m N>, 12501 A0. 190V jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste lilad. Lelücu, 29 November. ^Donderdag SO November. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAUT: Voor Lolden por S maanden, i i t l i 110- Buiten Leiden, per looper eu waar agenten gevestigd ifln 1.30. Franco per post .•itstiïsttitïr* 1-68" PBUS DER ADVERTENTDËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Ofllolëele KenuisgOTlïigöu. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art 53, 2de lid der Kieswet en op art. 10 der Goraeentewet; Brengt ter algemeene kennis, dat de opgaven van de candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad van Leiden in het tweede kiesdis- district, op den 27sten November 1900 bij hem ingeleverd en de candidatenlijst met proces-verbaal op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zyn nedergelegd, in afschrift zijn aan geplakt op de groote pers van het Raadhuis en dat die opgaven en de candidateniüst met proces verbaal, mede in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar zyn gestold tor Gemeente-Secretarie. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 28 Nov. 190QL F. WAS. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art. 55, laatsto lid der Kieswet; Brengt ter algemeene kennis, dat de stemming ter beuoeming vau een Lid van den Gemeenteraad in het 2de kiesdistrict van Leidon zal plaats hebben op Dinsdag den 4den December 19 00, van des voormiddags aoht tot des namid dags v y1 uren. De lysten der Candidaten bevatten in alpha- betische volgorde de volgende namen, als; P. J. MULDER, H. PAUL Jz., A. L W1TMANS Mz. De herstemming, zoo die noodig mocht blijken, zal plaats hebben op Dinsdag 11 December 19 00. Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht laidt: ,Hij, die opzettelijk zich voor een andur uit gevende aan een krachtens wettelijk voorschrift .uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt .gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste .één jaar." Leiden, De Burgemeester voornoemd, 28 Nov. 1900. F. WAS. In een gisternamiddag gehouden gemeente raadszitting met gesloten deuren is besloten een adres van hulde en welkom te zenden aan den President van Transvaal, Paul Kruger, by het betreden van het Noderlandsch grond gebied. Gisteravond heeft de heer C. J. Van der Drift in het Nutsgebouw in de vergadering van de Leidsche verzekeringsmaatschappij tegen invaliditeit en ongelukken der werk lieden, een lezing gehouden over de nieuwe Ongevallenwet. De belangstelling in dat onderwerp was zeer groot, want ongeveer een 100-tal personen waren aanwezig. Spr. trachtte zoo mogelijk een eenigszins duidelijk overzicht te geven, welke verplichtin gen den werkgevers zullen worden opgelegd by adnnemmg en in-werking-treding van het wetsontwerp. Spr. zeide zoo duideiyk mogeiyk, want vele zaken moeten nog by algemeenen maatregel van bestuur, of door den minister van water staat, handel en ny verheid of by nadere wet geregeld of vastgesteld worden. Het was niet spr.'s bedoeling, om het wets ontwerp uit een of ander standpunt beschouwd, te critiseeren, doch alléén om het, zooals het nu door de Tweede Kamer is aangenomen, ter kennis zyner hoorders te brengen. Spr. behandelde daarom hoofdzakeiyk dat- gone, wat de verplichtingen der vjerkgevera betreft, met de noodige strafbepalingen. Een enkele maal ging hy echter wel even daar buiten, doch dan meende hy zulks in het belang der duidelykheid te moeten doen. De lezing getuigde