De Graner Mis» Wat men het bestuur onzer afdeellng der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst look zou kunnen verwijten, zeker niet, dat het geen ondernemingsgeest bezit. Tal van werken Juit den ouden en nieuwen tyd, die, hetzij omdat ze de krachten der zangvereenigingen j te boven gaan, hetzij uit een zekere sleur, ;die de keuze altoos tot een engen kring van bekende meesterwerken beperkt, hier te lande zelden of nooit gegeven zijn of worden, zijn 'door een uitvoering te Leiden in eere gekomen of in eere hersteld. Daarby is de uitvoering in den regel een zoo waardige, dat men de concerten onzer afdeeliDg terecht is gaan beschouwen als gebeurtenissen van beteekenis in ons nationaal muziekleven. Toch worden door de zucht, om telkens met iets nieuws voor den dag te komen, ook de oude lievelingen van het publiek niet ver geten. Op zijn tijd krijgen de liefhebbers hun Messias" en hun „Jozua", hun „Schöpfung" en hun „Jahreszeiten", hun „Paulus" en hun !„Elias", hun „Deutsches Requiem" ten ge- hoore, zelfs herhaaldelijk hun „Johannes-" en hun „Matthaeus-Passion" ik wilde, dat ik 'er nog aan toe kon voegen hun ,9de Sym- phonie" en hun „Missa solemnis". Maarhier- tusschen is plaats gevonden voor de wegens 'haar moeilijkheid slechts hoogst zelden uit gevoerde „H-moll-Messe", voor „La damnation de Faust" en „L'enfance du Christ", voor het •„Manzoni-Requiem", voor „Le Chant de la Cloche" en nu weder voorde „GranerMesse". Hoe zou men het beter kunnen wenschen? Helaas schijnen er echter velen te zijn, die het op die nieuwigheden niet begrepen hebben, 'want de opkomst van hot publiek was inder daad voor een uitvoering als deze treurig te noemen. Ik weet wel, dat er een aantal leden zijn, die aan een moolwerk, aan uitstekenden koorzang en een fijn orkest maling hebben, 'die alleen lid zijn, om van het stemgeluid van deze of gene beroemde zangeres of zanger te 'genieten, maar toch geloof ik ook, dat het wegbiyven van zoovelen gisteravond in de 'eerste plaats een gevolg is van onbeminöhoid wegens onbekendheid. Deze mis, voor de inwijding van den dom te Gran, een stadje in Hongarije, door Liszt ge componeerd en in 1856 voor de eerste maal uitgevoerd, is er nooit in geslaagd zich popu lariteit te verwerven en in ons land is het werk, nadat het in 1865 te Amsterdam onder de persoonlijke leiding van den componist 'was uitgevoerd, elechts tweemaal gegeven: 'eenmaal, reeds lang geleden, door de zang- vereeniging „Excelsior" te Amsterdam onder leiding van Mr. Yiotta, en nu, voor de eerste maal binnen den kring der Maatschappij gis teravond onder de leiding van DaD. de Lange. Waar het aan ligt, dat deze mis nooit werke lijk gepakt heeft? Ik zal den lezer modedeelen, jwat Dr.Hugo Riemann er over zegt en wel in de oorspronkelijke taal, omdat ik, die de strekking van Riemann's betoog maar half begrijp, allicht bij de vertaling oDjuist zou weergeven wat de criticus bedoelt. Riemann zegt dan: „Die kirchlichen Kompositionen Liszts (Graner Feat- ïneBse, eine Anzahl weiterer Messen, Psalmen, Requiem, Motetten), sowie die halbkirchlichen Oratorien „Christus", „Stanislaus", „Legende !von der heiligen Elisabeth" u. a. enthalten 'Momenta von groszer Wirkung, liaben aber nicht vermocht, der katholischon Kirchen- musik einen neuen Aufsehwung zu briDgen. Zum Teil kranken sie an archaisierendon jWirkungen und einer gelegentlichen asketi- jchen Einschrünkung der Mittel, dereinüber- reicher Gebrauch moderner Wirkungen okne 'genügende Yormittlung gegenüber steht." Nu hoop ik, dat de lezer volkomen op de (hoogte is. Ik voor my zou