N\ 12527 Maandag 24 December. A0. 1900 feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. iDit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Donderdagavond Op Nieuwjaarsdag NiEUWJAARSWENSCHEN Leiden, 24 December. LEIDSCH DA&BLAP PBXJB DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden, i i i i I I I I lf 1.10. Buiten Leiden, per loopet en waar agentes gevestigd zjjn 1.30. Franco per post i i S i I U U i H i l-65- PBJJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—8 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaSBeeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Het „LEIDSCH DAGBLAD" zal 1st Cl» en Sden Kerstdag, o. s. Ding dag en Woensdag, NIET verschijnen. worden nu de Kleine Advertentiën op genomen, daar Woensdag het „Leldsch Dag blad" niet verschynt. verschynt het Leidsch Dagblad des morgens te acht uren* Met de laatste berichten en telegrammen worden in dit blad ook opgenomen de ad 35 Cents per advertentie. Buiten Leiden wonenden kunnen postwissel zenden en de advertentie op het strookje 'schrijven. Tot Zaterdagavond zes uren aan geboden, worden deze berekend ad 35 Cents; na dien tijd ad 50 Cents. Voor de Boercnkrygsgevangenen en hun vrouwen en kinderen. Het Comité bericht onder dankzegging aan de gevers, dat heden zijn verzonden: 1 kist met boeken en kleeren. 1 kist met kleeren voor de vrouwen en kinderen. 1 blik met tabak. De kisten werden welwillend door do firma yffyüle' afgestaan. W De „Volharding" zorgde weer kosteloos voor de verzending naar Amsterdam. Daar er een restant is overgebleven, houdt .het Comité zich steeds voor verdere giften 'aanbevolen. Ingekomen bU mej. Brlöt: Een pak schoolboeken. Met genoegen vernemen wij de heuglijke tijding, dat het H. M. de Koningin-Moeder behaagd heeft het Beschermvrouwschap te aanvaarden van de Leidsche Maatschappij van 'Weldadigheid, ter voorkoming van verval tot armoede. Do Maatschappij toch heeft in de meer dan tachtig jaren, dat zy bestaat, reeds zooveel goeds tot stand gebracht, by v. afdeeling arbeid, hulpbank, informatie-bureau, enz., dat deze Koninklijke onderscheiding ons ten volle ver- 'diend voorkomt. Blijkens een achterstaande advertentie is het jaarlljk8che armenconcert van „Sempre Crescendo" bepaald op Yrfidag 22 Febr. a. s. Evenals het vorige jaar zal de helft van de 1 opbrengst ten goede komen van de algemeene armen van Leiden, terwijl de andere helft ter beschikking zal worden gesteld van de hier ter stede gevestigde vereeniging „Sohool- kindervoeding." Als solist is geëngageerd de heer Anton 1 Hekking, de bekende solo-violoncellist van het Philharmoni8ch orkest te Berlijn, dat des 'zomers, zooals men weet, op Scheveningen speelt De heer Hekking is vermaard genoeg ook in ons land, om verder geen aanbeveling te behoeven. Als voornaamste werk, door het orkest uit te voeren, noemen wy het zeer interes sante „Vasanta8ena" van Johan Halvorsen, een Noorsch componist. Het is een suite in drie deelen, gecomponeerd by het oud-Indische drama van dien naam (bekend door de Hol- landsche vertaling: „Het Leemen Wagentje"). Het werd door Mengelberg's orkest uitge voerd op de bekende muziekfeesten te Bergen verleden jaar, en daarna oenige malen te Amsterdam, terwyi het ook voorkwam op het repertoire van het Philharmonische orkest, te Scheveningen, m het voorlaatste seizoen. Voorts bevat het program o. a. twee wer ken van Wagnor en het ook ten vorigenjare uitgevoerde gloedvolle werk van Glazounow: „Le Prmtemps"; terwyi de leiding van den directeur als naar gewoonte het geheel zal bezielen. Tevens vernemen wy, dat hoogstwaarschyn- lyk nog vóór Paschen een tweede invitatie- concert zal worden gegeven. De L6idsche tooneelvereeniging „Jacob Cats" hield Zaterdagavond in den foyer der Stadszaal een gezellige byeenkomst, zooals zy dat meer doet als er van haar kort geleden een voorstelling in den