12530 Zaterdag SO December, A®. 1900 t§aurant war# dagelijks, met uitzondering van gonr en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer toestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. fc Op Nieuwjaarsdag fi 1 J N1EUWJAARSWENSCHEN Leiden, 29 Deeember. I I ,.f PBIJS DEZEK COUItAKT: Toor Leiden per 8 maanden i ;t 1.10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd z(Jn 1.80. t; Franco per post is j H I i i i Hi 1-66. PRIJS DER AD VERTENTIEN": Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. (rv\ verscby nt het Leidsch Dagblad des morgens ie acht uren* f~* Met de laatste berichten en telegrammen worden in dit blad ook opgenomen de ad 50 Cents per advertentie. Buiten Leiden wonenden kunnen postwissel zenden en de advertentie op het strookje aohry ven. Tot Maandagnamiddag Tier uren worden deze adverteiitiëu nog aan genomen. i Officieel© Kennia^eying. IfakoBtsfcnfoeïasiflag# Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering, dat met 81 Dec. a. 0. de zesde termijn vervalt van de Inkomstenbelasting, dienet 1200, en dat alzoo op den laten Januari a. s. de geheole aanslag moet zijn voldaan. Zy noodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolglngakoeten, tot de betaling van het verschuldigde ten kantore van den Qomoento- Ontvanger over to gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, F. WA.9, Burgemeester, 24 Deo. 1900. VAN HEYST, Soorotaris. Toor de Boerenkrygsgevangenen en bun Trouwen en kinderen. In dank ontvangen: Door mevr. Schouwenburg: Van mevrouw J. ƒ2.50. Door mevr. Muller—Heynsius: Van de dames M. 6 jongens- en 6 meisjes hemden. Prof. dr. M. J. De Goeje, te Leiden, is de eer te beurt gevallen door de „Aca démie des Inscriptions et Belles-Lettres" van het „Institüut de France" te zijn ge kozen als één der acht „membres associés étrangere", ter voorziening in do vacature, Ontstaan door het overlijden van prof. Max jjfüller te Oxford. Behalve wijlen prof. Cobet, was nimmer te voren een Nederlandach ge leerde deze hooge onderscheiding deelachtig geworden. Sedert 1886 was prof. De Goeje 0membre correspondant". De officier van administratie der 2de •klasse B. M. Taverne wortft met 1 Januari 'e. s. geplaatst in de rol van Hr. Ms. wacht schip te Amsterdam en gedetacheerd bij de ^Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Gisteren slaagde te Utrecht mej. Ch. :Jf&c Gillavry, leerlinge van mej. C. Mac Gillavry, |voor het examen ter verkrijging van het [diploma van de Maatschappij tot Bevordering rder Toonkunst voor Zang-onderwijs op de Bewaar- en Lagere scholen. Examen boekhouden K XII. Opge roepen 9 cand., afgew. 7, geslaagd de heer H. C. Van Wyk, te Amsterdam; en mej. J. Van der Hoeven, te Leiden. Door den Minister van Binnenlandscho Zaken is, voor het tfidvak van 1 Januari tot en met 31 December 1901, benoemd tot amanuensis bij natuur- en scheikunde aan •s Rfiks Veeartsenijschool te Utrecht, de heer •L. Erades, te Leiden. Uit het verslag der vergadering van den ^Geneeskundigen Raad van Zuid-Holland blijkt 'pog het volgende: Haar aanleiding van een, in de Mededeelingen door den inspecteur besproken quaestie omtrent levering van geneesmiddelen door genees kundigen, en speciaal omtrent een geval te Aarlanderveen, waar de gemeenteraad een /Ier geneesheeren, gevestigd in het tot de gemeente Alfen behoorende deel van de plaats, •waar de apotheker gevestigd