N\ 12508 A0. 1900 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en (feestdagen, uitgegeven. Zaterdag 1 December. LEIDSCH DAG-BLAB. PRIJS DEZER. COURANT: Voor Lelden per 8 maanden. if 1.10. Buiten Leiden, por looper en waar agenten gevestigd zijn 1.80. Franco per post •«iitstti 1.65. PRIJS DER AD VERTENTXÈN Yan 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad Offloièele Kennlsgerüiffen De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art. 55, laatste lid der Kieswet; Brengt ter algemeene kennis, dat de stemming ter benoeming van een Lid van den Gemeenteraad in het 2de kiesdistrict van Leiden zal plaats hebben op Dinsdag den 4den December 19 00, van des voormiddags acht tot des namid dags v f uren. De lijsten der Candidaten bevatten in alpha- betische volgorde de volgeodo namen, als: P. J. MULDER, H. PAUL Jz., A. I. W1TMANS Mz. Be bei stemming, zoo die Doodig mocht blijken, zal plaats hebben op Dinsdag 11 December 19 00. Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: «Hij, die opzettelijk zich voor een ander uit gevende aan een krachtens wettelijk voorschrift „uitgesohreven verkiezing deel neemt, wordt «gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste «één jaar." LeideD, De Burgemeester voornoemd, 28 Nov. 1900. F. WAS. Leiden, 1 Deecinber. Iq den gezondheidstoestand van mgr. J. Bots, deken en pastoor alhier, is een gunstige verandering gekomen. B(j de Leidsche Spaarbank is in de maand Nov. ingelegd f 63,677.62 en terugbetaald f 57,708.015, terwijl z\jn afgegeven 90 nieuwe en geheel afgelost 62 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 11,795 inleggers bedroeg einde November f 2,204,469.08. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gom. te Ruinen (Dr.) de heer G. J. Koops Sypkens Hzn., cand. t. d. H. Dienst by het prov. kerkbestuur van Noord-Brabant met Limburg. Aan het Postkantoor alhier en de daar onder behooronde hulpkantoren werden ge durende de tweede helft dor maand Nov. de volgende brieven en briefkaarten bezoigd, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet besteld kondon worden. Brieven; Directeur Hulzenfabriek, Alk maar; De Jong, AmsterdamDirecteur Hulzen- fabriek, Eindhoven; A. De Pretor, W. J. Hendriks, mej. A. Boender, mej. Yan Esch, '8-Gravenhage; mevr. Remson, Haarlem; J. H. Mol, Leimuiden; A. Bouman, G. Groene- wegen, W. C. v. Lewe, mej. L. Schouten, Rotterdam; Anna Gertsen, Zwolle; Konings laan, 303, A. W. Gorretsen, R. Haagonnaars, Diet vermeld. Briefkaarten: Mej. Klaas3en, P. Kne- bel, J. Tervede, Amsterdam; J. J. Reusen- brlnk, M. Leeuwenkamer, 's-Grayonhage; H. Weirda, Leeuwarden; P. Bosman, Loeneu a./d. V.; Reeuwyk, Moercapolle; W. Gorders, J. G. Montyn, M. Ledeboer, J. Courlander wed. W. Verhoef, P. Hendrikson, T. Ryke, Rotterdam; B. Beyers, Silvolde; M. Scliorn, ^Voorburg; N. Bont, niet vermeld. Uit hot Buitenland terugontvangen: Bl ie ven: A. J. v. d. Putten, Anvers; J. De Leeuw, B.-Baden; Isenthal Co., Hamburg; D. Dunnebier, Lugano; mad. Paipoort, Parip. Briefkaarten: T. Sundorlich, Berlin R. W. H. Pitlo, Paris. Met ingang van 16 Dec. a. s. is tot kleik aan het Rykstelegraafkantoor te Amsterdam benoemd de heer W. K. Sasburg, van Leidon, die slaagde by het laatst gehouden vergoiykood examen voor klerk der Posteryen en Tele graph ie. Bedankt is voor het beroep by de Geref. Gem. te Waddingsveen door ds. J. L. Schouten, te Hazerswoude. Aan mevr. B. Waszklewicz te 's-Graven- hage kunnen St.