Hoe eon Koningin zicli ver klaart. Do verloving onzer Koningin met Hertog Hendrik van Mecklenburg-SchweriD, doet do vraag opperen, van welko zyde het beslissende woord betrekkelijk do nu tot stand gekomen verbintenis gevallen is, en by vor stelijke personen to dien opzichte pleegt te geschieden, ingeval de dinger naar do hand eener regeerendo Koningin tevens zelf geen Koning is. Volgens de regelen der etiquette by het Hof, mag een galant, die niet in ge- lyken rang staat met een regoerende Koningin, deze ook goen huwelyksvoorstel doen, noch haar zyn liefde verklaren. En daar bovendien het viouweiyke gevoel eoner Koningin haar verbiedt, zelf den geliefden man een huwelyks- aanzoek te doen, ontstaat daardoor wel een verre van geinakkelyke verhouding. In een dergelyken toestand als onze Koumgin, bevond zich in het jaar 1839 Koningin Victoria van Engeland. Nadat zy in het jaar 1839 op don leeityd van 18 jaren den troon bestegen had, wenschto men in het land, dat de Koningin zou huwen. De jonge Koningin had ook een geheime neiging. Een jaar voor haar troonsbestyging (1836) had de Hertog van Coburg met zyn beide zonen (Albert en Ernst) eoxügö weken in Engeland vertoefd op bezoek, en er had zich tusschen Prins Albert en de toenmalige Kroonprinses Victoria een zachte band geknoopt. "Ware toenmaals het beslissendo woord gesproken geworden, dan had de verloving niet de minste moeiiyk- heid geboden. Nu even wei was Prinses Victoria Koningin geworden en toen in 1839 Prms Albert, die inmiddels tot een schoonen, statigen en geestryken man opgegroeid was, weder naar Engeland kwam, stelde de etiquette zich tusschen het verliefde paar. Den llden October liet de Koningin haar minister Lord Melbourne roepen en deelde hom mede, dat zy bereid was, Prins Albert haar hand te bieden. Na lange beraad slagingen met de hofgrooten en de ministers werd vastgesteld: De Koningin zou opeuiyk den Prins een teekon van welwillendheid geven en wanneer de Prins dit teeken vol doende gunstig opnam, zou het hem kort daarop „den moed tot een indirect huwelijks aanzoek verschaffen'7. Op een dar volgende dagen vond een hofbal plaats, waarop Koningin Victoria Prins Albert een kleinen bouquet over handigde. Daar een dusdanig geval, vooral In Engeland en aan het Engelsche Hof, iets zeer buitengewoons is, gold dezo attentie als eorsto aanmoediging van do zyde der Koningin aan den gelieldon man. Met groote spanning ver wachtte het Hof, wat Prins Albert nu doen zoude. Da Prins wilde den ruiker aan ztfn borst bevestigen, maar dat stond hem de dichtgeknoopte uniform niet toe. Daarom haaldo de Prins zyn zakmes te voorschyn, sneed zyn uniformjas open op de plaats boven het hart en bevestigde daar den ruiker. Zoo had de Koningin don Prins haar neiging betoond en deze haar daarop beantwoord. De Prins trad daarop op do door haar ministers omgeven Koningin toe en verklaarde op een der eerst volgende dagen te willen vertrekken. Met goed gekozen woorden dankte hy voor de gastvriendschap, die hy in Engeland genoten had, waarop de blozende Koningin de vraag tot hem richtte: „Wanneer het we Hoogheid in Engeland zoo goed bevalt, is U misschien dan ook niet geneigd, steeds by ons te biy- ven?" „Ik zoude een biyvend oponthoud hier mot myn loven betalen", was het ant woord van den Prins. Daarop verdween de Koningin, begeleid door haar ministers, en den volgenden dag ontving zy den Prins zonder getuigen. Een jaar later (1840) vond het huweiyk plaats, dat zoo gelukkig bleek to zyn on dat eerst in het jaar 1861 door don dood van den Prins gomaal ontbonden werd. {Berl. Lok.