van ernstige studie. Hoewel uit den aard dor zaak een dergeiyk onderwerp tameiyk dor is, wi3t hy de aan dacht zoodanig te boeien, dat alle aanwezigen tot het einde toe met gespannen aandacht bleven luisteren. Enkele vragen werden daarna aan den spre ker gedaan door de heeren Is. Van der Kamp en C. It. Van Ruyven, welke zooveel mogelyk werden beantwoord, waarna oen warm applaus hem dank betuigde voor zyn belanglooze moeite in dezen. Vooraf, om zeven uren, had, zonder introducés, een huishoudeiyke vergadering plaats, waarin 35 leden tegenwoordig waren. De toestand der Maatschappy word door den penningmeester, den heer C. R. Van Ruyven, medegedeeld. Eenige cyfers uit dit verslag kunnen aantoonen, dat do werking nuttig en vooruitgaande is: Aan premiën werd nl. tot heden ontvangen ƒ3910.225; van donateurs ƒ163. Aan uitkeeringen werd betaald 1868 en aan agentenloon 120.525. Aan waarde in effecten is aanwezig 11,830.92, voor reserve f 400, in de Loidsche Spaarbank f 17.88, in cassa 66.74*. Het bedrag aan uitkeeringen is dit jaar wel belangryk hooger dan in 1899, toen het tot 1 November slechts ƒ1100 bedroeg, doch ook de premie-ontvangst bedraagt 160 meer, zoodat de toestand niet ongunstig kan ge noemd worden. Het bestuurslid de heer Adr. J. v. Achterberg werd met groote meerderheid herkozen en verklaarde zich bereid zitting te biy ven nemen. Tot het nazien der rekeningen, enz. by den penningmeester, om daarvan in do eerste jaarvergadering verslag uit te brengen, werden volgens reglement drie aandeelhouders-leden gekozen, nl. de heeren G. Van Driel, N. Zek- veld en C. P. Hoogeveen. Als vertegenwoordiger der verzekerden werd het reeds zitting hebbende bestuurslid G. Woestenburg by acclamatie herkozen. De firma Burgersdyk en Niermans, alhier, annonceert een boekverkooping, welke van 10 tot 14 December a. s. by haar zal plaats hebben. De inhoud van den catalogus omvat ditmaal werken en tydschriften op het gebied van Geneeskunde, Chemie, Pharmacie, Wia- en natuurkunde, Sterrenkunde, Ingenieurs wetenschappen, Krygswetenschappen, Zoölogie, Botanie en Goologie. Vele gezochte standaardwerken en een groot aantal complete reeksen van wetonschappelyke tydschriften staan onder genoemde rubrieken vermeld. Hoofdzakeiyk is deze collectie afkomstig van de uitgebreide bibliotheek, toebehoord hebbende aan het voorm. Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen te Dordrecht, waarby gevoegd de geneeskundige ennatuur- wetenschappeiyke bibliotheek van dr. H. A. Groskamp, arts to Deventer, .ben9vens van vele kleinere verzamelingen en nalatenschap pen, ook op het gebied der wis-, natuur-, sterrenkunde en meteorologie. By laatstge noemde afdeelingen enkele werken en tyd schriften afkomstig van prof. dr. F. Kaiser, in leven directeur der Sterrenwacht te Leiden. De catalogus, 2500 nrs. groot, ie gratis verkrygbaar. Men zie de uitvoerige advertentie in dit blad. By het laatst gehouden vergeiykend examen voor klerk der posteryen en telegraphie slaagde o. a. onze vroegere stadgenoot, de heer P. Leutscher, thans te Groningen. Voor een stampvolle, uitverkochte zaal had in D Concordia" te 's-Gravenhago de tweede uitvoering plaats van den tooneelwodstryd, uitgeschreven door de vereeniging Kunst na den Arbeid". Aan de beurt van optreden waren de tooneel- vereeniging „Kunst na den Arbeid", uit Rotter dam, met „Onder vier oogen"; de Leidsche tooneolvereeniging „Jacob Cats" mot „Een nieuwe Leus" en de tooneelvereeniging „St.