N*. 12509 A0. 1900 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. M-Zuidaiïikaansclie Vereenigiag. Maandag 3 December. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURAÏTT: Voor lelden por 8 maanden. l.ltë BuiteD Lelden, per looper eq waar agenten gevestigd tfln 1.80. Franco per post 1.66. PRIJS DER AD VERTEN T1ÜNT: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de 6tad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. A/deeling Leiden en Omstreken. Ontvangen by den Penningmeester: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Gecollecteerd door den Hollandschen Komiek Habrich von Hambrich voor de Trans valeref 0.37 Gecollecteerd op de bruiloft van Gerrit en Grietje. 1.65 Gecollecteerd op de verjaring van S. H. door W. v. d. H. voor de Boeren. 0.30 Gecollecteerd voor de dappere Boe ren door P. C. P. op het 12'/1-jarig fiuwelyksfeest by Oom en Tante R.0.40 Gecollecteerd door T. J. op de enga- gementsparty van D. en J. 2.036 Bydragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. Leiden, 3 Deecmber. Den 31sten December van dit jaar ein digen de met C. Schrama en H. W. Straat hof gesloten contracten betreffende het opha len van aach en vuilnis en het reinhouden der gemeente in die gedeelten der 6tad, die vóór 1 Augustus 1896 hebben behoord resp. tot de gemeente Oegstgeest en de gemeenten Zooterwoude en Leiderdorp. Beide aannemers, zeggen B. en Ws., heb ben zich op behooriyke wyze van hun ver plichtingen gekweten, en den ingezetenen nooit aanleiding tot klachten gegeven. Beiden verklaren zich bereid de contracten weder onder de oude voorwaarden te verlengen, eerstgenoemde evenwel slechts voor den tyd van één jaar, aangezien hy slechts zoolang over de thans by hem in gebruik zyndo los plaats van asch en vuilnis kan beschikken tin zich dus niet langer durft verbinden. Straathof is evenwel genegen hot contract weder voor den tyd van drie jaren aan te gaan, dus tot 31 December 1903, welk tyd- stip ook B. en Ws. het meest geschikt voor komt, omdat dan tevens het contract met Gebrs. Van Ulden afloopt. Overwegend bezwaar tegen de verlenging van het contract met Schrama voor den tyd van 1 jaar bestaat echter by B. en Ws. niet. Met de Commissie van Fabricage achten zy hot daarom wenscheiyk de werkzaamheden van het reinhouden der gemeente in boven genoemde stadsgedeelten wederom aan Schrama en Straathof op te dragen. Intusschen komt het hun biliyk voor, de aannemingssom voor beide pachters eenigszins te veihoogen, en wel voor Schrama, die thans f 800 geniet, met f 60, en voor Straathof, die f 1200 krygt, met f 150. Het valt toch niet te ODtkennen, dat door den aanbouw van tal van perceelen aan den Morschweg en in de buurt der Aloölaan voor Schrama, en door den uitbouw der stad achter don Heerensingel en aan den Hoogen Ryndyk voor Straathof de werkzaamheden eenigszins zyn toegenomen en m de eerstvolgende jaren nog meer zullen toenemen. Overigens zullen in de contracten de door de Commissie van Fabricage in haar Rapport aangegeven wyzigingen en aanvullingen be- hooron te worden aangebracht, die in hoofd zaak rectificatie of het in overeenstemming brengen van de contracten met den bestaanden toestand beoogen, terwyi het opnemen van den Nieuwjaarsdag onder de feestdagen ook door B. en Ws. oen verbetering wordt geacht. De Commissie van Financiën heeft geen bedenkingen tegen den in haar handen ge stelden suppletoiren staat van begrooting, dienst 1901, van het H. G.- of Arme Wees- en Kinderhuis en stelt voor dien staat goed te keuren. Den gemeenteraad doelen B. en Ws. mede, dat biykens een van de Commissie van Fabricage ontvangen opgave de kosten van inrichting van het benedenhuis van perceel Breestraat 119 tot bureau der Schuttery zullen bedragen f 450, waarvan f 234 voor de Kamer van den Schuttersraad, f 70 voor het vertrek van den bode van den Schuttersraad, 101 voor het wapenmagazyn en f 45 voor Onvoorziene Uitgaven. Zy geven mitsdien in overweging hun tot deze uitgave te machtigen en tot de vast stelling van den overgelegden staat van af- en overschryving te besluiten. Op den post voor Onvoorziene Uitgaven zyn thans nog f 2734.68s beschikbaar. Dezelfde Commissie heeft evenmin beden kingen tegen het voorstel van Burgemeester en Wethouders, d. d. 20 November j. 1. tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbou wing van do woning van den claviger van hot Gymnasium, waarvan de kosten zyn geraamd op ongeveer f 1700. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van J, Th. Van der Plas, geven B. en Ws. in overweging aan adressant terug betaling van schoolgeld te verleenen voor zyn beide kinderen over de maanden Juli en Augustus, ten bedrage van f 16, aangezien dezen, wegens vestiging in de gemeente, het onderwys eerst sedert 1 September 11. hebben gevolgd. Ton aanzien van een dergel yk verzoek van mevr. de wed. Aem. W. Wybrands—Pont, stellen B. en Ws. voor aan adressante vry- stolling van de betaling van schoolgeld te vorleenen voor haar zoon en haar dochter, vroeger leerlingen der Hoogere Burgerscholen alhier, over de laatste drie kwartalen van den loopenden cursus. Verder geven zy in overweging gunstig te beschikken op het verzoek van den heer C. Hemmes, om vrystelling van de betaling van schoolgeld over do laatste drie kwartalen van den loopenden cursus voor zyn dochtertje Jannette, leerlinge der H. B.-S. voor Meisjes, aangezien adressant wegens overplaatsing vóór het einde dezer maand met zyn gezin de gemeente zal verlaten. Onder overlegging van het desbetreffend verzoek van den heer J. Francken, 3den onder- wyzer aan do lagere school der 4de klasse No. 1, en het daaromtrent door het hoofd der school uitgebracht advies, geven B. en Ws. in overweging, aan adressant op zyn verzoek met ingang van 15 December a. s. eervol ontslag te vorleenen uit zyn betrekking van 3den onderwyzer aan- de lagere school der 4de klasse No. 1. Tegen inwilliging van het verzook van mej. J. M. Van der Harst, om eervol ontslag als 3de onderwyzeres aan de lagere school der 3de klasse No. 2, bestaat by B. en Ws. evenmin als by het Hoofd der school bezwaar. Zy geven mitsdien in overweging, aan haar op haar verzoek met ingang van 1 Januari 1901 bedoeld ontslag te verleenen. By adres wordt door Hermanus Van Oosterum Jr., Wouter Kleykamp en Louis Johan Frederik Kok, allen te Rotterdam, een stratenplan ingediend voor het terrein achter de Haarlemmertrekvaart, noordeiyk en oosto- iyk van de buitenplaats Groenoord gelegen, kadastraal bekend onder Sectie K. Nos. 28, 29, 30, 31, 32, 39 en 40 gemeente Leiden. Tegen goedkeuring van dat stratenplan bestaat nóch by de Commissie van Fabricage nóch by ons Collego bezwaar. Plaats, afmetin gen en richting der ontworpen straten geven geen aanleiding tot bedenkingen. De breedte der straten zal 20, 16 en 10 Meter bedragen, zooals dit op de teekening nader in cyfers is aangegeven, terwyi de hoogte daarvan als gewooniyk zal moeten worden bepaald op 25 cM. -4- N. A. P. Intusschen deelen wy de meening der Commissie van Fabricage, dat het wenscheiyk is als voorwaarde aan de goedkeuring van het plan te yerbinden, dat adressanten van de naar do terreinen van anderen loopende straten een aan de grens van hun bouwterrein en die terreinen liggende strook gronds ter diepte van 1 Meter over de volle breodte dier straten kosteloos aan de gemeente in privaat eigendom moeten overdragen, alvorens met den aanleg der straten wordt begonnen, opdat de gemeente het ten allen tyde in haar hand hebbe aan eventueele bouwondernemers op de aangrenzende terreinen den toegang tot deze straten al dan niet te vergunnen. Even zeer zal het noodig zyn aan de gemeente do bevoegdheid te verzekeren kosteloos aan de in die straten ie leggen riolen andere riolen aan te sluiten, zoolang die straten nog niet aan de gemeente zyn overgegaan. Wat het in de tweede plaats tot den Raad gericht verzoek betreft om do aangelegde straten kosteloos door de gemeente te doen overnemen, zoo komt het, na