N\ 12504 Dinsdag S7 November. A0. 1900 feze (§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomiuer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 27 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden pér 8 maanden; i i i i I.lOi Buiten Leiden, per looper en waar agonten gevestigd z(Jn 1.30. Franco per post i j j| i j i i i r m i f-65- PRIJS DER ADVERTENTIEN: 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. - Grootore Van 1 letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend, Voor het incasseeren buiten de stad Voor de uitvoering der Christ. Zang- vereeniging „Soli Deo Gloria", hedenavond in de Luthersche kerk, zyn ook aan het kerk gebouw kaarten met programma's verkrijgbaar. Bh do alhier ten Raadhuize gehoudon laanbesteding van het onderhoud van alle werken, behoorende tot de Haarlemmer Trek vaart gedurende do jaren 19011902 waren in gekomen 16 inschrijvingen. Hoogste inschrijver Was de firma J. P. Bik en H. Verhaaff, te Leiden, voor ƒ10,199; laagsto inschrijver de beer Johs. Sirag, voor f 6310. Aangenomen is het beroep naar do Ned.-Herv. Gemoente te Hjjlaard door den heer H. De Groot, cand. te Leidon; bedankt is voor dat naar Sirjansland (toez.) door den heer J. Van Duyvenbode, cand. te Katwijk-aan Zee. Door de Koninklijke Zangvereoniging '9Cecilia", te 's-Gravenhage, in overleg en mot samenwerking van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", te Haarlem, en de Kon. Zangvereeniging „Rotte's Mannenkoor", te Rotterdam, is thans aan do Koningin een serenade aangeboden in de feestweek in de residentie. Zaterdagavond is jhr. A. E. Barnaart, wethouder van de gemeente Bloemendaal, te Muiden, by het etappen uit zyn botter, zoo ernstig gevallen over een muurtje, dat de dood onmiddellyk intrad. De overledene was 66 jaar oud en behalve wethouder van Bloemendaal, ook nog voor zitter van den Nederlandschen Schaatsen- rydersbond. Het 8toffeiyk overschot is Zondagavond naar de woning van den overledene te Vogelen zang gebracht. De plechtige teraardebestelling zal plaats hebben morgen, Woensdag, op de begraafplaats aan den Schoterweg te Haarlem. De heer Noöls van Wageningen, voor zitter der Vereeniging „tot daadwerkeiyken steun", heeft president Kruger telegraphisch zfin villa „Leeuwenburg" onder Vogelenzang als huldo kosteloos tydeiyk ter beschikking gesteld. In de gisteren gehouden buitengewone 'algemeene vergadering van aandeelhouders van de naamlooze vennootschap „Drukkory Het Dagblad" is tot hoofdredacteur van liet „Dagblad van Zuid-Holland en's-Gravenhage" benoemd de waarnemende hoofdredacteur de heer R. baron Van Haersolte van den Doorn. Naar aanleiding van een door den lote- ling A. Bakker ingediend bezwaarschrift heb ben Gedeputeerde Staten van Gelderland do •loting voor de Nationale Militie voor de ge meente Barnovold, welke 24 October jl. hoeft plaats gehad, vernietigd, op grond dat deze is aangevangen voor het daarvoor vastgestelde tydstip en adressant daardoor niet in de gelegenheid is geweest zelf zyn nummer te .trekken, welke gepleegde onregelmatigheid Op den uitslag der loting van invloed heeft kunnen zyn, voor zoovor de mogeiykheid niet is uitgesloten, dat, indien reclamant zelf zyn nummer had kunnen trekken, hem een ander nummer zou zyn ten deel gevallen, en dien tengevolge ook de geheele loting een anderen uitslag zou hebben kunnon gehad. Hier te lande is bericht ontvangen, dat pater Jaspers van de missie in Zuid-West- Mongoliö is gedood. Do heer Jaspers word te Geldrop geboren. Hy deed zyn studiën op het klein Seminarie te St.