a Leidsche Schouwburg. «I V.WAVEREN >s SQ O' Omtrent den dood door gaever- etikking van don eigenaar der kar tonnage inrichting „De Globe" aan de Hoogewoerd alhier moot uit nadere gegevens de gevolg- trokking flpumaakt kunnen worden, dat die dood meer aan oen ongeluk, dan aan opzet moet worden toegeschreven. Gistermiddag te ongeveer half- v\]f ontstond een binnenbrand by een tapper aan de N. Beestenmarkt alhier. Hot mocht een agent van politie gelukken met eenige emmers water don brand meestor te worden. De oorzaak moot gezocht worden in het felle branden van de kachel. Do aangerichte schade is gering. De Leidsche Studenten-Hockey- en Bandy-club speelde een Hocky-wedstryd, tegen de Haarlemsche H.- en B.-C., die door laatstgenoemde met 4 3 werd gewonnen. De Haag8clie rechtbank veroor deelde heden de twee mannen, die uit een pakhuis daar ter stede een zak lood stalen, ieder tot 1 jaar gevangenisstrafde man die in een koffiehuis aldaar iemand zoo ernstig mishandelde dat hem een oog ontnomen moest worden, tot 9 maanden en een be kende Haagschen vechtersbaas, die ditmaal weer een agent van politie aldaar had mis handeld tot 3 maanden en wegens mishan deling van een tapper te Leiden ook tot 3 maanden.- De man, die te Leiden een ambtenaar mis handelde, kreeg 4 maanden. In een der salons van President Kruger in het hotel te 's-Gravenhage, is een sierlijk bewerkt klokje opgehangen, welks speelwerk ieder uur het Transvaalsche Volks lied doet hooren, een attentie van do firma Monasch te Botterdam. Dinsdag is, gelijk gemeld, te Putten een goederentrein uit Utrecht wegens verkeerden wisselstand geloopen op den aldaar staanden personentrein van 2.44 uit Zwolle. De toedracht der zaak is naar de „Zw. Ct." verneemt als volgt: Do wissel wachter had den wissel wol in goeden stand gezet, maar de wissellantaarn stond er verkeerd op en wees daardoor een anderen stand aan dan de wissel innam. De chef, daardoor meenende, dat de wissel niet in goeden stand was, riep den wachter toe den wissel om te leggen. Deze voldeed, eenigazins uit het veld geslagen, aan het bevel. Het gevolg was, dat de goederen trein op den personentrein reed, maai'aange zien deze voor het station moest stoppen, had hy niet veel vaart. Toch ontspoorde door den scbok het postrytuig van den personentrein, een postbeambte werd achtero verge worpen en bezeerde zich eenigszlns, een andere post beambte kreeg een lichte kwetsuur aan het voorhoofd, terwyi een pakmoester in denzelf den trein een wond aan het linkeroog be kwam. De doktor, to Putten gevestigd, ver bond hen— De echo* was zoor hevig; negen waggons van den goederentrein werden over elkaar en >an de lyn geslingerd en gedeoltoiyk verbrij zeld. De bagagewagen, die zich juist achter de locomotief bevond en waarin drie beambten waren, bleef onbeschadigd. Acbter den bagage wagen was een ledig sterk gebouwd houtstel, dat ook ongedeerd bleef, de andere daarachter komende wagens zyn alle zwaar beschadigd. Ook de locomotieven hebben eenigszlns geleden, die van den goederentrein het moest. Met inmiddels van Zwolle on Utrecht ont boden hulplocomotieven werden direct maat regelen genomen, om het verkeer te herstellen. De trein, komende van den Hoek- van-Holland, die toch reeds ten gevolge van de late aankomst der mailboot door storm weer te laat aankwam, is tusschen Vlaar- dingen en Schiedam gederailleerd. Met dezen trein zou in Den Haag naar bekend is arriveeren de Hertogin van Albany, zustor van H. M. de Koningin. TWEEDE KAME1Ï, Ziiling van heden. "i Hulde aan President Krugor.