co o ft ADVERTENTIES. Eóst ea mwon ng P K| ft Kl ft Q By den aanval der Boeren op Vryheid eerden kolonel Gowne, luitenant Woodgate 19 man gedood en zyn 30 man krygsge- fahgen genomen. Kolonel Blomfleld, die met ersterkingen aanrukte, verdreef de Boeren jan Schooper8nek en behaalde daarby een isnzioniyken buit, wat reeds gemold werd. Do telegrammen van de correspondenten te renqo-Marquez over het bedryf van de Boeren foy Avoca en Komatiepoort geven weinig nieuws. De berichtgever van de „Daily Express" igt dat do troepen te Komatiepoort Vry dag nacht in hun loopgraven geslapen hebben, en dat het garnizoen zeer verzwakt is doorziekte. De „Daily Express" zegt te weten, dat de [regoering, na de jongste „rampen" in Afrika, Kitchener niet alleon de vrtJe hand zal laten in militaire zaken en algemeene administratie, maar ook do wyze waarop er gestraft moet worden, aan hem zal overlaten. Eerst dacht men deze laatste maatregelen zelf voor te ;6chryven, maar de regeering gelooft nu niet moer dat een strenge wijze van oorlogvoeren den rassenhaat zoozeer zal verergeren, dat ze meer kwaad dan goed zou doen. En dus, zegt de berichtgever, „zal Kitchener voortaan de Caesar van de Kaap zijn" (de Alva of de Weyler juistor, maar een Kitchener heeft zoo'n bjjnaam niet eens nooaig). Hetzelfde blad meldt dat binnenkort 5000 man bereden troepen uit Engeland naar Zuid- Afrika scheep zullen gaan, en dat nog eenige duizenden paarden gezonden worden daaren boven. Lord Kitchener heeft namelijk het Britsche departement van oorlog dringend om meer bereden manschappen gevraagd en in verband daarmede is besloten alle beschikbare bereden infanterie en cavalerie naar Zuid-Afrika te zenden, zoodra daartoe gelegenheid bestaat. Dientengevolge zal de werving voor „Imperial Yeomanry" worden heropend. Een by het ministerie van oorlog te Londen ontvangen telegram meldt, dat de Boeren- strijdmacht, die bij deMagaliesborgen gevochten heeft, zich in twee deelen heeft gesplitst, waarvan het eene naar het noorden en het andere naar het zuiden is afgetrokken. Een der artikelen, waarvoor de heer De Jong, hoofdredacteur van de „Worcester Advertiser", is gevangengenomen en vervolgd zal worden, luidt als volgt: Do volgende schandalen werden ons ver haald door e9n broeder van een krijgsgevangene, ongeveer 14 dagen geleden, welke hier door kwam als zoodanig en hetwelk voor roker kan aangenomen worden. Geliefde broeder, zeide hy, het is voor u en alle Koloniale vrienden en bloedverwanten on mogelijk te begrijpen hoe laag en gemeen de strijd wordt gestreden door de Engelsche leger macht, en nog onbegrijpelijker zal het voor <Je goheele wereld zyn, als ik u mededeel, dat door deze Bngelschen onze arme geliefde vrouwen en kindertjes in koelen bloede worden vermoord. -Ongeveer 14 dagen geledon, voordat ik ge vangengenomen werd, gebeurde er eon van da grootsto en laagste gruwelmoorden als er waar schijnlijk ooit door de „barbaren" gepleegd gyn; dit was namelijk in den omtrek van Boshof. Een zekere Boer, aldaar woonachtig, die zich wegens omstandigheden, noch by de aer.e, noch by de andere party had aange sloten, werd op zekeren dag, nu ongevoer 1 of 4 maanden geleden, beschuldigd van go weren en ammunitie op zyn plaats verborgen Je hebben voor een der Boerencommando's. De man werd (alhoewel niet schuldig) tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Gedurende dezen tyd werd zyn plaats van fc»p tot bodem onderzocht, doch niets werd gevonden. Nadat deze arme man de onver diende straf had doorgegaan, word hy als krijgsgevangene beschouwd en als zoodanig vervoerd naar een der Boorenkrygsgevangenen- fcampen, hetzy St.