-Anz, Gemeenteraad van Zegwaard* Togenwoordig zyn alle leden. Na goedkeuring dor notulen van de vorige Vergadering wordt medodeeling gedaan van de Volgende ingekomen stukken: a. Brief houdende toezending van do akten £an aanstelling tot zetter van 'sryks directe belastingen van de heeren P. M. Lammens en A. J. Van Reeuwyk. b. Brieven waarby goedgekeurd worden teruggezonden: het kohier der schoolgelden over het 3de kwartaal, de gemoente-begroo- ting voor 19ul, alsmede de in de vorige ver gadering genomen besluiten tot wijziging der begrooting voor 1900; c. Brief waarby wordt bericht, dat door het ?yk aan deze gemeente over het loopend Jaar zal worden uitgekeerd een bedrag van ƒ2591.626; d. Schrijven van den heer M. Plohil, ryks- veearts, waarby hy mededoeling doet van zyn vertrek naar Den Haag, en den Raad dezer gemeente zyn dank en erkenteiykheid betuigt voor de sympathie, waarin hy zich steeds heeft mogen verheugen en voor don steun, van de gemeente genoten. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Yervolgens wordt gelezen een adres van den heer K. Do Vink, die zich sedert 16 dezer als ryksveearts te Zoetermeer heeft gevestigd, waarby dezo, onder mededeeliüg dat hem uit de gemeentefondsen van Zoetermeor eon jaar- ïyksche toelage van f 160 is toegezegd, be- j leefd verzoekt thans ook de gemeentelgko toelage ad 25 te mogen ontvangen, evenals !zyn voorganger tot dusver genoot. I Wordt met algemeone stommen besloten aan dit verzoek to voldoen. Alsnu wordt vastgesteld het door B. en Ws. 'opgemaakt suppletoir kohier van den hoofde- lykon omslag dezer gemeente voor 1900 .bevattende vier aanslagen tot een gezamoniyk 'bedrag van 9.165. Ten slotte wordt de wensoheiykheid betoogd om, evenals vorige jaren, ook thans weder in het laatst van de volgende maand een collecte door de leden van den raad te doon houden, ten einde uit de opbrengst daarvan, (in ovorleg met de armbesturen der verschil lende kerkelyke gezindten, de gewone jaar- 'Hjksche broodbedeeling to doen plaats hebben, om alzoo de armen en behoeftigen schadeloos te stellen voor het verbieden der bedelary, bekend staande als „Nieuwjaarwenschen". Niets meer te behandelen zynde wordt de Vergadering gesloten RECLAMES, 40 Cents per regej. Ecu Jeugdig lijder. Alhoewel nog jong zynde, staat men bloot aan verschillende ziekten, der jeugd eigen. Een der onaangenaamste aandoeningen der jeugd is zeker wel de klieren, want op jeug digen leeftyó wordt het aangezicht misvormd voor zyn goheele leven en is het voor Uw omgeving een afschuweiyk gezicht. De ouders, die kinderen hebben, die door deze ziekte zyn aangetast, stellen dan ook alle pogingen in het werk hun geliefde kinderen hiervan te verlossen. De onzuiverheid van het bloed is de oor zaak dezer ziekte; dit moet gezuiverd, her nieuwd worden. De Heer R. Timmerman, Blankenburgstraat, te Haaksbergen (Prov. Gelderland), schryft ons daaromtrent op een interessante wyzo het volgende. Met deze moet ik U melden, dat de Pink-Pillen uit stekende diensten hebben gedaan by de genezing van m(jn nog jeugdigen zoon. Hy klaagde over maagpfyn en na het gebruik van het eerste doosje was zulks zoo goed als over, doch wy hebben toen terstond opge houden, en zooals wy zelf