De oorlog tnsschen Engeland en Transvaal. Lord Roberts is als opperbevelhebber ver vangen door lord Kitchener, thans luitenant- generaal. Merkwaardig is, dat zyn laatste rapport over de operaties in de Republieken melding zou maken van een tegenslag voor de Britsche wapenen zooals er nog geen werd vermeld sinds de oorlog officieel uit is ver- klaard. Zjjn telegram over het gebeurde te De pots-dorp luidt aldus: „Uit De-Wets-dorp wordt gemeld, dat het garnizoen, bestaande uit twee kanonnen van de 688te veldbattery, detachementen van het Gloucestershire-regiment, de lichte infanterie der Hooglanders en de Iersche jagers, ongeveer 400 man in het geheel, zich om halfzes des middags van den 23sten moest overgeven. „Onze verliezen waren IB man gesneuveld en 42 gewond. Onder deze laatsten waren majoor Ausod, van do Hooglanders, kapitein Digby, van het Gloucester-regiment, en luite nant Cooke Collis, van de Iersche jagers (licht). „Er wordt gezegd, dat de vijand 2500 man sterk was. „Een colonne van 1400 man, uitEdenburg afgezonden, om De-Wets-dorp te ontzetten, slaagde er niet in de stad tydig te bereiken. „Generaal Charles Knox sloot zich den 26sten by deze macht aan en trok De-Wets-dorp binneD, dat hy ontruimd vond. Slechts 75 zieken en gewonden waren in de stad achter gelaten. „Generaal Knox achtervolgde den vyand en kolonel Pilcher meldt uit Smithfield, dat generaal Knox aan Steyn en De Wet met succes slag levorde by Vaalbank. Z\j trokkon naar het Westen en Zuidwesten af. „De boodschapper van generaal Knox is ^•g niet doorgekomen, dus heb ik nog geen bijzonderheden." Bijzonderheden omtrent de overgave van De-Wetsdorp zyn ook van andere zijde nog niet ingekomen. Omtrent de gevechten, die daarop volgden, geeft het reeds in het kort medegedeelde telegram van Helvetia-hoeve aan den weg van De-Wetsdorp naar Smith field) Dadere berichten. Het telegram is van $7 November gedagtoekend en luidt aldus: „Heden werkte kolonel Barker's colonne Aiet die van kolonel Pilcher samen, het ge- neel onder bevel van generaal Knox. „Kolonel Barker vertrok vroeg in den raorgen uit De-Wetsdorp (In Zuidelijke rich ting) en vereenigde zich in den middag met kolonel Pilcher. Deze vertrok om vijf uren des morgens. Na een marsch van zeven mij len werd een commando Boeren gezien, dat dwars voorbij de Britsche marschorde trok. Onmiddellijk ging de goheele colonne in draf voorwaarts de heuvels in. De Boeren trach ten een laDg kopje links van ons te bereiken. Het 7de korps galoppeerde er heen en kwam het eerst aan. Het naderde den vijand tot dertig ellen on er werden revolverschoten gewisseld. De bereden manschappen aan beide zijden zochten spoedig dekking en er ontwikkelde zich een scherp gevecht. De Boeren beschoten de U-batter(J met een lö-ponder, door hen bij De-Wets-dorp genomen. Klaarblijkelijk waren z(j volkomen verrast. Zij haddon blijkbaar verwacht, dat kolonel Pilcher zich zou aan sluiten bij Barker, die langs den weg naar Smithfield oprukte. „De heer Steyn en generaal De Wet ont boten op een hoeve vlak bij hot tooneel van het gevecht en trokken overhaast westwaarts af, ons front vrijlatende. Wfi namen twee wagens mot provisies, kleeren en schoenen, die zonder twijfel geroofd waren uit De-Wets- dorp. Bijna 800 van des vijands paarden sloegen by het eersto salvo op hol en werden door onze troepen buitgemaakt. Onze verliezen waren een sergeant gedood en zes man ge wond. Later worden ook gewketste Boeren gevonden. „Men zegt dat De Wet en