Nader wordt gemeld dat gistermiddag om 12 uren van bier A. H. geboeid door de Rijksveldwachters Van Spanje en Nyboor en den gemeente-veldwachter Van Noort naar 's-Gravenhage is gebracht, als verdacht in den avond van 21 Nov. geschoten te hebben op den telegrambesteller van Noordwijk, op den weg tusschen Noordwijk en Noordwijker- hout. De verdachte liep als een held met de politie mede, allen die hem tegenkwamen groetende. Naar we vernemen, heeft ons fanfare corps „De Echo der Duinen", een afdeeling „tooneel" gevormd. De reeds bestaande tooneel- vereeniging „K. I. O. D." maakte plannen om te verhuizen naar het café „De Zwaan" en ten gevolge van een en ander kan het heel good zijn, dat de aanstaande winter gezelliger is, dan we er hier ooit oen hebben gehad. Ryusburg. De milicien-verlofganger F. v. Egmond is opgeroepen om op 15 December a. s. na-inspectie te maken ten huize van den Militie-commissaris, Rijn- en Schiekade No. 11S, te Leiden. Voorhout. De eerste algemeene vergadering der Voorhoutsche ysclub, den vorigen winter opgericht, zal piaats hebben op Donderdagavond om 7 uren in het stations-koffiehuis. Onder meer zullen worden aan de orde gesteld het jaarverslag en de rekening en verantwoor ding van den penningmeester. Voor belangstellenden ligt ter secretarie ter inzage het l6te suppletoir kohier van den Hoofdelyken Omslag tot een bedrag van ƒ27.006, alsmede de ontworpen keuren van den Roode- molenpoldor, den Berg-en-Daal-polder, don Beekpoider en den Mottigerpolder. Het mond- en klauwzeer is dan eindelijk weer geweken, nadat het vee van 8 veehouders in de gemeente en van 1 veehouder buiten de gemeente woonachtig, daardoor is aangetast geweest. Gelukkig is geen enkele koe of varken aan de ziekte gestorven. Zoeterwoude. Door den burgemeester dezer gemeente zijn de notabelen dezer gemeente uitgenoodigd ter vergadering op 29 dezer, des namiddags 2'/a uar, ten Raadhuize, tot vorming eener Sub-commissie voor de aanbieding van een Nationaal geschenk aan H. M. de Koningin, bi) gelegenheid van Hoog6tderzeiver Huwelijk. De dag der verkiezing van oen lid van den Raad dezer gemeente, vacature-G. P. v. Outeren, is bepaald op Donderdag 29 No vember e. k.; de eventueele stemming en herstemming op 11 en 20 December e. k. De candidatenlijst moet onderteekend zijn door minstens 8 kiezers. Uit <1© „Staatsoourunt". Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester van Hengeloo (O.) N. A. Tonckens, met gelijktijdige toekonning van eervol ontslag als burg. der gein. Staphorst; van Woensdrecht E. M. G. Moors, von DJ ostraten J. P. Visscber, secret, dier gem.; van Schiedam H. J. Versteeg, v&n Valkenburg dr. A. W. J. Ereas, van Giessen-Nieuwkerk U. H. D. Van Slype, secret, dier genu, van Krabbendyke J. N. Elenbaas, secret, dier gem. en van Borgor S. Key nders. Benoemd: tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Kijp c. a., D. De Fluiter, ontvanger dorzelfde middelen to Peize c. a.; tot id. te Grave c.a., J. P. Meyneke, boekhouder der 3de categorie ten kantore der voormelde middelen te Helder. Benoemd: bij het wapen der infanterie, tot lsten luitenant, de 2de luitenant J. J. Korndörfl'er, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Noder- iandsch-lndiö; bu het 1ste regiment, tot kapitein, de 1ste lui tenant H. B. Pothotr, van het b'ste regiment; bjj het 2de regiment, tot kapitein, de lste luite nant P. C. Hompe, adjudant bij bet 8ste regiment; tot laten luitenant, de 2de luitenant J. A. F. Froe- ling, van het korps; bij het 3de regiment, tot kapitein, de lste luite nant J. J. Van Pelleconi, van liet 7de regiment; bij het 4de regiment, tot kapitein, de lste laite- nant F. W. J. l>e Witt Huberts, van het 7de reg.; bij het 5de