willen zeggen, 'dat deze mis zich het meest~ aansluit by de Missa solemnis van Beethoven, in zooverre, dat beide toondichters de kerkelyke traditie hebben verlaten en door hun muziek dealge- !meen menscheiyke gewaarwordingen hebben ^trachten uit te drukken, die ontstaan door ernstig in to dringen in de geheimen van den godsdienst. Dat echter Liszt's werk even hoog zou staan als Beethoven's meesterwerk kan ik niet inzien. Liszt maakt gebruik van een aantal telkens wederkeorende „Leitmotive", 'naar ik geloof wel niet uit armoede, doch met een bepaald doel, maar intusschen is het feit niet te loochenen, dat tegenover den ontzagiyken melodischen rykdom van Beethoven's mis deze een wel wat schamel figuur maakt. Ook komt my Beethoven's mis natuuriyker voor of liever gezegd gemakkelyker geschreven, beiden zullen dezelfde inspiratie hebben gehad, beiden zullen evenzeer gevoeld hebben, maar Liszt heeft het ontbroken aan het genie van Beet- jiioven, dat hem in staat stelde alles in de 'muziek te leggen, dat hy er in wilde leggen. Liszt daarentegen heeft even krachtig ge wild, maar niet zoo kunnen doen. Vandaar Jzoo nu en dan dingen, die ons onbegrypelyk voorkomen, die ïyken op oppervlakkigheid, op 'effectbejag, die zouden wyzen op minder diep 'gevoelen, maar die inderdaad hun oorsprong •vinden in een onvoldoende kunnen. Zoo meen ik het best enkele plaatsen, die onbevredigd laten, te moeten verklaren o. a. de lange pauze vóór en daarna het afgemeten „et expecto" 'zelf. Het zou de moeite wel loonen eens na te gaan, welke woorden van den mistekst verschillende toondichters het meest tot ont boezeming hebben geprikkeld. Men zou zien, dat Bach, Beethoven en Liszt op geheel andere woorden den meesten klemtoon hebben gelegd, dat de een een in den breede uitgesponnen fuga stolt op plaatsen, waar de ander slechts kort by stilstaat. Zulk een analyse zou ons hier echter te ver voeren. Liszt heeft slechts tweemaal van denfuga- 'vorin gebruik gemaakt, een vorm, dien Beet hoven kwistig heeft aangewend en die by Bach alles beheerscht. Liszt gebruikt hom slechts in hot „cum sancto epiritu" en in het „in anam catholicam et apostolicam ecclesiam"; voor het overige bepaalt de aaneenschakeling en uitwerking van eenigo motieven don bouw ;van hot werk. Zoo merkte ik op een erbar mings-motief eon verheeriykings-motief, een vrede-motief, een geloofs-motief. Hot erbarmings-motief ontmoeten w(J in het „eleison" en later in het „qui tollis mise rere" en nog eons in het „benedictus"; het verheeriykings-motief in het „gloria", in het „amen" aan het slot van het tweede deel, in het „et resurrexit", in het „pleni sunt coeli", in het „Hosanna"; het geloofs-motief in het „credo", het „et incarnatus" en in het slot- „amen". In het Agnus dei" worden alle motieven nog eens "verbonden; nadat een nieuw thema is voorbygegaan, herhaalt het orkest het erbarmings-motief, waarna het koor het „dona nobis pacem" op het vrede-motief zingt, dat ook reeds by het „pax hominibua" had weer klonken. In sneller tempo doet het orkest het verheeriykings-motief hooren, het koor zingt onder vlugge achtsten-beweging nog eens het vrede-motief, nog eon nieuw ge deelte volgt en met een krachtige herhaling van het geloofs-motief sluit het werk. Na de mis werden twee der koren, welke van Diepenbrock by de reien uit Yondel's „Gysbrecht van Aemetel" heeft gecomponeerd, ter gehoore gebracht. Vooral de tweede reizang maakte grooten indruk, ofschoon geen by zonder pakkende melodieën, die men na afloop nog in het hoofd houdt, een der beide koren kenmerkten. Ze zyn echter oorspronkeiyk, van