Schouwburg heeft plaats ge had. De opkomst der leden met hun dames was zeer groot en de samenstelling van het pro- gramma van dien aard dat men misschien moeiiyk gelukkiger keuze had kunnen hebben, f wantmet die verschillende luimige voordrachten, enkele in kostuum,, werd ai by zonder veel genoegen verschaft. En daar komt het toch In hoofdzaak op aan. Ook in dit opzicht lieten de werkende loden, zoowel dames als heeren, zich dus van zeer gunstige zyde kennen. Met een bal werd in even opgewekte stem ming het gezellig samenzijn besloten, dat met een kort welkomstwoord was geopend door den voorzitter, die daarin herinnerde aan de lui8terryke viering in het vorig winterseizoen van het 25-jarig bestaan der vereeniging, en allen opwekte om te biyven medewerken tot verderen bloei der vereeniging, welke, zooala bekend, onlangs weer had meegedaan in een nationalen tooneelwedstryd in de residentie, omtrent welks uitslag men gegronde reden meende te hebben voor een goeden uitslag der werkende leden van „Jacob Cats". Wat dan ook moge verwacht zyn, zeker niet zulk een uitslag als welk een toevallige verrassing in deD loop van den avond door de post werd gebracht. Het hoogste aantal pry zen, dat de leden in het allergunstigste geval gemeend hadden te kunnen behalen, was vier, en hun werden er vijf toegekend, en dan nog van de eerste qualiteit, w. o. twee koninkiyke medailles. Bedoelde wedstryd was uitgeschreven ge weest door de Haagsche letterlievende ver eeniging „Kunst na den Arbeid", en het stuk, waarmede de leden van „Jacob Cats" daaraan hadden deelgenomen, was Marcellus Emants' biyspel „Nieuwe Leus", by velen van de opvoe ringen te Leiden ook hier voldoende bekend. De volledige uitslag van dien wedstryd is deze: Algemeene prijzen; lste pry8: Tooneelvereeniging „Jacob Cats" te Leiden: Medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin, en f 60. 2de prys: „Ons Genoegen", van Amster dam, en „Tollens", van Delft (evenveel punten). 8de prys: Tooneelvereeniging „Vrienden kring" te Krimpen a./d. Lek. 4de prys: Letterlievende vereeniging „Ge zelligheid" te Rotterdam. Bijzondere prijzen Prys voor de beste uitspraak In de Neder- landsche taal: de Tooneelvereeniging „Jacob Cats" te Leiden: Medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin-Moeder. Prys als de beste tooneelspeelatermej. G. H. De Klein (van „Jacob Cats") In de rol van mevrouw Van Overbruggen, verg.-zilv. medaille. Prys als de be3te tooneelspelerde heeren Th. J. Bouwmeester én G. v. d. Werf (even veel punten), van „Jacob Cats", in de rollen van Anton en Constant Van Overbruggen, verg.-zilv. medaille. De jury bestond uit de heeren dr. J. D. De Jong, W. G. Van Nouhuys, Frits Lapidoth, J. Kuyk en mevr. Snyder van Wisseukerke. Natuuriyk werd deze onverwachte mede- deeling met daverend gejuich en fanfares be groet en werden zy, die zoo schitterend uit den stryd waren gekomen en de banier der voreeniging andermaal met nieuwe lauweren hadden getooid, van harte geluk gowenscht. H. H. M. M. de Koningin en de Koningin- Moeder met Hertog Hendrik woonden gister- voormiddag de godsdienstoefening by in de Kloosterkerk, onder gehoor van de. Knottnerus, die, zich tot de vorsteiyke verloofden richtende, er op wees, hoe hy 12 jaar geleden het voor recht had H. M. de Koningin voor de eerste maal in de kerk te zien. Een nog grooter voorrecht noemde de voorganger het, Hare Majesteit met Haar aanstaanden gemaal onder zyn gehoor te hebben. De gemeente zong den vorsteiyken personen toe: „Dat 's Hoeren zegen op u daal", enz. President Kruger woonde gistervoormid dag de godsdienstoefening by in de Gerefor meerde kerk aan de Beestenmarkt te 's-Gra- venhage. Te 's-Hertogenbosch ia Zaterdagavond overleden mr. J. De Bergh, notaris daar ter stede, in den ouderdom van 63 jaren. Mr. De Bergh, die zyn vader, evenals hy notaris te 's-Hertogenbosch, opvolgde, genoot