N'. 12529 "Vrijdag 28 december. A°. 1900 (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE r Bladen. Eerste Blad. Op Nieuwjaarsdag NIEUWJAARSWENSCHEN LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Tooi Leidon per 8 maanden.' 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zt)n 1.30. Franco per post «••flteititestra 1.65, PRIJS DER ADVERTENTTÊN: Van 1-6 regels 1,05. Iedere regel meer 0.17*. - Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.05 berekend. Verschijnt het Leidsch Dagblad des morgens te acht uren* Met de laatste berichten en telegrammen worden in dit blad ook opgenomen de ad 125 Cents per advertentie. Buiten Leiden wonenden kunnen postwissel zenden en de advertentie op het strookje Schrijven. Tot Zaterdagavond zes uren aan geboden, worden deze berekend ad 125 Cents; na dien tijd ad 50 Cents. KENNISGEVING. Inschrijving voor de militie. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren belanghebbenden voor de derde maal hun verplichting tot het doen van aangifte ter I inschrijving voor de nationale militie, in de maand Januari 190L Voor de militie moeten worden ingeschreven: lo. alle manlijke ingezetenen, die op 1 Januari jvan het jaar hun 19de jaar waren ingetreden; 2o. alle manlijke personen, die eerst nN 31 December van het jaar waarin zij hun 18de jaar volbrachten, doch vóór het intreden van,hun j21ste jaar ingezetenen zijn geworden; in beide gevallen mits zij niet zijn vreemdeling, behooreude tot een Staat, waar de Nederlander I niet aan den verplichten krijgsdienst is onder- j "worpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid hot beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. De aangifte moet worden gedaan door hem, j die voor de militie moet worden ingeschreven Bij ongesteldheid of afwezigheid echter is zijn vader, of is deze overleden, zijn moeder, of, zijn beiden loverleden, zijn voogd tot het doen van do aan- 1 gifte verplicht. Voorts worden belanghebbenden verwittigd.dat i tot do bovenbedoelde inschrijving meer bepaald i zitting gehouden zal worden op het Raadhuis i (kamer No. 9) alhier, van des voormiddags halftien tot des namiddags drie uren, op Woensdag 2 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter A, B, of C; op Vrijdag 4 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt mot de letter D, E, F of G; op Maandag 7 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter H, I, J of K; op Woensdag 9 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter L, M, of N; op Vrijdag 11 Januari, voor hen, wier familie- naam aanvangt met de letter O, P, Q of R; 1 op Maandag 14 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt mot de lettor S, T of U; op Woensdag 16 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter V, W, X, Y of Z; zullende van elkeen, die tot de aangifte ver- plicht ie, een uittreksel uit het geboorteregister 'betreffende den in te schrijven persoon worden [gevorderd. Leiden, 28 Deeember. In den schouwburg morgenavond „Abt 'Constanten", tevens optreden van Rosier 'Faasaen. Dat is een bljjde tijding voor de 'vele vrienden, die Faassen ook in Leiden I heeft. Men had zoo gevreesd hem, onzen groo- iten tooneolspeler, nooit meer te zien optreden. Nu komt hy in een mooi stuk, in een uit- nemende rol. Leerlingen van Hoogere Burgerscholen en Gymnasium krjjgen voor dezen avond reductie op de prijzen van Loge, Baignoire en Parterre. Laat dit alles te zamen nu eens maken, 1 dat het Zaterdagavond