Eindelijk staat daar het groote Café-Restau- yant „In den Vergulden Turk" als bewijs yoor Leidens kunnen, daar dit bierpaleis bijna geheel door Leidenaren is ingericht, tot volle tevredenheid van eigenaar en be zoekers. Waarom dus naar Den Haag of elders? Omdat hot mode is aldaar een kop 496a te drinken of gebakjes te gaan eten en „en pas sant" winkels te gaan zien. Waarom moesten in de afgoloopen week, vele winkels hier leeg 6taan en de Leidenaars zich in de Spuistraat 'verdringen, daar artikelen koopen zonder ze eerst op bezien te hebben gehad, daar contaDt betalen en mee naar Leiden sjouwen, om dan later dikwijls tot de ontdekking te komen, dat men hier goedkooper had kunnen koopen. Waarom? Eenvoudig om de mode maakt men zich diets, dat men in Don Haag goed kooper kan koopen, meer keus heeft en in één woord „beter kan slagen". „Men is zoo direct klaar"! Dit is heol eenvoudig, daar men moeilijk lederen dag kan terugkomen, besluit men direct en koopt men als 't ware gedwongen, terwijl men in Leiden er eerst nog eenige dagen over kan terugkomen en dan nog dikwijls gaat ruilen. Tegonovor die mode nu staat do eenling machteloos en daarom moet een vereeniging opgericht van hen die het wel meen en mot Leiden, van hen, die wenschen te bevorderen „Leidens belang" en daardoor te brengen „Leiden vooruit". Beleefd dankende voor de verleende plaats ruimte, teekent hoogachtond UEd. dienaar J. De oorlog tusschon Engeland en Transvaal. Aan een telegram van lord Kitchener uit Bloemfontein van SO Nov. is het volgende ontleend: „Generaal Knox was slaags met De Wet's achterhoede by den Beyersberg, aan den weg van De-Wets-dorp naar Smithfield. Het ge vecht duurde twea uren. Do vijand moest voor de overmacht zwichten en retireerde naar het Zuiden en het Zuidoosten. „Volgens de laatste berichten is Knox in aanraking met de strijdmacht van De Wet, nabij Tafelberg, twaalf mijlen ten Noorden van Bethui ië. „Op 28 Nov. was kolonel Settle slaags met het commando van Hertzog by KJoof, nabij Wolvekraal. Na den vijand verslagen te heb ben, bezette hy LuckhofF. „Boshoff werd in den nacht van 28 Nov. aangevallen. De aanval werd den volgenden "morgen herhaald. De Boeren werden afgo- elagen; aan de zy'de dor Engelschen goen verliezen. „Paget was op 28 en 29 Mov. slaags met de vereenigde commando's van Viljoen en Erasmus; hy droef de Boeren terug op de stelling Rietfontein ten noordoosten van den Ehonosterkop. Luitenant-kolonel Lloyd werd gevaariyk gewond, 5 Engelache officieion en 50 man werden gewond, 5 man sneuvelden". De Londensche bladen bevatten vorder het bericht van een groot gevecht, dat gaande was tusschen De Wet en Knox, naby Rouxville. Reuter heeft aan de Engelsche bladen eon paar byzonderhoden geseind omtrent het ge vecht van generaal Settle tegen commandant Herzog, waaruit biykt dat de Engolschon ook daar geen gomakkolyko taak hebben gehad. Duidelyk is het telegram niet, maar ondanks de moeite, die de censor zich heeft gegeven de waarheid verborgen te houden, kan men daaruit lezen dat de Engelschen drie mislukte aanvallen deden op de Bóeren- stellingen, voordat doze bezet werdon. Waarom ton slotte de Boeren den tegenstand opgaven, biykt niet. Nogal merkwaardig is de by zonderheid dat don dag na het gevecht, dus na de Bntscbe „overwinning" 800 paarden voor De Wet langs Luckhof trokken (dat toen reeds in Britscbe handen heette te zyn) en niet te lezen dat