regiment, tot lsten luitenant, de 2de luitenants W. Froger en A. Van Willigen, beiden van het korps; bij het Cde regiment, tot kapitein, de lste luite nants F. L. J. Van de Pol, van den staf van het wapen, werkzaam bii de Kod. Mil. Academie, en K. De Hartogh, van hot 7de regiment; bij bet instrnctie-bataljon, lot lste luitenant, de 2de luitenant S. Heimei, van het corps; bij het wapen der artillerie, bij dcD staf van het wapen, tot kapitein, de lste luitenant L. A. Van Roijen, van dien staf, werkzaam bij de constructie- werkplaateen; tot kapitem-magazfin mees ter, de late luitenant-magazijnmeester J. Aaibers, van het magazijn te Wremokerechans; bij het lste regiment veld-artillerie, tot laten luitenant, de 2de luit. P. A. Van Leeuwen, van *et korps; bij het lsto regiment vesting-artillerio, tot kapi tein, de eerste luitenant H. E. Van Swinden Koup- mans, van het lste regiment veld-artillerie, en tot lsten luitenant, de 2de luits. B. L Dommere, K. E. Oudendijk en L. 'lielenius KruyLhoflf Czn., allen van het korps; bij het 2de regiment vesting-artillerie, tot kapi tein, de lste luitenants A. "W. Den Beer Poortu- gael, van bet 2de regiment veld-artillerie, en U. li. G. Schrassert Bert, van het 8de regiment vesting-artillerie; tot lsten luitenant, de 2dp luite nant H. R. Boeree, yan het korps; bij het 3do rogiment vesting-artillerie, tot lste luitenant, de 2de luitenant HarmseD, adjudant bij het korps; bij het 4de reg. vesting-artillerie, tot kapitein, de lete luitenants jhr. L. E. Ram, van het lston regiment veld-artillerie, en T. M. lioest van Limburg, van den staf der artillerie, adjudant van den gouverneur der Kon. Mil. Academie; tot lsten luitenant, de 2de luitenant S. H. F. Hoffman, van het korps; bij bet korps pontonniers, tot kapitein, de lsto luitenant J. A. G. James, adjudant by het korps. Bevorderd tot luiteoant ter zee 2de klasse, do adelborst lste kl. J. C. P. Eeftinck bchattenkerk. Min. beschikkingen. Voor het tijdvak van 1 Dec. 1900 tot en met 81 Januari 19Ü1, benoemd tot assistent, voor de waterbouwkunde aan de Pol. School te Delft, J. J. Vermeulen, civiel-ingemour to Delft. Door den minister van koloniën is de hoer J. Maas gesteld tor beschikking van den gouver neur-generaal rau Ned.-Iudië, oni to worden be noemd tot derden stuurman bij de gouvernements marine aldaar. Lezing van de heeren Oe Broyn. In een helaas matig bezette bijeenkomst van de beide Leidsche Aideelingen der Zuid- Afiikaanscbe Voroeniging traden gisteravond in den foyer der Stadszaal als sprekers op do gebroeders De Bruyn. Waar bleven al de loden van do Zuid-Afrikaansche? Waarlijk, liet was (Je mooite waard, die twee Afrikaanders te Aooren, die zeven maanden lang het commando- leven meemaakten. Twee eenvoudige, sympa thieke Boeren, die ons mot tranen in do oogen spraken over de nobele daad van onze Koningin, hun President een zoo eervol geleide te biedon. Eon lozing noemden wy het, dat tas hot eigenlijk niet. Op hun eigen, eigenaardige, doodeonvoudige manier stonden ze maar te vertellen van hun wedervaren. Zoo kalm praatten ze over dien vreeselijken oorlog, alsof liet de eenvoudigste zaak van de wereld was, dat zy zeven maanden in doodsgevaar door brachten, en nu daar staan, beroofd van alles, ver van vrouw, en kinderen, van wie ze in maanden niets gehoord hebben. Straks keeren ze weer naar hun land, om van voren af aan te beginnen 1 Een geregeld verslag van hun verhaal te geven is moeilijk. Yan de eerste dagen van den oorlog verhaalden zy rondom Kimberley; hoe de Boeren het spoor bjj Spijtfontein opbraken; van het liggen in de schansen by Magerfontein; van de verschrikkingen der slagvelden; van de op zichzelf staande feiten van wonderbaarlijken moed. Maar ook