vol is in onzen Schouwburg I Twee inrichtingen hier ter stede, die zich biykbaar meer en meer in de sympathie van onze etadgenooten mogen verheugen, werden dezer dagen verrast door een heerlijke Kerstgave. MejuffrouwKnappertontving 1000 voor de Wijkverpleging van den Protestanten bond, uitgaande van het Wykgebouw „Geloof, Hoop, Liefde", en het Bestuur dor Kinder bewaarplaats mocht zich verblijden in een gift van 500. Dat beide geschenken van onbekende hand hoogst welkom waren en met groote dankbaarheid werden ontvaügen, behoeft wel niet te worden gezegd. De 2de luitenant A. J. R. Brandt, van het 4de reg. inf. alhier, heeft verzocht gede tacheerd te w.»rden by het leger in W.-Indlë. Voordracht voor leeraar in de klassieke letteren aan het Gymnasium te Haarlem dr. J. J. G. Vürthelm, te Leiden; dr. J. W. Bierma, te Nyraegen; dr. W. Meerum Terwogt, te Gravenhage. Te 's Gravenhage is overleden mevrouw Klein, geboren Sophia Van Lier, die jarenlang aan het hoofd stond van een bloeiende meisjes school voor m. u. L onderwys, die thans nog onder directie van mevr. v. d. Watering bestaat. Voornameiyk door haar en onder haar leiding werden meer dan 130 meisjes tot onderwyzeres opgeleid of deden in de moderne talen examen, die, door goheel ons land en in Indiê geplaatst, nog steeds haar tot vraagbaak en raadgeefster kozen. En steeds vonden zy de begaafde en eenvoudige vrouw bereid, waar zy kon, be hulpzaam te zyn. Morgen, Zaterdag, geeft de Koningin wederom een diner, waaraan zullen deelnemen eenige heeren der Huizen van Hare Majesteiten met hun dames; voorts jonkvrouwe Dumon- ceau; L. baron Taets van Amerongen, kamer heer i. b. d., en mevrouwprofessor Kramer, uit Utrecht, die den Hertog bystaat by de verdere beoefening der Ned. taal en geschie denis A. baron Schimmelpenninck van der Oye, gezantschapsraad te Londen, met verlof alhier, en jhr. F. Groeninx van Zoelen, Dr. Rykens, sinds eenige maanden krygs- gevangen te Ceylon, is ernstig ongesteld. Zyn toestand moet zorgiyk zyn. De Koningin en de Koningin-Moeder zyn hedenochtend met Hertog Hondrik naar'tLoo gereisd en keeren hedenavond kwart voor zevenen in Den Haag terug. De Turksclie gezant is van zyn buiten- landsche reis in Den Haag teruggekeerd. Boekhouden Kxu. Van 8 candidaten afgewezen 3. Geslaagd de heeren N. Belgraver, van Amsterdam; H. G. Bom, van Arnhem; en voor huisakte S. J. Dunk, van Rotterdam M. Vaz Dias, van Maarsen; J. P. De Groot, van Alfen aan den Ryn. De Geneeskundige Raad van Zuid-Holland hield gisteren in het gebouw van het departe ment van binnenlandsche zaken zyn winter- byeenkomst, onder leiding van den Inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in deze provincie, den heer Menno Huizinga. De voorzitter, de vergadering openende, bracht in waardeerende woorden hulde aan den afgetreden secretaris, mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerke, en hoopte, dat de nieuw opgetreden titularis, dr. W. H. M. Götte, zyn betrekking laDgen tyd mocht waarnemen in aangename samonwerking met den Raad. Voorlezing werd gedaan van een missive van den heer W. Poolman, arts te Lange- Ruigeweide, waarin werd medegedeeld zyn voornemen tot oprichting van een vereeniging „Het Groene Kruis", zich ten doel stellende, evenals het Noord-Hollandsche Witte Kruis, bevordering van de volksgezondheid in den ruimsten zin van het woord. De adresoanfc verzocht den steun van den Raad. Naar aanleiding v.n dit bericht ontspon zich een