N*. 12516 Dinsdag 11 December. A'. 1900 i§eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 December. feuilleton. DE SCHAT. LEIDSCH DAGBLAD. ÏEUS DEZER COUBANTt Voor Leiden per B maanden; i i l i f 1.10^ Buiten Leiden, per looper en waar agenten geveatigd tfln 1.80. Franco per post i I I i i i t I t t I 1 i II PRUS DER ADVERTENTrËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17j. Grooter* letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend De heer A. L Witmans Mzn. verzoekt ons de zeer dankbare mededeeling te willen Opnemen, dat door hem als penningmeester van „Schoolkindervoeding" van N. N. een som van 200 is ontvangen. Na gehouden examen is benoemd tot organist van de Hooglandsche Kerk alhier de heer Kooien, organist te Wassenaar, wonende te Leiden. De heer J. Van Duyvenboden, TheoL CanJ. te Katwyk-aan-Zee, heeft aangenomen hot beroep naar Est (classis Zalt-Bommel). Naar men uit Den Haag meldt, heeft de Nedorlandsche gezant te Londen Zater dag 11. aan het departoment van buitenl. zaken, in opdracht van den Minister van Buitenland- echo Zaken don heer De Beaufort, de ver klaring afgelegd, dat de Nederlandsche Regee ring alle verantwoordelijkheid afwees omtrent don brief van den Oden dezer, door den pre sident van de Eerste Kamer der Staten- Öeneraal, den heer Yan Naainen van Eemnes, tot president Krugor gericht. Inderdaad getuigden de bewoordingen van dezen brief niet van de bezadigdheid, welke men van den Voorzitter van een der Hoogste Staatscolleges mocht verwachten. H. M. de Koningin geeft aanstaanden Donderdag ten Hove een diner voor burger lijke autoriteiten, waartoe zyn uitgenoodigd de voorzitters van de beide Kamers der Staten- Generaal; de ministeis, hoofden der departe menten van algemeen bestuur, en hun echtge- nooten; de vice-president van den Raad van State, de president van de Algomeene Reken kamer, de president van en de procurear- genoraal bij den Hoogen Raadde commissaris der Koningin in Zuid-Holland; do burgemeester dor residentie on de directeur van het Kabinet dor Koningin. Te 'a-Giavenhage is overleden jhr. 0. J. P. L. von Müblen, oud-olficier der marine. Naar men uit Willemsoord aan de „N. R. C." bericht, hebben de prpofnemingen m9t Limburgsche steenkolen niet het resultaat op geleverd, dat deze in het vervolg a. b. van de voriogoochopöiv gullen woxaea goOtulKt,. Op de buitenplaats „Ipenrodo" te Heem stede is een ooievaar achtergebleven, die door de bewoners van dat bulten wordt gevoed. Da. S. Ulfers, te Rotterdam, die, naar men weet, ruim een jaar ernstig ziek was ten gevolge van een rattenbeet, is thans in zoover hersteld, dat bij in Januari a. s. zyn caleckisatiön hoopt te hervatten. Door de rechtbank te Utrecht is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgomaakt de navolgende alphabe- tische lijst van aanbeveling: mr* W. M. H. Boers, advocaat on procureur te Utrecht, tevens rechter-plaatsvervanger in gemelde rechtbank; mr. G. Ribbius, rechter in de rechtbank te Dordrecht; mr. Z. W. Straatman, rechter in de rechtbank te Almeloo. Naar wy vernemen, is de Portugeesche gezant te 's-Gravenhage, de heer Sélir, ver trokken in de verwachting tegen Nieuwjaar weer daar ter stede terug te zyn. Hieruit wordt afgeleid, dat hot misverstand zal worden opgehelderd en de zaak niet van ern8tigen aard is. Graaf De Sólir is van het jaar 1896 in Den Haag als Portugeesch gezant geaccre diteerd. Da Am8terdamsche atudenten-roeivor- eeniging „Nereus" herdacht gisteren op de Studentensociëteit, onder veel blijken van belangstelling, haar 15-jarig bestaan. Mr. Frickers, het oud-bestuurslid, hield de feest rede. In da benedenzaal waren alle prijzen, door „Nereus" behaald, tentoongesteld. Eenige dames vormden een comité, om „Nereus" een nieuwe wherry aan te bieden. Naar de „D. C." uit goede bron verneemt, heeft professor Kraus er ten slotte in toege stemd, zich een benoeming tot directeur der Polytechnische School te laten welgevallen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 Dec. van Genua; de „Kronprinz" (uitreis) arriveerde 8 Dec. te Delagoabaai; de „Staten dam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 10 Dec. Prawlepoint; de „Koning Willem I", van Batavia naar Amsterdam, vertrok- 10 Dec. van Perim; de „Lawoo" arriv. 