Ml I Geachte Redacteur J "Wilt u zoo goed zyn, de volgende regelen uw blad te plaatsen, naar aanleiding van et stuk van den heer J. M. Plantfóber op 1 terdag j.L Het Is gebleken, dat genoemde heer on erdere ontevreden leerlingen volmaakt ver eerd ingelicht, en do hoeren Hermann Martin d F. C. W. Van Engelenburg geheel in hun ?echt wareiu Bovendien is gemeld schreven iet geschied op aandrang van al de leerlingen jger 6de kb H. B.-S. Het ware verstandiger jgeweest, de zaak eerst aan de betrokken per- jonen zelf voor te leggen en niet dadelijk de fourant er by te halen, om iemand te kwetsen, ipe heeren M. en Van E. wen achten uit kiesch- heid niet te antwoorden, doch ik was van joordeel, dat dit moest geschieden, al handel Ik daardoor ook misschien togen hun verlangen. U, Manheer de Redacteur, dankzeggende jvoor de verleende plaatsruimte, verbluf ik Hoogachtend, Uw dienstw. dienaar Leiden, 11 Dec. 1900. X De Rijn- en Schiekade. Nu het sedert ongeveer twee maanden, niet tusschenpoozen van een of twee dagen, eteeds geregend hcoft, is de toestand op de Rijn- en Schiekade tusschen het .Watertje en de Wouterenbrug" zeer veranderd. Wordt in den zomer door den sproeiwagen gezorgd, dat de weg niet te stoffig is; in den herfst zorgen opzichters en wegwerkers voor de spoedige opruiming der afgevallen boombla deren en wel met zoo'n stiptheid dat het zolfa verboden werd, dat iemand het zelf deed. Maar nu? Thans schijnt men er niet de minste notitie meer van te nemen. Weg werkers noch opzichters passeeren nu of zoo ze hier wel langs komen, dan zeker rappor teeren zü niet, hoe de hun toevertrouwde weg zich bevindt. Voor een paar weken is er nog wat grind opgebracht, doch zoo weinig, dat daarvan nu totaal niets meer te zien is. Gaarne had ondergoteekende gezien, dat de 7erschillende kuilen en modderplassen toen fle gelijk waren gedempt, doch daar had men geen order voor. Wanneer men nu nagaat, dat er per dag, behalve enkele koetsen en vracht wagens, er gemiddeld minstens twintig jaag- paarden passeeren, de groote oliekar er nu en dan zijn vrachtje langs brengt en de meeste ïiewoners kinderen hebben, die tweemaal naai school en terug moeten, dan kan ieder wel nagaan, dat de illusie van buiten wonen al lang bjj sommige huurders verdwenen is. Zoo nu en dan laten enkele dames en heeren door bet mooie straatje zich verlokken, om in plaats van den Wittensingel de Rijn- en Schiekade te wandelen, doch velen keeren halverwege terug of roepen herhaaldelijk: „Zoo iets in Leiden, dat is schande en wat wonen hier nog een menschen. Wie moet dat nu in orde maken?" .Ach ja, wie moet dat nu doen" zegt ook X Mijnheer de Redacteur In uw blad van Zaterdag j.l. een bekend making lezend over de ontvangst van den Staatspresident Kruger door H. M. Koningin Wilhelmina, heeft het ten zeerste mijn be vreemding gewekt, dat eerstgenoemde dit bezoek incognito deed en niet zooals o. a. te Parijs het geval was, met het ceremonieel, hetwelk verschuldigd is aan alle staatshoofden, ontvangen werd. Verwondering toch moet de houding der RegeeriDg verwekken, daar de aanbieding van het oorlogsschip .Gelderland" voor den ouden President niet alleen een tegemoetkoming was, maar ook een bewijs van achting en eerbied voor zijn volharding en vertrouwen op zijn goed recht Door deze handeling werd tevens zijn waardigheid als Staatspresident erkend. Mij niet kunnende voorstellen, dat onze geëerbiedigde Koningin een veranderde ge zindheid jegens den President aan den dag gelegd heeft, hoop ik, dat deze vorm van geen beteekenis zjj en Vorstin en Volk mogen samenwerken, om onze strijdende stamver wanten in Zuid-Afrika te helpen en daardoor ook gewis den Held voor vrijheid en recht den besten dienst te bewijzen. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik Hoogachtend, Uw Dw. Dr. a President Kroner in Den Haaj. Bi) ontvangst gistermiddag om halfvier door president Kruger van de gouvernements ambtenaren der Zuidafrik. Republiek, tijdelijk te 's-Gravenhage en elders vertoevende, werd door den secretaris van de te 's-Gravenhage opgerichte vereeniging van regeoringsambte- naren, den heer Bok, oen adres voorgelezen. De ambtenaren, 60 in getal, werden en corps door den President in zijn salon ontvangen. In het adres wordt den President aller eerst een hartelijk welkom toegeroepen van ganscher harte en met diepe sympathie, omdat alle ambtenaren kennen en diep mede gevoelen de groote ramp, die den president op zijn hoogen leeftijd tot een zoo verre reis deed besluiten. Verder wordt medegedeeld, dat de ambte naren zich aaneengesloten hebben met het doel om, zoover in hun krachten ligt, de zaak der Zuidafrikaansche republieken, de heilige zaak van vrijheid en recht, te bevor deren en to verdedigen. Zij drukken hun ge voelen uit, dat de toestand in geenen deele hopeloos is, want het volk der republieken strijdt den goeden strijd voor vrijheid en recht, met God aan zijn zijde. Eindelijk wordt de wensch geuit, dat het den President gegeven zij, na niet te langen tijd weder te keeren naar de republiek en nog veel jaren het volk te leiden en voor te gaan als President. En ten slotte wordt de verzekering gegeven, dat, wat ook gebeure, de ambtenaren in den vreemde trouw zijn en zullen blijven aan het land en het volk, waaraan zij trouw hebben gezworen. De President bedankte voor dit blijk van sympathie zjjner ambtenaren en voor hun belofte om steeds hun trouw te blijven be- toonen. Hijzelf kon slechts de verzekering geven alle hoop op den Heer gevestigd te zullen houden, Die sterker is dan alle vorsten ter wereld, en Die, ook al zouden alle volken afvallen, het vertrouwen, dat de President in Hem stolt, niet zal boschamen. Ten slotte drukte Oom Paul allen ambtenaren de hand. De heer Van Boeschoten, zaakgelastigde der Zuidafrikaansche Republiek, spreekt het van het buitenland gekomen bericht tegen als zou President Kruger een telegram van den Tsaar van Rusland hebben ontvangen, dat deze hem niet zal ontvangen. Dit bericht is geheel uit de lucht gegrepen. De St.-Petersburgsche correspondent van .Het Vad." schrijft van 24 Nov. (7 Dec.): „Ofschoon ik er niet volkomen zeker van bon, is mij toch uit een bron, die het weten kan, uit de onmiddellijke omgeving van den Metropoliet, verzekerd, dat president Kruger door den Tsaar zal worden ontvangen. Misschien zal het zijn op aandrang van de hoogste geestelijkheid, die steeds pro-Boer is geweest, misschien ook door den invloed o. m. van grootvorst Wladimir, die door zijn huwe lijk de toekomstige zwager van koningin Wilhelmina is". President Kruger zal a. s. Woensdagmorgen ongeveer om 11 uren te Amsterdam aankomen en aldaar blijven tot don namiddag van den volgenden dag. De President zal waarschijnlijk de reis naar Amsterdam doen per Hollandsche Spoor via LeidenHaarlem. Gisteren heeft de President in tegenwoor digheid van dr. Heymans, zijn arts, een con sult gehad voor zijn oogziekte