discussie, waarby do wenscheiykheid be sproken werd van het oprichten van derge- lyke vereenigingen in Zuid-Holland. De inspecteur geloofde wel, dat het nut van dergelyke vereenigingen vaststaat, omdat van deze een krachtig initiatief kan uitgaan. Intus6chen oordeelde hy het om verschillende redenen niet zeker of in Zuid-Holland hetzelfde succes zou kunnen worden verkregen als dat, behaald door hot Noord-Hollandache „Witte Kruis." Besloten werd, aan den heer Poolman te kennen te geven, dat de Raad met belang stelling van zyn voornemen heeft kennis ge nomen en hy gaarne in de gelegenheid gesteld zou worden zich te laten vertegenwoordigen, eventueel, op de constitueerende vergaderingen van een provinciale vereeniging, en den leden van den raad, wonende in gemeenten, waar piaatselyko afdeelingen worden opgericht, gaarne het recht zag toegekend om den gang van zaken by de oprichting dier locaio ver eenigingen te volgen. Voorts was ingekomen een missive van het corresp.ondeerend lid van den Raad te 's-Gravenzande, den heer Ten Cate, waarin de aandacht gevestigd wordt op het ïyden van het onderwyzend personeel by het lager onderwys aan long- en larynxtuberculose, ten gevolge waarvan de schoolgaande kinderen aan besmetting zyn blootgesteld. Hy verzoekt maatregelen te beramen om hierin te voorzien, byv. door het geheele onderwyzerspersoneel aan een keuring te onderwerpen en by aanwezigheid van de genoemde ziekten het personeel, met behoud van traktement, gelegenheid te geven tot herstel. Voorts wenschte de heer Ten Cate, dat by elke benoeming van onderwyzond personeel overlegging werd geëischt van een geneeskundige verklaring. By na alle leden van don Raad achtten deze zaak van groot gewicht, niet alleen voor het lager ondorwys, maar ook voor het middelbaar en hooger. Een commissie uit den Raad zal een praeadvies uitbrengen, voorloopig slechts voor zooveel betreft het lager onderwys. Verder waren aan de orde de mededeelingen aan den Geneeskundigen Raad omtront de handelingen van het geneeskundig staats toezicht voor Zuid-Holland over 1899. Daarby wees dr. Hers in verband met de opgaven omtrent hot voorkomen van roodvonk op de verbazingwekkende verschillen, dat byv. in de gemeente Ridderkerk waren aangegeven 31 gevallen, waarvan 24 met doodeiyken afloop, In Sommel8dyk 30, waarvan 3 met doodeiyken uitslag, terwyi in MIddelharnis 242 aangiften voorkwamen, waarvan slechte 2 doodeiyk afliepen. De inspecteur deed uitkomen, dat in Ridderkerk een zeer hevige epidemie heerschte, welko z. i. vry zeker roodvonk was, maar hy hield zich overtuigd, dat een groot aantal gevallen voorkwam van lichten aard, die niet aangegeven zyn. In Middelharnis heerschte echter verschil tusschen de medici of het een roodvonk-, dan wel een mazelen-epidemie was, en de inspecteur durfde omtrent den aard dier epidemie ook geen stellig oordeel uitspreken. In de mededeelingen heeft de inspecteur dan ook reeds als zyn gevoelen uitgesproken, dat aan de cyfers slechts een zeer betrekke lijke waarde valt te hechten, op grond van den bovenvermelden twyfel Het is den inspec teur ook thans weer gebleken, dat in vele gemeenten niet krachtig wordt opgetreden by de eerste gevallen van roodvonk. Bestryding van epidemie, wanneer zy zich eenmaal ont wikkelt, gaat de krachten en hulpmiddelen der plattelandsgemeenten steeds te boven. Dr. Hers vroeg verder eenige inlichtingen betreffende de geiykbiyvende mortaliteit van diphtherie en groep. Naar aanleiding