groot uitdrukkingsvermogen en van ryke kleur. Over de uitvoeriDg nog een kort woord. Het koor was zooals gewooniyk, d. w. z. voortreffeiyk. Wel zou men hier en daar nog wat meer kracht wenschen, wel hier en daar een fraaier klank, teweeggebracht door meer werkeiyk mooie stemmen, maar over het geheel is een woord van warmen lof op zyn plaats. Waar het koor gelegenheid had in samenwerking met het orkest zich ten volle te ontplooien, zooals in het „Sanctus", het „Hosanna in excel sis" en hier en daar in de rei der Edelingen, werd een machtige, volle toon ontwikkeld. Zyn meesterstuk leverde het koor echter in de rei dor Burchtsaeten,- dat met even groote helderheid als zuiverheid tot het einde werd volgehouden, ondanks de vele zonderlinge toonvallen. Het orkest had hier en daar fijner kunnen zyn, ofschoon het over het gokeel zyn reputatie handhaafde. De solisten waren, zeker niet uit rykdom, betrokken uit leerlingen van het Amster- damsche Conservatorium. Dat zy tegen hun taak waren opgewassen, kan niet worden ge zegd; evenmin dat zy als quartet een goed geheel vormden. Hun couplet vormde in het Acappolla-koor een wanklank, terwyi zy in de mis niet de kracht bezaten zich voldoende tegenover koor en orkest to handhaven. De uitzondering was de alt-zangeres mej. Culp, die een prachtig, diep altgeluid bezit, maar er wel wat te veel mede op den voorgrond wilde treden. Mej. Yan Roosendael heeft oen glasheldere, sympathieke sopraanstem, maar bezit nog te weinig kracht. De baszanger, Oostveon, eon vroegere stad genoot, heeft een goede maar niets geen buitengewone stem en is nog zwakker dan de sopraan, terwyi do tenor Van Kempen wol meer kracht ontwikkelde, maar iets zeer onsympathieks, iets ruws, iets ongemakkelyks bad, als hy zyn stem uitzette. Ik geloof, dat er voor, de jonge debutanten dankbaarder werken zouden zyn geweest dan die, waarin zy nu zyn opgetreden. Het koor klaagde zeer over ondraagiyke hitte; ikzelf had er niet zooveel last van als gewooniyk. d. G. Jlarktberl cli toni. Loldoa, 8 December. Granen in flauwe stemming en prijzen eerder iets lager. Jarige Witte Tarwe op de booge prijzen met meer aanbod, Nieuwe kon moeilijk vorige prijzen opbrengen. Kogge alleen gevraagd in de beste soorten. Gerst en Haver prrjshoudend. Paarden- en Duivonboonen werden langzaam tot vorige prijzen verkocht. Overige artikelen onveranderd. Witte Tarwe 5.76 a 8.26, Koode ti.a 0.76, Walla-Walla a per 80 KG. Rogge 4.76 a ƒ6.20 per 74 KG. Zomergerat 4.10 a 4.60, "Winter- 4.26 a 4.G0. Chevalier- 6.20 a 6.75 per HL. Haver 3.26 a 3.60 per 50 KG. Groene Erwten 7.a 8.60 por HL. Paardenboonen 6.15 a 6.30 por HL. Duivonboonen 6.85 7.20 per HL. Koolzaad ƒ10.50 a ƒ11.75 per HL. Kanariezaad 6.60 a ƒ8.per HL. Hennepzaad ƒ6.60 a ƒ7.— per HL. Boter. Aanvoer 4790 kilogr., lste qual. per Vi vat 64.a 58.2de qual. per vat 48. a 62.lste qual. per kilogr. 1.36 a 1.45, 2de qual. por kilogr. 1.20 a 1.30. Lange zwarte turf, 90,000 stuks, 3.50 a 4. per duizend. Utrecht, 8 Deo. Op de weekmarkt waren heden 265 stuks vee aangevoerd. De prijzen waren voor atieron 70 a 160, voor vaarzen 70 a 140, voor pinken 40 a 90, voor melkkoeien 100 a 220, voor kallkoeien ƒ120 a ƒ230, voor vaarskoeien 80 a 160, voor votte koeien 140 a 240, voor magere kalveren 15 a 60, voor nuchtere kalveren a voor magere varkens 20 a 46, voor biggen 6.— a 12.