-Michiels-Gestel en werd priester gewyd op hot groot Seminarie te Haren. Na in Scheut zyn noviciaat voltrok ken te hebben, vertrok hy in Sept. 1898 naar de missie van Zuid-West-Mongohö. Met mgr. Hamer, bisschop van dit vica riaat, is de heer Jaspers do tweede onzer landgenooten, die vielen door de handen dor Boxers. Omtrent den marteldood, dien detihinoezen mgr. Hamer deden ondergaan, deelt de heer W. J. Oudendyk, consulair ambtenaar aan Hr. Ms. gezantschap te Peking, het volgonde mede: In West-Mongolië werd bisschop Hamer op wreedaardige wyze ter dood gebracht. Nadat men hem handen en voeten had afgehakt, begoot men hom met olie, om hem daarna levend te verbranden. Door de H. IJ. S.-M. Is gisteren aan besteed het maken van een gedeelte van den onderbouw voor de nieuwe spoorwegbrug over het Noordzeekanaal te Yolzen, voor rekening van den Staat. Raming 412,000. .Van de vier inschryvers was J. M. Van Hathum te Beverwyk de laagste, voor ƒ393,000. De Mecklenburgsche regent heeft den referendaris von Engel tot Kamerjonker be- fioemd en aan hertog Hendrik toegevoegd, om dezen naar ons land te vergezellen. Hertog Hendrik heeft eenige dagen in Eisenach doorgebracht, waar hy een bezoek bracht aan den Erfgroothertog van Saksen* Weimar. De heer W. Neelmeyer, door wyien Z. M. KoniDg Willem Hl aangesteld tot bouwkundig opzichter op het Palels Het Loo, thans werk zaam op het bureau der Intendance van de Koninklyke Paleizen te 's-Gravenhage, heeft gisteren zynSö-jarig jubild onder veel biyken van belangstelling en waardeering herdacht. Blykens by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. üottieljevaartuïg „Assahan", onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse F. E. baron Mulert, 24 dezer van Rotterdam vertrokken, ter aanvaar ding van de reis naar Nederlandsch-Indië, en is doze bodem 25 dezer Dungeness gepasseerd Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein", onder bevel van den kapitein ter zee J. H. M. Jansen, is 26 dezer te Weihaiwei aangekomen. By den commandant bestond het voornemen den volgenden dag weder te vertrekken. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer Bart van Hove tot hoogleeraar aan de Ryksacademie van Beeldende Kunsten, te Amsterdam, is be noemd tot directeur der Kuust-Nyverheid- Teekenschool Quellinus, de heer C. W. Nyhoff, architect, tot dusverre leeraar aan genoemde school. Een door mevrouw Waszklewicz nog maals door bemiddeling van Frédéric Passy uit Parfis voor de Boerenvrouwen en -kinde ren ontvangen gift van 600 fr. wordt evenals de vroegere gestort in het fonds, waarvoor dr. Van Broekhuizen lezingen en predikbeurten houdt, waarmede deze voor dit doel reeds 3000 inde. Uit Schiedam ontving mevr. W. aanvraag voor 1000 aandeelen in de op te richten Hypotheekbank voor Zuid-Afrika. Naar de „Arnhemsche Courant" mee deelt, heeft president Kruger baron Sweerts de Landas Wyborgh, gezagvoerder van de „Gelderland", aldus schrifteiyk voor de gast- yryheid aan boord bedankt: „Veroorloof my, vóór ik Hr. Ms. „Gelderland" verlaat, UEd. myn innigen en waren dank toe te brengen voor al hetgeen gy voor my hebt gedaan gedurende mijn reis van Lorenqo- Marquez naar hier. Ik kan geen woorden vinden om myn appreciatie en waardeering uit te drukken voor uw vriendeiykheid, my betoond, en wensch UEd. verder alle gezondheid toe, voorspoed en welvaart—ook Gods besten zegen. Ook ben ik zoo vry UEd. myn stoel, in gebruik geweest gedurendo myn reis naar hier, aan te bieden als een aangename herin nering van ons over do dertig dagen samenzyn op den grooton Oceaan." Het stoomschip „Flensburg," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 26 November te Marseille; de „Kaiser," (thuisreis) passeerde 25 Nov. Aden; de „Statendam" arriveerde 26 Nov. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Koning Willem II", van Batavia naar Am sterdam," passeerde 26 Nov. kaap Roca; de „Malang" vertrok 26 Nov. van Batavia naar Rotterdam; de „Oengaran," van Rotterdam naar Java, vertrok 26 Nov. van Perim. Haarlemmermeer. Zaterdagmiddag, om streeks 3 uren, had te Hoofddorp een ernstig ongeluk plaats. Do winkelier T. Van dor Vlugt, wonende aan den IJweg, reed in het Hoofddorp met zyn wagen op den Kruisweg, toen plotseling het paard voor een hoop siyk, dio door vriendelyke handen op het midden van den weg was aangebracht, opzy sprong en op hol sloeg. Do voor den binnenweg staande lantaarnpaal werd zoodanig aangereden, dat deze doormidden brak, waardoor ook de lan taarn op den wog in stukken viel. v. d. V. werd hierdoor van den wagen gosliDgerd, doch bleef met zyn jas aan het spatscherm haken, ten govolge waarvan hy door het verder voorthollen van hot paard eenige meters werd meegesleept en ernstige verwondingen aan hoofd on handen bekwam. Nadat Dr. Nanninge te Hoofddorp hulp had verleend, werd v. d. V. mot een ander rytuig naar zyn woning ge bracht. Zyn toestand is bevredigend. Omtrent den tooatand der wegen in deze gemeente kan worden medegedeeld, dat deze zeer voel te wenschon overlaat. Vooral in het Hoofddorp zyn ze weder zoo goed als onbegaanbaar, aan welk ongerief toch wel, byv. door hardmaken of begrindon, kan worden te gemoet gekomen. Hot zou dan ook aanbeveling verdienen, indien door het polderbestuur hierin spoedig werd voorzien. Naar men verneemt, is reods by veel landbouwers in doze gemeente onder hun vee het mond- en klauwzeer geweken, doch worden nog steeds gevallen dier besmetto- lyke veeziekte geconstateerd. Gevallen van vlekziekte onder de varkens hebben zich in den laatsten tyd byna niet voorgedaan. Hazerswoude. Hoewel onze nieuwbenoemde burgemeester, mr. C. S. Van Dobben de Bruyn, voor de hem aangeboden eerowacht van ruiters, op den dag zyner installatie, in een zeer waardeerend schryven aan den voorzitter der Wilhelmina-vereeniging, op beleefde wyze heeft bedankt, ook met het oog op de in aantocht zynde feesteiykheden by gelegenheid van hot huwelyk van H. M. de Koningin, late niemand zich weerhouden om op dien voor de ge meente zoo gewichtigen Woensdag de nationale vlag te ontplooien. De eerste uitvoering in dit seizoen van de vereeniging „Nut en Genoegen", die a.s. Don derdagavond zal plaats hebben, belooft heel wat. Het programma bevat een serie van uitgelezen nummers. We noemen slechts het blijspel: „Daar is Mynheer 1" en het stukjo, zoo ryk aan afwisseling: „Hoe is de wind?" De heer J. C. Van der Styien, die weder voor die ge legenheid opzetteiyk uit R-otterdam overkomt, zal mede eenige nummers ten beste geven. Voor goede muziek is gezorgd. Leiderdorp. Tot notabel dor Ned.-Herv. Gemeente alhier is benoemd de heer G. Heykoop. Noordwyk-ann-Zco. Jl. Zondag werd het vernieuwde kerkgebouw der Ned.