Bears van Amsterdam. t Do heer J. Herdtmaun, ingevolge kon* besluit van 30 'Juli 1900 benoemd tot consul der Nederlanden te Düsseldorf, is in die hoe danigheid door do Duitsche Regecring erkend en toegelaten. V De heer G. Key, te Rotterdam, heeft voor f 355,100 hot minst ingeschreven voor het maken van don bovenbouw, enz. voor een gebouw voor toegepaste natuurkunde op een terrein by de R.-K. begraafplaats te Delft, welk werk heden door het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland werd aanbesteed, f Te Nymegen overleed Zondagmorgen, na een ziekte van slechts enkele weken, de heer Johan Hendrik Goetz, in wien onze stad een harer meest bekende en geachte burgers verliest. J. H. Goetz werd den 27sten Mei 1814 te /s-Gravenhage geboren. Na de lessen gevolgd te hebben aan de Koninkiyko Muziekschool aldaar, waarvan hy o. a. met de heeren Verhulst en Broers een der eerste leerlingen was, vestigde de hoer Goetz zich in 1S39 te Nymegen als stads-zang- en muziekonder- wyzer, welke betrekking do overledone tot aan zy'n verscheiden met de grootste toewij ding vervulde. Hoezeer deze arboid werd op prys gestold door zyn vele vrienden en ver eerders, bleek nog in November 1899, toen bet 60-jarig jubileum feestelijk werd herdacht. Jot was ook by die gelegenheid, dat het ridderkruis in de Oranje-Nassau-orde aan den jubilaris werd uitgereikt Sedert 1S54 vervulde do heer Goetz de be- 'trekking van organist dor Waalsche kerk alhier; ook was hy onafgebroken de muziek- onderwyzer aan de Christeiyke school op den JHokkenberg, welker vole leerlingen en oud- Jeerlingen, over het geheelo land en daarbuiten verspreid, niet licht den altyd opgevrekten, typischon ouden heer Goetz zullen vergeten. De teraardebestelling zal plaats vinden op ie oude begraafplaats Woonsdag elf uren.' Het stoomschip „Ardjoeno" vertrok 23 Nov. van Padang naar Rotterdam; de „Prins Frederik Hendrik" arriveerdo 24 Nov. van West-Indië te Amstordam; de „Gedé", van Rotterdam naar Java, arriveerde 24 Nov. te Padang; de „Sindoro", van Rotterdam naar Java, passeerde 24 Nov. Oitavos; de „Timor" arriveerde 24 Nov. van Batavia te IJmuiden; do „Admiral" (thuisreis) arriveerde 24 Nov. te Napels; de „Koning "Willem II", van Batavia naar Arasterdam, passeerde 25 Nov. Gibraltar; de „Prinses Amalia", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 25 November te Southampton. Bodegraven* Alhier heeft zich een com missie geconstitueerd, daartoe bysengeroepen door den burgemeester, om giften in to zamelen voor het nationaal geschenk, ter gelegenheid van hot huwelyk van onze Koningin. Als voorzitter, secretaris en pen ningmeester zyn successievelijk benoemd do heeren H. Le Coultre, J. A. Van Ghcsel Grotho en J. Van Andel. Buiton de kom onzer gemeente schijnt het thans niet meer zoo veilig te zyn als vroeger. In den laatsten tyd worden, *s avonds op den weg tusschen Bodegraven en Zwarn- merdam, nogal eens personen aangerand. Ook op den Goudschen weg hebben een paar aan randingen plaats gehad. Oegstgcest. Te Leiden is plotseling over leden de heer L. E. Nieuwenhuizen, president- kerkvoogd der Ned.