koloniën. buitenland. Heizigere, EERSTE K A M E 15. Ongevallenwet. Aan de Memorie van Antwoord wordt hot volgende ontleend: Het was der Regeering zeer aangenaam, dat de meerderheid zich met de indiening van dit wetsontwerp Ingenomen verklaarde. Dat de handelwijze der Regeering niet algemeen zou worden goedgekeurd, kon zy verwachten. De spoed, waarmede dit nieuwe ontwerp voor de Eerste Kamer werd gebracht, had niet ten doel, deze tot toegeven te dwingen, doch de wet nog m deze wetgevende periode tot stand te brengen, vooral met het oog op de nog te maken regeling van het hooger beroep. De Regeering ontkent, dat een kunst matig opgewekte populariteit is verschaft aan de ongevallenwet door de verwerping dier wet door de Eerste Kamer, en dat zy by de be raadslagingen over 'fc vorig ontwerp in beide Kamers een weinig toeschietelijke, eenigszins dreigende houding heeft aangenomen. Uit een constitutioneel oogpunt was hot haar plicht geen beloften af te leggen om de tot-stand- koming der wet in de Eerste Kamer te be vorderen. Het was de Regeering aangenaam to ver nemen, dat ook onder de voorstanders van een privaatrechtelijke regeling leden worden gevonden, bereid om hun stem aan dit ont werp te geven. Met do voorstelling dor tegenstanders, alsof de regeling een staatssocialistisch karakter zou dragen, kon de Regeering zich niet ver- eouigen. Niet uitsluitend om by mogeiyke insolvabiliteit van den schuldenaar de vorde ring op een belastingschuldige te kunnen verhalen, doclr met het oog op de moeilijk heid van vereffening van geschillen over ge vallen langs civielrechteiykeu weg is de rege ling voorgesteld. Do Regeering ontkent in gebreke te zyn gebleven eenig motief voor het rechtsbeginsel der voordracht aan te voeren. Het eenzijdige van het ontwerp is eon be denking, die de Regeering begrijpen, maar met billijken kan. De ivoorbewerkers zyn niet vergeten, doch dit bedryf levert uiterst weinig gevaar op. Hot recht van den workgever om zelf het risico te dragen of dit over te dragen aan een vereeniging is geen gunst; de toekomst zal de waarde er van leeren. De regeling by bestuursmaatregel, de uit sluiting van firma's en byzondero personen by de overneming van het risico, worden door de Regeering verdedigd. Betreurend, dat de administratiekfteton niet geheel ten laste van den staat zullen komen, verklaart de Regeering niet te mee- nen, dat zulks noodzakeiyk zou zyn, omdat de Rijksverzekeringsbank een insteiliDg wordt van algemeen belang. Een indeeling in ge- varenkla8S6n ook van ue niet by deeRyks- bauk aangeslotenen, zal vermoedelijk niet achterwege kunnen biyven, en ook zy zullen looniysten moeten houden. Dat dezen ook hun eigen administratiekosten zullen moeten dragen, kon de Regeermg met onrechtvaar dig achten. TWEEDE KAS1ER. Grensregeling. Door de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot wyziging van de grens lusschen de gemeenten 's-Gravonhage en Ryswyk, is een amendement voorgesteld om art. 1 van het ontwerp te lezen als volgt: B De grens van de gemeente 's-Gravenhage wordt gewijzigd als volgt: .Beginnende by de bestaande grens tusschen de gemeenten 's-Gravenhage, Ryswyk en Voorschoten by den Laakmolen loopt de grens: Zuidoostwaarts door den Trekvliot, langs de bestaande grens tusschen Ryswyk en Voorburg tot de verlengde Broeksloot, 185 meter voorby hot stoomgemaal van den Noordpoldor en verder: Zuidwestwaarts langs de Zuidzyde van de Broeksloot tot aan de Stryp, van hier: Noordwestwaarta langs de grens van Wate ringen tot de Korte Laak en ten slotte-: Noordwestwaarts langs de grens van Loos duinen tot de bestaande grons van laatstge noemde gemeente met 's-Gravenhage. Een on ander strekt om in