i 1| li IN f-a a JSl 3 <D k De oorlog tusschen Engeland en Transvaal* Men heeft de Kerstdagen te Londen een zwaren mist gehad. Dat ie, zooals men weet, filets ongewoons in de millioenenstad. Maar by dezen heusehen nevel kwam de figuurlijk© nevel van verbittering en ongeduld over de gebeurtenissen in Zuid-Afrika, die de Kerst stemming der Londenaars bedorven heeft. Daar komt nog by, dat de beurs van John Buil het moet ontgelden, en dat is misschien wel het ergst. De m het parlement voor het voortzetten van den oorlog gevoteerde nieuwe 16 millioen pond sterling spelen op zichzelf geen groote rol, maar de belasting betalende burger, die nu reeds onder den zwaren druk der belastingen zucht, ziet met schrik de toe komst tegemoet, die slechts nieuwe belastingen voor hem in petto heeft. Van dit standpunt verwerpt de -Engelsche •man valzaken, voor zooveel hy niet tot de 'groote financiëele kliek behoort, die in haar .eigen belang de Engelsche opperheerschappij 'ln Zuid-Afrika wenscht, allang de roofpolitiek jvan Chamberlain, die van het land zulke «norme offers van bloed on geld vraagt, zon- jder de zekerheid te geven, dat die politiek 'Engeland in zijn geheel voordeel zal aan brengen. De winkeliers en kleinere neringdoenden wijten het treurige Kerstfeest alleen aan het ministerie Salisbury en aan de belanghebbende groote heeren, die offlciöel van de ministers tafel uit of in hun kantoren in de City van Londen of in Zuid-Afrika Groot-Brittannlë besturen. En nn de Kerstdagen voorbij zijn, is het er waarlijk niet beter op geworden. Reeds in ons vorig nommer gaven wij het voor den ernst van den toestand zoo teeke nend bericht aan de „Times" uit Wellington, dat over drie weken een nieuw contingent van 200 man uit Nieuw-Zeeland naar Zuid: Afrika soheep gaat, waaronder 100 Maoris of inboorlingen. Het requireeren van de Maoris, geeft de Ln. R. Crti" de volgende opmerking in de pen f „Engeland heeft al heel wat van zijnprestige en reputatie als beschaafde mogendheid laten varen 'om het Zuidafrikaansche wespennest plat te trap pen, waarin het zijn hand zoo onbedachtzaam Jieeft gestoken, maar het mengen van het ge fleurde element in den oorlog tusschen de twee blanke rassen van het zwarte wereld deel kan gevolgen na zich sleepen, die niet te overzien zijn. Misschien zal deze laatste verblindheid van den razenden machtige tegen over den onoverwinneiyken zwakke eindelijk het begin van de groote crisis worden, waaruit na bange worsteling Zuid-Afrika's vrijheid ge boren wordt." Inderdaad, Kitchener moet den toestand al heel donker Inzien, nu hy tot dezen maatregel besloten heeft, en dan is er nog z\jn reeds gisteren vermelde proclamatie omtrent alle burgers, die zich alsnog vrijwillig over geven, welke voor den ernst van den toe stand pleit. Wel moet de nood hoog gestegen zjjn, als lord Kitchener, de wreede, zoo zacht b c h i) n t te zijn geworden als in die proclamatie wordt beloofd. In één zelfde telegram uit Kaapstad wer den de volgende berichten geseind aan de Engelsche bladen: „De snelle concentratie van Britscho troepen in do oproerige districten en de persoonlijke geestkracht van den opperbevelhebber hebben de ongerustheid over den inval der Boeren bijna geheel doen verdwijnen. De koloniale H. landers onthouden zich. „De afkondiging van de krijgswet