joeut8chof te bespreken een hem op te dragen onderzoek naar de adat in do residentie Menado als voorboreiding tot de codificatie van het inlandsch rocbt in dat gewest. Benoemd: Tot voorzitter van den landraad |c Menado, het lid van den raad van justitie te tfakasser Mr. F. C. Hekmeyer; J' tot ambtenaar bij de in- en uitvoerrechten en aicijnzen, 13. J. Keizer, thans tydeljjk belast met dr waarneming dier betrekking; ot hulponderwijzer aan de kweeksohool voor jnl mdsclie onderwijzers te Djokjakarta, de onder- jrfjtor 3de kL bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen J. A. F. Sterrenburg. Belast: Met do waarneming dor betrekking vrm adspirant-controlear bij het binnenlandsch be duur op de bezittingen bruten Java en Madoera, da adjunct-houtvester 2de kl. bij bet boschwezen op Tava en Madoera T. Walter. Verlengd: Tot ultimo December 1901, de wer :zaamstelling van T. A. Wanters by de tot 's lands plantentoin te Buitenzorg behoorende berg- tuinen te Tjibadas (Preangor Regentschappen.) Bij den dienst der opiumregie. Benoemd tot depothouder: te Soerabaia, de tijdelijke opium-depothouder aldaar P. C. Pelupesfij; te Modjokerto [Soerabaia], J. R. 6. Ostreig, thans belast met de waarneming der betrekking van opium-depothouder tajiPasoeroean te Malang [PasoeroeaaJ, de bewaarder bij de marine-magazijnen te Soerabaia C. J. Van Enk. te Bondowoso Besoeki, de opium-depothouder te Besoeki J. A. Fracsz; te Probolinggo, de derde commies bij het depar tement van financiën Ch. H. Th. Lapré; te Pamekasan Madoera, de dorde commies ter algemeene secretarie H. A. Latuperisa. Tijdelijk benoemd: Tot depothouder te Madioen, de opium-depothouder te Malang, W. G. Hauff; te Kediri, F. S. Van de Graaff, thans tijdelijk depothouder te Modjokerto; te Toeloeng Agoeng [Kediri], do depothouder te Pamekasan, M. E. Slootman; te Ngandjoek [Kediri], de ambtenaar op wacht geld Ch. Yonng, laatstelijk commies der dorde klasse bjj den post- en telegraafdienst. Belast: Met de waarneiniug der betrekkiüg van assistent-resident der ondernoorigheden van Atjeb [Atjeh en Onderboorigbeden], de secretaris ^an hot gouvernement van Atjeb en Onderhoorig- ^den, jhr. J. K. F. H.von Schmidt anf Altenstadt. Gedurende de afwezigheid wegens ziekte of binnenlandsch verlof wegens ziekte van den titu laris met de functiën van voorzitter van de land raden te Poerwokerto en Poerbolinggo [Banjoemas], de griffier van genoemde landraden, mr. M. M. Taytélbaum. Ontslagen: Bij de exploitatie der Staats spoorwegen op Java. Op verzoek, wegens ziekte eervol uit zijn betrekking, de ouderopzichter 2de klasse, F. W. Wardenaar. DEPARTEMENT VAN MARINE. Benoemd bij de Gouvernements-Marine: Tot oden stuur man J. De Koning, daartoe door het opperbestcmr ter beschikking gesteld van de Indische regeering ®n geplaatst aan boord van bet stoomschip „Snip ie Tandjong Priok. Overgeplaatst: Van Hr. Ms. „Cerarn" paar het departement van marine de luitenant ter zee 2de kl. J. Van der Bilt. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Geplaatst: Bij aankomst bij het subsistentenkader te Batavia, de lste luitenant van gedetacheerd uit Nederland terugverwacht wordende P. Van Mauntz. De oorlog tussclien Engeland en Transvaal. De te 's-Gravenhage vertoevende- buitenge wone gezanten van den OraDje-Vrijstaat heb ben gisteravond van President Steyn een breedvoerig «chryven ontvangen uit Pieters burg in de Zuidafrikaansche Republiek, ge dateerd 13 October j.l. Staatspresident Steyn was de.n lOden. daar van Nelspruit aange komen op weg naar den Oranje-Vrtfstaat. Men was bezig het lager te verplaatsen naar Warm- bad. Z.H. Ed. meldt, dat de laatste berichten uit den Vrijstaat zeer bevredigend zijn. Hoofd- Icommandant C. R. De Wet gaat nog steeds voort met hulp en bijstand van het commando onder ZEd, Achtb. Rechter Hertzog den vijand veel afbreuk te doen, het spoor op to breken en voortdurend opgebroken te houden enz. Zij zijn er in geslaagd om na de overgave •van hoofdcommandant Prinsloo met zjjn man schappen te Slabbertsnek nab|j Ficksburg wederom commando's van circa negen duizend man op de been te krijgen, die zich voor genomen hebben tot het uiterste jtoete strijden. Nooit kan genoeg lof en dankbaarheid toegezwaaid worden aan hoofd commandant De Wet en rechter Hertzog voor hun onvermoeid© diensten en ijver aan den ,dag gelegd. Zij hebben alles opgeofferd, geven 'zich alle moeite en getroosten zich elk ongerief 'om onze zaak to bevorderen. Zooals misschien woder uit de couranten gebleken is, beschrijven de Engelechon den slag bff Dalmanutha naby Machadodorp als een der zwaarste in dezen oorlog geleverd. Het gevecht duurde een geheele week en hebben de manschappen der Johannesburgsche politie zich aldaar grooteiyk door hun dapper heid onderscheiden. Onze commando's werden jevenwel teruggedreven nadat een positie van de Johannesburgsche politie een geheelen dag met veertig kanonnen was beschoten en her haalde malen bestormd, doch de Engolschen hadden zeer groote verliezen. Zooals ook reeds bekend is, is ZHEd. President Kruger op aan drang van de gezamenlijke uitvoerende Raden der beide Republieken naar Europa vertrokken, om voor zoover mogeiyk ook zyn invloed te gebruikeD# ten einde dezen oorlog tot een voor ons bevredigend einde te brengen. De ;heer Schalk Burger, vice-presidont, regeert gedurende de afwezigheid van president Kruger. De Engelsche bevelhebbers trachten do ■Burgers op allerhande wyze den stryd te ,doen staken door hen te willen doen ge- flooven dat President Kruger naar Europa 'gevlucht is en commandant-generaal L. Botha 'zyn ambt heeft neergelegd. Deze beweringen zyn natuurlijk totaal ODjuist en ZynHoogEd. doet zyn best den waren toestand van zaken 'aan de Burgers der Zuidafrikaansche Ropu- bliek duidelyk te maken en de valsche be weringen te wederleggen. Commandant-generaal L. Botha wordt met zyn commando's alhier verwacht. Zaken wor den op een behoorlyke basis geregeld. Zeer goed werk wordt verricht door generaal De la Rey, die nog steeds in de nabyheid van Pretoria werkzaam is. Ten slotte liet Staatspresident Steyn de gevoelens mededeel en, „dat zoowel Z.H.Ed. „als de leden der Regeering en Hoofdcom- „mandant De Wet nu nog meer dan ooit met '„den besten moed bezield zyn en volle ver trouwen hebben op een gunstigen uitslag „van dezen onrecht vaardigen oorlog." Z.HJSd. vertrouwt dat de gezanten en hun medelid zullen voortgaan alle pogingen aan te wenden om onze rechtvaardige zaak aan de buitenwereld behooriyk uiteen te zetten en haar alzoo te doen verstaan, dat wy vech ten voor vryhoid, ja voor huis en haard en dafc wy vast besloten zyn voor deze onze erfenis van onze voorvaderen tot het laatste einde te stryden en te volharden, Z.H.Ed. hoopt dan ook dat de verdere pogingen der gezanten tot bevordering van onze zaak met den zegen van den Aller hoogste mogen bekroond worden. Het zfin zeer belangryke en gelukkig voor het meerendeel verbiydende berichten, die