Steyn nu vlak ton Westen van hier gekampeerd zijn tus- fchen ons en den spoorweg. Ons kamp is jmgeveer 24 mijlen ten Noorden van Smith field, waarheen de Boeren voornemens waren te trekken, maar het gevecht van heden heeft klaarblijkelijk De Wet's commando in drie troepen gesplitst." Op bovenstaand telegram volgt, naar hot „Hbl." meldt, een bericht uit Smithfield van £8 Nov., dat reeds vroeger werd medegedeeld, jnaar dient te worden herhaald tot goed begrip van het geheele verloop der zaak: „Generaal Knox, bevindende dat het ge lukkige gevecht van gisteren de rust van Do Wet verstoord en hom genoodzaakt had zijn macht in drie colonnes te splitsen, greep de gelegenheid die zich voordeed aan, om tus schen De Wet en de Oranje-rivier te komen. Do Britsche colonne vertrok om vijf uren des morgens (van Helvetia)kolonel Pilcher volgde den hoofdweg (naar Smithfield), terwijl kolonel Herbert een sterke achterhoede leidde voor hot geval De Wet ons mocht willen achter volgen. Kolonel Barker's colonne bewoog zich bijkans evenwijdig mot onzen rechtervleugel. Do marsch van 26 mijlen werd prachtig ge daan. Het garnizoen van Smithfield, dat van don val van De-Wots-dorp had gehoord, was op een aanval voorbereid. [Dit garnizoen had, volgens een ander be richt, een prachtige stelling in de kopjes ten Noorden van de stad.] „Door dezen snellen marsch is generaal Knox goslaagd in zfin doel om ten Zuiden van Do Wet te komen. Men zegt, dat deze nu naar het Westen is getrokken met de bedoeling zich aan te sluiten bj rechter Her zog to Boomplaats, ten westen van den spoorweg." I Daar heeft men dus een globaal overzicht van do operatie tegen De Wet in het Zuid- rosten van den Vrijstaat. Mag men haar nu als gelukt beschouwen Do Engelsche bericht gevers zeggen van ja on zij gaan uit van het denkbeeld, dat De Wet de Kaapkolonie wilde binnenvallen. Dit, zeggen zij, is hem niet ge lukt en zij vergeten daarvoor de overgave van 400 man met 2 kanonnen by Do-Wets- dorp. Dit succes staat vast en wat daartegen wordt aangevoerd berust, volgens het „Hbl.", alleen op gissingen. De Wet heeft voorzeker den heeren oorlogscorrespondenten geen inzage Dgeven van zfin plannen, en mocht h\j inder ad hot voornemen hebben do Kaapkolonie binnen te vallen wat hot blad nog niet dadelijk gelooft dan zal de opstelling van generaal Knox bij Smithfield hem alleen aan leiding geven het elders te doen de grens is lang genceg. Ook deze poging zou dan belet moeten worden en dat wordt moeilijker, daar als gewoonlijk de Britsche aanvoerder het spoor van De Wet weer kwijt is en hom op on-dit's van oorlogscorrespondenten of andere autoriteiten niet met succes kan volgen of liever den- pas afsnijden. De Wet is verdwenen om elders onver wacht te voorschijn te komen, en zoo de mogelijkheid bestaat een nieuw voordeeltje te behalen. Een vast plan volgt hy daarbij hoogstwaarschijnlijk niet. Dat ligt niet in den aard van de guerilla, die de Boeren thans met succes voeren. Reeds werd gemeld dat commandant Haas broek door De Wet was achtergelaten in een zeer sterke linie van Lady brand naar Taban Nchu en verder naar het Westen. Thans bevat oen nader telegram van lord Roberts, dd. Johannesburg 28 Nov., het vol gende „Kolonel White, vernemende dat de Vijand te Buitfontein stond, vertrok gisteren van Kwagga-Jaagte en viel hom om vyf uren des middag3 aan, dreef de Boeren de rivier over en staakte de vervolging slechts toen de duisternis inviel. „De sterkte van den vyand die stond onder bevel