-Cor nelius", van Schiedam, met „Toonoelstudiën". De „Residentiebode" geeft daarvan verslag en zegt o. a. De opvoering van „Tooneelstudiën" had niet d&t succes, wat men van een biyspel van Van Maurik mag verwachten. „Onder vier oogen" werd netjes afgewerkt, hoewel er toch over het geheel oen zekere matheid lag. Wellicht was daarvan de schuld een der dameshoofdpersonen, wier zenuwen niet geheel in orde waren, hoewel het gebruik van een weinig bruispoeder, gelukkig in het stukje voorkomende, die storende omstandig heden succes8ieveiyk deed verdwynen. Het succes van den avond was echter weg gelegd voor „Jacob Cats" met „Een nieuwe Leus". Daarin werd getoond tot welke hoogte dilettanten het na ernstige studie kunnen brengen. Die opvoering was in één woord prachtig, alles liep van een leien dakje; het door en door serieuze spel bracht iedereen onder den indruk en deed dan ook aan het einde een storm van by valsbetuigingen losbarsten, welke op de eerste plaats golden den vertolker van de rol van Anton van Overbruggen. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Puyflyk en Leeuwen door den heer E. Ippius Fockens, cand. te Leiden; voor dat naar de Geref. Gem. te Waarder door ds. A. Voogel, te Gouda. De schrijver van „Haagsche Kout" in de „Prov. Gron. Ct." zegt: Het paleis in het Noordeinde is geen zetel voor een Hof, het is er oorspronkeiyk ook niet voor bestemd geweest. Aan onze Koningin komt in de residentie een woning toe, die in het uit- en inwendige het karakter van een paleis bezit. Wat zal de aanstaande prins-gemaal, die zyn jeugd in een slot heeft doorgebracht, zoo prachtig on imposant als dat te Schwerin, by zichzelf wel van een paleisje denken, zoo laag en burgeriyk, zoo gewoon en niets-zeggend als dat in het Noordeinde I Daarom, er moet een paleis in Den Haag aan H. M. worden aangeboden. De kunstschilder Vogel, in Den Haag, heeft dezer dagen het denkbeeld geopperd, aan het jonge paar als bruidsgeschenk een villa aan zee aan te bieden. Welnu, men breide het plan eenigszins uit en make van de villa een paleis. Een koninkiyk paleis op een of ander mooi punt, gelyk de fantasie eens bouwmeesters zich dat reeds gedacht heeft op het terrein van „Zorgvliet" aan den Schoveningschen weg een lustslot, eieriyk en kostbaar, door ligging en uiteriyk zyn bestemming duideiyk uitspre kende; een koninkiyk verbiyf, dat van den kunstzin en de vereering voor Oranje van het Nederiandsche volk gotuigt. Als men een deel van „Zorgvliet" daarvoor veikrygen kan, zoodat het lustslot, te midden van het groen, op don Scheveningschen weg uitzicht had, zou het schoonste en schilderachtigsto bereikt kunnen worden. Vogel's denkbeoldeen villa aan zee, zou daarmee grootendeels samenvallen, want op de eerste of tweede verdieping van dit lust slot, aan de achterzyde op Hollands duin uit zicht biedende, zou de Noordzee in al haar grootheid en oneindigheid te aanschouwen zyn. In plaats van een reeks geschenken en verrassingen, die, hoe goed ook bedoeld, toch deels onaannemeiyk, deels zonderling scbynen, zou men, door eendracht, één prachtig, monu mentaal cadeau kunnen aanbieden. Heel Neder land, groot en klein, mannen en vrouwen, zoude zyn bydrage geveD, en het hoofdbestuur zou met wys beleid de Nederiandsche bouw meesters tot een wedstryd uitnoodigen. Gekozen is ter vervulling van de vacature jhr. mr. J. H. Van Haersma de With, tot lid van de Prov. Staten van Golderland voor het district Putten, mr. P. J. A. graaf Van Limburg Stirum. De leden van