de begane fouten verheelden zy niet. Blijkbaar waren zy door hun positie uitstekend op do hoogte van de leiding dor operaties geweest. En dit alles werd afgewis seld met anekdotes alleraardigst in het Afri- kaansch voorgedragen. Roerend was het slot, toen de oudste ons een schilderachtige beschrijving gaf van het jongske, dat 's avonds in het donker de paar den in stal moet dry ven en dan bang is. En dan komt „oubroer" en zegt „moe nie bang wees nie" en helpt, en dan is alles goed. En by dienB oubroer werd Nederland vergeleken, in dien treffenden vorm werd dank gebracht voor onze hulp en sympathie. "Wie in de gelegenheid ia deze Afrikaanders te hooren, die ga en hoore ze. Telegram in u. KOPENHAGEN, 23 November. (R. O.) De Keizerin-Weduwe van Rusland denkt denSden December de terugreis naar Rusland te aan vaarden. LTVADIA, 23 November. (R. O.) [11 uren 'b voormiddags.J De Tsaar heeft gisteren een rustigen dag gehad. Hy sliep ongeveer een uur. Om negen uren 's avonds was de tempe ratuur 39.3, de pols 82. Z. M. sliep 's nachts zeer goed- De meening der geneesheeren over den toestand en de krachten van den zieke is, dat die bevredigend zijn. Hedenmorgen was de temperatuur 38.5 en de pols 75. WASHINGTON, 23 Nov. (R. O.) Do staats secretaris Hay zond aan de mogendheden een eensluidende nota, waarin de bedoelin gen van de Vereeuigde Staten ten opzichte van China worden uiteengezet en wordt aan gegeven hoe het gemeenschappelijk doel der mogendheden het best kan worden bereikt, TIENTSIN, 22 Nov. (R. O.) De Russische militaire ovorhedon liebben verklaard, dat de bevelen om den spoorweg over te dragen hor- roepon zyn. Eon reden voor deze actie wordt niet opgegeven. De spoorwegkaartjes worden nu in het Russisch gedrukt. BERLIJN, 23 Nov. (R. O.) Graaf Waldersee meldt uit Peking: Het detachement-Mühlenfels verdreef don 203ten sterke Boxersafdeelingen na een kort gevecht uit Ankiatsjwang. De Boxers verloren vtyftig dooden en acht stukken geschut. Een eskadron van de colonne-York, onder bevel van ritmeester Ruscte viel de achter hoede aan van de troepen, die van Hswenbja naar Hwajan terugtrokken, en maakte acht wagens met gold, munitie en uitrustingstuk ken buit. De Chineezen verloren dertig dooden en schynen onder de generaals Majoekoen en Hochentai in ongeregelde orde naar de provincie Sjansi te vluchten- LEIDEN, 24 November. Hedennamiddag had alhier ten Raad- huize een by eenkomst plaats van ruim een honderdtal ingezetenen van allen rang on stand, door den burgemeester uitgenoodigd om zitting te nemen in een alhier op te richten sub commissie voor de aanbieding van een Natio naal Geschenk aan H. M. Koningin Wilholmina by gelegenheid van haar huwelijk met Z. H. Hertog Hendrik van Meckenburg-Schwerin. By acclamatie werd het Bestuur der Sub commissie als volgt samengesteldmr. F. Was, burgemeester, voorzitter; mr. S. J. Fockema ADdreae, vice-voorzittor; J. A. Yan Hamel, penningmeester, en mr. M. C. Do Yries van Heyst, secretaris. Besloten werd, dat de loden der sub-com missie zich, in verschillende groopen verdeeld, persoonlyk op Vrydag 7 December by de ingezetenen zoudon vervoegen om hun giften in ontvangst te nemen. Ten einde evenwel het wolslagen der inzameling zooveel mogelijk te verzekeren, zal Vooraf een circulaire met aangehecht in teekenbiljet op ruime schaal onder de ingezetenen worden versproid, opdat deze tydig hun bydragen zouden kunnen gereed loggen. Instode evenwel van daartoe de door do hoofdcommissie beschikbaar gostelde biljetten te gebruiken, achtte mon het heter voor Loiden een eigen circulaire te doen uitgaan, onderteekend door de Leidsche sub-commissie, vertrouwende op die wyze het succes der inschryving te zullen vorhoogen. De