de Engelschen een poging deden om zich van de dieren meester te maken. De vorliezeniy8fc door het departement van oorlog gepubliceerd van het gevecht by De- Wets-dorp, dat met de overgave van het garni zoen eindigde, bevat de namen van 14 ge sneuvelden, 20 doodelyk gewonden, 6 zwaar en 17 licht gewonden. De rest van het garnizoen van 400 man wordt vermist. Verder worden nog van verschillende plaatsen Britsche verliezen gemeld tot totalen van 6 gesneuvelden, 29 gewonden (waaronder 2 officieren) en 1 vermiste. By Osfontein zyn op 24 November een man gesneuveld en een officier en 6 man gewond; by Welverdiend zyn drie man ge sneuveld en 1 officier en 4 man gewond; by Kwaggalaagte 1 officier en 3 man gewond; by Groenfontein is een man van Rimington's Guides gesneuveld, enz., en 1 officier en 12 man zyn aan ziekten en wonden bezweken. Het Parysche agentschap „Havas" heeft uit London bericht ontvangen dat de Britsche regeering Zaterdagavond zeer verontrustende berichten uit Zuid-Afnka had ontvangen, maar weigert daaromtrent eenige mededeeling te doen. Kapitein Relchmann, de militaire attaché der Vereenigde Staten, die van Boerenzyde den oorlog heeft gevolgd, heeft in zyn rap port verklaard dat de duur van den oorlog alleen van de Boeren afhangt. „Zy kunnen, als zy willen, doorvechten, totdat onze kin deren zyn groot geworden," schryft hy. Lord Roberts wordt tegen 4 December te Pietermaritzburg en den Öden te Durban ver wacht. Te Kaapstad worden toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van Lord Roberts, waar hy tegen den 7den verwacht wordt. Do stad feal versierd wezen, er zal een luncheon te zyner eere worden gegeven en daarna een inonsterbyeenkomst worden gehouden. In de Kaapkolonie worden de voorzorgs maatregelen gedurig verscherpt; alle militaire posten worden versterkt. Men denkt er nu jpver „de krygswet af te kondigen onder zoo danige beperkingen dat de burgeriyke over heid niet wordt ter zyde gesteld, maar aan gevuld dopr de militaire overheid.", Generaal Bruce Hamilton is van Kroonstad naar Heidelberg getrokken. Hy kwam daar den 26sten November aan en zette zyn tocht noordwaarts voort. Hy had twee gevechten met de Boeren by Springs, die natuurlyk beide voor de Engelschen groote successen waren en waarby de Boeren zware verliezen leden. Uit de hoeven langs den weg dien generaal Hamilton nam, zond hy tachtig vrouwen naar Heidelberg, die vandaar naar Natal zullen worden gebracht. In het Oosten van de Zuidafrikaansche Republiek begint het weder minder rustig te worden. Een commando van duizend Boeren is in den omtrek van Machadodorp gezien en Botha heeft de commando's van Carolina, Ermeloo en Bethel geconcentreerd tusschen eerstgenoemde plaats en den spoorweg. Een aantal wagons die van Varkenspiek naar Bomba op weg waren, zyn door een troepje Boeren buitgemaakt. Naar uit Cradock wordt gemeld, worden te Bloemfontein maatregelen genomen voor de verdediging van de stad. Langs don spoor weg zyn mynon gelegd. By Glenn-Siding heeft zich een Boerencommando vertoond. Volgens een bericht uit Standerton, zeggen de Kaffers in het district, dat de Boeren hun levende have en mielies in beslag nemen, wat schynt te bewyzen, zegt de berichtgever, dat zy hard om voedsel verlegen zitten en dat de Engelschen goed hebben gedaan met het proviand van de hoeven weg te nemen. Een hoeveelheid voedingsmiddelen en vee moet nog van verder gelegen