verband met bestaande bouwplannen oen betere grens scheiding te verkrygen. Suppletoir e Vestingbegrooting 1899. Sommige leden wezen er op, dat wanneer de vestingbegrooting voor 1899 met 73,700 wordt verhoogd, het saldo, hetwelk op het volgend dienstjaar wordt overgebracht en derhalve ook de middelen tot dekking van het bedrag van de volgende vestingbegrooting, met een geiyk bedrag zullen verminderon. Ook werd de vraag gesteld of het niet mogeiyk ware geweest, do vertraging en de oplevering van verschillende werken ter ver betering van de stelling van Amsterdam te voorkomen. naturalisatie van een Chinees. Naar aanleiding van een der ontwerpen tot naturalisatie (van Lim Njat Fa) werd opge merkt in de afdeelingen der Tweede Kamer, dat naar Chineesch gebruik iemands voor namen achter zyn familienaam worden ge plaatst. Mocht de bedoelde persoon van zyn familienaam „Lim" heeton, dan werd wyzigmg van hot wetsontwerp gewenscht in dier voege, dat de familienaam van den te naturaliseeren porsoon, achter zyn voornamen wordt geplaatst. Suppletoir e Oorlogsbegrooting 1900. Men herinnerde er in de afdeelingen aan, dat op de oorlogsbegrooting voor 1898 een bedrag van f 64,000 voor geschut werd aange vraagd, terwyi in de Memorie van Toelichting werd medegedeeld, dat deze post uitsluitend bestemd was voor aanschaffing van snelvuur- geschut voor de forten in de stelling van Amsterdam. Men vroeg of de in dat wetsont werp bedoelde snelvuurkanonnen nu tot dat geschut behooren. Gevraagd werd waarom de Nederlandsche fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel te Amsterdam wyziging van het contraot omtrent de levering van affuiten hoeft ge vraagd en waarin deze wyzigmg bestaat. Yelon verklaarden zich ingenomen met de opheffing van het detachement militairen ten behoeve van de bewaking van de ge stichten te Yeenhuizen, aldaar gestationneord. Zal het voortaan stationneeren van een af- deeling der 4de divisie marechaussee te Veen- huizen uitbreiding van het korps marechaussee ten gevolge hebben? Flnanoleelo Kroniek^ Door de onverminderde belangstelling voor Amerikaaneohe Spoorvegwaarden was op het gebied van Staats- en locale fondsen de handel zeer beperkt. Slechts T a b a k-a a n d e e 1 e n maakten een gunstige uitzondering. Niet alleen, dat de handel daarin voortdurend in omvang toenam, doch het koersverloop bleef ook aanhoudend gunstig. Het publiek gaat thans op ruime schAal over tot speculatieve aaokoopen, in anticipatie op gunstige verwachtingen van de veilingen in het aan staande jaar. In Petroleu m-a andeelen liad eenige handel plaats, vraarby de koersen tamelijke sliDgering ondervonden, hoewel daarvoor geen bijzondere aanleiding bestond. In aaudeelen Nederlan-dsohe Ameri- kaansche Stoomvaart -werden aankoopen uitgevoerd in verband met gernehUn vau een zeer bevredigend dividend over dit jaar. Groot was de belangstelling voor de verschil lende waarden der Nederlandsohe Znid- airikaansche Spoor, waarvan hel onbetaald blgven der December- on Januan-conpons aan leiding heeft gegeven tot het vormen van bcscbermiDgs-comitó's zoowel in Nederland als in LuiRchlond. Daarby is natuurlijk do tegen woordige positie der Maatsohappij ler sprake ge komen en zulien de mededceiingen daaromtrent op de bonders geen onbevredigenden indruk hebben gemaakt. Metallieken waren iets zwakker. Portugeezen waren eenigezins gedrukt en onder den invloed van de fiaoociede plannen omtrent de loenmg, waarover de hcor C'erfiho met het Paryscüe comité onderhandelende is. Men is het eohter nog met eens over de ver- deenng van de douane-rechten, voer den dienst der nieuwe leening. De Portugcesche regoering zni echter, indien zp slagen wil, haar voorwaarde