wel begrypen kunnon, kon dat bloed niet met één doosje gezuiverd zyn, zoodat wy nog wat moesten voortgaan. Hy was ook lydende aan,.kjiprge- kan miüder doet verkoopen dan bovenge- noemden en hun alzoo oen doodeljjke con currentie aandoet, want juist die halve cent per kan is hun winst. Den handel der maatschappy, die met dezo zwakken gaat concurreeren, beoordeelen wy thans niet. Wy komen nu slechts tot de petroleum- verbruikers met een paar vragen en een enkelen wenk. Wy vragen u allereerst: Denkt ge, dat bovengenoemde maatschappy do petroleum op den thans laag gestelden prys zal houden, wanneer het haar door haar doodeiyke con currentie gelukt zal zyn onzo tegenwoordige potroleumverkoopera van do straat te ver- dry ven? Onze tweede vraag ia: „Kunt ge willen, dat do armen, die thans in den kleinhandel in petroleum een sober bestaan vinden, van hun „eonigst ooilam" worden beroofd; van hun weekgeldje, dat zoo zuur wordt verdiend? Beantwoordt ge deze vragen met ons met een beslist: Neenl, dan wagen wy het nog, u een enkelen wenk te geven: Biyft als klanten by den petroleumman of de petroleum- vrouw, die u tot hiertoe bediende I Wy raden u dit met vriendeiyken drang, omdat wy van naby weten, in welke bange zorgen thans door de concurrentie van bovengenoemde maatschappy veel huisvaders en-moeders zyn gedompeld. U dankzeggend voor de verleende plaats ruimte, hebben wy de eor te zyn van u, zeer geachte Redactie, Leidbn, Uw dw. dienaar 24 November 1900. R. J, W. RUDOLPH. Mynheer de Redacteur I Mon heeft door middel van Uw zeer geacht Dagblad belangstellenden opmerkzaam ge maakt, dat weldra de dag aanbreekt, waarop ik voor 40 jaren alhier myn betrekking aan vaardde. Ik wonsch echter, dat die dag onopgemerkt voorbyga, K. Boorsma. Katwyk-aan-Zee, 22 November 1900. KOLONIËN. Zoon volpsns portret; s zwellen ln don hals; delitteokens zyn natuurlijk gebleven, doch ze zyn goheel opgedroogd. Hy heeft thans een frissche kleur on mag zich in oen goede gezondheid verheugen. Zoo er personen zyn, die nadere inlichtingen wen- schcn omtrent het een en ander, dat zy zich tot my wenden: ik zal hun dezelfde verklaring geven en zy kunnen zich persooniyk er van overtuigen geiyk Uw verslaggever, die onlangs by ons is geweest, het heeft kunnon waar nam on. Maakt het gerust bokend, opdat do ouders, die klierachtige kindoren hebben, er hun heil in zoeken. Do Pink-Pillen van Dr. Williams zyn werk dadig in allo gevallen van lichamelyko ver zwakking, zoowel by do vrouw als by den man ten gevolge van de verarming van hot bloed, zooals bleeko gelaatskleur, bloedarmoede, rheumatiek, algomeeno lichaamszwakte. Zy zyn een hernieuwer van het bloed, eon ver sterker der spieren. Prys f 1.75 de doos; ƒ9.— per 6 doozen. Yorkrygbaar by Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothoudor voor Nederland, en. apothekon. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt vorkrygbaar voor Leiden en Om- stroken by Reyst Krak, Drogeryen, Bees tenmarkt Wyk 5 No. 41, en J. H. Dijkhuis, Drogeryen, Hoogstraat No. 6. Wacht U evenwel voor de namaaksels, ver- schalt U de echte Pink-Pillen alleen bij den Heer Snabilié, te Rotterdamof bij de depot houders, die onder de attesten in de couranten zyn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goedkoopcre zoogenaamde Pink-Pillenzulks is slechtsom het publiek te bedriegen. Onze ver slaggever vernam in verschillende plaatsen in Nederlandhoe de personen er ingeloopen zyn cn hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink-Pillen ondervonden hadden onnoodig te zeggen, dat deze personen spoedig met het gebruik der echte Pink-Pillen weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink- Pillen heeft nog nooit iemand genezen. WrJ^£»"P Hiernevens afbeelding der doos mot de echte Pink-Pillen. 