-Nicolaas-gaven voor do Z.-Afrikaansche vrouwen en kinderen gezonden worden, ter storting in de kas van het Broek- huizen-comltó. Het Bestuur van den Bond van N.-Z.-A. S.-M. personeel, waarvan thans het eerste gedeelte ontslagen en zonder werk ia, vestigt opnieuw de aandacht van werkgevers op het aanyraagkantoor te 's-Gravenhage, Nieuwe Uitleg 17. Aan het postkantoor Warmond en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand November ingelegd f 8093.44, verdeeld over 112 inlagen; terug betaald f 5666 846, verdeeld over 47 terug betalingen. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 946. De als kapitein by het regiment grena diers en jagers geplaatste kapitein-adjudant C. Hemmes, van het 4de rogiment infanterie, zal den 8sten December a. s. zyn nieuwe b83temmiDg volgen. Hertogin van Albany, geboren prinses van Waldeck-Pyrmont, met haar dochter prinses Alice, worden don 6den December a. s. ten paioize verwacht, om voor een paar dagen do gaston van Haro Majesteiten de Koningin on de Koningin-Moeder to zyn. Mevrouw Eloff, kleindochter van president Kruger, met haar kinderen en mej. Gutmann zijn gistermiddag uit Parys te 's-Gravenhage aankomen in het „Hótel des Indes". Uit Hamburg wordt gemeld: H6t bestuur der Nederlandsche Vereeniging alhier heeft bet initiatief genomen aan H. M. do Koningin by Haar huweiyk oen biyvend bewys van hulde on trouw ln den vorm van een geschenk aan te bieden. Genoemd bestuur zal daartoe dezer dagen een oproeping tot deelnoming aan do to Hamburg wonende Nederlanders richten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ongeschikt verklaard voor het beryden mot motorrytuigen in de gemeente Hof van-Delft; den Schle- weg; don Abtswoudachon wog; den Groene- veldschen weg en don Woudachen weg, voor zoovoël betreft het gedeelte van de Monstersche wetering tot het Kerkpad naar het dorp Het Woud. in de gemeente Hoogblokland: lo. het go- deelte van den Hoogbloklandschen weg van de kom van het dorp tot den Minkelooschen wog op de grens met Noordeloos; 2o. het gedeelte van den Hoog-Giessenschen weg van den Hoogbloklandschen weg tot de grens met Hoornaar in de gemeente Noordoloos: lo. den Min kelooschen weg, loopende langs de grens mot Hoogblokland; 2o. de Lage Kade en 3o. de Hooge Kade, te zamen voerende van den Minkelooschen weg tot naby het dorp Noor deloos; en 4o. don Boterslootschen voordyk, loopende van do Hoogo Kade in noord-ooste- lyke richting naar de grens met Meerkerk. Maandag-ochtend begeven zich de ver- ploegstér8 J. Boogh en W. De Jonge, tot versterking van het ambulancepersoneel door het Hoofdcomité van het Roode Kruis aange wezen, per Staatsspoor van 's-Gravenhage naar Napels, ter inscheping, op 6 Dec. a. s., voor Z.-Afrika. By spoedig te verwachten bevorderingen by de militaire intendance zou o. a. de kapitein- intendant De Moester met den rang van majoor intendant gehandhaafd biyven in zyn functie van Hoofd der Vide Afd. van het Departement van Oorlog. 