gisteren en heden van het oorlogstooneel gekomen zyn. Aan overdreven optimisme zou men zich echter schuldig maken, door geloof te hechten aan het gerucht, dat gisteren te Beriyn liep, dat nameiyk De Wet generaal Knox zou hebben verslagen en gevangengenomen. Dat zou haast al te mooi wezen! De berichten zyn toch al mooi, vooral omdat er uit blykt, dat Transvaal weer schynt op te leven on voor een deel bevestigd worden de bemoedigende verklaringen, die Caserta, de boodschapper van Steyn, dezer dagen by zyn aankomst te Marseille afgelegd heeft. Jammer, dubbel jammer, dat de rechtmatige vreugde over dit mooie nieuws getemperd wordt door het verlies van generaal Lemmer, die by Lichtenburg (in het zuidwesten van Transvaal) gesneuveld is. Voor wie het niet weten, zy hier gezegd, dat Hexpoort niet ver van Wolhutterskop in. de Magaliesbergen, naby Pretoria, ligt, waar De la Rey de vorige week de helft van een groot Engelsch konvooi verbrandde onder het toebrengen van zware verliezen aan het escorte. Wy nemen gaarne de verklaring van lord Kitchener aaD, dat er in de Magaliesborgen ernstig gevochten is. Hy had or kunnen by voegen, dat ditmaal voor de verandering do verliezen aan Engelsche zyde zeer groot zjjn, zooals ook weer achterstaande nieuwe tele grammen aantoonen. Hot zal ochter wel spoedig blyken, dat de eerste telling van het aantal Engelsche ge sneuvelde soldaten weer veel te gering is en later door veol grootor opgavo zal gevolgd worden. Dat was vroeger by ernstige verliezen der Engelsche steeds het geval. Waarom dan ook nu niet 1 Zware verliezen en dan, behalve de officieren, maar negen man gedood, is moeiiyk samen overeen te brengen. Ook omtrent de vervolging van den dapperen De Weti geven de telegrammen weer nadere berichton. Duizend Canadeozen en achthonderd Austra liërs zyn den 13den December van Kaapstad naar huis vertrokken. Er was voel geestdrift, en de burgemeoster gaf olk van do manschap pen een herinnering mee. - Jfaar aanleiding van lord Kitchener's ver zoek om de herstelde woudloopers naar Zuid- Afrika terug te zonden, heeft de eerste minister van Queensland te kennen gegeven, dat hy zonder veel moeite een nieuwe troepen macht van 300 of 400 man voor Zuid Afrika zou kunnen lichten. Hoe schrikbarend allerlei ziekten blyven huishoudon onder het Engelsche logor in Zuid- Afnka, blykt uit oen opgaaf betreffende de zieken ondor do Imperial Yeomanry dus slechts een klöln gedeelte van de Engelsche troepen welke opgaaf met de laatste mail in Engeland is ontvangen. In het hospitaal voor de Imperial Yeomanry te Deolfontein lagen, op 19 November, 20 olficieren en 617 minderen; en in een kleiner hospitaal van de yoomen op Mac-Kinzie's- hoeve, in Maitland, werden ook nog 45 patiunton verpleegd. Transvaal in het Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis deelde do minister van oorlog sir John Brodrick eer gisteren mede, dat het aantal vreemdelingen, die uit Transvaal gezet zyn, 4386 bedraagt en dat een uit officieren en burgers samen gestelde commissie zal worden gevormd om de eischen tot schadeloosstolling te onder zooken. De vraag rakende hot verlof tot terug keer voor alle uitgezette personen zal in overwoging worden genomen, zoodra diegenen, die by het uitbreken van den oorlog ge dwongen werden Transvaal te verlaten, daar zyn teruggekeerd. Op de vraag van een der leden, waarom, nu lord Roberts toch verklaard heeft, dat de oorlog feitelyk gedaan is, de vrijwilligers tot het