en de stappen door de koloniale regeering genomen tot het zenden van versterkingen hebben een uitstekenden invloed geoefend. De pro-Boer- j>ers is veel gematigder in haar toon. „Hoewel men vertrouwen stelt in den eind uitslag, wordt de toestand nog als ernstig beschouwd wegens de aanwezigheid van drie Boerencommando's in de kolome en van een commando vlak ten noorden van de Oranje rivier". De „Gazzetta di Popoio" te Rome protesteert r\pg eens tegen de uitzetting van Italianen uit Transvaal en spreekt haar verontwaardiging uit over de Italiaansche consuls te Pretoria, Kaapstad en Londen, wegens hun werkeloos heid in deze aangelegenheid. De heer H. J. Du Pfessis, lid der Kaapsche Wetgevende Vergadering voor Cradock en van den Afrikaner Bond, heeft zijn kiezers een open brief geschreven, waarin hy hen ver maant zich rustig te houden. In de Kaapkolonie wordt een korps wiel- %'jders opgericht, dat de verbindingsiynon in de Kaapkolonie zal beschermen. De diensttyd is gesteld op 6 weken en de soldy zal 4.20 per dag bedragen. Lord Kitchener scbynt er dus op te rekenen, dat hy dan genoeg nieuwe mannen en paarden zal hebben ontvaDgen om het zonder die lieden verder wel af te kunnen. Uit Manchester komen berichten, die, als ie juist zyn, voor de Boeren zeer gunstig mogen heeten: De Britscho regeering zou thans alle hulp middelen, om den oorlog met kracht voort te zetten, hebben uitgeput en daar de inval der Boeren in de Kaapkolonie een nieuwe phase opent, waarvan het eind nog niet te voorzien is, neemt de tegenzin in den oorlog hand over hand toe. Vele invloedryke industriëelen «n handelslui van Manchester, die tot dusver Chamberlain en zyn staatkunde met geheel hun hart hebben toegejuicht, beginnen nu aan het Britsche succes te twyfelen en ontkennen niet, dat ze m'eer dan genoeg hebben van den 6tryd tegen de Republieken. Lord Roberts is Dinsiag korten tyd te .Funchal op Madera aan land geweest, en heeft daar natuuriyk de voor Engeland ongunstige berichten van het oorlogsterrein vernomen. Om den indruk van zyn rede te Lady smith, waarin hy het einde van den oorlog plechtig heeft afgekondigd, wat te verzachten, heeft hy een correspondent ge machtigd om te verklaren, dat hy nooit zoo dwaas is geweest om te zeggen, dat de oorlog in werkelijkheid uit was; er waren geen geregelde troepen van de Boeren meer in het veld, had hy willen zeggen, maar de guerilla, de moeiiykete oorlog om te voeren, duurde voort en zou waarschyniyk nog maanden lang aanhouden. In den korten tyd, dien Lord Roberts op het eiland vertoefde, heeft hy vorder nog gelegenheid gevonden om, in antwoord op een toespraak van den Portugoeschen gouver neur, te getuigen van zyn gevoelens van bewondering en verknochtheid voor dePortu- goezen. Het deed hem vooral genoogon, zeide^ Lord Roberts, dat door de „verovering van Transvaal" Engelsch en Portugeesch gebied nu aan elkander paalden, zoodat Engelseken en Portugeezen elkander als buren konden begroeten. Met de parade te Komati-poort, op den verjaardag van den koning van Portugal, had hy slechts een klein biyk gegeven van den eerbied, dien het Engelsche leger altoos voor Portugal had gevoeld. Om twee uren 's middags lichtte de „Canada" weer het anker, onder de saluutschoten van de Portugeesche kanonnen en het gefluit van de sirenes op