa aan president Kruger bereid. STANDERTON, 27 Dec. (B. O.) Er had gisteren een gevecht plaats op twaalf myien afstands ten oosten van hier tusschen 200 Boeren en 150 Engelschen, die bezig waren voedingsmiddelen uit een hoeve te transpor teeren. De Engelschen kregen twee gewonden, maar slaagden in de overbrenging van de levensmiddelen. JOHANNESBURG, 27 Dec. (H. 0.) Vier- a vyfhonderd Boeren, onder Ben Viljoen, met een maxim en een pompom, vielen oen post aan van 24 man by Modderfontein. De positie werd dapper verdedigd tot er versterking kwam van Boksburg, welke de Booren verdreef. De laatsten slaagden er in Nieuw-Kleinfontein en den Chimes-batteryen schade toe te brengen en stations te vernielen. Zy trachtten de cyaoiet-werken in brand te stoken, maar het vuur werd door Kaffers ge doofd. LONDEN, 29 Nov. R0.) Lord Kitchener seint uit Pretoria van 28 December: Terwyi de colonne onder Colviile by Grey- hngstad opereorde, raakte hy met den vyand in hot gevecht. Een ander commando viel Colville's trein aan. Een compagnie mot een pompom onder kapitein Radcliff weerde den aanval af. Radcliff en een ander kapitein werdon gewond, acht man gedood, 27 gewond en 20 vermisten. Kitchener voegt er by, dat de compagnie de grootste dapperheid aan den dag legde. LONDEN, 28 Dec. (4 o. 3 nm.) Het Spaansche ss. „Enecuri", 23 dezer van Rotterdam naar Bilbao vertrokken in ballast, is op de breek water van Portland gestrand. Het is hevig stormweder. (4 u. 88 nm.) Het ss. „Enecuri" wordt gerapporteerd als zinkende. Twee-en-twintig man der equipage zyn geland. De gezagvoerder en 4 man der equipage zyn aan boord ge bleven. Over de Engelsche kust waait een hevige storm. I. ed.-Zuld&l'rik. Vereeniglug. In een te Amsterdam gehouden huishou- delyke vergadering van de Znidafrikaanscho Vereeniging ia door de voorzitters der afdee- ÜDgen besloten aan het hoofdbestuur iu over weging te geven om ten hoogste f 300,000 af te zonderen, ten einde daaruit aan de Boe ren in Transvaal, Viystaat en de Kaapkolonie de rente en verplichte aflossing van hypo theken op hun goederen te kannen voor schieten op de wyze en aan diegenen, welke het hoofdbestuur zal goedvinden. Voorts werd besloten san hot hoofdbestuur te verzoeken een commissie te benoemen tot onderzoek van de wflze, waarop na afloop van den oorlog aan de vroegere eigenaars of bewoners van boerenplaateen hulp kan worden verleend tot het hervattea van turn bedryf; tevens zal die oommteete hebben te onderzoeken in hoeverre hst oogaiyk: ti tot de cprittittng van een faypotteWik te kotneo. LEIDEN, 39 December» De eeuwnacht, 1 Januari a. s., zal in alle R.-K. kerken van het aartsbisdom Utreeht, plechtig worden aangevangen. Volgens voor schrift van den aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. v. d. Wetering, zal op Nieuwjaar in alle parochiekerken van het Aartsbisdom het Allerheiligste worden geëxposeerd voor de eerste H. Mis en zoo biyven tot het einde van den Hoogdienst. In kapellen, waarover een rector is aangesteld, zal de expositie geschieden gedurende minstens drie uren achtereen voor den middag. (U. D.) Het „Valkenburgsch Nieuws- en Adv.- blad" oppert het denkbeeld om H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar huwoiyk van wege de provincie Limburg als Koninkiyk lustslot aan te bieden den ouden Valkenburcht, „de bakermat van Oranje-Nassau", en dan hersteld in zyn oorspronkelijke pracht en praal. Het blad kan nu reeds zonder tegenspraak bevestigen, dat dit geschenk der Koninginne welkom zou zyn, „want de hooge belang stelling, die H. M. tydens haar beaoelc aan deze ruïne voor alles wat met historie, bouw, enz. daarvan in verband ataat, aan den dag legde, bewees op de meest ondubbelzinnige wyze dat de bakermat onzer dynastie Haar zeer na aan het hart ligt." De