eind van d9n oorlog worden in dienst gehouden, antwoordde Brodrick, dat de oorlog nog niet in dien zin is afgeloopen, dat zy gemist kunnen worden, en dat hy het eind ook niet vóór het begin van het volgende jaar kan voorzien. Minister Chamberlain antwoordde aan een ander lid dat de commissie voor de concession alleen die zal hebben te onderzoeken, welke vóór de oorlogsverklaring door de Trans- vaalsche regeering werden verleend. Morgen wordt de buitengewone zitting van het Parlement gesloten. By de tweede lezing gisteron van de oorlogs- kredietwet in het Lagerhuis, voorspelde sir William Harcourt dat geen vermindering van belasting in Engeland te wachten is. Hy vroeg hoe het verwoeste en geruïneerde Transvaal iets zou kunnen bydragen in de oorlogskosten? De hongersnood is er waar- schyniyk on de mijneigenaars verzetten zich tegen de bydragen. Sir Clement Markharms maiden speech maakte diepen indruk op het Huis. Hy be toogde: dat de minerale rykdom van Trans vaal meer dan 500 millioen pond sterling bedraagt. Krachtig keurde hy de benoeming van Moneypenny en zulke menschen af. Sir Michael Hicks-Blach de minister van financiën, herhaalde, dat de mynen zullen be last worden, zoo niet dadeiyk, dan toch over twee, drie of vyf jaar, als de leeningen zullen moeten worden afgelost. Hij zette uiteen," dat lord Roberts in de benoeming van ambtenaren beperkt was door gebrek aan candidaten. Het ontwerp werd daarna voor de tweede maal gelezen. By de tweede lezing van de Appropriation- bill viel John Burns heftig de Megeermg aan over privileges, die aan de Volunteers en Yeoman waren toegekend. De Tones trachtten Burns door hun geschreeuw tot zwygen te brengen, maar zyn stem klonk donderend over hun lawaai heen. Sir John Brodrick, wit van woede, antwoordde, dat geen voorkeur was getoond, en dat zoowel de militie als de yeoman en de volonteers in Zuld-Afrika moesten blyven. Het ontwerp werd zonder stemming ln tweede lezing aangenomen. Op een vraag van een lid van het Lagerhuis, heeft Powell Williams gisteren medegedeeld, dat er tot dusver 117,730 paarden en 64,730 muildieren in Zuid-Afnka ontscheept zfin;als men daarby nog de tienduizenden paarden rekent, die in Zuid-Afrika voor het Engelscho leger zyn gekocht, krygt men eenigszins een begrip van de „waste of horseflesh" indezen oorlog. De ziekten onder het Engelsche leger schynen weer toe te nemen. Eergisteren vonden wy een opgave van alléén aan ziekte overleden 19; ernstig ziek 64, gisteren id. 26; 60 en heden ld. 33; Zulke getallen zyn kenschetsend voor den toestand 1 Telegram iueu, JOHANNESBURG, 13 December. (2?. O.) De consuls van verschillende naties zyn byeen- gekomen en hebben beraadslaagd over de van regeeringswege voorgoschreven beperking in den aankoop van levensmiddelen. Zy besloten een onderhoud met lord Kitchener te ver zoeken. LONDEN, 14 December. (R. 0.)De „Evening Standard" zegt, dat er te Londen een telegram is ontvangen, volgens hetwelk generaal Knox, in samenwerking met de colonne uit Red dersburg, De Wet gedwongen heeft halt te houden om tegenstand te bieden; er is nu een gevecht aan den gang. Veel volgelingen van De Wet moeten gevangen zyn genomen, LONDEN, 15 Dec. (R. O.) Een telegram van lord Kitchener uit Pretoria, van gisteron, meldt: Generaal Clements bracht zyn troepen zonder tegenstand te ondervinden naar Com- mandonek. Zyn verliezen waren zwaar. Vyf officieren en negen man werden gedood. Achttien officieren en 555 man worden ver