van de commandanten Haasbroek en Nel wordt geraamd op 300 tot 400 man. Hy had geen kanonnen". White Bchryft zijn succes toe aan don officier die bevel voerde over zfin linkervleugel luitenant-kolonel Forbes, die yeomen uit Wales en een sectie pompoms by zich had.De Boeren hadden verscheiden dooden en ge wonden, een der dooden had zyn zakken vol patronen met weeke spits, en verscheiden waren in khaki. Generaal Bruce Hamilton seinde den 27sten, uit een plaats op 12 K.M. van Wolvehoek, waar hy morgen zal aankomen, dat zyn tocht gooden uitslag gehad heeft. Hy heeft het land tusschen de Wilgerivier en de Vaal schoongeveegd, waarby hy omstreeks 800 Boeren ontmoette, die vee hoedden en naar het westen terugtrokken. Hy had een groote kudde schapen en vee buitgomaakt, en elf Boeren gevangengenomen. Aannemende, dat het eerste bericht, het welk van latere dagteekening is, waarheid bevat, moet het gebeurde by Buitfontein van ouder datum zyn. Immers Buitfontein ligt aan het snypunt van de wegen van Brandfort naar Hoopstad en van Boshof naar Winburg. Van daar naar Tabanchu is een behoorlyke alstand, die in verband met den omweg, die om Bloemfontein gemaakt moest worden, niet in een dag was af te leggen. Dit vooropgesteld, blijkt uit beide berich ten wat er met De Wet's troepenmacht is geschied sinds wy daarvan het laatst hoor den by Boshof. Hy trok van daar wóg voor de overmacht van kolonel de Lisle, die Le Gallais, door De Wet in het nauw gedrevon, ter hulp kwam. Do Wet splitste toen zyn commando in drie deelen. Het eene onder rechter Herzog trok Wosteiyk van den spoor weg naar het Zuiden tot Boomplaats. De tweede colonne onder De Wet zelf marcheerde op De-Wotsdorp aan, daarby den spoorweg overtrekkende, en de derde afdeeling onder Haasbroek ging over Bultfontoin, vermoedeiyk ton Noorden van Bloemfontein den spoorweg over en verdor naar Tabanchu. Wie deze drie tochten eens op de kaart nagaat, merkt het „Hbl." nog op, zal duide- lyk beseffen, waarom in den laataten tyd zoowel in Roberts' telegrammen als in ge sprekken in Engeland zoo weinig mogelyk wordt gesproken over het einde van den oorlog. Daarop wordt door de „Morning Leader" weder eens de aandacht gevestigd. Dit blad 8chryft: „Het verhes van 400 man beteekent voor ons groot leger maar weinig. Maar het bewys, dat deze tegenslag geeft van de bekwaamheid en de vastberadenheid van De Wet, is oen heel leeiyk voorteeken. „Welk resultaat het succes op het ver loop van den oorlog moge hebben, het heeft de party van ruw geweld beroofd van haar verontschuldiging voor de weerzinwekkende maatregelen, die het laatste stadium van den veldtocht hebben gekonmerkt. Een vyand, die ons nog zulk een zwaren slag als deze kan toebrengen, verdient ten minste onzen eerbied. Een vyand, die nog stork genoeg is om een half bataljon gevangen te nemen, kan men geen der rechten van de oorlogvoerenden onthouden. Wy hebben nu evenmin recht, om zyn hoeven en zyn dorpen te verbranden, dan toen do oorlog begon." Naar aanleiding van de „ramp" te De- Wets-dorp schryft de Londensche „Globe", dat geen enkele Britsche nederlaag tydons den Boerenoorlog ooit voor den krygsraad gebracht is. Elke plichtverzaking by de Engel sche marine wordt daarentegen terstond voor den krygsraad gebracht. De verbittering onder de natie over deze tegenstelling bereikt gaan deweg een hoogte, waarvan de regeering geen denkbeeld heeft. Naar aanleiding van Chamberlain's jongsto poging om zich te zuiveren ten aanzien