N*. 12517 Woensdag 12 IJecember. A0. 1900 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Tweede Blad. Leiden, 12 December. LEIDSCH PRIJS DEZER COURA2TT: Voor Leiden per 8 maanden; 11 i I I i i 1.1 OJ Buiten LeideD, per looper en waar agenten gevestigd ïfln 1.30. Franco per post ij i t I t i i i i 1.65. PRIJS DER ADVERTENTTÊN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Offlelëele Rennlsgerlngeni Inschrijving voor de Militie. Burgemeester ea Wethouders van Leiden Èerinneren belanghebbenden voor de eerste maal 1 hun verplichting tot het doen van aangifto ter j inschrijviDg voor de nationale militie, in de maand .Januari 190L Voor do militie moeten worden ingeschreven: lo. alle manlijke ingozetenen, die op 1 Januari [van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden; 2o. alle manlijke personen, die eerst nk 31 I December van het jaar, waarin zij hun 18de jaar i volbrachten, doch vóór het intreden van hun '21ste jaar ingezetenen zijn geworden; i in beide gevallen mits zy niet zijn vreemdeling, [bebooreude tot een Staat, waar de Nederlander iniet aan den verplichten krijgsdienst is onder worpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid 'bet beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. De aangifte moet worden gedaan door hem, die voor do militie moet wordon ingeschroven Bij i ongesteldheid of afwezigheid echter is zyn vader, ,©f is deze overleden, zijn moeder, of, zyn beiden loverleden, zijn voogd tot het doen van de aan- igifte verplicht. i Voorts worden belanghebbenden verwittigd.dat jtot de bovenbedoelde inschrijving meer bepaald {zitting gehouden zal worden op het Raadhuis [(kamer No. 9) alhier, van des voormiddags holftien jtot des namiddags drie uren, i op Woensdag 2 Januari, voor hen, wier familie- Wam aanvangt met de letter A, B, of C; op Vrijdag 4 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter D, E, F of G; op Maandag 7 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter Q, I, J of K; op Woensdag 9 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter L, M, of N; I op Vrijdag 11 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter O, P, Q of R; l op Maandag 14 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter S, T of U; op Woensdag 16 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de lettor V, W, X, Y of Z; zullendo van elkeen, die tot de aangifte ver plicht is, een uittreksol uit het geboorteregister betreffende den in te schrüven persoon wordon gevorderd. DRANKWET, Burgemeester on Wethouders van Lolden brengen ter ilgoineeco kennis, dat door CORNELIS BU1QBOK, alhier wooncohtig, oen vorzooksobrift ie ingediend om vergunning voor den kleinhandel in eterken drank in het perceel Morechttr&at No. 83. Burgemeester en Wethoudere voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. J1 Deo. 1900. VAN HEIJST, Seoretaris. Hodennamiddag sprak dr. H. Blink in een Openbare les by den aanvang van zyn onder- wys als privaat-docent over de aardrijkskunde aan de Universiteit alhier. Hy zette zyn standpunt uiteen en de be- teekenis van genoemd vak van wetenschap, zoowel voor de universitaire opleiding als [voor ons volk. Hg herinnerde aan den grooten invloed, dien Nederland oens had op de geographische kennis, ovenals op het hooger aardrykskundig onder- ,wys in Europa. Aan de Leidsche hoogeschool denkende, [herinnerde hg aan de mannen uit het verleden, 'eenmaal beroemd op dit gebied: Paulus Merula, 1593, hoogl.; Philippus Cluverius, bekend door -zgn werken, in 1616 benoemd tot Geogra- phicus Academicus op een jaargeld van f 