-Herv. Gem. alhier in gebruik genomen. Was dit gobouw aanmerkelyk vergroot, thans was het byna te klein: de meeste gangpaden moesten nog met stoelen worden aangevuld. Ds. J. J. Van Walsem hi6ld de inwydingsrede naar aanleiding van Salomo's gebed, na de voltooiing van don tempel: „Dat uw oogen open zyn, nacht en dag, oyer dit huis." (1 Kon. VIII 29). Daarna sprak ZEw. een woord van dank bare hulde aan de nagedachtenis van den overleden ambachtsheer, graaf Van Limburg Stirum Noordwyk, die door milde schenkingen den herbouw mogelyk gemaakt had. Achtereenvolgens werd nu het woord gericht tot den burgemeester, tot mej. Carp, wier tegenwoordigheid hom de overleden mevr. Hoog herinnerde, ds. Niorstrasz, president van het classicaal koikbestuur, ouderlingen, diakonen en kerkvoogden, den bouwmeester, den aannemer on do werklieden, den schenker van een nieuwen Bybel, hom, die tydons den horbouw zyn ruime schuur als tydeiyk ver- eenigingsgebouw boschikbaar stelde, en hen, die belangloos de grondverplaatsing vóór den herbouw op zich namen. Ds. Nierstrasz, van Leiderdorp, spoordo ver volgens de Gemeente aan tot dankbaarheid, vooral jegens haar leeraar, tot wien hy ook afzonderlyk het woord richtte en hom zegen op zyn werk in do gemeente toeweuschte. Een opgegeven gezang, gedoelteiyk staande door de gonleente gezongen, en de zegenbede door den laatsten sprekor, besloten deze plechtigheid. D3. Van Wyngaarden, van Katwyk-aan-Zoe, die mede beloofd had te zullen spreken, was door ziekte verhinderd ovor te komen. Noordwyk. Tegen a. s. Woensdag-avond, te 8 uren, is een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente uitgeschreven. De agenda bevat, buiten het gowono nummer, Ingekomon stukkon, niets ter behandeling dan de gemeonte-begrooting voor 1901. Oegstgeest. Ook in deze gemeente heeft zich een eub-commisslo gevormd voor de aanbieding van een nationaal geschenk aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haar huwelyk. Voorzitter dor commissie is de heer J. G. M. Van Griethuysen, burgemeester dezer ge meente; secretaris de heor P. W. De Jong en penningmeester de heer G. Lubbe. In do week van 3 8 December a. s. zal langs do douren der ingezetenen een schaal- collocte worden gehouden. Sassonheiin. Een niet allodaagsch schouw* spel kregen de inwoners dezer dagen te zien. Ongeveer te zeven uren hield voor het logement „Hot bruine paard" een verhuiswagen stil. Deze wagen diende op dat oogenblik niet tot goederenvervoer, doch was ingericht als huis kamer voor eenige Leidscho studenten. Do meubelen bestonden uit een tafel, een kachel, eon piano en eenige stoelen. Het gehool werd door kaarsen verlicht. Warmond. De Warmondsche IJsclub zal a. 8. Donderdag-avond haar gewone jaarlyksche algemeene vergadering houden in het café „De stad Rome". Zegwaard-Zoeterniccr. Namen3 de anti- rev. kiesvereeniging „Nederland en Oianje" alhier zal op Vrydag 30 Nov. a. s., des avonds te 7 uren, in de zaal van den heer E. Ooms in een openbare vergadering optreden mr. H. W. Hovy, van 's-Gravinhage, met het onderwerp: „Samenwerking van Christelijke partyen." Er zal gelegenheid tot debat ge geven v/orden. Do HensclieL's. Zoo ik my niet vergis, is het gisteravond de eerste maal geweest, dat hot echtpaar Georg en Lillian Henschel hier is opgetreden, en, aangezien het min of meer bekend is, dat het ook de laatste kans is geweest deze ryk begaafde kunstenaars te hooren, had men mogen verwachten, dat het gisteravond geheel vol was geloopen. Wellicht is do late aan kondiging, waardoor velen misschien reeds over hun tyd hadden beschikt, en waardoor anderen zich reeds in andere steden hadden te goed gedaan, oorzaak geweest, dat er nog een aantal beschikbare plaatsen in den Schouw burg onbezet zyn gebleven. Het was geen ongelukkig denkbeeld den Schouwburg den dienst van concertzaal te doen vervullen; of de acustiek er overal even goed is, zou ik