—. Schiedam, 7 Dec. Noteering van de Benra- commiesie. Moutwpn f 11.76 per HL. Zonder luat en tonder belaating. Spoeling 1.60. Noteenng van do Makelaar*. Moutwijn 12.26, Jenever 16.25, idem Amsterd. proef 17.76. Noteering van den Diatillateursbond. Moutwgn ƒ12.26. Jenever 16.26, Amst. Proef 17.76. ACADEMIENIEÜWS. Leiden. Geslaagd is voor het candidaats- oxamen in de scheikunde de heer C. J. Enklaar. Heden is alhier bevorderd tot doctor in de klassieke letteren de heer K. H. E. De Jong, geboren te Biebrich a/R., na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: „De apuleio isiacorum mysteriorum teste". Dr. H. Blink, privaat-docent aan de Ryks- universiteit, zal z(jn colleges in de aardryks- kunde openen op Woensdag 12 December a.s., in het klein-auditorium van het academie gebouw, met een openbare les. Utrecht. Bevorderd zyn tot semi-arts do heeren O. W. v. Geytenbeek en T. A. A. J. Quanjer; tot arts de heeren P. v. Wol- framsdorff en G. v. Reekum. Bevorderd tot doctor in do geneeskunde de heer R. Piekema, arts te Yelp, geboren te Arnhem, op proefschrift, getiteld: „Resultaten der therapeutische en preventieve aanwending van het te Utrecht bereide antidiphtherisch serum"tot doctor in de Staatswetenschap mr. J. Th. Endtz, geboren te Meppel, op 'Stellingen. Groningen. Geslaagd is voor het lste gedeelte van het arts-examen de heer A. Spahr van der Hoek, med.-docts., geboren te Augus- tinusga. Bevorderd is tot arts de hoer H. E. R. Ruding, cand.-art8J geboren te Hoogezani President Kruger op audiëntie bij de Koningin. H. M. de Koningin ontving hedenmiddag te halfvier den President der Zuidafrikaansclio Republiek. Z. Ed., incognito hier te lande vertoevende, werd niet met het ceremonieel, aan staatshoofden verschuldigd, ontvangen. President Kruger werd echter van het hotol afgehaald en naar het fconinklyk paleis geleid in een hoffytuig en terug-begeleid door een hofdignitaris, die in het hofrytuig naast don President had plaats genomen. Dr. Leyds, die zich reeds naar het paleis had begeven, ontving den President aldaar, maar was niet tegenwoordig b(J het onderhoud, dat de President met H. M. had. Het rytuig reed in draf naar en van het paleis. De Transvaalsche deputatie zag van af het balkon van het hotel den President vertrekken. De biograaf nam dit oogenbllk photogra- phisch op. Herkelflke Berichten. Bodegraven. Zondagmorgen te tien uren zal in de Evangelisch.-Luthersche Gemeente, alhier, optreden de heer A. E. F. Junod, propo nent te Arnhem. Woubrugge. Geref. Kerk. Zondagvoorm. te tien uren en 's avonds te halfzeven, de eerw. heer G. Dagevos, beroepen predikant van Zuid-Beierland. POLITIE. Gevonden voorwerpen. Een opschryfboek. Een gekleurde wollen handschoen. Een paar glacé handschoenen. Een lapje japonstof. Een portemonnaie met eenig geld. Een Zeeuwsche knoop. Inlichtingen zyn olken werkdag tusschen 12 en 1 uur te bekomen aan het Bureel van Politie alhier. Telegram m e n. LONDEN, 7 December. (ff. OHet jongste telegram van lord Kitchener uit Bloemfontein luidt: De macht van De Wet is volgens oen bericht van patrouilles naar het oosten of noordoosten getrokken van Odendaaldrift. Generaal Knox volgt hem en meldt, dat hjj een Krupp-kanon en een wagen met ammunitie heeft buitgemaakt. De gevangenen, die te De-Wets-dorp waren genomen, zyn op de officieren na vrygelaten, maar nog niet aan gekomen. Macdonald is naar Aliwal-Noord gegaan om daar het bevel op zich te nemen. Terwyi de Engolschen op 6 December eenige vrouwen aan de Boeren onder do witte vlag uitleverden naby de voorposten te Belfast, op verzoek van een veldkornet, deden 100 Boeren een krachtigen aanval op een kleine bereden post, die het echter uithield onder een hoot vuur, totdat men hen ontzette. De Boeren vluchtten met achterlating van één doode. Aan Engelsche