mist, waaronder vier compagnieën Northum- berlandfuailiors. LONDEN, 15 Dec. (R. O.) Lord Kitchener meldt verder: Generaal Knox dreef De Wet naar het noorden en wel naar Thabanchu, binnen de Ladybrandlinie, die door Engelsche tiöepen bezet was. Do Wets strydmacht, ongeveer drieduizend man sterk, deed verscheidene pogingen om overdag door de linie heen te brokeu, daarby geholpen door een Boerenmaöht, die van uit hot noorden opereerde. Deze aanvallen werden evenwel afgeslagen, ofschoon het eenigen Boeren uit het zuiden go- lukto door de linie te komen. In een later telegram meldt de opperbevel hebber, lord Kitchener, dat De Wet by hot voorby trekken der Engelsche linie aanzien!yke verliezen leed. De Engolschen maakten by deze gelegen heid buit een by De-Wets-dorp door de Boeren genomen vyftienponder, een pompom en ver scheidene ammunitiewagens. Zy maakten 22 man gevangen. Een deel van de Boeren go- lnkte het niet naar het noorden door te breken. TWEEDE KAM EU. Zitting van heden. (Per telegraaf.) S taatsbe grooting van 1901. Wordt bosloten Hoofdstuk VI, Marine, te behandelen na de begrooting van Waterstaat. Hoofdstuk VIIB. Financien Afdoeling VI. Zegel en registratie. De heer Willinge dringt aan op lotsver betering der landmeters en van de beëedigde klerken ter Hypotheekkantoren in verband met hun pensioenen. Verder wil hy betere bezoldiging der klerken van den kadastralen dienst. De heer Van der Zioaag wenscht ook lots verbetering voor de Ryksklerken van het kadaster; hy wil de ƒ7000 verhooging ver doelen onder hen, die het minst traktement hebben en verder periodieke traktements-ver- hooging in plaats van om de tien jaren. De heer Schaper dringt aan op lotsverbete ring der Ryksklerken by de ontvangers. De heer Tydeman dringt by vernieuwing aan op concentratie van al wat domeinen betreft by de afdeeling landbouw van binnen- landsche zaken. De heer Roessingh meent, dat, na de rege ling van verleden jaar, nu niet te pas komt vorhooging der bezoldiging van de inspecteurs der registratie. De heer Van Gijn sluit zich aan by hetgeen do hoer Tydeman heeft gezegd en zulks vooral mot het oog op de visschery-verpachtingen. De Minister van Financien meent dat geen terugwerkende kracht kan worden gegeven aan de pensioen-bepalingen ten aanzien van het inkoopen door de landmeters. De zaak van den inkoop van vroegere diensten voor ryksklerken wordt onderzocht en de minister zal trachten die in het voordeel dier ambtenaren op te lossen. De verhooging van f 7000 zal geheel komen ten voordeele der gewone klerken op de hyp o theekkantoren De ontvangers hebben geen financieel belang meer by de hoogere of lagere bezoldiging der belasting-klerken. Voorts ontvouwt de Minister nogmaals de redenen, die pleiten tegen een overbrenging der afdeeling domeinen naar de afdeeling landbouw aan binnenlandsche zaken. Na repliek van de heeren TydemanSchaper en Van der Zwaag en dupliek van den Ministerworden de artt. 34 48 goed gekeurd. By art. 49, bespreekt de heer Hesselink van Suchtelen de vraag der Rykstollen en vraagt hy hoe hot staat met de vry making der tollen op den weg van Deventer over Zutphen naar Winterswyk. De Minister antwoordt, dat er spoedig uitzicht bestaat op verwezeniyking der vrij making. Na re- en dupliek worden de beraad slagingen gesloten, en hoofdstuk VIIB zonder stemming aangenomen. Hoofdstuk VIII. Oorlog - Algemeene beraadslagingen. De heer De Boa wyst op het overwegend belang van het kader voor het leger en