-Herv. Kerk alhier en tot 1896 gedurendo eenige jaren lid van den raad dezer gemeente. Hoewel door de annexatie ingezeton van Leiden geworden, behield hy do grootsto be langstelling in deze gemeente en haar inge zetenen, zooals hy o. a. ook nog dit jaar toonde door de schenking van een kostbaar klokje voor de raadzaal in het nieuwe gemeentehuis. De kerkelyke gemeente verliest in hem een harer steunpilaren en by de vele ingezetenen, die zyn heengaan betreuren, zal hy in waar- deerend aandenken blijven. Do begrafenis zal alhier plaats hobbon a. 8. Dinsdag, 's middags te twaalf uren. Wassenaar. Zooals we voor eenigen tyd roods bericht hebben was 't gisteren, 25 Novem ber, de dag, waarop do heer E. Terheyden 25 jaren geleden tot lid van den Raad werd gekozen. - Het was to verwachten, dat, voor een alge meen geacht man, als do jubilaris is, deze dag niet onopgemerkt voorby zou gaan. Reeds vroeg wapperde van het Raadhuis do vlag. Omstreeks twaalf uren vereenigden zich byna alle leden van den Raad in de raadzaal alleen baron Van Brienen en baron Van' Pallandt waren afwezig. Een oogenblik later trad de jubilaris binnen en werd door de aanwezige loden hartelyk welkom geheeten. De Voorzitter, do burge meester, nam alsnu het woord en sprak: „Geachte heer Terheyden 1 Heden voor 25 jaar werdt ge gekozen tot lid van den Raad. Ge hebt in die reeks van jaron altyd het vertrouwen uwer medeburgers genoton en mocht steeds uw zetel hier blyven innemen. Steeds zyt ge getrouw en pal op uw post gebleven, 6teeds hebt ge do belangen dor gemeento behartigd. Geen moeite is u to veel geweest om do belangen der gemeente- naren voor te staan. "Wat go geweest zyt als ingozeteno is algemeen bekend. Ik herinner er alleen aan, wat ge in de eerste plaats gedaan hebt voor de armen dor gemeente. Ge waart een arm vader in den besten zin van hot woord. Uw medeleden hebben gemeend dezon dag niet onopgemerkt voorby te mogen.laten gaan. "Wo weDschon U een blijvende herinne ring aan te bieden en we doen dit niet alleen als vrienden, maar als vertegenwoordigers der gemeente, overtuigd, dat uw werkzaamheid steeds gewaardeerd is goworden. Aanvaard dan deze geschenken, we hopen, dat ze een lichtpunt mogen zyn voor U, die zoo droevige verliezen geleden hebt. Nogmaals, aanvaard doze geschonken. We wenschen, dat ge nog lange jaren uw zetol moogt innomen." Diep geroerd dankte do jubilaris zyn mede leden voor de eer, hem dezen dag bewezen. Als oudste raadslid meende de heer Grevers d«n jubilaris ook te moeten compllmenleeren. Hy herinnerde er aan, hoe het éénmaal gebeurd was, dat de jubilaris in den Raad vóér zaak gestemd had, hoewel hy er bepa i tegen was. Hy meende, dat z ij n fltoii u.'j één i ge stem, de zaak toch niet tegenhouden kon en daarom had hy ook maar voorgestemd. Spreker wees er op, dat die daad den jubilaris stoeds berouwd had. Treffend was het te zien, hoe de heer Terheyden den spreker in de redo viel en nogmaals zyn leodwezen betuigde over die daad. Nooit meer heeft hy tegen zyn over tuiging in gestemd en nimmer meer zal hy zoo iets doen. Nadat de eerewyn aangeboden was, bleven de leden nog eenigen tyd op de raadzaal te zamen. De geschenken bestonden in: lo. een fraai album vol gezichten uit onze gemeente; (do photographieèn zyn vervaardigd door den heer J. Eggink); 2o. een prachtigen fauteuil van dof notenhout. In den rug van don fauteuil zyn geborduurd het wapen der ge- moente en de jaartallen 1S751900. Het fraaie stuk is vervaardigd in do atoiiors van den heer Formin, te 's-Gravenhage. Ter verduidelijking van de rede des voor- zittois zy alleen vormold, dat do jubilaris in dit jaar liet ongeluk had zyn vrouw en z(jn moeder to verliezen, onder wolk verlies hy zwaar gobukt gaat, en dat hy sinds 31 jaron lid is van het ll.-K, armbestuur. 