VERSTOPPING Beurs van ABSferdm schoenen uitgedaan en hen achterna. Hot ge lukte een der marechaussees, die zyn kameraad vooruitgesneld was, twee der wilddieven in te halen en te pakken. Een der stroopers rukte zich met geweld los en gaf den mare chaussee een klap met de kolf van het geweer op het hoofd, zoodat by bewusteloos noer- zeeg. Ware zyn kameraad, die inmiddels de plaats der worsteling was genaderd, niet toe gesneld, men had den ongelukkige stellig gedood. De brigade-commandant te Apel doorn, door de thuiskomst van zyn man schappen van het voorgevallene onderricht, heeft de daders in handen gekregen. De getroffene heeft eenige gapende wonden in het hoofd en is onder geneeskundige behan deling. De aardbeving te Caracas. Aan de te Caracas verschonende dagbladen „El Tiempo" en „El Preconero" van 29 October tot 3 November zyn do volgende berichten over de aardbeving in Venezuela ontleend: Op den eersten dag waren er 69 in elkaar Ijestorto huizen en verder beschadigde huizen a\28, daklooze huizen 174, dooden 10, zwaar gewonden 27. Wat de schade aan gebouwen betreft, was run het parlementsgebouw een hoek ineen gestort, de universiteit leed ook schade, de toren van het middengebouw daarvan spleet geheel vaneen. De hoofdtoren van de kerk Santa Capiila viel op het dak, een stuk van den gevel van het Grand Hótel Venezuela viel in de straat. Een hoek van het groote café „La Francia" stortte in elkaar, de klok van de kathedraal bleef stilstaan op het moment van den eersten schok. De tolephonische gemeenschap, zoowel in de stad als daarbaiteD, was direct verbroken. Veel families hebben hun verblijf opgeslagen op de groote Plaza Washington. Van den gevel van de kerk San-José zyn verschelden beelden neergetuimeld. De Capiila do la Trinidad heeft voel geleden en het altaar van La Piedad is een totale ruïne. De muur van het gebouw van do brouwerij vertoont groote scheuren. Het bovenste deel van den gevel van het Kapitool is geheel vaneen gereten en dreigt neer te vallen. Het gebouw van de Santa-Teresa-kork hoeft ook. sterk geleden, er zijn drie groote schouren in den oostelyken gevel. Er is, kan men zeggen, in heel Caracas geen huis dat niet geleden heeft, daken zyn in elkaar gestort, muren goscheurd, enz., enz. Verdere plaatsen waar de aardbeving ernstige schade heeft veroorzaakt, zijn Macute, Anti- mane, Los Teques, La Victoria, Guarenas en Ei Valle. Een week na de aardbeving was de angst nog zoo groot, dat de menschon in de straten bleven slapen. De zaken stonden toen nog om zoo te zeggen stil. De „Daily Express" verneemt Uit Lausanne: De aankomst van president Kruger in Europa h66ft een nieuwe epidemie van anglofobie in Zwitserland in het leven geroepen. Verscheidene Engolschen en Amerikanen z\jn op grove wijze door do inwoners beleedigd. De jongen en het meisje. 13 jj een examen in de school, dat eonigen tyd geloden in een zekere plaats dor Vereenigde Btaten werd afgenomen, maakte een twaalfjarig meisjo het volgende opstel: „De jongen is geen dier, maar men kan hen op een grooten afstand hooren. Wanneer een jongen huilt, opent hy zyn grooten mond als een kikvor8ch, maar meisjes houden haar mond tot zy aangesproken worden, en dan ant woorden zy gepast en zeggen het zooals het i8. Een jongen houdt zich voor flink, als hy kan waden, waar het water diep is. Als de jongen groot is, heet hy echtgenoot, dan houdt hy met waden op en komt 's nachts niet thuis, maar het volwassen meisje ia een weduwe en bestuurt de huishouding." OokeenVegetariër. „Watl je wilt een vegetariër worden?" Kan ni balenhoofdman„Ja, voortaan eet fik alleen nog maar reizende botanici." RECLAMES. 