N*. 12507 "Vrijdag 30 November. A". 1900 <Beze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per S maanden. 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten geveBÜgd tfln 1.30. Franco per post ..ittsltttttiii* PRUS DER AD VERTEN TJLKN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 bereke* Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offlolêele Kennlflgerlngen Inkomstenbelasting* Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering, dat met 80 Nov. a. a. de vyfJo tormyn vervalt van de inkomstenbelaating, dienst lyOO, en dat alzoo op den lateu December a. a. miosieua vyf zeaae gedeelten van den aanslag moeten zijn voldaan. Zd noodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgingeuosten, tot de betaling van het vorsohnldigdo ten kantore van den Gemeente- Ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. Ï8 Nov. 1900. VAN HEYST, Secretaris. Burgemeester en Wethoudors van Leiden; Gezien hot adres van H. G. VAN EGMOND, houdsndo verzoek om vergunning tot uitbreiding van de smederij aau de Lange Zandstraat No. 8, kadastraal bekend Sectie B No. 2021, doorplaatsing van eon iwtedo smidse; Gelet op de artt. 6 ou 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzook met de bylagen op de Secretarie dezer gemeente ter ilsio gelegd is; alsmcdo, dat op Donderdag 18 Deo. a. e., s voormiddag a to elf uren, op het Baadhuis, gelegenheid zal vrorden gegeven, om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WaS, Burgemeester. 29 Nov. 1900. VAN HEYST. Secretaris. Leiden, 30 November. '—In do vijfde of laatste zyner voordrachten over de „Criminaliteit van de jeugd" werd door mr. Boissevain gisteravond in het „Volks huis" de nu bestaande strafrechtspleging besproken en vergeleken met die, welke de nieuwe regeling, tot wet verheven, ons brengen zal. Een korte en goede berechting is eisch. In de toekomst nu zal het kind steeds een advocaat hebben, zal de voorloopige hechtenis in de ouderl^ke woning of in een gesticht kunnen worden doorgebracht, zal de rechter commissaris een bijzonder onderzoek instellen naar alle levensomstandigheden van het kind, zullen de oudera by het onderzoek kunnen tegenwoordig zijn, zullen deze of de voogden toegang hebben tot het kind tijdens de voor loopige hechtenis, zal de terechtzitting niet openbaar zijn, de behandeling een huiselijk karakter dragen en zal de minderjarige 'beklaagde by niet-verschyning op de eerste voor een volgende terechtzitting door den deurwaarder uit zyn woning worden gehaald. Al deze bepalingen zyn nieuw. De beteekenis en draagkracht van deze wyzigmgen werd duideiyk in het licht gesteld. Ten bewyze van de uitwerking, die een regeling, geiyksoortig 6choon niet geheel geiyk aan de by ons door de Tweede Kamer bereids aangenomen, op de berechting van minderjarige beklaagden hebben kan, diene 'het volgende, ontleend aan een statistiek over de van Mei tot October 1899 in Parys ver volgde minderjarigen. Het getal bedraagt 810, waarvan 710 jongens en 100 meisjes. By de eerste schifting werden aan de door den Staat erkende vereenigingen tot verzorging van mis dadige jeugd 89 jongens en 16 meisjes toe vertrouwd. Van de overige, die by den officier van justitie aanlandden, werden 192 jongens en 21 meisjes weer gezonden naar opvoedingsgestichten. Voor den rechter-commissaris bleven er nu 492 over. Van deze vonden weer plaatsing in gestichten 302 jongens en 34 meisjes. Voor de rechtbank verschenen ten slotte 129 jongens en 27 meisjes, waarvan weer 61 