500; Willebrord Snollius, 1613, hoogl., aan wien een betere methode te danken is om de grootte der aarde te loeren kennen; zyn opvolger Jacobus Golius, die benoemd werd tot Aardry kskundige van den Grooten Heer, d. i. van den Sultan van Turkye; Bomhard Varenius, bekend door zyn Geographia Generalis, leerling van Golius, evenals Isaak Vossius, wiens werk, de Nili et aliorum f 1 u- minum Origine 1666 hoogst bel angry k was; Johannes Lulofs, 1742, hoogl. Na dezen is de roem der hoogleeraren en leerlingen dezer hoogeschool in verband met do aard- rykskunae meestal in een hoekje verschopt. ;ProL Herman Wagner zegt van Nederland in zyn overzicht: „Die Geographie is unvertroten an allen drei Staats (Ryks) Universit&ten." j' Spr. acht het daarom gelukkig, dat aan deze universiteit de aardrykskunde het eerst als oen afzonderiyk vak zal worden beoefend Hy zette nader uiteen het programma, dat hy zal volgen, aaDgepast aan de voorstudie van hen, in wier belang en voor wier studie deze lessen worden gegeven, aansluitende by het door hen gekozen levensdoel on zooveel jmogeiyk dienstig om aan de aardrykekunde [de plaats by de studiën te geven, waarop zy .aanspraak mag maken. Zyn onderwys zal voornamelgk zyn voor leerlingen, die studeeren in de Nederlandsche letteren, die daardoor ook in dit vak den breeden weg van het universitaire [onderwys kunnen volgen, in plaats van het «mallere zypad der middelbare examens. Met 'het oog daarop zal spr. zyn lessen inrichten en zyn leerstof kiezen. j Hot geheel van kennis, hetwelk wy aardryks- jkunde noemen, groepeert zich, zooals spr. het [vroeger reeds uiteengezet heeft en zooals hy inog meent, rondom tweo objecten van onder- iSloek: lo. het aardrijk, 2o. de sociale monsch- heid als bewoners van het aardry k. Daarna zette spreker uiteer^ wat hy oflfor deze beide onderwerpen verstaat, hoe ze by elkander behooren en welke richting door hem gevolgd worden zal. Hy meent, dat, geiyk in andore vakken ook eerst later specialiteiten zgn "opgetreden, hy ook aller eerst den grondslag moet leggen voor het groote geheeL Wat hy daarby zal meedeelen en hoe hy dat zal doen, werd 'ten slotte door spr. meer breedvoerig aangewezen, terwyi hg hoopt, door in te leiden in de kennis van landen en in die van het leven van natiën en volken dier landen, belangstelling te wekken voor deze nieuwe geïntroduceerde, maar reeds oude wetenschap der aardrykskunde. By koninkiyk besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschon Leeuw dr. H. A. Lorentz, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit alhier. Op de voordracht ter benoeming van een onderwyzeres aan de school te Slood, zoo wordt uit Hoogeveen gemeld, komt voor moj. C. Doornbos, te Leiden. Voor de opvoering van de operette „De Woudkoningin" op a. s. Donderdagavond is de Schouwburgzaal uitverkocht. Op veelvuldig verzoek zal een tweede op voering plaats hebben op Maandag 17 Deo. De vereeniging „De Laecken-halle" heeft in het Stedoiyk Museum te Leiden een dier kleino tentoonstellinkjes geopend, die toch maar het ware zyn op dit gebied. En het bestuur heeft daarby de uitmuntende gedachte gehad van eenige jongere schilders een stuk of wat werken byeen te brengen met het resultaat, dat wy hier van zeven schilders 41 schildergen en teekeningen byeen vinden. En dit zyn alle wel geen meesterwerken natuurlgk, maar goede dingen, soms heel goede, in elk geval geen prullen, aldus schryft Gio in hel „HbL", en deze kunstcriticus ver volgt dan: Die zeven schilders zyn Bauer, Haverman, Karsen, Yan Soest, Yerster, Voerman en Wiggers; de drie tot acht