40 Cents per regel. Door Ü4 Profes soren In de Medi cijnen beproefd en aanbevolen, hebben do ZwitBersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt, die voor 70 Cents het doosje in de Apothe ken vorkrygbaar zyn, zich oen Wereldvermaardheid verworven, door haar onovertroffen zekero, aangename en daar- by geheel onschadelyke uitwerking tegen (lïardiyvlglield), onvoldoenden stoelgang an de onaangename gevolgen daarvan, zooals Hoofdpyn, Hartkloppingen, Bloedaandi-ing, Duizeligheid, Misseiykheid, Gebrek aan eetlust, enz. Het dagolyksche gebruik kost maar 8 Centen en de Zwit6ersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt worden tegen woordig bovon andore middelen door de Trouwen verkozen. 10114 24 INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur In het verslag der Leidsche Maatschappy tan Weldadigheid over 1899, voorkomende in No. 22 van het „Tydschrift voor Armenzorg", Us ik dezer dagen de volgende mededeeliugen „Over do resultaten van den arbeid kan het bestuur niet tevreden zyn"; „de bestellingen waren gering in aantal"; „de bestellingen van het Indische leger bestuur biyven uit en worden vermoedeiyk tot een minimum teruggebracht"; „men heeft de kleermakers teruggebracht tot op do helft van hun gewone hoeveelheid werk, en hoopt intussohen op nieuwe orders" „verschillende kleermakers, naaisters en breisters moesten bedankt worden on de arbeid8tyd der biy venden moest worden in gekort"; „als gevolg van een en ander werd in 1899 ruim twintig duizend gulden minder aan arbeids loon uitbetaald dan een jaar tevoren/^ Is dezo toestand al niet aangenaam voor het Bestuur dier Maatschappy, voor degenen, die bedankt werden of minder arbeid ontvin gen, is zulks al zeer ongunstig. Te meer is zulks hot geval, als men bedenkt, hoe deze personen allerlei belemmering ontmoeten, indien zy langs anderen weg steun zoeken. Vragen zy hulp aan de Kerk, dan trekt de Maatschappij van Weldadigheid zich geheel terug. Ook ver schaft de Maatschappij geen ondersteuning aan personen, die van de kerkelijke besturen reeds eenige ondersteuning genittcn. Waarom de Maatschappy van Weldadigheid meent deze gedragsiyn te moeten volgen: 0nid steunen indien een ander steunt", is my vooralsnog een raadsel. Het Burgerlyk Armbestuur te Amsterdam denkt daar gelukkig geheel anders over en ondersteunde in 1899 624 gezinnen tot een bedrag van f 23,240.46. Dezo 624 gezinnen ontvingen ook onderstand van hun Kerkge nootschap, doch het B. A. achtte deze onder steuning te gering en hielp. Met het oog op de vele behoeftigen is het m. i. ten zeerste wenscheiyk, dat de bedoelde belemmerende bepalingen door de genoemde Maatschappy ten spoedigste werden gowyzigd. Mot beleefden dank voor de plaatsing teekon ik Uw dienstw. Leiden, November 1900. C. LOS. 29 Novembor 1900. Vox. Koer» pCt koere. heden. Ked. Cert. Kal Schuld 76J6 76* 80S 90* Hongarije, Leen. in ZUrcr 1SS9 1* 83 H Ooateur. lUnto iii Pap. MoVKoy. 81% 81% Jan.'Jali 6 80% 80* Pori, 0. D. 185884 mol Tioket 8 23X 23% 34 X 34* dito dito 1&ö04 28% -lito dito Tab&ksicsning. 