was, belastte inot de armenpraktijk, waaronder begrepen £de leverantie van de geneesmiddelen, vroeg de Vheer Itallle of de geneeskundige inspecteur /soms in 1900 aanleiding heeft gevonden tot een optreden. Br De inspecteur antwoordde ontkennend, onder 1 verwijzing naar een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, die geen termen 'kon vinden om het besluit van den raad van Aarlanderveen ter vernietiging voor te dragen, omdat geen enkel wettelijk voorschrift ge- schonden werd, wanneer de gemeenteraad van Aarlanderveen te Alfen gevestigde genees heeren belastte met de armonpraktiJk te Aarlanderveen, onder voorwaarde, dat onder /hun jaarwedde begrepen zou zijn de zorg voor de leverantiën der geneesmiddelen. En omtrent de weigering van den inspecteur om de lijst van geneesmiddelen te viseeren van den geneesheer, die zich in Alfen wilde vestigen, merkte de minister op, dat slechts de rechterlijke macht bevoegd is te oordeelen of de geneeskundige leveren mag. Vandaar, dat de inspecteur to dier zake van verder optreden afzag. By een korte bespreking van de geheerscht hebbende dysenterie op Goodereede werd op voorstel van den heer Itallie besloten den schrifteiyken dank van den Geneeskundigen Raad te betuigen aan prof. Spronck, te Utrecht, die biykens de Mededeelingen aan den geneeskundigen inspecteur het aanbod had gedaan zich te belasten met een onder zoek naar de oorzaak en verspreidingswyze der dysenterie. Het resultaat van dat onder zoek komt in de Mededeelingen voor. Heden vertrekt uit Leiden de arts G. H. Kaiser ter versterking der ambulance in Zuid-Afrika. Het minst is ingeschreven voor het onderhoud, enz. van1 de landsgebouwen te 's-Gravenhage gedurende 1901, door den heer C. "W. Do Vos, aldaar, voor 50,200. In verband met de by Koninkiyk Be sluit verleende vrystelling van briefport voor stukken betreffende de Leerplichtwet is het personeel der posteryen thans geïnstrueerd, dat de vergunningen, beschikkingen, aan maningen, oproepingen, waarschuwingen en aanzeggingen, welke krachtens art. 33 der Leerplichtwet, door districts- en arrondisse- ments-8choolopziener8 en hoofden van scholen vry van port aan belanghebbenden worden verzonden, op den omslag de aanwyzing: „Vry van port ingevolge art. 83 der Leer plichtwet" behooren te dragen. Een nauw keurige en oordeelkundige toepassing van deze voorschriften is den ambtenaren dringend aanbevolen. Omtrent don toestand van den Groot hertog van Saksen-Weimar (oom van onze Koningin Wilhelmina, daar hy getrouwd was met eon zuster van Koning Willem III) ver neemt men uit zeer goede bron, dat tot heden geen longontsteking is geconstateerd. De zieke bracht den afgeloopen nacht rustig en bevredigend door. De secretaris van do Turkscho legatie Reched Bey is te 's-Gravenhage toruggekoord. Met ingang van 1 Januari zyn bonoemd by de Maatschappy tot Exploitatie van Staats spoorwegen tot ingenieurs in slgomeonen dienst by don dienst van tractie en materieel, tevens chef eener centrale werkplaats, de ingenieurs, chef eener centrale werkplaats: H. M. W. W. Staring en T. H. Bertrand; tot ingenieur by den dienst van tractie en materieel de onderafdeelingschef J. A. Gischler tot onderafdeelingschef by de centrale contröle de controleur dor comptabiliteit 1ste klasse A. P. J. Dubien en by den dienst van tractie en materieel de chef do bureau 1ste klasse C. Bettink. Aan den hier te lande met verlof aan wezigen off. van gez. lste kl. P. J. Rinders, van het O.