van gelykstelkng der Binnonlandeohe met de Baitenlandsciio Schuld wel moeten opgeven. De quaestie van hot Tabake-mouopolie en hot optreden in die zaak van het Luciiers- mouopolxo zal eohtor hel eventueel tot-stand- kumeu der loening met in den weg staan. Er bestond een gunstiger stemming voor Turken. De opbrengst der belastingen ten behoeve van den dienst der Stanueckoid wyst ben&lve de bydrago van de Tabaksregie een ver meerdering aan. Russische Staatsfondsen waren vast gestemd, doch de omzet was zeer beperkt. De geringe kooplust zal, daar de berichten omtrent den gezondheidstoestand vau den Tsaar gunstiger luiden, waarschgnlyk zyn oorzaak vinden in de nieuwe Jcocmgsplannen. Omtrent do Spaansche financiën worden weer vreemde geruchten vernomen; één daarvan is van groote beieekenis, want het zou hierop neer- komon, dat de regeermg er ernstig over denkt om ue voorgestelde rente-redoctie te laten ver vallen. Dit de oppositie, die in den laaiaten tyd krachtiger is opgetredon, maakt de regeering op, dat hot geheele voorstel als een misgreep moet worden bescnoowd en zq vooral de Fraoache markt in hooge mate zou ontstemmen. Aangezien juist deze de krachtige steunpilaar voor de dpaansche fonrisemnarkt uitmaakt, ie er natuurlek olies aan gelegen oui den Jieven vrede te bewaren. Aangezien echter de oppositie slechts een zeer gering deel van de bniienlandsche schuld vertegenwoordigt, mag met belangstelling worden afgewacht, of do legaetiDg haar eerst ingenomen positie zalbbjven handhaven. Brazilië en Uruguay schijuoa met elkaar op &ospanubn voet te zyn geraakt, althans zou iedei oogenuiik een verbreking der vriendschap pelijke betrekkingen iosschen beide landen kunnen worden vei wacht. Onder deze omstandigheid kon het koorsverloop barnier Staatsfondsen met gunstig zyn, er is Jan ook eonige teruggang te melden. Do Chineesohe financiën beginnen onder don druk te komen der kolosaolo oorlogslasten. Voor do eereio maanden zyn de geldmiddelen nog voldoende om in den dienst der leeningen te voorzien, doch wellioht zal daarna tot tydelijko stakiug moeien worden ovorgegann, althans van aflossing der sohald. De afdeeling der Amerikaanscbe Spoor weg waarden had een zeer levendig aanzien, hoewel toch de omzetten minder aitgobreid waren dan in de vorige week. Een reactie na de ongekend willige stemming kon niet uitblyven, doch de positie der markt ie ontegenzeglyk zeer vast gebleven. Dit is vooral gebleken nit den stand dor Amerikaansche geldmarkt, waaruit de gevolgtrekking kan worden gemaakt dat de reusachtige bedragen, welke den laatston tyd naar Amerika zijn verhuisd, voor het grootste aeel tegen contant geld. zyn opgenomen, zoo dat slechts oen bescheiden beroep op de open geldmarkt is gedaan. Dit vooral is een gunstig bewijs voor den gezonden toentaod, aan gezien tooh bij mogelijke reactie niet dadelijk voor een scherpe daling behoeft te worden gevreesd. De week was rijk aan verBokillonde berichten en geruchten, zoowel wat dividend-verwachtingen betreft, als contróle-maalregelen. De bijzonder heden daaromtrent zyn te uitvoerig, om in dit kort bestek te worden vermeld, maar het mag als een streven van groote beteekenie worden aangemerkt, dat de grooto spoorweg-maatschap- pyon langzamerhand trachteD, door bet verkrygen der contröle over aangrenzende spoorwegen, thans verschillende lijnen tot een groot systeem te voreenigen cn onder één beheer te brengen. Bet gevolg daarvan zon dan zijn, dat znlk een systeem eiken ongewenschteo tarievenstrijd onmogelijk zou maken, terwyl weer de belangen der groote systemen onderling te veel uit elkaar liggen om daarvoor groote tarievenoorlogen te vreezen. Rynlandsche Bank. BATAVIA, 80 Oct.