jongens en 14 meisjes öf werden vrygesproken öf geplaatst. Van de overbiy vendo 76 jongens en 15 meisjes werden 71 jongens en 15 meisjes tot dwangopvoeding veroordeeld. Rest 5 jongens, waarvan één tot 16 franken boete en 4 tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld werden. Van de 799, tegen wie proces-verbaal was opgemaakt, werden dus slechts vier veroordeeld tot ge vangenisstraf. Mr. Boissevain sprak ten slotte den wonsch uit, dat zyn voordrachten belangstelling moch ten hebben opgewekt of vermeerderd in een fzaak van zoo groot maatschappeiyk belang als de behandeling, verzorging, opvoeding der '.verwaarloosde en misdadige jeugd. Te dezer stede is overleden de heer Johann Wilhelm Kaiser, een Nederlandsche 'graveur, die indertyd als zoodanig veel roem verwierf en wiens etsen naar tafereelen uit de 17de eeuw zeer gezocht waren. Geboren to Amsterdam den 5den Januari 1813, bereikte hy dus den ouderdom van ruim 87 jaren. Hy legde zich vooral toe op het reprodu- ceeren van stukken der oude Hollandsche meestere. Veel Rembrandts heeft hy dan ook geötst. De beide grootste werken zyn de gravures naar de „Nachtwacht" en den „Schuttera- 'maaltyd". Sedert 1859 was hy directeur der graveer- echool van de Koninkiyko Academie van 'beeldende kunsten te Amsterdam. In 1870, ;toen deze Academie overging in de Ryks- academie van beeldende kunsten, werd hy tot 'hoogleeraar daaraan benoemd. Van af 1874 was hy directeur van het toen nog in het Trippenhuis gevestigde Ryks- museum. Op 70-jarigen leeftyd legde hy deze betrek kingen neder, en vestigde zich metterwoon eerst In de nabyheid van Leiden en later in onze gemeente. De kunst- en letterbode „De Portefeuille" bevatte in een nommer van den lOden jaar gang een artikel, aan hem gewyd, waarin werd herinnerd, hoe Kaiser zich door zyn talenten een wydvermaarden naam had ver worven, en hoe de hand van dezen uitstekenden graveur eenige der grootste meesterwerken der Hollandsche schilderschool heeft weer gegeven, geiyk slechts een door een waar achtig kunstenaar bestuurde dit vermocht. Kaiser studeerde te Amsterdam aan de Koninkl. Academie onder A. B. B. Taurel, trad in 1831 in dienst by het wapen der artillerie, doch keerde drie jaren later tot zyn studièn terug en begon spoedig wapens en vignetten voor den boekhandel te graveeren. Zyn eerste hoofdwerk was een gravure naar Pieneman'8 schildery „de Dood van Admiraal de Ruyter", waarvoor het Kon. Instituut hem de uitgeloofde medaille voor de beste staal gravure toekende. In 1865 vor6cheen zyn gravure naar den „Schuttersmaaltyd" en in hetzelfde jaar werd hy tot lid van het Kon. Ned. Instituut benoemd. Zyn reproductie van Rembrandt's „Nachtwacht" deed hem op de Parysche Tentoonstelling van 1865 de Orde van het Legioen van Eer verwerven. Kaiser was een sieraad van zyn tyd en land. Zyn naam zal voortleven naast dien der meesters, in wier diepste wezen hy door drong, en wier ziel zynen nagriffingen hunner meesterwerken schynt ingeblazen 1 Gisteravond hield ds. R. J. W. Rudolph zyn rede over het ontwerp van de arbeids- en rustwet. Spreker zette de beteekenis van dit ont- werp-wet voor onze sociale wetgeving uiteen; gaf een kort overzicht van den inhoud der wet; omschreef het standpunt, dat do anti revolutionaire party tegenover dit ontwerp moet innemen; beoordeelde deze wet uit anti-revolutionair oogpunt; en vatte zyn betoog in de volgende stellingen samen: lo. Voldoende dag-, zooveel-mogelyk gere gelde nacht- en Zondagsrust zyn voor den arbeider, zyn gezondheid, zyn huiseiyk en maatschappeiyk, zyn politiek en kerkelyk, zyn zedeiyk en godsdienstig leven volstrekt nood- zakelyk. Daarom is do anti-revolutionaire party schuldig voor verkorting van den overmatig langen arbeidsdag (van meer dan 12 uren) en voor verzekering van zooveel mogelyk ge regelde nacht- en Zondagsrust voor den Nedor- landschen werkman zich in de bres te stellen. 