- De Voorzitter Myne Heoren! '„De hoer Staatspresident Kruger zal heden in de residentie aankomen. „Ik vind daarin aanleiding do Kamer voor te stellen my te machtigen uit haren naam don heer Staatspresident oen oprecht welkom toe te roepen in het land en do betuiging aan te bieden van haar hartelyke sympathie". {Algemeene en langdurige toejuichingen Staatsbegrooting voor 1901. Algemeene beraadslagingen. De heer Kuyper replicerende, handhaaft tegenover den heer de Visser zyne uitdruk king: sociale evolutie en ontkent dat by op rooftocht uit zou zyn. Spr. biyft tegen grond wetherziening om daardoor te komen tot algemeen stemrecht en verdedigt hetgeen hy gezegd heeft omtrent de economische politiek. Verder meent hy dat de heeren Borgesius en Lely als kamerleden wel eens kunnen zeggen hoe zy denken over Grondwetherzie ning in den zin van den heer Kerdyk. Spr. komt verder op tegen de historische 6chet8 door den heer Troelstra gegeven en die biyk gegeven heeft van onkunde op dit gebied, daarby wyzende op de onderlinge ver houding in de socialistische party. Spr. biyft er by dat de sociaal-democratie ie vaderlandseer en verwyt haar, dat zy alles doet om den band tusschen Oranje en Volk door te snijden. Ten slotte biyft spr. volhouden dat de godsdienst de basis moet zyn van alle politiek. Regeling van werkzaamheden. Op voorstel des Voorzitters werdt besloten de motie van Kaalte omtrent de conculaire vertegenwoordigingvoorts Maandag te half- twee zitting te houden en voorts dageiyks, ook Zaterdags (behalve overmorgen) 's mor gens ten 10 uren: verder heden ten 3 uren te eindigen en hedenavond ten 8 uren te vergaderen. De begrootingsdebatten worden hervat, p De heer Van der Zwaag verdedigt zyn etelling omtrent de afschaffing van leger en '▼loot en verdedigt nogmaals het buiten het igemeene recht stellen van den soldaat. Ten slotte zegt spr. dat hy thans niet over de Oranje-quaeBtie wil spreken, maar wordt hy Caarto# later geprikkeld, dan zal hg spreken en zich zelfs niet door de hamers der voor- zittors daarin laten tegenhouden. De heer Mees komt nogmaals op togen de wenscheiykheid van Grondwetsherziening om daardoor te komen tot algemeen kiesrecht; wel is hy voor groote uitbreiding van dat recht, doch met inachtneming van hetgeen noodig is in het algemeen belang. De hoer Van Kol laakte nader het optroden der autoriteiten en stelde een motie voor, waarby de Kamer de wenscheiykheid uit spreekt van een nader volledig onderzoek naar het gebeurde te Dordrecht by de werkstaking der machinisten en stokers. De motie zal later behandeld worden. By de verdere replieken betreurde de heer Lohman het, dat de minister heeft verklaard hot psychologisch moment voor arbitrage niet te kunueu aanschouwen. Spreker had zoo danige verklaring niet gevraagd en zal de waarde daarvan niet onderzooken. Na hot antwoord van den minieter werd het algemeen debat gesloten. De Hoofdstukken I en II werden goedge keurd. Hedenavond komt het hoofdstuk Buiten- landsche Zaken in behandeling. INGEZONDEN. Verstoring van rust en vrede. De bewoners van Boommarkt en Apothekers- dyk worden in de laatste dagen des middags en des avonds voortdurend geplaagd met het rumoerig orgelgedraai van een kermi86pel. Niet genoeg, dat do maand Juli hun door de kermis dus bedorven wordt, komt men nu in December met een extra-kermis. Yoor hen, die hunne inspannende bozigheden te huis hebben, is dit orgelgedraai een voortdurende foltering. En daar is nu eenmaal niets aan té'doeD. De vrye Staatsburgers worden tot de straf der orgelmartoling veroordeeld en betalen rustig de hooge lasten, die de gemeente administratie hun oplegt. Bewoners van Boommarltt - en Apolhekcrsdyk. Geachte Redacteurs Wilt U zoo vriendeiyk zyn, onderstaande regelen in Uw blad op te nomen? Door do leerlingen van alle Hoogere Burger scholen in Nederland is een Comité gevormd met het doel, om H. M. de Koningin by ge legenheid van Haar aanstaand huweiyk een huldeblyk aan te bieden uit naam van alle genoemde leerlingen. Daartoe is te Haarlem, door leerlingen der H. B.