-2 Nov. Den 2Ö8ten October zyn te Djember weder twee tabak8schuren afgebrand. Hoewel de tabak verzekerd was, moet de schade, door den brand geledon, toch aan- zleniyk zyn. Men vermoedt, dat kwaakwilligen hier aan het werk zyn geweest, meldt het ,BaL Nbl." Door don Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiö zyn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Wegens ziekte een jaar verlof naar Europa, aan den voor zitter van den landraad te Kendal Ibomarangl mr. G. André de la Porto. Ontslagen: Wegens volbraohten diensttjjd eervol uit 's lands dienst, de zoutverkooppakhuis- meester te Garoet (Preanger Regentschappen) L. C. Bnon. Benoemd: Tot voorzitter van den landraad te Kendal [SemarangJ de voorzitter van den landraad te Kraksaün (Probolinggoj mr. E. A. Hoefielman; te Kraksa&n (Probohaggo), de griffier van den raad van justitie te Fading, mr. J. Schener. Beiast: Voor den dnor van het aan den leeraar in de wis- en natnorkonde by do hoogere burger school te Semarang, G. C. Dibbetz, wegens ziekte verleend eenparig verlof naar Europa, met de waarneming dier betrekking, de depothouder by de opiumregio te Probohnggo W. L. Pilaar; gedurende de afwesigheid wegens ziekte of binnenlandsch verlof wegens ziekte van den tiiu- lai is met de functiën van voorzitter van de land raden te Pekalongan en tiatang, de buitengewoon voorzitter van die landraden inr. A. E. VanArkol. Gesteld: Gedurende den bovenbedoelden tyd of zooveel korter als zal blyken voldoende te zijn, ter beschikking van den voorzitter van de land raden te Pekalongan en Bataug, ten einde met griffierswerkzaambeden te worden belast, M. E. YVolfrabe, thans ter beschikking van den buiten gewonen voorzitter dier landraden. Teruggesteld: Met ingang van 1 November 1900 voor den tyd van twee maanden tot den rang van cominies der tweede klasse by den oost- en telegraafdienst, de commies der eorste klasse by den dienst Ch. W. Krijgsman. Benoemd: Tot notaris, tevens vendumeester te Salatiga (Semarang), de notaris, tevens vendu meester te Banjoemas, J. Vau Soest; Met ingang van 1 December 1900, tot tijdelijk ocbout te Kediri, de opziener voor de politie te ProboÜDggo, R. Duuglas. Belast: Met ingang van I December 1900, mot de waarneming der betrekking van tijdelijk schout te BTitar [Kediri], de wd. opziener voor de politie te Pasoeroean, H. F. W. Stronk; tot tydel.yk schout te Madioon, residentie van dien naam, de ambtenaar op non-activiteit L. M. Van Boxtel, laatstelijk waterschout in de residentie Batavia, DEPARTEMENT VAN OORLOG. Overge plaatst: De eerste luitenant der artillerie YV. H. C. Hollo, van de tweede compagnie artillerie [tweede veldbalterijj te Banjoe-Bnoe, bij de eeu- en-twintigote compagnie ariilerie [vierde veid- battoryj te Banjoe-Biroe. Geplaatst: By aankomst uit Nederland: de eerste luitenant der artillerie J. C. J. Kempees, by de tweede compagnie artillerie [tweede veld- bafterjjj te Banjoe-Biroe; de tweede luitenant der artillerie L. A. M. WiUemse, by de zevende compagme [eerste com pagnie vesting] te Semarang; de tweede luitenant der artillerie H. J. N. Kat, bij de vijftiende compagnie [vylde compagnie vesting] artillerie te Willem I. lINÖEZONI>E?i. Ycrconiglag „Lcidcns belang" lot bevorderiag van de belangt-u dor Inwoners. Nu mon op elk gebied h9t Gemeentebestuur voorstellen ziet doen, waarvoor euorino kapi talen worden vereiseht, kan het niet anders of men zou veronderstellen en In elk geval wordt het bewezen dat hot EdelAchtbare Qemoentebestuur do mooning is toegedaan, dat onze goede Sleutelstad nog eenmaal een der grootste plaatsen van Nederland moet worden. En Indien dat v.erkeiyk tot de mogelijkheden zou kunnen behooren, zien