2o. Waar het particulior initiatief te kort schiet, daar is de overheid gerechtigd en ver plicht om den Nederlandschen werkman een maximalen arbeidsdag, en zooveel mogelyk geregelde nacht- en Zondagsrust, by de wet te verzekeren, edoch op zulk een wyze, dat door zoodanige wet het particulier initiatief niet worde gedood, maar integendeel worde opgewekt. 3o. Het voorgestelde „wetsontwerp op de arbeids- en rusttyden" trekt den kring der beschermde arbeiders veel te eng; stelt den maximum-arbeidsdag voor de beschermde arbeiders te hoog; verzekert hun nacht- en Zondagsrust niet in zulk een mate als met billijkheid mag worden gevorderd; laat Zondags- arbeid toe op een wyze, die in stryd is met de Zondagswet; laat voor de controle van de naleving dezer wet een gewichtigen factor, die in de werkliedenverenigingen geboden wordt, ongebruikt; en maakt de werkelyke contróle tot een illusie, waar zy die opdraagt aan de arbeids-inspectie, die daarin zal worden bygestaan door de politie. Do in do eerste samenkomst door den voorzitter der Commissie voor do Volksbyeen komsten in dit seizoen, geuite wensch, dat de belangstelling by volgende byeenkomsten, wannoer er geen muziek of zang zou wezen, maar er sprekers van hier of elders zouden optreden, ook groot zou zyn, is gisteravond, by gelegenheid der tweede dier byeenkomsten, in vervulling gekomen. Wel was de ruime Stadazaal niet zóó bezet als by de opening, maar zy was toch zoo goed als geheel gevuld. En de heer P. H. Lamberts Jr., uit Amsterdam, die er als spreker optrad, verdient zulk een belangstelling. Bovendien was hy voor de trouwe bezoekers geen vreemdeling. Onder applaus betrad hy het podium en met een heldere stem, welke achter in de zaal zelfs verstaan baar was, begon hy zyn reeks van voordrachten. Do eerste was gewyd aan Koningin Wil- helmina en Hertog Hendrik; de tweede aan Paul Kruger, waarmede dus wel de aandacht der bezoekers te trekken viel. Niet minder was dit het geval met „de oude Admiraal en zyn omgeving", welke gedeeltelijk vóór en het overige na de pauze werd voorge dragen. Ook de overige voordrachten werden met veel aandacht gevolgd, enkele waren zelfs van dien aard, dat men nu en dan eens hartelijk in de zaal hoorde en moest lachen. Het moet dan ook erkend worden, dat do heer Lamberts allen tact bezit van voor dragen en het in het nabootsen van ver schillende personen en dialekten ver gebracht heeft. Luide waren daarom de toejuichingen na iedere voordracht; al was niet alles nieuw, dat men te hooren kreeg, toch ging een ieder voldaan naar huis. Do Commissie had gisteravond een ge- makkelyke taak. Behalve de hilariteit, ver oorzaakt door den voordrager, was het stil in de zaal. Heden herdacht 0. J. v. d. Pyi, letterzetter by de firma P. W. M. Trap, boek- en steen- drukkery alhier, den dag dat hy vóór 25j3ar by genoemde firma in dienst trad. Als biyk van trouwe plichtsbetrachting, ontving hy van zyn patroons, onder harteiyken geluk- wensch, een zilveren remontoir-horloge, met zilveren ketting. Namens de gezellen ontving de jubilaris een keurige hanglamp. By de commissiön, belast