overgroote meerderheid der aanwezigen verklaarde zich bereid aan de inzameling der bydragen op 7 December- deel to nemen. Gemengd Nieuw». Door de bemoeiingen van den Leidschen Bestuurdersbond is hier ter stede een coöperatieve broodbakkery en verbruiks- vereeniging opgericht, waarvan de leden zoo good als uitsluitend werklieden zyn. In de statuten, welke m een vergadering op 22 Novombor zyn vastgesteld, is o. a. bepaald, dat een deel der winsten ter beschikking van den Bestuurdersbond wordt gesteld, om daar uit eon kas te vormen, die tot geldelyken steun by werkstakingen zal dionen. Gistermiddag sprong aan den Wilton Singel een hond zoodanig tegen een wieJryder op, dat dozo met zyn fiets te water raakte. De fiotsoi kwam met den schrik vry. Door de Haarlemscke politie is op verzoek van den officier van justitie te 's-Gravenhage aangehouden zekere A. als vei Jacht van diefstal met braak. Hy is ter beschikking van dien officier naar Don Haag gotransporteerd. Yan S tot en met 3 December a. 6. zal by e 1 k aan de post ter verzonding aangeboden pakket een adreskaart behooren gevoegd te zyn. Met nadruk wordt aanbevolen, ter ver zekering van een goede overkomst der pak ketten, zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking, zooveel mogeiyk de adressen op den omslag der pakketten te schryven en anders het adres zóö vast te hechten of op te plakken, dat voor het ver loren gaan geen vrees behoeft te bestaan, en in de pakketten een tweede, los adres te 6luiten- Volgens by do directie te Amster dam van de Koninkl. Paktvaart-Maatsch. ont vangen telegram, is do schade aanJiot stoom schip „Yan Outhoorn" niet ernstig en zal de reparatie ongeveer drie weken duren. De Duitsche lichter „Rolchs- kanzler", met hout van Memel naar Rotterdam, is in aanvaring geweest met het Zweedsche stoomschip „Aron" en dientengevolge met zware schade te Cuxhaven binnengeloopen. De „Aron" heeft de reis voortgezet. Op een der grootste kantoren te Amsterdam trad deze woek een der be dienden in het huwclyk. Als huwelyksgeschenk is voor hem door den patroon een kapitaal gestort van ƒ600, waaruit by eventuëel over ly den een aanzieniyke uitkeering volgt aan zyn nabestaanden. De sneltrein dor H. Sp.-My. die te 7.07 van Rotterdam naar Utrecht vertrekt, is hedenmorgen tusschen de stations Nieuwer- kerk en Moordrecht op een lorrie geloopen, die verbryzeld word. Persoonlyke ongolukken violen niet voor. De trein had hierdoor eemg oponthoud. Te Marken (N.-H.) is bericht ont vangen dat J. Yisser, van daar in zoo is gevallen van den logger „Magneet," en hoewel gered, later toch is overleden. Men meldt uit Nieuwonhoorn: Eergisteren is, na het vleesch by de klanten bezorgd to hebben, het dertienjarige knechtjo J. H., van den vloeschhouwor Yan Beelen, alhier, met het ontvangen geld verdwenen, zonder eenig spoor van zich achter te laton. Gistermorgen was hy nog met in do ouder- ïyke woning teruggekeerd, en had men nog niets van hem vernomen. Hedennacht is de sleepboot „Kykduin" met de loggers „M. A. 161" en „V. L. 37" aan den Hoek van Holland op den lagen strekdam vastgevaren. De „Kyk duin" en de „M. A. 161" werden hedenmorgen door de sleepboot „Katwyk" afgebracht. De firma L. Smit Co. zal trachten de „Y. L. 37" vlot te sleepen. Men meldt uit IJselmonde aan de „N. R. C.": De IJselrnondsche politie heeft gistermorgen op de Maas voor deze gomeente jacht gemaakt op een roeiboot, waarin 2 verdachte personen zakken met gerst vervoer den. Hot gelukte den verinoodelyken dieven zich onder Kralingscho Veer aan wal te be- goven en in de richting van Rotterdam te ontkomen. Hun buit, een schippersboot met 9 zakken gerst, gemerkt P. J. Maas, Rotter dam, lieten zy in den steek- Volgens berichten uit verschei dene steden van Tenesseé én Mississippi heeft de cycloon niet alleen in Columbia, maar ook in veel andere plaatsen verwoestingen aan gericht. In Columbia moeten volgens nieuwere berichten ongeveer 50 personen om het leven gekomen zyn. Gisteravond omstreeks halfzes is te Lage-Zwaluwo de opzichter van weg en werken der S.