Hieuw® Rijn 34. f ST.-NICO LRASFEEST. St.-Nico9aaS'&ad@@ux Stoomtram Haarlem-Leiden. ianoliandelGEBRs. BERKELJ 01, K00YKERS LEESINRICHTING Souchon a f 1.30 per 'h K.G. Lederwerken. QERNER, Maarsmanssteeg 7. Voorbanden vele Nouveautés voor bet No. 12504 LEIDSCH DAGBLAD, DINSDAG 27 NOVEMBER, - TWEEDE BLAD. Anno 1900. O". J. POILiXjMAKriNr. Nieuwe Pianino's vau af ƒ250.— tot ƒ1000—, Verburen, Stemmen, Repareeren, Ruilen, Transporteeren. Illustratiën en Tijdschriften. Abonnement naar ieders keuze nit 60 diverse Tijdschriften. Prospectus wordt op aaavrage toegezonden. A.M STERDAM. Verkrijgbaar in alle buurten der stad. Id liet bijzonder wordt de aandacht gevestigd op 8183 46 Woensdag SS November: OnEJNTiaSTGr I. S. FAN0, Hoogewoerd 55. Portemonnaies, Sigaren- en Sigaretten kokers, Albums, Portefeuilles, Damestaschjes, Reisnecessaires, enz., enz. «4 Gemeenteraad van Hnzerswoude. Voorzitter: de loco-burgemeester J. D. Van den Akker. Afwezig de heer 0. Korteweg. lo. Mededeeling van ingekomen stukken 0, a.: Dankbetuiging van de gemeenteveld wachters Pont en Van der Wel voor de ver hooging hunner jaarwedde en de In uitzicht gestelde jaariykscho toelage voor kleeding. Concessie-aanvraag van het syndicaat der Intercommunale electro-glooilichtmaatschappy, om in aansluiting met naburige gemeenten te bomen tot electrische verlichting in de straatlantarens. Missive van Ged. Staten, inhoudende mede deeling, dat de begrooting der rustende schut tert] in Z.-H. is vastgesteld tot een bedrag van 449, en dat het aandeel van Hazers- woude daarin is 31.84. Missive van God. Staten, houdende kennis geving, dat uit 'sRyics schatkist aan de ge meente wordt vergoed een bedrag van 7161.16. Procos-verbaal van de kasopneming by den gemeente-ontvanger. In kas 3845.76. Missive van de heeren Van Beversen en Van Hurn, ingenieurs en concessionarissen van den aan te leggen spoorweg ^Rotterdam Amsterdam, met aandoening van 10 tusschen- stations, waaronder Benthuizen, Hazerswoude ©n Koudekerk. Missive van het moderamen van do vereent- ging van burgemeesters en secretarissen in de provincie Overysel, houdende verzoek om mede werking tot pensioensregeling van burge meester en wethouders. Op voorstel van den Voorzitter wordt de behandeling van laatstgenoemd vorzook ver daagd tot de nieuwbenoemde burgemeester in functie zal zyn getreden. 2o. De ontwerp-regeiing der jaarwedden van Onderwyzers, die met het oog op eenige administratieve wyzigingen, van Ged. Staten weder is terugontvangen, wordt gesteld in handen van B. en Ws. 3o. Verzoek van mej. P. Van Wyk, om eervol ontslag uit haar betrekking als onder- tvyzeres aan de openbare school in het Dorp. i' Do Voorzitter merkt op, dat het verzoek is gedatoerd op 31 Oct. en ontvangen 2 Nov., terwyi het ontslag gevraagd wordt tegen 1 Nov. De by instructie vastgestelde termyn voor ont8lagverleening is hierby verwaarloosd en de aanbieding van het stellen van een tydeiyke onderwyzeres verzacht wei eeniger- mate dit feit; maar schynt don indruk te maken, alsof aan B. en Ws. het heft uit de handen wordt genomen. De heer A. W. Straathof stelt voor, het ontslag op voornoemde gronden niet-eervol te verleenen, welk voorstel, ge steund door de heeren J. B. Wessellngh en Clir. De Bruin, in stemming gebracht, by staking van