met het af nemen van het practisch apothekers-examen hebben zich voor de eerste zitting aangemeld te Leiden 6, te Utrecht 10, te Groningen 3 en te Amsterdam 2 candidates Naar wy uit goede bron vernemen, is door mevrouw de douairière jhr. mr. P. F. Z. Bouwens van Horsson, geb. Yan den Broeke, te Arnhem, op heden 30 Nov., den geboortedag van haar overleden echtgenoot, een stichting in hot leven geroepen onder den naam van „Bouwens van Horssen-Fonds", ten behoeve van de opleiding van een student in de rechten aan de hoogeschool te Leiden. In de te 's-Hertogonbosch gehouden algemeene vergadering van de Nederlandsche Yereeniging tot bevordering van Zondagsrust, is benoemd tot lid van het hoofdbestuur o. m. de heer A. E. Van Kempen, te Leiden. By do in Den Haag gehouden aanbesteding der levering van drukwerk voor de Gasfabriek waren twee inschry vers, n.l. de heeren Hoekstra, Den Haag, die voor ƒ2277.75, en Taconis, te Leiden, die voor f 1523.47® had ingeschreven alzoo voor f 754.27* minder, waarby in aan merking moet genomen worden, dat de heer T. ook de porto's voor zyu rekening heeft. Houdt dit verband met het verschil in de loonen, die alhier en te Leiden voor typo- graphisch werk worden betaald? vraagt de „Residentiebode". Regenten van het R.-K. Ziekenhuis te 's-Gravenhage, door het steeds toenemend aantal patiënten genoodzaakt, hebben tot derden geneesheer benoemd dr. M. Rutgers, arts, gedurende vele jaren assistent van prof. Yan Iterson, té Lelden. Hot geneeskundig personeel van het Ziokenbuis bestaat nu uit dr. J. G. M. Mastboom, geneesheer-directeur, dr. H. J. Yinkhuyzen, tweeden geneesheer, en dr. M. Rutgers, terwyl dr. M. J. Bouvin met de oogheelkunde belast is. Gaarne zouden Regenten, nu het genees kundig personeel voor de tegenwoordige behoeften voltallig is, ook uitvoering willen geven aan een plan tot uitbreiding van het Ziekenhuis, dat met een paviljoen vergroot dient te wordon, dochde financiën daar toe ontbreken helaas. Den Haag, welks R.-K. bevolking in de laatste jaren met duizenden is gestegen, heeft dringend behoefte aan een R.-K. Ziekenhuis, waarin over voldoende ruimte kan worden beschikt, zoodat alle zieken, die dit verlangen, kunnen worden opgenomen. In een buitengewone algemeene vergade ring van het Genootschap ter Bevordering van Natuur-, Genees- en Heelkunde te Amster dam, op Woensdag 28 November onder presidium van prof. P. K. Pel gehouden in het klein auditorium van do Universiteit aldaar, werd de Tilanus medaille uitgereikt aan den heer C. De Mooy, gep. dir. off. van gez. lsto kl. te 's-Gravenhage. Deze medaille, gesticht ter eere van de na gedachtenis van wyien prof. C. B. Tilanus, wordt alle 6 jaar toegekend aan den schry- ver op het gebied der Heelkunde in haar meest uitgobreiden omvang, die daarvoor naar het oordeel van het Genootschap, het meest in aanmerking komt. Op voordracht van de commissie van advies, bestaande uit de heeren prof. Narath, prof. C. H. Kuhn en prof. C. A. Pekel haring, werd de medaille ditmaal toegekend aan den heer De Mooy, voor een reeks van uit vindingen, waarvan de raderbaar, de rottan- transportverbanden en do koordverbanden de voornaamste zyn, en welke in den Zuid- afrikaanschen oorlog van groote waardo zyn gebleken. Prof. J. A. Korteweg stelde, op verzoek van het bestuur van het Genootschap, in eon toe spraak aan den heer De Mooy diens verdiensten op duidelyke wyze in het licht. Mevrouw De Mooy—Creutz Lechleitner, die haar mau in alle gevaren ter zyde stond, woonde