17 December a. s. vertrekt de Ned. consul Pott van Lorenzo-Marquez naar Nederland. De nieuwe vertaling van het O. T. zal tegen het eind dezes jaara geheel voltooid zyn. De tekst is thans in zyn geheel afge drukt, maar nog moet één aflevering vorschy nen, die uitvoerige registers der eigonnamen, der zaken en der jaargetallen zal bevatten. En deze behooren by het werk. Ze worden met groote zorg in orde gebracht en vereischen heelwat hoofdbrekens, maar zullen in menig opzicht van grooten dienst kunnen zyn. Vooral het zakenregister, dat in staat zal stellen op byzondere punten betreffende Israöls gods dienstige, zedeiyke, maatschappelyke toestan den zoo volledig mogeiyk inlichtingen te bekomen. Thans is door prof. Oortm het licht gegeven een lyst van de verbeteringen, die door de ver talers zyn aangebracht in den Hebreeuwschen tekst, waarvan zy zich by hun arbeid bedienden. Aanvankeiyk hadden prof. Oort en prof. Kosters gezameniyk het plan opgevat, zulk een lyst in gereedheid te brengen; doch ook nu kwam de arbeid na Kosters overiyden voor rekening van prof. Oort alleen. Prof. Eordmans stond hem ter zyde by de verbetering der drukproeven, die grooto zorg vereischto. Zoo legt ook dit werk van 150 bladzyden, in het Laiyn opge steld, opdat ook do buitenlanders er kennis van kunnen nemen, getuigenis af van de wetenschappeiyke nauwgezetheid, waarmede de vertaling ia ter hand genomen en ten einde gebracht. (flerv.) Het wetsontwerp betreffende de goed keuring van het huweiyk der Koningin moet zoo good als gereed zyn en geen regeling omtrent een dotatie of aanvrage aan den aanstaanden Hertog-Gemaal te verwachten zyn. Het bestuur der Vereeniging „Het Nederlandsch Paarden-stamboek" heeft een adres aan de Twoede Kamer gericht, waarin hot zich kwyt van de oporacht, door de te Rotterdam gehouden vergadering der Vereeni ging gegeven, om het op die vergadering uitgesproken en vroeger door ons vermelde oordeel over het wetsontwerp, houdende be palingen betreffende de staatszorg voor de paardenfokkerij, aan de Tweede Kamer mede te doelen. Het „Hbl." verneemt dat het plan gerezen is om de grooto zaal in de nieuwe Beurs te Amsterdam te bestemmen voor receptiezaal van Hare Majesteit de Koningin en Haar Gemaal, wanneer Zy, na de huweiykavoltrek- king te Amsterdam vertoevende, verschillende deputaties zullen ontvangen. Het wordt zeer goed mogelijk geacht deze zaal vóér dien tyd voor dat doel gereed te hebben. Ontegenzeglyk zou zich deze groote ruimte voor de genoemde plechtigheid by uitstek leenen. Door den minister van koloniön is de heer J. Scholtens, med. doctorandus, arts, genees heer aan het krankzinnigengesticht „Meeren- berg", te Bloemendaal, gesteld ter beschikking van den Gouverneur van Suriname, om, na aankomst aldaar, te worden benoemd tot geneesheer-directeur van hot krankzinnigen gesticht in die kolonie. De commissie van voorbereiding voor de inrichting der gemeente-lichtfabrieken te Haar lem hoeft aan don gemeenteraad voorgesteld, voor den bouw en de inrichting van een gas fabriek en een electrisohe centrale met bybo- hoorende werken alsnog ter beschikking te stellen een bedrag van f 3,280,000 boven het op de begrooting voor 1901 uitgetrokken be drag van f 40,000, en voorts B. en Ws. te machtigen om over te gaan tot de openbare aanbesteding van den bouw eener gasfabriek overeenkomstig de overgelegde plannon. Gisteren Is uit Nymegen aan den comman dant van do „Gelderland" het geschenk ver zonden, dat bestaat uit oen portret van president Kruger in eikenhouten lyst, waarop een zilveren plaat is bevestigd met het op schrift: „Aan den commandant J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, geboren te Nymegen den 6den Februari 1853, by de landing van president Kruger