werken, van ieder aanwezig, hangen by elkaar. Het meest verdient de aandacht het vakje van Yan Soest, met acht kleine schilderijtjes. Niet omdat dit mooier werk zou zyn dan dat van Bauer of Verster, maar omdat dozo stukjes voor ons ten minste oen verrassing zyn geweest. Dat was reeds het geval geweest met een dezer stukjes, een mooi sneeuw- gezichtje, toen wy dat vroeger te Utrecht zagen; ook het goede stuk, dat deze schilder had op de Parysche tentoonstelling en dat, naar wy vernemen, voor het Luxembourg- museum werd aangekocht, had op dezo ver rassing kunnen voorbereiden, maar nu wy hier meer werken by elkaar zagen en daar van eenige niet geheel af, in dien toestand van wording, die zoo goed laat zien welke schildersqualiteiten er in den maker zitten, nu heeft zyn werk ons toch nog meer getrof fen. Er zyn heeriyk mooio brokjes peinture, heel fijne, schitterende kleurtjes naast elkaar op deze stukjes: de lucht op dat fijne land schapje, waarvan het land nog een beetje slap ls, het gevoelde in dat boschlaantje, de poëzie van die witte Fransche lelies in het maanlicht by een o. a. heel mooi gedaan wit muurtje,"de schaduw op de sneeuw op oen ander wintergezichtje. En dit veelbelovende werk heeft tevens oen verheugende voornaam heid van kleur. Het werk der anderen biedt niet van die verrassingen. Van Karsen een paar goede stukjes, twee met mooie avondluchten; van Haverman de portretten, die onlangs op Arti waren, met nog een grooter, zeer mooi ge daan vrouwenportret er by en een aquarel „Moeder en kind", goed gevoeld; van Voer man drie teekeningen, niet geheel uit den zelfden tyd, interessant werk om te volgen, met langzamerhand doorwerkter en toch teerder worden van de kleuren; van Bauer drie Oostersche teekeningen, twee vooral zeer phantastisch, maar met de van hem bekende uitvoering, die vooral onze phantasie aan het werk zet. Dan Wiggers met een paar zeer doorwerkte zwarte teekeniDgen, waarvan de schilder het landschap heel mooi heeft gevoeld, maar waarop men wel eens iets meer forschheid wenschte; twee heel bleek gedane teeke- ningetjes, o. i. te onduidelijk, met heel hard potlood of eilverpoint, zou men zeggen, en eenige grootere teekeningen, te veel in den zelfden toon, wel wat romantisch-oppervlakkig soms, met die atreepen rose wolk in de lucht. En eindeiyk Verster met een paar oudere dingen, ook mot eon dier heftig-kleurige bloemetukkeh uit vroegeren tyd (1893), waar naast een dergeiyk stuk hangt uit dit jaar, even sterk van kleur, maar minder heftig, beschaafder zou men zeggen. Maar wonderiyk is het, dat iemand, om zoo te zeggen te geiyk, maakt een zoo zwaar brutaal geschilderd kleurenstuk en een zoo buitengewoon doorwerkte teekening als die, welke in Arti was en ook in Leiden weer te zien is, ieder haaltje met de uiterste zorg gedaan, elk kleurstreepje als het ware in het papier ingewerkt, een arbeid van jaren, te merkwaardiger, omdat de kunstenaar de emotie zoo goed heeft vastgehouden. Een aardig, interessant, goed overzienbaar tentoonstellinkje. De zeereerw. heer J. J. M. Teule, be noemd pastoor te Coksdorp (eiland Tessol), heeft in een feesteiyke byeenkomst afscheid geaomaa vaa de leden der .at,-Jozefsgezellen: vereeniging, van welke corporatie zyneerw. tal van jaren de voiyverige president was. In hartelgko bewoordingen werd hem door den ondervoorzitter, den heer A. C. C. Weck- werdt, erkentelgkheid betuigd voor hetgeen hij gedurende een langdurig tydsverloop voor de vereeniging was geweest en had gedaan. Namens do patroons werd zyneerw. verder toegesproken door den heer C. J. Van der