hoeven gehaald wor den en zal langzamerhand verzameld worden. Uit Pretoria komt to Brussel het bericht van het overlydeQ van den Belgischen dokter Coulen, die deel van de Belgische ambulance had uitgemaakt. Dr. Coulen had zich te Pretoria gevestigd toen hy den ambulance dienst verliet. Te Johannesburg worden de levensmiddelen weer duurder, doordat er maar weinig treinen met voorraden binnenkomen. Reuter seint uit Kaapstad, dat een deputatie van invloedryke Hollandsche vrouwen uit de kolonie de verbannen vrouwen en kinderen to Port-Elizabeth heeft bezocht en zich vol komen voldaan heeft betoond over de goede behandeling. De deputatie spreekt nuopeniyk de berichten over slechte behandeling van die bannelingen togen. Uit Johannesburg meldt LafFan dat zestig gewapende Boeren een bezoek hebben gebracht aan de myn Kleinfontein by Johannesburg en zich daar van voedsel hebben voorzien. Daarna trokken zy af. Voor do beschryving van Kruger's reis van Parys door België naar Koulen, alsmede Keizer Wilhelm's mededeeling dat hy president Kruger niet zal ontvangen, zie men ons Tweede Blad. Burgcriyiie Stand vaa Leiden. Eerste huweiyksafkondiging van 2 Dec. H. C. Th. Cramer jm. 37 j. en J. "W. Den Houter jd. 39 j. A. M. Dobbe jm. 23 j. en K. De Lange jd. 25 j. J. v. d. Linden w. 56 j. en E. Bruginans w. 50 j. ACADEMIENIEÜ WS. Leiden. Geslaagd is voor het propaedeu- tiscli examen in godgeleerdheid de heer Joh. Van Veen. Amsterdam. Bevorderd zyn tot arts do heeren W. F. Kroes en A. J. H. Lasance geb. te Amsterdam; J. Knegtermg teEmmen en P. Van Oordt te Rotterdam. Kcrkelyke Ueriohton. Hazerswoude: Ned.-Horv. Gemeente. Woensdagavond te halfzeven: ds. A. J. W. Van Ingen, predikant te Bergschenhoek. Mar ktberlohte n Alfen, 3 Dec. Aangevoerd 21 wagens kaas partijen: te zamen i>13 Btuks. Prys: Goudsche kaas late quai. f 26.— a 27.—, 2de qual. 23.— a 26.—, Derbykaas Handel matig. Rotterdam, 3 Dec. Op de veemarkt waren aangevoerd: paard veulen, ezel, magere runderen, 226 vette runderen, 153vetteen f;raskalveren, nuchter kalf, 1602 schapen of aanmeren, 686 varkena, big, 1 bok of geit. Men noteert: Vette Runderen prima late quaL a lste qual. 62 a 2ae quaL 66 a 3de qual. 62 a cents, Ossen lste qual. 60 a 2do qual. 66, 3de qual. 62 cents, Stieren lste qual. 65 a 2de qual. 46 a 3de qual. cents. Kalveren lste qual. 80, 2de qual. 60 a 70,3de qual. ceDta. Handel traag. Schapen lste qual. 62 a 2de qual. 46 a cents. Handel sleoht. Varkens lste qual. 43 a 2de quaL 42, 3de qual. 40 a cents. Licht soort 40 a 44 cents. Handol traag. Aardappelen: Spuische jammen ƒ8.— a ƒ3.50, Overmaa3sche ƒ8.25 a ƒ3.76, Geldersche blauwen 2.40 a 2.60, ZeenwBche blauwen 3.a 3.20, Dnit8che roode ƒ2.30 a ƒ2.60, Wadden 2.30 a 2.50, Fransche bollen 2.20 a 2.40, Poters 1.25 a 1.60. Weinig aanvoer en vraag. Gemengd Nieuws, In een perceel aan de Hoogewoerd, waarin de kartonnage-inrichting „De Globe" gevestigd is, werd Zaterdagavond een sterke gaslucht ontdekt-, welke, by onderzoek, bleek te komen van een kamer, die echter op slot was. De deur werd daarom opengetrapt, maar het was er in de kamer niet uit te houden. Eerst toen maatregelen waren genomen om de gaslucht er uit verwyderd te krygen, kon men de kamer binnenkomenen toon zag men dat de deur van binnen op slot was gedaan, evenzoo een andere deur en de ramen. Verder ontdekte men er een gaskomfoor en daarnaast, doch er niet aan verbonden, een