-Helena of elders. Do ongelukkige man liet achter zyn dierbare vrouw en vier kinderen. Een of twee dagen na zyn vertrek kwamen een paar Engelsche gelden de woning binnen, sloten de deuren en staken de gordynen in de vlam. De vrouw, hierdoor zeer bevreesd zynde, werd toen door die menschelyke wezens aangevat en gedwongen, op wreede wyze, aan hen mede te deelen waar de geweren en ammunitie verborgen waren. De arme vrouw, omsingeld van haar geliefkoosde kinderen (welke van tyd tot tyd door deze krygshelden werden teruggestooten), gaf toen ten antwoord, dat zy kon zweren voor don Heiligen God, dat er geen enkel geweer, noch patroon of iets van dien aard, op hun plaats verborgen was. Intusschen waren do gordynen door de vlammen tot rook en ascli verteerd. Hot buis ,werd echter niet door de vlammen aange tast; doch de lage gomeene kerels plaatsten aan de vier hoeken van het huis een zeker aantal dynamiet, om het op die manier te vernielen. Toen kwam de zaak pas aaD. De heldhaftige krygsman en bevelhebber over een gedeelte van de troepen der be schaafde Engelsche natie klopte met ge- wol aan de deur van het huis, waar steeds deze arme vrouw en kindertjes op hunne knieën den Hemelschen Yader smeekten om verlossing. Zeggende: -,1k geef u 10minuten tyd om my te verwittigen en aan te wyzen waar de wapenen en ammunitie verborgen zyn, en indien u hieraan niet voldoen zal, zal ik huis en al in de lucht laten vliegen". De arme vrouw viel op haar knieën voor den wreedaard en smeekte hem toch haar en haar kindertjes te sparen, terwyl God haar getuige was, dat er niets van dien aard op de plaats, noch in het hui3 verborgen was. Als van hare zinnen beroofd stond de armo vrouw met haar vier onnoozele kindertjes en toen de tien minuten verstroken waren, vloog huis en al in de lucht, door dynamiet opge blazen, en de puinhoopen verborgen deiyken van het betreurenswaardige vyftal. Moge do goede God hun zielen hy Hem opnemen 1 :t Een andere moord geschiedde er eveneens, ging de spreker voort Een vrouw van een der Transvaalsche Boeren, welke nu nog in het veld is, ten einde te stryden voor vryheid en recht, was by een harer familieleden voor .zekeren tyd gelogeerd, toen zy, twee dagen nadat zy een zoontje ter wereld bracht, be- locht werd door een 7-tal krygsmannen, zoo genaamd „Tommy Atkins"; het kleine wichtje werd der moeder ontnomen en by de beentjes gevat door een der Engelsche krygshelden en vervolgens met het kleine hoofdje tegen het ledikant geslagen tot het den laatsten adem uitblies; alstoen werd het lykje buiten de deur gesmeten als was het van een doode hond of kat. Toen begonnen deze vervloekte ellendelingen „hun spel met de armo vrouw, die 48 uren te voren een kindje ter wereld had gebracht." De arme vrouw werd daar zoo laag en liederiyk behandeld door dit zeven tal, dat zy na eenige uren den geest gaf en zoodoende met haar kind op de ellendigst© wyze vermoord werd. Na dit vernomen te hebben kunnen wy ons zolven afvragen: hoe kan hot mogeiyk wezen, dat zulke gruwelyke moordenaars, niet op een kritiek oogenblik door de Hand van