de inwoners twee der grootste fouten over hot hoofd, waarby algemeens medewerking der ingezetenen noodig Is, en wat halaas zelfs als Z6«i onschuldig wordt beschouwd. Ik durf te beweren, dat indien het zoo doorgaat, daar door absoluut de vooruitgang van Leiden onmogelyk gemaakt wordt en veel ingezetenen genoodzaakt zullen worden door de slechte samonwerking hunner medestadgenooton, dozo gemeente te verlaten omdat zy niot meer in hun onderhoud zullen kunnen voorzien. Naar myn beste meening, is een der grootste hoofdoorzaken indien Leiden achteruitgaat de schuld van de inwoners zelf, daar byna ieder een onze goedo veste afbreekt van a tot z, want in welko vereeniging, besloten party of familiekring men zich beweegt, altyd hoort men Leiden verachten en or op afdingen, waar door een onbekende, daarby tegenwoordig, de treurigste indrukken daarvan meeneemt. Het is een uitgemaakt feit, dat er voor een Gemeente mets slechter is, dan dat zelfs be langhebbende inwoners den moed hebben zoo op hun woonplaats af te dingen en hoewel ik het mis kan hebben, komt daar naar myn meening nog by, dat men het een© groote plan na het andere, maar ter tafel in den Raad ziet breDgen en hoewel Ik met veel anderen do werkzaamheid van het Gemeente bestuur op den hoogs.en prys stel, wekt het ontevredenheid on komt het my voor, dat wy die grootsche ideeën alleen te danken hebben aan verkeerde opvatting der behoefte onzer stad, misschien omdat op 6 of 8 na alle Raads leden betrekkelyk vreemdelingen en geen ge boren Leidenaars zyn, en Hun EdeJAchtbsren veelal afkomstig zijnde van groote plaatsen, hun gedachten vry spel latende, Leiden tegen wil en dank groot wenschen te zien, voor woike idealen de burgery de vlag moet etry- ken, waardoor werkeiyk de besluiten dikwijls tegen den wil der Burgery zyn. Immers, had men om een voorbeeld te noemen eon publiek© stemming over het al of met oprichten van het openbaar slachthuis gehad, dan durf ik te constateeren dat misschien i/i gedeelte der inwoners er voor en zeker J/4 gedeelte er tegen was goweest, te meer daar de uitne mende keuring uitstekend werkt. Hoewol ik on velen mot my van harte wenschen dat wy verkeerd gezien hebben, vrees ik dat men onzen stad te groot wil maken, om misschien (de toekomst aal het leoren) nog kleiner te moeten worden dan eenige jaren terug on alleen gedoemd haar groote inrichtingen met schade te-onderhouden of te moeten opruimen, want al durf ik my te scharen onder de grootste voorstanders van vooruitgang, toch moet een ieder eerst toonen (de goeden met te na gesproken) zelf te willen medewerken, dat de stad meer draagkracht krygt en daarna moet men groote Inrich tingen tot stand brengen, daar Leiden naar myn meening nog steeds is en biyftt een Provinciestad, zoolang vele ingezetenen on meestal behooronde tot de eerste standen deD bloei daarvan niot helpen bevorderen. Een der andere oorzaken, waarmede de voor- of achteruitgang van onze stad tevens zoo nauw samengaat, wordt ook maar al te dlkwyi8 door velen over het hoofd gezien; ik meen nameiyk het biykbaar zoo onschuldig koopen in andere plaatsen, wat echter een dringende levensbehoefte van elke stad zelve is. Het is my en velen anderen bekend, dat enkele inwoners dat bepaald aan hun gezin ver bieden, die met namen genoemd zouden kun nen worden, maar omdat het hier daarvoor de plaats niet is, wil ik alleen melden dat onze hooggeachte heer Burgemeester het koopen buitenaf ten sterkste afkeurt, omdat ZEd.