het alge meene vertrouwen en zeker zal het overly den van deze zoo zeer geachte persooniykheid een groote leegte achterlaten. Dit notariaat, dat meer dan honderd jaren in deze oud-Bossche familie was, zal nu door een vreemde moeten bekleed worden. Doopsgezinde Gemeenten. Da. De Waard, van Utrecht, heeft voor het beroep naar 's-Gravenhage bedankt. Z. D. B. de Bi86chop van Haarlem heeft Zaterdag 22 dezer in de kapel van het semi narie te Warmond de H. Wyding van het diaconaat toegediend aan de eerwaarde heeren J. C. Aalber8e, Th. M. Beukers, E. Beumer, 3. A. de Boer, P. Cielon, L. P. Groenewegen, B. J. Hermans, H. W. J. Hoosemans, F. E. S. M. Knitel, A. J. M. Van Meeuwen, F. J. N. De Meulder, O. N. B. Nugen, J. P. A. Saulenn, H, C. J. Sondaal, 8. Steur en M. J. Zymen de H. Wyding van het subdiaconaat aan de eerwaarde heeren W» L. Van Adrichem, O. G. A. Van Baaren, A. C. Van den Berg, P. B. Den Boer, J. H. W. Borsboom, C. Brou wers, H. P. A. Van Dyk, H. J. M. Hafken- scheidt, 0. M. Jonckbloedt, Th. J. J. De Kok, a Kors, A. Kramer, G. Th. Van der Meer, J. M. H. H. Moerel, G. Van Niekerk, Th. J. Van Noord, A. J. Oudejans, C. F. E. Querelle, 0. P. Van der 8alm, W. J. Slenders, li Th. M. Snelders, J« Da Vlieger* H« B, J« Warniak, L. A. A. M. Westerwoudt, Th. H. J. Winkel man en W. W. Wittoman. Zaterdagnacht overleed te Zutfen na langdurig Ujdeu de oudste predikant by de Ned.-Herv. Gemeente, da. Pleter Doedes. De overledene, die den 20aten Mei 1841 te Moercapelle werd geboren, bekleedde het leeraarsambt te Zutfen sedert 4 Mei 1873, na achtereenvolgens predikant te zyn geweest te Vlemmen en te Ochten. Vertegenwoordiger der gematigd orthodoxe party, was hy soriba van het klassikaal kerkbestuur. Lang zal zyn naam by de weldenkenden van alle richtingen in eere biyven. Tot directeur der hoogere burgerschool te Brielle is benoemd dr. Van Nooten, van Rotterdam; tot tydeiyk leeraar in de natuur - ïyke historie de heer Hubemoot, te Delft, en tot tydeiyk leeraar in de natuur- en schei kunde dr. F. v. d. Feen, te Brielle. Men wil trachten de H. B.-school te Brielle te doen overnemen door het Ryk. Op den leeftyd van 56 jaren is te Utrecht overleden de heer N. Stadhouder, indertyd lid van den gemeenteraad en van het college van zetters te Leiden. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag on die van den minister van justitie zal Woensdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Harburg" vertrok 21 Dec. van Padang naar Amsterdam en Ham burg; de „Koning Willem H", van Amster dam naar Batavia, arriv. 23 Dec. te Southamp ton de „Timor", van Amsterdam naar Batavia, pass. 23 Dec. Kaap St-Vincont; de „Ard- joeno" arriv. 22 Dec. van Batavia te Rotter dam; de „Teucer", van Amsterdam en Liverpool naar Batavia, pass. 21 Dec. Gibraltar. Alfen. In „Sh-Joris" hield de Wilhel- mina-vereeniging een buitengewone vergade ring, die in verhouding tot het groot aantal leden slecht was bezocht. Aan de orde was het al of niet toekennen eener subsidie aan do verschillende hier bestaande vereenigingen, welke voornemens zyn ter gelegenheid van het huweiyk van H. M. de Koningin eeDigo feestavonden te geven. Met byna algemeeno stemmen werd na eenige discussie besloten, zoo noodig, subsidie te verleenen tot een maximum van f 40, welk bedrag nog kan worden geleden uit de rekening van dit jaar. Eenige konynenhouders in wyk Hoorn, die zich misschien hadden voorgesteld met de aanstaande feestdagen een lekker boutje op tafel te hebben, zyn hierin bitter teleurgesteld. De vorige week toch is door dieven aan ver schillende hokken een bezoek gebracht en hebben zy natuuriyk de gemeste dieren mee genomen. Benthuizen. De door Ged. Staten goed gekeurde begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1901 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 5683.21*. Koudekerk* In de jongst