gutta-percha-elang, waaruit nog voort durend gas stroomde. Men bracht die slang met het komfoor in verbinding en maakte toen licht. En toen kwam men weer tot een andere ontdekkiDg. Gedeeltelyk van een stoel gegleden en tegen den muur geleund, vond mea den bewoner dnr kamer, beheerder van de kartonnage-inrichting, welke eigendom van een juffrouw is. Het bleek dat de man niet alleen bewusteloos, maai', na geneeskundig onderzoek, zelf reeds overleden was. Uit de omstandigheden, waaronder hy en ee:i door hem geschreven briefje op tafel gevonden werden, maakt men op dat hyzelf den dood door verstikking heeft gezocht, welk plan reeds een paar dagen te voren by hem moet hebben bestaan omdat hy toen aan oen kennis een brief had gegeven, met verzoek dezen aan zyn dochter te overhandigen, die mot haar moeder te Rotterdam woonde, van wie hy, na rechterlyk vonnis op verzoek der vrouw, gescheiden leefde. In den laatsten tyd geschiedt het meermalen, dat de byeonkomsten (gods dienstoefeningen) van liet Leger des Heils, aan de Cranjegracht alhier, door kwaadwilligen worden veistoord. Dientengevolge is reeds tegen een paar lieden door de politie procos- verbaal opgemaakt, ten einde een strafrech- teiyke vervolging uit to lokken. Tegen twee personen hier ter stede, die, zonder vergunning sterken drank verkochten, in een hoeveelheid van minder dan 2 L., wordt pioces-verbaal opgemaakt. Op aan vraag van den directeur van het postkantoor alhier zyn van 3 tot en met 7 December a. 8. tegen vergoediüg een twintigtal militairen van de artillerie en infanterie beschikbaar gesteld, ten eindo ge durende de 8t.-Nicolaa8drukte, zoowel aan het station als ten postkantore, de behulpzame hand te bieden. Hedenmorgen ging oen voor een voortuig bespannen paard op de Yisch- markt op hol, zonder dat de bestuurder het dier weer in bedwang kon krygen. Het dier rende in de richting van don waterkant, maar gelukkig lagen daar eenige ladders van do Glazenwasschery. Het paard kwam daarmede in zulk een geweldige botsing, dat een der ladders brak, maar het paard was er door in zyn vaart gestuit en geraakte alzoo met zyn voerman en wagen niet te water. Gisteren speelde de Haagsche Iaraëlietische Voetbal-voreeniging „Neptunus I" tegen do Leidsche Athletiek-vereeniging „de Sportman I" op hot terrein van laatst genoemde aan den tol, alwaar de H. I. V.-Y. „Neptunus I" de overwinning behaalde mot 3—1 goals. Zaterdagnamiddag is in de Ring vaart van den Haarlemmermeerpoider, tusschon de kilometerpalen Nos. 67 en 68, naby Huig- sloot, door aanvaring gezonken een met riet geladen vaartuig. Het schip behoorde by. een sloeptrein en het ongeval is waarschyniyk hieraan te wyten, dat het schip in botsing kwam met een vaar tuig, hetwelk te ver van den kant was of niet voldoende uitgeweken is. Het gezonken schip ia niet hinderiyk voor de vaart en met lossen der lading is een begin gemaakt. De Haagsche rechtbanH ver oordeelde boden den man uit Noordwjjker- hout, die de politio aldaar -beleedigde, tot 14 dagen; den man uit Monster, die terechtstond wegens mishandeling, tot 10 dagon; (de twoo andere mannen, die met hom deswego waren beklaagd, werdon viy gesproken). Dezelfde rechtbank veroordeolde de jeugdige ongehuwde moeder uit Nootdorp, die terecht stond wegens kinderdoodslag, lot 9 maanden gevangenisstraf. Aan den Yeerdam te Katendrecht is in den naclit van Zaterdag op Zondag een onbekend gebleven