de Eerste Kamer zyn byeengeroopon tegen Maandag 3 December, des avonds te halfnegen. Mr. N. G. Pierson, minister van financiën, is door den president der Fransche Republiek benoemd tct ridder-grootkruis van het Legioen van Eer. Door wyien jkvr. W. L. baronesse Van Pallandt, overleden te Velp, ls een som van 1000, vry van successierechten, aan de Wees- inrichting te Neorbosch vermaakt. Voor de betrokking van leoraar in het Engelsch aan do hoogere burgerschool te Nymegen zyn ter benoeming aanbevolen de heeren D. Van Bruggen, te Veendam; C. Timmerman, te Groningen, en R. A. Hugen- holtz, te Goes. Naar de „Prov. Gron. Crt." verneemt, is het professoraat voor Engelscho taal- en letter kunde aan de Groningsche universiteit het eerst aangeboden aan den heer C. Stoffel, te Nymegen, die evenwel om gezondheidsredenen gemeend heeft voor het aanbod te moeten bedanken. De gisteren te Dordrocht gehouden collecte en inschryvingen voor een huldeblyk aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haar a. s. huweiyk geeft een totaal bedrag van ruim 1400 aan. Door de heoren F. C. Fleischer, Doopsgezind predikant te Broek-op Langendyk, en W, Poolman, arts te Langeruigeweide, worden pogiDgon aangewend, om voor Zuid-Holland oen vereeniging op te richten van soortgelyken aard on werkkring als „Het Witte Kruis" in Noord-Holland. Reeds zyn twee plaatselyke vereenigingen (afdeelingen) gesticht: te Langeruigeweide en Waarder (mot 97 leden), en te Haastrecht en worden nieuwe voorbereid te Rotterdam, 's-Gravenhage, Leiden, Oudewater, Boskoop, Hazerswoude, Bodegraven, Bleiswyk, Krimpen a/d. IJ., Capolle a/d. U., enz. In onderschei dene dier gemeenten zal de heer Fleischer in Januari a. s. een lezing houden. In overleg met het hoofdbestuur van „Het Witte Kruis" is, ton einde misverstand te voorkomen, als naam aangenomen „Het Groene Kruis". Het stoomschip „Bali", van Amsterdam naar Batwia, arriveerde 28 Nov. te Padang; de „Geuó" arriveerde 27 Nov. van Rotterdam te Batavia; de „König" (thuisreis) vertrok 26 Nov. van Mozambique; de „Koningin- Regentes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 28 Nov. van Suez; de „Koning Willem I" vertrok 28 Nov. van Batavia naar Amsterdamde „Maasdam" arriveerde 28 Nov. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Sindoro", van Rotterdam naar Java, arnveorde 27 Nov. te Marseille; de „Koning Willem II", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 28 Nov. Ouessant. Hillegom. Een afschrift van het kohier van schoolgelden voor zooveel betreft de school, waar onder wys wordt gegeven in de vakken ak, over het 3de kwartaal 1900 zal gedurende vyf maanden en wel tot en met 26 April 1901 ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage liggen. Koudekerk. Vrydagavond om halfzeven zul len alhier in do Geref. kerk drie Afrikaansche Boeren, die den stryd mee hebben doorleefd, optreden om te spreken over den stryd en het ïyden in Zuid-Afrika. Goedo opkomst is gewenscht. Uit do „Stuatscournnt". Kon. besluiten: Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Ommen mr. P. Wildervanck de Blecourt, advocaat te Eist; tot regent van het huis van bewaring, tevens hulpstrafgevangenis, te Winschoten mr. G. J. W. Van Tricht, officier van justitie aldaar, ter vervanging van mr. J. C. Roosenburg, die op verzoek eervol is ontslagen, onder dankbetuiging voor do bewezen diensten. Min. beschikkingen. Voor het tijdvak van 1 December tot en met 31 December 1900 benoemd tot assistent in bot