10 Dec. van Batavia te Rotterdam; da „Ardjoeno", van Java naar Rotterdam, ver trok 10 Dec. van Genua. Alfon. In de hedenmorgen gehouden ver gadering van B. en Ws. heeft de burgemeester, de heer J. Van Dyk, medegedeeld dat hy tegen 1 Maart a. s. ontslag heeft gevraagd. Hy was hoofd dezer gemeente sedert 1898, nadat ook zijn voorganger, de heer Yan Outeren, ontslag had genomen. Benthuizen. Van de 5 lotelingen dezer ge meente van de lichting 1901, zal er slechts óón worden opgeroepen tor inlijving. Leiderdorp. Op Donderdag 18 December, 's avonds te zeven uren, zal alhier vanwege de Chr. Jongelingsveroeniging „Abilene" in het Nederd.-Herv. kerkgebouw optreden ds. J. J. Vau Noort, pred, te Amsterdam, met een lezing over Gerhard Tersteegen. De plaatsen, uitgezonderd die van eigenaars, zijn vry. Leiiuuiden. Zondagmiddag halfdrie sloegen eensklaps de vlammen uit den hooiberg van den heer G. Schlebroek, in de kom der ge meente wonende. Dank zU het stille weer en de werking van twee spuiten, is de brand tot dien berg bepaald gebleven. By eenigen wind had hot ongeval oen groote uitbreiding kunnen nemon. Eer6t te twee uren in den nacht kon de brandweer haar arbeid staken. Aan de Demunnmg oor uurpaapuu itomt een woora van lof toe voor haar snel optreden. Noordwjjkerhout. Zondagavond zyn weder by oen drietal ingezetenen ruiten ingeworpen. Me dunkt, dat het hu wèl is en men met die laffe balddadigheden mopst eindigen. Uegstgoost, Burgemeester en wethouders dezer gemeente maken bekend, dat de inschrij ving voor de nationale militie lichting1902 (alzoo van jongelingen, die geboren zijn in 1882) zal plaats hebben gedurende de maand Januari a. 8., terwijl daarvoor zitting zal worden ge houden op Vrydag 18 Januari a. 8., des voor- middags te 10 uren, ten gemeentehuizo. ltoelof-Arendsveen. In de Pancratius-zaal alhier, hield de heer O. H. Ctaasson, R|jka- tuinbouwleeraar te Boskoop, voor een vry talrijk pubhek een belangryke voordracht over het onderwerp: „Do voeding onzer gewassen." Spr. begon daarby met de uiteenzetting van den opbouw der planten uit verschillende stoffen, van welke hy als de voornaamste noemde: kali, kalk, phosphorzuur, magnesia en kiezel, waar de vier eerste volgens spr. onmisbaar waren voor de plant. Hy achtte deze toelichting noodig voor het begrypen van het zwaartepunt van zyn onderwerp: „de bemesting van den grond." Spr. wees er op, hoe door de watercultuur bewezen wordt, dat het de reeds gemelde stoffen zyn, die by den groei der plant op den voorgrond treden, en dus niet de grond de hoofdzaak is. Hy deed den hoorders opmerken, dat een landman, wanneer hy de gewassen van zyn land haalt, hy met deze er ook een zekere hoeveelheid voedingsstoffen afvoert, waarvan het natuurlyk govolg is, dat vermindering ontstaat. Door het telkens weer verbouwen van dezelfde plant wordt een moeheid van den grond veroorzaakt. Er is dus afwisseling noodig. Vervolgens ging spr. over tot een be schouwing over de meststoffen. Stalmest achtte hy onder deze nog steeds No. 1, omdat daarin, hehalve de bovengenoemde stoffen, kali, kalk, phosphoszuur en stikstof, ook de humus zich bevindt; een stof, die ook voor den plantengroei van niet gering belang is. Lang laten liggen van stalmest achtte spr. verkeerd, omdat daardoor, ten gevolge van zonneschyn, wind en regen, veel van het beste verloren gaat Middelen, om dit eenigszins te voorkomen, werden door spr. aangegeven. Andere meststoffen, welke toch betrekke- ïyk goedkoop zyn, kunnen veel, ja zeer veel tot den groei dor planten bydragen, mits ze op gepaste wyze en op den bepaalden tyd In den grond worden gebraoht, doch den stalmest vervangen