met prof. Snellen uit Utrecht President Kruger heeft gisteren het grootste gedeelte van den dag doorgebracht met het behandelen van staatszaken, maar verscheen op het vastgestelde uur eenmaal op het balkon. President Kruger wordt morgenochtend bij zijn komst in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waar de receptie plaats heeft ontvangen door den heer G. P. Ittmann Jr., als voorzitter der Receptie-commissie. In de vestibule zullen 460 kinderen van verschillende scholen den President toezingen het vers van den 42en Psalm: .Maar do Heer zal uitkomst geven", enz. gevolgd door het 5e vers van dien Psalm. De kleine foyer is voor receptiezaal inge richt. Als de heer Kruger déar heeft plaats genomen, begint het défilé der personen be- hoorende tot de corporatiön, die uitsluitend tot de voormiddag-audiöntie worden toege laten. Baron Yan Wassenaar van Rosande, kamer heer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, zal de corporatién aan President Kruger voorstellen. Er zullen geen toespraken gehouden kun nen worden, behalve een kort woord bjj het aanbieden van adressen, enz. De ochtend-receptie duurt tot 12 uren. Daarna neemt de President rust tot kwart vóór vieren, om dan de receptie weer te hervatten. Bjj zyn komst op dat uur zullen 160 meisjes der H. B.-S. hem toezingen het lied van P. Gerhardt: .Beveel gerust Uw wegen." Gaande naar de receptiezaal, zullen de jongedames bloemen op het pad van den President strooien. De namiddag-receptie wordt hoofdzakelijk gehouden voor de hooge staatslichamen, de autoriteiten van leger en vloot, de volks vertegenwoordiging, offlcieele personen en particulieren, niet behoorende tot eenige corporatie. Het raadslid Yan Kempen heeft zjjn equipage ter beschikking van president Kruger gesteld. Hy zal daarmede van en naar het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen rjjden. Een deputatie van de leerlingen der H. B.-S. en van het Gymnasium te 's-Gravenh3ge, wier serenade aan Kruger gisteravond niet kon plaats hebben, maakte heden haar opwachting bjj den President en bood hem kostbare bloem stukken en een album aan. Uit een gisteren door president Kruger van zjjn echtgenoote ontvangen brief, gedagtee- kend in October, bljjkt dat .tante Sauna" zich toen wèl bevond. Voor de gcvaugen Boeren* Het dames-comité te Middelburg ontving 8 December een schrjjven van dr. G. Yan Houtum, dokter 2de Nederlandsche ambulance krijgsgevangene te Ceylon, waarin mede gedeeld wordt aan welke artikelen de krijgs gevangenen aldaar het meest behoefte hebben. De heer B. A. Wennink, consul-generaal der Nederlanden te Colombo (Ceylon), heeft aan een comité, bestaande uit de heeren ds. Piet Postma, ds. P. Roux en dr. G. Yan Houtum, het beheer over de goederen voor de krijgs gevangenen toevertrouwd. .Het doel van dit schrijven is vooral," schrjjft dr. G. Yan Houtum 9 November, om Uw vraag wat aan de krijgsgevangenen te zenden, te beantwoorden. In de eerste plaats moeten dan genoemd worden tabak en pijpen, verder sporthemden, havermout 6n vuur- houtjes. Bijzonder veel genoegen kunt U ons doen met schoolboeken van lager onderwijs, meer uitgebreid lager onderwijs, beginselen van Engelsch, Fransch en Duitsch, zooals die op onze Nederlandsche scholen gebruikt wor den. Wellicht kunt U veel gebruikte school boeken machtig worden. De bibliothecaris dr. Rjjkens deelt rajj mee, dat zonding van meer leesboeken niet noodig is. Wjj hebben een keurige bibliotheek