4* 96S 94% Ruilend fiinn nL 1694 4 61 60* 1S8J Kb. 626 4 74H 74* 1867AJ9 1004 100 89* 168911b. Ü2ó, 2de eorio G&nal. 4 36 85* 6 Emiaaic 1694 Rb. 6W 4 85S 85* Spanjo, Obl. P-rp. Schuld 4 65 S luikö- Obl Gepriyil 4 01)4 geconvertoorde aerie D. 22Ko 22* c. 25H Mexico, Binn. A5©abaie2oaor. 6 39>4 39* Uraxiüö, 1889 4 61* 60* funding Looning 18 6 83* 83* Colombia 100-50*9 1* 13* Yenoxuela.ObL 1861 100 4 31* 31* ,b(K) 4 31* 31* Peruv. Corp. Obl4 69* 69 Gert. v. pref. Aaud. 14 14* Italia, Obl Zuid-It&L Spoor fl 56% Spv.locn. 188T89 eet. A-E 3 54* Portugal, Boira Uaixa 9 62* Rusland, Obl. Wl&dik. 189603 4 84 9 B Kjason-Ur. R. 625 4 94* 94* 4 86* 85* 1800 4 85* 86* A And. N. Afr. ll&udalanr-roeuig. 104 w Colt. My. Voretonland. 58 Kou. Polroloumbioauen 299* 234 DomtÊolit- Petroleum 130 Go won A&nd. Scbibajeff 145* 145 Aan J. Sumatra l'alerubang. 71* 71* m Moeara Luim 148 147* Ned. Handel-My. Reacontra 151% 161* N. W. l'ao. Schuld bi. 83* Incomcbondu Maxwell 6% 8 Priorlion Bonds Max wall 31* A and. lloll. IJ oren Spoorweg 109 9 Mij. tot Kxpl. v.6t«&tap-.r. 110* ObL Ned. Cent.-. Sp. ƒ1000 3 65 A and. N* Znid-Alr. ópoor 1W 166 ObL 18W 4 88 87* übl. Bortel-Wwol 1857/80 goot, 09* Aami. Amerikaarucba Vaart 106* 106* 123 Amorikn, Aond. A^ohioon Topoka 39* 39% - P1^ 82* 82* Oolig. 100* 100 Adjil 88* 9 Clovcl-Akron of ges t A. 28* 23 4-nd. Oout.RIoGrande 24* 25* 9 Flor. Ctr. A Patina 13 13* St. Louie Sau Fr.goxr. A. 18* 18* .^pr.A. 45* 45% A and. Mies. Kanaaa Texaa 13* 13% Obl. lebyp. 81 1 69 63* 9 Erin Spoor Aend. 14% 14* 9 2e pref. A. 21*. 21 Ontario A Western A cod. 24* 24* Nort a weat 0. t. A and. 42* 42* 9 South. Pao. 0. Gow. Aend. 42* 42* pCl GoudL 81% 9 Uuion Pec, Cert. v. Aend. 71% 72* H P"*- Aand. 80 82 w. N.-Y. AP.afg.C.r. a. 16* .geu. mortg. b. 83* 83* Inoomob. 31 Wabeali Sp. C. v. prcf.A. 22 Urn* City Sh. Rw. Oy. A 12% 13 9 9 Prcf. AaniL 37* 86* le Hyp. ObL 8 67 67* £Iongar$o, Thoiea-Loten. 4 116* Tuxkijo, Bpuorw.-Lo^n8 26* 26* Spanje, Mndrid-Loton. 3 26* Asahan Tab. uiouwo Aand. 130* 130 9 Fr. Doll Tabak tlfl. Aend, 41* 43 9 Doli-Cultuux-Maetsohapptj 80 Gort. v. Aend. Arencüburg. 632 382 Axndcelan Rotterdam- Deli. 222 Ch. Ohio 36*Ned.-Ind. Myub. 81; Noord- Celobes My. 35. Oostenrijk, Papier 20.06 dito Zilver f 20.95 Fransche f Diverse Itykamark .Ttnsson Züroron Roobols/1.25 dito in Gouden Roebels/1.83* Prolongatie 4 pCt. Kroger in Nederland* Uit Den Haag wordt ons heden geseind, dat blykens aldaar uit Parys officieel ontvangen telogram President Kruger o. s. Zaterdag van daar naar Keulen zal vertrekken (waar by den Zondag zal doorbrengen) en Maandag de rois zal voortzetten naar Maagdenburg, zoodat hy Dinsdagochtend te Beriyn zal aankomen. Te 's-Gravenhage hebben eergMteravond de zangvereonigingen, die by Krugerie komst medewerken, een repetitie gehouden. Het koor moot zeer voldaan hebben. De regeling der plechtige ontvangst en huldiging van den president aldaar is, naar men verneemt, in hoofdzaak als volgt: Het zangkoor van pl. m. 600 personen woiot op het perron van het Holk Spoor station opgesteld ter weorszydeu van het Koninkiyk Paviljoen, waar Kruger ontvangen wordt. Nadat dit koor het psalmgezang zal hebben uitgevoerd, wordt het staatshoofd toegesproken door den burgemeester en door den voorzitter van het Haagsche Zuidafrikaansche comité. Met zyn gevolg wordt de President door de commissie van ontvangst in rytuigen naar het „Hotel des Indes" geleid. Met de opperlelding over de vereenigingen, die den intocht tullen opluisteren, ia belast de heer A. Yan Wietingen, voorzitter der Kon. Vereeniging „Het