20 November 1900. -"v Vor. Koero pCt koers. beden. Ned. Ctrt. Nat. Schuld .17* 76? u 767* Obligationi> 90 907* Uongorjjc, Leon, in Zilver 18S9 47* 83!f 837» Oosten., Rente in Tap. MotNov. 82 81 if Jan.'Jnli 5 81X 81 Po-i„ 0. B. 185381 met Tiokot 3 23»* 237* dito dito 183833 34 X dito dito 1S904 28:i« dito dito Tabaktjlconing. C6 95 Uiuland Einn nL 189-1 1 60'* 607* 1SS) lib. 625 4 75 747* 1SC7 0, 100 4 100'f 10034 1SS0 Rb. G25,2Jc ooric Cand. 4 96 95Y r t> Eiuibsio )ö31 Rb. CZJ 4 96 98 Spanje, Obl. l'-rp. Sobnld 4 6öi*4 657* Tnrtijo ÜbL Goprivil 4 91.'a gecoavertoordo acrio D. 221b 21!% e. 24 ?b Mexico, Binn. A float are 2o eer. 5 39?* 39 Draziliü, 18894 61 if funding Looning 1898 5 84 Y 84'f Columbia 100—500 1 133» 13?* Vonezuola, ObL 1881 100 4 30! fa 39% ,W0 4 239i 29?* Pornv. Corp. Obl0 69ii 69 ?f Cert. v. prof. Aaad. 13if 13% li&lic, Obl. Zuid-ltal. Spoor 3 6SH' 6SJ* Spw.lcoiul6S7'S9ecr. A-E 3 64 if 547* Portugal, Beira Boixa 3 62'f 625* Uualand, Qfcl. AVlodik. 1896/98 4 94 B Rjao&n-Ur. R. C25 4 04Y' 1883 4 97'ia 1890 1 97'3 AauiL N. Air. IIand-;lBV«rccnig. 101 102 Cnlt, Mij. Voratonland. 59'f Kon. Potrolocmlronnan 298 298 Dordtachc Polrolcum 120 if 13-3 Gewon Aand. SchibaiofT 145'* Aand. Sumatra Palcmbaog. 72s» 727* 146 1477* bed. llandol-MQ. ltcacontro 15IJf 161Y' K. W. Pac. IXyp.-U. Scbuldbr. 83! s lucomobonds Maxwell 8!i Priorlicn Bonds Mas wall Aand. 11 oil. IJ eren Spoorweg 110Y' 109 Mij. lot Espl. v.Stoatspw. llOVf OIL Nol. Contr. Sp. /1000 Y 8 847* 85 daad. N* Zuid-AXx. Spoor Q 1637* 165 Obl. 1S99 4 83 87Y' Obl. Boxtol-Wezol 180730 goot. G9lf Aanil. Amcrikaanscho Vaart 108 1077* lloltord. Lloyd 1227* 123 Amerika, Aand. A'-chiooa Topaka 35 Ja a 39% 8ti» 82 0,1'6. 100 100 A.li.t 85 86!* Clcvcl.-Akron afgest A, 23>f B Aand. Uouv. Rio Grande 23% 24 f Flor. Clr. Si Ponina 137* 137* St. Louis San l'r.gow. A. 167* 17?* 2cpr.A. 44J* 45?fa f Aand. Misa. Kausac i'o.-.aa 12 127* Obl. lebyp. 911* 917, T 2o 4 69 69 Erio Spoor Aand. 137* 13?* B 2« pref. A. 20 Jf 20'* Ontario U Western Aand, 24** 247* NorL Weat. 0. v. Aand. 42% 42Y f South. Pac. C.Ccw. Aand, 3976 409f ,4 pCt. Goudl. 817* 817* Union I'ac. C'crt. v. Aaud, 717* 727* Aand. 81 80 \Y. N.-Y. éc P.afg. C'.t. A. 157* »6un" mor tg. b. 93 if - Inoomcb. 31 Wabaab Sp. 0. v. prof. A. 227* 217* Kansas City Sh. llw. Cy. A 13 137* Pref. Aand. 377* 377* lo llyp. ObL .8 677* 67'* Oongarije, Thoias-Lotcn. 4 116?f 116!* Turkije, Spoorw.-Lo^a3 26 Spanje, Madrid-Loton3 277* 28 Asahtn Tab. nieuwe Aand. 123.7* Fr. Doli Tabak MIJ. Aand. 40 407* Doli-Cultnur-Maatoohappi) 81 80 Core, v. Aand. AxondLburg. 628 A&ndoelon Sonombah 379 382 Anndtalen Rotterdam- D<di. 220 222 Ch. Ohio 36».'. OoslonrUk, Paplor f 20.05 dito Zilver 20.95 Franscho f Dlvorso Pyksmark f Russen Zilveren lloobols/T.25 dito la Gouden Roebels f 1.S9J* Prolongatie 4 pCt. Uit <lo „Staat«»eortraut". Kon. besluiten. Benoemd tot hoogleeraar in do geneeskunde aan do Rijksuniversiteit le Groningen, om onderwijs te geven in de geneeskunde, dr. K. F. Wenckebach, geneesheer te Utrecht. Eervol ontheven met 1 Januari van het tegen woordig beheer A. Zomers, directeur van het tele graafkantoor te Delft. Met ingaDg van 1 Febr. 1901, W. Nooitgedacht, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schipper op ccn der directievaartuigen van den Rijkswater staat. Do minister van justitie verleent a. s. Woens dag geen audiünlio. President Kruger ie Parijs. Geiyk nader wordt gomeld, strekt het tele gram, door Haro Majesteit de Koningin gezonden aan president Kruger to Marseille, inderdaad