9908 93 I'\>ulai*tl-^ijdeii Japon ƒ8.40 en hooger, 14 Meter franco en vr(j van in voerrechten thuis. Monsters omgaand; evenzoo van zwarte, witte en gekleurde „Henneberg- Zyde" van 45 ets. tot ƒ11.10 p. Meter. O. HEMPBERO, ZijUeil-l'abrifuiut (K. en K. JIoU.J, Zurich. 9923 7 IN <3- JE 2.0IV JD E ÏH. Zeer geachte Redactie Sta my toe, my door Uw veelgelezen blad mot een kort woord tot onze stadgonooton te mogen wenden. Dit woord geldt vooral den verbruikers van petroleum. Ondanks het vele gasverbruik zyn in onze stad een circa zestig monschen, misschien iets meer, misschien iets minder, maunon en vrou wen, die hun bestaan vinden in den verkoop van petroleum aan de hulzen van ingezeteneD. Onder deze petroleumverkoopers zyn man nen, die in hun vroeger bedryf niet slaagden en geen ambacht verstaan; schipbreukelingen dus der maatschappy, maar die thans in dezen kleinhandel in petroleum eon redolyk bestaan vinden en voor wie do petroleumwagen de redplank werd, die hen voor maatschappeiyken ondergang bewaarde. Ondor hen zyn vrouwen, wier mannen door termg of ander lyden niot in staat zyn voor hun gezin te werkenstoore, flinke vrouwen, die, liever dan naar de diaconie te gaan, den petroleumwagen hebben aangevat, en dageiyks door weer en wind langs do huizen trekken om mot dezen handel den kost voor man en kinderen op to halen, en die daarin uitnemend slagen. Dezo monschen nu worden m hun bestaan bedreigd 1 Ook m onze stad toch heeft zich een maat schappy gevestigd, die petrolenmverkoopers uitzendt, de petroleum een halven cent per BATAYIA, 20-23 October. Indié schijnt het moederland reods voor te zyn wat bócroft het bepalen van een huldebiyk aan de Koningin ter gelegenheid van Hr.Ms. verloving. Een lid van het hoofdbestuur van den Indischen Bond schroef aan het „Bat. Nbid. „YoJgons een bericht in de plaatseiyke bladen is aan het denkDeeld, om aaD H. M. de Koningin ter gelegenheid van de he ugly ke gebeurtenis van Hare verloving een huldebiyk van Hare onderdanon in Nederiandsch-DidiÖ aan te bieden, reods eon begin van uitvoering gegeven. „Zou een huldebiyk in den vorm van een Indisch nationaal fonds tot het verstrekken van financieren steun aan minvermogenden, om dezen in staat to srellon het onderwys to genieten, dat hun de gelegenheid kan geven zich een bohooriyk bestaan te verschaffen, niet naar het hart zyn van onzo Koningin, van haar, die do natie zoo waardig voorgaat waar het belangstelling in dezo gewesten, betreft „My dunkt, zulk oen huldebiyk zou oen dioper, blyvendor indruk maken dan het aan bieden van byv. een jacht of iets dergelyks. „Mogo een of ander donkbeeld in den goosfc van het vorenstaande voor practische uit voering geschikt geoordeeld wordon door de invloedrijken in den lande, die zich thans aan het hoofd van do ingezetenen van Nederlandsch- IndiÖ stellen en dientengevolge een fonds tot stand komen, dat uit don aard der zaak geen boteren naam dan dien van „Komngin-Wtlhol- mina-fonds" zou kunnon dragen, dan geloof ik te incgen. veronderstellen, dat onze voor gangers zich oen ©erezuil zullen stichten, Diet alieon in het hart van Haar, tot wie wy allen zoo vol verwachting eorbiedig opzien, doch tevens ia bet hart van ieder Nederlander, die het goed met Indiö meent." Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zyn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Tydelyk gesteld: Ter beschikking ?an dun directeur van binnen- landsoh bestuur, ten einde op dieua departement te worden werkzaam gesteld, de ambtenaar op non-activiteit, G. A. N. Scheltema, laatstelyfc hoofdcommies bij dat departement. Bij den post- en telegraafdienst Benoemd: Tot adjunct-commies op ƒ50 *s raaands en geplaatst to Soerabaia, J. C. Koot. Benoemd: By bet hooggerechtshof van Neder- landboL Indiö tot lsten luitenant-griffier, de 2do flnbstituuBgrrffier bij dat college, mr. J. P. L. Gelpke; tou tweeden eubstitout-griffier, de dorde substituut-grifhor bij dat college, mr. F. Ck. Boogaard. Bij het Biunenl. Bestuur op Java en Madoera. Tot controleur, do adspirant-controleur G. W. Ph. M. Nittel; tot adspiraut-controleur, J. S. Schol- ten, thans Ier beschikking van den directeur vaa Bmnenlandsck Bestuur. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen. Tot ambtenaar, F. Ch. Lamaison, thans tijdelijk met de waarneming dier betrekking belast. Tydolijk belast: Met de waarneming der betrekking van ambtenaar, do klerk bjj den ont vanger der voormelde middelen te Soerabaia, H. J. J. B. A. Hcijligers. Benoemd:" Tot instrumentmaker bij do exploi- tatio van den Staatsspoorweg ter Sumatra's West kust, J. M. d'Hancus, thans tijdelijk die betrekking bekleedend Tydelrjk gestold: Ter beschikking van don directeur der zoutvorpakking, \Y. C. Haccou en G. E. A. d'Ancana, en zulks als derden machinist. Bij den Waterstaat en fs Lands B. O. W. Overgeplaatst: Van rcs. Kodoe naar de res. Banjoeuias, de opzichter derde kl. C. Hollestelk. Toegevoegd: Aan den chof der vierde waterstaats-afdeeling, de ambtenaar op non-activi teit ter beschikking H. Van Geldoren, laatst inge nieur tweede kl.; aan den chef der derde waterstaais-afdeelingin het belang der verbetering van de bevloeiing door de Manggisleiding (Magclang, res. Kodoe) do op- zioliter eerste kl. H. La Fontaiuo; aan den chef der vijfde waterstaats-afdeeling in het belang der verbetering van do bovloeiing door de Molekleiding [Malang, rcs. PasoeroeanJ do opzichter derde kl. J. A. Kleiau. Bepaald: Dat do opzichter eerale kl. J. D. A. Poth bij de irrigatie afdeeling BraDtas geplaatst blijft. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Geplaatst: Bjj aankomst bij het zeventiende bataljon, de kapi tein van verlof uit Nederland terugverwacht wor dende, G. J. A. Webb; by bet eerste reservebataljon de kapitein in activiteit hersteld, A. F. J. B. Walpot; by het liukerhalf eerste bataljon, de 2de luit uit Nederland verwacht wordende, zijnde bestemd voor den dienst bier te lande, E. 0. Brussc. Overgeplaatst: Bij do troepenmacht in Atjok t. n. i.: do eerste luit. bij de garnizoens- compagnie der Lampongsche districten, J. L. M. Van den Brandhof en den lsteu luit. bij het 3de depot-bat. J. Kouwenanr. V erleend: Een maand verlof wegens ziokte naar Fort-de-Kock, aan den lsten luit. bij hot subsistenten-kader te Padang, J. D. Cox. Bevorderd: Tot militairen apotheker dor lsto kl. bij den militairen geneeskundigen dienst, do militaire apothekers der 2de kl. B. W. Ferguson en