be spreekt daarby het reserve-kader, waarvan hy volstrekt geen goede resultaten wacht om te krygen goede onderofficieren en officieren. Spr. wil geen opheffing, maar reorganisatie van het Reserve-kader zóó, dat de diensttyd niet worde verbrokkeld en dat hoogere eischen worden gesteld voor practische bekwaamheid. Spr. acht verder onnoodig de gratificatie voor de miliciens-sergeants. Eindeiyk dringt hy aan op het verleenen van schadeloosstelling aan behoeftige ouders van miliciens. Zoo lang men daartoe nog niet wil komen, moet ontheffing van dienst verleend worden aan hen, wier ouders anders bepaald tot armoede zouden vervallen. De heer Van Vlijmenhet christeiyk be ginsel vooropstellende by het toestaan der middelen tot verdediging des lands, dringt aan op de zorg voor do zedelyke belangen van den soldaat. Ook hy wil schadeloosstelling aan behoeftige ouders van miliciens en komt hy op tegen de schildering door den vorigen spreker van het Reserve-kader gegeven. De Minister van Oorlog verdedigt uitvoerig de instollmg van het reserve kader en betoogt dat voldoende gedaan wordt voor de prac tische opleiding, daarby critieereende de afkeu rende beoordeeling door den gepensionneerden kolonel Hmgman. Verder orkent de Minister, dat het reserve kader practisch staat boneden het beroeps kader, doch het eerste dient dan ook enkel tot aanvulling. Belangryke wyzigingen in het stelsel van het Reserve-kader achtte de Minister onnoodig en ook volgens don heer Verhey kan de oefe ning-methode behouden blyven. Aanlog van kunstwegen voor do kustverdediging achtte hy niet urgent. "Wakende tegen de hardheid er van, kan de Minister Diet vrygevig zyn met opheffing van kostwinners. Het algemeen dobat werd gesloten. CORRESPONDENTIE. - X. 1 Het debat is gesloten. rOLITi IB. Govondon voorwerpen. Een glacé heerenhandschoen; een handdoek een kmdorjasjeeen Zeeuwsche knoop; oon kinderhoed. Inlichtingen zyn eiken werkdag tussclien 12 on 1 uur te bekomen aan het Bureel van Politie alhier. A i' J E II. Een boden aan hot departement van kolo niën ontvangen telegram omtrent den stand van zaken ten noorden van Atjeh meldt: Toekoe Dji Neuroudoe gat zich onvoor- waardelyk over. Transvaal eu Oraujc-VrijsiasU. De Britsche regeering bericht, dat de over seining van byzondere telegrammen naar den Oranje-Vry staat en Transvaal via Kaapkolonie en Natal gestaakt is. Telegrammen voor Pretoria, Johannesburg, Vereeniging, Germiston, Middelburg, Heidel berg en Standerton worden echter, tegen het gewone tarief, via Loren^o-Marquez verzonden en moeten, in gewone taal, in het Engelsch gesteld zyn. Zy worden slechts op risico van de afzenders aangenomen, zya in Transvaal aan censuur onderworpen en ondergaan ver traging. Korkel[}l£e Berichten* Rynsburg: Ned.-Herv. Kerk Zondag morgen te half tien, do heer Parlevliet, candi- daat te Katwyk. Woubrugge: Geref. Kerk Zondagvoor middag te tien uren, en 's avonds te halfzeven, de heer J. H. Jonker theol. student te Am sterdam. Ned.