als antwoord cp con tologram, door den Presi dent by zyn aankomst te Marseille aan de Koningin gericht en luidende in zyn geheel als volgt: „Door Gods bescherming onder de goedo zorgen van don commandant, de officieren en manschappon Uwer 'Majesteits kruiser „Gelderland" behouden en in wolstand te Marseille aangekomen, gevoel ik my gedron gen by het verlaten van dien oorlogsbodem, in afwachting, dat ik het voorrecht moge hebben zulks persooniyk te doen, Uwe Majes teit myn oprechten dank te betuigen voor het bewys van Hare welwillende gevoelens, my gegeven door het ter beschikking stellen van don kruiser aGelderland." Kbugrb." - Yan de Zatordag uit Parys in den namiddag en in den avond ontvangen telegrammen luidt de hoofdzakolyko inhoud als volgt: Langs den goheelen weg, dion de President van het station Lyon tot aan „Hotel Scribo" aflegde, werd inderdaad geen enkele wanklank gehooid. Aan genoemd Hotel was uitwondig goon noemenswaardige versiering aangobracht. Alleen uit het raam van eon dor kamers, welke President Kruger in gebruik heeft, zyn twee groote Fransche vlaggen gestoken, en daartusschen bevindt zich do Transvaal- sclio vierkleur. Toen de President voor hot Hotel aankwam, bevonden zich de dames Eloff en Gutteman op liet balkon, met prinses Mathilde en den markies en de markiezin De Villeneuvo, geb. Bonaparte. Daar gedurendo den goheelen morgen aan het Hotel tal van bloemen bezorgd waren, bevond^ zich m de appartementen van den President een waro, uitgelezen bloemonschat. Ook toen Kruger zyn landauer verliet, bloots hoofds, had hy een bloemruiker in de hand. Do President werd by het binnentreden van zyn kamer in het Hotel ontvangen met het Transvaalscho volkslied, dat gezongen word door de kinderen van den heer Piorson, consul-generaal der Zuid Afrikaanscbe Repu bliek te Parys, wiens echtgonooto eveneens by het zingen harer kinderen tegenwoordig was. Dit was oen treffend oogenblik voor Oom Paul. Hy was dan ook diep geroerd en luisterde mot tranen in do oogen naar het gezang, waarvoor hy hartelyk bedankte. Het publiek, dat voor het Hotol opeen gepakt stond, riop herhaaldelijk om Kruger nog oons to zien. De grysaard wilde niet onvriendelijk, niet onbeleefd schynen en.... hy vertoonde zich woor op het balkon. Hij groette de hartstochtelijke menigto, dio zyn kleinzoon naast liem zag, wuivende mot do Transvaalsche vlag. Toen Kruger zich reeds geruimon tyd in hot Hotel teruggetrokken had, vervulden de juichkreten der menschen- massa nog steeds do luebt. Nog zy vermeld, dat de President in het Hotel namens de Nederlandscho vrouwen werd toegesprokon in het Nederlandsch door me vrouw Pierson, waarop do heer Kiuger eonigo woorden van dank uitte. Om kwai t over tweeón liet de heer Crozier, chef van liet protocol van de Republiek, zich by den heer Kruger aandionon. Deze, die was gaau ruston, stond op en was bereid hom te ontvangen. Crozier had in opdracht den hoer Kruger er van te verwittigen, dat de lieer Loubet, President der Franscho Republiek, hom op het Elyséo wonschto to ontvangen en wel des namiddags om vier uren. Terwjjl de manifestaties voor hot Hotel nog steeds voortduurden, kleedde Kruger zich voor het bezoek, stoeds van buiten af hoorende den hem geldendon kreet „Leve Kruger!" en den uitroep Ier eero zijner diop boproofde landgenooion„Leven de Boeren!" Togen vier uren dan begaf de President dor Zuid-Afrikaanscho Republiek zich naar hot Elysóe, naar de woning van den Piesident der Fransche