den Almachtige worden verpletterd? Doch wy mogen niet beschikken over de Almacht. Hy weet hoe .Zyn straf toe te brengen en in welk „tydstip". Echter kunnen wy ons zelf afvragen, moeten wy nog langer gedoogen, dat onze vaders, moeders, broeders, zusters, familieleden, ja zelfs onze kindoren door dozo doortrapte, gemeene, lage moordenaars worden om het leven gebracht? Of is de tyd nog niet aangebroken, om deze beschaafdo natie te gebieden of hun voor hun misdaden t© straffen? Is het woord „natie" niet een te schoon woord om hon, die lage moordenaars, met dezen naam te betitelen? Reeds hebben de vrouwen van deze Kolonie gedaan wat hun in het vermogen was, om dozen blooaigen, ongeoorloofden oorlog, tot oen stilstand te brengen, wy allen zyn overtuigd dat aan al hun goed werk, al hun smeekschriften en gebedon aan het vorstondom genent, geen gehoor is gogeven. Welnu, dan mannen, Afrikaanders, zyt gy tevreden mot dit aiies, of bezit ge niet zooveel holdliafiighcid om uwe monden te openen, en te trachten esn verandering in dezen schandelijken toestand te brengen? O, tyden, o zeden I Waar is uwe vervloeking? Tweotlo Kamer. Zitting van heden, (Per telegraaf.) Staatsbegrooting voor 1901. Hoofdstuk VIII. Oorlog. Voortzetting der beraadslagingen over hot amendement dor hoeren Truyen en Van Vlymen tot het verleonen van schadeloos stelling aan minvermogend© oudors van miliciens, ingedeeld by de bereden wapens zonder dit gevraagd to hebben. Na bestrijding door do Comm. van Rapp. en door den Minister van Oorlog die het amendement ontijdig noemden wordt het door do voorstellers ingetrokkon. De verschillende artikelen worden hierna goedgokeard. By het artikel nopens do hospitalen, zogt de heer Serct, dat do wyzo, waarop do Minister het hospitaal to 's-Giavenliage wil restauroereu, weinig zal baten. Hy wonscht stichting van eon geheel nieuw bospuaal. De Minister heeft hiertegen bezwaar wegens de kosten, doch verklaart ten slotte, op nade ren aandrang van den hoor Serel, dat hij het uitgetrokken geld alloen zal bezigen voor het doen van onderzoekingen. Vostingbegrooting. De heer Ilenncquin wenscht opheffing van do vesting T;r Neuzen. De heer Seret ko:nt op tegen do stelling des Ministers om in 1901 slechts woinig uit te geven voor de stelling Amsterdam. Hy acht dit onverantwoordelijk en zogt, dat het den schijn heeft alsof de Minister goen waarde meer hecht aan de stolling Amsterdam. Do heer Van Kol bestrijdt daarentegen het voortzetten der werken van de steliing Amster dam en wijst op het oordeel van deskundigen, die de doelmatigheid der nieuwe Hollandsche waterlinie krachtig hebben bestreden. Spr. treedt verder in uitvoerige beschou wingen ten betooge dat de geheelo stelling Amsterdam, waarvoor 23 millioen is uitge geven, niets tot do verdediging des lands zal kunnen by dragen. Spr. tracht dit in by zon derheden uiteen te zetten en vraagt den Minister wat hy met al de millioenon heeft gedaan. In plaats van zware forten ia hot beter ie hebben beweegbare verdedigings middelen. Voorts meent spr. dat de tyd der vestingen voorby is in de militaire geschiedenis. Hy wil schorsing der uitvoering van de Vestingwet on het geld besteden voor een goed volksleger. De heor Verhey dringt aan op groote slag vaardigheid der kuatforten en meent dat uit de geheime nota des Ministers blykt, dat de Ainsterdam8che linie