gehouden ge meenteraadszitting wydde de voorzitter, de heer W. L. Van Tricht, eenige welgemeende woorden van waardeering aan het overleden raadslid den heer A. Dorropaal, die de vorige vergadering nog bywoonde en wiens plaats nu ledig bleef; vyf en twintig jaren was hy lid van den Raad en daarvan zeven jaar wet houder. Spreker wees er op, dat Dorrepaal niet alleen een voorbeeld was van getrouwe plichtsbetrachting, maar hy noemde hem ook een man uit één stuk, een gesloten man, waarop gebouwd kon worden en wiens navolging den leden kan worden aanbevolon. Tot lid van het Algemeen Armbestuur werd herbenoemd de heer P. De Graaff. Tot leden van het stembureel voor de ver kiezingen, welke in het jaar 1901 zullen plaats hebben, z|jn gekozen de heeren G. Van Egmond, C. M. Oppelaar en D. Reyneveld, terwyi de overige leden van den Raad werden aange wezen als plaatsvervangers. Voorts werd ingevolge art 22 der leer plichtwet besloten, dat de commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente zal bestaan uit zeven leden, terwyi vervol gens tot leden daarvan werden benoemd de heeren D. G. Avenarius, W. Wille, A. Goemana, W. C. Wernlnk, M. J. Oppelaar, N. P. Slegten- horst en W. A. Baar. Het suppletoir kohier van den Hoefd. Om slag voor het jaar 1900 werd, na geheime zitting, vastgesteld tot een bedrag van f 33.76. Ter vervulling der vacature, ontstaan in het college van zetters voor 'sRyks Directe Belastingen, door het overlyden van den heer A. Dorrepaal werd met 4 stemmen voor en 2 tegen beslist dat het wenscheiyk is een nieuwe voordracht in te zenden. Na verschillende stemmingen werd uit gemaakt dat op die voordracht zullen worden geplaatst: No. 1 G. Dorrepaal Sr., No. 2 Ph. Qualm. Rypwetortng. Op een bevatteiyke wyze heeft de heer Van den Hurk, hoofd der school alhier, de binnen weinige dagen m working tredende Leerplichtwet uitgelegd, en de ver plichtingen medegedeeld, rustende op de ouders of opvoeders van schoolgaande kinderen, die op verzoek van „den meester" daartoe in de schoollokalen waren byeengekomen, en wat de gemakkelijke uitvoering zeker wel zal be vorderen. Rijnsburg. De heer A. Collée, vroeger alhier, thans werkzaam als secondant aan het Instituut- Van Lindschoten, to Vlisaingeo, is als zoo danig benoemd togen 7 Januari a. s. aan het Instituut-Jonkheer, te Yelp, by Arnhem. Woubrugge. De heer Van der Putte, uit Gouda, die hier op verzoek van de Jongeiinga- Vereeniging in de Geref. kerk optrad, sprak in een uitvoerig betoog over „den Geest dezer Eeuw". Beginnende zelfs van tot vóór de Schepping tot nu toe, deed spr. uitkomen, hoe steeds de zonde haar uitwerking deed gevoelen, en dat altyd tegen dien vyand is stryd gevoerd, welke kryg nog voortduurt. Daarby stond spreker met zyn klein en aan dachtig gehoor in den geest stil by het Paradys, den Zondvloed, Noach, Israël, de ballingschap in Babel, den terugkeer in Kanaan, de Geboorte van den Heiland, de Christen vervolgingen onder de Romeinscho Keizers, en het leven en werken der Kerkhervormers. Als een machtig wapen tegen Satan en onge loof deed spr. aan de hand „een vasthouden aan Gods Woord", hetwelk alleen dien geest bestryden kan. Zaterdag zyn mot goed gevolg te water gelaten van de werf van mej. de weduwe J. Boot, alhier, twee yzeren boeierscheepjes, ge bouwd voor rekening van de heeren J. Kreyger en K. KliffeD, te Broek-op-Langendyk. Daarna is terstond de kiel gelegd van een stalen klipperschip, groot 65 last, voor rekening van den heer J. Van Acker, expediteur te Rozen- daal (N.-B.). De gelddag-zitdag van den penningmees ter van den Polder „Oudendyk" en den Veendor-Polder zal gehouden worden in het gewone lokaal, op Donderdag 27 December e. k. van 'svoorm. 10 12 uren, voor de ontvangst van lasten en pachten. Zogwaard-Zootermeer. By de Nod.