te Marseille, voor Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland", aangeboden door Ingezetenen van Nymegen." Een oorkonde is by het gesohenk gevoegd. By den uitgever Jan A. G. Juten, te Bergon-op-Zoom, ligt ter perse een „Geschie denis van het Groothortogelyk Huis Mecklen burg", van de hand van den heer W. J. F. Juton, lid van het Historisch Genootschap, gevestigd te Utrecht, enz. Het heeft H. M. behaagd, de opdracht van dit prachtwerk, die Haar door den schryver gedaan was, welwillend te aanvaarden. Het stoomschip „Admiral" (thuisreis) passeerde 29 Nov. Gibraltar; de „Flensburg", van Java naar Amsterdam, vertrok 29 Nov. van Marseille; de „Prins Willem I", van Paramaribo naar Amsterdam, passoorde 29 Nov. Ponta Ferraria; do „Sommerfeld" vertrok 30 Nov. van Batavia naar Amsterdam; de „Titan" arriveerde 28 Nov. van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 30 Nov. Bevezier; de „Storfond" (Holland- Amorika-iyn), van Newport-Nows naar Rotter dam, passeerde 30 Nov. Lizard; do „Herzog" (uitreis) arriveerde 28 Nov. te Oporto; de „König" (thuisreis) vertrok 28 Nov. van Majunga; de „Koning Willem I", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 Nov. van Padang. Benthuizen. Uit een 25-tal sollicitanten naar de vacante betrekking van onderwyzeres aan de o. 1. school dezer gemeente zyn een 5-tal dames uitgenoodigd tot het geven eener proefles voor de klasse alhier. Deze les heeft deze week plaats gehad, waarna een voor dracht is opgemaakt, waaruit binnen enkele dagen de benoeming zal geschieden. Leiderdorp. Gedurende de afgeloopen maand November werden alhier geboren 5 jongens en 2 meisjes. Overleden 2 personen van het vrouweiyk geslacht, terwyi één huweiyk werd voltrokken. - Donderdagavond werd deze gemeente bezocht door een ongeveer 50-jarlg persoon, met kort geschoren baard, flink van postuur, met een hoed op, omgeslagen broek, en wandelstok in de hand, die by eenige bewoners van den Lagen Ryndyk aanschelde en mede deelde, dat hy f 1000 van Hare Majesteit de Koningin moest ontvangen. Men vermoedt met een krankzinnige te doen gehad te hebben. Valkenburg. Gedurende de afgeloopen maand November zyn aan hot Rflkstelephoon- kautoor alhier behandeld 32 telegrammen, waarvan 11 werden verzonden en 21 ont vangen. In Nov. 1899 waren die getallen 40, 23 en 17. Zegwaard. Yrydagavond trad hier op uit- noodiging van de A.-R. Kiesvereeniging in „Do jonge Prins" als spreker op de heer mr. Hovy, van 's-Gravenhage, met hetondor- werp „Samenwerking der Christeiyke partyen". Nadat de voorzitter der vereeniging de ver gadering met gebed had geopend en den spreker met enkele woorden had ingeMd, welke inleiding met de meeste aandacht word gevolgd, trad spreker voor een vry goed bezette zaal op en trachtte duideiyk te maken wat de party by de a. s. verkiezingen te doen heeft. Onder hen, voor wie spr. niet zoo duideiyk was geweest als hy wel wenschte, w&ien twee heeren, die nadero Inlichtingen ver zochten, waaraan door spr., voor zooveel moge- ïyk, werd voldaan. Na het uitspreken van een gebed weid de vergadering gesloten. De winkelier W. v. d. T. was Vrydag- mlddag met zyn kar en hit in de buurtschap Keulen, toen de hit schrok en met zyn vrachtje van den dyk ln de diepe moddersloot sprong. Nadat het tuig losgesneden was, spartelde de hit een eind verderop, doch raakte verward in het tuig, zoodat hy eindeiyk met vereende