-L leger, is een verlofsvorlenging voor den tyd van 6 maanden verleend. De majoors A. J. Vetter en H. G. Van Tarel, van het 7de reg. inf., to Amsterdam, worden eerstdaags bevorderd tot luitenant kolonel. Volgens een te Parys ontvangen telegram heeft de vorst van Monaco het grootkruis van de orde van St.-Karel toegekend aan „Zijn Excellentie Stephanus Johannes Paulus Krugerf staatspresident der Zuidafrikaansche Republiek." Vier verschillende hooggeplaatste mannon van uiteenloopende politieko denkwyze hebben aan het hoofdbestuur van het „Ned. Ondor- wyzers-Genootschap" toezegging gegeven, hun denkbeelden omtrent Onderwys Rykszaak in een artikel voor „Het Schoolblad" to willen uiteenzetten. De redactie van dat blad wil do eerste bladzyden der courant telkens voor elk dier artikelen afstaan. Bedoelde hoeren zyn: mr. A. Kordyk, jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, dr. F. J. A. M. Schaepman en mr. P. J. Troelstra, allen loden van de Tweedo Kamer der Staten- Generaal. H. M. de Koningin ontvangt hodennamid- dag om halfzes, in tegenwoordigheid van Z. H. den Hertog vu.i Mecklenburg, de leden der Hooge Staatscolleges en corps in audiöntio, t. w. den Raad van State, do Algemeene Rekenkamer en den Hoogen Raad der Neder landen. Het comité voor een volkshulde by ge legenheid van het huwelyk van H. M. de Koningin stelt zich voor in de a. 0. bruids dagen van het vorstelyk paar een défilé voorby het Paleis te organiseeren, waarby zoo mogeiyk alle kringen van de ingezetenen der residentio zullen zyn vertegenwoordigd. Daartoe is door het comité medewerking ingeroepen der verschillende vereenigingen. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder en de Hertog van Mecklen burg met gevolg zyn gisteravond van Het Loo in de residentie teruggekeerd. De vier Russische paarden, geschenk van den Hertog aan H. M. de Koningin, zyn gister avond uit Mecklenburg in Den Haag aange voerd en naar de koninkiyke stallen over gebracht De heer Kenri Gambs, tot dusver attaché, is bevorderd tot secretaris 2de klasse van de Russische legatie te 's-Gravenhage, en de luitenant ter zee Kettler, attaché van de zee macht, is vervangen door den heer Paulis, fregatkapitein. Beroepen is by de Geref. Gem. te Har- melen ds. J. Van Lonkhuyzen, te Wilnis. Het Bestuur der Nederlandsche Nationale Vereeniging van Werklieden ia bedacht om bü het huwelyk der Koningin een som als feestgave ter verdeeling onder de leden be- sehikbaar te stellen. Zulks werd den leden in de gewone wintervergadering, to's-Graven hage gehouden, onder applaus door den Voor zitter, jhr. mr. W. 8ix, medegedeeld. Het getal leden bedraagt 250. De commissie van oproeping tot deel neming in het aanbieden van een huldebiyk van het leger aan H. M. by haar huwelyk bestaat uit: den minister van oorlog, oere-voorzitter luit.-gen. Kool, clief van den generalen staf; luit.-gen. Moorrees, inspecteur der art.; luit- gon. Van Kesteren, inspecteur der infanterie gon.-maj. Phiiipsen, inspecteur van den genees kundigen dienst der landmachtgen.-maj. Van Houtum, bevelhebber in de late militaire afdee- llng; gen.-maj. De Petit, bevelhebber in de lilde militaire afdeeling; gen.-maj. Van Pantha- leon baron Van Eek, Inspecteur der genie; gen.-maj. Wüppermann, inspecteur der cava lerie; gen.-maj. Van Dam van Isselt, inspecteur van liet militair onderwysgen.