Drift, terwyi hem fraaie herinneringsbewyzen werden aangeboden, zoo namens de jongelingen en de gehuwde leden der vereeniging, alsmede van de patroons, die er deel van uitmaken, en van de hoeren donateurs. Zichtbaar bewogen dankte de scheidende voorzitter voor de talryke betuigingen van hoogachting en sympathie. By zyn komst ter byeenkomst en by zyn Trertrek werdon hem fanfares gebracht <ioor het muziekkorps der vereeniging. De beste wen- schen werden hem gebracht voor zyn verderen De kapt. M. J. Van Hille, van het 4de reg. inf. te Leiden, is bestemd om op te treden als adjudant van het korps alhier ter vervangiüg van den kapt.-adj. C. Hemmes, die overgeplaatst is by het reg. gren. en jagers. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan to Leiden (H. Petrus) den weleerw. heer O. J. A. Borsboom, tot kap. te Rotterdam (H. Antonius, Abt.) den weleerw. heer H. J. Weever en tot kapolaan te Noordwyk den weleerw. hoer P. J. A. v. d. Cammen, die assistent was te Hoogwoud. Verplaatst zyn de surnumerairs der poste- ryen en telegraphieP. C. C. Engelbregt, van Leiden (telegraafkantoor), mej. A. J. Van de Ven Sauvour, van 's Hertogenbosch (telegraaf kantoor), naar Den Hf.ag (postkantoor). —Hedenvoormiddag heeft H. M. de Koningin- Moeder Haar Paleis in het Korte Voorhout bezocht. H. M. werd rondgeleid door jhr. mr. Van Weede, kamerheer, die als Hofmaarschalk van Hr. Ms. Huis zal optreden. De president van het gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. J. Spoor, gaf gisteron in het „Hotel do Twee Steden" te 's-Gravenhage een gastmaal aan verschillende justitieele autoriteiten en leden van de rechteriyke macht. Aan het Bureau van het Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage zal een tweede secretaris worden verbonden, welke betrekking echter voorloopig niet zal worden vervuld. H. M. de Koningin heeft tegen heden den heer Suterni Chinda, die als gezant van Japan naar St.-Petersburg is verplaatst, zoo mede mevrouw Chinda, ten Hove te dineeren doen noodigen. Het „Handelsblad" verneemt, dat het door de Amsterdamsche Omnibus-maatschappy aan de gemeente verleende uitstel tot betaliDg der verschuldigde 6 milliooa verlengd is tot uiteriyk 30 Juni 1901. Begin 1901 zal te 's-Gravenhago, in navolging van het buitenland een „oefenings kantoor" voor practisch handelsonderwys ge opend worden, om den leerling, na deugde- lyke theoretische voorbereiding, het geleerde in practgk te doen brengen. Als directeur zal optreden de heer L. Hölzer- mann, privaat-docent in do handelsweten schappen. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Gem. te Bierum door ds. J. Dekker Hzn., te Nieuw-Vennep; voor dat naar de Ned.-IIerv. Gem. te Kampen door ds. G. H. Wagenaar, te Leeuwarden. Toezegging van beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Zyderveld is ontvangen door den heer P. N. Gysman Jr., cand. te Aalsmeer. Maandagavond kwam van Duitschlaöti te Vli8singen aan prinses Henry van Batten- berg, die met do aansluitende nachtboot „Koningin Wilhelmina" der Maatschappy „Zeeland" haar reis naar Londen vervolgde. Te Delit overleed op 64-jarigen Joeftyd de heer W. G. Van Rossum. Den 30sten Dec. 1868 werd de overledene benoemd tot directeur van het Rykstelegraafkantoor aldaar, welke betrekking hy tot 1 April 1897 bok'.eedde, toen hem op zyn verzoek een eervol ontslag word verleend. De adelborst lste kl. by de Kontnklyke Nederlandsche Marine-reserve C. A. G. Van der Boom wordt met 16 December a. s. ont heven van zyn plaatsing aan boord van Hr. Ms. pantser8cbip „Evertsen". De te '6-Gravenhage