de plechtigheid by. De portretten-galory in de Senaatskamor van de Ryks-universitoit te Utrecht is weder met twee exemplaren vermeerderd. Het is dat van prof. dr. 0. H. C. Grinwis, in op dracht van de familie uitgevoerd door Herman Van der Haar, en dat van prof: C. M. Francken, van Antoon Van Welie. In oen vergadering van obligatiehouders der Nederlandsche Zuidafrikaansche Spoor- weg-Maatschappy, te Amsterdam gehouden, waren vertegenwoordigd ongeveer 44 millioen gulden, recht gevende op 23,864 stemmen. De directeur, de heer Van den Wall Bake, deed enkele mededeelingen, waaruit bleek, dat de December-coupon niet kan worden uitbetaald, en verzocht daarom geduld. Alles was gedaan om nog gedurende hot eerste oorlogsjaar de rente dor obligaties te betalen, doch op dit oogenblik was dit onmogeiyk, Toch konden de obligatiehouders gerust zyn en behoefden zich niet bezorgd te maken voor flnancieele opofferingen, daar de regeering der Zuidafrikaansche Republiek niet alleen de rente, doch ook het eventueel verlies op de exploitatierekening garandeerde. Mocht dus ook al de concessie verloren gaan, dan bleef nog deze rechtstreeksche garantie over. Een commissie van vyf leden is benoemd tot be hartiging der belangen van de obligatie houders en wel do heeren P. A. L. Van Ogtrop, A. Roel vink en mr. J. Luden door de ver gadering; de twee anderen werden door de Vereeniging voor den Effectenhandel benoemd, nl. do heeren Jules L. N. De Gyselaar en H. C. Veltman Jr. Het comité, zich hierop geconstitueerd heb bende, hoeft tot zyn voorzitter benoemd den hoer P. A. L. Van Ogtrop, tot vice-voorzitter den heer H. C. Veltman Jr. en tot secretaris mr. A. F. Van Hall. Voor den Hoogen Raad werd heden door mr. G. Van Slooten Hzn. de belofte afgelegd als advocaat en procureur. H. M. de Koningin zal a. s. Maandag de hooge militaire autoriteiten in de residentie aan een diner ten hove voreenigen. De voorzitter van het comité van zang verenigingen, gisteravond in „Planciua" te Amsterdam vergaderd, de heer A. I. De Haan, deelde mede, dat de heer Daniël De Lange toezegging had gedaan de leiding dor aubade aan de Koningin op zich te nemen. Daar ter stede ia ook een comité gevormd voor het aanbieden van een huldebiyk door Am8terdamsche dames aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haar huweiyk. Te Leksmond is voor het nationale ge schenk aan H. M. de Koningin reeds byeon- gebracht f 67.36. President Kruger heeft, naar door het „Centrum" wordt bericht, by zyn aankomst in Europa, aan Z. H. den Paus een telegram gezondeu, om Z. H. dank te zeggen voor de sympathie, aan de Boeren betoond. Het stoomschip „Madura" vertrok 28 Nov. van Padang naar Amsterdam; de „Malang" vertrok 29 Nov, van Padang naar Rotterdam; do „Sindoro", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 29 Nov. van Marseille; de „Burgemeester Den Tex'.',^van Rata via naar. Amsterdam, vertrok 29 Nov. van Perim; de „Koning Willem II" arriveerde 29 Nov. van Batavia te IJmuiden; de „Kronprinz" (uitreis) arriveerde 28 Nov. te Dar-es-Salemde „Spaarndam" vertrok 29 Nov. van Rotterdam naar Nieuw-York (aan boord 53 kajuits- en 405 tus8chendekspas8agiers.) Alfen. In de gisteravond gehouden ver gadering van de IJsclub „de Rynstreek" is medegedeeld dat het aantal leden bedraagt 274, en dat het batig saldo f 2966.22 is. Als bestuursleden werden herkozen de heer C. Korteweg voor Hazerswoudo en de heer Joh. Stokhuyzen voor Alfen. Haarlemmermeer. Naar men verneemt, zal door eenige ingezetenen