zydo geen verliezen. Een patrouille van beroden infanterie stootte gisteren by Thabanohu op een troep Boeren, waarby zy 7 gevangenen maakte en tien paarden bemachtigde. Eón Boer werd gewond. JOHANNESBURG, 6 December, (ff. O.) Do regeering maakt schikkingen om het terrein van de renbaan by Booysens in te richten voor de huisvesting van 4000 personen. De bedoeling is om alle omliggende hoeven aan den Rand te ontvolken en de bewoners by elkaar te laten kampeeren. Er zal nauwkeurig wacht over hen gehouden worden. De reden is, dat zy de gewoonte hebben de Boeren van voedsel en informatie te vooizion. PARIJS, 7 Dec. (ff. 0.) De SenaaVnam met alle uitgebrachte stemmen (268) het voorstel tot uitbreiding van de vloot aan. LONDEN, 7 December, (ff. O.) In het Lagerhuis verklaarde lord Cranborne, dat de annexaties van Transvaal en den Oranje-Vrystaat aan geen enkele vreemde mogendheid waren mede gedeeld. De precedenten had men nagegaan en er is niet geblokeD, dat kennisgeving noodig is of dat de erkenning der annexatie door een vreemde mogendheid afhangt van for- meele kennisgeving. LONDEN, 7 Dec. (ff. O.) Lord Pauncefote, Sir Edward Malet, rechter Fry en professor We8tlake zyn benoemd als Engelsche loden van het permanente Hof van Arbitrage in Den Haag. LISSABON, 7 December, (ff. O.) DeNodor- landsche gezant te Lissabon is heden met verlof vertrokken. LONDEN, 8 Dec. (ff. 0.) De „Standard" verneemt uit Lissabon het volgende: De eerste mededeeling van de Portugeesche regeering ten opzichte van het onttrekken van het exequatur aan consul Pott, verzonden den 17den November, hield het verzoek om een spoedig antwoord in. Aangezien dat ant woord niet werd ontvangen, werd het verzoek denr 23sten nog eens gedaan, waarop de Nederlandsche regeering om een uitstel van twee dagen verzocht. Den 27ston November deed de Nederland sche regeering het voorstel, om, ten einde de quaestie tot een oplossing te brengen, den heer Pott drie maanden verlof toe te staan, waarin de Portugeesche regeering bewilligde, meenende, dat, na het verstryken van den ver- loftyd, do consul-generaal teruggeroepen zou worden. Den 4den December gaf de Nederlandsche regeering Portugal kennis, dat zy niets te antwoorden had ter zake van de verlofquaestie 6D dat zy, alvorens een beslissing te nemen, van haar recht gebruik wenschte te maken om te Lorenqo-Marquez een onderzoek in te stellen naar de door Pott gevolgde gedragslyn. Portugal beschouwde dit als een onbe schaamdheid en trok dadeiyk Potts exequa tur in. De Nederlandsche regeering zond daarop onverwyid haar gezant de opdracht, Lissabon te verlaten. Portugal deed hetzelfde ten opzichte van zyn gezant in "Den Haag. BRUSSEL, 8 December, (ff. 0.) Do Senno trad hedennacht met zeer groote onstuimig heid buiten haar oevers. De zuideiyk gelegen wyken van Brussel en een gedeelte van de gemeente Forest zyn ondergeloopen. De paniek onder de inwoners is niet onder woorden te brengen. Zy kunnen hun huizen niet meer uit Er zyn veel dieren verdronken. JOHANNESBERG, 8 Dec. (ff. O.) De Boeren maakten vorlodon week 17000 schapen buit, welke door een klein detachement soldaten van Potchefstroom naar Krugersdorp werden gedreven. fc. ALrWAL-NOORD, 7 December, (ff. 0.) Na het gevecht by Sterkspruit trok De Wet des nachts naar het zuiden, stak den öden de Caledonrivier over, marcheerde naar Oden- daldrift, bevond, dat de rivier niet overge trokken kon worden, wendde zich naar het oosten, rukte op langs den noor delijken oever van de Oranjerivier tot op vyftien myien van Aliwal, en begaf zich toen in noordoostelyke richting, den