-S. te Amsterdam, Haarlem, Leiden, 's-Gravenhage en Botterdam eon vergadering gehouden, waarby als bostuurslodon werden gekozen de heeren: H. Munniks de Jongh, Arasterdam, Amstel- dyk 20, 1ste Voorzitter. G. Polak Daniöls, 's-Gravenhage, 2de Voor zitter. C. Kroon, Haarlom, Kennemerplein 8, 1ste Secretaris. H. Martin, Leiden, Breestraat 55, 2de Secretaris. J. Salomons, Haarlem, Konaupark 12, lste Penningmeester. F. C. W. Van Engolenburg, Leiden, Vree- wyk, 2de Penningmeester. H. Boissevain Hz., Amsterdam. F. A. H. De Maarez Oyons, 's-Gravenhage. F. Van Twi8k Jr., Overveen. N. N., Botterdam. Besloten werd circulaires aan do verschil lende directeuren en directrices to sturen, ten einde hun medewerking te verkrygen. U, Mynheer de Badacteur, dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, Yerbljjf ik Hoogachtond, Uw Dw. Dn. Hermann Martin, 2de Secretaris^ Do oorlog tusschen Engeland en Trans y aal. De correspondent van „Central News" te Pretoria seint byzonderheden over den vier- daagschen stryd, by Bhenostorkop, 40 mylen ten oosten van Pretoria, tusschen genoraal Paget en een Boorenmacht, op 2500 man ge raamd, met 5 kanonnen, 2 pompoms en een maxim. De Engel8ckon tastten den 29sten Nov. de Bóeren-stellingen aan, en een vinnige stryd ont spon zich over een breedto van 7 myi. De Boeren doden eon stouten aanval op de Engolsche linkerflank, maar werden door de 'Nieuw- Zeelanders tegengehouden; daarop deden de Engelschon een tegen aanval. De Munsters on West-Bidings rukten twee maal op, maar moesten beide malen terug, zoo moordend wa3 hot vuur der Boerende Nieuw-Zeelandors slaagden er in, de vyaudolyke stelling te vermeesteren, maar de duisternis belette het vervolgen van de Booron. Hun verlies bedroeg 80 doodon en meer gewonden worden gevonden; by deze verliezon zyn inbe grepen die, welke zy leden by een aanval op den volgenden dag, dien generaal Lyttelton geraakkeiyk afsloeg. De Nieuw-Zeelandera zonden oen ambulance uit om de gewonden op te rapen, maar de Boeren richtten er hun vuur op. De schermutselingen ten westen van Pretoria duren voort. Laffan vernoemt uit Johannesburg, dat de Boerenbezetting van Klerksdorp aanzieniyk versterkt is: 500 Boeren hebben zich ver schanst in de kopjes ten noorden van de plaats. Steyn en De Wet beschoten Klorks- dorp oen maand geloden, en Steyn sprak daar de Boeren toe, zeggende: „Laten wy naar den Vrystaat gaan om de Vrystaatsche commando's te reorganiseeren, en daarna de Kaapkolonie binnen te vallen, waar veel vrienden gereed staan om ons te helpen met levensmiddelen." Volgens een bericht uit Durban is Thor- neycroft's bereden korps van verlof opge roepen; het geheelo korps treedt woer in actieven dienst. Een patrouille onder luitenant Dobbie, die uit Ladybrand in de richting van Orange Springs marcheerde, is aangevallen door de Boeren. De luitenant werd doodeiyk, en nog drie man minder «waar gewou4 Na do nieuwste aansporing van Sir Alfred Milner worden nu weer pogingen gedaan, om uit do uitgeweken Rand-menschen een afdeeling voetvolk te vormen, ter bewaking van do groote plaatsen en van de verbindingswegen. Do „Daily Chronicle" zegt, met zekerheid het volgende te kunnen mededeulen over do plannen van Lord Kitchener: Transvaal en Oranje-Vrystaat zullon ver deeld worden in militaire districten, onder bevel, elk, van een generaal-majoor, die 5000 man onder zyn bevolen zal hebben, zoo mogoiyk allen bereden. De