de schepen in de haven. Uit Colombo wordt gemeld, dat uit het gevangenkamp drie Boeren zyn ontsnapt. Men verdenkt de stationsbeambton in de buurt van bet kamp van medewerking. Het laatste gevecht van generaal Clements tegen De Ia Rey wordt door Reuter's corres pondent te Rustenburg aldus beschreven: Den 19den December kwam generaal Cle ments' korps in aanraking met 3000 Boeren met vjjf kanonnen en een pom-pom by Noolt- gedackt. Des vyands stelling strekte zich uit langs het dal met Nooitgedacht Nek en een deel van de Magaüesbergen tot linkerflank. Het gevecht had plaats op twee myien van bet kamp. Om vier uren des ochtends nam kolonel Cochson met 300 man bereden infanterie en vier kanonnen het oostelijk einde van Yeomanry-heuvel. Twee uren later reden 150 Boeren op dit deel der Britsche stelling in. Dertig man bereden infaaterïe verdreven de Boeren door hun vuur. De Britsche kanonnen galoppeerden naar de bedreigde plaats onder hevig kruisvuur van des vyands schutters en van een kanon, dat verdekt stond opgesteld in de Magaüesbergen en dat zy moeilijk konden vinden. Twee compagnieën Inniskiilings, die ter versterking kwamen, werden uitgezonden om des vyands terngtochtsweg to bedreigen. Middelerwijl stiet kolonel Alderson op de linkerflank op krachtigen tegenstand. Toen echter om acht uren de vier Canadeesche kanonnen begonnen te vuren, trokken de Boeren terug, achtervolgd door onze troepen. Op .dit oogenblik rukte de gebeele Britsche macht voorwaarts, maar de zware regens maakten het den trein moeilyk te volgen. Generaal Glements rukte oostwaarts in den morgen van den 20sten. De Boeren verschenen op de Britsche linkerflank, maar kolonel Alderson trok hen te gemoefc, rukte met 600 man tegen hen op en droef ze terug op Nauw- poort, van waar zy oen hovig geschutvuur openden. Kolonel Higham werd naar een kopje gezonden op de linkerflank van do Boerenstelling, waar hy echter was blootge steld aan een hevig kruisvuur. Daar kolonel Gordon, die naar de rechteiflank der Boeren was gezonden, terugtrok, omdat zyn aandacht elders word veroiacht, werd het raadzaam ge oordeeld de Boeren niet uit hun stelling te verdryven. Daarom keerde kolonel Alderson's brigade naar het kamp terug, nadat zy haar doel had bereikt en de Boeren van de flank van do Britsche marschroute had verdreven. Het resultaat van dit gevecht was.... twee gewonde en vier vermiste Britsche soldaten althans volgens de Engelsche berichten. De „Times" troost zich over het slechte nieuws van het oorlogsterrein met een Reuter- bericht, volgens hetwelk lord Kitchener, na een bezoek aan Nauwpoort, naar het noorden (Pretoria) teruggekeerd .is. Dat beteekont, zegt de „Times", dat de inval der Boeren in de Kaapkolonie mislukt is. Maar de redactie van de „Daily Mali" oordeelt er anders over, zy acht den toestand in de Kolonie slechts weinig gewyzigd ten gunste van Engeland, sedert de Boeren weer de Oranjerivier over getrokken zyn. -Zy -vestigt ook de aandacht op het zonderlinge wiegram van Reuter be treffende Clements' krygsverrichtingen in de Magaüesbergen, de mededeeüng bevattende, dat Clements het raadzamer heeft geoordeeld de stellingen der Boeren niet aan te tasten, en duB maar terugtrekt. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat „wegens den inval der Boeren in de kolonie het spoor wegverkeer is gestremd". Op de lyn naar Kimberley xyden de treinen niet verder dan Victoria-West, op de middenlijn niet verder dan Cradock en op de lyn van Port-El.sabeth niet verder dan Stormberg. Het verkeer met de beide Republieken door de Kaapkolonie is dus geheel gestaakt. By De Aar is op Kerstdag gevochten. By- zonderheden daaromtrent ontbreken nog. De Boeren, die te Britstown zyn geweest, 200 In getal, hebben daar alle voorraden opgecom mandeerd. Te Londen heeft het gerucht gegaan, dat aan de Clamorgan en Gloucester Yeomanry in Zuid-Afrika een ramp was overkomen. Het departement van oorlog heeft medege deeld, dat het daaromtrent geenerlei bericht had ontvangen. De Engelsche bladen verkla ren niet te kunnen uitmaken of het Reuter- bericht betreffende de hinderlaag, waarin een eskadron Yeomanry is gevallen, ook soms in betrekking staat tot het gerucht. Reuter's correspondent seint uit Zeerust, dat de Boeren opnieuw een wagen met Kerst- versnaperingen op weg naar Ikalafin hebben vermeesterd. Lord Methuen's colonne is op den ochtend van den 24sten ernstig beschoten tuBschen Zeerust en Ottoshoop. Het geleide van het Engelsche konvooi vluchtte het kamp in, waarop de hoofdmacht uittrok om de Boeren na te zetten. Menschen van het platteland krygen nu geen vergunning meer om in Zeerust te komen, omdat men hen verdenkt de Boeren geholpen te hebben by het plunderen en schieten op de Engelschen. Do tegenslag, dien de gemengde afdeeling Engelsch en den 22sten December by Yenterstad heeft ondervonden, waB, zoo vertelt Reuter's correspondent te Burghersdorp, enkel het gevolg van een noodlottige vergissing. De Engelschen stieten 's ochtends om vyf uren by Rooipoort op het lager van Kreuzinger, die 300 Boeren onder zich had. De verkenners zagen de Boeren aan voor Brabant's Horse, die men verwachtte in de buurt te zullen ontmoeten. Er werd „Staakt vuren 1" geblazen (door de Boeren of door de Engelschen?), en toen kregen de Boeren tyd om al de voor naamste stellingen te bezetten. Yan drie kanten trachtten de Boeren de Engelschen om te trekken, maar majoor Burrows kreeg zyn manschappen met verlies van slechts een licht gewonde veilig weg. En niettegenstaande de Engelschen zich terug moesten trekken, hadden zy nog gelegenheid om een aantal Boeren te doodon en te kwetsen, mitsgaders hun paarden. Als do Engelschen maar dikwyls zulke vergissingen maken, zullen zy zonder zelf veel kleerscheuren te krijgen nog al de Boeren in de Kaapkolonie in de pan hakken 1 zegt de „N. R. C.". Marktberiohten, Leiden, 28 Dec. Ter markt werden heden aan gevoerd: Stieren 16 «tuks 63 a ƒ190. Kalf- en Melkkoeien 112 etuka 110 a f 226. Varekoeien 73 etuka 82 a ƒ192. Vette Ossen en Koeien 186 stuks 115 a f 238. Graakalveren 18 etuka 25 a ƒ67. Kalveren (vette) 61 stuks 37 a 110. Kalveren (magere) 32 stuks 6.a f 20. Hamels (vette) stuks va Hamels (magere) stuks fa Schapen (vette) 783 stake 17.— a f 29.—. Schapen (weido) 297 stnka 12.a 20.Lammeren (magere) stuka a Yarkens (magere) 114 stuks ƒ14.a ƒ28.Varkens (vette) stuka a per KG. Varkens (biggen) 114 stuka 4.25 a 13.Paarden 2 stuks 38 a ƒ84. Veulens stuks a Bokken of Geiten 6 stuks ƒ2.50 a ƒ6. Ter markt aangevoerd 404 runderen, 83 kal veren, 1080 schapen, lammeren, varkens, 114 biggen, 2 paarden,veulens, 6 bokken of geiten. Ter wekolrjkeclie Kaasmarkt aangevoerd 37 partijen. Besteed werd voor Goadsche Kaas van f 13.