rfipelyk dien aangaande met de Commissie van Fabricage gepleegd overleg, aan beide colleges wensche- jyk voor, dat de gemoente alleen d&n tot de overname besluite, wanneer de straten door de gemeente zelve voor rekening van adressan ten worden aangelegd. Alle mogeiyke latere moeiiykheden, wanneer de tyd der overname gekomen is, of al dan niet aan de dezerzyds omtrent bestrating, rioleering, onz. gestelde eischen behoorlyk is voldaan, worden dan voor komen. Storting van oen waarborgsom, dat de gestelde voorwaarden behoorlyk zullen wor den nageleefd, daargelaton in hoeverre dat rechtens en practisch uitvoerbaar zou zyn, wordt onnoodig. Verschil van meening omtrent de vraag, wie het door de gemeente tydens de uitvoering van het werk uitgeoefende toe zicht zal moeten betalen, kan dan niet bestaan. Het spreekt intusschen vanzelf, dat, indien de aanleg door de gemeente geschiedt, voordat met de uitvoering van het werk begonnen worde, de daarvoor vereischte gelden by don gemeente-ontvanger zullen moeten worden gestort ten einde latere moeiiykheden omtrent de terugbekoming der verwerkte gelden even zeer uit te sluiten. Daarby zal aan de aan vragers de kous kunnen worden gelaten, om óf het geheele plan in eens, dan wel dit by gedeelten te doen uitvoeren. Wordt het ge heele werk in eene uitgeroerd, dan zal dit onge- twyfeld voordeeliger uitkomen, dan wanneer dit partieelsgewy ze plaats heeft. Daar staat even wel tegenover, dat in hot eerste geval door adres santen aanstonds een zeor groot bedrag zal moe ten worden betaald, terwyl zy in het laatste ge- leidelyk, alnaar zy de uitvoering van het werk verlangen, kleinere sommen in de gemeente kas zullen kunnen storten. Aan de goedkeu ring van het stratenplan de voorwaarde te verbindeD, dat met den aanleg van bepaaldelyk door B. en Ws. aangewezen straten zal wor den begonnen ,zooals door de Commissie van Fabricago in overweging wordt gegeven, zou, naar B. en Ws. meenen, ongeoorloofd zyn. Aan adressanten zeiven behoort de beslissing te worden gelaten, welke straten zy eerst, welke zy later wenschen aan te leggen. Ten aanzien van het in de derde plaats gedaan verzoek om vergunning tot het doen leggen van rails in den openbaren weg voor den aanvoer van materialen, zullen B. en Ws. adressanten in overweging geven, daartoe, zoo noodig, te zyner tyd een afzonderiyk verzoek by hun college in te dienen. Einde) yk vragen adressanten vergunning tot demping van het gedeelte sloot, langs den Haarlemmertrekvaart weg vóór hun per ceelen gelegen. By B. en Ws. bestaat evenmin als by de Commissie van Fabricage tegen die demping bezwaar, mits aan de vergunning eenige voor gestelde voorwaarden worden verbonden. Intusschen zouden B. en Ws. hetwensche- lyk achten, dat, indien de stratenaanleg door de gemeente geschiedt, dat deze zich ook be last met de daarmede in onmiddeliyk verband staande demping der sloot. Dit kan slechts aan de uitvoering van het geheele werk ten goede komen en zal zeker voor adressanten minder kostbaar zyn. Indien deze daartegon dus geen bezwaar hebben, zouden B. en Ws. den Raad voorstellen in dat geval ook de demping der sloot door de gemeente voor rekening van adressanten te doen plaats hebben. Gevolg gevende aan den in de laatste gemeenteraadsvergadering door don heer Den Houter uitgesproken wensch is door B. en Ws. een onderzoek ingesteld of het mogoiyk zou zyn hot land in den Pesthaispolder, thans verhuurd aan L. Van Santen, te bestemmen voor de tapytkloppery. Zooals B. en Ws. echter reeds aanstonds vermoedden, kan dat land, blykens een overgelegd rapport der Commissie van Fabricago, met als terrein voor de tapytkloppery worden aangewezen wegens het gemis aan een behoorlyken toe gang tot dat terrein voor don aanvoer der tapyten»- T©gen een~ wederverhuren vaa dat weiland aan L. Van Santen, bestaat dus, naar het B. en Ws. voorkomt, geen bezwaar meer. Intusschen biykt uit datzelfde Rapport, dat de Commissie er in geslaagd meent te zyn, binnen het territoir