ziekenhuis aan do Rijks-universiteit te Grouingen, H. K. Mulder. Door den minister van koloniën zijn do heeren M. J. Van Doorn, A. P. Voren, J. H. Edelman, G. J. Van Wagensveld, M. Christiaanse, T. H. Êlfers on J. A. Huy6kens gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de klasse bij het oponbaar lager ouderwijs voor Euro peanen eo niet dezen golijkgestelden daar te lande. TWEEDE KOER. Vergadering van gisternamiddag Indische bog rooting. Bij de be. andeling dor afdooling Onderwijs, Eerodienst on Ny verheid klaagt do lieer Van Vlijmen over belemmering van do vrije uitoefe ning van den katholieken godsdienst in do Minahassa; hy vraagt of de katholieke priesters daaitoo aanleiding bobben gegeven. De heer De Visser dankt den minister voor hetgeen hy gedaan heeft voor het fcendfngs- onderwys aan de inlanders, en hy keurt goed de vervanging der afdeeling B van het gymna sium door een landbouwschool, een hoogere burgerschool en een technikum. Spr. maakt eenige algemeene bedenkingen tegen de eenzydige richting op onderwysgebied, welke by den minister scbynt te bestaan, en hy komt op tegen de examen-manie, welke voor alle takken van dienst bestaat. En wat de zonding betreft, geeft spreker ver schillende redenen op, waarom hy toejuicht het besluit der regeering omtrent de niet- toelating van katholieke zendelingen in de Minahassa. De heer Pijnacker Hordijk verwacht niet veel vruchten van de op te richten burger school met driejarigen cursus. De heer R. Van BylancU wyst op de zegen- ryke gevolgen der Zending en dringt er by den minister op aan, dat het opiumgebruik niet worde bevorderd op Sumatra. Do hoer Ketelaar betuigt zfjn instemming met de reorganisatie-plannen van den minister op onderwysgebied en treedt vei der in eenige beschouwingen omtrent het onderwys in het algemeen in Indiö. Ook de heer Van Kol is in het algemeen ingenomen met de plannen des ministers en wil ook de oprichting van een werkoiyk gym nasium te Batavia. Ten aanzien der zendings zaak vereenigt hy zich geheel met hetgeen de heer De Visser heeft gezegd. De Minister zegt, ten aanzien der Zending, dat de Regeering zich niet te scharen heeft aan de zyde van deze of gene propaganda en meent ook, dat ieder zyn eigen terrein moet bewerken. De Minister verdedigt verder zyn reorgani satie-plannen op onderwysgebied. Na repliek van den heer Van Vlijmen, ver klaart de hoor De Ras zich aan te sluiten by hetgeen door dien spreker is gezegd ten aan zien der handhaving van de godsdienstvryheid, ook voor de katholieken in de Minahassa. By dupliek weerspreekt de Minister het be weren van beide sprekers, dat voor de katho lieken inbreuk zou worden gemaakt op de godsdienstvryheid, waarna de beraadslagingen worden gesloten en art. 67 wordt goedgekeurd. By art. 58 belooft do Minister den heer Van Kol nauwkeurig te zullen overwegen het adres omtrent de richting, die in Indië schynt te be staan om aan het doctorsdiploma boven het ingenieursdiploma de voorkeur te geveu voor de benoeming tot leeraar aan de hoogere bur gerschool te Batavia. Art. 58 wordt goedgekeurd. - Suikeracctjns. Een wetsontwerp is iDgediend, houdende nadere bepalingen betreffende den accyns op suiker. Sedert eenigon tyd, zegt de minister van financiën, wordt hier te lande een nieuw voedingsmiddel voor jonge kalveren ver vaardigd en in den handel gebracht, dat volgens bevoegde beoordeelaars zeer goede uitkomsten draagt. Het draagt den naam van „Kalfroom" en is hoofdzakeiyk samengesteld uit