-Herv. Kerk, Zondagvoorm. te halftien, de heer Rausch, condidaat tot den H. Dienst, te 's-Gravenhage. LEIDEN, 15 December. Thermometeratandgisteravond om 8 uren 7° C. 44.6° Fahr.helt, hedenmorgen om 8 uren 1° C. 44.6° F., middaga om 12 uren 8° C. 46.4° F., namiddags om 4 uren 8° C. 46.4° F. De collecte voor de achtergebleven vrou wen en kinderen van Zuidafrikaansche stryders, 1.1. Woensdag-avond in de Pieterskerk, waar ds. H. D. Van Broekhuizen optrad, gehouden, heeft opgebracht de som van f 700 (waar onder een byzondere gift van f 500 en een nagekomen gift van /"4.605). Voorts werden nog ontvangen de volgende giften: van J. L. L. N. f 10, twee zusters f 0.60, mej. v. E. f 2.50, N. N. f 0.50, J. L. f 0.35, N. N. f 1, D. f 12.50, een werkman f 1, P. f 1, mej. N. N. f 1, N. N. f 0.76, samen ƒ31.10. Totaal ƒ731.10. Wegens het overlijden van den heer A. Kessler, directeur der Kon. Ned. Petroleum- Maat6chappy, is de heer H. W. A. Deterding tydeiyk waarnemend directeur. Het wetsontwerp tot goedkeuring van het Koninkiyk Huweiyk is, naar men ver neemt, van den Raad van State terugontvangen en kan dus spoedig by de Tweede Kamer inkomen. De verbouwing van het paleis van wylen Z. K. H. Prins Frederik te 's-Gravenhage tot arrondi8sement8-rechtbank en het bouwen van een Huis van Bewaring aldaar, is gegund aan C. Heckhart te Almelo voor f 338.317. Minste inschryver was M, Breedveld, te Oud-Alblas, voor 331,445. Het stoomschip Burgemeester den Tox", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14^ Dec. St.-Vmcent; de „Flores", van Batavia! naar Amsterdam, paseeerde 14 Dec. Gibraltar; de „Ardjoeno", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 13 Dec. Kaap del Armide „Kanzier" (uitreie) arriveerde 13 Dec. te Lissabon; de „König" (thuisreis) arriveerde 13 Dec. te Aden de „Bundesrath" (uitreis) arriveerde 14 Dec. te Dar-es-Salaamde „EIbing", van Java naar Amsterdam, arriveerde 14 Dec. te Cochin; de „Java" arriveerde 16 Dec. van Amsterdam te Batavia; de „Koning Willem I", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 16 Dec. van Port- Saidde „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 14 Dec. te Padang; de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 14 Dec. van Amsterdam naar West-Indiê; de „Salak" vertrok heden van Rotterdam naar Batavia. Gremengd Nieuws. In den afgeloopen nacht ont stond twist tusschen eon half beschonken veldartillerist en een bierhuishouder, in de buurt achter de Haarlommerstraat. De soldaat werd zóó woest, dat hy ook b|j anderen tegen deuren en vensters ging slaan en eindeiyk zelfs met een zybord van een ter plaatse staanden wagen by eeretbedoelden biorhuishouder den boedel wilde inslaan. De politie schoot toe en bracht den artillerist naar het bureau, van waar hy door een militaire 1 patrouille is overgebracht naar de kazerne. Vanwege de provincie was men vandaag druk bozig de Ryn- en Schiekade schoon te maken. Men meldt nit 's-Gravenhage: Gisterochtend is in het Hótel Central een byeen- kora8t gehouden van verschillende heeren, ter bespreking van de stichting van een hypotheekbank in Zuid-Afrika. De Transvaalsche hoofdambtenaren, de heeren Van Alphon en Malhorbe, waren tot bywoning van deze vergadering, die gister avond werd voortgezet, uitgenoodigd, en zouden inlichtingen verstrekken. Wegens de in Den Haag op de laatste avonden plaats gehad hebbende op stootjes zyn ongoveer een veertigtal ryks- veldwachters uit nabungo gemeenten aldaar ingekwart lerd in verschillende volkslogemonten. Van Gemeentewege is men be gonnen met het vernieuwen van het talud van zandzakkon, en ander herstellingswerk aan den duinvoet van do Gedenknaald te Scheveningen waartoe do gemeenteraad onlangs de gelden boschikbaar stelde. Opmerkoiyk is hot dat het gansclie jaar de zee den duin voet aldaar nog niet bereikt heeft. H. M. d o K o li i n g i n-M oedor heeft dezer dagen aan do vereeniging „Pro Juven- tute" te Amsterdam doen toekomen oen gift van f 