van een mededeeling van den inspecteur omtrent het voeren, door een onbevoegde, van een titel, die hem aan het publiek als geneeskundige aanwyst, een hoe danig geval door den inspecteur aan de politie was gesignaleerd, waarna echter van een vervolging niets vernomen was, sprak de heer Vroesom de Haan zyn leedwezen er over uit, dat die zaken niet met meer ernst worden behandeid. Van grooter beteekenis dan het schier hopelooze optreden tegen het charlata nisme achtte spr. het een stryd te voeren tegen het des onbevoegd aannemen van een titel. Hy achtte het wenscheiyk, dat de inspec teur zynerzyds al het mogeiyke in het werk zou stellen om dat euvel togen te gaan. De Commissie van Rapporteurs voor de Huwelykswetten heeft gisteren vergaderd tot hot opmaken van het verslag van het af- deelingsonderzoek. Dr. Leyds is uit Parys in het Hotel „De Twee Steden" t9 's-Gravenhage terug- De Koninginnen en Hertog Hendrik zullen op den dag van deplechtigo huweiyks- inzegening in do Groote Kerk, te 's-Graven hage, hun intrede doen door den ingang aan de zyde van do Riviervisclimarkt. Ten einde het rytuig met het bruidspaar tot dicht vóór de hoofddeur te kunnen laten opryden, is van gemeentewege een aanvang gemaakt met de verandering van een gedeelte van hot trottoir, dat langs de kerk loopt, in een op- en afrit voor de rytuigen. De Coöperatieve Broodbakkery en Ver- bruiks'vereeniging „De Volharding", te 's-Gra venhage, hield Dinsdagavond een algemoene vergadering, welke werd by gewoond door circa 400 leden. Tot de punten van behandeling behoorde onder meer het doen van rekening en ver antwoording van de verschillende afdeelingon gedurende het afgeloopen boekjaar. De afdeeling Bakkery maakte een netto- Winst van 85,285.07. Van dit winstcijfer wordt uitgekeerd 20 pCt. aan de leden; 4 pOt. aan het personeel, ter- wyi verder nog een onverdeeld saldo gestort wordt in hot pensioenfonds en ook oen bedrag in het reservefonds is gestort. Aan den president werd een crediet van f 1500 verleend om voor goede doeleinden te gebruiken. Dit bedrag zal als volgt worden besteedf 300 aan de moeder van de gebroe ders Hogerhuis700 aan het Haag6che vak- comitó en ƒ500 voor voeding en kleoding aan arme schoolkinderen. De afdeeling kruidenierswaren maakte een netto-winst van 9670.61'/2, waarvan aan de leden 5 pCt. zal worden uitgekeerd. De afdeeling schoenenwinkel keert 6 pCt. uit. t Het zuiver vermogen, bestemd voor het reservefonds, bedroeg op 30 September 1900 19,332.94,/j. Gisteren is te Haarlem de 60ste alge- meene vergadering gehouden van R.-K. hoofd onder wyzera in het bisdom Haarlem. Na afdoening van eenige zaken van huis- houdeiyken aard werden de volgende voor drachten gehouden. Door den heer L. J. De Pater, uit Amster dam, over „Leerplicht". Spreker behandelde de stellingen; lo. De wet op den leerplicht vordert, biykens do modellen C. en D. van het hoofd der school veel en inspannend werk. a Wanneer dient dit werk to worden verricht, onder of buiten schooltyd? b Hoe kan het best worden te gemoet gekomen aan het tydverlies, dat dit werk vordert? c op welke moeiiykheden stuiten we by het voorbereiden en opmaken dier staten? 2o. Wat kan de bedoeling des Ministers geweest zyn mot de bewering, dat de meeste byzondere ondenvyzers geen vergoeding voor hun werk zoudon eischen en dat zy in deze geen byzondoren flnancioelen prikkel noodig hebben Door den heer Q. 0. Mok, uit Amsterdam, werd besproken het examen voor hoofdonder- wyzers. Hy zetbo daarby uiteen hetwensche- lyke a van hot splitsen van het hoofdonder- wyzersexamen en b van het oprichten van Ryk8-cur8ussen voor de hoofdakte. Door het kiescollege dor Ned.