infanterie zal in garnizoen liggen in de steden en de grenzen van elk district bewaken, terwyl de cavalerie het land zal doorkruisen in zeer beweegiyke colonnes. Do bewoners, die zich niet rustig houden, worden in kampen afgezonderd. Geen enkel korps zal buiten zyn district gaan: zoo zullen de Boeren-com- mando's, van het eeuo district naar het andere verdreven, by elke grens versche troepen tegenover zich vinden. Het Engelsche ministerie van oorlog maakt de volgende opgaaf openbaar van verliezen, tot 1 December: Gesneuveld: 311 officieren, 3018 onder officieren en minderen. Aan verwonding over leden 4 officieren en 59 minderen. In gevangenschap overleden 4 officieren en 92 minderen. By ongeluk omgekomen 4 offi cieren en 176 minderon. Aan ziekte overleden 163 officieren en 6566 minderen. Als ongeschikt voor verderen dienst terug gezonden 1551 officieren en 35,548 minderen. Kifigsgevangen 14 officieren en 1236 min deren. Totaal der verliezen 49,728 man. Dat getal bevat niet de zieken en gewonden, die thans nog in Zuid-Afrika verpleegd worden, wel 4 officieren en 231 man, na den terugkeer uit Zuid-Afrika overleden. Van het telegram, dat lord Kitchener den 3den dezer uit Bloemfontein naar Londen heeft gezonden, maakt heb ministerie van oor Jog het volgende openbaar: De bereden troepen van generaal O. Knox zyn den heelen dag in gevecht geweest, te Goedehoop en Willoughby, byna 5 K.M. ten noorden van den weg van Bothulie naar Smitlifleld, met een vyandelyke strydmacht, die oogenschyniyk op weg was naar Odon- daaldrift, aan de Oranjerivier. De Boeren, die een groot konvooi by zich hadden, vonden den weg versperd, en trokken in noordooste- lyke richting terug; onze troepen bleven voeling met hen houden. Wy namen zeven man gevangen. Generaal Settle is uit Luckhof te Jagers fontein aangekomen. Hy heeft verscheiden schermutselingen gehad met don vyand, 30 gevangenen gemaakt, en veel vee meegenomen. Paget's bereden troepen hadden den 2den dezer een weinig beiangryk gevecht by Leeuw fontein; zy dreven den vyand, die twee doo don had, terug; onzerzyds geen verliezen. Stephenson meldt, dat de gezondheids toestand van de troepen te Komatipoort sedert de vorige week aanmerkeiyk verbeterd ie, en de ziekte onder de paarden te Barberton wordt minder. Uit Lorengo-Marquez vernoomt de „Daily Mail" dat zes millioen patronen, tweeduizend geweren, vier maxims, veldstukken, een pompom en veertig tonnen met kruit en dynamiet, die aan de Portugeezen overgeleverd waren, naar Lorenzo zyn overgebracht en aan den Britschen consul zullen worden uit geleverd. Uit Loren^o-Marquez verneemt de „Daily Mail" dat zes millioen patronen, tweeduizend geweren, vier maxims, veldstukken, een pompom en veertig tonnen met kruit en dynamiet, die aan de Portugeezen overge leverd waren, naar Lorenqo zyn overge bracht en aan den Britschen consul zullen worden uitgeleverd. Reis Kruger naar Den Daag. Men seint ons nog het volgende uit Gouda: Het vertrek uit Utrecht had plaats om 2 u. 50 m. Duizenden juichten don President toe op hot perron, dat niet vrygehouden kon worden vanwege den stroom belangstellenden. Tal van banieren en borden met het opschrift „arbitrage" waren er aanwezig, als mede een harmoniekorps en algemeen werd het Tranavaalsch lied gezongen. Kruger werd toegesproken door don burge meester, don president van het studentenkorps en een generaal. Krugor's tocht geleek een zegetocht De door hem verkregen indrukken mooten onbe- schryflyk zyn. Do tochtgonooten hadden telkens groote moeite om de waggons weer te bereiken. Kruger is overai in zyn waggon gebleven en wuifde alleen met zyn hoed. De aankomst te Gouda was om 3 u. 20 m. Ook hier gejuich en muziek der schuttery. Kransen werden hem aangebodon en met banieren werd gesalueerd. G emeonteraad van Lelden* Aan de orde is: lo. Benoeming van een Hoofdopzichter bij de Gemeentewerken. (275) By eerste stemming verkrygt de heer De Does 6, de heer Verhulst 8 en de heer Ver hoog 8 et. By tweede stomming werden uitgobracht op den heer De Does 3, en den heer Ver huist 9 en op den hoer Verhoog 10 st. By dorde stemming tusschen de heeren Verhuist en Verhoog verkreeg ieder 11 st. Hot lot beslist, dat de heer Verhoog is benoemd. 