Republiek dus. Hy begaf or zich hoen in een gala-rytuig van den lieer Loubot, met de heeren Crozier, in de uniform van luitenant-kolonel, en Meaux Saint-Marc. In het tweedo rjjtuig hadden plaats genomen dr. Leyds, de hoeren Van dor Hoe von on Van Hamel. Het eskorto werd govormd door eon eskadron van het tweede regiment kurassiors. Toen do President het schoone Elyséo bo- trad, werd hem militaire eer bewezen. Het onderhoud der beide Hoofden van Staat duurde tien minuten. De heer Loubet bracht, vergezeld van twee secretarissen, den héér Kruger om halfvyf zyn tegenbezoek. President Kruger heeft overigons Zatordag nog heolwat bezoeken moeten ontvangen. Zoo ontving hy na het bozoek van den chef van het protocol den heer Philippe Deschamps, die hom overhandigde een exemplaar van zyn werk, getiteld: „De Fransch-Russischo Allian tie". Om drie uren zag de President by zich prins Henri van Orleans. De afgevaardigde De Mahy gaf in het Hotol een in zeer verheven termen gostoldo rodo voering af. Nooit werd grootmoediger voor beeld gegeven heet liet daarin o. a. dan dat van den tegenstand der beide Zuid- Afrikaansche Republiekon. Hun zaak is in u vorpersoonlykt. De adel van uw zending gaat de grootheid van uw ziel niet te bovon. Ook werd den President overhandigd oen toespraak van den heer Georges Berry, voor zitter van de parlementaire groep der natio nale vordediging, die uit naam van honderd afgevaardigden sprak. Hy betuigde zyn be wondering voor den heldenmoed dor Boeren, aan wie oen onscrupuleus overweldiger de vryhoid trachtte te ontrooven. Verder was de toespraak een geestdriftige lofspraak op het Boerenvolk en wenscht de hoor Berry, dat president Kruger zijn land- gonooten de onafhankelykheid zal kunnen terugbrengen, die zy eischen. t*;- Tegen twaalf uren, zoo seindo men ons nog, kwam een troep van eon 400-tal jonge lui uit de Ruo du Quatro Septembro, BChreeu- wende: „Leve Kruger 1" en nog veel meer. De politie achtte het noodig deze luidruchtige manifestanton uit elkander to drljvon. Zl) zochten hun heil in de Rue Auber en op don Boulevard Hausmann. Nog een getelographeordo bijzonderheid: Toon do President zich op het balkon van het Hotel bevond, begonnen do paarden van een iandauor te steigeren. B\j het gedrang, dat daardoor ontstond, geraakto een kind onder den voet. Volgens een lator bericht heeft president Kruger 100 fr. ter hand doen stollen aan don politieagent, die de paardon van den landauer in bedwang hield. - - -» 'lytë* Op de toespraak van don chef van het pro tocol in naam van den heer Loubet antwoordde de "President in het 'Nederlandsch, hetgeen dadelyk door Prof. Van Hamel vertolkt werd „De President van de Zuid-Afrikaauscho Republiek zegt den President der Fransche Republiek en do Fransche Regeering dank voor haar ontvangst en verzoekt u aan dezen mjjnen dank over te brengen". (Langdurige toejuichingen.) President Kruger op het ÏLJjséc. Hieromtrent werden de volgende nadere byzondorheden geseind President Kruger bereikte het Elyséo over de groote boulevards, de Rue Royale, do Champs Elysées en de Avenue Marigny. Allerwegen werd hy warm toegejuicht. Voor het Elysóe stond een dichte menigte te wachten. Op hot voorplein werd door een bataljon infanterie met den kolonel aan het hoofd, het vaandol en do militaire muziek, de eer bewezen. De vaandeldrager salueerde voor den .President, de muziek speelde het Transvaalscho volks lied, de troepen presentoerden do geweren. Do heer Crozier en twee ordonnans-officieren