krachten met zeer veel moeite op den kant moest worden gehaald. Met de kar ging het wat gemakkeiyker, doch vele manufacturen en andere zaken zyn grootendeels bedorven. De heeren P. v. L. en J. 8. alhier kwa men gisteravond per hondenkar van Gouda gereden en gevoelden zich zoo „lekker", dat zy de sterretjes, die voor hun oogen draaiden, voor vlammetjes aanzagen en dan ook aan den Kruisweg uit alle macht „brand" begonnen te roepen. De daar wonende onbezoldigde ryksveldwachter, geen vuur ziende, zelfs niet ln een lantaarn aan de hondenkar, vond dit toch wel een beetje te gek on beloofde hun een nadere kennismaking voor don kanton rechter. Een flinke verbetering la tot stand gebracht door het leggen van een paarden- spoor van klinkers in den Molenweg en in het Voorhoekje. Do heer Varkevisser, van i Voorschoten, heeft in korten tyd dat werkje uitgevoerd en, naar we hopen, op de wijss zooals we dat van hem gewoon zyn. Voor de bewoners in dio buurt een groote ver betering, daar zy nu ln staat zullen zyn droogvoets het dorp te bereiken, wat vroeger nogal eens moeite kostte. TWEEDE KAMER. By de voortzetting der algemeene be schouwing over do Staatsbegrooting voor 1901 kwam do heer Van Qyn terug op zyn nota, waarin hy aandringt op verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zee; hy had de overtuiging, dat de Minister van Financlön dat werk niet wonscht, ofschoon hy niet gelooft dat hier het flnanciöele bezwaar alles beheersoht. Hy wees vooral op het belang van instand houding van Dordrechts handel. Erkent de Regeering het belang on de urgentie der verbetering? vroeg hy nogmaals. De heer Do Waal Male/ijt betoogde, dat van dit Kabinet, hoowel geen party-ministerie, geen weldadige invloed voor het nationale leven Is uitgegaan, getuigen de Ongevallenwet en Leer plichtwet, die niet met het volkskarakter strooken Hy verweet de Rog6ei g ook stryd met de beginselen en het programma der liberale party, in het algemeen odvastheid van beginselen. De heer Seret vroeg nadere inlichtingen omtrent de govangennemlng van leden der Nederlandsche ambulance ln Transvaal, een zaak, waarin velen belangstellen. Is do be schuldiging bewezen, dat zy compromitteoronde stukken onder zich hadden, en is gebleken, dat alle naar Ceylon gezonden krygsgovangenen het misdryf begaan hebben? F"euilleton. DE STERSYTHALS. 81) Lang lag Hülsdorf uit het venster; h(j nam waar, hoo de jonge dag ontwaakte, en hoe met het licht ook dat onbepaalde geruisch opsteeg uit de hoofdstad, die langzamerhand uit haar sluimerlDg ontwaakte, om den dage- ïykschen stryd om het bestaan to voeren. He kamer werd hem te nauw; hy zette zija hoed op en verliet het huis, terwijl hy de deur zorgvuldig achter zich sloot. Buiten ge komen, haalde hy diep adem; behaagiyk mot zyn handen in de zakken, slenterde hy de straat door. Hy wilde nu aan nieta denken. Zoo liep hy door de Frederiks- en deLoip- ziger straat. Hier en daar groette hem een politieagent; dezen kenden den vroegen wan delaar. Meer en meer kwam er leven om hem heen. Bakkersjongona met groote korven liepen onder vrooiyk fluiten vlug rond; cou- rantenloopers hepen met de bladen, die juist de drukkery verlieten, op den armambachts lieden en daglooners in arboiderskleediDg, melkwagens, wier koetsiers luid belden, kwamen, allen in haast, aanzetten. De schaduwen van den nacht waren nu vol komen goweken. Op het Potsdammers