2o. Beuoeming van een tijdelijk Ingenieur bij de Gemeentewerken. (274) Benoemd wordt de heer G. L. Driessen met 18 st.; 3 st. waren blanco, terwyl de heer P. L. C. Driessen zich van stemming had onthouden. So. Verzoek van J. Francken, om eervol ont slag als ode onderwijzer aan de openbare schoei der 4de klasse No. 1. (.231) 4o. Verzoek van tnoj. J. M. Van der Harst, om eervol ontslag .als 8de onderwijzeres aau de open bare school der 3de klasse No. 2. (282) 5o. Verzoek van H. Greeven, om terugbetaling van schoolgeld, Lager Onderwija. (268) 6o. Verzoek van D. Komen, om terugbetaling van schoolgeld, L. O. (268) 7o. Verzoek van J. Frison, om terugbetalmg van schoolgeld, L. O. (268) 6o. Vorzoek van U. J. Van Laren, om terugbe taling van schoolgeld, L. O. (268) Do. Vorzoek van H. Vrek©, om terugbetaling van schoolgeld, L. O. (*273) lóo. Verzoek van J. Th. Van der Plas, om terug betaling van schoolgeld, L. O. (276) llo. Verzoek van mevr. de wed. Aem. W. Wybrandsl'ont, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld. Middelbaar Onderwys. (277) 12o. Verzoek van G. Hemmes, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, Middelbaar Onderwijs (283) Gunstig beschikt zonder discussie en zonder hoofdoLyko stemming. Too. Suppletoirs staat van begrooting, dienst 19(A), van het Heilige Geest- of Arme W ees- en Kinderhuis. (270) I4o. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1901, van liet Heilige Geest- of Arme \Vees- en Kinderhni9. (278) lóo. Begrooting, dienst (1, van het Roomsch- Katholiek Wees- en Oude vlenhuis. (272) 16o. Begrooting, dienst 1 1, van het ltoouisch- Kathollek Armbestuur. (27 - 17o. Begrooting, dienst 1 1, van het Gerefor meerd Minne- ot Arme Oude iiannen-en Vrouwen huis. (272) Goedgekeurd alsvoren. 18o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbouwing van do woning van den claviger van het Gymnasium. (271 en 287) 19o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de inrichting van het benedenhuis van per ceel Breestraat No. 119 tot bureau der Bchut- tery. (279) Aangenomen alsvoren. 20o. Voorstel om in beginsel te besluiten tot de verplaatsing der tapytkloppery naar een terrein by de iioarleinmertrekvaari. (280) Hierby wordt behandeld een bezwaarschrift van J. Mulder en 10 andere ingezetenen legen de voorgestelde verplaatsing der tapytkloppeiy De heer A. J. Van Hoeken is in beginsel, vóór verplaatsing, doch hy heelt bezwaar tegen de verp&atsing naar het in het voorstel ge noemde terrein aan de Haarlemmortrekvaart, on wel met het oog op den betrekkelijk ge ringen afstand van in de nabyhoid gelegen woningen. Den heer De Lange komt het bezwaar van adressanten niet ongegrond voor. Hy wil wachten tot een gunstiger gelegen terrein is gevonden. De heer Van Hamel is het eens mot den heer De Lange. De heer Hasselbach stelt uitstel voor, ten einde zich van don bedoelden afstand beter te kunnen vergewissen. Dit voorste^wordt aangenomen. 