kunnen ze niet. Ze bevatten immers niet alle stoffon. Voor het aanbrengen van stikstof, zwavel en ammoniak kan o. a. gebruik worden ge maakt van „Chili salpeter", voor kali van de „Patent kali", voor phosphorzuur van „Super- phoaphaat" eu „Thomasphbsphaat" en voor kalk van gebluschte kluitkalk, welke stoffen onder deze benamingen in den handel worden gebracht. Door een proef toonde spr. aan, dat de grond het vermogen heeft de voedingsstoffen, die byv. in dunnen 'stalmest voorkomen, te absorbeeren, terwyi hot water, dat er in voor komt, er doorheen gaat. Verdor wees hy aan, hoe1 men kan onder zoeken, of de grond gebrek heeft aan eenige voedingsstof. Dit moest vooraf door proeven met verschillende meststoffeh geschieden. Hy raadde daarom ieder der aanwezigen aan, dit eens met kleine stukjes vau hun land te probeoron, terwyi ny zich oereid verklaarder daarby op verzoek kosteloos schriftelijke of mondelinge inlichtingen te verstrekken. Eindeiyk maakte hy de toehoorders bekend met da resultaten, verkregen by verschillende proefnemingen, waarby groote verschillen werden opgemerkt, ontstaan door verschillend gebruik vau meststoffen. Ten laatste sprak spr. zyn tevredenheid uit over de belangstelling, by zyn voordracht ondervonden, en hoopte in volgende jaren zyn bezoek te herhalen. Oudslioorn. Gedurende de afgeloopon maand werden in deze gemeente geboren 6 jongens en 8 meisjes; 4 personen werden als over leden aangegeven; 2 huwelijken werden vol trokken. Warmoud. De inschryving voor de natio nale militie, voor jongelingen, geboren in 1882, zal aldaar plaats hebben op Dinsdag 22 Januari a. 8., des voormiddags van 1012 uren, ten Raadhuize aldaar. Zoeterwoudo. De inschryving voor de nationale militie van de ingezetenen, dio geboren zyn in hot jaar 1882, zal in dezo gemeente gehouden worden op Maandag 7 Januari a. s., des voormiddags te 10 uren. By koninkl. besluit is goedgekeurd de heffing van een hoofdelyken omslag ln deze gemeente tot een maximum van /6000. De verordening tot heffing dezer belasting treedt in werking 1 Januari 1901. Zegwaard. Ds gewone jaariyksche schouw over de schoorsteenen enz. zal in deze ge meente plaats hebben op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 16, 19 en 20 December a.s. Zoetermeer. By den landbouwer P. L. B. in den Meerpolder zfin den vcrigen nacht een 12-tal eenden gestolen. Zegwaard-Zoetermeer. Op Woensdag 12 December a.s. zal alhier gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting en herinentiDg en wel te Zegwaard de3 cam. van 1 tot 2 uren ten bulze van dr. Vriesman, en te Zoeter meer des voorm. van 12 tot 2 uren ten huize van dr. Meerburg. TWEEDE KAMER. De beraadslagingen over het Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken werden gisternamiddag een oogeublik geschorst, om de uitgestelde stemming over het Hoofdstuk Justitie te hou den, welke begrooting werd aangenomen met 64 tegen 8 stemmen. Tegen de heeron Troelstra, Van Kol en Schaper. De beraadslagingen werden daarna hervat De heer TroeUti a ontwikkelde zyn bezwaren tegen de weigering van het houden van be toogingen op straat in Mei, door den burge meester vaa Amsterdam, en ln Juni te Leeuwarden. De heer Schaper wil benoeming van de burgemeesters door de gemeenteraadskiezera. De Minister van Binnenlandsche Zaken be antwoordde de verschillende sprekers. Wat betreft de benoeming van burgemees ters, alleen wanneer er geen geschikte inge zetenen zfin, worden nlet-ingezetenen tot burgemeester benoemd, en dit is noodig, vooral by de uitbreiding hunner werkzaamheden. Vorder zegt de Minister, dat alleen by drin gende noodzakelijkheid verlof wordt gegeven om buiten de gemeente le wonen. Met den Minister van Justitie is hy ln over leg over verlenging der Drankwet. Voor de weigering van hot houden van betoogingen in Amsterdam en Leeuwarden waren afdoende redenen. De Minister zal onderzoeken of mogeiyk is, _do benoeming van ambtenaren v&n den burger lijken