volstrektnoodzakeiykis, omdat Nederland zich moet verdedigen zoolang het kan. De Minister spreekt van „politiek" in den zin van opportunitoit. En hierin gaat spr. met den Minister mode, om hem in de gelegenheid te stellen de leger- wetten te verdedigen. Intusschen schynt het alsof de Minister niet zeer veel meer hecht aan de vesting Amster dam, wat hiervan zy, spr. hecht zeer veel aan de levende strydkrachten, maar wil ook een behoorlyk verdedigbare reduitstelling. Spr. komt verder op tegen de pessimistische beschouwingen van den heer Van Kol. De Minister van Oorlog zegt, dat, wanneer hy niet vertrouwde zyn legerwetten te zullen kunnen verdedigen, hy reeds lang zyn porte feuille zou hebben nedergelegd. De Minister beantwoordt de verschillende opmerkingen van den heer Van Kol en zegt, dat, als zyn legerwetten worden aangenomen, voldoende in de behoefte der verdediging zal kunnen worden voorzien. De Minister komt verder op tegen hetgeen de heer Van Kol van een guerilla-oorlog heeft gezegd on meent, dat wy de overtuiging moeten vestigen, dat by ons de oorlog lang zal duren. De Minister weet niet of waar is wat sommigen zeggen, dat Engeland aan de Zuid- afrikaan6che Republieken den oorlog heeft opgedrongen, maar als het den langen duur van den oorlog had kunnen voorzien, dan weet hy niet of Engeland dien wel zou zyn begonnen. De Veatingbegrooting is goedgekeurd na verwerping met 64 tegen 17 stemmen van een amendement der socialistische Kamerleden om de Ve8tiDgbegrooting te verminderen met f 842,000 ten einde daardoor de Kamer te laten uitspreken dat zy in de verdere voltooiing der stelling van Amsterdam op den bestaanden voet voorloopig geen heil ziet. De Oorlogsbegrooting werd aangenomen met 74 tegen 7 stemmen. Over de Waterstaatsbegrooting werd geen algemeen debat gevoerd. MarïcttoerioUtea. Rotterdam, 18 Deo. Vee. Aanvoer 76 Paarden, Veulen, 2 Ezels, 1122 magere Runderen, 616 vette Runderen, 276 vette en graskalveren, 107 nuchtere Kalveren, 3 Jjehapen of Lammeren, Varken, 163 Biggen, 1 Bokken of geiten. Men noteert: Vette Runderen lste qual. 64 a 2de qual. 60 a 3de quaL 60 a cents. Ossen lste qual. 66 a 2de quaL 64 a 3de qual. 66 a cents. Stieren lste qual. 60 a 2de qual. 64 a 3de qnal. a cents. Kalveren lste qual. 96 a,2de qual 85 a 76 cents, alles por K.G. Wegens grooten aanvoer, handel tamely k. Melkkoeien f 220 a f 170, Kalfkoeien f 230 a ƒ165, Stieren f 180 a f 90, Pinken f 76 a ƒ50, Graakalveren 45 a f 30, Vaarzen f 120 a 76, Paarden ƒ200 a 30. Handel zeer goed. Boter. Aanvoer: 41/8 en 63/10 ion en 484 etukken van lis kilo. De pry'zen waren als volgt: lste qual. 64, 2de qual. f 50 en 3de qual. 46. Voor stukken van '/3kilo werd 65 a 60 ets. betaald. Bodegraven, 18 Dec. Kaas. Aangev. 170 wagens, le zamen 8263 stuks, wegende 46023 KG. Prijs lste soort Goudsche ƒ26.60 a zwaardore 27.— af—, 2de soort 21.50 a 24. Derby kaas, pry's 1st© soort 26.a f2de soort f a Edammer Kaas, prya lste soort f 29.60 a 2de 600rt 25.a 27.—, wagen8 Leidsche Kaas, a fhet schippond. Handel matig. Amsterdam, 17 Dec. Op de veemarkt waren aangevoerd 394 runderen, van welke do prijzen wuiea: vette koeien late qual. 64 a 08 c., 2de qual. 58 n c., 3de qual. 54 c. per kilo; 75 melk- en kalfkoeioh ƒ120 a 240; 4(3 nuchtere kalveren 7 a f 11, graskalveren a f 5 schapen fa 560 votte varkens, 38 a 42 c. per kilo. Alkmaar, 17 Nov. Vee. Kooien per K.G. ƒ0.50 a 0.53. Vette Kalveren 40 a 106; id. per K.G. ƒ0.70 a ƒ0.90; nuchtere id. 8.