-Herv. Gemeente zyn herbenoemd tot ouderling de heeren C. v. d. Lecq en I. Heemskerk en benoemd tot diaken de heeren A. G. v. Sittort en J. A. W. Bos in de plaats van de aftredende heeren J. Blonk en A. Bos. Gemeenteraad yan Leiden. De Zaterdag-namiddag om halfvyf gehouden openbare vergadering werd geleid door den burgemeester, mr. F. Was. Tegenwoordig waren 15 leden en afwezig de heeren Den Houter, Van Lidth de Jeude, A. J. Van Hoeken, Korevaar en Zillesen, deze allen met kennisgeving, benevens de heeren Pera, P. J. Van Hoeken, De Goeje, Van Kempen, Van Dissel en P. L. 0. Driessen. Er is één vacature. Ingekomen waren: o. Een schryven van den heer D. De Jong, volontair te Voorschoten, dat hy zyn benoeming tot 3den onderwyzer aan de school der 4de kl. No. 1, alhier, aanneemt. Dit schryven werd voor kennisgeving aan genomen. b. Een verzoek van dr. Th. G. Den Houter om eervol ontslag als stadsgeneea- en heel kundige, omdat hy geen verplichtingen op zich wil nemen, die vooraf niet bepaald zyn. Hy heeft hierby het oog op de artikelen 8 en 17 der Verordening o. m. betreffende den dienst der Stadsgeneesheeren, welke verorde ning Donderdag jL door den Raad werd vast gesteld. Laatstgenoemd artikel luidt: „De Stadsgeneesheeren zyn voorts belast mot al die werkzaamheden, welke hun by latere verordening of besluit van den Gemeenteraad mochten worden opgedragen", en volgens art. 8 moeten de Stadsgeneesheeren, alvorens hun betrekking te aanvaarden, o. m. zworen (of beloven), dat zy zich In de uitoefening hunner bediening als zoodanig in allen deole zullen gedragen overeenkomstig de daarom trent door den Raad of B. en Ws. vastgestelde of later vast te stellen voorschriften Het verzoek van dr. Den Houter werd in handen gesteld van B. en W. Alsnu waa aan de orde het eenige punt der agenda: Voorstel omtrent het aangaan van een geldleening ten laste der gemeente. Op de vraag van den Voorzitter of een der leden over het yoorstel in 't algemeon het woord verlangde, zeide de heer Drucker, dat hy op het voorstel zelf niets had aan te merken, doch in de toelichting van B. en W. daarop een zaak voorkomt, die hy niet gaarne zonder etilzwygen voorbyging en waaromtrent hy een voorbehoud wenachte te maken. In het begin komt in de opsomming der uitga ven, waarvoor geleend moet worden, een bedrag voor van f 3500, ten opzichte waar van nog niet besloten Is, dat het door leening gedekt zal worden. Met betrekking tot deze uitgaaf wenschte hy de vryheid te behouden, te zynen tyd af te wyken van de wyze, warrop B* en W. haar willen dekken. Do Voorzitter gaf den heer Drucker geiyk en had zelf ook een opmerking. Aan het beaiuit, dat den Raad ter goedkenriog werd voorgestelJ, diende nog een tweede (imperatief b'esluit) te worden toegevoegd en wel in over eenstemming met art. 205 der Gemeentewet, o. m. bepalende, dat de rente en aflossingen van de door de gemeente aangegane geld- leeningen jaarlyks op de begrooting moeten worden gebracht. Nadat de verschillende voorwaarden der overeenkomst tusschen den Raad en het Pensioenfonds voor Weduwen en Weezen van Burgeriyke ambtenaren, by hetwelk de 4-pCts. geldleening van f 400,000 wordt aangegaan, één voor één zonder hoofdeiyke stemming waren goedgekeurd, evenals het imperatief besluit, werd het voorstel van B. en Ws. in zyn geheel, eveneens zonder hoofdelijke stem ming, aangenomen. Hierna werd de vergadering gesloten. Gemen»d IVie is vv Zaterdagavond werd in ons blad geadverteerd, dat een som van f 175 was verloren. Hedenmorgen kwam degene, die deze ver loren had, meedeelen, dat door de weduwe Sluimers, wonende Schagensteog, honderd gulden daarvan was teruggebracht. De overige f 75 zyn dus nog zoekl Hedenmorgen werd in de Paarden- steeg een jongen omvergeworpen door een op een bestelwagen geladen, doch op de zyde uitstekende kist. De jongen, die aanvankeiyk slecht kon loopen, werd door de politie naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat hy slechts zeer licht was gekwetst. Het Rotterdamsch tooneelgezel- schap, onder directie van den heer C. Van da Veldo, mocht gisteravond in „Hotel du Nord" wederom voor een goed bezette zaal optreden. Opgevoerd werd het kluchtspel „Robert en Bertrand of de Lustige Vagebonden". De in dit stuk optredende dames en heeren kweten zich vry goed van hun taak; hun spel werd met belangstelling gevolgd. Een ieder deed zyn best om het geheel goed te doen slagen, wat dan ook volkomen gelukte, zoodat men voldaan huiswaarts keerde. Sedert Septomber jl. is hier ter stede een vereeniging opgericht van agenten van politie. Op initiatief van den agent v. P. werd op den 13den dier maand een vergade ring belegd, die door een bevredigend aantal hunner werd bezocht en alwaar door v. F. voornoomd het nut van vereeniging werd besproken, met het gevolg, dat alle aanwezi gen als lid toetraden, waarna werd overgegaan tot het kiezen van een bestuur, aan hetwelk tevens werd opgedragen een ontwerp-regle- ment samen te stellen; op een volgende ver gadering werd dit door allen goedgekeurd en aangenomen. De vereeniging stelt zich ten doel: a. door samenwerking harer leden do kameraadschap te bevorderen; b. met gooorloofde en gepaste middelen en met in acht-neming van alle eischen, hun door den dienst gesteld, te trachten hun positie te verbeteren; c. door het verstrekken van voor den po litieman meest noodzakeiyke wetboekon to trachten hem in zyn vak te bekwamen. Zy draagt den naam „Door eendracht saam- gebracht", en bestaat uit eereloden, leden en donateurs. Haar leden zy telt er 78 zyn uitslui tend agent van politie hier ter stede en heb ben reeds van heeren Burgemeester en Com missaris van Politie do toezegging van hun steun ontvangen. Al dadeiyk heeft hot Bestuur de hand aan den ploeg geslagen en by den heer O. v. P. een verzoek iDgediend tot hot verkrygen van moor rust en minder aantal diensturen met meer vryen tyd. De toezeggingen, door dien heer op dit ver zoek gedaan, zyn niet geheel in overeenstem ming daarmede, doch voor een gedeelte is daaraan reeds te gemoet gekomen, zoodat ook de agenten voortaan enkele uren per 12 dagen te midden van hun huisgezin kunnen doorbrengen. Te Uitgeest derailleerde Zater dagavond de machine van trein 162 der H. S.-M. De weg werd zoo versperd, dat de treinen langs verkeerd spoor moesten vertrekken, echter niet dan na groote vertraging te heb ben ondergaan, aangezien er geen machine aanwezig was om het te bespoedigen. De steiger voor do vier, voor rekening van den heer H. J. Nederhorst to Gouda in aanbouw zynde hoerenhuizen op de Kleikade stortte plotseling in, in zyn val vier werklieden medesleepende. Eén dier werk lieden werd 'Jwaar gewond naar het stedeiyk gasthuis gebracht. Als oorzaak van dit ongeval moet worden beschouwd het overbelasten van den steiger op één punt, niettegenstaande de herhaalde waarschuwingen van den by het werk aan wezigen opzichter. In zake den bekenden kinder moord te Tilburg zyn weer door den rechter commissaris twee getuigen uit Utrecht en de moeder van den beklaagden schilder M. gehoord. {T. Ct Voor de rechtbank te Arnhem stond Zaterdag terecht de schipper A. C. Van Rooy, wien wordt ten la6to gelegd, dat hy op 21 Oct. jl. in een herberg te Nymegen Anton Ruiters by een vechtparty zoodanig heeft ver wond, dat deze eenige dagon na de verwonding overleed. De beklaagde bleef ondanks stellige ver klaringen van verschillende getuigen hard nekkig ontkennen. Op verzoek van het O. M. werd de zaak, ten einde nog een tweetal getuigen te hooren, uitgesteld tot Zaterdag a. s. Dezelfde rechtbank veroordeelde Anton Hartink wegens diefstal van zilveren lepeltjes en gouden voorwerpen te Arnhem tot een ge vangenisstraf van 7 maanden en wegens diefstal van een pantalon en een pyp tot 3 maanden*

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1