stemmen, wordt verworpen. Het voorstel van B. en Ws. tot eervol ontslag 'wordt dus aangenomen, j 4o. Benoeming van een onderwyzeres aan de openbare school in het Dorp. Uit 82 sollicitanten is door B. en Ws., na gehouden proeflessen, met goedkeuring van |den arrondissements-schoolopziener en na in gewonnen bericht van het hoofd der school, den heer A. Fortgens, de volgende voordracht Opgemaakt: lo. Mej. M. Klinkert, te Leiden; 2o. J. E. Jenny-Weyerman, te Hoogwoud; 8o. C. F. Pillard, te Leidon; 4o. M. J. Van Parys, te Sassenheim, en 5o. A. Kömmann, te Haarlem. De heer D. De Bruyn vraagt, waarom de voordracht den Raadsleden niet ty dig werd kenbaar gemaakt, ten einde hen in de gelegen heid te stellen, zich persooniyk van de meer of mindere aanbevelenswaardigheid der geno mineerden op de hoogte te stellen. Do Voorzitter, antwoordende op de gedane vraag, zegt, dat, om den termyn voor het bezigen der waarnemende onderwyskracht, aangesteld van 1 Nov. tot 1 Doe., niet hoodeloos te verlengen, met de benoeming cle meest mogelyke spoed is gemaakt. Hierna wordt met 9 stommen benoemd mej. M. Klinkert, van Leiden. Mej. M. J. Van Parys verwierf éón stem. 5o. Verzoek van M. Spruyt, pachtor van het grasgewas aan den Gemeeneweg, om vermindering van pachtsom, tegemoetkoming in de verschuldigde huur of ontslag als pachter de bedoeling was niet duidoiyk werd gewezen van de hand. 6o. Verzoek van D. Keyzer, omnibushouder, om voor het looponde dienstjaar een subsidie te mogen genieten van 200. In aanmerking nemende, dat de subsidie liet vorige dienstjaar is toegekend met het oog op de duurte der tollon, doch dat die roden na 1 Mei 1900 niet meer bestaat, wordt besloten ditmaal nog een tegemoet koming van ƒ100 te verleenen voor de daaraan voorafgaande maanden. 7o. Af- en overschryving op den post van onvoorziene uitgaven op de begrooting. Voor kwade posten 50. 8o. Diverse verzoeken om ontheffing van schoolgeld, van ouders, wier kinderen met 1 Sept. naar do zusterschool zyn overgegaan. Ontheffing wordt verleend van 1 Sept. 1900 tot ulto. Maart 1901 tot een bedrag van7/,,. 9o. Vastgesteld wordt een suppletoir kohier van schoolgeldheffing voor kinderen, uit een andere gemeente gekomen en inwonende by den heer H. Krop, tot een bedrag van ƒ33 ongeveer. lOo. Ingekomen verzoek van H. Van Hoff, om met Ingang van 1 Januari 1901 definitief benoemd te worden tot klokkenist en klok luider der gemeente. Hierop wordt gunstig beschikt. llo. Verzoek om ontheffing van der hondenbelasting, door Metselaar, wonende Ryndyk. Toegestaan. By do rondvraag, wenscht de heer Chr. De Bruin te vernemen, aan wlen de reiniging der barak Is opgedragen. De Voorzitter antwoordt, dat dit de taak is van den opzichter en dat deze daarin reeds heeft voorzien. Na een vraag van den heor J. B. Wesseling, of die zaak der barak niet goedkoopor kon worden behartigd, welke vraag door den Voor zitter ontkennend wordt beantwoord, sluit deze de vergadering. INGEZONDEN. Nog even wenscben wy terug te komen op het concert, dat 17 Nov. heeft plaats gehad ten bate van de Kinderbewaarplaats. Het aardige verslag er van gegeven in het „Leidsch Dagblad" van 19 Nov., heeft zeker by velen weerklank gevonden. Ja, het is een prettig feest geweest, wy stemmen dit van harte toe en doen dat met een