van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen, hervat de „Morning Leader" haai- aanvallen op den minister. Het blad zegt, dat Cham berlain in de Birmingham Trust een twin tigste deel van het kapitaal bezit en de grootste aandeelhouder is. Bovendien bezitten twee van zyn zoons, drie broeders en verscheidene andere naaste bloedverwanten de helft der aandeelen. De „Leader" toont vervolgens aan, dat, ook al in tegenstelling met do verklaring van den minister van koloniën, de Trust in het afge- loopen jaar juist met de Tube Company de grootste zaken deed. Behalve de quaestievan de Birmingham Trust heeft Chamberlain zich echter boveudien nog altyd schoon te was- schen in een zes- of zevental andere zaakjes, waarvan Hoskins-affaire op het oogenblik wel de meest onwelriekende is. De lust zal intua- schon den minister-koopman nu wel vergaan zyn, nog meer terug to komen op dezewoa- derlyke producten van zyn politieke positie on zyn handelsgeest, nu de verkiezingen toch weer voor eenige jaren van do baan zy'n. In de Engelsche bladen vindt do „N. R. C." do volgende berichten van de Westergrens: Een berichtgever te Phokwani meldt, dat zekere boer Mac Crae, torwyi hy vee naar Veertienstroomen dreef, aangehouden is door hot commando van Marais. Zijn veo en paarden, waaronder 60 volbloed merries en 130 stuks hoornvee, werden in beslag genomen en naar Jan Bosman's hoeve gevoerd. Een andere af deeling van hetzelfde commando nam al do wagons en karren van Mac Crae's hoeve weg. Een afdeeling politie zette de Boeren na, die zich daarop verstrooiden. Van Vryburg is ongeveer een week ge leden een colonne vertrokken tot ontzet van Schweizerreneke en voor andere operaties. Er zyn afdeelingon byzondere politie, die te Kimberley zyn aangeworven, te Vryburg aan gekomen, maar de gevluchte Boeren zjjn nog niet naar hun haardsteden teruggekeerd. Omtrent den aanval op een passagierstrein wordt nog gemeld, dat een afdeeling Boeren den 23sten op een trein by Border Siding heeft gevuurd. Een gekleurde spoorwegbeambte, die in den goederenwagen zat, werd gedood, de locomotief werd doorboord on zoo meer. De Boeren, die onder Bosman moeten staan, hebben in de buurt van Phokwaui versterking gekregen. Den 24sten vielen zy den politie post te Schaapfontein aan. De politie vocht den geheelen dag, maar moest voor de over macht op Taungs terugtrekken. Een veitraagd bericht uit Krugersdorp van 22 dezer meldt, dat dien dag een gevecht is geleverd tusschen de troepen van generaal Clements on de Boeren, die zich in vry grobten getale hadden samengetrokken by de lTolen van Sterkfontein en in het bezit waren van een kanon. De Boeren zouden daarby 25 dooden en 17 gevangenen, benevens 80 paarden, ver loren hebben. In de buurt van Magaliesberg was een troep stroopers waargenomen, welke tot dusver aan de pogmgen om hem in te halen ontsnapt was. Uit Standerton wordt van 27 dezer geseind, dat 70 vrouwen met haar kinderen, die uit gezet werden omdat haar mannen op commando waren, dien dag naar Pietermaritzburg waren verzonden. Tusschen Platrand on Paardekop legden de Boeren groote bedryvigheid aan don dag. „Het Vaderland" schryft: „Naar wy ver nemen, is aan onzen consul te Lorengo- Marquez, den heer Pott, door onze Regeering een verlof voor drie maanden verleend en wordt hy eerlang hier te lande verwacht. Er schynen, in verband met een bekeuring wegens invoer van goederen, moeilykliedon te zyn gerezen tegen onzen consulairen vertegen woordiger, die zeker tijdens