-maj. Roelants, bevelhebber in de Hde militaire afdeelir.ggen.- maj. Thomése, hoofdintendant; luit.-kolonel- kwartiermeestor Kroef, hoofd der VlIIste af deeling van het Ministerie van Oorlog; majoor baron Van Tuyll van Serooskerken, adj. van H. M. de Koningin. Voor de betrekking van 2den uitwonend geneesheer aan het Wilhelminagasthuia te Amsterdam bevelen B. en Wo. aan de hoeren dr. T. Tanja en dr. A. Bonebakker, aldaar. Jaarwedde f 1200 tot f 1500. Aangezien de nieuw-benoemde directeur van den gemeenteiyken geneeskundigen gezond heidsdienst, de heer J. Menno Huizinga, 1 Jan. a. e. in functie treedt, stellen B. en Ws. voor, met ingang van dien datum eervol ontslag te verleenen aan do leden der commissie van toezicht op den gemeentelyken geneeskun digen dienst, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Een voordracht ia ingediend tot verhooging van liet in 1891 toegestaan krediet ad f 300,000 voor den aanleg van wegen op de Museum terreinen, met f 60,000, met het oog op het aansluiten der perceelen aan het Liernur- stelsel. De heeron dr. J. H. Gunning Wzn., J. G. Jansonius, prof. dr. V. A. Julius, J. Kat Wzn., mr. J. Kruaeman, P. v. d. Heulen, jhr. mr. Ch. Buys de Beerenbrouck en A. v. d. Voort. Azn. hebben een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zy verklaren, dat zy met voldoening hebben konnis genomen van het door de Regeering ingediend Gewyzigd Ontwerp tot herziening der Drankwet, waarin zy eenigo der wenachen, uitgedrukt in de brochure De aanhangige Drank wetsherziening" hebben teruggevonden; dat zy byzonder ingenomen zyn met de door de regeoring voorgestelde regeling der bevoegdheid, tot liet dry Yen van neringen, waarin andore dan sterke dranken worden verkocht, en dat de bepalingen, volgens welke de Regoering voorstelt het overcompleet der vergunningen to doen vervallen, hun veel aannemelijker voorkomen dan de in het eerste ontwerp voorgodragon regeling; dat zfi echter met den meosten ernst bly ven ar.ndnngen ook op die wyzigingen, die, in de genoemde brochure aangegeven, inhetRogee- rings-ontwerp niet worden gevonden, waarby zy zich veroorloven in het byzonder de aan dacht der Kamer te.vestigen op de artt. 3, b en 25 dar Drankwet; dat zy zeer hopen, dat de Kamer den tyd moge vinden, om nog in het loopende zitting jaar dit wetsontwerp te behandelen, en hot zeer ernstig zouden betreuren, indien de Regoering genoodzaakt werd een voorstel te doen, uitsluitend ten doel hebbend de stil- zwygendo verlenging van vergunningen, ver leend op grond van art. 26 lott. b der wet, voor nog enkele jaren te verlengen. Mocht niettemin door de Kamer besloten worden het ontwerp thans niet te behandelen, doch den bestaanden toestand tydeiyk te verlengen, dan verzooken zy met aandrang de verlenging zoo kort mogeiyk te doen duren, opdat in den aanvang der nieuwe wetgevende periode op den grondslag van het wetsontwerp de drank- woLsherziening haar beslag kryge. De adelborsten der lste klasse by de Koninkiyke Nederlandsche marine-re-serve H. J. Harms en L. C. Lagaay worden geplaatst respectieveiyk met 2 en 3 Januari a. s. aan boord van Hr. Ma. pantserschip „Kortenaer" en aan boord van Hr. Ms. monitor „Reinier Claeszen." De 2de luit. A. J. R. Brandt, van het 4de reg. inf., heeft detacheering aangevraagd by het leger in West-Indië. Het stoomschip „Cyclops" arriv. 