G. A. Biir. DEPARTEMENT VAN MARINE. On the ven: Bij het Marine-Etablissement te Soerabaia: Eervol van de ijjdolijke waarneming der betrekking van 2d en opziener-machinesteller J. J. Klomp. Benoemd: Tot 2den opziener maohinesteller, de ambtenaar op non-activiteit A. P. Berkhuyzen, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende; tot 3den opziener-maohinesteller J. J. Klomp, laatstelijk belast met de tijdelijke waarneming der betrekking van 2den opziener-maohinesteller bij genoemde inrichting. Nederland en Transvaal. De Momorie van Antwoord op liet Voor- loaplg Verslag der Tweede Kamer over do Staats begrooting van 1901 bevat o. m. liet volgende Het Bevredigen van den wensch naar inlich tingen betreffende wat geschied is ter zake van do gevangenneming van leden eener Nederlandsche ambulance en van de uitzet ting van veel Nederlanders uit Transvaal, is vooralsnog ongeraden. Do Regeering begrypt volkomen, dat in deze aangelegenheden zeer levendig belang wordt gesteld door velen, doch dit is voor haar een reden te meer, om alles na te laten wat voor de belangen der betrokken personen nadeelig zou kunnen zyn. Het openbaar maken der aanhangige onderhandelingen over hun zaken zou ongetwyfeld dat gevaar opleveren. De regeoringen van andere landen, die in soortgelijke onderhandelingen mot de Britsche Regeoring betrokken zyn, hebben evenmin stuk ken, daarop belrekkelyk, openbaar gemaakt. De in Engeland uitgegeven Blue Books bo- vatten hoofdzakeiyk mededeelingen omtrent de onderhandelingen, met de regeeringen der Zuid-Afrikaansche Republieken gevoerd, en voorts brieven van den High Commissioner te Kaapstad en van andere ambtenaren en particulieren uit do Kaapkolonie. De minister van buitonlandsche zaken zal intusschen over wegen of het mogeiyk is hot rapport van dr. Koster aan de Kamer over te leggen. De Regeering heeft behalve het openbaar maken van stukken geen ander middel om Inlichting te geven omtrent haar handelingen dan modedeelmgen in de Volksvertegenwoor diging. Onmiddeliyke aanraking met de dag bladpers, zooals de regeeringen van veel landen die plegon te hebben, is in Nederland onbe kend. Zoodra de Kamers byoenkwamon, beeft de minister van buitonlandsche zaken op een tot hem gerichte vraag in do Eerste Kamer alles medegedeeld, wat op dat oogenblik mede gedeeld kon worden. Indien het zwygen der Regeering den Indruk heeft gegeven, dat door haar niets werd gedaan, zou z(J dit ten hoogste betreuren. Het zou toch be- wyzon, dat vertrouwen in haar beleid en haar ernst ontbreekt. Intusschen wisten allen, die dadeiyk belang by de zaak haddon, wel anders. Zy, die uitgezet waren uit Zuid-Afrika of die tot uitgezette of gevangengenomen personen in betrekking stonden, hebben, wanneer zy zich tot hot Departement van Buitonlandsche Zaken wendden, de overtuiging kunnen erlan gen, dat voor hun belangen met zorg werd gearbeid. De meening van verscheiden leden, dat hoe langer hoe meer aan het licht komt, welken nadeeligen invloed het aanvaarden van de Yredescooferentie in onzo residentie met uit sluiting der Zuid-Afrikaansche Republieken voor die staten hoeft gehad, heeft de Regeo- ring zeer verbaasd. Zy is van oordeel, dat juist het niet-aan- vaarden der Vredesconferentie door Nederland aan de Zuid-Afrikaansche Republieken hoogst- waarschyniyk een veel ongunstiger stelling zou hebben bezorgd. Ware toch de Vredes conferentie in een ander land