Eereteeken voor Belang- ryke KrygsverrichtiDgen". Een afdeeling der bedoelde vereenigingen wordt opgesteld op het stationsplein en zal achter den rytuigstoet volgen; de andere afdeeling zal voor het „Hotel des Indes" geschaard worden. Vooraf zullen alle vereenigingen te zamen ongeveer 3000 personen, zich op het OraDjeplein ver zamelen. Behalve den reeds gemelden welkomstgroet door een jongedamesxangkoor, zal den Presi dent dor Zuidafrikaansche Republiek, by aan komst in het „Hótel des Indes", ook een bloemenhulde worden gebracht, die voor oom Paul de waarde heeft dat zy geschiedt door dochters van personen uit do omgeving van den President. Als oom Paal de trap bostygt naar zyn vertrekken, zal hy worden voorafgegaan door meisjes, die bloemen op zyn pad strooien. Het zyn de dochters van den heer De Korte, Transvaalsch rechteriyk ambtenaar, thans te 's-Gravenhage vertoevende, en van den heer De Bruyn, secretaris der Zuidafrikaansche Deputatie. Aan den ingang van het salon, waarheen zich de president het eerst begeeft, zal hem een bloemruiker worden overhandigd door jongejuffrouw Reitz, dochter van den Staats secretaris der Zuidafrikaansche Republiek, wiens echtgenoote zich, geiyk men weet, hier te lande bevindt. Aan den ingang van het hotel zal mevrouw Hallor, de directrice van het hotel, den presi dent een bloemruiker aanbieden. Baronesse Van Harixma thoe Slooton, eero- presidente van de afd. der Zuid-Afr. Voreeni- ging, neemt de leiding op zich van de hulde van dames en meisjes in het Hotel. By de vele Haagsche vereenigingen van kunst, letteren, ambacht, enz. die in de twee genoemde afdeelingen aan de betooging zullen deelnemen, behooren ook Haagsche jongelieden der H. B.-S. mot 3-j. cursus, van het Gym nasium en van de H. B.-S. met 6-j. cursus, terwyi ook de leerlingen der oerste 3 klassen van de H. B.-S. voor meisjes zich tot deel neming hebben aangeboden. Een eerewacht heeft zich gevormd van Haagsche jongelui en een eere-stoet te paard van 200 Transvaalsch© bannelingen is in wording. De stoet zal waarschyniyk van het station over Stationsweg, Wagenstraat, Veenestraat, Kettingstraat, Gravenstraat, Hoogstraat, Plaats, Yy verberg on Lange Voorhout naar het „Hotel des Indes" gaan. De politie zal in haar taak worden byge- staan door een piket huzaren. Het bestuur der Z.-A. V. heeft naar men verneemt verzocht te bevorderen, dat President Kruger by voorkeur op den middag in Den Haag aankome. Nadat in de vergadering van don gomeente raad van Schiedam de agenda was afgehandeld, verkreeg de heer M. C. M. De Groot het woord. Spreker verklaarde overtuigd te zyn, dat hy de tolk was van den Raad, wanneer by B. en Wb. ver; jcht by don doortocht van Paul Kruger de vlaggen van de openbare gebouwen te doen wapperen en do klokken te doen luiden, om uitdrukking te geven van do ge voelens der burgery voor den president der Zuidafr. Republiok. (Algemeen applaus.) De Voorzitter verklaarde, dat de zaak reeds by B. en Ws. in behandeliog was, maar dat hy gaarne het denkbeeld van den heer De Groot, door de vergadering met zooveel in stemming begroet, by het Dagoiyksch Bestuur zou overbrengen. Te Schiedam hebben bovendien verschillende kerkbesturen, corporatión en vereenigingen van allerlei aard, die als vertegenwoordiging kunnen golden van do geheele 6tad, aan de oproeping gehoor gegeven van de afdeelingen der N.-Z.