-Achtbare terecht begrypt dat het een hoofdquaesti© voor den bloei der stad is en helaas zyn er onder de groote voorstanders, om Leiden groot te rnakon, menschen, die byna geregold elders koopen of laten koopen. Hot koopen buiten deze gemeente neemt zelfs zóó schrikbarend toe, dat ik durf te beweren dat er byna f 200,000 per jaar uit andere plaatsen hier wordt geleverd, wolko by een winst van 20 pCt. toch een voordeel voor de winkeliers zou geven van f 4 0,000, dat ook onzen werklioden ten goede zou komen en elk inwoner zou met liefde meer belasting opbrengen, als hem ook de winst wordt gegund van de noodig zjjnde artikelen. Men moet niet uit het oog verhezen, dat het groote kwaad voor alle neringdoenden on menschen van andore zaken is, dat ze in de muizenval zitten en niet wog kunnen, ook al wordt hun belasting verhoogd (daar yelon by het reclameeren over hun belasting, niet wordon geloofd en dan, ten einde het hatelyke te vermijden om met kan boeken te moeten komen, maar betalen, behalve dat velen uit schaamte voor het publiek, niet eens willen weten, dat ze achteruitgaan) en men voel por- sonen uit de eerste standen niet durft opslaan om reden die Heer en eenvoudig zeggen: „dan verlaat ik Leiden", wat wy burgers niet kunnen. Zeer voel ingezetenen zouden met my zoo recht dankbaar zyn, als de inwoners mede werkten cm Leidens vooruitgang te bevorderen, want wat hebben wy hier aan een dokter, ingeDieur, bankier, ambtenaar of veel andere heeren met eerste praktyken of betrekkingen, die al hun geld buiten Leiden besteden en alleen maar hier z(jn om door en aan ons geld te verdienen, waaraan elk inwoner toch indirect medehelpt. Te weneeben ware het, dat al zulke men schen Leiden verheten en alle anderen samen werkten om de stad en haar inwoners te steunen en krachtig te maken tot bloei van onze goede Sleutelstad en versterking onzer neringdoenden, die nimmer moeito sparen. Het is een uitgozn.takte zaak, dat tegenwoordig niet éón wmkolier zal zeggen: ik kan dat niet loveien, ja, zelfs b(j lagere huurpryzen der magazijnen hier, tegenover grootere plaat sen zouden zy in staat zyn nog goedkooper te leveren en al is h&t grievend, toch zal zelfs een winkelier door z[jn tusschenkomat volgaarne iets by zyn concurrent in een andere plaats halen, indien dit door zyn cliönt verzocht wordt. Dan komt ten minste de provisie nog in zyn voordeel. Het is en biyft een onmogelijkheid dat onze winkeliers zoo'n keus of voorraad kun nen voorleggen als b. v. die in Den Haag, dat met Sckevoningen ruim 200,000 inwoners heeft, dus vanzelf gelijken tred houdt met het gebruik in verhouding tot het aantal inwoners. Yereekrikkoiyk afkeurings waar dig vind ik het, dat enkele winkeliers al zyn het kleinig heden soms wel iets uit een andere plaats betrekken; hoe dat te rymen is, begryp ik absoluut niet. Ik meen toch te mogen ver onderstellen, dat ieder rnonsch de plaats z(jner inwoning ter harte gaat en als elkeen zyn inkoopen ter plaatse verricht, helpt hy onge merkt, tot zyn eigen voordeel, den bloei van zyn stad bevorderen; want hoe meer winst er gemaakt wordt in een stad, hoe meer belastbaar inkomen er is, wat voor ons allen de belasting verlicht. Kortom, ieder heeft voor zich gedeeltelijk de bevordering van den bloei zyner stad in eigen beheer. Het geachte publiek laat zich te veel zand in do oogen strooien, door dat enkele reclame-artikelen zeer laag, zelfs voor inkoopsprijs worden aan geboden, om het op andere artikelen dubbel en dwars te moeten betalen, daar de groote magazijnen in andere plaatsen, door noodig zyndo hofhouding, enorm veel onkosten heb ben, waardoor het voordeel van de grootere inkoopen voor de particulieren verloren gaat. Daar n a lezing ovor zoo'n stuk niet meer wordt gedacht, zou ik zoo gaarne willen voorstellen of het niet mogeiyk zou z[)n een vereeniging tot stand te brengen, genaamd „Leidena belang", waarvan iedereen lid wordt, die