gevoel van groote dank baarheid. Want het welslagen van den avond hebben wy aan veler hulp en aller samen werking te danken. In de eerste plaats aan de studenten-mandoline-club „Lohjarkof" en aan de dames Jaeger en Vos, benevens de heeren Enthoven en Strlening en voorts aan allen, die op de eene of andere wyzo dien avond door hun zang of spel hebben opge luisterd. Maar ook in andere opzichten werden wy met de grootste vriendeiykheld geholpen. Wat de versiering van de zaal en de receptie kamers betreft, leverden de heeren Hemerik, Kors en Van Veon, bloemisten, geheel belange loos een schat van planten en bloemen, en bewees do hoer Lau ons op dezelfde wyze uitnemende diensten voor de drapoering. De heeren Geroer, Schoenmakers, Kelder en Pel verschaften ons om niet of tegen belangryke reductie alles, wat noodlg was voor de con sumptie; terwyi de heer IJdo ons do druk werken on de heer Cockuyt de piano leverden zonder er ons iets voor in rekening te brongen. Wie ons nog meer geholpen hebben voor het welslagen van den avond? Wol dat zyn de gasten, die zooveel tot de vrooiykheid by brachten on die ruimschoots er toe mee werkten, om ook in financieel opzicht het feest een schitterend succes te bezorgen. Aan de gestelde prezen lag het waariyk niet, dat er in de pauze zulke voordeellge zaken ge maakt zyn, maar wel aan de uitnemende wyze, waarop verkoopsters en verkoopers zich van hun taak kweten, en aan de mildheid van de gasten, die daardoor toonden veel hart te hebben voor de Kinderbewaarplaats. Het moet allen, die op do een of andere wyze hebben by gedragen tot het welslagen van dezen avond, aangenaam zyn te hooren, dat het resultaat buitengewoon mooi was, zoodat wy ons mogen vorheugon in een netto opbrengst van onge veer ƒ1095. Wy danken allen, die daartoe meehielpen, recht harteiyk en bevelen onze inrichtiDg by voortduring in aller belangstelling aan. Eet bestuur der Kindcrbewaarplaats Bij Kruger'g komst in Europa. Nog blijft met roofgierklauwcn De schaamteloozc Brit 't Vertrapt Transvaal benauwen. Op bloed en goud verhit. Een krijg, vol duiv'ienwoedo, Braakt dood en vlammen uit. En zwaait zijn ijz'ren roede, En brult zijn zege uit. Zijn dit de schoone vruchten. Don Afrikaan beloofd? Daar recht en onschuld zuchten, Vertreden en beroofd! Verbreidt go aldus den zegen Naam-christelyk Albion! Dat langs zoo vloekbre wegen Een edel volk verwon! Ja, toorn en smarte beide Bostonnen 't bloedend hart Zoo God geen hulp be«*ide, Wie, die den strijd ontwart? Vrij smeedt de Brit zijn banden,' Waant 't heilloos pleit beslecht! Ontzinkt reeds 't zwaard do handen Van 't rustloos kampend recht? Wie komt met vaste schreden Europa's grond betreèn? Wie stroed slechts in gebeden Zoo mot zijn God alleen? Wie spreekt met fiere stemme Van haast vervulde hoop, Van eindelijke zege, Trots d' onwil van Euroop? Hoort bot de waat'ren bruisen Dor Middellandsche Zee, Of hare golven ruischen: „Hergeef Transvaal den yreö." En uit metalen monden Weerdreunt laDgs zee en strand, Wat Frankrijk moet verkonden: „OntvaDg den Vreêgezant." Langs Rhone- en Seineboorden Dringt straks do jubel voortl Europas verste oorden Hebben dien galm gehoord! 