overleden oud-officier der marine jhr. O. J. P. von Mühlen werd 1 October 1844 als adelborst aan het Instituut to Medemblik geplaatst en in 1865 als luit. ter zee lste kl. eervol uit don zeedienst ont slagen. Hy werd tweemaal eervol vermeld: in 1851 by de krygeverrichtingen op Borneo's Westerafdeehng en in 1860 gedurende de Bonischo expeditie. In 1861, gedurende de expeditie tegen de zeeroovors op het eiland Saüoos, verwierf de overledene de Militairo Willemsorde 4de kl. Met zekerheid kan de „N. R. C." mede- doelen, dat in een bepaald geval aan het telegraafkantoor to Lissabon censuur is uit geoefend op eon van daar af te zenden tele gram, dat betrekking had op het Pott-incident. De 60ste algemeene vergadering van R.-K. byzondere hoofdonderwyzers in het bisdom Haarlem zal op Donderdag 27 Decem ber a. s. te Haarlem in de sociëteit Vereeniging gehouden worden. Behalve de punten van huishoudeiyken aard, o. a. verkiezing van een bestuurslid ia de plaats van wyion den heer J. Th. Averkamp, zullen de volgende onder werpen wordon ingeleid: A Leerplicht. 1. Do wet op den Leerplicht vordert, blykens de modellen C. en D., van het hoofd der school veel en inspannend werk. a. Wanneer dient dit werk te worden ver richt? (onder, buiten schooltyd). b. Hoe kan het best worden te geraoet gokomen aan het tydverlies, dat dit work vordert? c. Op welke moeiiykhoden stuiten we by het voorbereiden en opmaken dier staten? 2. Wat kan de bedoeling des Ministers geweest zyn met de bewering, dat do meeste byz. onderwijzers geen vergoeding voor hun werk zouden eischen, en dat zy in deze geen byzonderen financieelen prikkel noodighebben? B. Examen hoofdonderwyzers. a. Een splitsing van het hoofdonderwyzers- examen. b. Het oprichten van ryks-cursussen voor de hoofdakte. Inleiders resp. de hoeren L. J. De Pater en Q. C. Mok, beiden van Amsterdam. Er wordt gemeld, dat de toestand van mevr. HoltropVan Gelder, die ten gevolge van haar val ernstiger is geworden dan zich aanvankeiyk liet aanzien, hoop op her stel geeft. Gisteravond verklaarde de geneesheer, dat de toestand niet minder was, hetgeen echter niet insluit, dat alle gevaar is geweken. Wel mag geconstateerd worden, dat, waar Zondag en Maandag alles hopeloos scheen, nu de toe stand bevredigend is. Er is hoop dat zegt reeds veel. Volkomen afzondering, zelfs van alle huisgenooten, is noodzakelijk. De pater Henri Raymakers schryft: Hoe meer de tydingon uit het verre noorden van China en Mongolië tot ons komen, des te grooter wordt het getal van hen, die als slachtoffers vielen van hun toe wy ding. Ik ontving wederom eon bericht, my mel dende, dat twee onzer landgenooten door de soldaten en de Boxers vermoord zynde pator Jos. Dobbe, uit 's-Hortogenbosch, en do pater Andr. Zyimans, uit Midden-Mongolië. Hun residentie en kerk in Heou-pa werden den 228ten Augustus verbrand en verwoest. Men stelde hun voor hun christenen te verlaten, doch zy bleven met hen en stierven met hen. (Af. en Kb.) Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 Dec. van Genua; do „Kaiser" (thuisreis)arriveerde 9 Dec. te Marseille; de „Solo" arriveerde 9 Dec. van Tsingtau te Moji; de „Statendam", arriveerde 11 Dec. van Nieuw-York te Rotter dam; de „Van Riemsdyk", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 10 Dec. Perim; do „Meissen", van Batavia naar Amsterdam, arriv. 10 Dec. te Marseille; do „Oengaran" arriv. 