plein reed de eerste tramwagen Hülsdorf voorby. Hy ging verder de Bellevuestraat in met haar deftig stille huizen. Hier sliepen de ryken achter zyden gordynen. In de tuinen voor de huizen blooiden goed verzorgde bloemen, die zich in het hel dere water der fonteinen spiegelden. De mor genlucht spoelde zachtjes door de takken der sierplanten. Ben oogenblik bleef HOisdorf by het traliehek van Sternthals' huis staan. "Wanneer zou Eoberta torugkeeren? Zou zy van tyd tot tyd nog wei eens aan hem denkon? Zou het hom ooit gelukken, haar hart te winnen? Weg met die gedachten; twyfeling daaraan stond voor hem gelyk met vernietiging Do Thiergarten lag voor hom, het uilgo- strekte park, in zyn morgenfrischheid. Iets verder rechts verhief zich, schitterend in de eerste zonnestralen, do gouden Victoria op haar overwinningezuil. Uit de vorto vernam men trompetgeschal en regelmatig hoefge trappel. Een regiment cavalerie trok daar uit voor zyn morgenexercitiün. Hülsdorf was niet in do stemming om vermaak te scheppen in het gezicht van bhnkende wapens of wappo- rende vanen; hy ging verder naar de meest afgelegen wegen, waar de zonnestralen nau- weiyks in het dichte groen konden door dringen. Daar, onder die eeuwenoude boomen, in het dichte kreupelhout, ging hy op een steenen bank zitten, die byna onder de struiken verborgen was. Boven in de boomen klonk het gekweel der vogela en het zachte kirren der duiven; verderop zag men van tyd tot tyd een een zaam wandelaar of verried een lichte hoefslag een vroegen ruiter. Alles was leven, alles drong zich tot het zonlicht en de zonne warmte, alles, van den meer dan honderd jarigen boom tot de grashalm, die met een klein sprietje uit de aarde oprees. Hülsdorf zat daar heel rustig neer. Hy had zyn hoed afgenomen; de frissche, koele morgenlucht speelde hem om de slapeu, een gevoel van ongekende behaaglykheid kwam over hem. Langzamerhand drongen zich enkele gedachten aan zyn geest op, die zich richtten op den stand zyner zaken. Heidekamp had zich er in vergist, en het speet Hülsdorf half, dat hy zyn raad opge volgd had, want juist dezer dagen waren groote winsten met die onderneming behaald. Nog altyd werd de speculatiogeest grooter, hy had zUn toppunt nog niet bereikt, en reusachtige vermogens werden in een omm6- zion gewonnen.Waarom zou hy ook niet eens een koenen greep wagen? Den moedige lacht het geluk toe, ou hy wilde slechts rykdom verwerven, om dien aan Roberta's voeten te kunnen nederleggen. Robertal Welk een too- verkracht lag er voor hem in dien naam en in de gedachte aan haarl Zy zou leven, omringd door pracht, zooals een vorstin, maar vryer en onafhankelyker. Hy gevoolde hoe diep hy haar beminde, nog te Inniger, omdat hy zyn liefde in het diepst van zyn hart opgeslo ten moest houden. Toen Hülsdorf later tegenover zyn zuster aan de ontbyttafel ging zitten, zou niemand vermoed hebben, welke geweldige harts tochten onder dat wolklooze voorhoofd en onder dat rustige, kalme uiteriyk verborgen waren. Naast Hüladorfs bord lagen, zooalB byna dagelyks, eonigo particuliere brieven, die hy na het ontbyt opende. De een behelsde een uitnoodlging tot een buitenpartytje voor de volgende week, en Hülsdorf wenschte, dat Theresia die zou aannemen. Terwyl zy daarover spraken, bekeek Hülsdorf werk- tuigiyk den poststempel van den tweeden brief. „Cassell" riep hy verbaasd uit. „Wie kan van daar uit aan