geleidden Kruger in de vestibule, waar hy ontvangen word door twee secretarissen van den President dor Fransche Republiek, die hem weldra hot „Salon des Ambassadeurs" binnenleidden. Daar wachlto hem de heer Loubet met minister Delcassé. Zooals roods vermeld is en door oen later telegram bevestigd werd, duurde hot onderhoud tien minuton. Met hetzelfde ceromoniöol werd Kruger naar „Hotel Scribo" teruggebracht. Hy droeg over den schoudor een groene sjerp met rood boordsel en voorts het teeken van zyn waardigheid als President en het Kruis van hot Legioen van Eer. Terwijl Kruger den President bezocht, bleef do menigto voor zyn Hotol staan. Tijdens hot bezoek van haar grootvader aan Loubet bleven de dames Eloff en Gutte man op hot balkon voor haar kamer, totdat de President om 4 u. 20 m. het Hotel weer betrad. Byzondere politiemaatregelen waren genomen in den Faubourg Saint-Honoró, in de omge ving van het Engelscho legatie-hotel, dat geheel afgezonderd ligt. 20 rustbewaarders en 10 man der republikeinsche garde te paard vormden de wacht. Ook do heer Loubot werd, toon hy, geës corteerd door een eskadron kurassiers, aan Kruger's Hotel aankwam, warm toegejuicht. Loubet werd aan het Hotel ontvangon door de heeren Crozier, Leyds en Van der Hoeven, die hom en zyn gevolg geleidden naar de ontvangkamer van Kruger. Staande ontving doze do heeren. Hy ge leidde zelf don heer Loubet naar het groote, mot bloomen ryk getooide salon. Die bloemen trokken do byzondere opmerkzaamheid van den heer Loubot. Hy begroette zeer hartelyk president Kruger, die hem liet plaats nemen aan zyn rechterzyde. Toen verwijderden zich alle personen van het gevolg. Alleen professor Van Hamel, de tolk, bleef by do twee presidenten. Ook dit onderhoud, dat van zeer groote hartolykheid gotuigde, duurde sleclits tien minuten. Kruger deed Loubet uitgeleide tot aan de trap, waar zy afscheid van olkander namen. Toen do heer Loubet het hotel verliet, werd hy wederom toegejuicht door de menigto, die godureude hot bezoek niet had opgehouden Lo roepen: „Leve Kruger! Leve L«_ ibet!" Na het vertrek van den heer Loubet keerde Krugor naar zun vertrokken torug en ontving niemand meer. Dr. Leyds deelde aan verschillende ge meenteraadsleden mede, dat heden, Maandag, liet bureel van don gemeenteraad do boslissing zou vernemen omtrent het bezoek aan het stadhuis. Het buroel kwam kort daarop, maar werd mot ontvangen, zoodat het ontevreden vertrok. Do lioer Kruger was zeer vermoeid. Om halfzeven bood hy een diner aan aan zyn familieleden on zyn gevolg, behalve dr. Leyds en de vordore heeren van het gezantschap, die aanzaten aan het feestmaal, door den minister van buitenlanöscho zaken Delcassé aan prins George van Griekenland aangeboden. President Krugor zal heden en Dinsdag een» aantal deputaties ontvangen. De secretaris van het Zuid-Afrikaansche gezantschap verzekerde, dat waarschyniyk president Krugor slechts korten tyd in Frank- ryk zal blyven en regelrecht naar Nederland zal gaan, waar hy korten tyd zal vertoeven. Vorvolgens keert hy voor horstel van gezond heid naar het Zuiden van Frankryk torug. Het is onwaarschynlyk, dat de hoer Kruger zich in Belgiö zal ophouden. De avond van Zaterdag verliep rustig. Er waren op de boulevards wat meer wandelaars dan gewoonlyk. Groepjes jongelieden trokken, zingendo en roepende „Leven de Boeren", naar het hotel Scribo, waarom oen cordon agenten was opgesteld. Het rytuigverkeor behoofdo niet langer gestremd to worden. Er