-A. V. en hot A. N. V., om den President dor Zuidafrikaansche Republiek hulde te betoonen. Bestond aanvankolyk, uit eerbied voor den leeftyd van Oom Paul, het voornemeu niet te verzoeken den trein te doen stilhouden, nu de burgemeester den wensch heeft te kennen gegeven den Hoogen Grysaard toe te spreken, is toegegeven aan den van verschillonde zyden komenden draDg en worden pogingen aange wend, om den Staatspresident uit te noodigen by zyn doorreis naar Den Haag ook te Schie dam eenige oogenblikken te vertoeven. Do muriek der schuttery zal aan het station worden opgesteld. Reeds is medegedeeld, dat aan den senaat van het Delftsch Studentenkorps het verzoek gericht was, de regeling der ovatie aan het station to Delft op zich te nemen. Do senaat heelt geantwoord aan dit verzoek niot to kunnen voldoen, doch liover als geiyke van de andore corporation te willen medewerken. Het comité te Delft heelt besloten het ver zoek te richten tot alle patroons en do direc- tiën der ryksinrichtingen om aan de werklie den tydens den duur der betooging viyaf te geven, mot behoud van hun loon. Wanneer het mocht biyken, dat de doorreis tydens de schooluren geschiedt, zal het comité tevens aan het gemeentebestuur het verzoek richton den kinderen en den onderwyzers de gelegenheid te geven om aan de betooging deel te nemen. Komt de trein 's avonds door, dan zal voor doelmatige verlichting van het terrein langs de spooriyn, waar het publiek staat, zoovoel mogoiyk worden zorg gedragen. De „Zutph. Ct." geeft het denkbeeld aan de hand, dat vele, zoo niet alle gemeenteraden van ons vaderland zoo spoedig mogeHjk, in buitengewone vergadering byeenkwamen en besloten aan Kruger namens do gemeeDten van Nederiand sympathie te betuigen, iedere gemeenteraad door middel van een eigen tele gram, af te zenden op den dag van xyn ont vangst door den Amsterdamschen gemeenteraad. Het zou, meent het blad, oen indrukwek kende en gemeenschappelyke manifestatie van hulde zyn van ons ganscho volk, doormiddel van de vertegenwoordigers aller gemeenten, de kleinste niet uitgezonderd. ■f De gemeenteraad van Amsterdam heeft zonder hoofdelyke stemming besloten, dat de heer Kruger, President van de Zuidafri kaansche Republiek, by zyn komst in de hoofdstad officieel ten raadhuize zal worden ontvangen, nadat met 17 tegen 16 stemmen was verworpen het voorstel van den voor zitter om het woord officieel te schrappen. Voorts werd besloten, dat de Raad zyn mede werking zal vorleenen om den President de gelegenheid aan te bieden voor een receptie van do ingezetenen der gemeente. Nog dient meegedeeld, dat, alvorens tot de behandeling over te gaan, de Raad op verzoek des voorzitters in geheime zitting overging niet zonder protest van verschillende leden, die comité-generaal onnoodig vonden. Na ruim een kwartier word de zitting weer openbaar, vermoedelijk omdat in de geheime zitting de meerderheid zich voor een openbare behande ling zal hebben verklaard. Verder wordt vermeld de verklaring van den heer Nolting, dat hy in al of niet ofBcieele ontvangsten, met lange of korte speeches, geenerloi heil zag. Hy wil een daad, nameiyk dat de Raad van Amsterdam zich tot de Koningin wende met het verzoek een congres samen te roepen, om een einde te maken aan den heilloozen kryg in Zuid-Afrika. Het denkbeeld vond geen steun. President Kroger te Parijs. Volgens het zeggen van vrienden van presi dent Kruger, die toegang hebben tot den president, heeft deze eergisteren in zyn gesprek met den