-Herv, Gem. te Dordrochb is tot predikant beroepen mr. dr. J. Schokking, pred. te Koadum. Gisternacht is, byna 44 jaar oud, te Amsterdam overleden do lieer A. J. M. Brouwer Ancher, werkzaam by het stedelijk archief. De overledene hield zich by voorkeur bezig mot de geschiedenis der hoofdstad; driejaren geleden verscheen van zyn hand een geschrift over de Gilden, inzonderheid do Gilden te Amsterdam. Aan tal van tydschriften was de heer Ancher een zeer gewaardeerd medewerker. De heer Brouwer Ancher was mede-oprichter en bestuurslid van de jonge vereeniging „Amstelodamum". De zeven-en-twintigste jaargang van G. Dirkzwager M.zoon's „Maassluis and Hoek van Holland, Guide to the NeWaterway for 1901," is by den uitgever G. B. 't Hooft, te Rotterdam, verschenen. Het net uitgevoerde werkje bevat, onder meer, 7 uitslaande, keurig afgewerkte kaarten, waarvan 6 op den Nieuwen Waterweg betrekking hebbende. Een der kaar ten geefc een overzicht der Maas en der Roiterdamsche havens. De navolgende staat, aan genoemd werkje ontleend, geeft een overzicht van de verbetering van den Nieuwen Waterweg en do gemiddelde diepte daarin met hoog water: 1879 decimeter 58 1890 decimeter 93 1880 56 1891 93 1881 50 1892 94 1882 57 1893 98 1883 64 1894 99 1884 70 1895 99 1885 74 1896 100 1886 81 1897 100 1887 82 1898 100 1888 85 1899 100 1889 88 1900 100 Het werkje bevat, behalve veel fraaie gravures, een merkwaardig overzicht betref fende de wording en het groote nut van den Nieuwen Waterweg, door cyfers gestaafd tevens bevat het de getytafels, de signalen van dag en nacht voor de diepte op hot droogste gedeelte, tarief van telegrammen, van droogdokken, van havengelden te Maas sluis en Rotterdam, van sleep- en loodsgelden, tafel van reisvergoeding der booten, waaruit tevens biykt, dat Rotterdam een der minst kostbare en gemakkeiykst te bereiken havens van de Noord-Westkust van Europa ie, waar thans schepen van zeer grooten diepgang zelfs in do strengste winters zonder noemens- waardigen last van ya kunnen binnenkomen, en verder al hetgeen voor hen, die den thans zooveel verbeterden Nieuwen Waterweg be varen of daarmede in betrekking staan, van nut kan zyn. Prof. Eiaelsberg, vroeger in Utrecht, thans in Koningsbergen, zal waarschyniyk geroepen worden om in Weenen de opvolger van prof. Albert (chirurgie) te worden. De luit. ter zee 1ste kl. G. L. Goedhart, uit Oost-Indiê in Nederland teruggekeerd, is op non-activ. gesteld. De luitenant ter zee late kh P. Scholten, geplaatst als off. van politie by 'sRyks werf in de directie der marine te Amsterdam, wordt met 1 Januari a. s. op non-activ. gesteld en vervangen door den luit. ter zee lste kl. A. W. graaf Van Hogendorp. (Ste.-C£.) Het stoomschip „Salak", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 27 Dec. van Marseille; de „Spaarndam", van N:euw-York naar Rotter dam, is 27 Doe. Prawlepoint gepasseerd; de „Potsdam" vertrok 27 Doc. van Rotterdam naar Nieuw-York. Aarlandorveen. By de gisteren gehouden herstemming voor een lid van den gemeente raad werden uitgebracht in het stemdistrict Lage Zyde Dorp Totaal J. H. Ruting (lib.) 113 48 161 C. Van der Byi (a.