kant uit van Rouxviile. Generaal Knox volgde hem gedurende dezen geheelen tocht op den voet. De Engelsche voorhoede vond De Wet's achterhoede teKarreepoortdrlft, aan de Caledon, maakte zich meester van een negenponder- Krupp-kanon en 35000 rounds patronen. De Caledonrivier was zoo gezwollen, dat de bagage er niet over kon gebracht worden, maar de kanonnen en de ammunitie werden, ofschoon met moeite, naar de overzyde gebracht. De Wets troepenmacht moet uitgeput zyn. De Engelschen telden 300 dooden en stervende paarden -tusschen Smithfieldroad en de Oranje rivier. Daar de Engelsche troepen zonder bagage de rivier zyn overgetrokken, en dus beroofd zyn van levensmiddelen, moeten zy leven van hetgeen hun voor de hand komt. JJ'izia.noieele Kronlelri Hoewel de handel ter beurze levendig was, bestond er toch niet die animo der vorige weken, en had de markt over het algemeen een zwakker tintje. Het feit dat geld ruim is en op S'/spCt. ruim werd aangeboden, kenteekende een gezonden toestand en geeft met het oog op de spoedige jaarsverwisseling een gunstigen indruk van de financieele positie te Amsterdam. Hiermede is echter niet gezegd, dat voor 1901 het geld niet iets duurder zal worden; dat zou voorbarig zjjn, want de kans op verhooging ligt steeds klaar wanneer er in China eens iets ernstigs zon ge beuren of wanneer de geldmarkt te Londen een groote verandering zou ondergaan. Intusschen was de mime geldmarkt niet zonder invloed op onze Hollandscho Staats fondsen, welke zoowol wat Integralen als 3-pCts. Werkelijke Schuld betreft, een vast en ferm verloop hadden. Buitenlandscho Staatsfondsen wer den in het algemeen genomen een weinig ver onachtzaamd, de stemming was echter vast, Metalliekon waren in navolging van WeeneD willig. De Hongaarsche Kronenrente, nog in handen van het öyndidnat, is nu geheel uitverkocht. In Spanjaarden ging niets om. Hot schijnt, dat do nieuwe regeering en een deel der Spaan- 8cbe pers niet gunstig voor het convenio, dat eerstdaags bij de Cortes in behandeling zal komen, gestemd zijn en wel op grond, dat de godelegeerden linn mandaat overschreden bobben, hetwelk hen niet machtigde om een wijziging in het fonds zelf te brengen, doch alleen om een overeen komst te sluiten, do Buitenlandscho Schuld te onderwerpen aan een rentebelasting. Portugeezon waren iets zwakker op ver mindering der douane-ontvangsten. Mexicanen bleven in ongeanimeerde stem ming. Ook Chineezen zonder handel. Yoor Fun- dungloan bestond eenige vraag. Venozolauen konden zich op locale vraag eenigszin9 verbeteren. Do Tabaksmarkt verkeerde in een zeer geanimeerde stemming, langs de geheele lijst valt een aanmerkelijke prrjsverhooging waar te nemen Het is zeker een verblijdend teeken, dat in deze afdeeling, waarin geruimen tijd niets dan koereaebternitgang viel te constateeren, thans een betere stemming is ontstaan, dooh hoe wel de oogatberichton zeer gunstig luiden en men verwacht, dat de voorraad in Amerika tame lijk wel uitgeput is, zoo is het dunkt ons toch wel wat vroeg om nu reeds een dergelijke hausse te wettigen; immers, omtrent de qualiteit van i den oogst valt tooh nog niet veel zekers te zeggen. De Petrolenm-markt verkeerde in reactie, in Mijnwaarden echter kwam meer leven digheid. Rijnlandsche Bank. Gemengd Nieuws. Andermaal is door den r y k s- veldwachter-brigadier Van der Meyden alhier proces-verbaal opgemaakt tegen een Leidschen peurder, wegens diefstal in het ledigen van palingfuiken to Valkenburg en Oegstgeost. Hedenmorgen werd door een ryk8veldwachter alhier gebracht een minder jarige jongen, die te