in vier talen, ruim voorzien ook van zeer moderne boeken. Twee leesgezelschappen te Batavia zonden ons een geheelen jaargang van al hun illustraties en romans. Ds. Postma eu generaal-predikant Roux zjjn van meening, dat bjjbels, psalm- en gezangboeken tot de ge- wenschte artikelen behooren. Dr. Yan Houtum eindigt zjjn schrjjven met de betuiging dat hjj er prijs op stelt te zeggen .dat wjj, Hollan ders, het zoo prettig vinden dat in ons Nederland de sympathie voor de Boeron zich steeds in daden blijft uiten." Tevens ontving het Dames-Comité 8 Decem ber het volgend schrjjven uit het krijgsgevangen kamp te Ceylon, onderteekend door de drie bovengenoemde heeren: ,Diyatalawa Boerkamp 8. XI 1900." Aan het Damescomité .Cronjó" te Middelburg. .Door den heer B. X Wennjnk, consul der Nederlanden te Colombo, zijn ons eenige dagen geledon twoo kisten gezonden met goederen die door Uw Comité voor de behoeftige krijgs gevangenen verzameld zijn. Volgens opdracht van den beer Wennink en op wensch van den krijgsgevangen Trans valer Funke hebben wjj deze goederen naar ons beste weten verdeeld. De onmogelijkheid om alle behoeftige ge vangenen en behoeftig gyn bijna allen van uw goede gaven te doen profiteeren, heeft ons genoodzaakt deze goederen slechts onder een tiental hutton te verdoelen, na eerst de herstellenden in het hospitaal ruim van tabak voorzien te hebbeD. Bij dezo wijze van verdeeling hebben wij geanticipeerd op meerdere bezendingen uit Holland, die dan onder andere hutten verdeeld zullen worden. Wij hopen, waarde dames, dat U ons vooruit- loopen op meerdere zendingen van de Neder landsche dames niet zult toeschrijven aan on bescheidenheid, doch aan de wetenschap dat de belangstelling in en het medegevoel voor ons in Nederland onverflauwd voortleven; en dat de Nederlandsche vrouwen van den zelfden stam zijn als de Afrikaander vrouwen, die in dezen tijd een groote steun geweest zijn en nog zfin voor de strijdende mannen. Met genoegen kwijten we ons van de taak om door middel van Uw comité den dank van het gansche kamp te brengen aan de milde geefsters en gevers en U te verzekeren dat nog welkomer dan de nuttige artikelon ons is het tastbaar bewijs van sympathie, door het Nederl. volk aan ons betoond. Wjj hebben het voorrecht Uw comité twee photographieön van ons kamp aan te bieden, die voor dit doel zjjn aangeboden door den ingenieur P. 0. Swemer. Na U nogmaals onzen dank betuigd te hebben, teekenen we gaarne Hoogachtend, Uw dw. dn., Generaal PAUL ST. ROUX. P. POSTMA, predikant te Pieterse. G. YAN HOUTUM, dokter 2de Ned. Ambul." Het comité, gaarne do door dr. Yan Houtum genoemde artikelen voor de krijgsgevangenen vragende, deelt mede dat de eerstvolgende bezending naar Ceylon 20 December van uit Amsterdam vertrekt. De goederen moeten gezonden worden, onder hot merk M. C. met opgave van den inhoud, aan de heeren De Yrie8 en Co., De-Ruyter-kade 100, Amsterdam. Yracht en verdere onkosten komen voor rekening van het comité. Evenals het Middelburgsche comité, bericht ook het Leidsche comité, dat hot gaarne meerdere goederen en goldeljjke giften voor de vrouwen en kinderen der gerv. Boeren en voor de krjjgagev. te Simonstad, St.-Helena en Ceylon in ontvangst neemt. Vooral ontvangt het gaarne goederen, enz. voor de gevangenen op Ceylon, die blijkens een schrijven van dr. J. D. Koster, 4 Dec. door het comité ont vangen, voel noodig hebben. Ook wordt vooral voor de officieren op St.