— tot f 26.—, Derby-Kaa3 van tot Leiaaohe Kaas de 150 KG. tot f wEdammer Kaas 2de qual. tot Aan do Stadswaag "gewogen 32 partjjen, 1648 stuks, wegende 8674 KG. Utrecht, 28 December. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 33 wagens, te zamen wegende 7260 kilo. De prijzen waren1ste qual. 22.a 24.2de qual. 20.60 a 21.50, zwaardere f 25. a per 60 kilo. Handel matig. Delft, 27 Dec. Aan de Stadswaag gewogen 145 achtsten en 45 zestienden vaten Boter, wegende te zamen 3360 küogrammen. Prijs 60 a 63 het vierde, 1.26 a 1.4779 het K.G. Schiedam, 27 Dec. NoUering van do Bours- eommisiio. Moutwyn 11,per HL. Zonder fust on zonder belasting. Spoeling 1.60. Noteering van do Makelaars. Moutwijn 11.76, Jenever 15.76, idem Amsterd. proef 17.25. Noteering van den Distillateurs bond. Moutwijn ƒ11.76. Joaovsr ƒ16.75, Amst Proef 17.25.^ Hoofddorp, (Haarlemmermeer) 27 Deo. Roode wintertarwe a Jarige Tarwe 7. a ƒ7.50, Witte Tarwe ƒ5.50 a ƒ6.60, Canada tarwe 5.50 a 5.75, Zomer ristarwo 6.76 a 6.—, Kogge 4.40 a 6.Haver 6.76 a 6.60, Chova- liergerst 5.a 6.40, W iniargeret 4.a 4.40, Zomergerst a Duivenboonon ƒ6.60 a ƒ7.j Roode Duivenboonon ƒ6.90 a 7.10, Paar- denboonen 5.75 a 6.20, Bruineboonen 7.75 a 8.50, Groene erwten ƒ7.voetstoots, ƒ7.60 op kook. Zwolle, 27 December. Op de heden alhier ge houden Paardenmarkt waren 281 stuks aan de lijn; Men besteedde voor: Werkpaarden 2dequal. ƒ280 a 340; Enters 90 a ƒ140; Veulens ƒ60 a ƒ140; Paarden voor de slachtbank ƒ22 a ƒ65. De handel was door den geringen aanvoer niet drnk. Een paai' Duitecbe kooplieden kochten nog enkele goede paarden voor goede prijzen* Verliezen wan het Engelsche leger, zooals dis voorkomen in du „Daily Graphic" Datum, 2 <D O ca -o O 15 o a s> §S 24 O 24 Dec. 25 26 27 08 8 174 20 17 4 18 17 5 8 4 - 16 120 28 29 - Totaal. JXerUellilse X5eri<;btou. Oude-Wetering: Remonstr. Kerk. Zon dag 30 Dec., 's voorm. te tien uren, ds. Leen- dertz, van Leiden. Oudejaarsavond, geen dienst. Woubrugge: Ned.-Herv. Kerk. Zondag) 30 December, 'a voorm. te halftien, de eerw. heer P. N. Gysman Jr., candidaat tot den H. Dienst te Aalsmeer. Hoogmade: 's nam. te twee uren, dezelfde. De cverige predikbeurten te Woubrugge, op Zondag 30 Dec., Oudejaarsavond en Nieuw jaarsmorgen, worden vervuld door da. A. 0. La Grand. BUITENLAND. ■VMkrgii* De Kamer heeft gisteren met 454 tegen 50 stemmen een voorloopig twaalfde van de Staatsbegrooting voor 1901 toegestaan. By de behandeling van de aanvullings- kredieten voor de Chineesche expeditie, keurde de heer Sembat op scherpe wyze de plunde ringen en moorden af. Hy herinnerde aaD het feit, dat de Regeering te Marseille de kisten met geroofde goederen moest aanhouden, die generaal Frey had gezonden. De heer De Lanessan, de minister van marine, zeide, dat hy, zoodra hy kennis droeg van de daden van geweld, hy daarvan der Regeering mededeeüng deed, die bevel gaf de schuldigen streng te straffen. Wat de plundering betreft, de Regeering heeft last gegeven de kisten, die door generaal Frey verzonden waren, weder terug te zenden. In allo gevechten, waaraan Fransche troe pen hebben deelgenomen, is moorddadig gestreden, maar moorden hebben niet plaats gehad. Het krediet van 25 