minister van buiteniandsche zaken, den heer Delcassé, zich er toe bepaald, den minister te polsen, hoever de bereidwilligheid der Fransche regeering zou gaan by verschil londe eventualiteiten, die zich zouden kunnen voordoen als gevolg van de stappen, welke in Europa zullen gedaan worden. Het gesprek bleef in vage termen. Kruger bepaalde er zich toe, het terrein to verkennen. Do minister van buiteniandsche zaken heeft te verstaan gegeven, dat hy zich zal houden binnen de grenzen, die hy hoeft aan gegeven in zyn antwoord op de interpellatie, in Maait tot hom gericht. Hy het merken, dat Frankryk geen initiatief zou nemen, maar by eenig initiatief niet zou ontmoedigen. Integendeel zou Frankryk er zich by aan sluiten, zoo het zich voordeed op een wyze, die het by val waard maakte. Kruger formuleerde geen enkel voorstel. Hy deed zyn voornemens niet doorschemeren. Zelfs weet men niet, wanneer hy Frankryk zal verlaten. Er is reden om aan te nemen, dat hy zich van Parys onmiddellyk naar Den Haag zal begeven. Hy zal zyn eerste diplomatieke stappen by de Nederlandsche Regeering doen. Ook verkeert men or nog in onzekerheid over, of Kruger aan de Nederlandsche Regee- riug verzoeken zal een bemiddeling of een scheidsgerecht uit te lokken dan wel enkel officieuze besprekingen van een bepaald om schreven aard. Kruger onderhield zich gisteren in den voor middag met dr. Leyds en zyu ministers. Om twaalf uren ging hy uit, ten einde in do „Ecole des Beaux-Arts" het ontwerp te zien van het gedeokteeken voor De Villebois Mareuil. Het rytuig word omstuwd door repu- blikeinsche gardes te paard. De menigte juichte Kruger toe. In de academie hield de voorzit ter van de coramissio voor het gedenktoeken een toespraak. Kruger bedankte en bracht hulde aan De Villebois Mareuil en de verdere Fran- schen, voor de Zuidafrikaansche Republiok gesneuveld. Ook bedankte Kruger de Fran sche pers. Hiorna reed hy naar het Panthéon. Op dien weg en den terugweg werd hy eveneens voortdurend toegejuicht. De Algemeene Raad van het departement <ler Seine heeft met algemeene stemmen den wensch uitgesproken, dat de Fransche regeering het initiatief mocht nemen tot een voorstel van scheidsgerecht tusschen Engeland en Transvaal. De prefect der Seine maakte voor behoud. Reutor heeft gisteren iets uit oen interview geseind, dat de „Daily-Mail"-correspondent te Parys met president Kruger gehad heeft. Volgens het Reuter-bericht zou de President als zyn meeiiing hebben uitgesproken, dat Engeland niet verplicht kon worden tot arbitrage. Het „Daily-Mail"-interview luidt echter juist omgekeerd. Want toen de correspondent op merkte hoe hot Engelsche volk nooit Frank- ryks Inmenging in Zuid-Afrika zou toelaten, antwoordde prosident Kruger: „Maar Cham berlain heeft de Haagsche Conventie getee- kend". Toen de correspondent zeido, dat Transvaal en de Vrfistaat niet tot de Confe rentie uitgenoodigd waren, zoodat Engeland te dien opzichte de handen vry had, betwistte president Kruger dit met kracht: „Moge Chamberlain's kuipery onze deelneming aan de Vredeseonferontie verydeld hebben, toch neemt dat Engelands zodeiyken plicht niet weg om de besluiten der Conferentie te eer biedigen". Op een gezegde van den correspondent, dat Engeland van de Republieken nooit afstand zou doen, riep de President uit„Laat Engeland dan de heele wereld bevochten, hetgeen ons behagen zou. Engeland zou alsdan geslagen worden, want zoo