niet durven zeggen, maar in het parterre was zy het wel. Buitendien zou de kleine concertzaal, die trouwens acustisch zeker te wenschen overlaat, niet allen hebben kunnen herbergen, en men behoede ons voor den foyer 1 De Henschels houden er een ge zellige manier van voordragen op na, juist alsof zy in den huiselyken kring verkeerden, en dit prettig effect zou geheel to loor zyn gegaan, Indien zy hadden moeten optreden op een kaal podium in stede van op een tot kamer ingericht tooneel. Nu daarentegen was de omgeving in overeenstemming met hun geheele zyn. Verder onderscheidt een uitvoering In administratie by de Schouwburg-commissie zich nog hierdoor van een, die in beheer is by den een of anderen muziekhandel, dat alle musici en musiciennes van beroep nu een prachtige gelegenheid hebben gehad te toonen, hoeveel zU om ware kunst geven, door byna allen weg te blyven, nu or geen vry kaartje voor hen op overschoot I Naar ik my heb laten vertellen, is deze do laatste concertreis, die de Henschels maken. Georg is thans vyftig jaar, m. a. w. is als zanger een grysaard, terwijl zyn vrouw, dio thans veertig jaren telt, nog wel eenige jaren mede zou kunnen, maar toch ook de waro frischheid van geluid begint te verliezen. Te midden van hun zegepralen, nog door iedereen bewonderd en door iedereen betreurd, trekken zy zich terug op een villa in Schotland, om daar hun verder leven aan den huiselyken haard te sly ten. Van beiden is de man de figuur van de meeste beteekenis, want behalve oratorium- en liedzanger is hy een bekwaam dirigent, eon uitstekend pianist en oindeiyk nog oen componist van grooto beteekenis. Ook als zangleeraar hy was als zoodanig te Londen werkzaam heeft hy oen grooten roep, en, dat die roep waariyk geen onverdiende is, daarvan heeft een zyner beste leerlingen, zyn oigen vrouw, onB gisteravond het sprekend of lievor het zingend bewys gelovord. Wat is het nu eigeniyk, dat in den zang der Henschels zoozeer onze bowondering wekt, dat hot publiek, het moge meer of minder muzikaal belezen zyn, tot zulk een geestdrift brengt? Zeker niet do buitengewone klank schoonheid der stemmen. De zangeres hooft nog altyd hetzelfde heldere, krachtigo, gemak kelijk aansprekende geluid, maar do ware volheid begint te ontbreken, terwyi do zanger althans vóór do pauze den indruk maakte gohèol op te zyn. Na dien kwam hy los en toonde, dat zyn stem zich veel beter bewaard heoft, dan men eerst zou vermoeden, maar toch ook by hem zyn het nu niet juist de buitengewone stemmiddelen, die onze bewon dering gaando maken. Het is hot voorname, het fijn gevoelde, het door en door boschaafdo, het innig muzikale van hun vooi dracht. Een enkele blik op beider gelaat is voldoende om te zien, hoe zy zei ven geheel in de voorgedragon muziek inleven, dat zy zeiven misschien nog moer genieten van het voortbrengen dan wy van het aan- hooren. Al ware de geheele zaal ledig geweest en was geen enkele toejuiching hun te beurt gevallen, ik goloof, dat Georg dan met dezelfde uitdrukking van opgologenheid voor het klavier had gezeten en dat Lillian or by had staan zingen met dezelfdo opgewektheid. Welk soort van muziek ook gezongen moest worden, in alles toonde mevr. Henschel zich volkomen meesteres. Volkomon de techniek beheerschende en aan technische moeiiykheden was er zoo watl wist zy zich geheel aan do voordracht te wyden, en, onverschillig in welk register zy zich bewoog, of het Duitsch, Fransch, Engelsch of Italiaansch was, dat zy te zingen had, steeds kwam elk toontje even volkomen tot zyn