millioen franken voor China werd toegestaan. De Temps" bevat een brief van Alfred Dreyfus aan den minister-president Waldeck- Rousseau, waarvan de voornaamste zinsne den zyn: „Ik ben beschuldigd door een zekere pers in 1894 aan den Duitschen keizer een schande- lyk schryven te hebben gezonden, dat met een kantteekening van dien souverein voorzien zou gevonden zQn in de ambassade en het formeele bewös zou zyn van de misdaad, waarvoor ik twee malen onrechtvaardig ver oordeeld ben. Myn onschuld is volkomen; ik zal, tot myn laatsten ademtocht, de jurldieke erkenning er van door revisie trachten te ver krijgen. Ik ben niet van alle rechten beroofd; het recht Is my dus gebleven, Mynheer de minister-president, om u een enquête te ver zoeken, en ik dring daar dan ook op aan." Kolonel Picquart richtte eveneens tot den minister-president Waldeck-Rousseau een pro test, wyi hy ook begrepen is in de amnes tiewet. De kolonel ziet er van af voor den Staats raad zyn eisch te vervolgen tot vernietiging van het vonnis, waarby hy op reform is ge steld omdat hy niet beschuldigd wil wor den bevordering of een decoratie te zooken. E> ralltsd oial anti. In een legerorder van den Keizer wordt gezegd, dat met den Keizer leger en vader land het verlies van Blumenthal betreuren, den gryzen held, wiens groote verdiensten in vier oorlogen en meer dan zeventigjarig vre deswerk voor altyd onvergeteiyk zullen biy- ven. In het byzonder echter zal zyn naam in de geschiedenis nauw verbonden voort leven met de roemryke daden van Keizer Frederik HI, wien hy in twee veldtochten als vertrouwde en raadsman ter zyde stond. Italië. In het pauselyke „Palazzto cancollaria" kwam gisteren het Italiaansch-katholiek weten schappelijk congtes byeen, dat een vervolg is op het dezen zomer gehouden internationaal congres. Het congres zal beraadslagen over een christeiyk-sociaal-prograra en over de evontueele voortzetting van hot in 1879 afge broken Oecumenisch concilie. Een pauselyke bul heeft voor do katho lieken der geheele werel.l buiten de stad Rome het Heilig Jaar met zes maanden ver lengd, zegt de „Frkf. Ztg." België. De gemalin va a prins Albert van België, den vermoedeiyken troou pvolger, verkeert in biyde verwachting. In den Senaat legde do heer Mortens de verklaring af, dat, daar een groot gedeolte van zyn collega's de N'oderlandsche taai niet machtig was, hy Fransch zou spreken ofschoon hy zich krachtons zyn beginselen van het Nederlandsch zou moeten bedienen. Lord Armstrong is to Londen overledeD. YV. S. Armstrong, in 1810 uitbeen burger lijke familie te Newcastle geboren, heeft ach al spoedig op de goschutgietery toegelegd, on in 1858 werd zijn stelsel voor de Engelsche aitill-rie aangenomen. Behalve ballistische uit vin 'mgen, heeft hy verschillende hydraulische machines uitgevonden of verbeterd. Hy werd 1887 tot het pairschap verheven; manne- lljki nakomelingen heeft hy niet. Tolcgraraun WEIMAR, 28 Dec. (J?. O.) Biykens het heden uitgegeven bulletin omtrent den toe stand van den Groothertog is by de inflaenza longontsteking gekomen. LSIDEN, 28 December. ThermomaUrat&ndgisteravond om 8 urea 7° O. 44.6° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 8° C. 46.4° F., '«middag» om 12 uren 8° 0. 