gehouden, dan zou do regeering van dat land wellicht niet die maatregelen hebben genomen, die konden verhoeden, dat de onvermydeiyke niet-toelating der Zuid-Afrikaansche Republieken als een erkenning van do suzoreiniteit van Engeland word uitgelegd. Een niet-toelating nadat do uitnoodiging reeds was gedaan zou natuur- ïykerwyze voor een stilzwygendo erkenning dezer suzereiniteit door de Mogendheden, dio aan de Vredesconferentie deelnamen, hebben gegolden. De interventie van andere Mogend heden is dan nok niet afgesneden zooals de buitenlandsche pers volgens het Verslag zou verkondigen door hot niet uitnoodigen tot de Vredesconferentie, maar door de ongeneigdheid van Engeland, dat reeds lang vóór het tot stand komen dor Vredesconferentie uitdruk- kelyk had verklaard in geen geval in zyn geschillen mot do Zuid-Afrikaansche Republiek eenigo vreemde tusschonkomst of scheids rechterlijke beslissing te willen aanvaarden. Toen in het najaar van 1899 do gang der onderhandolingen tusschon Engeland en de Zuid Afrikaansche Republiek wegens gebrek aan overeenstemming tot stilstand was ge komen, lieeft do Nederlandsche Regeoring zich te Londen bereid verklaard om haar goede diensten te verloenen tot het weder aanknoopen der onderhandelingen. Het onmiddellyk hierop gevolgde ultimatum der ZuickAfrlkaansche Republiek on de opening der vyondelykheden door de legers der beide republieken, gebeurtenissen die de Neder landsche regeering zeer verrasten, was oor zaak, dat deze poging vruchteloos moest blyvöQ. Wat het aanbieden van bemiddeling betreft nadat de oorlog was uitgebroken, de Regeering heeft de vaste overtuiging, dat een dergeiyk aanbod zooals ook terecht in het Vorslag wordt opgemerkt niet de minste kans van slagen zou hebben gohad. Mon heeft dit trou wens kunnen ervaren wat mede in hot Verslag wordt gezegd dóór do besliste wyzo waarop do Britsche regeering een der gelijk aanbod van de met haar zeer bevriendo regeering der Yereenigdo Staten van Amerika onvoorwaardelyk heeft afgewezen. Met voldoening heeft de Regeering gezien, dat haar handelwyze ten opzichte van do ge vangenneming van personen, tot een Neder landsche ambulance van het Roode Kruis behoorende, en van do uitzetting van Nedetv landers uit de Zuid-Afrikaansche Republiek) de goedkeuring van verschillende leden mocht verwerven. Andere leden meenden, dat reectg] dadelyk naar aanleiding van het gebeurde met de ambulance eon ernstig protest tot, de Britsche Regeering had moeten worden'! gericht. Do Rogeering is van oordeel, dat een der-! gelijk pretest, onzerzyds op een onvolledige! kennis der feiten gegrond, tegenover dej Britsche Regeoring, die do gepleegde hande-j lingen als zeer ernstige overtredingen be-i schouwde, zeker niet in het belang dor go( yangongenomen personen zou zyn geweest. Ten aanzien der rechtsvraag wordt hot na volgende in hot midden gebracht. Omtrent de wyze, waarop personen, niet tot een der oorlogvoerende partyen behoorende; die deel uitmaken van een ambulance vari het Róodo Kruis, berecht moeten worden, voo* het geval, dat zy in stryd met do neutraliteit; hebben gehandeld, zyn in de bestaande inter-! nationale overeenkomsten geen regels te vinden.' Op grond van algemoene beginselen van oor« logsrecht mag echter worden aangenomen, dat' de militaire autoriteiten van de oorlogvoerende) landen do bevoegdheid bezitten om in het; geval van overtreding der neutraliteit