-S. Mulder, door trein 360, komende van Rozendaal, overreden en gedood. Ter eere van het Ruweiyk van hortog Robert van Wurtemburg en aartsher togin Raineria had zich een deftig gezelschap in de concertzaal van het paleis te Weenon verzameld. Keizer Frans Jozef en oen veertig tal vorstolyke personen waren aanwozig, en verder de ministers en het corps diplomatique, allen met liun dames. Mevrouw Saville zong een solo, toen een muis het tooneol overwipte. De groote zangeres detoneerde, hokte, bleef steken en kon slochts door een groote zelf overwinning haar aria ten einde brengen. De muis was van het tooneel de zaal inge sprongen en Huppelde recht op de gereserveerde plaateen af van het corps-diplomatique. In den stryd tusschen etiquette en muizenangst verloor de eerste den ongelyken kamp en alle dames sloegen op de vlucht. Een was er die stand hield maar boven op haar stoelI De onwellevende muis kroop toon haar gaatje weer ju, en de rust keerde weer. POLITIE, Gevondon tooi-worp on. Een fileutelketüng. Een schortje. Een nikkelen hondonhalsband. Een pellerine. Inlichtingen zyn eiken werkdag tusschen 12 en 1 uur te bekomen aan het Bureel van Politie alhier. Murlit fc»rich ton. Leidon, 24 November. Granen werden heden met ruimer Aanbod tot nagenoeg vorige-weeks- prijzen verhandeld. Witte Tarwe in de jarige soorten prijshoudend. Nieuwe eerder ietB lager. Kogge met weinig handel. Gerst en Haver on ver anderd. P.iardenbooDen hooger. Duivenboonen inet grootor aanbod en alleen de beste soorten prijs houdend. Overige artikelen onveranderd. Witte Tarwe 630 a 8.Roode 6.a G.7ó, Walla-WaLla a f per 80 KG. Rogge ƒ4.76 a 6.2o per 74 KG. Zomorgerst 4.20 a 4.50, Winter- 4.26 a 4,60. Chevalier- ƒ6.20 a 6.75 per HL. Haver 3.a 3.60 per 60 KG. Groene Erwten 7.a 8.50 per HL. Faardenboonen f 6.a 630 per HL. Duivenboonen ƒ6.90 a 7J0 per HL, Koolzaad ƒ10.60 a 11.60 per HL. Kanariezaad 6.60 a ƒ8.per HL. Hennepzaad 6.60 a ƒ7.per HL. Boter. Aanvoer 5260 kilogr., late qual. per V* vat ƒ54.a ƒ68.2de qual. per vat 48. a 62.lete qual. per kilogr. 1.36 a 1.4Ö, 2de qual. per kilogr. 1.20 a 1.30. Lange zwarte turf, geen aanvoer, 3.60 a 8.80 per duizend. Utrecht, 24 Nov. Op de weekmarkt waren heden 976 stuks vee aangevoerd. De prijzen waren voor stieren 70 a/ 160, voor vaarzen 70 a 140, voor pinken ƒ40 a 90, voor melkkoeien 100 a 220, voor kólfkoeien f 120 a 280, voor vaarskoeien 80 a 160, voor vette koeien 140 a 240, voor magere kalveren 16 a 60, voor nuchtere kaiv. a voor magere varken» 20 a 46, voor biggen f 4.— a f 12.—% Alkmaar, 23 November. Kaas. Aangevoerd 360 partijen, wegende 120,000 KG.; kleino 31.com missie f 29.60 en middelbare f 31.60. Handel goed. Deventer, 23 Nov. Boter per V» vat 24.60 a ƒ26.50, afw. 23.— a 24—, per l/lt vat 11.— a 12.60, per KG. 1.10 a f 1.20. Eieren f 7.— a 8.— de 100 stuks. Tafelhomg ƒ0.36 a 0.46 per l/i KG. Zwolle, 23 Nov. Boter. Aangevoerd 286/8 en 148/16 v. en 1420 stukken, wegende samen KG. Prys per V» Yat 22.