zyn verblyf in Nederland door onze Regeering zullen onder zocht en zoo mogelyk uit den weg geruimd worden. „Van een ontnemen van hot exequatur aan den heer Pott, als Nodorlandsch consul, door de Portugeesciio regeering walarvan molding wordt gomaakt in een bericht van de „Standard" uit Lissabon, dat de Londensche correspondent van de „N. R. C." overseinde is vooralsnog dan ook geen sprake." Het verhaal van den „moord" op luitenant Neumeyer blykt weer een Engelsche streek geweest te zyn om do publieke opinie tegen over de Boeren op te hitsen en oen aanleiding te hebben tot nog grootere barbaarschhedon. Het blykt nu, dat de luitenant een konvooi beschermde en, by een aanval der Boeren daarop, sneuvelde. Hy was dus niet alleen, niet ongewapend en Is niet vermoord. Hoeveel Boeren hebben het intusschen al weer aan hun persoon of in hun huisgezinnen moeten ontgolden ten gevolge van het leugonachtig verhaal Een troep Boeren naderden zoo seint Reuteris correspondent den 28sten uit Coles- berg gisteren den oever van de Oranjerivier aan de overzyde van het Engelscho kamp te Zanddrift, by Petrusville. Zy gaven het kamp de volle laag en trokken daarna terug. Een Engelsch soldaat werd gedood en twee licht gewond. Op de vergadering van het Kaapsche comité voor de uitgewekenon heeft Milner Dinsdag een rede gehouden. Het was onmogelijk, zeide hy, geen sympathie te voelen voor de duizen den uitgewekenen, die gedwongen waren wer keloos te biyven en daarom teleurgesteld en voortdurend moor verbitterd worden door de weigering van de militaire overheid om hun toe te staan, terug te keeren naar Transvaal, terwyi velen nooddruftig z\jn. Maar zyn jongste bozoek aan Johannesburg en Pretoria had Milner de overtuiging geschonken, dat die terugkeer om er zakon te hervatten nog steeds on mogelyk was, althans voor den grooten hoop. Het zou hardvochtig zyn, thans werk- loozen naar den Rand te laten terugkeeren; onder do bestaande omstandigheden was dat ongewenscht, zoolang de terugkeerenden niet in staat waren, zichzelf te onderhouden. Milnor zeide verder dat het denkbeeld van een algomeenen terugkeer der uitgewekenen in October een misrekening was geweest, evenals het tydstip waarop men den vrede had verwacht, want de oorlog was gevolgd door een guerilla en dat gaf vertraging. Midde- lerwyi worden alle voorloopige schikkingen getroffen voor een algemeenen terugkeer der uitgewekenen, zoodra de" tyd daartoe aange broken is. Ten slotte zeide Milner aan do commissieleden, dat de uitgewekenen hnn eigen terugkeer en dien van anderen konden bespoedigen door zich by de gevormde of nog te vormen vry willigerskorpsen aan te slniten. De „Daily Mail" teekent by het telegram van haar correspondent over een toenemendo gisting in do Kaapkolonie aan, vernomen te hebben, dat men in Londen particuliere be richten van denzelfden inhoud heeft ontvangen, terwyi zelfs brieven van oen maand geleden waarschuwen tegen dreigend gevaar. De agitatie onder de Afrikaanders wordt met koortsach- tigen yver voortgezet en grootelyks aange moedigd door het wegzenden van troepen. Men gelooft, dat de ontevredenheid het-ergst is in die districten, waar tot dusver geen krygsverrichtingen zjjn geweest. Van de krijgsgevangenen te St.-Helena. By de Ned.