stand aari bijzondere personen op te dragen. Omtrent het pensioen der gemeente-ambte naren zal gemeen8chappeiyk overleg moeten plaats hebben tusschen het Ryk en de ge meenten. Doch eerst moet zyn afgeloopen de quaestie van het ponsionneeren der onder- wyzers. De artikelen 6 22 werden aangenomen. Rijks Zuivelstation te Leiden Biykens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer was men vry algemeen van oordeel, dat een station, als hier bedoeld, onmisbaar is voor een behoorlijke uitvoering der nieuwe Boterwet. Intusschen werd betreurd, dat de behoefte aan zulk een kostbare instelling is ontstaan, en gevraagd of niet van overheids wege krachtiger behoort te worden opgetreden, om de knoeieryen by do boterbereiding tegen te gaan. Do kosten kwamen hoog voor. In overweging werd gegeven, de hier be doelde inrichting to noemen „Rykszuivel- p r o e fstatiou". Ongevallenwet. By nota van wyziging op de Waterstaats- begrooting voor 1901 wordt aangevraagd een verhooging van 260,000 en wel: voor aan deel van den Staat in de bezoldigingen van de leden van het bestuur der Ryksverzeke- ringsbank, en van de aan dat bestuur onder geschikte ambten3ron 60,000; en voor voor schot aan de Ryksverzekeringsbank, voor zooveel betreft de administratiekosten der Bank over 1901, ƒ200,000. De bedoeling is, om aan den voorzitter van het bestuur der Ryksverzekeringsbank een jaarwedde van ongeveer ƒ7000, aan de' overige leden leder een van ongeveer 6500 en aan den aan de Bank verbonden wiskun digen adviseur een jaarwedde van ongeveer f 6000 toe te kennen. Oorlogsbegrooting voor 190L By nota van wyziging wordt aangevraagd 16,700 voor aanleg van een telephonische verbinding tusschen de kazerne der infanterie te Assen en het eerste gesticht te Veenhuizen. Tuchtscholen Vry algemoen oordeelde men, dat de voor bereiding van het wetsontwerp, houdende be ginselen en voorschriften omtrent maatregelen ten opzichte van jeugdige personen, zeer veel te wensohen laat, met name ten aanzien van de vaststelling van het Ooilege van toezicht, bystand en advies en de inrichting der Tucht school. Met de nadere vaststelling van het wezen van do tuchtschoolstraf by maatregel yoq inwendig bestuur kouden onderscheidene leden zich niet vereenigen. Veel leden wenschten de inrichting der tuchtscholen en opvoedingsgestichten, althans in groote trekken, alsmede hun aantal, by de wet geregeld te zien. 1 Anderen achtten regeling by de wet voor het oogenbllk onmogeiyk. Sommigen hadden er bezwaar tegen, dat de Tuchtscholen ook bestemd z(jn tot op neming dor kinderen, die ten verzoeke van ouders of voogden, die redenen van misnoegen over hun gedrag hebben, op bevel der recht bank in een Rijksinrichting geplaatst worden. Een Ud sprak daarom den wonsch uit, dat voor de niet gestrafte kinderen althans een afzonderiyke tuchtschool zou worden ingericht. De uitsluiting van doelmatig aangewende ïyfstraffen werd door enkele leden betreurd. Het vraagstuk der kosten werd bedenkeiyk gevonden. G emengd N ieuws. Een achtjarige knaap geraakto gistermiddag al spelende in het water aan de Mare, dotu een juist passeerenden rechercheur van politie mocht het golukken, na zich te water begeven te hebben, den knaap op het droge te brengen. Het ventjo kwam met den schrik vry. Door de politie alhier wordt proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren J. R., die gisteravond by een twist in de Kruisstraat met een scheermes oen &Qdor een snede in hot gelaat toebracht. Da oollecte, Zoadag 3 dezer ge houden in de Hartebrug-kerk ten bate der R.