—a 18; Schapen 20.a 30.Lammeren a vette Varkens per K.G. ƒ0.40 a ƒ0.42, magere idem 13 a ƒ16. ACADEMIENIEIIiycl, Loidon: Heden zyn alhier bovordord tot doctor in do staatswetenschap, na het ver- dodigon van Stellingen, mr. J. Van Gelcin Yitringa, geboren te Arnhem, en mr. B. Tb. Van Heemstra, geboren te Harlingen. Geslaagd zyn: voor hot doctoraalexamen in de rechton de heeren G. J. J. Do Mooy, G. J. Sybrandy en H. Van Goudoever; voor het candidaats examen in de godgeleerdlioid, 2de gedeelte, do hoer F. J. Van Hazencarspel. Do heer H. J. Lycklama a Nyeholt, die gisteren promoveerde verkreeg den hoogsten graad, cum laude. Groningen. Op "Woensdag 19 dezer, des namiddags te twee uren, zal in het Groot- Aujitoriuni van het Academiegebouw alhier eon buitengewone plechtigheid plaatshebben; door den Acadeinisehen Senaat zal alsdan by publieko promotie aan den heer C. Stoffel benui is causa het doctoraat in de Nederland- sclio lettoren worden verleend. Utrecht: De senaat dor Utrcchtsche universiteit heaft den heer A. J. Vordorman, inspecteur van den civielon geneo3kundigen dienst op Java en Madura, tot medicinae doctor honoris causa benoemd. liericelyho öei*lckr u. Woubrugge: Necl -Ilorv. Gemeonto. Woensdag avond geen dienst. 13 U 1XE IS I.j A IV ITranlcviJlc. De Kamer zette gisteren het debat over het amnestie-ontwerp voort. De heer Yazeillo handhaafde zjjn amende ment (waarna 1, strekkende om verraad en spionnago uit te sluiton van de amnestie, reeds in de zittiüg van Donderdag jL is aan genomen). Hy zeide, dat hy niet de Dreyfua- zaak weer wilde ophalen, maar een gelegen heid tot redres openlaten, voor het geval zich een novum voordeed. Hy hoopte dat de tweede paragraaf van zyn amendement (om val8chheid in geschrifte en valsche getuigenis uit te zonderen) met algemeene stemmen zou worden aangenomen. De minister president wees op de strekking van do door den heer Vazeille voorgestelde uitzonderingen. Het zou wel is waar mogeiyk z\jn staande te houden, dat het voornaamste bewysstuk uit het proces niet het werk van Dreyfus wasmen zou zekere getuigen kunnen vervolgen en de proceduren nietig kunnen verklaren, men zou de rechters kunnen ver volgen en op die manier het proces her openen maar dat zou weinig politiek zyn en de Regeering zou het als een onvergeeflyke fout beschouwen daartoe over te gaan. Men tracht weer een verwarden toestand in het leven te roepen, waarin het nationalisme zich zou kunnen ontwikkelen. Spreker noodigde de meerderheid uit, terug te komen op het program, dat zy in eenstemmigheid met de regeering nastreeft; hy stelt de quaestie van vertrouwen, en vraagt aan de meerderheid, het hoogste belang der Republiek tot richt snoer te nemen. (Uitbundige toejuichingen). De heer Méline, door Breton in het debat gehaald, verdedigde zyn houding tydens zyn ministerie. Hy zeide o. a.: „Ik verzeker, dat de verificatie van het dossier, door generaal Billot verricht, aan het licht bracht, dat de persoon van Dreyfus schuldig was." De algemeene beraadslagingen werden ge sloten. 