man in de Maas geloopen en verdronken. Een half uur later werd het lyk opgedregd en naar de begraafplaats te Croosw(jk overgebracht. Gisternacht is to Rotterdam brand uitgebroken op de tweede verdieping van pand No. 68 aan do Eerste Lombardstraat naast het telephoonbureel, waar gevestigd zyn de drukkery en hot redactiebureel van het weekblad „De Bootwerker". De oorzaak van den brand is onbekend. Do geheele inventaris is vernield. Verdere uitbrei ding werd voorkomen door de werking van twee stoomspuiten onder leiding van den hoofdman, den heer Yan IJsendyk. Door het met licht zoeken naar een lek in de gasleiding is te Eindhoven een gasontploffing gevolgd. De koperslager v. L., die naar het lok zocht, bekwam brandwonden aan hoofd en handenvensterruiten en deur- paneolen werden ingedrukt on het plafond opgelicht De hoeve van den landbouwer T., te Osch, is door brand vernield. De geheele oogst ging verloren. Het vee kon gered wor den. AlJes was verzekerd. De weduwe Sleogors, te Asten, wier eenige zoon, de hulparbeider Marinus Sleegers, op het stations emplacement te Yenloo is overreden en gedood, heeft van de Maatechappy tot Exploitatie van Staatsspoor wegen bericht ontvangen, dat de directeur- generaal der Maatschappy heeft goedgevonden, dat aan do weduwe een geldelyke uitkeering zal gegeven worden, haar do keus latende tusschen een uitkeering in ééns ton bedrage van zeshonderd gulden of een jaariykscbe uitkeering ten bedrage van negentig gulden. Te Budel by Goldrop hebben eemge werklieden, die Zaterdagochtend bezig waren mot het opruimen van puin eener afge brande boerdery, een yzeren kistje opgegraven, bevattende ruim 200 stuks gouden on zilveren geldstukken van heb- jaar 1786. In zyn woning t o Y1 a a r d i n g e n is goarrosteerd do postbodo van YlaardiDgen- Ambacht, verdacht van verduistering van geldon. Men meldt uit Nieuwodiep: De vischschuit H.D. 68, schipper Mastenmaker, ie Zaterdag buiten de Haaksgronden lek gespron gen en gezonken. De opvarende visschers werden met de schuit H.D. 71, schipper Frankfort, gered en hier behouden aangebracht. Zaterdagochtend zoilde do vis- scher E. K., van Durgerdam, de haven uit, toen hy eon slag van het zeilhout kreeg. Hy zeeg plotseling neer en was onmiddellijk een lyk. De „New-York Herald" looft pry- zen uit, respectievelijk van 100 pd. st. 400 mk. en 250, voor de beste Engelsche, Duitsche en Nederlandsche vertaling van een vers van Jean Rameau in de „Matin", ter eero van Koningin Wilhelmina. T «5 l g i'U m ui t; u. LIVADIA, 2 December RO De Keizer bracht den nacht van gisteren en den afge- loopen nacht zeer goed door. Hedenmorgen gevoelde de Keizer zich zeer goed; de eetlust koert terug en de krachten nemen langzamer hand toe. Gisteravond was de temperatuur 36.6, de pols 64; hedenmorgen vroeg do temperatuur 36.1, de pols 72. KOPENHAGEN, 2 December. (R. O.) De Keizerin-"Weduwe van Rusland is hedennamid- dag via Gjedser vertrokken. De Koning bracht de Keizerin naar het 6tation, waar de leden der koninklyke familie en alle ministers aanwezig waren om der Keizerin uitgeleide te doen. KAAPSTAD, 2 December. (R. O.) Lord Roberts vertrekt 11 dezer naar Engeland. KAAPSTAD, 2 December. (fi. O.) In half- officieele kringen heet het, dat de krygswet binnenkort zal afgekondigd worden. De Regee ring wil daarover niets uitlaten. TIENTSIN, 2 Dec. BO.) Er wordt gemeld, dat vier compagnieën Duitsdie troepen