-K. Parochiale weezen, heeft opgebracht een som van ƒ465.75 en die, 11. Zondag gehou den voor hetzelfde doel ln de kerk van den H. Petrus, ƒ551.80. De gymnastiek- en schormveree- niging „Sparta", alhier, gaf j.l. Zaterdagavond ter gelegenheid v&n haar 18-jarig bestaan een uitvoering met introductie in de Stadszaal. Na hot uitvoeren van een tweetal muziek- 'j 2) Dat waren natuurlyk allemaal pure ver- zinsela, want do jonge maagd verzokerde ieder, dat zy nooit aan trouwen gedacht had, nooit er aan denken zou, omdat alle mannen niemendal deugden, on dat zy hoogst gelukkig leefde. Juffrouw Jetje had het luidst met de woorden van de oude ontvangersvrouw inge stemd, en toen deze zweeg, tikte zij met haar 'zilveren lepeltje tegen haar kopje, tenteeken, 'dat zfi iets byzonders had mede te doelen. „Dames," begon zy, „de geachte spreekster van zooeven heeft volkomeu geiyk (zy hield vlytig de Kamerverslagon by; vandaar dezen parlementairen aanhef). Ik zou er echter nog wel willen byvoegen, dat onze meisjes haar kostbaren tyd met flauwe vry'eryen verbeu zelen. Verbeeldt u, wat ik gisteren gezien heb! Tonia Burgers, dat neuswijze, by-de- handscho ding, dat nauwelyks van de kost school terug is en zich daarom zeker heel- wat verbeeldt, wandelde gisteren heel ongo- geneord gearmd met den student Rinker, die met vacantie over is, in do richting van het .dorpje G. Dat was een gelach en gepraat, •alsof de zon voor hen alleen aan den hemel ifltond. Tonia werd wel is waar verlegen en rood tot achter de ooren, toen ik haar zoo plotseling ontmoette, maar is het niet onge- (hoord, dat een fatsoeniyk meisje vóór de verloving met haar aanstaando gaat wan dalen?" Triomfantelijk zwoefdea gryze oogen der spreekster in het rond en rustten mot by zon- dere scherpte op Tonia's tante, die ook aan tafel zat; zy wist, dat dit „ongehoorde" nieuws opzien zou baren en het arme meisje eens voor al genoeg zou doen krygen van eenzame wandelingen. „Heeft Toontje dat werkeiyk gedaan?" vroeg do tante. „Ik heb haar met myn eigen oogen gezien, gearmd met den student, die, zooals ge weet, een echte grappenmaker is. Maar ach, de jonge wereld is geëmancipeerd wat vraagt die naar fatsoen en zeden?" „Nu, Toontje ls anders een braaf meisje," vorgoelykte de tante, „wel nog jong, en de student is wel een vroolyke Frans, maar iets verkoords kan men bepaald niet van hem zeggon. Bovendien heeft hy reeds, op het laatste na, al zyn examons met glans afgelegd. Zeker, het is niet zooals het behoort; ik zal myn zuster wel een wenk geven, dat zy beter op het kind lot. Juffrouw Jetje, spreek er maar niet verder over, om het gepraat onder de men8chen!" Juffrouw Jetje knikte en tipte met haar zakdoek de zweetdroppels van het voorhoofd; want liaar toespraak en de zedelijke veront waardiging hadden haar warm gemaakt. Z\j was tevreden over ziohzelve, omdat zy in de woorden van de ontvangersvrouw een zoo geschikte aanleiding had gevonden, om het „vree6eiyke" geheim, dat het toeval haar ver raden had, te kunnen mededeelen; geen dor aanwezigen had zoo'n interessant nieuws te vertellen; zy was de heldin van het kransje! „Aan myn oog, myn scherpen blik ontgaat niets," voegde zy er zelfbewust by, en de beleedigde tante van Antonia Burgefs sprak by zichzelve, dat voor Jetjes scherpe tong evenmin iemand veilig was. Juffrouw Jetje moest, naar zy menigmaal in een vroolyke luim bekende, in haar jonge jaren niet onknap geweest zyn, maar thans kon zelfs haar beste vriendin dit niot in ernst beweren, want zy had een in betoog loopend gele tint „uit ergernis, dat zy geen man had gekregen", zei dezelfde spotter, die ook de liefdelooze on boosaardige opmerking over den „Deugdenkring" gemaakt had de spitse neus on de even spitse, eenigszins naar boven uitstekende kin gaven haar gezicht een eigenaardige uitdrukking, die wy, om de toch al zoozeer gelasterde te ontzien, niet nader willen aanduiden. Haar oogen waren klein en grauw, maar de blik levendig, vaak stekend; de bovenlip vertoonde soms een zwarte schaduw, die een merkwaardige overeenkomst met een kneveltje had, en waarover de vol gende „gevleugelde leugen" in het stadje rondging: Eens had iemand de mot dit twyfel- achtig schoonheidsmerkteeken bedeelde maagd den welgemeenden raad gegeven, zich te laten scheren; alsdan zou woorgoed elk spoor van knevel verdwynon, daar „dit middel by dames