2 van het amendement-Vazeille werd verworpen met 341 tegen 90 stemmen, en het geheele amendement daarop met 313 tegen 60 stemmen. Bpnxye. In de Kamer las gisteren de minister-president Azcarragua de koninkiyko boodschap voor, waarin het huwelyk der prinses van Asturië met den zoon van den graaf van Caserta wordt aangekondigd. Daarna begaven de ministers zich naar den Senaat om dezelfde boodsohap voor te lezen. De boodschap, die door al de ministers onder teekend is, luidt: De regentos beveelt ons aan de Cortes haar besluit mede te deelen tot machtiging van het huwelyk harer dochter met prins Charles van Bourbon. Oroo4«Br<tAniti9« De Manchester „Evening News" zegt, dat lord Roberts' intocht in Londen zal worden opgeluisterd door de tegenwoordigheid" van 46,000 man troepen vrywiliigers, reserve en militie. Het Engelsche parlement blykt verdaagd te zyn tot 14 Februari. Rusland. Na het staken van de militaire operaties van de Russen keerden de bewoners van de Chlneesche en Mandsjoerendorpen aan de Chineesche zyde van den Amoer terug; daar evenwel de meeste plaatsen verwoest zyn, stichten met vergunning van de Russen de overheden nieuwe nederzettingen; daar nu Chineesche overheden en ambtenaren zich niet meer in Mandsjoerye bovmd6n 6n het Russische militaire bestuur zich niet mengt in de zaken van het bestuur van Chineesche nederzettingen, laat men de dorpsbewoners hun oudsten zelf kiezen. jVIoiiteu eg-ro. De Vorst viert 19 December zyn 40-jarig regeeriDgs-jubilouan, dat wegens den dood van Koning Humbert was uitgesteld. Hy zal op dezen dag don titel van Koninklyke Hoogheid aannemen, wat zyn staatsraad hem in een adres verzocht hoert. China, Naar men van gisteren uit. Peking seint, heelt de Engelscho gezant Satow wyziging gevraagd van een door de gezanten beiangryk geacht punt ia do gemeenschappelijke nota [betreffende de voorioopige vredesvoorwaarden.] Dit zal nog moer oponthou I veroorzaken, daar de gezanten hun Regeeiingen dienen te raadplegen. De gezanten woigeren omirent het gemaakt bezwaar in bjz>niorhodon te treden, maar erkennen, due vry wat meer diplomatieke stappen er het gov; g van zullen zyn. Tc I e fx r a tn e :i. LONDEN, 17 Dec. (R. O.) De „Evening Standard" meldt, dat volgens een hier ont vangen telegram do Engelschen heden, van het aanbreken van don dag af, gevochten hebben met een Boerenleger, geschat op 1500 tot 2000 man, dat onlangs op zyn tocht naar het zuiden was tegengehouden. De Boeren, heet het verder, werden by do Oranjerivier omsingeld en na verscheiden uren vochtens geheel verslagen; ze hadden veel dooden en gekwetsten, en veol werden gevangengenomen. LONDEN, 17 December. (R. O.) Deregeoring deelt mede, dat sir Alfred Milner zynverblyf zal vestigen te Johannesburg. Dit geschiedt alleen om gezondheidsredenen en wordt niet bedoeld als een vaste beslissing van de vraag wat de hoofdstad van Transvaal zal zyn. BERN, 17 Dec. (R. O.) Het voorstel van den heer Manzoni ten gunste van scheids- rechterlyke beslissing in den Zuidafrikaan- schen oorlog, is ingetrokken wegens den tegenstand van den Bondsraad en de algemeene afkeuring in parlementaire kringen en in de pers. BERLIJN, 17 Dec. (R. O.) De Duitsche consul te Malaga meldt: „Van de bemanning van de „Gneisenau" zyn vermoedeiyk acht en dertig man omgekomen, onder anderen de gezagvoerder Kretschmann, de eerste offi cier Derninghaus en de lste machinist Prüfer." Het ministerie van marine zegt, dat het biykbaar zoo moeiiyk is de namen van do verongelukten vast to steil8n omdat de ge redden door de geheole stad verspreid onder dak zyn gebracht. MALAGA, 