200, als biyk van Hr. Ms. belangstelling - in hot streven dier vereeniging. De 14-jarige zoon van den land- bouwer J. Van Arkel, aan den Sloterweg te Haarlemmermeer, is uit een 10 M. hoogen kapberg govallen en mot gespleten schedel en gebroken arm opgenomen. Er bestaat weinig hoop op behoud van zyn leven. In do laatste week zyn drie afzichtcljke moorden in de buitenwyken van Parys gepleegd. Do politie heeft in geen dei- geval Ion nog oen spoor kunnen vinden. By liet cor.slo goval heeft men op twee verschil lende plaatsen de verminkte overblijfselen van een voimoedoly.k 16 jarigen jongen ge vonden. By het andere geval zyn op den pubüekcn weg twee kennissen door slecht volk aangerand en in koelen bloode vermoord. De afschuwolyke moord van den zoogenaam- den „in stukken gosnodon jongen" to Parys heeft intusschon aanleiding gegeven tot een vormakeiyke vergissing. De recherchecommissaris Cochefert meende eindeiyk den moordenaar op hot spoor lo zyn. Men was hem komen vertellen, dat by een kleermaker oen jas was gebracht om schoon te laten maken, wyl die vol bloedvlekken zat. De commissaris ging er zelf heen en toon hem do jas vertoond werd, vond hy een brief in een dor zakken, waarin dit zinnetje voorkwam: „Laat de haren verdwynen en wyzig den neus." Men meende reeds den dader te hebben, want het gevonden lyk miste hoofdhaar en een gedeelte van den neus. Men informeerde en vernam, dat oen slager de eigenaar van de jas on do schryver van den brief was. De man was gevondon, doch do yverige politieman had een onaangename verrassing. De verdachte deed het volgendo verhaal. Hy had een glas wyn te veel gedronken en was, thuis komende, met zyn jas langs vcrsch geslacht vleesch gestreken en vandaar de bloedvlekken. En wat den verdachten zin betrof: zyn kind was dezer dagen gephotographeerd, maar zoowel aan do geiykenis van het haar als van den neus ontbrak iets on do vader bad geschreven, dat de haron en de neus wat geretoucheerd moeston worden. Volgens de laatste berichten heeft de Parysche politie, na een week lang oen uiterst moeiiyk en uitgebreid onderzoek te hebben ingesteld, in zake den gruweiyken moord in een der buitenwyken, vyf jonge kerels allon tusschen de 16 en 23 jaren in hechtenis geno men. Zy verklaren liet pak met menscheiyke lichaamsdeelen te hebben gevonden in liet portiek van het huis in do rue „Folio Méri- court", on het te hobbon gestolen in de meening, dat het geheel iets anders bevatte, en hot toen des avonds op het verlaten terrein, waai- den volgenden dag do griezelige vondst plaats bad, te hebben weggeworpen. "Wat hiervan waar is, zal hot nader onder zoek der justitie moeten uitmaken. Het ver minkte lyk van het slachtoffer is in de „Morgue" door wel 25 verschillende personen horkend" als dat van een hunner bloedverwanten, in. a. w., minstens 24 hebben zich vergist! De onveiligheid in de Parysche buitenwyken- vooral in het derde arrondissement—neemt intusschen zoo onrustbarend toe, dat de po litie daar in den nacht van Dinsdag op Woens dag een ware „razzia" heeft gehouden. Niet minder dan 22 verdachte sujetten werden toen gearresteerd. Op de platforms der tramiyn Nouilly-Salnt-Dónis, staan-naar de „Figaro"* meldt—'s avonds na 7 uren politic-agenten^ met geladen revolvers naast de conducteurs. De laatsten werden gedurende eenigen des avonds geregeld besprongen door troep^ jes straatroovers, die hot op hun goldtasci gemunt hebben*

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3