— a 26.60, per KG. f 1.06 a 1.25. Locuirardea, 23 Nov. Boter. Aangevoerd 45/4, 27/8 en 10,16 v. Eerste soort 62.Kaas. Aange voerd 22,981 KG.; Nagel ƒ28.a Yee. De aanvoer bestond beden uit: 1081 Run deren, 2468 Sahapen, 654 Varkens, Bokken en Geiten, Paarden, totaal stuks, waarvan de noteering is als volgt: Stieren, enter- 80 tot 135, Twenter- 140 tot ƒ260, Ossen ƒ170 tot 200, vette Koeien 190 tot 230, nielko en kalve Koeien ƒ150 tot ƒ200, Pinken 45 tot 75, vette Kalveren 25 tot ƒ55, Graskalveren 40 tot ƒ60, nuchtere dito 8 tot 11, vette Schapon ƒ19 tot 23, weide id. 16 tot 20, Lammeren 16 tot ƒ19, vette Varkens 40 tot 80, magere dito 20 tot 30, vette Biggen 26 tot 36, kleine dito 6 tot f 6, Paarden f tot f Vette Koeien lste qual 28 tot 30 o., 2de qual. 26 tot 28 c., 3do qual. 17 tot 20 c., stieron 26 tot 28 c., vette kalveren 26 tot 36 c., vette Schapen 24 tot 26 c., vette Varkens 19 tot 21 c., Varkens Londeusche markt 18 tot 19 c.per KG. De handel in Rundvee was behoorlijk goed, in Varkens vlug en in Schapen fleurig. Schiedam, 23 Nov. Noteermg van de Bours- conumssio. Moutwyn ƒ11.50 por HL- Zonder lust en zonder belasting. Spoeling 1.G0. Noteering van de Makelaars. Moutwijn ƒ11.75, Jenever ƒ16.75, idem Arasterd. proef ƒ17.50. Noteering van den Distiliateursbond. Moutwijn ƒ11.76. Jenever ƒ15.75, Amst. Proef ƒ17.26. ITcsideut Ki-ngor in Europa. De regeeringsgezinde „Berliner Neueste Nachrichten" schryft; De gryze President heeft te Marseille een ontvangst gevonden, die over eenkomstig is aan het gevoel van haast alle beschaafde nation. Met gespannen aandacht heeft de wereld de wendingen van dezen kamp der verlwyfoling gevolgd, dien het dappere Boerenvolk voor de onafhaokelykheid tegen over een overmachtigen tegenstander heeft aangedurfd. Hst rtfkste land der wereld heeft met tienvoudig overleg in meer dan een jaar tyds zicli niet tot onbestreden meoSt-er van het land kunnen maken, veor welk3 inlyving in Ret Eagelsche wereldrijk sinds vyf jaron mot alle middelen eener diplomatieke rechts- verdraaiery, der roovers- en struikrooverstac- tiek naar den trant van Jamoson, en ten slotte met een oorlog, gewerkt is middelen, zoo als geen beschaafd volk sedert menschen- heugenis er tegen een andere geregelde ge meenschap heeft gebezigd. De betoogingen, waarmee Kruger te Mar- seile is verwelkomd, geven wel de stemming weder van een groot gedeelte der Fransche natie. Zy zyn echter niet de ware uitdrukking van do houding, welke de Fransche republiek tegenover Transvaal heeft aangenomen. Yaak genoeg hebben wy er op gewezen, dat in de eerste plaats de Fransche staatkunde het op haar rekening beeft te schreven, dat na den inval van Jameson niet eene vereeniging van mogendheden van het vasteland de bedreigde republiek onder hare bescherming heeft ge nomen. Overbodig mag het Bchynen, heden hierop in byzonderheden terug te komen. Maar eon gevolg er van is geweest, dat de Duitsche staatkunde in de Zuid-Afrikaansche quaestie ten slotte in tegenspraak komen moest met de gevoelens van het grootste gedeelte van het Duitsche volk, ten einde tegen over Engelend eene isoleering te ontgaan. Had de weg van President Kruger naar Nederland over Duitschland gevoerd, op Duit- echen grond zou hem zeker een begroeting ten deel gevallen zyn, misschien uiteriykniet zoo indrukwekkend, maar die in werkeiyk- heid ongetwijfeld niets zou hebben toegegeven in oprechte warmte aan de betuigingen van sympathie te Marseille. De agrarisch-conservatieve „Tageszeitung" zegt o. a.Nooit zullen wy ons overgeven I Met dit vxyheidswoord is Kruger in Europa aan wal gestapt. Thans weten wy, dat de oorlog in Zuid-Afrika nog laDg niet ten einde is. Enge land zal nog eens 300,000 man naar de Boerenrepublieken moeten zenden, indien het op den duur daar zelfs zyn tegenwoordige positie niet prysgoven wil. "Waar zal het die van daan balen? En wat kan er intusschen al mot eldeis in de wereld gebeuren 1 Wy danken president Kruger voor zyn verheffende verzekering, wy golooven hem onvoorwaar- delyk, want liet is niot zyn gewoonte, ledige klanken te zeggen. Onder de telegrammen van gelukwensching, die President Kruger te Marseille ontving, was een uit St.