der gemeente een geschikte plaats voor de tapytkloppery te vinden. Zy bedoelt het terrein, gelegen langs de Haar lemmertrekvaart, aan de overzyde der spoor baan, beneden den oprit. Dit terrein Is eigen dom der gemeente en juist groot genoeg, om voor het hier beoogde doel te worden gebruikt. Er bestaat geen gevaar, dat omwonenden hinder van de stof zullen hebben, wanneer de kloppery daar wordt gevestigd, terwyl de in het naburige havenkantoortje dienstdoende beambten met het toezicht en het bewaren van den sleutel kunnen worden belast en dus ook de bowaklng geen nieuwe uitgaven van de gemeente zal eischen. B. en Ws. deelen geheel het gevoelen der Commissie omtrent de geschiktheid der door haar uitgevonden plaats en geven daarom in overweging, in afwachting van een nader door hen ter zake in te dienen definitief voorstel, in beginsol tot de verplaatsing van de tapyt kloppery naar het boven omschreven terrein te besluiten. Heden slaagde voor het examen in de handelswetenschappen (boekhouden, handels- rekenen, handelsrecht en handelskennis) van wege de Vereeniging van leeraren in het boekhouden te Amsterdam, de heer N. J. C. Jeekel Jr., van Leiden, leerling van de heeren P. A. A. Yan Loon en W. M. Hackfoort, alhier. De kapitein D. Makkink, van het lste reg. inf. te Den Helder, wordt overgeplaatst by het 4do reg. inf. te Leiden. Tot onderwyzer aan de school der Martha- stichting te Alfen aan den Ryn is benoemd de heer T. Biydorp, te Oud-Beierland. Ten einde tegomoet te komen aan de klachten over onvoldoende gelegenheid voor hot betalen van directe belastingen, heeft de minister van financiën ingetrokken de bepaling, dat de kantoren voor de ontvangst van directe belastingen gesloten kunnen worden op den laatsten werkdag der maand. Ook te Antwerpen heeft zich een com missie gevormd voor het nationaal huldebiyk, aan te bieden aan H. M. de Koningin by Haar huwelyk. De commissie bestaat uit do heeren Yan der Hoop, consul, waarnemend consul- generaal, voorzitter, Van den Bergh, president van de Ned. Vereeniging tot hulpbetoon, penningmeester; Van Haaren, R.-K. geeste- lyke, dr. Van Griethuyzen, predikant, Hirsch, Israëlietisch geestelyke, Kortman, president van de Hollandsche Club, en Wagner, predikant De luitenant-generaal, adjudant-generaal en chef van het Militaire Huis van Hare Majes teit de Koningin en de opper-ceremoniemeoster van Hare Majesteit de Koningin hebben do oer ter kennis te bron gen van allen, die wen schen te worden toegelaten tot een cour van gelukwensching, te houden door Hare Majes teit de Koningin by gelegenhoid van Hoogst- derzelver verloving in het Koninkiyk Paleis te 's-Gravenhage, op Dinsdag 18 December a. s., dat zy verzocht worden zich in te schre ven op de lysten, welke ter teekening zullen zyn gelegd in bovengenoemd paleis van af 3 tot en met 10 December a. s., dageiyks van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uren. Op laatstgenoemden datum zullen de lysten definitief worden gesloten. Tot de cour, die zal worden bygewoond door Zyne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg, kunnen worden toegelaten autori teiten, particulieren en deputatiën uit do provincie Zuid-Holland. Particulieren, die niet te voren aan Hare Majesteit de KoniDgin zyn voorgesteld, kunnen tot deze cour niet worden toegelaten. Onder de aandacht van belandhebbenden wordt gebracht, dat afzonderiyke lysten zullen worden nedergelegd voor heeren officieren van de dienstdoende schuttery en van zee- en landmacht, en dat voor de goede regeling der cour noodig is, dat door de officieren alleen op deze lysten worde geteekend. Officieren van de rustende schuttery en gepensionneerde officieren, voor zooverre zy de cour in uniform wenschen to bezoe ken, zullen met de actief dieneode officieren worden ontvangen, en worden derhalve ver zocht zich in te schryven op do lysten der heeren officieren, in de vorige alinea bedoeld. Het is in het algemeen bepaald noodig, dat alle ingeschrevenen, die eenige betrek king vervullen, deze op de inschry vingaiysten vermelden. Het uur waarop de cour door Hare Majesteit de Koningin zal gehouden worden, zal later in de „Staatscourant" vermeld worden. Alle tot den Cour toegelatenen zullen moe ten gekleed zyn in gala-ambtskostuum of uni form voor hen die dit bezitten, voor de overigen, zooveel mogeiyk, rok en witte das. De opper-ceremoniomeester van Hare Majesteit de Koningin heeft de eer ter kennis Feuilloton. DE STERNTHALS. 