28 Dec. van Batavia te Amsterdamde „Spaarndam" arriv. 28 Dec. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Soorabaia", van Java naar Rotterdam, pass. 28 Dec. Gibraltar; de „Admiral" (uitreis) arriv. 27 Dec. te Oporto; de „Itzehoe" vertrok 26 December van Padang naar Arasterdam; de „Memnon", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde vóór 28 Dec. te Singapore. Alkemade. Met ingang van 1 Januari e. k. zyn herbenoemd de heeren A. Los, H. J. Straathof en J. Vink tot lid der Burgeriyke Armbesturen van Alkemade, Rypwetering en Vrye- en Lage Boekhorst. Koudekerk* In een der lokalen van de openbare school, alhier, had gisteravond de eerste uitvoering plaats der nieuw opgerichte zangvereeniging „Oefening kweekt kennis", met wolwillcndo medewerking van de heeren A. H. Avenarius, uit Den Haag, F. Avenarius en C. H. Sonnega, uit Amsterdam. De verschillende zangnummers vielen zeer in den smaak van het publiek, terwyi ook de pianostukken, gespeeld door de dames K., luide werden toegejuicht Nadat als slotnummer het Wilhelmus, in oude toonzetting, was gezongen, nam de Burgemeester het woord om als tolk van de gehoele vergadering den leden der zang vereeniging dank te zeggen voor den genoeg- lyken avond, dien zjj aan het publiek hadden verschaft. ZEd. hoopte ten zeerste, dat de nieuwe zangvereeniging mocht groeien en bloeien en zy door yverige studie zich meer en meer mocht volmaken, en sprak ten slotte den wen8ch uit, dat allen in deze gemeente meer en meer er van mochten doordrongen wor den, dat beoefening van den zang een krachtige hefboom Is tot veredeling, tot vermindering van ruwheid en tot aankweeking van al wat liefiyk is welluldt. Niettegenstaande het zeer ruwe weder was het lokaal goed bezet. Noordwjjkorhout. By de Ned.-Herv. Ge meente, alhier, zyn herkozen tot kerkvoogd de heer Johs. Balkenende en tot notabelen de heeren W. J. Guldemond en J. Wassenaar. De arbeider Michiel Smit, alhier, vond voor een paar dagen by het delven in denabyheid van de ruïne van het slot Teylingen, diep in den grond, een kannetje, dat, naar wordt ver moed, werd gemaakt door gravin Jacoba van Beieren tydens haar verbiyf aldaar. Het is ongeschonden en biykbaar handwerk. De in drukken van vingertoppen in den voet' zjjn duideiyk zichtbaar. Is het "kannetje echt, dan zou hot ongeveer 500 jaar oud zyn. Weer zyn een paar avonden by eenige ingezetenen ruiten ingeworpen. Een der ver dachten werd door de gemeente-politie op nogal hardhandige wyze in arrest genomen, waarby zelfs sabelslagen vielen. We hopen, dat dit afschrik genoog heeft ingeboezemd, om een einde te hebben gemaakt aan de afkeurenswaardige baldadigheden. Oegitgeest. By de Ned.-Herv. Gem. alhier zyn herkozen tot kerkvoogden de heeren L. Den Ouden en H. Yan den Ameele; tot notabelen de heeren P. Kromhout, L. Ouds- hoorn en J. Rothert; gekozen tot kerkvoogd de heer dr. D. Timmermans en tot notabel J. W. Nieuwonhuizen Segaar. Daar de heer J. W. Nieuwenhuizen Segaar zyn benoeming niet heeft aangenomen, zal een nieuwe ver kiezing voor notabel moeten plaats hebben. Door don Kerkoraad der Ned.