my persooniyk schryven? Ik ken er niemand. Yan mevrouw Sternthal," ging hy voort, nadat hy den brief geopend had. „Ingesloten brief voor u, hier." Haastig las hy de weinige regels. „Zy wil geld heb ben een paar duizend thaler waarvoor? Wat doet zy in Oassel?" „Dat kan ik u zeggen, Frans," antwoordde Theresia, van haar brief opziende. „Denk eens aanRoberta la onlange in Wiesbaden ver loofd. Zy wil al ln den herfst trouwen en gaat in Cassel wonen. Zy zorgt daar nu voor haar huishouding, en daarvoor heeft mevrouw Sternthal het geld noodig. Ik moest eigeniyk boos zyn op Roberta, dat zy tot nog toe niets van haar verloving gezegd heeft, maar het ia to verontschuldigen, omdat de verloving eerst na den rouw publiek wordt. Mevrouw Sternthal verlangde het zoo en Roberta vindt het goed. Zy leerde haar verloofde, zekeren von Wöllern, kennen op een pleizierreisje, dat zy nog met haar overleden vader gemaakt heeft. Hy is officier en Ugt in Malnz. Nu, Roberta's middelen veroorloven haar wel haar neiging te volgen. Ik verlies veel aan haar.... Ik zal haar dadelyk schryven en haar ook uit uw naam feliclteeren. De geldzaken gaan my niet aan; dat is uw zaak." Hülsdorf had van Theresia's lange rede voering alleen maar verstaan de woorden: 1 „Roberta ia verloofd, zy zal nog dezen herfst trouwen." Een bliksemstraal aan den helderen hemel had hem niet vernietigender kunnen treffen dan deze woorden, waarop hy in de verste verte niet voorbereid was. „VerloofdI Ha, ha, hal" Zpn lach klonk schril en huiverig. „Myn golukwenschen, natuuriyk." Hy stond haastig op. „De uitnoodiging tot het uitstapje zal ik dus aannemen?" vroeg Theresia. „Natuuriyk, vooral voor my. Hot is my ten zeerste welkom." Verbaasd keek Theresia op; hoe zonderling sprak Frana toch! Hy was de deur al uit gegaan. Op zyn kantoor waren veel belangryke bezigheden af te doen, maar de boekhouders en kassiers moesten menige vraag herhalen. De patroon scheen heden bUzonder verstrooid te zyn. Elndeiyk zeide Hülsdorf, dat hy tot beurstyd voor niemand te spreken waa. Hy ging in zyn kabinet en sloot de deur achter zich toe. Het waa hoog tyd; hy gevoelde, hoo zUn kracht en zelfbehoersching hem verlieten, en men moest hem niet zien ïyden. Dat liet zyn trota niet toe. Niemand mocht vermoeden, wat hem getroffen had. Hülsdorf zonk op een stoel on sloeg de handen voor het gelaat; zelfs het daglicht was hem onverdraaglyk. Lang zat hy zoo. Slechts langzaam kwam zyn denkvermogen terug, en daarmee ook het gevoel van een vreeseiyk ïyden; een gevoel, dat hy tot nog toe nooit gekend had. In zyn veelbewogen, ongestadig leven, vooral gedurende zUn verbiyf in Amerika, had hy voor het eerst de vormen van het Christendom als onboteekenend op zyde gezet. Maar hy waa verder gegaan op den eenmaal ingeslagen breeden en gladden weg; oen werk van den wysgeer Schopenhauer had den laat- Bten stoot aan zyn wankelende begrippen gegevenvan dien tyd af ontkende h|] het bostaan van een persooniyken God, dio do wereld bestuurt, en erkende den menecho- ïykeu wil als de eenige kracht, welke de wereld regeert. Daardoor ontbrak hem nu in dit oogonblik van beproeving de eenige troost, dien de menach in zyn ongeluk kan hebben: de godsdienst, met de overtuigende leer, dat de hand van een algoeden Vader het lot van ieder Zyner schepselen in handen heeft. (Wordt vtrvolgi.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1