dertig duizend simpele Boeren Engeland kunnen tegenhouden en zwaar bonadoelen, wat vermag Engeland dan tegen een groote mogendheid. Engeland verdiende een tuchtiging ruimschoots. Zoo er een God is, zal het ook getuchtigd worden. Farao kreeg ook de peststraf en werd daarna in de Roode Zee verzwolgen. Waarom? Omdat God zeide: Farao heeft gezondigd". Ten slotte verwierp de President het denk beeld van een internationale suzereiniteit over Transvaal als een hersenschim. De Afrikaan- der6 zouden nooit een dergeiyke voogdy dulden. Het herstel van den vrede was onmogeiyk zonder volledige en onvoorwaardeiyke zelf standigheid. Kruger weigerde zich uit te laten over oen reis naar Duitschland, zeggende, dat het zyn eerste plicht was naar Nederland te gaan en Koningin Wilhelmina voor haar gastvryheid aan boord van de „Gelderland" te bedanken. Het Fransche comité voor de onafhanke- lykheid van de Boeren heeft aan president Kruger adressen overhandigd van de gemeente raden van 67 plaatsen ln Frankryk, van 10 groepen van studenten en scholieren, van 8 vereenigingen van oud-stryders, van 4 gym nastiek- en schietverenigingen, van 10 poli tieke vereenigingen en verder een aantal adressen, gedichten en brieven van verschil lende particulieren in het binnen- en buitenland.15 Do directie van den „Norddeutschen LLoyd" heeft aan de bladen geschreven dat geen van zyn ambtenaren betrokken is gewoest by liet opstootje in de rue de Scribe. De „Echo de Paris" verneemt dat de Com pagnie Pinard, die belast is met de verzonding van postwissels aan de Fransche krygsge- vangenen op St.-Helena, ten einde hun geld voor hun terugkeer te verschaffen, konnis- geving heeft gekregen, dat geen postwissels meer zullen worden aangenomen. Dit zou moeten dienen als een bestraffing voor de geestdrift, door de Franschen by president Kruger's ontvangst ten toon gespreid. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Do „Tunes" maakt reeds een begin met een „Geschiedenis van den oorlog ln Zuid- Afrika" van de hand van Ainery, haai' cor respondent aan de Kaap. Het eerste deel van dat werk zal heden ver6chynen. De schryver, dio zich ten taak heeft gesteld onpartijdig te zyn, heeft de beschikking gehad over de diplomatieke archieven van sir Alfred Milner en Schreiner, waardoor hy in staat is, veel tot dusver onbekende stukken mede te deelen. Voornameiyk is dit het geval met de onderhandelingen, welke aan den oorlog vooraf- gingen. Zoo deelt hy een telegram mede, dat den 2den Augustus 1899 door Kruger aan Steyn werd verzonden, luidende: „Chamberlain stelt gemengde enquête voor. Z.-A, R. denkt die aanneming zou geiykstaan met vernietiging der onafhankeiykheid. Wat denkt gy? Laat Fischer komen." Fischer, lid van het uitvoerend bestuur van den Yrystaat, seinde den volgenden dag aan Hofmeyr: „Óy kunt niet verwachten, dat Transvaal de gemengde commissie aanneemt. Het wil niet toestaan, dat een formeel aange nomen wet herzien wordt door een commissie, die ten deele bevooroordeeld is. Zou een Engelsche kolonie dat aannemen?" Den 4den ried Montagu White, do consul- generaal der Transvaal, aan Kruger de aanne ming der gemengde commissie aan, welke hem door Leyds was medegedeeld. „Courtney en Labouehere, die onze vrienden zyn zoo seinde hy on alle ons goedgezinde Engelsche bladen geven zonder uitzondering dien raad." Dr. Leyds seinde uit Den Haag den 3den Augustus„Ik geloof, dat ingeval van oorlog de Duitscher6 