zich verbindt alles te Leiden of door tussckenkomst van ingezetenen te koopen en waarhy eenvoudig iedere koop, die door een onzer wordt gedaan buiten de gemeente, per advertentie wordt medegedeeld voor zoo ver dat bekend is, waardoor ieder ingezetene "zoo iemand, indien zyn betrekking daarvoor vatbaar is, niet meer begunstigt. Afdoend was ook zooals in Parys en andere plaatsen in het buitenland, om van alles wat wordt ingevoerd een stadsch inkomend recht te laten betalen; dan hadden wy toch ons indirect voordeel er van. Hoewel ik gaarne toegeef als man voor de Yryheid zfjnde dat het laatste veel te scherp, byna onbe reikbaar is voorgesteld, wensch ik toch als oud Leidenaar van ganscher harte dat door wryving van gedachten, een betere toestand moge geboren worden en ik maak my sterk dat, indien zoo'n vereeniging tot stand kon komen met nader te overwegen, maar goede begin6ele* en met onzen Burgemeester als eere-voorzitter aan het hoofd, het workeiyk ten nutte van Leiden kon zyn, daar het doel van pLdidens belang" zou zyn meer tevredenheid voor zlchzelven en liefde voor zyn stad te kweeken en haar bloei te be- t vorder**. Deze vereeniging zou zonder kleur te be kennen uit de kern dor burgery kunnen be staan, waaruit wy onze Raadsleden zouden kannen kiezen. Den ingezetenen, die hiermede instemmen, wordt verzocht onder het motto „Leidens belang" hun kaartjes te zenden aan het Bureel van het Leidsch Dagblad, dat ze my wel zal willen ter hand stellen, waarna by genoegzame deelneming een vereeniging kan opgerioht worden. Beleefd bedank ik U, M. d. R,, voor de verleende plaatsruimte. Ijiidk*, 30 November 1900. Dl Fraukr[]l(, Onder de redenen, die de regeering hadden doen besluiten, de interpellatie van don na tionalist Dónis over haar plannen betreffende een optreden ten gunste van Transvaal door het voorstellen van oen scheidsgerecht, te weigeren, noemt de „Siècle" ook deze, dat Kruger zelf in do gesprekken met de ver tegenwoordigers van de regeering en vooral met Delcassó, zulk een initiatief niot verlangd heeft. Kruger tracht zich vooreerst zelf op de hoogte te stellen van de meeningen der officleele personen, en zal dat ook in andere landen 'doen. Eerst na dit onderzoek zal hy er toe besluiten officieel© stappen te onder nemen en bepaalde voorstellen te doen. In den ministerraad had, volgens het blad van Yves Guyot, Delcassó wederom zyn reeds vroeger in de Kamer en in den Banaat om schreven standpunt ingenomen, dat Fraakryk niet het initiatief kon nemen tot het aan roepen van een scheidsgerecht en de minister raad had ook ditmaal weder dit standpunt gebiliykt. In tal van Parysche bladen wordt mede gedeeld, dat kapitein Alfred Dreyfus z(jn villa te Coligny, in Zwitserland, verlaten heelt en dat hy met 2 anderen te Parys is aangekomen, terwyl zyn vrouw met de beide kinderen in Zwitserland is achtorgebleven. Hy zou te Parys geruimen tyd biyven en vervolgens naar Zwitserland terugkeeren. De nationalistische bladen meenen, dat dit moet leiden tot onver wijlde heropening der campagne voor eer herstel. De commissie uit den Senaat, belast met een onderzoek van het amendement vaa de heeren Piot en Bernard, strekkende om de belasting te verminderen naarmate het aantal kinderen der belastingplichtigen grooter is, heeft in beginsel de degressie goedgekeurd, en den Senaat zal een uitvoerig rapport worden overgelegd. lAoltfië. De Kamer verwierp gisteren met 77 tegon 61 stemmen en 3 onthoudingen een motie van den heer Delvaux, waarin gezegd wordt, dat de afschaffing van de dienst vervanging in het leger de eerste en voornaamste oizch moet zyn van elk stelsel van legerorganisatie. De „Patriote" publiceert bijzonderheden