't Ontwakend hart der volken Trilt machtig bij dien toon En vlecht om Kruger's slapen Een onvorgank'bre kroon. Zult gy uw werk volenden Britanjel grensloos wreed! Gods eere blijven schenden, Daar ge U almogend weet Wij zien aan donkro kimmen Uw gloriezon verbleekt Een dag der wrake glimmen, Die toomloos vuur ontsteekt! De dooden zullon spreken, De stiydbven Btaan gereed Al 't schuldloos bloed to wreken Eu elk verplettrond leed. Dan zal do God der wrako dond'ren, liet veldgeschrei wordt zegezang; En d'aard aanschouwt, bij al uw wond'ren, Britanjel uw roemlooze ondergang! R. K. A. v. Unen. KOLONIËN. BATAVIA, 27-30 October. In het hotel van den legercommandant vergaderde een, daartoe uitgenoodlgde, com missie, bestaande uit 32 leden, om te beraad slagen over het plan, aan Hare Majesteit de Koningin ter gelegenheid van haar aanstaand huweiyk, namens alle ingezetenen van Neder- landsch-Indiö, een huldebiyk aan te bieden. Eenparig was men van oordeel, dat alle in gezetenen van deze kolonie zonder onderscheid van ras of nationaliteit, gelegenheid behooren te hebben om tot dit huldebiyk het hunne by te dragen; dat op geenerlei wyze dwang behoort te worden geoefend om by dragen in te zamelon of op te dry ven; dat zelfs het ge ringste op prys moet worden gesteld als een spontane uiting van aanhankelykheld aan de Koningin; en dat vooral aan de inlandsche leden van alle commissiön in den Archipel op het hart zal worden gebonden, dat van don kleinen man in de dessa niets zal worden aangenomen dan wat hy geheel vry willig zal aanbrengen uit liefde voor zyn Vorstin. Om de voorbereidendo werkzaamheden te bespoedigen, werd uit de aanwezigen een centrale commissie gekozen, bestaande uit de hooren mr. Th. H. De Meestor, voorzitter; F. J. Stokhuyzen, onder-voorzitter; J. Dinger, mr. Van Dissel en J. C. Th. Kroesen, leden; H. J. Meertens, secretaris, en 0. H. C. By vanck, penningmeester. Deze heeren zullen zich in verbinding stellen met alle Hoofden van ge- westeiyk bestuur, opdat ieder in eigen kriüg het zyne kunne verrichten. Fiat executie is verleend op de veroor deelingen van de fuseliers G. Klooster en A. J. Peters tot de doodstraf met den kogel, waartoe zy by sententiën van het Hoog Militair Gerechtshof, met verbotering van de vonnissen van den krygsraad te Woltevreden, zyn veroordeeld tor zako van: feiteiyke insubordinatie en moedwillige brandstichting in een gebouw, waarby to voorzien was, dat eenig menschenleven in gevaar kon wor den gebracht, onder verzachtende omstandig heden. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn do volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: Bij het openbaar lager ond. voor Europeanen, tot onder wijzer eerste klasse, H. Z. Zegers de Beyl, amb tenaar op non-activiteit, en P. A. Burger, van verlof uit Europa teruggekeerd; tol ouderwijzer tweede klasse, B. Van Gelder, ambtenaar op non-activiteit. Geplaatst: Aan de school to Tjimabi, als hoofd der school, de ondorwijzer dor eerste klasse H. Z. Zegers de Beyl; aan do eerste school te Buitenzorg (Batavia), nis hoofd der school, de horbenoorade onderwijzer der eerste klasse P. A. Burger; aan de derde school te Bomarang, als eerste onderwijzer, de herbenoemde onderwyzer der tweede klasse B. Van Gelder. Bepaald: Dat de onderwijzer tweede klasse H. G. Silvester, thans hoofd dor school to Tjimahi, als eersto ondorwijzor aan die school geplaatst