en Franschen ons goedgezind zullen zyn en daarvan misschien blyk zullen geven, maar ernstige hulp is van hen niette wachteü." Dën volgenden dag seinde hy aan Kruger: „Verwacht niets van de groote mogendheden. De ministers van buiteniandsche zaken en handel alhier zyn ook van meening, dat een gemengde commissie niet aannemeiyk is, maar toch raden zy ernstig aan, niet terstond te weigeren, maar te trachten tyd te winnen door opheldering te vragen. De wet zou boven dien eerst een jaar van kracht moeten zyn, alvorens er sprako kan zyn van een onderzoek naar haar werking." Den 7den seinde dr. Leyds: „Ik beveel u den raad aan van onze vrienden in Den Haag, om tyd te winnen, maar op te passen geen enkele uitdrukking to gebruiken, welke da regeering later zou kunnen verplichten de ge mengde commissie aan te nemen." Den 1 lden Augustus seinden 50 Afrikaandor afgevaardigden uit Kaapstad aan Kruger om de gemengde commissie aan te nemen, „welke hen uit de bestaande moeilijkheden zou helpen en een mogeiyk niet alleen voor Transvaal en den Vrystaat, maar ook voor de Afrikaander party noodlottige crisis zou kunnen afwenden." Kruger meende dat telegram echter niet aan den Volksraad te moeten voorleggen. Fischer Btelde het antwoord aan do Britsche regeering op en zond daarvan afschrift aan Steyn, wien hy aanbeval, het niet aan de vrienden aan de Kaap te laten zien, alvorecu zy elkaar hadden gesproken. Zooals men ziet, blykt er nog weinig van do onpartydigheid van den schryver, die het er veeleer op schynt toe te leggen, een akte van beschuldiging tegen de Republieken samen te stellen. Lord Roberts heeft Maandag geseind, dat do laatste aanrakingen met den vijand niet van groot belang waren geweest. Zy komen hierop neer: Bruce Hamilton uit den Noordeiyken Vry staat, Douglas uit Klerksdorp en Wynne uit Heidelberg maakten melding van het buit maken van vee op groote schaal, waarby gezegd wordt, dat aan Engelsche zyde geen verhezen te betreuren zyn. De Lislo meldt uit Kroonstad, dat kolonel Fanshawe'8 achterhoede by Dainsfontein met ongeveer 60 Boeren slaags raakte. Een man van de Nieuw-Zuid-Wales bereden infanterie sneuvelde. Rundie deelt mede, dat Boyes to Harrismith is teruggekeerd, zender veel tegen stand te ontmoeten. Hy bracht veel vee en paarden mede. Boyes had reeds beweerd op zyn tocht van Vrede naar HarriBmith 22 Boeren te hebben doen sneuvelen: zelf had hy sinds den 14den vyf man aan gssao ut el- den en 16 gewonden. W. G. Knox geeft do geruststellende ver zekering, dat alle gewonden van Bothavillo het goed makeD. De nooit in haar geheel openbaar gemaakte verliezenHjst van dat ge vecht schynt niet erg kort te afin, wanneer men mag oordeelen naar de nu en dan, hoewel' zuinig, verstrekte gegevens. Generaal Hart geeft verslag van zynmarsch op Vry dag en Zaterdag langs de Gatsrand* (N.-O. van Potchefstroom). Hy bereikte Zater dagmiddag het station Welverdiend. Een; 400-tal Boeren trok op zyn nadering eerst terug, doch opende dan het vuur uit goed-^ gekozen stellingen. Aan EDgelsche zyde sneuvelde één mangewond werden luitenant' Moffat van de Zuid-Wales-Borderers en 4" man. Er werd veel voeder en een groot aan?, tal stuks vee ingebracht. Een door de Boeren vrygolaten Engelschman deelde mede, dat dé Boeren slechts vloesch te eten hadden en, enkel over een paar Kaapsche karren voor transport beschikken konden. -

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2