ernstig worden bedreigd op 35 myien afstands ten westen van Pao-ting-fo. Acht compagnieën Fran8che soldaten, met leeftocht voor drie dagen, verlieten Pao-ting-fu den 23sten No vember om haar te helpen. Te Pao-tiDg-fu is het rustig. By keizeriyke beschikkingen wil do Tsaar van Rusland den Shanhaikwan-PekiDg-spoor- weg aan de Duitschers overdoen. De docu menten, de overdracht behelzendo, zyn heden morgen geteekend. De Hollandsche gezant kwam hier op weg naar Peking van Shanghai aan. "WEENEN, 2 Dec. (P. O.) Woensdag zal een byzondere deputatie naar 's-Grasenhage vertrekken, om president Kruger geschenken en een adres van sympathie ter hand te stellen. BUDA-PESTH, 2 Dec. (R. O.) De studen ten besloten, aan president Kruger een adres van sympathie te zenden. NANTES, 2 Dec. (R. O.) De gemeenteraad mam een adres van bewondering en eerbied voor president Kruger aan. LONDEN, 3 December (R. O.) De „Morning Post" noemt de houding door keizer Wilhelm tegenover President Kruger aangenomen, manlyk en openhartig. De officieuze ver klaringen, in Duitschland gepubliceerd, dragen het kenmerk van dezelfde eigenschappen. Het blad spreekt de hoop uit, dat zoowel die houding als die verklaringen door de Eogel- echen op de rechte waarde zullen worden geschat. De houding van den keizer toont een juiste opvatting van de positie van Kruger en van de Boeren. De „Daily Telegraph" zegt, dat 's keizers optreden door de Engelschen zeer op prys wordt gestold. De „Daily News" zegt, dat hot besluit van den Keizor moet wordon opgevat als een bewys, dat thans betere betrekkingen bestaan tusschen Duitschland en Engeland; doch de Duitsche staatkunde wordt altoos geleid door overwegingen van zake!yken aard, met uit sluitende zorg voor de Duitsche behingen. PARIJS, 2 December. (R. O.) De „Libertó" meldt, dat de kansen voor een arbitrago in het Zuidafrikaansche geschil gunstig staan. Do Britscho Regoering zou deze oplossing wenschen en dot Londensche geldmannen zouden er voor zyn. ROME, 2 December. (R. 0Do minister Rudmi gaf m het Parlement een overzicht van den stand der geldmiddelen. Hy consta teerde dat hot dienstjaar 1900 een deficit zal opleveren, dat voorloopig geraamd wordt op 19 millioen lire, hoofdzakeiyk ten gevolge van de kosten der expeditie naar China en de verhooging dor uitgaven voor de oorlogs- en do koopvaardy-vloot. De minister voegt er by, dat dit tekort grootendeels zal goedge maakt worden door het hoogere cyfer der ontvangsten. Ten slotte verzekerde de minister, dat de financieelo toostand volkomen in orde is. LIVADIA, 3 Dec. (R. O.) (elf uren 's mor gens). Do Keizer bracht den dag van gisteren en den afgeloopen nacht zeer goed door. Te negen uren des avonds was de temperatuur 36.6, de pols 72. Hedenmorgen was 's Keizers toestand zeer goed. Zr. Ms. eetlust en krachten nemen toe. Temperatuur des morgens 36.3, pols 66. ROME, 3 Decomber. (R. O.) Na eon financieel overzicht gegeven te hebben, diende de minister van financiën zyn voorstel in betrekkeiyk finaucieele en economische maatregelen, dat, op voorstel van den heer Saracco, naar de be grotingscommissie werd gezonden. PARIJS, 3 December. (R. O.) De „Echo de Paris" ontving uit Keulen een telegram, waarin vermeld wordt, dat Kruger, ondervraagd over do gevoelens, by hem opgewekt door de weigering van keizer Wilhelm II, om homte ontvangen, zich voor de delegatie aldus uitliet „Ik wensch van gan6cher harte, dat