boekenverzameling van wylen dr. J G. Boerlage zal niet, zooals maar al to vaak mot kostbare boekenverzamelingen gebeurt, stuks- gewyze worden verkocht, doch in haar geheel ten behoeve van 's lands plantentuin te Bui tenzorg door het gouvernement worden aan gekocht. De koopsom, f 800, is reeds beschik baar gesteld. (Bat. NU.). De Deutsche Seemanns- und Stadlmis- sion „Eckardthaus", te Amsterdam, ontving van H. M. de Koningin Moeder f 100 als biyk van belangstelling m den arbeid der Mission. De bouw van de nieuwe brug over den Amstel to Amsterdam, is gegund aan den laagsten inschrijver P. Vermeer J.zn., voor f 327,000. Men zal nu spoedig de stoomponc, die voor Ceintuurbaan, gaan verleggen. Het is nog niet beslist waar men daarvoor den steiger zal bouwen: by Schollenbrug of voor de Boerhavestraat. Dit laatste zou, dunkt ons, het beste zyn. Is eenmaal over twee jaar de nieuwe brug gereed, dan zal de pont by Schollenbrug dienst kunnen doen. (Hul.) Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 Dec. van Padang; de „Prins Willem ILT" arriveerde 28 Dec. van West-Indiö te Nieuw York. Andrëe's broeder, ingenieur te Gothenburg, heeft thans alle hoop opgegeven den 8toutmoedigen poolreiziger terug te zien en heeft zyn testament laten openen. Andrée laat maar heel weinig "na en heeft zyn broeder en zyn zuster benoemd tot erfgenamen. Het gerucht heeft gegaan, dat de beroemde Poolsche pianist Paderewski te Nieuw-York in een tweegevecht was gedood. De Pary8che editie van de „New-York Heralu" spreekt dit bericht tegen. Voc-uitvoer. Blijkens bericht van onzen gezant te Brus sel zyn de tolkantoren Achel en Maeseyk we der opengesteld voor den invoer van Neder- landsch melkvee en is het tolkantoor de Cnii- ge (station) tot nader order voor dien invoer gesloten. UL l 'J LAfc; F raakryk* Do m' vin kolonel Picquart aan den minister president Waldeck-lloasseau begaat twee kolommen in de „Siècle". Naast zyn proteat tegen de amnestie om de bek end 3 redenen verwyt de kolonel daarin den minister president, dat by heeft getracht pressie op hem uit te oefenen door beloften opdat hy zich by de amnestie zou neerleggen. Hy zegt „Menschen, die het weten kunnen en die in nauwe betrekking staan tot do regeering, zoggen, dat ik in myn rang in het leger zou worden hersteld, dat een goede post en zelfs een decoratie de belooningen zouden zyn voor de afschuwelijke dingen die ik iieb moeten verduren. Ik vraag recht in een zaak waarby de belangen van het geheele land zyn betrok ken en «laarvoor worden my beloften van een goed baantje en een lintje gedaan. DaltMchlaud. Op Nieuwjaarsdag wordt do „Andalusia" met de overbiyvenden van de verongelukte „Gnei8enau" te Wilhelmshavon verwacht. Tot do geredden behoort een matroos, die in L896 op de „litis" was, toen dit schip in de Chinoesche zee verging en slechts 11 der opvarenden er het leven afbrachten. IndeSted. Werkiiur. zyn opgenomen; DATUM. DAGEN. Yolw, pors. Kin doren. Toiaal 23 Dec. Zondag 63 14 77 24 Maandag 78 18 90 26 Dinsdag 67 18 85 26 Woensdag. 65 18 83 27 Donderdag 81 19 100 28 Vrijdag 84 26 109 29 Zaterdag. 82 20 102 en van andere voor het Leidsch Dagblad be stemde stukken wordt beleefd verzocht de kopy daarvan slechts op één zyde van het papier te schryven, en niet ter weerszydon, niet tegen elkaar. Ook is het wenscheiyk, dat vooral do namen j zeer duidelijk worden geschreven. Beide maatregelen zyn in het belang van spoed en juistheid. j Weekblad tooi* de Jeugd. Dit weekblad, uitsluitend verkrygbaar voor j de abonnés op het Leidsch Dagbladkost slechts 3 Cent» per nummer en wordt lederen Woensdagavond bezorgd. Het bevat gekleurde platen, verhaaltjes, versjes, p»n*-t en is voor kinderen een goed^ koop en zéér aantrekkelijk boekje.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3