-r.) 69 46 115 S. Kop 3_ 4_ 7_ 185 98 283 Gekozen is dus de heer J, H. Ruting. Haarlemmermeer. In den avond van den 26sten dezer is in de Ringvaart dezer ge meente naby de Lynden verdronken Johannes Bouinan, oud 08 jaren, wonende ln deze ge meente. Den volgenden morgen omstreeks halfnegen werd zyn lyk opgehaald. Men zegt, dat hy, door de duisternis, in het water is geloopen. Den 26sten dezer, 's middags te 2 uren, werd uit de Ringvaart dezer gemeente, naby de Cruquuis, opgehaald en naar het barenhuis te Hoofddorp overgebracht het lyk van Anna M. C. De Crom, oud 21 jaren, wonende te Amsterdam. Ongeveer 3 weken geleden is zy van een schuit gevallen en verdronken. Leimniden. Op tweeden Kerstavond werd in het vriendeiyk kerkgebouw der Hervormde Gemeente voor het kleine volkje de kerstboom gebrand. Door de goede zorgen van ds. Klein Wassink en diens echtgenoote waren de noodige gelden ruimschoots byeengebracht en kon asm elk van de ruim 60 kinderen een aardig geschenk gegeven worden. Hoogst voldaan keerden dezen huiswaarts, alsmede de ouders en verdere belangstellenden, die door eon overgroote opkomst van hun ingenomenheid mot den kerstboom biyk gaven. Valkenburg. Stemgerechtigde leden der Ned.-Herv. Gemeente hebben als notabel her benoemd den heer J. Varkevisser, terwyi het college van notabelen den heer A. Notenboom herkoos ais kerkvoogd. Zoeterwoude. Als leden van het bestuur der Raffeisenbank zyn gekozen de heeren C. Lagerberg, voorz.J. Mentenk, onder- voorz.; A. v. Leeuwen, M. Th. Kompier en C. v. d. Poeh Als leden van den raad van toezicht de heeren A. Weethof, voorz.; H. J, Mentink, onder-voorz.J. v. Diemen en W. A. Zandvliet, terwyi tot kassier werd gekozen de heer A. Van Gils. - Op 2, 3 en 4 Januari e. telken dage des voormiddags tusschen 8 en 9 uren, zal er ten huize van den gemeente-geneesheer gelegenheid z(jn tot kostelooze Inenting en herinenting. De begrooting voor het dienstjaar 1901 voor deze gemeente is door Gad. Staten vastgostela in ontvangst en uitgaaf op 28,702.87. Het kohier der personeel© belasting No. 3 i3 invorderbaar verklaard en wyst in hoofdsom aan een bedrag van f 17.15^, waarvan 10 opcenten voor de gemeente 1.72. Uit <lo „Stafltsnoiu-iinL'". Kon. Besluiten: Verheven in den Nedor- Inndschen adel: Frederik Hevixit van Naerssen, te Gorkutn, met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke, afstammelingen, met de praedi- caten van jonkheer en jonkvrouw- Benoemd: tot notaris binnen het arrondisse ment Breda, ter standplaats de gemeeute Uden- hout, J. M. H. Vroomen, cand.-notaris te Nijmegen; tot rechter in de arrondissemonts-rechtbank te Utrecht, mr. W. M. R, Boers, thans rechter- plaatsv. in gemeld college, advocaat en procureur te Utrecht; tot notaris binnen het arrondisse ment Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, W. Kranenburg, candidaat-notaris; met ingang van 1 Januari, by het departement van waterstaat, handel en nijverheid tot referendaris de heer F. Doffegnies, ingenieur van den Rijkswaterstaat 2de kl. onder verleening van eervol ontslag uit laatst genoemde betrekking; tot schoolopziener in het arrondissement Delft, jhr. mr. P. J, Boddaert, te Ommen, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als schoolopziener in hot arrondissement Ommen; en tot schoolopziener in hot arrondisse ment Zierikzee, H. Slot te 's-Gravenhage. Belast: Met ingang van 1 Januari met do waarneming der betrekking van commies bij het departement van koloniën de geponsionnoerda kapitein C. De Vries, van de genie van hot leger in Nedorl.