-Zuidafrikaansche Veroeniging te Amsterdam is een schrijven ontvangen dd. 6 Nov. van den heor A. J. Louw, thans predikant by de krygsgevangenen te St-Helena, die zyn dank betuigt voor de toezending van een kistje boeken en van een 60-tal Gezangen bundels van do heeren J. Brandt Zoon. Het gaat, blykens dat schryven, vry goed in het kamp; alleen een soort van influenza, hoewel niet hcol ernstig, maakt slachtoffers. We zyn, zegt de heer Louw, den vrienden in Holland, en zelfs in Engeland veel dank verschuldigd voor al de bewyzen van vriend schap. Volgens een telegram uit Maseru van gisteren, hebben de Engelschen in het district Ladybrand alle korenmolens verwoest. Men schreef aan de „N. R. C." gisteren uit Parys: De heer Van Alphen, postmeester-generaal van de Zuidafrikaansche Republiek, ontving gisteravond van zyn echtgenoote uit Pretoria hot volgende telegram: „Heard nothing from yoa yet, all well here, reply," waaruit dus blykt, dat de familie van den heer Van AJphen, die nog te Pretoria vertoeft, hoegenaamd geen tyding van hem heeft ontvangen sedert 28 Mei. Dit is weer een bewys hoe do Engelschen op allerlei wyzen alle berichten ophouden, daar de heer Van Alphon zegt geregeld elke week naar huis geschreven te hebben. Chamberlain verwaardigt zich eindeiyk iets van zich te laten hooren in antwoord op de recht8treeksche beschuldigingen der „Morning Leader". In plaats van op den man af een strafvervolging in te stellen, heeft hy een parlementslid met zyn verdediging belast, die in een open brief verzekert, dat Joe niet wist, dat de „Birmingham Trust", waai' hy voor een gering aandeel in zit, eigenaar was van aandeelen der „Tube Company Limited." Overigens verzekert deze handige advocaat, dat er wel geen lid van eenig parlement of regeering niet op deze wyze by eenigen leverancier aan het Ryk zou geïnteresseord zyn. Een eigenaardige verdediging: aan één feit wordt een gewrongen draai gegeven, over de rest absoluut stilzwygon. Vervolgens wordt do bestaande toestand goed gevonden, omdat er wel anderen zyn, die het ook doenl Het publiek zal ook dit wel weer verduwen van zyn lieveling. Lord Roberts wordt ook al oere-burger van Birmingham. Do „Daily Mail" verneemt uit Lorenqo- Marquoz, dat een Engelsch korps van duizend man met pom-poms on maxims naar do Sabie-rivier is getrokken, naar het heet om De Wet en Steyn te vangen, die daar mot 3000 man zouden staan. Men meldt uit Sydney aan de „Daily Mail", dat de eerste minister aan lord Roberts geseind heeft, of het Nieuw-Zuid-Wales-contingent in Australië zou terug zyn Yoor de federatie- feesten. Lord Roberts antwoordde, dat hy de diensten van het contingent niet missen kon. Marktboriohten. De markthandel in Goudsche kaas was de laatste dagen minder geanimeerd dan twee, drie weken geleden, wat te vorklaren is uit de omstandigheid, dat de qnaliteit der aanvoeren vermindert. In do noteeringen der meeste markten valt dan ook eemgo teruggang waar to nemen; zwaro soorten komen bijna niet meer ter markt on fijne qualiteiton worden nog altijd hot meest opgekocht aan de hnizen- De aanvoeren van Derby en Edammer op de Zuid-Hollandsche markt zjjn beperkt; vandaar dat de pryzen nu eens hooger, dan weer lager loopen, wat voornameljjk afhangt van de quali- teiten die worden aangevoerd. In de noteeringen van Edammer op de Noord- Hollandeche markt viel weer vrij wat schom meling waar te nemen. Alkmaar noteerde voor kleine ƒ0.50, voor commissie 1 lager; middelbare bleef standhouden op ƒ31.50. Te Hoorn liep kleino tot ƒ31.50. Jn de prijzen van Delftsche kaas kwam weinig verandering; Sneek noteerde voor Frioache nagel kaas ƒ33, dat was ƒ2.50 minder dan de week te voren. Te Londen was nog altyd weinig vraag naar kaas, doch bleven de prijzen nagenoeg op dezelfde hoogte. In de Alblasserwaard werd de vorigo week van 2028 besteed; in de Lopiker- en Krimpener- waard beliepen de prijzen van 1ste soort Goudsche 2830, zware 31; 2de soort 20—27; Derby lste soort 26.