de omstandigheden, die Z. M. den Keizer ver hinderen my thans te ontvangen, later voor my gunstiger zullen worden. Ik biyf vertrou wen stollen in den rechtvaardigheidszin van den Keizer, die, zonder my te kennen, nu vier jaron geleden my zoo wist te bemoedigen. „Na eenigen tyd in Don Haag doorgebracht te zullen hebben, zal ik myn verzoek om door don K izer ontvangen te wordon, hernieuwen. Dan zal Z. M. my een audiëntie met weigeren." President Kruger, die zeer bedrukt was, trok zich daarna diep terneergeslagen in zyn appartementen terug. PARIJS, 8 December (R. O.) De Fransche bladen bevatten zeer heftige artikelen aan het adres van Keizer Wilhelm. De „Rópublique franjaise" zegt, dat do beslissing van Wilhelm alle hoop op arbitrage in rook doet vervliegen, want de Tsaar, die ziek is, kan niet het initiatief daartoe nemen. Do Matin" vraagt zich af, of dit dezelfde keizer is, die in 1896 de bekende depeche teokende. Do „Éclair" noemt de handelwyze van den Keizer laf en onhoffelyk en zegt, dat het besluit van Keizer Wilhelm bewyst, dat deze loog, toen liy verklaarde, dat zyn staatkunde geen voordeel zocht by het Anglo-Duitsche verbond. De „Echo de Paris" zegt: Wilhelm de Tweede heeft zich een plaats verschaft op den laagateu rang der souvereinen. Hy ie niet meer een ridder, maar eenvoudig c< volgeling van Bismarck. De „Rappel" laat zich als volgt uit: DuiL land voJgt een politiek van egoïsme. De „Gaulois": Keizer Wilhelm is niet v. - baar voor een edel gevoelen. De „Intransigeant"* Engeland doodt Kruger, Duitschland beleedigt hem. De Libre Parole" no6mt keizer Wilhelm „den bordpapieren Lohengrin." Het „Journal" zegt, dat Duitschland bl(jft het land, waar macht gaat boven recht. KEULEN, 3 Dec. (R. O.) Ook hedenochtend bevond zich een talryke menigte voor het Domhotel. Volgons de jongste beschikkingen vertrekt Kruger Donderdagochtend van hier naar Den Haag. 'a Middags om twaalf en 's namiddags om drie uren ontvangt de President particn here personen. KEULEN, 3 December (R. O.) Heden be zichtigt President Kruger don Dom niet en maakt hy ook geen rytoer door de stad. LONDEN, 3 December. (R. O.) Het nieuwe Parlement komt heden in vergadering by een tot het kiezen van een voorzitter. De troonrede zal niet vóór a. s. Donderdag uitgesproken worden. KEULEN, 8 December <R. O.) President Kruger ontving om 12 uren eenige dames uit de hoogere kring-n, die hom do beste wohschen overbrachten voor de genezing van zyn echtgenoote. Daarna ontviDg Krjger eenige heeren, waaronder de redacteur von Yalet uit Keulen, die door den President bedankt werd voor de ondersteuning, die deze hem verleend had by het gaan en dringen door de menigte op het station. Kruger sprak ook zyn diep leedwezen uit over de Zaterdag voorgekomen ongelukken, waarvoor echter niemand verantwoordeiyk gesteld kan worden. 4 LONDEN, 3 Dec. <R. O.) Lord Kitchener seint uit Bloemfontein, dato 1 December: Verdere mededeelingen omtrent Paget's ge vecht ten noordoosten van Bronkhorstspruit op 29 November houden in, dat tegen den avond zyn troepen in gesloten gelederen op 'svyands stelling aanrukten. De Boeren, dio om halfzeven 's avonds ver sterkingen ontvangen hadden en nog drie kanon nen in stelling brachten, deden een vastberaden aanval op de Britsche linie, maar na oen hevig gevecht werden de Boeren met zwaro verliezen teruggeslagen. De vyand wachtte den voorgenomen aanval den volgenden dag in de vroegte niet af, maar trok gedurende den nacht terug. Luitenant-kolonel Lloyd werd gedood, tien officieren werden gewond, dertien man gedood en 59 gewond. Generaal Paget hield de stelling dos vyand? gistermorgen nog bezet. Bereden troepen ver-, volgden de Boeron, die zich noordoostelijk terugtrokken. LEIDEN, 3 December. Thermometorstr.ndgwrl*ravof. n\ 8 urtfi 83 C. 37.4° Fs.hr.boit, hedeir.n>rgon 0® 8 uren 2.5° 0. 