viel geen enkel vermeldenswaard incident voor. Men zong de „Marseillaise" en al juichte men do Boeren toe, niemand riepweg met de Engolschen. De houding van het volk bleef tot het laatst zeer bezonnen, zeer correct en zeer sympathiek, waardoor do indruk der betooging op het vastoland van Europa slechts winnen kan. Het bezoek aan het Elysée, hoe kort ook van duur, droeg dus, geiyk men gezien heeft, een volstrekt officieel karakter, waardoor het gehoele bozoek aan Parys oen zekere wyding krygt. Reods het eskadron republikeiusche garde, dat Kruger van het station naar het Hotel geleidde, maakte een eenigszins officieelen indruk en geleek veel meer op oen eorewacht dan op een maatregel van orde. Dat president Loubet zooveel spoed maakte om Kruger te ontvangen, enkele uren reeds na zyn aankomst, en dit bezoek een halfuur later oven officieel beantwoordde, is een door slaand bewys, dat de Fransche regoering de inlyvingsproclamatie van lord Roberts niet erkent, zelfs niet als voorloopige maatregel. Engeland, dat reeds een diepen indruk heeft gekregen van de huldigingen, zal ongetwijfeld onaangename commentaren maken op de houding van president Loubet. Dat beide byeenkomsten der presidenton kort, maar hartelijk waren, is een feit, dat even min van beteekenis is ontbloot. Bovendien de voorzorg om den officieelen stoet van president Kruger een omweg te doen nomen, ten einde niet voorby het Britsche gezantschap te rijden, versterkt, zy het dan ook onopzettelyk, nog het veelbeteekenend karakter van deze be zoeken. De „Courrier du Soil" merkt op, dat het incognito door president Kruger verbroken is, toen hy verzocht door president Loubot te worden ontvangen. Hem is dezelfdo eor bewezen als do koningen van Griekenland on Belgiö. Er worden echter geen vooraf gereod gemaakto toespraken gehouden door do presi denten; alles bepaalde zich tot wenschen en felicitaties zonder oonig staalkundig karakter. Ilot blad wenscht zich geluk met den voor- zichtigon geest, die geleid heeft tot een oplos sing, welke de openbare mooning tevreden stelde zonder do internationale gevoeligheid te kwetsen. Do particuliere correspondent van de Brus* selscho „Gazette" zegt, dat dr. Leyds onder handelt om een onderhoud to verkrijgen tusschen minister Delcassé on den heer Kruger. Onder voorbehoud wordt uit Parys mede gedeeld, dat het gerucht gaat, dat Chamberlain Zaterdagmiddag word gezien op den hoek van de Rue du Faubourg St.-Honoró, vlak by het Elysóe, toon president Kruger daar aankwam voor zyn bezoek aan piesident Loubet. Dit gerucht is waarschyniyk met juist. De heer Chamberlain zou reeds om twee uren des middags to Calais scheep gaan naar Dover. Aan de hoeken van do Avenue Victoria zyn strooken papier geplakt met den naam Avenue Krugor. Het gerucht gaat ook, dat waarschyniyk een vervolging zal worden ingesteld naar aan leiding van het incident Zatordag morgen in het station tusschen don profeet van politie en het nationalistisch raadslid Joussolin. Men vertelt te Parys, dat toon op het voorplein van het Elysóe het bataljonsvaandel den president der Zuid-Afiikaansche Republiek salueerde, do hoer Krugor zoo diep boog, dat zyn brillehuis uit zyn jaszak viel. Voordat iemand van het gevolg het huisje had kunnen oprapen, had de lieer Kruger zelf zich reeds gebukt en het op de oudo plaats geborgen. De Spaan8cho steden Valoncia, Benisa, Bayona, Sevilla on Carthagona, alsmede Bar celona, zonden aan president Krugor tele grammen van sympathie. Ook de