11 Dec. van Rotterdam te Batavia. Bodegraven. Donderdag 13 December, des avonds te halfacht, zal het Nutsdepartement, alhier, een openbare vergadering houden, waarin als spreker zal optreden de heer Wagtendonk. Het onderwerp van den spreker, door hot hoofdbestuur gezonden, zal zyn: „De Gilden." Door middel van lichtbeelden zal de spreker zyn voordracht verduidelyken. Het bestuur van de Nutsbewaarschool, alhier, heeft tot helpster aan genoemde in richting benoemd mej. A. Boer, alhier. Haarlemmermeer. In den nacht van den 7den op den 8sten dezer werden ten nadeelo van zekeren J. Bos aan den Ringdfik by Burgerveen uit een schuur op diens erf 6 konynen gestolen. Do daders zyn nog niet be kend. Proces-verbaal is opgemaakt. Volgen3 ontvangen mededeeling zal voor de aangifte voor de nationale militie van personen geboren in 1S82 zitting worden ge houden ton Raadhuizo te Hoofddorp, en wel den llden Januari 1901, des voormiddags te uren, en don daarop volgenden dag, to 9 uren. Hazerswoude. De bejaarde J. De B., die gistermiddag do bruggosloot kwam invaren, had daarby hot ongeluk, van do schuit in hot water te tuimelen. Op de werf van N. K. word zyn hulpgeroep vernomen on mot vor- oenigde krachten slaagde men ei* in, den man op hot droge te brengen. Dat de kas dor arbeidersvereniging „Onderling Hulpbetoon" nog in zeer goeden toestand verkeert, bleek ook nu weder, daar het bestuur in staat was, onder do leden 15 balen rijst, samen een gowicht van 3000 pond of 1500 kilo vertogonwoordigendo, uit t© doelen. Zoo ontvangen de arbeiders dus een vry aanzieniyk deel van hun contributie in den vorm van levensmiddelen terug, terwyi do voroeniging ruimschoots in staat biykt, aan haar reglementaire verplichtingen te voldoen. Katwijk. De IJsclub „Voorwaarts" alhier hield Maandag-avond jl. in het logement „do Roskam" oon algemeene vergadering, die door den voorzitter, den lieer W. M. Van Boeien, met een welkom aan do aarfwozigen word geopend. De notulen der vorige vergadoring werden gelezen en goedgekeurd, waarna door den penningmeester verslag werd uitgebracht over het afgeloopen jaar, waaruit blykt dat de uit gaven beliepen f 125.37 tegen f 113,13 in ontvang, waardoor het saldo, gedeponeerd op de gemeente-spaarbank, terugging tot f 336.73. Door drie leden werd deze rekening nagezien ea in orde bevonde% waarna _de penning- meoster onder dankzegging voor zyn beheer werd gedechargeerd. De aftredende bestuursleden, de hoeren W. M. v. Boelen, C. Haasnoot ea L. Van der Valk, worden als zoodanig herkozen on lieten zich deze herbenoeming welgevallen, evenzoo de, herbenoemde baancommissarissen, de heeren D. M. v. d. Gugten Jz. en C. Wassenaar Cz. Een ter vergadering ingediend voorstel, om ter aanmoediging van het bezoek aan de vergade ringen, daaraan een kleino verloting te ver binden, werd afgewezen, daar men het niet biliyk oordeelde do gelden der Vereeniging daarvoor te bestemmen. Do voorzitter stelde voor, met het oog op den niet onguhstigon toestand van de kas, ook dit jaar alloen dan contributie te heffen, wanneer er uitgaven worden gedaan, dus komt er geen ys en wordt het niet nood zakelijk geacht over te gaan tot hot sneeuw ruimen langs de straten, alsdan geen gelden, te innen, wat na eenige bespreking by acclamatio werd goedgekeurd. Naar aanleiding van dit voorstel gaf de heer Langeveld als zyn meening te kennen, dat nimmer tot sneeuwopruiming vanwege de ysclub moost worden overgegaan, doch dit aan de gemeente over te laten, waarop de voorzitter mededeelde, of liever herinnerde aan 1 art. 1 dor statuten, waarby bepaald wordt, dat het doel dor Vereeniging ls naast het aanleggen en onderhouden van goede ysbanen 1 „werkverschaffing" aan hoofden van gezinnen. J Wenscht men zich dus alleon by het ys te J bopalon, dan