46.4° F., namiddag» om 4 uren 6.6° C. 43.7° F. Op de klapbrug over den Ouden Singel by de Mare kwamen in botsing een hand wagen en eon dogcart. De laatste werd nogal gehavend. Porsooniyke ongelukken vielen er gelukkig niet by voor. Yerplaatst is de klerk der post. en telegr. lste klasse J. A. Kryger van Rotterdam (telegraafkantoor) naar Katwyk-aan-Zee. Naar aanleiding van het bericht in den „Yolks8tryd" betreffende het afhouden vau een gedeelte van de soldy der miliciens voor een huldebiyk voor de Koningin, en het straffen van hen, die daartegen opkwamen, kan uit welingelichte bron worden medegedeeld, dat van dergeiyke strafoplegging by de militalrö autoriteiten, die het zouden moeten weten, niets bekend is. In do in November 11. door een commissie van generaals en een hoofd officier van den Grooten Staf van het leger onderteekende oproeping tot deelneming in het aanbieden van een huldebiyk van het leger, werd uitdrukkeiyk gezegd, dat het deelnemen oen geheel vrijwillige daad blijft, waaruit volgt, dat onthouding van deelneming in geen geval de oplegging van eenigo straf of het maken van eenlge aanmerking of dwaog- ultoefening kon ten gevolge hebben. Veeleer ware te verwachten, dat de chef of comman dant, die, by weigering tot deelneming, onder geschikten zou straffen, zelf zou zyn bestraft geworden. Het stoomschip „Bundesrath" (uitreis) arriveerde 26 December te Delagoabajfi; de „Harburg", van Java naar Amsterdam, is 25 Dec. te Colombo aangekomen; de „König" (thuisreis) vertrok 25 Dec. van Napels; de „Sommerfeld", van Java naar Amsterdam, passeerde 27 Dec. Suez. Eerst» Hamer. Zitting van heden. Per telegraaf.) De Afdeelingen hebben gekozen tot hare voorzitters de heeren Rutgers van Rozenburg, Viruly, Pynacker Hordyk, Fransen van de Putte en Röell. By de behandeling der Indische begrooting betreurde de heer Yan dor Doos de Willebois de belemmering der R.-K. zending in de Minaha6sa. De heer Yan Alphen huldigde den minister voor hetgeen deze deed voor Indië, oordeelde goed de bestuursvestiging aan de zuidkust van Nieuw-Guinea en wenschto versterking van het auxiliair eskader. De heer Schimmelpenninck wenschte onder moer voor de Indische ambtenaren vryheid vryheid in de opleiding en als een der eischen voor bekwaamheid kennismaking met de Westersche beschaving in het moederland. De Minister bracht hulde aan den legenie- veihebber Yan Heutsz voor zyn opreden nj Atjoh en betoogde de noodzakeiykheid van bestuursvestiging in Nieuw-Guinea, CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd. VRIJBURG, 19 December. (R. O.) Een afdeeling Boeren met 150 wagens is den spoorweg overgestoken ton zuiden van Vry- burg (tusschen Kimberley en Mafeking), een andere troep van 270 man met een kanon trok den spoorweg over ten noorden van Vry- burg. Beide afdeelingen trekken in westelyke richting. Men gelooft hier, dat zy naar Damara- land gaan. LONDEN, 27 Dec. ROEen telegram van lord Kitchener, godagteekend van heden uit Pretoria, meldt: De Boeren hebben gister avond Utreoht (in het zuidoosten van Trans vaal) aangevallen. Zy werden verdreven met een verlies van 2 man en 4 paarden; de Engelschen kregen één gewonde. De Boeren hebben by het station Pan aan de Oosberiyn (in de nabyhoid van Middelburg, in Transvaal) een trein aangehouden. Er kwa men troepen aan, die de Boeren met een verlies van één doode en zeven gewonden verdreven. De