Maastricht rondzwierf en wiens voogd te Leiden woont. Hoogstvermoedelyk heeft de knaap zich echter schuldig gemaakt aan verduistering van eenige voorwerpen aan waarde, waarom hy, in afwachting van den uitslag van het ingestelde onderzoek, voorloopig in politie- bewartng blyfU De jacht op klein wild, behalve op houtsnippen, in Zuid-Holland, wordt ge sloten Maandag 31 Dec. a. s. met zonsonder gang het schieten van houtsnippen biyft tot en met 30 April 1901 geoorloofd alleen voor houders van groote jachtakten by jachten op Bchadeiyk gedierte; terwyi het vangen van houtsnippen met iaat-, war- of valfiouwen tot en met 16 Maart 1901 is toegelaten. Volgens een mededeeling van den minister van waterstaat zal de postver binding tusschen 'a-Gravenhage en Lelden verbeterd worden. Aan den bekenden dienstweigeraar De Bruin van het 3de rog. veld artillerie te Breda werd gisteren kwytscheldmg verleend van al de hem opgelegde en nog niet onder gane straffen. Hy keerde denzelfden dag naar zyn korps terug. Yermoedeiyk is De Bruin met dienst- weigeren opgehouden. Noordbrabanter. Gistermiddag is tusschen Ab coude en Duivendrecht een wielband gesprongen van de machine van den trein van 3.05 n.m. uit Utrecht. Door de activiteit van den machi nist werd de trein onmiddeliyk tot stilstand gebracht. De reizigers moesten overstappen in den volgenden trein van Utrecht. Eenige treinen ondervonden door dit voorval vertraging. Het nieuwe stationsgebouw te "Waspik zal den lsten Januari a.s. in dienst gestold worden. Do hoer Drost, student te Utrecht, heeft een vreddenschap aangegaan om heden- nacht binnen vier en oen half uur van daar naar Amsterdam te wandelenhy mag daarby niet hard loopen doch moet voortdurend in stap bleven. De weddenschap gaat.... om een diner van 20 couverts I Men deelt mede, datdeontspo- ring van den eersten locaaltrein tusschen Hoek-van-Holland en Rotterdam, vermeld in ons nummer van Donderdag 11., te wyten is aan de achteloosheid van eenige arbeiders, die den vorigen nacht een brug haddon gerepareerd, en door nalatigheid een stuk hout op de rails hadden laten liggen. Men 6chryft van hot eiland Tolen: De kosten van den aanleg van een stoom tram op ons eiland worden in het geheel geraamd op 800,000, hierby gerekend het leggen van een dam door de Eendracht. "Wanneer hetRyk en de provincie respectieveiyk f 300,000 en 150,000 bydragen en de be trokken gemeente- en polderbesturen ge zamenlijk een subsidie van ƒ4000 tot ƒ5000 verleenen, dan is de totstandkoming dezer lyn, waardoor een groot deel van ons eiland, uit het isolement zal worden verlost, Blechta een quaestie van tyd. Te OuAen bo s ch z(jn vier naast elkander staande schuren, gevuld met graan,' hooi en sfcroo, van den landbouwer Peetars,' tot den grond t4^*ebrand. Alles is verzekerd. De „Gelderlander" schryf: „Wfl' hebben in de laatste jaren al meenigen zoo-I genaamden kwakkelwinter gehad (altyd in den voorwinter, wat wy dan gewooniyk in den nawinter moesten bezuren); doch maar zelden) zal het zyu voorgekomen dat, zooals nu, met) St.-Nicolaas de rozen hier en daarin de parken en tuinen te Nymegon nog in ryken bloei* stonden." - Hetzelfde verschynsel doet zich ook in en om Leiden voor. Het dezer dagen door do „Petit- Bleu", naar we meenen op gezag van de Temps", verspreide verhaal over een vinger hoed, dien Prosident Kruger aan onze Koningin by gelegenheid van haar huweiyk zou aan bieden, blykt van hot begin tot het eind verzonnen te zyn. (N. ff. C LEIDEN, 8 December. Thermometsritandgisteravond om 8 uren 0° C. 39.2° Fahr.helt, hedonmorgen om 8 uren 43 C. S2"3 F., 's middags om 12 uren 4° 0. 