over een anarchistisch militair komplot in Bouillon (provincie Luxemburg). Twintig sol daten van de regimentsschool van het 9de en 12de linie-regiment hadden sedert Juli een anarchistische groep gevormd. De vergaderin gen hadden in een achterkamer van een kroeg plaats, waar thans wapenen van alle soorten en anarchistische geschriften gevonden wer den. Een onderofficier zou met arsenicum vergiftigd, een geesteiyke doodgeschoten, de burgemeester met een dolk vermoord woraen. Toen de soldaat, die wasr aangewezen om den geestelyke te vermoorden, op het laatste oogen blik aarzelde, besloten de anderen hem te dooden. De bedreigde bracht de zaak aan het licht. Onmiddeliyk werden acht hoofdschuldi gen in de kazerne opgesloten. Tot 's morgens vier uren zongen z(j de Marseillaise en Car magnole en nepen: JLevo de anarchie Verschei dene revolutionnairen trachtten 's nachts de gevangenisdeuren open te breken. De wacht vuurde en verdreef hen. De gearresteerden bekenden voor den kapitein. Het schandaal is des te grooter, omdat ook zonen van staats ambtenaren er by betrokken zyn. De burger- lyke justitie heeft eveneens een onderzoek ingesteld. Ycveeeifde Sedert de oorlog op de Phiiippyaen ont brandde, hebben de republikeinen onophoude lijk verzekerd, dat slechts de moreele steuu, dien de opstand In de Vereemgde Staten vond, diens leven verlengde, en dozynen officieel© stukken zongen hetzelfde lied. In de verkie zingscampagne was het een hoofdargument,* dat op een sterke betoogiug van vertrouwen voor Mc. Kinley spoedig de totale instorting van den tegenstand van de Filipino's zou vol- gen. De minister van oorlog Root oponJe zelfs reods vooruitzichten op een vermindering van het leger. Zoodra echter de republikeinscha overwinning behaald was, kreeg men een ander inzicht in de zaak. Thans wordt aan een wet gewerkt, die het geregelde leger van 65,000 op 100,000 man verhoogt, met een minimum van 60,000, en van een plan van generaal Miles, die een permanente krygs- macht van 80,000 man wil vormen, en daarby den President de bevoegdheid wil gaven, nog 20,000 man in dienst te nemen als hy dat noodig acht; maar in plaats van de hoop op' een vreedzaam einde, heeft men oen krachtigon winterveldlocht voorgenomen, evenals dien van het vorige jaar, maar nog uitgebreider. Uit Manilla komt het bericht, dat de ver kiezing van Mc. Kinley geon merkbare* Indruk op do Filipino's gemaakt hooft, en Root is plotseling van meening, dat de „rooverbonden", waarin zich het vyandeiyke leger sedert een jaar zou hebben opgelost, ook voortaan nog wel last zullen veroorzaken. In plaats, zooala sedert maanden was aangekondigd, m6t de terugzending van de vry willigere reeds in de maand November te beginnen, is het onver wachts noodig geworden zo ondanks een versterking van de bezettingen mot ongeveer 10,000 man geregelde troepen in het veld te houden. In het jaarrapport van den oppsr- bevelhebber op do Philippynen, Mc. Arthur, wordt gezegd, dat het succes van de guerilla, van de eenheid onder de Inboorlingen afhing, en deze eenheid wordt veer de eerste maal officieel erkend. Deze eenheid maakte het voor do Amerikanen noodig ln plaats van de 63 militair© posten, die een jaar geleden bestonden, er 493 te houden. In 10 maanden werden dan ook 268 Amerikanen gedood, 760 gewond en 66 ge vangengenomen in tal van gevechten. Yan 63,284 man waren in Juni 6563 ziek, en de sterfte neemt voortdurend toe. 995 man zyn in hot eerste half jaar gestorven. die met den trein van 5.5 naar Amsterdam of 6.48 naar Utrecht vertrekken, vinden aan het station in de kiosk reeds het Ixeidaeli Dagblad met de laatste telegrammen»

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 10