-Herv. Gem. alhier is benoemd tot ouderling de heer P. Kromhout en tot diaken de heer L. Schouten, beiden aftredend. Oudslioorn. Burg. en Woths. brengen belanghebbenden ter kennis, dat de schoorsteen- schouw is bepaald in de week van 2 9 Januari a. s. I11 de bestaande vacaturen by de brand weer i3 voorzien door de volgende benoe mingen, als: C. Den Hertog Jzn. tot lid van het brandpiket by spuit 1tot leden van hot werkend personeel W. Boot by spuit 1, G. J. Lamfers by 6puit 2, P. W. Kroon en G. J. v. d. Bruinhorst by spuit 3. Rynsburg. In een gisteren gehouden ver gadering van de afdeeling Rynsburg der Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur brachten de heeren D. v. Iterson en P. Glas bergen verslagen uit als afgevaardigden van de voorlaatste en laatste algemeene vergadering, waarvoor zy van Voorzitter en leden een welverdiend woord van lof en luid applaus verkregen. Als bestuursleden werden respectieveiyk met 35 en 29 stemmen herkozen de heeren H. Hogewoning Cz. en N. Noort. Verder werden onder de 49 aanwezige leden 10 fraaie pryzen verloot, waarvoor do welwillende penningmeester de heer H. Hogewoning Cz. gezorgd had. De winners hiervan warenP. v. d. Mey Pz., Jac. Brusseo, G. Heemskerk, A. Koekenbakker, G. v. d. Kwaak, J. Krom hout Jacz., M. Grimbergen, H. J. Den Haan, C. Zandbergen Cz. en H. Coster. Voor jongelieden, geboren in 1882, zal meer bepaald op Woensdag 16 Januari a. s. gelegenheid worden gegeven ter Gemeente secretarie zich aan te geven voor de nationale militie, lichting 1902. Maandagmorgen om 10 uren zal de Raad dezer gemeente in openbare zitting vergaderen. De uitslag der op den 2den Kerstdag gehouden verkiezing van ouderlingen en diakenen der Gereformeerde Kerk alhier is, dat alle leden met byna algemeene stemmen zyn herkozen, n. 1. als ouderling de heeren J. Vr Egrnond Dz., Joh. Schoneveld en R. Voorberg; als diaken de heeren C. Zandbergen, K. Zandbergen en A. v. Delfü Voorhout. De R.-K. Kies vereeniging „Eens gezindheid" hield Donderdag avond een door 130 leden bygewoonde vergadering in het Station8koffiebui8. De heer J. Van der Hulst, voorzitter, heette de aanwezigen harteiyk welkom, vertrouwde, dat by de te wachten verkiezingen weder allen getrouw hun plicht zullen doen en herdacht het 12'/,-jarig bestaan der Vereeniging. De secretarie, de heer W. Kettenia.. bracht verslag uit over het afgeloopen jaar, dat, evenals de notulen, onve anderd werd goed gekeurd. Hierna zette de heer L Vester, penning meester, voor de leden den toestand der kas uiteen, waarby een batig saldo van ru m 70 aanwezig blykt, en hield hy een flinke be schouwing over de voornaamste gebeurtenissen op politiek gebied, zooal3 de toestanden in Frankryk, den moord op Koning Humbert van Italië en de L-orlo en in Zuid-Afrika en China. De rekening werd door dri j leden nagezien en volkomen in orde bevonden. De heer G. T. Van der Hulst las daarna een verslag voor van de R. K. Kiesvoreoniging in het district Katwyk, waarop de afgevaar digden en hun plaatsvervangers by acclamatie werden herkozen. De heor Vester deelde vervolgens mede, dat de Looneelvoreeniging „Eensgezindheid" weder boreid is voor de leden op te treden en dat hot bestuur voorstelt, om voortaan ook do manlyko ingezetenen tu schen 18- en 25-jarigen leeftyd tegen' betaling van f 0.50, zonder dat zo daardoor lid worden, op de feestavonden toe te lateD. Nog werd voorge steld geen meisjus beneden 18 jaren toe te( laten. De voorstellen werden aangenomen, de aangifte voor do jongelui vastgesteld u.i rlyk op Zondag 30 December a. a. en bepaaiJ, dat de feestavonden zullen, plaats hebben in de eerste volle woek van Januari. Na een verloting van 30 fraaie pryzen sloot de voorzitter de vergadering. Woubrugge. By de Ned.