van Hoofddorp een adres aan het bestuur van den Haarlemmer- meerpolder worden ingezonden, waarby wordt gowezen op den slechten toestand, waarin tie wegen in het Hoofddorp verkeeren, en waarby op spoedige verbetering in dien toestand wordt aangedrongen. Halfweg. Niet minder dan 27 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de vacante be trekking van onderwyzeres aan de openb. lagere school alhier (jaarwedde 500), meeren- deels onderwyzeressen in het voorjaar geslaagd, doch nog buiten betrekking. Hillegom. By de alhier gehoudén kerke- raadsverxlezing der Gereformeerde Gemeente, van drie ouderlingen en een diaken, werden de heeren E. Krösschell en J. W. StasseD, beiden aftredende ouderlingen, met 92 en 85 stommen als zoodanig herkozen, en werd in de plaats van wylen den heer J. Schilpzand, de heer Hk. Veldhuyzen van Zanten gekozen als ouderling mot 55 stemmen. De heer P. v. d. Bend Dz., aftredend diaken, werd herkozen met 8S stemmen. Leiderdorp* Hot door de politie onlangs in beslag genomen geldstuk is door het muntcollege verklaard valsch te zyn en ge maakt in nabootsing van een gulden.* In deze gemeente heeft zich een sub commissie gevormd voor hot nationaal ge schenk. Zy bestaat uit mr. A. D. Van Assendelft de Coningh, burgemeester, voorzitter, de heeren wethouders en leden van den gemeente raad en den heer G. Van der Valk Bouman, secretaris-penningmeester. Voor dat doel zal Dinsdag, 11 December a. s., langs de huizen een inzameling van gelden worden gehouden. B. en W8., brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. Teske Jr., te Leiden, om vergunning tot het doen slaan en drogen van wolhuiden op het perceel kadastraal Sectie A No. 999. Den I3den December a. s., des middags te twaalf uren, zal ten raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrifteiyk toe te lichten. In de laatst gehouden vergadering van de ysciub „Leiderdorp Zoeterwoude", onder voorzitterschap van den heer G. P. Van Outeren, werd na lezing en goedkeuring der notulen, medodeeling gedaan van eenige inge komen stukken. Met belangstelling werd kennis genomen van het in aangenamen vorm medegedeelde verslag van den secretaris, den heer Pannen- tier, over het jaar 1899/1900. Op advies van de daartoe door den voorzitter benoemde commissie wordt de rekening van den penningmeester, onder dankbetuiging voor het net accuraat beheer door den heer Weydung, met algemeene stemmen vastgesteld. Op voorstel van een der leden wordt tot reglementswyziging besloten. In verband hiermede laat de heer G. P. Van Outeren, tot genoegen der aanwezigen, zich een herbenoeming tot voorzitter welge vallen. In stede van den heer Weydung, die be dankt heeft en van den heer J. D. Speet, die niet herbenoembaar is, worden tot leden van het bestuur gekozen de heeren P. H. Hoos, voor Leiderdorp, en P. De Graaf, voor Zoeter woude. Tot baancommissarissen worden benoemd of herbenoemd de heeren: J. Sillevis, H. Van Poelgeest, W. G. Sillevis, H. C. Van Woerkom, J. Van Uldon en A. Yromesteyn. Met het oog op den financieelen toestand» wordt, met 14 tegen 3 stemmen, besloten, dit jaar geen contributio te heffen, tenzy het bestuur dit noodig mocht achten. Daarna wordt de vergadering gesloten. Alhier werd door den gemeente-veld wachter Oudshoorn aangehouden zekere P. P. K., verdacht van diefstal van een blauw baaien hemd. De man is heden ter beschikking van den officier van justitie gesteld. "Voorschoten. Woensdagavond werd oen vergadering gehouden van de afdeeling Voor schoten der Z.