21o. Voorstel tot onderhandsoho verhuring van het weiland in den Pesthuispolder aan L. Van Santen (260) 22o. Voorstol tot continuatie der opdracht aan O. Schroma en H. W. Straathof in zake het op halen van asch en vuilnis en het reinhouden der gemeente in die gedeelten der gemeente, welke vroeger tot Oegstgeest en tot Leiderdorp en Zoeter- woude behoorden. (285) Aangenomen zonder discussie en zonder hoofdeiyke stemming. 23o. Verzoek van H. Van Ooeterura Jr. c.8., om goedkeuring van eon stratenplan voor het terrein achter de Haarlemmertrekvaart, kadastraal bekend onder Sectie K. Nos. 2832, 89 en 40, overnamo der aangelegde staten door de gemeente en ver gunning tot demping der aangrenzende sloot (284) Na discussie wordt het voorstel aangenomen met 19 tegen 2 at, die der heeren De Lange en A. J. Van Hoeken. 24o. Voorstel tot het Yerleenen van afsohryvipg van plaatselyke directe belasting, dienst 1900. (286) Aangenomen zonder discussie en zonder hoofdeiyke stemming. 25o. Bezwaarschriften tegen het kohier der Plaateolyke direote belasting dienst 1900 (tweede gedeelte). (269) Beschikt conform het voorstel van B. en Ws. Hierna wordt de openbare zitting gesloten en veranderd in een met gesloten deuren. Tole^rammo n. Zitting van hedennamiddag twee uren. Voorzitter: mr. F. Was, burgomeoster. Tegenwoordig: 22 leden. Afwezig de heeren Van Kempen on Drucker, wegens Kamerzitting; Kroon en De Vries, wegens drukke bezigheden. Er is éón vacature. Naar aanleiding van een verzoek van de afd. Leiden en Omstreken der Nod.-Zuidafri- kaansche Vereeniging en do Studenton-afdee- ling, van die Vereeniging, besloot de Baad by algemeene instemming, om en bloc tegen woordig te zyn by de betooging van hulde, aan het station alhier president Kruger te brengen op zyn doorreis naar Amsterdam. De Voorzitter zal alsdan namens den Baud het woord voeren. den vyand uit al zyn stellingen voor het ondergaan dor zon; de vyand trok toen naar' het noorden terug. Den 2den Dec. heeft een gedeelte van het gar nizoen van Utrecht een govecht gehad, dat twee} en een half uur duurde, met 200 Boeren,1" dicht by hot dorp. Onzo verliezen bedroogon' 2 dooden en 5 gewonden; de Boeren trokken terug, zes man op hot slagveld achterlatende.' Wegens de rooftochton van Boeren by Vereeniging is uit Heidelberg don 2don eeq strydmacht daarheen vertrokken. Ze werd aangevallen door 150 Booren, maar dreef dozen op de vlucht en veroverde negen wagens. Do Engelschen hadden 2 gewondon. Generaal French meldt uit Potchefstroom, dat de colonne, die in de streek van Losberg rondtrekt, veel gevangenen gomaakt en verscheiden duizenden osson verzameld heeft; zy verjoeg minstens 500 Boeren uit den omtrek (ton oosten van Potchefstroom). LONDEN, 6 Dec. (if. O.) De „Mormog Post'** bevat een telegram van 1 dezer uit Johan nesburg, meldende, dat de militaire gouverneur van Johannesburg in den loop van een rede voering aan een feestmaal, het besluit der autoriteiten mededeelde, om de torugke-erende burgers te oelonen en te wapenen. Men ver wacht daardoor een macht van 20000 man op de beon te kunnen brengen, dio mon den naam wil geven van Band Rifies. LONDEN, 4 Dec. [h. O) De troonrede, waar mede heden het Parlement werd geopend, zegt: Het is noodig gewordon verdere voorzie ningen te treffen voor de uitgaven, veroorzaakt door do operatión mfinor legers in Zu:d- Afrika en China. Ik heb u opgoroopen, om deze speciale- zitting te houden, opdat Gy my Uwe bewilliging moogt vorleenen, die noodig is voor dat doel. Ik zal thans niet bespreken andere opon- bare zaken, waarvoor uwe aandacht noodig is, niet vóór de gewone Pailomentszitting in do aanstaande lente. DUKBAN, 6 Dec. (if. O.) In antwoord opj een adres van welkom, hem te Durban aan-' geboden, drukt lord Koberts de coop uit, dat, als de oorlog over zal zUn, de kameraadschap pe- lyke hand zal toegestoken worden aan hen, die hun