-Herv. Gom. alhier, i zyn herkozen als kerkvoogden, de heeren Wm. Boot en G. Bouthoorn, terwyl gekozen is (vacature wylen den heer Jb, Van der Boon) de heer C. Visser, die allen deze benoemingen hebben aangenomen. Voor hot nationaal geschenk, aan Hare Majesteit de Koningin aan te bieden ter ge legenheid van Hoogstderzelver huwelyk, is door de ingezetenen dezer gemeente bjjge- diagen voor f 126.04. Door particuliere bydragen daartoe in staat gesteld, is ook nu weder het Kerstfeest met de kinderen der Zondagsschool „De Biyde Boodschap" gevierd geworden. Het jonge volkje, t met het feit van den dag voldoende bekend - gemaakt, werd netjes ontvangen en onthaald; ze kregen elk bovendien nog een extra-prysje* mee naar huis. Wilnis. Te Mydreeht is overleden de heer J. G. De Voogt, sedert ruim 49 jaar burge- j meester dezer gemeento en byna evenlang van Mydreeht. Zegwaard-Zoeterineer. By de gehouden verkiezing van twee notabelen by de Ned.- j Herv. Gemeente, alhier, zyn herkozen de heeren I. Heemskerk en W. Van Dorp Wz. De inschryving voor de nationale militie 1 van de in 1882 geboren jongelingen zal plaats hebben op Woensdag 16 Januari a. s.te Zoeter- meer van 10 tol 12 en te Zegwaard van 4 tot 6 uren. De in deze gemeenten gehouden collecte j ten behoeve van de Diaconie armen heeft opge- bracht te Zegwaard f 210.17 en te Zoeter- meer f 213.73. Vereeniging tot BeTordering der Bouwkunst te loeiden. Neg en-en-dertig ste vergadering gehouden in het Nutsgebouw. Het gezellige Nutszaaltje was, ter gelegen heid van de laatste vergadering des jaars, door den heer W. Van Veen op smaakvolle wyze mot groen versierd, terwyl een fraai plaatwerk van den heer De Quack: „Etudes Classiques de Dessin", het foosteiyk aanzien niet weinig verhoogde. De voorzitter, de heer Van Ruyven, opende met een harteiyk welkom doze vergadering. De notulen werden ongewyzigd goedgekeurd. Ingekomen wassen schryven van de heeren kasnazieners R. Nyk en D. Veilbrief, waar uit bleek, dat het bejieer dor geldmiddelen door hen in orde was bevonden. De penning meester, do heor J. A. Verhoog, gaf alsnu rekening en verantwoording van zyn gehou den beheer, benovens oon duidelyk toegelichte begrooting voor het jaar 1901. In de plaats van den heer D. Komen werd als bestuurslid gekozen de heer L. v. d. Laan. De heer v. Ruyven werd als voorzitter her benoemd. Do heeren J. v. Dam, W. J. Lampa en W. C. Mulder hebben de benoeming als jurylid voor de uit te schryven prysvraag aangenomen. Ingekomen waren de conduite van den leerling van de Vereeniging op de Ambachtsschool, benevens enkele bedankjes voor 't lidmaatschap. Hiermede was het huishoudeiyk gedeelte afgeloopen, en was het woord aan onzen bekenden „feestredenaar" mogen we wel zeggen, den heer Jan De Quack, architect te 'e-Gravenhage, die tot onderwerp had' gekozen: „Een blik op het tegenwoordige Bouwwezen". Allereerst werd door spreker gewezen op het ontstaan van de behoefte aan gebouwen, waarby een vergelyking werd gemaakt tuaschen de steden Delft en Chicago. Delft en zooveel andere plaatsen in de oude^ wereld bezitten een ontwikkelingsgeschiedenis over langen duur, doch de jonge Amerikaansche^ steden verryzen als op één enkel oogenblik uit den bodem. En toch - by de wording, vaa die beide stedensoorten zat vóór ^behoefte»

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1