17 December. De bemanning der „Gneisenau" was 450 koppen sterk. Er liggen 39 gekwetsten in de hospitalen en van de overige geredden zyn 125 in de kazernes, 150 in het Raadhuis ondergebracht. BERLIJN, 17 Dec. (R. O.) Een telegram van gisteren uit Peking meldt, dat Li Hung- Chang riek ligt aan influenza, Hy wordt behandeld door dr. Velde, den geneesheer van het Duitsche gezantschap. ROME, 17 December. (R. O.) In een heden gehouden toespraak zoide Z. H. de Paus be droefd te zyn over het conflict tusschen Italië en de Kerk, ten gevolge waarvan het recht word geschonden. „Hot is waariyk een ramp voor ons, dat het geweld den Pontifex heeft beroofd van zyn wetlige souvereiniteit. Wy willeD, dat het recht van hot Pausdom ongo- schonden blyve. Wy verklaren, dat noch de tyd, noch de achtereenvolgende regeorders het nooit verjarende recht van den Pontifex kunnen onderdrukken of verminderen." KAAPSTAD, 17 Dec. (R. O.) De Kaapsche regeering ontving de mededeeling, dat een strydmacht van 700 Boeren de grens van de Kaapkolonie overtrok by Aliwal-Noord, en Knapdaal, ten noorden van Albert-junction, bereikte. KAAPSTAD, 17 Dec. (R. O.) Nadat de Boeren Zaterdag over do Oranjerivier, ten westen van Aliwal-Noord, de Kaapkolonio waren binnengedrongen, kwamen zij in ge vecht met de Kaapsche bereden infanterie en Brabant's ruitery, die met verliezen terug trokken. KAAPSTAD, 18 Doe. (li. 0.) Volgens een telegram uit AliwaLNoord van 17 dezer trok een Boeroncommando, naar gemeld wordt onder Hertzog, Zondag over de Oranjerivier tusschen Odendaalstroom en Bethulie. Het aantal dezer Boeren wordt op 600 geschat. Het tweede eskadron van Brabant's ruitery zette de Boeren na, wien door de uit Aliwal- Noord gezonden Kaapsche politie en een uit man schappen van verschillende wapens bestaande patrouille de weg werd versperd. ALIWAL NOORD, 17 Dec. (R. 0.) In het gevecht by Rouxville op den 13den nam slechts éón eskadron van Brabant's ruitery aan den stryd deel. De verliezen der Engelschen bedroegen: acht man gedood, achttien gewond, waarvan drie inmiddels overleden, en 48 gevangengenomen door de Boeren. UEI3>K3:, IS ■ft-CviCsubej'. - Volgens mededeeling van wélingelichte zjjde zou in hot wotsontwerp betroffende het huwelijk van H. M. de Koningin worden voor gesteld aan den aanstaanden Gemaal het Nederlanderschap too te kennen en een jaar- ïyksch inkomen uit 's lands kas, dit laatste ochter niet gedurende het leven zyner Gemalin. De naturalisatie van den Hertog zou o. a. zyn uittreding uit hot Duitsche Staatsverband ten gevolge hebben. - Te Arnhem is op 72-jarigen leeftyd over leden de hoer D. Boes Lutjens, oud-resident van Amboina. Ds. Beots te Arnhem, van wien de marmeren buste van Nic. Beets in het Ryks- rauseum afkomstig is, ia thans bezig met een buste van de Koningin, waarvoor H. M. een paar malen gozeton heeft. Do buste is bestorad voor Bronbeek. Hot stoomschip „Bundesrath" (uitrei3 vertrok 16 Dec. van Zanzidar; de „Burge meester Den Tex", van Batavia naar Amster dam, ia 18 Dec. Dungoness gepasseerd; de „Elbing Yan Java naar Amsterdam, vertrok 17 Dec. van Cochin; de „Kronprinz" (thuis- rois) vertrok 16 Dec. van Durban; de „Lom bok", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 Dec. van Suez; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vortiok 18 Dec. van Cama- ran; de „Prins Froderik Hendrik", van Am