-Helena gevraagd: kleeren, ondergoed, conservon, tabak, sigaren, enz. Het Middelburgsche comité ontving tevens 5 Dec. een schrijven van mevr. Koopmans De Wet, waarin opnieuw dringend gevraagd wordt om kleeren enz. voor ,de vrouwen en kinderen." .Zendt wollen of katoenen kousen", schrijft mevr. Koopmans, „liefst zwart, 3 grootten, ook voor kinderen, katoenen hemden, nacht japonnen, pantalons voor vrouwen, hand- en zakdoeken, voor kleine kinderen ook iets. Stukken flanel, dat hier gemaakt kan worden, lakens, sloopen, want alles, alles is verbrand en weg." Tweedo Kamer, Zitting van heden. Per telegraaf.) Wordt besloten Vrijdag om halfvier ver schillende wetsontwerpen in de afdeolingen te onderzoeken. St aatsbegrooting voor 1901. Hoofdstuk V. Binnenlandsche Zaken. Voort zetting der beraadslagingen over art. 114 (middelbaar onderwjjs). De Minister van Binncnlandechc Zakendo verschillende sprekers beantwoordende, zegt ten aanzien der bijdrage vaD Goes in de door het Rijk over te nemen hoogere burgerschool, dat, met het oog op andere gemeenten, niet anders kon worden gehandeld, doch dat de belangen van Goes niet uit het oog zullen worden verloren. Voorts verdedigt hy de uitbreiding van de Ryks driejarige hoogere burgerschool in de gemeente Zalt-Bommel en zet hy uitvoerig de redenen uiteen, die pleiten voor de ver hooging der traktementen van de leeraren der Ryks hoogere burgerscholen, waarin ook het bijzonder onderwys zal deelen. In de eerste 15 jaren zal de verhooging van f 60,000 zeker niet veel overschreden worden. Na repliek van de heeren Travaglino en Vermeulen werd art. 114 aangenomen, even als art* 115. Bjj art. 116, subsidie voor het middelbaar onderwijs, bespreekt de heer Va>i Dedem hot aangevraagd subsidie voor de ambachtsschool te Wyhe. De heer Van Kol dringt aan op de wen- scheiykheid van wettelijke regeling van het ambachts-onderwys. Spr. brengt den Minister hulde voor z\ju voornemen om aan de handels school te Enschede subsidie te geven, hooger dan nu reeds is toegestaan. Uitbreiding van die school is een Nederlandsch belang. Ook wil hy subsidie voor de ambachts-avondschool te Enschede. De heer Pyttersen dringt aan op het ver- leenen van subsidie voor de middelbare school voor meisjes te Leeuwarden. De Minister antwoordt, dat hy daartoe nog geen toezegging kan doen. Evenmin kan de Minister toezeggen, dat hy zal voordragen oen subsidie voor de burgerschool te Doetinchem. Wat het ambaebtsonderwys betreft, de Minister heeft er veel sympathie voor en met don heer Yan Kol is hy het eens, dat nog veel meer daarvoor zal moeten worden gedaan. Doch dit onderwijs is in ontwikkeling en daarom komt nu nog geen wetteiyke regeling te pas. In antwoord aan den heer Van Dedem, zegt de Minister, dat, zoo noodig, afwijking wenscheiyk ia van den regel om geen subsidie voor ambachtscholen te geven tonzy de pro vincie bydrago. Art. 117 wordt goedgekeurd. By art. 118 (subsidie voor Teekenscholen) bespreekt de heer Kerdyk ook art. 220 en zulks omdat de Minister niet al de teeken scholen van art. 220 (kunsten en weten schappen) heeft overgebracht naar artikel 118, waardoor die scholen komen onder den directeur, belast met het toezicht op de vak opleiding. Verder meent hy, dat het subsidie voor de nieuwe school te Zutphen ook onder art. 118 moet worden gebracht. De Minister zegt, dat het criterium by de schifting was om onder art. 118 te brengen uitsluitend bepaalde teekenscholen voor vak- onderwys. Do