— 2de soort 25.Edammer lste soort 29—30,2do soort 20—28. D.) Leouvrarden, 30 Nov. Boter. Aangevoerd 24/4, 23/8 en 4/16 v. Eerste soort 60.Kaaa. Aange voerd 21,788 KG.; Nagel 27-50 a - Yee. De aanvoer bestond heden uit: 782 Run deren, 2684 Schapen, 739 Varkens, Bokken en Geiten, Paarden, totaal stuks, waarvan de noteering is als volgt: Stieren, enter- 80 tot 140, Twenter-ƒ140 tot 265, Ossen 175 tot f 195, vette Koeien ƒ190 tot 225, melke en kalve Koeien ƒ160 tot ƒ200, Pinken 40 tot 76, vette Kalveren 20 tot 60, Graskalveren 35 tot 60, nnchtero dito 8 tot 10, votte Schapen 18 tot 22, weide id. 17 tot 20, Lammeren 16 tot 19, vette Varkens 45 tot 80, magore aito 26 tot 30, vetto Biggen 26 tot 30, kleine dito 4 tot 6, Paarden tot Vette Koeien lste qnaL 28 tot 30 c., 2de quai. 26 tot 28 c., 3de qual. 18 tot 20 c., stieren 26 tot 28 c., vette kalveren 26 tot 36 c., vette Schapen 25 tot 26 c., vette Varkens 19 tot 21 c., Varkens Londensche markt 19 tot 20 c. per Vi KG. In Rundvee was Je handel tamelyk goed, in Wolvee prijshoudend on in Varkens fleurig. Alkmaar, 30 November. Kaas. Aangevoerd 207 partijen, wegende 107,684 KG.; kleine 30.50, com missie 80.en middelbare 31.—. Handel vlug. Herenter, 30 Nov. Boter per J/« vat ƒ26.a 26.—, afw. 24.— a 24^0, per 7i« vat 11.— a 13.—, per KG. 1.10 a 1.20. Eieren 6.60 a 8.— de 100 stuks. TofolhoDig 0.36 a 0.45 per l/a KG. Schiedam. 30 Nor. Noteering van de Beurt- eommisaie. Montwyn 12.per HL. Zonder fust en zonder belasting. Spoeling ƒ1.60. Noteering van de Makelaars. Moutwijn 12.26, Jenever 16.26, idem Amsterd. proef 17.76. NoUering van den Distillateurebona. Moutwijn f 12.26, Jenever 16.26, Arast Proef f 17.7*. Postkantoor Leiden. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat met het aanstaande St.-Nicolaasfeest het bureel pakketpost 3, 4, 5 en 6 December zal geopend zyn van 7 uren 's m. -10 uren 's av. (Stadsty d). Dio dagen behoort by elk pakket een adres kaart te zyn gevoegdtwee of meerdere pak ketten aan hetzelfde adres worden niet aan genomen. In het belang eener goede overkomst is een stevige en zorgvuldige verpakking noo- dig; licht breekbare voorwerpen en vloeibare stoffen zyn in kistjes of mandwerk, aangevuld met hooi, houtwol enz. te verzenden. Het bezigen van kartonnen doosjes is niet raadzaam. Voor zoover de adressen niet op den om slag der pakketten zeiven geschreven zy'n, moeten zy stevig op of aan de pakketten zyn vastgehecht, in dior voege dat er geen gevaar voor losraken bestaat. De Directeur, A. L. NAGEL. Leiden, 30 November 1900. Nieuw Trausvaallied. Kent gy dat volk, vermoord, vertrapt, En toch nog niet geknecht? Het 8trydt een stryd voor goed en bloed, Voor vryheid en voor recht. Transvalers, laat den moed niet zinken! Uw Jyden staalt uw kracht. Do gouden vrybeidszon zal blinken Na d'aaklig zwarten nacht I Na zwarten nacht, (bis) Na d'aaklig, aaklig zwarten nacht. Kent gy die bracht, die helden vormt, Tot stryd en dood gereed? Hot is de kracht van 't Boerenvolk, Dat voor zyn vryheid streed. Transvalers, blyft op God vertrouwen! Uw redding is nabyi Gy zult Gods hulp en heil aanschouwen! Weldra maakt Hy u vryl Weldra, weldra, (bis) Weldra, weldra maakt Hy u vry! Kent gy dat laag, verachtiyk volk Van broedermoord