-Indiö. Goedgekeurd: Dat mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerke, burgemeester van de gemeente Nieuwenhoorn, en W. 11. De Chalmot, burgemees ter vau de gemeente Ambt-Hardenberg, benoemd z|jn tot secretaris huuner gemeente. Toestemming verleend: Aan K. Vink, burge meester en secretaris der gemeente Marken, om tot 1 November 1901 te Monnikendam te wonen, mits hy, voor zooveel mogelijk, driemaal per week in de gemeente Marken zitting houdt; aan C. J. Van Walchren, burgemeester van Kortenhoef, om tot 1 Januari 1902 te Hilversum te wonen. De „Sts.-Crt" bevat bet reisrapport van den schoener „Dolfijn", belast met het politie-toezicht op de vi8scherij in de Noordzee, van 19 November tot en met 3 December 1900. Tweede Kamer. Huwelijkswetten. De blyde tjjding van Harer Majesteits ver loving werd alom in den lande mot vreugde begroet en ook de Tweede Kamer, aldus zegt het Voorloopig Verslag, stemde door haar gelukwonsch met dezo gevoelens in. De indiening van het wetsontwerp, houdende goedkeuring van Harer Majesteits huweiyk en regeling van de w|jze van voltrekking en van eenige gevolgen van dit huweiyk, werd beschouwd als de aankondiging, dat binnen korten tyd door de voltrekking van het huweiyk een dierbare volkswensch zal worden vervuld. By het onderzoek in de afdeellngen verklaarde men zich volgaarne algemeen bereid tot het voorgenomen huweiyk de vol gens de Grondwet vereiachte medewerking te verleenen. Gevraagd werd of het art. 27 van het B. W. niet vordert een bepaling omtrent de overgave van het huweiyksregister der gemeente 's-Gra venhage aan den minister van justitie in deze wet op te nemen. Naturalisatie van Z. H. Hendrik Wladimir Aibrecht ErnstHertog van Mecklenburg Vorst van Wenden, Schwerin, enz. Sommige leden merkten by het afdeelings- onderzook op, dat ten aanzien van het belang van den Staat by het behoud van het Neder landerschap van den Gemaal der Koningin onderscheiden behoort te worden het tydperk, gedurende hetwelk het huweiyk bestaat, en het tydperk, dat na ontbinding daarvan kan volgeiT. De mededeeling, dat de aanstaande Gemaal der Koningin naturalisatie wensebt en dat aan Zyn Hoogheid vóór de voltrekking van hit huweiyk ontslag uit het Duitscbe Staats- verbaod zal worden verleend, werd algemeen met waardeering ontvangen. Men maakte uit deze verklaring, in verband met art. 4 van het wetsontwerp, op, dat de wet tot naturalisatie niet zal worden afgekondigd, voordat de io-making uit het Duilsche Staatsverband zal zyn verkregen. Voorts werd gevraagd of het niet wenacheiyk is het Mecklenburgsche in plaats van het Duitsche Staatsverband te noemen. Regeling van het inkomen van den Gemaal der Koningin gedurende Hoogstdeszelfs weduionaaretaat. Veel leden verklaarden by het afdeolings- onderzoek hot wen6cheljjk te achten, dat aan den Gemaal van H. M. de Koningin, in plaats van de by het wetsontwerp voorgestelde uitkeering, een jaarlyksch inkomen uit 's lands kas worde toegekend. Het bedrag daarvan zou, meende men, op 100,000 gesteld kunnen 'worden, terwyi bet jaargeld zou behooren te vervallen, wannier de Hertog de hoedanigheid van Nederlander verliest of hertrouwt. De toekenning van dit inkomen werd in de eerste plaats aanbevolen, ten einde daar door biyk te gevon van de ingenomenheid met het huweiyk der Koningin en van waar deering van de gezindheid des Hertogs, om zich los te maken van do bandon, die Z. H. aan Zyn Vaderland en aan Z|)n Huis ver binden,

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1