Minister heeft er geen bezwaar tegen de school te Zutfen te brengen onder art. 118. De heer Kerdijk stelt voor art. 118 te verhoogen met f 2700 voor Zutfen, om dit bedrag later af te nomen van art. 220. De Mintiter neemt dit amend, over, waarna het artikel wordt goedgekeurd. Lager onderwys. De heer De Waal Maleftyt vertrouwt op spoedige indiening en afdoening van het wets ontwerp tot verhooging der subsidiön aan het byzonder onderwys en wonscht verdor een principieele wyziging der schoolwet in den zin der conclusién van het Unie-rapport. Wat de vaccinedwang betreft, hy beschouwt dit als een medisch vraagstuk en wyst dan op de gevaarlyke zjjde der vaccino. De heer Ketelaar dringt aan op een goed aangesloten stolsel van onderwys, te beginnen met het voorbereidend lager onderwjjs en om dan alle takken van lager onderwys te om sluiten. Verder komt hy er togen op, dat eon aantal nieuwe posten op de begrooting zyn gebracht na het sectie-onderzoek, waaronder f 15,300 voor het schooltoezicht ten gevolge der leer plichtwet. Voorts wjjst hy er op, dat dever- zuimlysten zeer onhandig zyn ingericht. Hy vraagt of de schoolmeesters elke week moeten opgeven de namen der Israólietische kinderen, die 's Zaterdags de school niet be zoeken en of in de te wachten wet ook ver beterd zullen worden de salarissen dor onder wijzers. Emdoiyk behandelt spr. de zaak van be weerde misbruiken bjj hat examen voor hoofd onderwijzer en meent hy te kunnen zeggen, dat inderdaad die misbruiken hebben plaats gehad. Do heer De Sacornin Lohman kwam op tegen de beschuldiging van den heer Ketelaar er op wyzende dat het niet do vraag is of de candidaten wisten do opgaven, maar of zy die door tusschenkomst van examinatoren hadden verkregen. Daarom wil spreker dit jaar geen leeraren, die ocncuisus voor do hoofdakte hielden, uitsluiten als examinatoren, want daarin zou eon schuldig verklaring liggen. De heer Vermeulen vroeg betere samen stelling der examen-commissies, over -welker tegenwoordige eenzydige samenstelling de heer Van Alphen klaagde. Tela v it sit lit o a. LONDEN, 11 Dec. (R. 0.) Do „Evening Standard" meldt, dat volgons de laatste berichten do strijd tusschen de legermacht van Knox en die van Do Wet nog aan den gang is. Dat hot zoolang duurt eer er be richten komen, homt doordat er geen tole- grapbische gemeenschap is met de stryders, en doordat de plaats van don strjjd telkens verandert. LONDEN, 11 December. (2?. 0.) Het Lager huis hoeft met 284 togen 8 stemmen de aao- vullingsbegrooting van oorlog, ten bedrage van 16 millioen pond sterling, aangenomen. Minister Brodrick zeide, dat de guerilla de vyandeiykhoden nog oenigon tyd kon verlen gen, maar dat de Boeren zonder hulp van bulten nooit ten slotte konden slagen. De minister van fin. Hicks Beach verzocht, hem te m&chtigon, elf millioen pond sterling te leenen, hetzy als oorlogsleening, door schat- kietobligatie8 of schatkistbiljetten, om te kun nen voorzien in het suppletoir krediet van 16 millioen. Hy voegde er by, dat hy van de in de vorige zitting goedgekeurde leening nog vyf millioen over hoeft-, en zou waarschyniyk niet vóór Februari van de thans gevraagde machtiging gebruik behoeven te maken. De machtiging werd daarop verleend. BERLIJN, 11 Doe. RO.) Luidens een mededeeling van den opperbevelhebber te Peking, heeft generaal Chaffee achrifteiyk zyn verontschuldigingen aangeboden voor de ter men van zyn schryven, over het weghalen der astronomische instrumenten