39.2J F., 's namiddags om 4 uren 5° C. 41° F. Do Hertogin van Albany verlaat heden avond te zeven uren do residentie, gaande naar Duitschland. To Rotterdam heeft zich oen commissie gevormd om namens de vrouwen en meisjes aldaar H. M. do Koningin by gelegenheid van Haar huweiyk een geschenk aan te bieden. Het stoomschip „Bromo" vertrok 7 Dec, van Padang naar Rotterdam; de „Elbing", van Java naar Amsterdam, vertrox 7 Dec. van Singapore; de „Flensburg", van Java naar Amsterdam, passeerde 6 Dec. Ouossant; de „Koning Willem IH" vertrok 8 Dec. van Amsterdam naar Batavia. XJIt do „StaaUcoiiriiiit". Kon. besluiten. Benoemd lot leeraar aan do Rijks landbouwschool te Wagoningeu, S. Linde man, te Delft; met ingang van 1 Januari 1901 tot schoolopziener in het arrondissement Ündordendam, F. Bruins, te Groningen; tot id. in het arrondisse ment WinschoteD, J. A. Wartona, te Winschoten. Jhr. mr. T. K. J. E. Stoop, thans adjunct-com mies bij het departement van Dinnenlandsclie zaken, in geluke betrekking benoemd bij dat van buiten- landscbe zaken. De heer J. W. Yisser, to Amsterdam, die met 1 Januari 1901 aftreedt als lid der commissie, be doeld in art. 7 der ötoomwet, met iogaug van dien datum, opnieuw als zoodaoig benoemd. - Examen arts en tandmeester. De minister van binnenlandscbe zaken brenA in de ,St.-Ct." ter algemeone kennis, dat op 1 Februari 1901 en volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegen heid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts alsmede ie Utrecht ot het afleggen van de practische examens ran tandmeester. Zij, die tot de examens Avenschen te worden toe gelaten vóór 1 Mei, moeten zich daartoe vóór 25 fjanuari, zij die het examen na 1 Mei wenschen af te leggen, vóór 22 April 1901 schriftelijk aan melden bij den voorzitter der oxamen-co;nmissing en wel te Leiden bij den hoogleeraar dr. J. E. van lterson J.Azn te Utreoht bij don boogleernar dr. B. J. Kouwer; te Groningen bij den hoogleeraar dr. D. Hnizmga en te Amsterdam b:j den hoog leeraar dr. C. Winkler; met overlegging van een uittreksel uit het geboorteregister oi eeuig ander ambtelijk stuk, waaruit, ten genoegen van de examen-commissie, hun namen en voornamen, alsmede do datum van hun geboorte duidelijk blyken. Portugal, Aan het feestmaal, ten paleizo te Lissabon gehouden ter eere van het Britsche eskader, stelde koniog Carlos in de meost harteiyke bewoordingen een dronk in op koningin Victoria. Hy wees op de nauwe betrekkingen, die tusschen Portugal on Engeland sinds eeuwen hebben bestaan, op hun samenwerking en hun vriendschap en sprak den wensch uit om do banden, dio hot kleine maar roemryko volk altyd hebben vereenigd met zyn grooten roem- ryken bondgenoot, onverbreekbaar vast te smeden. Admiraal Rawson, antwoordende, zeide, dat 's Konings woorden do govoolene van het ge- hoele Britsche volk weergeven. Hy sloot zich uit naam van de Britsche regeering van harte by deze woorden aan. Aan het eind van hot feestmaal seinde de Koning aan koningin Victoria een dankbetui ging voor de vriendschapsbetooging, nederge- legd in bet ^bezoek van do vloot, eu sprak zyn voldoening uit over het loyaal verbond, dat Groot-Britanniö met Portugal vereenigL De Koning voegde daarby zyn beste vvonscliea voor Engeland. Verhooging Marinebegrootitig 1900. In het verslag wordt or aangedrongen op het alsnog verstrekken van de door do Kamer verlangde gegevens, botreffendo hot door de minderheid der Staatscommissie van 1895 ont» I worpen stelsel van administratie.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3