33) Even optimistisch als de handelswereld tot nog toe geweest was, zoo pessimistisch werd zy nu; de onzinnigste berichten doken op, en iedereen geloofde er aan. Door dien alge- meenen angst nam de crisis weer in omvang toe. Namen, die men gisteren nog voor even zeker hield als die van do Parysche en Lon- densche Rothschilds, golden nu niet meer voor solide. Overal zag men ontstelde gezichten, de vensters der als paleizen uitziende huizen bleven gesloten, en voor de gesloten bankiers kantoren verdrong zich een weoklagende menigte, waarvan de meesten nog hoopten hun zuur verdiende spaarpenningen te kunnen redden. Hülsdorf had zulk een beurspaniek eens te Nieuw-York bygewoond; by wist nu reeds na het eoi-ste uur, dat hier niets meer viel te redden. Hoe hy naar zyn kantoor terug kwam, kon hy niet zeggen; hy hield zyn hand voortdurend krampachtig in zyn borst zak, waarin hy de bankaandoelen droeg, die hy nog behouden had. Dat was immers alles, ,wat er van zyn dien voormiddag nog bloeiende zaak overgebleven wasl Hülsdorf liet onmiddeliyk sluiten; zyn zuster liet hy weten, dat zy hem niet aan tafel kon verwachten. Dit kon Theresia niet veront- j rusten; het gebeurde meer. Toen hy alleen gebleven was, dronk hy haastig een glas water; hy wilde geheel rustig zyn, om zyn toestand helder te kunnen overzien. Hy nam uit bot bureau het geheime boek dor firma, waaruit hy op een naast hem lig gend blad papier aanteekeningen maakte. Hy werkte met die kalme helderheid, die hem in zaken steeds by bleef, geheel zonder een zweem van eigenbelang te laten doorschemeren. De uitkomst was juist zooals hy zich had voorgesteld. Kwamen de firma's, die met Hülsdorf en Sternthal in verbinding stonden, haar verplichtingen na, dan kon de firma bly ven bestaan, ondanks het mislukken dezer laatste onderneming. Hy wist echter, dat dit niet zou gebeuren; heden reeds waren vele van die als solied bekende firma's gevallen, on die gevreesde laatste van de maand stond voor de deur! Een verbetering van den toestand was niet te verwachten; integendeel, deze moest natuurlyk door don tyd nog verergeren. Een dag duurde het misschien nog, en dan moest ook hy zwichten voor den aandrang van het publiek. Hülsdorf en Sternthal zouden zich failliet moeten verklaren, hy zelf zou onder dien smaad het hoofd moeten buigen, dat hy tot nog toe zoo trotsch omhoog had gedragen. "Waarom zou hy dit doen? Waarom op nieuw den stryd tegen het noodlot beginnen, dat zich zoo wreed en onverbiddelyk jegens hem had gedragen? Waarom verder een be staan voort te sloepen, waarvan hy geluk noch vreugdo meer kon verwachten? Het geloof aan God had hy toch, evenals alle volgelingen van Schopenhauer, reeds lang van zich geworpen. Eeuwigl Wat is eeuwig? Daarvan heeft de mensch geen begrip, en wie verstandig is, gelooft slechts dat, wat hy kan begrypen. Al wat daarbuiten ligt, is goed voor domkoppen, kinderen en oude vrouwen. Hy had zeker het recht zich het leven te benemen; maar Theresia? Nu, zy geloofde immers aan dien almachtigen GodMocht zy in dit geloof troost vinden I De rente, die zy bezat, bewaarde haar voor gobrek, totdat zich een andere uitkomst voor haar opdeed. Hülsdorf schreef nu eenige regels aan Ernst Sternthal: „Er heeft een vreeselyke catastrophe plaats gehad, die ook ons heeft getroffen. Raap by elkaar, wat ge kunt, voor uw moeder, en vlucht dan naar Amerika. Dit is myn raad. Vaarwel. Hülsdorf." Daarop doed hy zes duizend thaler aan bank papier in een enveloppe, die hy aan mevrouw Sternthal