olie, suiker en eiwitstoffen. De te bezigen suiker moet zyn zuivere riet- of beetwortolsuiker. Voor de vervaardiging van 100 K.G. Kalfroom is 35 K.G. suiker noodig, vertegenwoordigende een accynsbedrag van f 9.45. Hierdoor wordt het fabrikaat te duur, om met voordeel gebruikt te worden. Door de fabrikanten van Kalfroom is daarom het verzoek gedaan om vrydom van accyns voor de daarvoor benoodigde suiker, daar zy anders genoodzaakt zQn de vervaardiging te staken. Na onderzoek is gebleken, dat die vrydom zonder nadoel voor de schatkist zou kunnen verleond worden en dat voor misbruik van den vrydom niet behoeft te worden gevreesd. Het ingediende wetsontwerp strekt om den vrydom te verleenen. Indische begrooting. Amendement. De Commissie van Rapporteurs stelt voor aan artikel I van hoofstuk I (Uitgaven in Nederland) toe te voegen een memoriepost. Bydrage van Nederlandsch-Indiö aan de middelen tot dekking van 's Ryks uitgaven voor het dienstjaar 1901. De Commissie is van oordeel dat weglating van dezen po3t van de bogrooting, waarop hy tot nog toe van jaar tot jaar voorkwam, allicht aanleiding zal geven tot langdurige discussies o. a. over de vraag of volgens art. 4 der Indische Comptabiliteitswet een dergelyke post kan gemist worden, welke discussie, zonder schade voor de zaak zelve, naar de commissie meent, kan worden vermedeD, nu een wetsontwerp de Kamer heeft bereikt on reeds in de afdeelingen is onderzocht waarby voorgesteld wordt art. 4 dier wet en daar mede do bydrage zelve te doen vervallen. G emengd Nieuws. Als men zoo eons nagaat wat een drogistwinkel eenige jaren geleden be vatte en wat zulk een zaak thans aanbiedt, zou er reden zyn om verbaasd te staan over de uitbreiding van het aantal artikelen, welke er nu in zoo'n magazy'n want winkel kan hot oigeniyk daardoor niet meer genoemd worden voorhanden zjjn. Die ervaring deden we heden weder op, toen we een bezoek brachten aan „De gekroonde Gaper", van den; heer D. M. Kruisinga Ezn., die er vanavond,, aan den Nieuwen Ryn No. 33, een drogist-1 winkel opent. Behalve drogeryen, zagen we er een menigte waren ook voor in- en uit-- wendig huishoudelyk gebruik bestemd, te veel om hier te noemen, zelfs een nieuwe, gesloten, glazen kast voor verband- en verplogings- middelen. De winkel biedt een ruime gelegen heid om dat alles in voorraad te hebben, terwyl achter in het perceel een lokaal even eens nog voor magazyn is ingericht. Als men' nu bedenkt dat de heer Kruisinga byna twintig jaren hier in het apothekersvak ls werkzaam geweest en dus op dit gebied by> een groot gedeelte onzer stadgenooten geen onbekende is, bestaat er zeker gegronde roden' om te meenen dat het hem spoedig niet aan de noodige cliënteele zal ontbreken. Naar wy vernemen, heeft de instructie, door den commissaris van politie1 alhier als hulpofficier van justitie ingesteld' omtrent het overryden door een locomotief van den rangeerder B., als resultaat opgeleverd; dat het geval is toe te schryvon aan onacht zaamheid van den ongelukkige zeiven, cp grond waarvan dan ook hot ïyk, hetwelk voorloopig in beslag genomen was, op last van genoemden hulpofficier aan de familie ia afgegeven. Gisternamiddag to ongeveervy/ uren had er een botsing plaats tusschen de tram en een goederenwagen op do Blauw- poortsbrug. De botsing was zoo hevig, dat de goederenwagen met het achterwiel op het trottoir kwam to staan. In aanmerking ge nomen, dat do tram vol passagiers en do passage op de brug nogal druk was, mag