dienen de statuten gewyzigd,on een gevolg hiervan zal zyn, dat veel leden voor het lidmaatschap zullen bodanken. Niet ieder is lid voor het genoegen dat „Voorwaarts- biedt, doch zeer velen uitsluitend en alleen voor het nut: werkverschaffing. Wordt sneeuw- j ruimen nagelaten, velen zullen de Vereeniging verlaten. Byna alle leden waren het geheel met den voorzitter eens, doch alleen de heer L. bleef by zyn meening, waardoor dus zyn voorstel, als niet voldoende ondersteund, niet in stemming kwam. Nog werd het bestuur gemachtigd, om tegen vergoeding van f 5 per jaar over to gaan tot de aanstelling van een bode, waar de tegenwoordige als zoodanig heeft bedankt. Niets meer aan de ordezUnde, werd de vergadering, die zeer zeker door meer leden kon zyn bygewoond, gesloten. Leiderdorp. De lotelingen dezer gemeente, die zich aan de keuring van den militieraad hebben onderworpen, zyn tot den dienst aan gewezen. Tot diaken der Nederd. Herv. Gemeente alhier, is in stede van den heer D. Key, die als zoodanig bedankt heeft, benoemd do heer G. De Graaf. Oudshoorn. De collecte, aan de huizen der ingezetenen gehouden voor bet aanbioden van een huldeblyk aan H. M. de Koningin by Hoogstderzelver huwoiyk heeft in deze ge meente opgebracht f 160.83. Voorhout. Het aandeel der gemeente in de lichting 1901 bedraagt 3 lotelingen, zoodat zullen moeten opkomenJ. C. J. Noordermeer, C. Van der Voort en H. O. Heemskerk, aan-1 gezien by de gisteren gehouden zitting van den Militieraad geen lotelingen wegens ge- breken zyn afgekeurd. Een loteling, die stellig zou zyn afgekeurd, kwam toen de zitting was afgeloopen. "Wonbruggo. De plaatseiyke commissie voor het Huldeblyk a*n H. M. de Koningin zal, deze en de volgende week langi de huizen der ingezetenen gaan, om voor dit doel gelden in te zamelen. In een der lokalen van de Chr. School hield de hoofdonderwyzer de heer H. P. De Boer een bovattolyke voordracht betrekkeiyk de uitvoering en toepassing der op 1 Januari a. s. in werking tredende Wot op den Loer- i plicht, voor oudei a van ochoolgaande kinderen, belangstellenden in en vrienden van dat onderwys. Noordwyk-aan-Zee. De voor morgen- (Dondordag)-avond aangekondigde lezing, door. don hoor P. Van Bommol in „Ons Huis" te houden, is wegens den bidstond voor do zee lieden oen week uitgesteld. Zegwaard. Gistermiddag by aankomst van den trein uit Don Haag waren een paar reizigers zoo Ylug hot portier to openen voordat do troin stilstond. Juffrouw G., die ook uitstapte, geraakte bekneld tusschon don stoonon rand van het perron on den waggon on zou op do rails gevallen zyn, ware zy niot bytyda ge-; grepon on opgevangen. Nu liep hot ongeval, mot don schrik af, doch wo kunnen niet ge noeg or op aandringen, dat hot publiek tocht wachto met uitstappen totdat do trein geheel stilstaat. Om een halve minuut tyd uit te' winnen, waagt men zyn leven. Gistermiddag zou do heer T. alhier een' rytoertje maken op een jong paard en zou daartoe de opooriyn passeeren. Men was daar juist bozig geweest met den overweg op to breken, waartoe er diepe gaten gemaakt waren on waardoor het paard, dartel er over-, heen dravende, in zoo'n gat struikelde on zyn berydor er afwierp. De lieer T. werd een twintig meter aan den teugel meegesleurd, waarna het paard tot staan werd gebracht. Boven wonder scheen het ongeval goed te' zyn afgeloopen, want we zagen den ruit ti dadeiyk weer opstygen en zyn reis vervolge' ,j Nader vernamen wy, dat de heer T. eon paar kleine kneuzingen en ontvellingen had opgo*>( loopen. -

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1