van het obser vatorium. Het incident is daarmede gesloten. LIVADIA, 11 Dec. (R. O.) De Keizer bracht hot afgeloopen etmaal zeer goed door. Het herstel gaat gestadig voort. De eetlust is zeer goed, de krachten nemen dageiyks toe, de temperatuur en de pols zyn normaal. MADRID, 12 Dec. (R. 0.) By de behande ling in de Spaansche Kamer van de overeen komst mot de houders van buitenlandsche schuld hield de afgevaardigde Federico een redevoering ten gunste van zyn tegen-ontwerp. Yolgens hem zou hot wenscheiyk zyn, in plaats van de overeenkomst aan te gaan, een belasting op de renten van de buitenlandsche schuld te leggen. Dit tegen-ontwerp werd verworpen met 105 tegen 89 stemmen. Men weet, dat de Rogeering besloot een kabinets-quaestie te maken van de aanneming van haar ontwerp-overeenkomst met de houders van buitenlandsche schuld door do belde Kamers voor het einde van December. LONDEN, 12 Dec. (R. 0.) Volgens een heden van lord Kitchener uit Pretoria ont vangen telegram is generaal Knox onder het voortrukken in gevecht gekomen met generaal De Wet. De Boeren bowegen zich in de richting van Reddersburg, waar een Engolsche colonne gereed staat hulp tegen de Boeren te verleenen. ThermometorsUndgisteravond om 8 uren 7° C. 44.03 Fahr.helt, hedenmorgen om 8 uren 9° C. 48.2:' 1% 'a middags om 12 uren 9° C. 48.2° F., '«namiddags om 4 uren 9° C. 48.23 F. LEIDEN, 12 December. By Koninklyk Bosluit zUn op het beroep van Jhr. H. Rappard te Leiden verschillende wyzigingen aangebracht in het bosluit van Burgemeester en Wethouders van Leiderdorp, waarby aan Jhr. Rappard voornoemd voor- waardeiyke vergunning is verleend tot oprich ting van een inrichting voor het bouwen en heratellen van vaartuigen. Een eigenaardige, voelboteekenendo hulde viel aan prof. dr. H. A. Lorentz, te Leiden, ten deel, by gelegenheid, dat het gisteren 25 jaren geleden was, dat hy tot doctor in de wis- en natuurkunde promoveerde. Zyn ambt genoot, prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, over handigde hem, namens een commissie van Nederlandsche natuurkundigen, een bundel wetenschappelyke geschriften, tot feestgave aan profi Lorentz bestemd door 58 geleerden uit Europa en Amerika. Prof. Onnes, aan wien men het opvatten en ten uitvoer brengen van dit voornemen grootendeels te danken i heeft, kan getuigen, dat het overal met de warmste instemming begroet werd. By het zeer hooge standpunt, dat prof, Lorentz in de wetenschappeiyke wereld in neemt, was dit niet anders te verwachten, en de inhoud van den bundel geeft daarvan duideiyk blyk. Men vindt er bydragon in uit Nederland vanG. Bakker, H. "W. Bakhuis Rooseboom, H. G. Yan de Sande Bakhuyzen, J. Bosscha, G. J. W. Bremer, E. Cohen, E. Yan Everdingon, H. Haga, Ch. M. A. Hartman, Y. A. Julius, W. H. Julius, I. J. Yan Laar, EL Kamerlingh Onnes, J. A. H. Scliroinomakors, L. H. Siertsema, J. E. Yerscbaffolt, J. D. Yan; der Waals, J. D. Yan dor Waals Jr., C. H.' ind en P. Zeeman; uit Duitschland vanL. Boltzmann, H Du Bois, E. Cohen, Th. Dos Coudres, E. Dorn, W. Kaufmann, Max Plaock, M. Reingatfain, E. Riecko, N. Schiller, G. Tam- mann, W. Yoigt, E. Wioclieri on W. Wion; uit Frankrijk YanD. Berlhelot, B. Brunhes, A. Cornu, P. Duliern, E. Matbias, H. Pellat, il. Poincaré, G. Sagnac on A. Turpain uit Engeland van: J. P. Kuenen, W. Ramsay, lord Rayleygh on J. J. Thomson; uit Amerika vanW. D. Bancroft, G. H. Bryan en E. L. Nichols; uit It al ié yan: A. Gar basso, G. Guglielmo