Engelschen kregen één doode en vier gewonden. Gisteren is de oosteiyke strydmacht van de Boeren in de Kaapkolonie in de richting van Yenterstad gedreven; de westeiyke troepen macht wordt nog steeds noordwaarts gedreven door het district Strydenberg. LONDEN, 27 December. (R. O.) De „Evening Standard" zegt, dat, volgens een te Londen ontvangen telegram, het eskadron der Yeo manry, hetwelk gevangen werd genomen toen het de Boeren in de richting van Prieska nazette, in vryheid ia gesteld; de Boeren hielden echter hun paarden, zadels en andere eigendommen. De Boeren hebben zware ver liezen geleden. De Yeomanry kreeg ongeveer tien gewonden, onder wie hun kolonel. LONDEN, 27 December. (R. O.) Lord Kitchener seinde gisteren uit Pretoria: Generaal Charles Knox is slaags met de strijdmacht van De Wet, die een stelling bezet houdt in de buurt van Leeuwkop. De Wet hoopt door te breken om opnieuw naar het zuiden te gaan. De oosteiyke kolonne van de Boeren in de Kaapkolonie is, naar het schynt, door Engelsche troepen in de buurt van de Riet- poortspruit tegengehouden. De westeiyke kolonne moet in twee gedeelten naar het noorden getrokken zyn, do eene in de richting van Prieska en de andere door Stry denburg. Engelsche troepen achtervolgen hen. NIEUW-YORK, 27 Dec. (R. 0.). Hot depar tement van landbouw te Washington schat den geheelen tarweoogst in de Yereenigde Staten over 1900 op 522,229,000 bushels, on de gemiddelde opbrengst per acre op 12,29 bushels; de malsoogst wordt geschat op 2,105,103,000 bushels, en de haver-oogst op 809,1*26,000 bushels. De gemiddelde toestand van wintertarwe, in dezen herfst gezaaid, was op 1 December 97.L ADVERT ENTIËN. Heden overleed in het St.-Jozef- Gesticht de Heer BARTHOLOMEWS CORNELIS LOOIJAARD, in den ouderdom van byna 76 jaar, na voor zien te zyn van de H.H. Sacramenten der Stervenden. L. JON GEN EEL, 10945 9 Execufc. Test. Alpen a/d. Rijn, 26 Dec. 1900. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, ten huize van haar vriendin Mejuffrouw J. J. Swavinq, na eene korte ongesteldheid, onze harteiyk geliefde Tante ARNOLDA THEODORA PENNINE, in den ouderdom van ruim 81 jaren. Dr. J. A. BINNEWEG. 's-Gravrnhage, 26 Dec. 3.900. (Suezkade 94). Eenige kennisgeving. 10997 11 Heden overleed mjjn innig geliefde Echtgenoote WILHELMINA PETRO- NELLA VAN BOCHOVEN, in den ouderdom van 24 jaren. A. HOLTZ. Pretoria, 26 November 1900. (Z.-A. Rep.). 10960 7 Heden ontvingen wy uit Pretoria (Z.-A. R.), de treurige tyding van het overiyden onzer geliefdo Schoonzuster WILHELMINA PETRONELLA HOLTZ, geb. Yan Bochoven, in den ouderdom van 24 jaren. 10961 9 Namens de familie: J. K. HOLTZ. Den Haag, 28 December 1900. Heden overleed, na een langdurig ïyden, in het gesticht „Endegeest", voorzien van de HH. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Echt genoot, Vader, Zoon, Behuwdzoon, Broeder en Behuwdbroeder JOHAN NES SERVAAS LIPS, in den ouderdom van 39 jaren. Mode namens de Familie, Wed. J. S. LIPS—Mastricht. Leiden, 27 December 1900. (Langegraclit 75.) 10988 12 Hypotheek. Een solide instelling verschaft gelden onder lste lïyp. ver band, tegen matigen intrest, zonder vooruitbetaling. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 10957. 8 J co H *1 •H 0 (5 0

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3