adresseerde. Hy sloot daarby een briefje in van den volgenden inhoud: „Wat hier gebeurd is, zult gy spoedig vernemen; ingesloten alles, wat ik voor u uit deze schip breuk kon redden. „Vergeef my. Frans Hülsdorf." Lang bleef hy bewegingloos zitten; toen schreef hy met vaste hand het volgende: „TheresiaI Als ge deze regels leest, heb ik het groote raadsel van het mensch-zyn door grond; ik weet niet, of de leer der nieuwe philosophie waar is of niet. Naar twee dingen streefde ik met al de kracht van myn wilik wilde de liefde van Roberta winnen en my zoo spoedig mogelyk rykdommon verwerven. In beide ben ik teleurgesteld. Zy, die ik bemin, versmaadde my, en als handelsman val ik ala ©en offer der ontstane cakastx'ophe. Ik wil een bestaan, dat geen waarde meer voor my hoeft, niet langer voortsleepen. Uw rente kan u, al is het ook bekrompen, doen bestaan. Ingesloten nog twee duizend thalers. Moge de God, aan Wien ge gelooft, u kracht geven. Gedenk myner zonder wrok." Bedaard greep hy naar een revolver, die, scherp geladen, altyd in een lade van zyn schryftafel lag. Toen hy haar opnam, zag hy in dezelfde lade het portret van zyn over leden moeder, dat hy steeds bewaard had. Hy legde het wapen voor zich neder en nam het portret in de hand. Hoe zacht was dat gezicht, hoe goedig blikten die oogen; zy scheen hem toe te lachen. Het was hem, als moest hy naar haar toe gaan, zooals hy als knaap in zyn kinderiyk leed gedaan had: „Moeder, moeder,1' fluisterde hy, „hoe bitter is dit uur, het leven is toch schoon l" In weinige vlugge trekken ging zijn leven aan zyn oogen voorby. Hy zag zich nog voor korten tyd door de fortuin vergezeld, benyd door allen, die hem kenden. Hy dacht aan den dag, waarop hy de wereld inging, gewiegd door schitterende verwachtingen, die nu bedrogen waren. Toen doken zyn kinderjaren voor hem op: de tyd, toen zyn moeder hem 's avonds op het voor hoofd kuste en hem de handen tot een avond gebed liet vouwen. En terwyl hy zoo dacht en ondertU8schen het portret zyner moeder beschouwde, ontwaakte in het hart van den ongolukkigen man, evenals de zon door dikke, zwarte nevelen heenbreekt, het kinderiyk ge loof aan een almachtigen God, eens door zyn moeder daarin gelegd. Hy drukte een kus op het portret. „Moeder," riep hy, „gy hebt uw zoon van den eeuwigen dood gered 1 Nooit zal ik, met deze verschrikkoiykcte van alle zonden belast, voor den troon van den Al machtige treden. Ik wil leven, om het ge beurde, zooveel ik kan, goed te maken." Ouder de aan Theresia gerichte woorden zette hy nog de volgende: „Ik zal my niet laf aan de verantwoording van het gebeurde onttrekken, maar my aan den aardschen rechter overgeven. Het verdere laat ik aan God over." Daarop schreef hy de failliet-aan vrage van het huis Hülsdorf en Sternthal aan de bevoegde autoriteiten. Reeds eenige malen was er aan zyn deur geklopt, maar hy had het niet gehoord. Een kassiersbediende trad nu binnen. Hij meldde een heer aan, die den heer Hülsdorf wenschte te spreken en niet meer wilde wachten. De gevolgen deden zich alzoo spoedig ge voelen „Breng mynheer by my," zeide Hülsdorf kalm. De oogen van den bediende vielen op de schryftafel, en Hülsdorf, die niet wilde, dat hy het wapen zag, wendde het hoofd naar hem om en gaf hem enkele aanwyzingen, terwyl hy met zyn rechterhand naar de revolver greep, om ze in de la te leggen. Hierby bleef de trekker van het wapen aan den knoop van zyn jasmouw hangen, en toen Hülsdorf, zonder het te bemerken, er onge duldig aan trok, ging het schot af en trof hem in de volle borst. Met den uitroep: „God zy my genadig 1" viel hy achterover. Nog eenige minuten, en by blies den laatsten adem uit. Toon Theresia hoorde, wat er gebeurd was, zonk zy bewusteloos op den grond. Toen z\j weer hykwam, was voor haar geest do nacht aangebroken. De eor.sAo iroevige offers van do toenmalige crisis waren gevallentalloos waren degenen, die hen spoedig opvolgden. Wordt vcrvo'gJ.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1