sterdam naar Paramaribo, passeerde 16 December Dungenoss; do „Reichstag" (thuis reis) vertrok 16 Decomber van Zanzibar; de „Pottedam", van Niouw-York naar Rotter dam, passeerde 17 Dec. Lizard; do „Salak", van Rotterdam naar Java, arriveerde 16 Dcc. 1g Southampton; de „Spaarndam" vertrok 16 Dec. van Nieuw-Yoxk naar Rotterdam; de „Merapi", van Rottordaiu naar Java, passeerdu 15 Dcc. Kaap del Armi; do „Prinses Amalia", van Ams-erdam naar Batavia, vertrok 17 Dec. van L'oriai. Oog-tgeest. Maandagavond hield de ysclub Oogstgeoit ten huizo van don kastelein N. P. v. d. Drilt alhier, wederom haar gewone jaar vergadering. Nadat de leden door den voorzitter wolkom waren geheeten en de vergadering geopend waa, werd verslag gedaan door den seciotaris, den heer J. Verhoef Jwzn., over den toestand der vereeniging, waarna de hoer G. Lubbo als penningmeester rekening en verant- woc.i-'huj b;cd dor geldeu over het afgeloopen j ïar. .1 Igens werden tot bestuursleden her kozen 11 :.cc-ien G. Zeestraten, J. C. Spaargaren. J. Yo.iioof Jwzu., J. P. Driessen, N. Breedyk en L. Scouten, lerwyl in plaats van wyion don weledelgeboren hoer J. J. Baron Taets van Amc iongen gekozen word de heer M. Do Kluyver. Toen nog oen g&ruimon tyd over de bolangon der vereeniging gesproken was, weid, na ge houden rondvraag, do vorgaderiag door deu voorzitter geslote». Heden overleed, tot onze diepe droefheid, tydig voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onzo innig geliefde Echtgenoot en der Kinderen zorgzame Vader de Heer B. H. HANS3EN, in leven Hoofd dor School to Stompwyk, my nalatende 8 Kinderen, te jong om het zware verlies te boseffeD. Wed. E. HANSSEN Reckek» 10726 13 en Kindoren. Stompwijx, 14 December 1900. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot ons aller diepe droefheid, tydig voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze harteiyk geliefde Zoon en Zwager de Heer B. H. HANS3EN, te Stompwyk, in don ouderdom van ThermotntUrstandgisteravond om 8 uren 8.5° O. Fahr.helt, hedenmorgen om 8 uren 3.5° O. 38.3° F., 'a middags om 12 uren 4° O. 89.2* F., '«namiddags om 4 uren 4° CL 39.2- F. 42 jaren. Lisse, Leiden, Ll83E, Leiden, 10727 22 H. RECKERS. A. RECKERS Van Saagsvkldt. Th. VAN RUITEN. W. VAN RUITEN- Reokers. A. THEISSEN. S. THEISSEN - Reckebs. AMALIA RECKERS. F. STRAATSBURG. A. STRAATSBURG- Reokers. 14 December 1900. Heden overleed, te Bussum, na een langdurig lyden, onze geachte Zwager de Heer P. ALKEMADE, in don ouderdom van 59 jaren. 10738 7 Uit aller naam, P. J. WALENKAMP. Leiden, 18 December 1900. Do Heer en Mevrouw KAN Peelen betuigen hunnen hartelyken dank voor de vele bewyzen van belangstelling by de geboorte hunner Dochter ondervonden. 10736 8 Leiden, 18 December 1900. Kraamvisites icorden afgewacht Don derdag 20 Dec. van 41/,. Voor do vele en harteiyke bewyzen van deelneming, zoowol van binnon als buiten de stad ondervonden by het overiyden van onze innig geliefde oudste Dochter en Zuster MARGA- RETHA ELISABETH WILSCHUT, betuigen wy onzen bartoiyken dank. J. P. WILSCHUT. J. WILSCHUT v. Rijn. P. WILSCHUT. 10711 14 G. WILSCHUT. E. S. C. WILSCHUT. A. WILSCHUT. Leiden, 18 December 1900. Een Heer, z. b. b. h. h., vraagt met 1 Januari a. s.: in een net burgorgozin. Brieven met prysopgave onder No. 10723 Bureel van dit Blad. w 01

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3