-Petersburg (in het Hoilandsch) luidende „Nederlanders te Petersburg verwelkomen u met eerbied voor uwen persoon, sympathie voor uw volk en hoop op botere toekomst.'' Burgerlijke Stand. BOSKOOP. Geboren: Klazina, p. van D. v. d. WilRk en A. Goud kade. Marinua, Z. van T. v. d. Star en W. Vuiirena Gorrit, Z. van C. Tamp en T. IClijn. KOUDEKERK. Bevallen. A. J. v. Eyk geb. v. d. Groef, D. Overleden: M. Fijan, V. van J. Verhagen, 63 j. E. B. Klaren, jm. 36 j. behuwd II Bnerveldt en J. E. Van Leeuwen. RIJNSBURG. Geboren: Angenietje, D. van J. Pauw en P. v. d. Mey. Jan, Z. van P. v. Egmond en J. Ravensbergen. WiJlemijntje, D. van W. Kraan en D. v. d. Eykel. WGUBRüGGE. Bevallen: M. Hoogenbooin geb. Juffermana (levenL Z.j. ZOETERWOUDE. Overleden: Gysje Roden burg 77 j,, wed. van H, D. Segor. Gehuwd: J. G. v. d. Knaap, 22 j„ wonende te Rotterdam, en W. ScheppoT, 20 j., wonende alhier. L. Ober, 22 j., wonende te Leiden, en J. C. Versteeg en, 21 j. wononde alhier. U 1TJKN LANI>. rnaakrfik* De 8enaat ging gisteren over tot de behandeling van de amnestiewet. De heer Magnin bracht een rapport uit, waarin hy uit naam van de commissie ver klaarde, dat clemontie voor de veroordeelden door het Hooggerechtshof onvoorzichtig zou zyn en verder de voorgestelde amnestie op misdryvon tegen de wet op de vereeniging bestreed. De Senaat nam het ontwerp in zyn geheel aan in den vorm, door de commissie daaraan gegeven. Volgens de „Siècle" had de ministerraad besloten zich te verzetten tegen oen eventueel voorstel van de nationalisten, om de amnestie ook op Dóroulède en consorten uit te breiden. Waldeck-Rousseau zou zulk een voorstel persoonlyk bestryden. In de Kamer interpelleerden de afgevaar digd on Vignó en Lazies over het drama Voulot-Chanoine in Soedan. De heer Yigné stelde de gepleegde wreedheden aan de kaak en verzocht der regeering licht over de zaak te verspreiden. Het comité van de Fransche liga voor de verdediging van de rechten van den mensch en van den burger heeft aan de loden de aangekondigde circulaire gericht, waarin hulde wordt gebracht aan do vaderlandsliefde en aan den moed van president Kruger en zyn lands lieden. Aan President Kruger wordt de eer biedige groet van de liga gebracht. „Wy zullen ons wachten", zegt het Comité, „aan deze proclamatie eenig verbitterend woord togen Engeland te voegen, dat ook wieed heeft go- leden onder een moorddadige campagne en niet geheel verantwoordeiyk gestold moet worden voor de neiging van imperialisme, die zich hoeft meester gemaakt van zekere leden der regeering. Iiitusschen, het uur is gekomen, waarop wy aan dit groote land du geheele waarheid verschuldigd zyn omtrent een laatste fout, die men het naar verzekerd wordt wil laten begaan door de natie der Boeren te vernietigen. „By zulk een stand van den oorlog komen de rechten van den mensch op het spel, en onze taak is die niet te laten schenden zonder ons protest te doen hooren. De vrede, die er komen moet, kan niet berusten op de vernie tiging van den overwonnene en zyn verdwij ning van de wereldkaart. „De naties hebben evenals de individuen een onschendbaar recht van bestaan. De bru tale kracht, die deze rechten miskent, doet een aanslag op een fundamenteele idee van gerechtigheid en zy, die een dergelyke daad begaan, veroorzaken een teruggang van de beschaving." De proclamatie eindigt met den wensch uit te spreken, dat een vrede, die de rechten eerbiedigt, weldra een einde make aan den verschnkkelyken oorlog in Transvaal Duitóohlaud, In den Ryksdag werd door den afgevaar digde Hasse de opmerking geuit, dat de uit Transvaal verbannen Duitschers zonder be scherming waren gelaten. De staatssecretaris