vorst van Monaco zond aan Kruger een huidetelegram. Uit Brussel is Zatordag als gedelegeerde naar Parys vertrokken de hoer Roinhard, voorzitter van het Transvaal-comité te Brussel, om er by dr. Leyds op aan te dringen, dat president Kruger zich niet trachto te ont trekken aan do grootsche manifestatie, welke te Brussel op touw is gezet door hot comité. Een betuiging van sympathie, uitgaande van hetzelfde comité, is, met 25,000 handteeke- ningon voorzien, aan Kruger ter hand gesteld. Het comité ontving gisteren lelograpliisch bericht, dat de heer Reinhard een langdurig onderhoud heeft gehad met presidont Krugor. Er was echter nog niets beslist omtrent diens plannen na zyn vertrok uit Parys. Waarschyn iyk zou hy Woensdag of Donderdag vertrekken, Krugor zal zich niet in België ophouden, voordat hy een bezoek heeft gebracht aan Nederland; de datum van zyn bozoek aan Bolgiö zal later worden vastgesteld. Jean Carröre, de begaafde medewerker van de Parysche Matin", heeft thans uit Londen aan dat blad zyn indrukken geseind van de daar heerschende stemming over Kruger's reis door Frankryk. Op straat'merkte hy daarvan zoo goed als niets; alles ging zyn gewonon gang. Hy begaf zich daarom naar hot bureel van do „Times", waar hy mot den directeur Moberly Bell een langdurig onderhoud had,' dat hy zeer handig in do gewenschto richtingi wist te sturen. Geen woord van bitterheid of scherts over don oorwaardigen grysaard werd echter door Bell gesproken. Hot meest had hom getroffen de ontevredenheid der be volking van Marseille, toen Kruger, dien zfi wilde toejuichen, verzocht een paar uren op de reede te mogen vertoeven, omdat hy door het ruwe weer zoo vermoeid was. j Ook toen hy tegen den avond voor de bureelen der redactie aankwam en daar een' talrfike menigto bezig vond met het lezen der bulletins uit Marseille, welke ten opschrift droegen „Kruger's venijnige rede", hoorde hy zelfs geen onvertogen woord. Aan tafel in het Royal Hotel evenmin; men scheen Kruger's komst in Frankryk als de natuurlykste zaak ter wereld te beschouwen. ACAI>EMIENIEUWS» Leiden. Heden zyn alhier bevorderd: tot doctor in de geneeskunde de heer A. H. Oort, geboron te Harlingen, na verdediging van oen academisch proefschrift, getiteld: „Proeven met doorloopenden hersenarbeid ge nomen op schoolkinderen"; tot doctor in de rechtswetenschap, na het verdedigen van Stellingen, de heer A. B. Van der Laan, ge boren te Oldeberkoop. Geslaagd is voor het doctoraal-examen in do Nederlandsche letteren de heer C. H. Ebbinge Wubbon. INGEZONDEN. f/ - -"-V Ecu rectificatie. Y; f Mijnheer de Redacteur In Uw geacht blad kwam Zaterdag avond oon stukje voor, uit Het Centrum overgenomen, betreffende het in onzen Raad verhandelde omtrent min. loon en max. arbeidsduur. Ik stel er prys op, daarin althans één punt te rectificoeren. Het wordt toch voorgesteld, als zou mr. S. J. Fockema Audreae voor beide bepalingen gestemd hebben, nadat by door my van ongelyk overtuigd was. Waarheid is en het blykt zeer duidoiyk uit het stenograpbisch verslag - dat? genoemd Raadslid, nog vóór ik hot woord voerde, reeds verklaard had, niettegenstaande zyn bezwaren tegen max. arbeidsduur, voor beide bepalingen te zullen stemmen. U dankend voor de opname verblyf ik, M. de R., -- -xi - -*T-> Hoogachtond, t Leiden, uw Dw. Dr., 26 Nov. 1900. P- J- Aalbsrs* CORRESPONDENTIE. - Een paar inge zonden stukken moeten tot een volgen^ nommer blyven liggen.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2