vyandon geweest zyn. J Wy vereerden hen vóór het govecht, dal, wy leverden, en zyn boreid ook lot hen die privilegiën uit te strekken, die door elkon Engelschman gewaardeerd worden. Hy gelooft niet, dat het langen tfid zal duron vóór de vluchtelingen w»der naar hunne haardstedon terug kunnen koeren. LEIDEN, G December. H. D. H. de Hertogin van Albany, zustct van H. M. de Koningin-Moeder, is heden ochtend eerst per trein \au 9 n. 11 m. lfoll.'J Spoor, uit Botterdam in do residentie aan-, gekomen. Needs kwart vóór zevenen waren aan hot station ter ontvangst van de vorstin aanwezig verschillondo loden van Hr. Ms. Hofhouding, de burgemeester on andöre autoriteiten, daar, de Hertogin reeds op dat vroege uur word' verwacht, komende over den Hoek van Holland. Daar echter de spoorweg tusschen Vlaai*-' dingen en Schiedam hedenochtend door ont sporing van dj machine van den eers^n lokaaltroin vórsperd was, ï-t do boot, waar mede do Vorstin uit Engelen 1 aan den Ilook van Holland was aangekomen, d jorgevareii naar Botterdam, vanwaar toen do reis perj spoor naar Don Haag werd voortgezet- Vandaar dus do vertraging. AD VEUTESTIO. LONDEN, 5 Dec. {E. O.) Er is reden te gelooven, dat de troonrede, die morgen in het Parlement zal worden voorgelezen, slechts uit éón zin zal bestaan, aankondigende, dat het Parlement Is byeengeroepen om de mid delen te verschaffen voor militaire doeleinden. SC. IA, 5 Dec. (If. O.) Het Bulgaarsche Kabinet heeft zyn ontslag genomen. De zittin gen van de Sobranje zyn verbrand. MADBID, 5 Dec. (R. O.) De meerderheid van de begrotingscommissie uit de Kamer ia gunstig gestemd voor de overeenkomst met de houder der bultenlandsche schuld. LONDEN, 6 Dec. (R. O.) De avondbladen vernemen uit Pretoria, van eergisteren, dat de commandanten Erasmus en Viljoen volgons gerucht te Bronkhorstspruit omsingeld zyn. WOKCESTEB, 5 December. (K. O.) De Jong, eigenaar van de „Worcester Advertiser", Is in hechtenis genomen, beschuldigd van mis- dadigon en oproerigen laster, wegens een artikel, den24sten November openbaargemaakt, en waarin soldaten van de afschuwelijkste wreedheden bescnuldlgd werden. LONDEN, 5 December. (2f. 0.) Lord Kitchener soindo heden uit Bloemfontein Generaal Knox is gisteren weer in gevocht geweest met Boeren van I)e Wot, by den wou van Bethubo naar Smlthlield. i-lj} verjoeg Getrouwd if. M. VAN DUUREN tN 10300 8 MARIANNE E. VAN DEN BROEK, die hunnen harlolykou dank betuigen voor do velo blijken van belangstel.mg by hun huweiyk ondervonden. Leiden, 6 December 1000. Na oen langdurig lydeu overleed heden te London onzo geliefdo Zoon, Brooder en Behnwdbroeder FERDI NAND GERAKDUS in don ouderdom van 43 jaren. 10380 10 Uit aller naam Wed. Mr. J. E. GOUDSMIT—Vos. Leiden, 6 December 1OO0. Volstrekt eenige kennisgeving. Bezoeken worden niet afgewacht. Na oen laDgdurig lyden overleed heden te London onze geliefde Broeder en Behuwdbroeder FERDINAND GERARDUS, hl den ouderdom van 43 jaren. 10390 10 Mr. J. H. GOUDSMIT. A. GOUDSMIT-COHEN. Leioen, 6 December 1900. Volstrekt eenige kennisgeving. Bezoeken worden niet afgewacht. DANKBETUIGING. De Ondergeteekende gevoelt zich gedrongen openiyk haar dank te be tuigen aan de MaatechappU „Dagblad de Echo" en de Maatschappij „Provl- dentla", voor do uitkoering, groot f 600 als gratis verzekering aan dat Blad verbonden. 10380 18 Wed. A. BREEL. Oegstgeest, 6 Dec. 1900. (Johannalaan 73 e.) Agent voor Leiden, J. VAN DER BERG, Bakkersteeg B (Vliet). De plaatsen, welke genomen zijn voor de uitgestelde voor stelling van 3 Dec. LI. zijn niet geldig voor die van Maandag a. s. 10304 0 f-i N B O V it. 10046 7 O

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3