-H. IJsvereeniging. Daarin werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht, waaruit biykt, dat de afdeeling thans ruim 100 leden telt. Het vorig jaar is gedurende 10 dagen aan 24 personen werk verschaft met het aanloggen en onderhouden van ysbanen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat hiervoor is betaald f 147.42, De rekening en verantwoording weea een batig saldo aan van ruim f 400. Deze werd goedgekeurd na onderzoek door een commisaio, bestaande uit de heeren: O. A. Paap, S. De eo A Smit. Medegedeeld werd, dat de afdeeling thans rechtsporsooniykheid heeft en besloten nieuwe reglementen te doen drukken. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Th. P. J. Hoppe on D. P. Uperlaan. i Na eenige huiahoudeiyke besprekingen werd de vergadering, die door 27 leden werd byge- woond, gesloten. Wassenaar. Gisteravond traden voor de vereeniging „Nut en Genoegen" op mej. Busquot en de heer G. Van der Werf. Als we zeggen, dat er geen jaar voorby gaat of dit tweetal vorgast ons op hun voordrachten, dat hot voor hen weggelegd was het eerst voor de vereeniging te mogen optreden in de ruime zaal van „Den Oude Deyl" en dat de voorzitter hun uit aller naam een tot weerzien toeriep, dan is daarmedo ook een oordeel geveld over hun spel. Er was geen nummer op hot programma, dat niet flink werd geapplaudiseord. Het meest werd de heer Van der Werf toegejuicht toon hy ter 1 herinnering aan het feest, dat het raadslid Terheyden Zondag jl. vierde zong: Zondag was het hier feest met reden Want reeds 26 jaar Was Terheyden een waardig raadslid Van 't zoo schoone Wassenaar, Moge hy nog jaren leven, Van den Raad een sieraad zynl Dat zyn verder levensbootje Vaari in water kalm en rein. Zoeterwoude. Onder voorzitterschap van den Burgemeester dezer gemeente vergaderden' gisteren eenige uitgenoodigde ingezetenen tot vorming eenor sub-commissie ter aanbieding van een Nationaal Geschenk aan H. M. de Koningin by Hoogstderzelvor Huweiyk. Tot secretaris der commissie werd gekozen de heer A. A. Van Gils, tot penningmeester de heer J. Corbeau. Op 10, 11 of 12 December a. s. zal door de commissieleden een collecte worden gehouden aan de huizen der ingezetenon. De commissie is samengesteld als volgt: J. H. Slicher, voorzitter; A. A. Van Glla, secre taris; J. Corbeau, penningmeester, en als leden uit do heeren: F. C. X. Mosmans, M. Ph, Balvis, ds. H. J. Do Groot, C. Lagerberg, J. Pieterse, C. v. d. Salm, J. v. Teylingen, C.' v. Leeuwen, C. v. d. Velden, P. J. v. d. Poel,1 A. Rynsburger, C. J. Kaptein, J. v. Konynen- burg, H. Noordman, W. G. Streefkerk en A. Lekkerkerker. - By de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad (vacature-G. P. j v. Outeren) werd slechts de naam van 1 candi-1 daat ingeleverd, nl. van den heer G. Dorropaal, zoodat deze tot lid van den Raad is benoemd. 1 Op 5 Dec. a. s. zal in deze gemeente als spreker optreden de heer C. F. J. Brands, j inspecteur der Raffeisenbanken te Utrecht, met het doel, na de werking van zoodanige bank te hebben verklaard, ook liler een Boeren- Spaar- en Leenbank op te richten. In diezelfde vergadering zal dan wordon gekozen een bestuur, een kassier en een raad van toezicht. Zwammordam. Den 22sten en 27sten dezer gaf do Harmonievereeniging „Door Vriendschap Yereonigd" haar jaariyksche uitvoering onder leiding van haar directeur, den heer J. Vink, van Lelden. Waar de Voorzlttor vooruitgang constateerde.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1