en roof? Het heeft gemoord, gebrand, geroofd, Voor recht en smeekbee doof! O England, vrees de straf deB Heeren! Uw oordeel is naby! Uw zege gaat in vloek ver keeren I Zuid-Afrika wordt vryi Zuid-Afrika, (bis) Zuid-Afrika wordt zokor vry! M. BEVERSLUIS. Uitvoering der Leerplichtwet. Do „Staatscourant" No. 281 bevat oenige koninkiyke besluiten tot uitvoering der Leer plichtwet. Een daarvan bepaalt, dat deze wet op 1 Januari 1901 in werking treedt. Andere koninkiyke besluiten strekkentot vaststelling van voorschriften ter uitvoering van art. 21 3 der wet; tot vaststelling van regelen voor den werkkring der commissiön tot wering van schoolverzuim en voor de vervanging dier commission door Burgemeester en wethouders; tot vaststelling der voorschriften ter uitvoering van art. 25 der wet; tot vaststelling van regelen, waarnaar de gemeenteraad bevoegd is aan schoolgaande kinderen, ter bevordering van het schoolbezoek, voeding en kleeding te verstrekken of met dat doel subsidie te ver- leenen; tot uitvoering van artt. 4 en 9 der Leerplichtwet (waarby verschillende modellen vastgesteld). Eindoiyk is- opgenomen een be schikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarby het model wordt vastgesteld van de verklaring, bedoeld in art. 10 der wet% J Gemengd Nieuws. Te H u 18 t werd Dinsdagmiddag, by den sluitboom van een landweg, een be jaarde man uit het liefdehuis aldaar, die nog vóór den goederentrein den spoorweg over wou stoken, door den trein gegrepen en over do boenen gereden. Per brancard werd de oude man naar zyn tehuis gebracht. Do volgende maand zal voor het hof van assises van Oost-Vlaanderen terecht staan Hendrik De Jong, by de Nederlandsche justitie welbekend, beschuldigd van een dub belen moord te Gent, bedreven in de Plateau straat, op 19 Juni 1898, Do beide slachtoffers, Philomène Wouters en Joanne Pauwels, zyn dien dag in haar woning met hamerslagen gedood. Diefstal was de dryfveer. Om alle vermoedens te doen verdwynen, heeft de moordenaar hot huis in brand gestoken. Na blussching van den brand vond men de twee slachtoffers, byna geheel verkoold. De aandacht viel dadeiyk op Hendrik De Jong, doch toen men hem wilde aanhouden, was hy reeds verdwenon en pas eenigen tyd later kon hy gevangengenomen worden. Het jubilé van menu's. Dit jaar behoort men zou het uur over hot hoofd kunnen zien 1 het vierhonderdjarig feest te worden gevierd van onze menu's. In het jaar 1500 werd het menuont dekt, voor het eerst gebruikt, ingevoerd, hoe men het ook noemen wil. De Duitsche Ryks- dag vergaderde toen te Regonsburg en aan gezien toentertyd olke plechtige vergade ring nog werd bezegeld met een groot gast maal, zetten de Ryksdag-afgevaardigden zich aan tafel. Graaf Hugo van Montfort bomerkte onder het eten, dat zyn tafelbuurman, de hertog van Brunswyk, telkens op oen strookje perkament tuurde, dat naast z(Jn telloor lag. Hy vroeg vrat er wel op mocht staan en de hertog ant woordde hem, terwyi hy zyn vetto lippon af veegde, dat hy eon apartje met den kok had gehad, en deze voor hem alle op te dienen ge rechten in do volgordo had opgeschreven, waar door het den wyzen hertog mogelyk was, zyn krachten te sparen voor de schotels, die hem het liefst waren. Het was een ontdekking! En het vernuf tige strookje met de gerechten werd weldra by alle groote eetpartyen teruggevonden, opdat ieder zich zou kunnen sparen voor zyn lieve lingsgerecht. Zoo ia het gebleven. (U. D.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 14