van buitenlandsche zaken, de heer von Richt- hofen, antwoordde, dat het Duitsche Ryk z(Jn plicht vervult en ook de Duitsche consuls deden wat ze moesten, hoe moeilyk ook de omstandigheden waren, waaronder ze moesten werken. Men moet echter als een door het volkeren recht gewettigde maatregel erkennen, dat de Britsche regeering van het tooneel van den oorlog verwydert de personen, die door bfizondere omstandigheden daarvoor in aan merking komen. Daarentegen trad de Duitsche rogeering met nadruk op voor hen, die werden uitgewezen zonder voldoenden grond of met een hardheid, waartoe geen voldoende aan leiding scheen te bestaan. De Duitsche regee ring stelde ei8chen tot schadevergoeding en de regeering van Groot-Britanniö doelde mede, dat zy bereid was schadevergoeding te ver- leenen aan de onrechtvaardig verbannenen. De wyze, waarop dit geschieden zal, is eer. punt van onderhandeling tusschen boide regeo- ringen. De Duitsche regeering zal ook de belangen behartigen van hen, die geen stukken betreffende de gevorderde schadevergoeding kunnen overleggen, maar daarby zal de be paling van het bedrag der schadevergoeding moeilyk zyn. Yorvolgens kwam de rijkskanselier op tegen 'e heeren Bebol's bewering, dat de Duitsche politiek tegenover China onvriendschappelijk, hard en wreed zon zyn. Hy las verschillende zinsneden voor uit een brief van den Chinee- echen gezant te Berlyn, waarin Doitschlands vriendschappeiyke houding tegenover China wordt erkend. Met betrekking tot 'b Keizers redevoeringen verklaarde do heer von Bülow, dat op den dag van de toespraak to "Wilhelmshaven een ieder overtuigd was, dat alle Europeanen te Peking afgemaakt waren. De toespraak te "Wilhelmshaven is gehouden omniddoliyk na hot bericht van den moord van baron von Ketteler. Toen moest het bloed van den Keizer wel sneller door de aderen vloeien. (Bravo 1) De heer von Bülow betreurde de w(jze, waarop Bebel over het Duitsche leger en de Duitsche soldaten heeft gesproken. Een Duitech soldaat zal aan manlykbeid en menscheiykheid zich door geen ander laten overtreffen. Dit zeide de rykskanselier ook voor het buiten land, waarvoor het aanzien van den Duitschon soldaat was verkleind. Daarvoor staat hem de genius van het Duitsche volk borg, die altyd humaniteit met heldenmoed heeft weten te voreenigen. (Toejuichingen), Daarop word de kredietaanvraag naar do bogrootingscommissie verwezen en de zitting opgeheven. De brief van den Keizer van China aan dien van Duitschland luidt: „De groote Keizer van de Tatsing-dynastie biedt aan Z(jne Majesteit den Duitschen Keizer groeten. Het antwoord van U. M. (van 2 Oct.) op ons telegram hebben wy ontvangen. Met vreugde en hoogachting zien wy daaruit, dat Uwe Majesteit van vriendschappeiyke gevoelens voor ons bezield Is en ons voor de gebeurte nissen persoonlyk niet vcrantwoordeiyk wilt stellen. Ten gevolge van den misgreep, dien wy by de keuze van onze ambtenaren gedaan hebben, is de gezant van U. M. zonder zyn schuld een Blachtoffer van de woelingen ge worden, wat wy ook thans nog ten zeerste betreuren. Het is rechtvaardig, dat w|j do schuldige waardigheidsbekleders met bijzon dere strengheid en overeenkomstig het misdryf bestraffen, om aan de wetten en het al gom oen rechtsgevoel voldoening te geven. Zooeveu kregen wy van onzen gezant, den heer Loe- hai hoean, een telographisch memoriaal, dat het Uwe Majestoit reeds behaagd hoeft instruc ties over de opening van onderhandelingen met onzen gevolmachtigde aan den goneraal- veldmaarschalk, graaf Von^ Waldersee, en den keizeriyken gezant, den heer Mumm v. Schwartzen8tein, t« geven. Het past daarom, dat w|j ook onz^zyde bevelen aan al onzo

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2