recht, nooit miste ook maar een enkol gezongen woord iet8 aan uitdrukking. Liederen van Beethoven, Mendelssohn, Bizet, Widor, Massenet en van haar eigen man, een ballade van Löwe, de sopraan-partyen van de duetten uit „Giulis Cesare", een dor 38 nooit meer gegeven opera's van Handel, „Mignon" en „Don Pasquale", een weinig bekende opera van Donnizotti, en al3 toegift „Der Nussbaum" van Schumann. Ziehier een programma van de grootst mogeiyke veel- zydigheid, maar dat nergens deed biyken, waar eigeniyk de kracht dor zangeres zit: alles was volmaakt! Het is echter de voor dracht van het overschoone lied „AufFlügeln des Gesanges", dat my persoonlyk het meest gepakt heeft, dat my nog het langst in de ooren zal blyven klinken. De heer Henschel zong do baspartyen in de genoemde duo's en verdor nog een groot aantal liederen en balladen op zoo treffende wyze, dat onze bewondering voor zyn zang ons byna over het hoofd zou doen zien, wat hy als pianist wrochtte: Zyn begeleidingen, alle uit het hoofd, waren in één woord ideaal. Gedeelteiyk misschien om zich te sparen, ge- deeltelyk misschien omdat hy de voordracht der liederen uit „Die Winterreise" geheel wilde houden in den verkleumenden onher- bergzameu styi, waarin Schubert dezen cyclus heeft geschreven, was de zanger zeer sober in het gebruik zyner stemmiddelen en liet hy my, ondanks de bewondering voor het fijne van zyn voordracht, toch vóór de pauze min of moer koud. Toen hy echter na een matig lied van Liszt, wat herinnerde aan Schubert's „Der Doppelgünger", in balladen van Schumann en Brahms zich meer had gegeven, toen hy hierna zyn eigen „Trompeter- Liedern" had gezongen met een geestdrift, die aanstekeiyk op de hoorders werkte, toen bracht hy hen in ware verrukking door de geestige, fijn gerhythmeerde voordracht van „Das Wandern", het eerste der „Müller-lieder" van Schubert, dat, aldus gezongen, een open baring voor ons was. Over de zeer groote beteekenis van Henschel als fieder-componist behoef ik niet uit te weiden: Iedereen heeft het zelf kunnen proe ven. Onder veel schoons vond ik voor my vooral „Die Bommernacht" een juweeltje. Het is de laatste maal geweest: wy zullen het edele echtpaar nimmer wederzien, maar zy zullen in J onze herinnering blyven voort-| leven. Nog jarenlang, als wy anderen hooren,' op zichzelven groot in hun soort, zal ons de opmerking ontglippen: het was mooi, maar het waren toch niet de Henschel's. Zoo mach tig is deze eorsto en eenige indruk goweest. D. G. TJIt do „Staatscourant". Kon. beslaiten. Aan de tweede-klerken bij het bureaa voor den industrieelen eigendom, J. De Zwaan en J. G. Ph. Vogler, verleend de ti tulaire rang van eersten-klerk. De ministers van justitie, marine en koloniën verlecnen deze week geen audiëntie. Practische examens van apotheker. Do minister van binnonlandsche zaken brengt in do ,Sts.-Ct." ter kennis van belanghebbenden, dat de coraniissiën, in 1900/1901 belast met het af nemen van de practische examens van apotheker, zullen zitting houden: te Leiden, op 10 December e. k.; te Utrecht, op 8 December e. k.; te Gro ningen, op 10 December e. k.; te Amsterdam, op 6 December e. k en volgende dagen. Gemengd Nieuw»» Wy vestigen de aandacht op achter staande advertentie, welke volgens de Leidsche gymnastiek- en schermvereenigiDg „Sparta" Zaterdag 8 Dec. a. s. oen uitvoering hoopt te geven in do groote zaal der Stadszaal. Na al het goede, dat „Sparta" op het gebied van schermen en gymnastiek steeds heeft te aanschouwen gegeven, twyfolon wy niet of deze uitvoering