precies do tegenovergestelde uitwerking had als by mannon. Jetje had den raad opgevolgd en was nu genoodzaakt zich elke week heimeiyk te laten schoren. Aldus de Faam, die echter, zooals gezegd, slechts een lougen fluisterde. Aan de Meimaand van Jetjes leven herinnerden nog enkel en alleen de schoone, roode wangen, wier kleur echtor van twyfol- achtige herkomst heette te z\jn. De leden van den „Deugdenkring" bespraken nog eens omslachtig de lichtzinnigheid van Tonia Burgers, dronken nog menig kopje uit de dikbuikigo kan, verorberden met smaak de gebakjes enkele moeders lieten ongemerkt iets van die zoetigheden voor haar kleinenin den zak glyden on togen tien uren gingen de vrouwen uit elkander met de belofte, het grooto geheim als zoodanig te bewaren, om de overigens brave Tonia niet in opspraak te brengen. Morkwaardigerwyze echtor wist den volgen don morgen reeds het geheole stadjo het ongehoorde nieuws; de musschen riepoa de „misdaad" van de daken. En toen Tonia, die nog niet vermoedde, welk onweer zich boven haar jong hoofdje samenpakte, argeloos aan den arm van een vriendin door de hoofdstraat wandelde, en de grappige student Rinker haar tegenkwam on vriendeiyk grootte toen stond het zoo vast als een muur, dat die twee in het geheim elkaar genegen waren, waarvan de ouders van het meisje niet eens iets wisten. Tonia telde achttien jaren, was vrooiyk en opgeruimd en, wat zelfs de afgunst moest toegeven, oen knap meisjehet ronde gezichtje met den kleinen rooden mond en do frissche wangen word omlyst door een woelderigen blonden haartooi, welks volle vlechten haar somtyds langs den geheelen rug neerhingen; uit haar zwartbruine oogen fonkelde niets dan levenslust, en wanneer zy glimlachte, dan flikkerden zy ber>-, kvan schalkschhold en schelmery. Wat dat do vroolyke student, die sinds een reeks van jaren, reeds als gymnasiast, geregeld don vacantietyd by zyn oom, den notaris, Tonia's naasten buur, doorbracht, dat Emile Rinker Tonia gaarne zag? Als kinderen hadden zy samengespeeld en waren later, toen zy tydoiyk gescheiden werden, elkander niet onverschillig geworden. En nu Tonia uit het pensionaat was terug gekeerd en Emile haar na tien lango maanden voor het eerst wederzag, toen had hy haar zonder van to voren juffrouw Jetje en de vrouwen der plaats in z|jn geheim ln te wydon en haar raad in te winnen oog in oog bekend, dat hy haar van harte liefhad, zóó lief, dat hy geen passende vergeiyking kon vinden om de diepte ayner gevoelens aan te duiden. En Tonia had in het eerst verward en blozend vóór zich neergezien en toen zwy- gend haar hand in de zyne gelegd on hom zóó veelbeteekonend en gelukkig aangekeken, dat deze blik meer zeide dan met woorden mogeiyk ware goweest. Toen waren beiden, in hun Ijverig gesprek, het stadje met zfin etikette en zyn regelen van fatsoen vergetend, buiten de poort gekomen en samen op den weg naar G. voortgestapt, en toen zy zich geheel alleen en onopgemerkt waanden, had Tonia zelfs, aan Emiles verzoek toe- gevond, haar hand voor de eerste maal in zyn arm gelegd. Dat was de onver- geefiyke, ongehoorde misdaad, on juffrouw Jetje was in haar volste recht, van verbazing en schrik by na te verstyven, toen zy die twee zoo plotseling ontmoette, want een dergolyke onbeschaamdheid, zulk oen ver- waarloozon van alle regels en alle fatsoen was in hot stadje zonder voorbeeld, en met ditzelfde recht stemden de leden van den „Deugdenkring" in juffrouw Jetjes gewottig- den toorn in. De heldere blauwo hemel van Tonia zon^ zich zeer spoedig mot zwarte onweerswolken, overdekken en de biy lachende zon van geluk achter dreigende wolkenmassa's verdwijnen. Toen zy van haar wandeling thuiskwam, ontving haar moedor haar met oen verstoord gelaat. „Wat moet ik hooren, kind? Is het' waar, dat ge eergisteren met Emile Rinker gearmd naar G. bent gewandeld?" zoo sprak zy het blozende meisje aan. (TVorM vervolg dj

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1