en A. Righi; uit Rusland van: D. A. Goldhammeren N. K&sterin; uit Hongarije vanJ. Tarkas uit Zwitserland van J. Pornot uit B el g i vanE. Yan Aubel De verzameling van dezo in Fransch, Duitsch. of Engelsch geschreven verhandelingen zal, naar do „Haarl. Ct." meldt, verschijnen als Deel Y der 2de serie van do .Archives Nóer- landaises des Sciences exactes et naturelleb," uitgegeven door de Hollandsche Maatschappy van Wetenschappen te Haarlem, gedrukt bjj Joh. Enschedé on Zonen aldaar. Eenige exem plaren zuilen afzonderiyk als „Livre jubilaire dédio a H. A. Lorentz" to verkrygeu zyn bjj Martiuus Nylioff, te 's-Gravenhage, uitgever van gonoemde Maatschappy. By beschikking yan den inspecteur der infanterie is de 1ste luitenant J. A. N. De Lariuviere Kraat van het 3de bataljon 4do regiment infanterie, met ingang van 15 dezer overgoplaatst by het 1ste regiment infanterie. Genoemde officier komt te Assen in garnizoon. Dr. Langfold, voorzitter van het Mecklen- burgsche Landesgericht, dio reeds vroeger i/< Den Haag vertoefde, wordt er morgen weer in hot „kLGtol des Indes" verwacht. Heden hielden de commandanten en hoofdofficieren van de drie huzaron-rogimenten en van het korps rydende artillerie in Den Haag tactische besprekingen mot de inspoctours dier wapens. Jhr. mr. Yan Woede, minister-resident te Lissabon, is thaüs in Den Haag aango- komen en heeft hedou zyn opwachting gemaakt aan den minister van buitenlandsche zaken. Het stoomschip „Bundesrath" (uitreis) arriv. 10 Dec. te Mombassa; de „Harburg" vertrok 11 Dec. van Batavia naar Amsterdam; do „Java", van Amsterdam naar Batavia, arriv. 12 Dec. te Padang; de „Koning Wil lem Hl", van Amsterdam naar Batavia, vor- trok 12 Dec. van Southampton; de „Prinses Amaiia", van Amsterdam naar Batavia, arriv. 11 Dec. te Port-Said; de „Prinses Sophie" vertrok 12 Dec. van Batavia naai-Amsterdam. ACADEMIEMELWS. Leiden. Geslaagd is voor het doctoraal-1 examen in de rechtswetenschap de heer M.1 T. Yan Heioma. De heer M. W. De Yisser, die gisteren promoveerde, deed dit met don hoogsten graad*1 cum laude). Uurfforiyko Stand van Leiden. Eorste huwelijksafkondiging van 9 Dcc. W. Bondry jm. 20 j. en J. Wall aart jd. 20 j. S. H. Van Hereon jm. 20 j. en M. M. Blansjaar jd. 22 j. G. H. Blanken jm. 32 j. en A. W.' v. d. Laar jd. 25 j. C. Boy jm. 23 j. en G.- Otgaar jd. 19 j. J. Poelman jin. 3) j. en N. Krist jd. 37 j. P. C. v. d. Sleet jm. 29 j. ea J. M. J. Van Werkhoven jd. 24 j. Mar litbor icUten. Amsterdam, 12 Decerabor. Ter veemarkt waren. hedeD aangevoerd: 175 vetto kalveren; lslo quali- teit f 0.80, 2de qual. f 0.70, 3de qu&l. f 0.00; 36 nuchtere kalveren f 8 a f 11; 3chapen a lammeren fa 377 vette varkens f OW h f 0.41, Rijnkanters f 0.42 por KG. Schiedam. 11 Dec. Noteonng van da Boor»- commisBie. Moutwyn f 11.76 per HL. Zonder luat en zonder belaatiDg. Spoeling f 1.30. Noteering van de Makelaar». Moutwijn f 12.26,t Jenever ƒ16.25, idem Amsterd. proef 17.75. Noteering van den Diatillateurabond. Moulwjjn ƒ12.26, Jenover 16.26, Amst, l'roef ƒ17.75. Inzenders van Advertentiën en van andere voor het Leidsch Dagblad be stemde stukken wordt beleefd verzocht de' kopjj daarvan slechts op éón zjjde van het papier te schrjjven, en niet ter woerszydon, ulet tegen elkaar. Ook is het wenscheljjk, dat vooral do namen zeer duidelijk worden geschreven. Beide maatregelen zjjn in het belang van spoed en juistheid*

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3