heti een wonder heeten, dat niemand werd gedeerd/ De verschrikte passagiers verlieten de tram; en gingen te voet verder. De oorzaak van hot ongeval is te wyten.' aan het uit de rails schieten van de tram,; hetgeen meermalen op die brug geschiedt. Aangezien or in de infanterie»; kazerne alhier sedert de vorige week geen. nieuwe gevallen van roodvonk hebben voor gedaan, en dus deze gevallen als geheel op zichzelf staand kunnen worden beschouwd; zyn de verschillende maatregelon, door den! militairen geneeskundigen dienst bevolen, ter! voorkoming van besmetting, ingetrokken. Het Haagsche gerechtehof be-' vestigde heden de veroordeelingendoor de; Rotterdamsche rechtbank van een arbeider uit Dordrecht tot 18 maanden wegens diefstal van paardentuigen; en door de Haagsche recht bank van een werkman uit Rotterdam wegen» diefstal van een spaarbankboekje tot 9 maanden.; De redacteur van „Do Toekomst" te Middel-; burg, kreeg verhooging van de hem wegens smaadschrift opgelegdo gevangenisstraf van 1 maand tot 3 maanden. Er is te Amsterdam weer eens een brandkast opengebroken. Do dieven kunnen er mee overweg tegenwoordig. Ditmaal ie de inbraak geschied in de diamant- siypery „ELi8e", in de Anjelierstraat 225 —228, by de Lynbaansgracht. Daar stond, achter in de machinekamer, die achter de aiypery gelegen is, de brandkast, waarin 's avonds de waarden aan geld en diamanten geborgen werden. Die brandkast! is gisternacht geplunderd. De deur is met; geweld geopend. Do rozet voor het slot is or afgebroken en het sleutelgat is, met behulp j van een centerboor, uitgeboord. Daarna is de kast vermoedeiyk met een valschen sleutel verder geopend. Binnen-in was nog een afzonderiyk kastje door een apart metalen; deurtje afgesloten. Dit deurtje werd er geheel uitgebroken en lag kromgebogen naast de' geplunderde kast. De dieven deden een goeden slag. Ruini" twaalfhonderd gulden aan bankpapior, waar-' van de nummers niet bekend zyn, en onge-; veer honderd gulden aan specie worden ver mist, en voorts eenige half afgewerkte ruwe' diamanten, die met doffer on al in do brand-' kast waren geborgen, maar door de dieven1 heel handig uit den slypersdoffer verwyderd zyn.! De fabriek is aan de voorzyde, aan de Anjelierstraat, door oen deur en een yzoren hek afgesloten, maar het terrein achter del eiypery, een gang en oen binnenplaatsje, ie door schuttingen afgesloten en kan dus ge» makkeiyk worden bereikt. De heer Aukes, de eigenaar van do siypory1 had de ontvreemde diamanten voor een juwelier, daar ter stede in bowerkiDg. Nv. dD.) Uit Amsterdam meldt men: De) tweede der drie door bedwelming van kolen damp getroffen varensgezellen uit Edam^ Jan Medik, is in den loop van den dag in het1 Binnengasthuis gestorven. De omgekomenen] J. en T. Medik waren alleryverigste menschen/ die hun oude verlamde en dood-zioko armöj moeder onderhielden. J. Medik laat ook twetf kinderen nazyn broeder waa nog ongehuwd; By een vechtparty in een tap^ pery in het Achterom te 's-Gravenhage wertf de kastelein in den linkerarm door een scholl van weinig beteekenis gewond. Eon der vech-i tersbazen kreeg een hoofdwond, terwyl de ruiten, stoelen en tafels 't verder moester* ontgelden. De belhamels werden op 't conK missariaat van politie verhoord. Gisteren waren eenpaar mara chaussees der brigade Apeldoorn op verkenning onder Beekbergen en ontmoetten een böndif stroopers, die op de vlucht sloeg. Fluks d^ •-■'L-j— - ■»--v- -

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1