blyft. Ontheven: Wegens ziekte eorvol van haar tijdelijke werkzaamsielliog als hulponderwijzeres, mejuffrouw B. W. Ypes. onderwjjzero3 aau de school to Bodjouegoro. Ontslagen: By do exploitatie der Staatsspoor wegen op Java, op verzoek wegens ziekte eervol uit zijn betrekking, dor onderopzichter tweede klasse Ch. A. Blaney Davidson. T y d e 1 ij k b o 1 a s t: Bij het Bosch wezen op Java en Madoera, met de waarneming der betrolcking van opnemer, J. E. Le Clercq. thans opnemer-teoke- naar bij de irrigatie-opnemingen in Bagelen. JBeriditen. over Rijnland's boezem, gedurende de week van 1824 Nov. 1900. Stand van den boozom te Loiden. Idem to Oade-Wotering Werking dor stoomgemalen Watorloozing laDge natuurlijken wog. W&tsrinleting Regenval ln rnM. 13 Nor. 19 Nov. 20 Nov. 21 Nov. 22 Nov. 23 Nov. 24 Nov. 69 47 47 45 40 60 47 om.~A.P. 64 61 49 60 61 69 48 om.—A.P. Spaarndam u., Halfweg u., Gonda u., Katwyk u. Spaarndam m, Halfweg u., Gonda 191/, u„ Katwyk 69 u- Door do elolo to Gonda n. 4.0 Toegelaten: Tot uitoefening dox genees-, heel- en verloskundige praktyk in Nederlandsoh- Indië, J. A. Gut, arts. Benoemd: Tot resident van Rionw on Onder- hoorighoden, de resident van Palembang H. J, Monod de Froidoville; tot resident van Palembang, de ambtenaar op non-activiteit j. A. Van Ryu van Alkemade,, laatstelijk assistent-resideDt van de onderhoorig- beden van Atjeh; tot directeur der kweekschool voor inlandsche onderwyzers te Probolinggo, de tweede onder wijzer bij de opleidingsschool voor inlandsche ambtenaren aldaar A. G. Boes; tot tweeden onderwijzer bij de opleidingsschool voor inlandsche ambtenaren to Probolinggo, de onderwijzer tweede klasse bij het openb. lager onderwijs J. C. J. Van Bemmel; tot commies derde klasse bij don post- en tele-, graafdienst, do adjunct-commies D. Van Laar. Gosteld: Voor den tijd van zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende to zyn ter beschikking van don voorzitter van de land raden te Tegal en Pomalang [Tegal] om te worden belast met griffierswerkzaamheden bij die recht banken, de klerk ter griffie van bovengenoemde landraden F. W. Maaius. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen. Benoemd: Tot opziener op f 70 'smaandsde tijdelijke opzieners J. Van Duyn on W. E. Van Cnmpen, met bepaling, dat zy geplaatst blijven to Semarang. Bevorderd: Tot ontvanger op f 200 's maands, do tijdelijke ontvanger F. H. Westorkamp, te Soengei Goentoong (Riouw); tot tijdelijk ont vanger op f 200 's maands do ontvanger op 150 's maands H. J. Fliers, te Telok Betong. Bij den waterstaat en 'elands B. O. W. Toegevoegd: Aan den ohef der tweedo waterstaatsafdeeling in het belang der verbetering van de bevloeiing en den waterafvoer in de resi- dontiën Tegal en Pokalongan, de ambtenaar op wachtgeld, dienstdoende ingenieur twoede kiassè J. P. Kruimel. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java Benoemd: Tot onderopzichter 2do ki. do* tjjdelrjko onderopzichter H. A. Lang. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verloond: Eon maand verlof wegens ziekte naar Batavia en Sookaboemi, aan den lsten luitenant bij het garni zoensbataljon van Palembang P. J. Timmer. Burgeerlijke Stand yan Belden. Eerste huwelijksafkondiging van 25 Nov. H. M. Van Dunren w. 62 j. en M. E. v. dJ Broek jd. 42 j. A. Van Gyzen im. 21 j. en E. Veratraaten jd. 20 j. P. G. Piesaar jm. 40 j. en S. Sirach jd. 42 j. I. Jansen im. 22 j. en A. Neuteboom jd. 26 j. K. J. H. Goossens jm. 18 j. en L. Montfoort jd. 22 j. HAZERSWOUDE. Ondertrouwd: J. Vente 25 j. en S. Slootweg 24 j. HILLEGOM. Gehuwd: D. Markman en A A. Van Eeuwyk. S. Don Boer en J. W. F. Habermehl. Bevallen: Z. v. d. Jagt geb. Bas D. C. De Vos geb. Van Roode D. J. W. Kroon gob. Kruijdenberg Z. A. Methorst geb. Bouma Z. Overleden: W. Peschier 85j. LEIDERDORP. Bevallen: F. E. Ligtvoet geb. Dijkstra D. Ondertrouwd: J. C. De Haa3 ca Al. Van Sandyk. NOORD WIJK. Geboren: Thomas, Z. van 7/ Ruigrok on M. J. Caspers. Elisabeth, D. van J. Mourits en J. Heemskerk. Aaltje, D. van P. Schelvis on E. B. Vink. Ondertrouwd: Dr. H. Van Nes 84 j. on A. J. Oostermojjer 22 j. Gehuwd: F. M. M. Hafkenscheldt 25 j. en C. M. Van den Burg 33 j. J. A. J. Bieso 30 j. en D. Van Delft 30 j. Overleden: C. P. J. Van Slooten 12 j. Opstaud. der Sonmli's. Het departement van buitenlandsche zaken to Londen meldt, dat een opstand is uitge broken onder de Somali's van Ogadain. Do onder-commissaris Jenner werd den 13den' November verraderiyk vermoord door Somali's, die des nachts in het kamp kwamen en eerst een vriondschappelyke houding aannamen, maar later de expeditie aanvielen. Router meldt uit Zanzibar, dat alle be schikbare troepen on de kruiser „Magiclenne" van Mombasa naar Kismajoe zyn vertrokken, om de Somali's to straffen. bu a. Rijiilawklie BankvcreeuigiBg F. F. W. 11EISTZ Co., k. Rijd ii, gelegenheid tot het liuren voor korten of langen tijd van Stalen Brandkastjes voor berging van Effecten, Papieren van Waarde en Kostbaarheden, in een bijzonder VOOr dit doel gebouwde absoluut veilige inrichting. Geïllustreerde Beschrijving gratis verkrijgbaar. Bezichtiging dagelijks van 10—2 uren. 418S 42 DOELMATIGE ES BLIJVENDE zjjn echte en gegarandeerde, met Goud bekroonde Nikkelen Koffiekannen. Nikkelen Theepotten. Nikkelen Suikerpotten. Nikkelen Melkkannen. Nikkeien BouiUoirs. Nikkelen Komforen. NikkelenPreaentcertrommels Nikkelen Theebladen. Nikkelen Oliestellen. Nikkelen Snelkokers. Nikkelen Thcestoofplaatjes. Nikkelen Boterwarmers, en nog zeer vele Nikkelen Artikelen. Al deze zijn verkrijgbaar en worden met garantie verkocht. HOOGSTRAAT 4. BEIDEN. NIEUWE RIJN 1. Magazijn van Galanterieën, Buxe-Artikelen, Eedenvaren, Bljoutcrlën, Parfumerieën, enz. 9981 40 Lange Mare 40, Leiden. 9209 20 P. S. Zorgvuldig gerepareerde Iastrumenten in zeer blliykeu prys voorhanden zyn. VAN 9836 26 Groeclkoopste en g-erieüij kste ^Reisgelegenheid. Van LEIDEN naar 1ste KI. 2de KL OEGSTGEEST fi» Cents. *«i Cent. SASSENHEIM 25 22j LISSE, HILLEGOM, BENNEBROEK, HEEMSTEDE of HAAELEM SO «5 Couponhoekjes, verkrijgbaar gesteld hij de Goederen- Agenten, geven voor korte afstanden veel besparing. 3874 26 van het Magazijn in Glas, Porselein, Aardewerken en Huishoudelijke Artikelen. Niemand vcrzniine een bezoek te brengen. Verscheidene Artikelen geschikt voor ST.-.V11OLAAS-CADKAI X. 10025 24 Minzaam aanbevelend, Wjj hebben de eer te berichten, dat wij dit jaar een Zaal boven den Winkel Maarsmanssteeg hebben ingericht, speciaal voor LEDERWERK, als: I. A. KALDE»,

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 5