36.5' F., 's middags óül 22 uren 4.6° 0. 40.1' F., 'o namiddags om 4 uren 8.5° C. 38 31 De gemeenteraad van b al a. a, Donderdag-namiddag to tweo uk a open bare vergadering houden. By de heden alhior gehouden openbare verkooping van cokes in partyeu van 10Ó, t 10 en 6 H.L. waren de pryzen 73, 7.6Ö 1 on/3.75. Wegons een ongeval, mevrouw Holtrop Yan Gelder overkomen, kan do voorstelling hedenavond in den Bchouwburg alhier van het Noderlandsch Tooneel, niet doorgaan. Evenmin morgenavond do lezing op „Doctrina"^ waar zy eveneens zou optreden. Het totaal der thans by de Ned.-Zuidr afrik. Vereeniging ingekomen giften bedroef op Zaterdag 1 December 1,234,763. De lokalon voor gerechtshof en recht- bank to 's-Gravenhage in het Yoorhout moeten 1 Sopt. a.s. gereed zyn, om met 1 Jan. 1902 in gebruik genomen te kunnen worden. Naar de „N. Gr. Ct." meldt, is prof. Yan Hamel, nu zyn gewichtige taak als tolk van President Kruger in Frankryk afge loopen is, gistornamiddag te Groningen terug gekeerd. De Parysche correspondent van de „N. R. C." I echryft: Professor Yan Hamel heeft voldoening van de diensten, welke hy president Kruger als tolk heeft bewezen in de lange week, van 22 November tot 1 Decomber, op Franschen bodem doorgebracht. Kruger's redevoeringen hebben het publiek hier gepakt, on daar maar een zeer enkele den president zelf zal hebbon begrepen, moet de vertolking een groot aan deel hebben gehad in den algemoencn byval. J Do president heeft zich trouwens zelf daar van rekenschap gegeven en professor Yan Hamel in een eigenhandig ondertookend schry- von zyn oprechten dank uitgesproken. Het stoomschip „Bali" arriveerde 3 DecJ' van Amsterdam te Batavia; de „Sonnebcrg" vertrok 1 Dec. van Batavia naar Amsterdam. Zoeterwoude. In deze gemeente hooft zich een geval voorgedaan van slaapziekte. Eon vrouw, dio verleden Maandag onwel werd, is gaan slapon en op Zaterdag d.a.v. overlodon, zonder wakker te zyn geworden. Door den kleischipper A. v. d. Zwart te Valkenburg is uit den Korten Vliet onder deze gemeente opgevischt oen houten krui- gang, ongemerkt, lang ö.BO M. en 4 cM. dik, welke gang door den eigenaar is terug te bekomen by den Burgemeester der gemeente' Valkenburg, alwaar de gang is gedeponeerd.' Sint-NicolaaB is nauw in het verschiet of de gulden tyd voor het houden van ver-( jotirigen - verlotinkies zegt men hier is. aangebroken. Wat er zooal verloot wordt,- het moge hier volgen: koek, speculaas, krentèn-; brood, krentenkaters, nikkelen theeservies, draaiorgel, kistjes sigaren, harmonica, manu facturen, galanterieën, enz. te veel om op t# noemen, te kust en keur voor ieder, die zya geluk wil beproeven. Alleen ontbreekt de reclame, ieder houder of houderes van een' verloting gaat thans kalmpjes zyn weg om; zyn lootjes aan den man te brengen, waub zoover is men hier nog niet gevorderd, men ze reeds per post verzendt. Juist, ml', i de reclame ontbreekt er nog maar aanl J

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3