zal, evenals haar voorgangsters, met het gewenschto succes bekroond worden. Naar men verneemt, is de vroogore leerlooiery aan den Marendyk, indortyd eigen dom van den heer Van der Meer, thans aan-1 gekocht door de firma P. L. Huppertz Co., wier schoenenfabriek (in huur van den heer Van Koolbergen) aan den Hoerenweg verleden v/eek door brand is geteisterd geworden. Be doelde gebouwen aan den Marendyk zouden nu tot schoenenfabriek worden Ingericht. Alhier is door de politie heden- morgen vroeg op den Rynsburgerweg aange houden een -jarige Haagsche knaap, die gisteren na oen berisping van zyn onöorwyzer was weggeloopen en het te voet had gebracht tot Bennebroek; gisteravond is hy vervolgens in de richting naar Leiden gekomen (gedeelte- ïyk per tram), waarna hy door de politie werd opgemerkt. Hy ls naar do ouderlyko woning terugge* bracht. Voordat in de residentie bekend werd, dat do jongen te Leiden was gevonden, was de Haagsche politie van ochtend in de Bosch- en Hofvyvera naar den knaap dreggende. Hedennacht o m s t r e e k 8 halfé én had by het Station alhior een droevig ongeluk plaats. Toen werd nameiyk den wisselwachter B., dio bezig was met het rangeeren van waggons, door eon van Rotterdam in de richting naar Amsterdam etoomende enkele locomotief gegrepen. Den ongelukkige werd het hoofd van den romp gescheiden. Even later morkto men hot ongeval pas op, toen men een sein van hem verwachtte, dat natuuriyk niet kwam. Zyn ïyk is overgebracht naar het ïykenhuisje. De verongelukte laat een weduwe mot één kind achtor. Do r e c h t e r - c o m m I s s a r i s voor strafzaken by de rechtbank te 's-Gravenhage heoft de instructie heropend in de bekende moord te Berkel, gepleegd op een ouden man en zyn huishoudster aldaar. Te Woerden is de hoofdprijs in' do verloting der „"Wilhelmina-vereeniging",— een landauer mot twee paarden gevallen op No. 55010. Zondagavond om 11 uren werd iemand naar het politiebureel van het station te Haarlem gebracht, die uit den trein uit de richting Rotterdam tusschen den Zylweg en den Kinderhuissingel was gesprongen, omdat hy beweerde bang te zyn te zullen worden vermoord. Hy viel voorover op den grond en bezeerdo zich niet ernstig. Na zyn val was hy opgostaan en naar het station gegaan om met den trein woder naar Rotterdam te gaan. Dit word hem door den stationschef belet, die de hulp der politie inriep. Het bleek, dat de heer, die lste kl. reisde en sinds Vrydag in het „Amstelhotel" te Amsterdam logeorde, Diet wel by het hoofd is en vermoedeiyk aan vervolgingswaanzin ïydende. Gisterochtend werd hy naar Rotterdam overgebracht. In do gisteren vermelde zaak van de inbraak in de sigarenfabriek „Modjo": te Amsterdam werden eenige verdachte per- sonen gehoord, van wie vermoed wordt, dat' zy tot den gearresteerde in betrekking staan/ Het onderzoek heeft roods aan den dag gebracht, dat de handkar, waarop de brand-! kast geplaatst was, door vyf personen is vervoerd geworden. Die handkar is terugge- j vonden op de Mauritskade. Van een drietal, verdachten moet de schuld reeds vry wel vaststaan. Als een groote zeldzaamheid wordt uit Breda gemeld, dat aldaar iemandj in het bezit is van een nachtegaal, die tot eind September zyn heeriyk gezang heeft doen| hooren en nu sedert een paar dagen wederom zyn hooglied zingt. Voor kenners en lief hebbers van de vogelenwereld is het een zelden voorkomend geval ln de wintermaanden den nachtegaal te hooren. Bedoelde vogel zingt wildzang, is dus niet afgericht.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1