op te treden tfigen de leden van ambulances van' hot Roode Kruis, ook al behooren deze tot neutrale landen. In hoeverre in dezen opzetteiyke ever treding) der neutraliteit heeft plaats gehad, kan oerst by volledige kennis van allo feiten bly ken.) Intusschen heeft de Rogeering aan de Engel-; sche Regeering gevraagd 'om de gevangenen j naar Nederland te willen terugzenden. Op die; vraag is nog geen bepaald antwoord ontvangen, j Of, ingeval met do Engelsche Regeoring) geen overeenstemming is te verkrygen oveï! de schadeloosstelling aan de uitgezetten, erj een arbitrale uitspraak te verkrijgen zal zfin,- is een vraag, waarover het voorbarig zou zynj thans reeds te spreken. De Regeering koestert' alsnog de hoop, dat zonder arbitrale uitspraak, de zaak tot een bevredigend einde worde! gebracht. De „Friesland" heeft de ZuM-AfcikaanschX wateren, na een verbiyf van acht maanden' aldaar, op den löden Augustus j. 1. verlaten,! na ontvangst van een telegram van den) commandeerenden officier, meldende, dat de; consul-generaal te Pretoria een langer verbiyf van het schip te Loreogo-Marquez onnoodig-; vond; bovendien deed het verloop van deh) oorlog het niet waarschyniyk achten, dat nogi veel hulp aan landgenooten zou kunnen wor^ den verleend. De oorlog tusschen. Engeland en Transvaal* Aangaande den tegenwoordigen to«9tand iri den Vrystaat wordt uit Kroonstad van 20 dezer geseind, dat commandant Hazebroek zich met een commando van ongeveer 600 man en verscheidene kanonnen naby Annasrust, teijL noordoosten van Thabanchu bevindt, terwyl generaal Botha met 1000 man en drie stuk? ken, verdeeld in twee afdeelingen nab$ De-Wetsdorp staat. Een dezer afdeelingon onder bevel van De Wet moet in de buurt van Wepener zyn. Een afdeeling ondor bevel van commandant Pouchet beweegt zich tusschen Bnilthffeld en Bethui ie, ton westen van den spoorweg. Commandant Herzog waa mot 600 maa slaags met kolonel White. By de ontmoeting tusschen een patrouille van generaal De Lisle met een troepje in khaki gekleede Boeren werden, behalve de gedoode sergeant, nog twee man gewond. Kolonel Bruce Hamilton is op zyn marscis van Heilbron voortdurend op beide flanken door do Boeren lastig gevallen, zoodat hy eetf kanon tegon hen moest in stelling brengeiV Een eerst Dondordag uit Kaapstad verzong den telegram uit Johannesburg van 12 dezer meldt, dat eenige vrouwen en kinderen, die in Augustus uit die stad verbannen waren, weei^ verlof hebben gekregen daar terug te keeren. Volgens gerucht zouden Alle Engelsche woners van Johannesburg worden ingedeeldi by een burgerwacht, ter overneming van een gedeelto van den dienst der geregelde troepen,J die dan elders gebruikt zullen kunnen worden.) Men gelooft, dat de inwoners, die mochten'; weigeren by die burgerwacht te dienen, do' stad zullen worden uitgezet. Do „Daily Express" verneemt uit Kaapstad 1 Lord Kitchener zal weldra zyn plannon' gereed hebben voor oen veldtocht, die, nnar) men hoopt, don oorlog snel ten einde zal' brengen. Zyn gedrag8iyn tegenover do Boeren, die de guerilla voortzetten, zal niet zondigen door, overmaat van toege6fiykheid. Waarechyniy kin verband met lord Kitchenor's, voornemen om een krachtig beleid te volgen,- zullen de bladen van den Rand vooreerst nog niet weer mogen verschynen, en ik verneem,- ook, dat alle oorlogscorrespondenten uit Trans vaal weggezonden zullen worden, voordat lorc(- Kitchener zyn krygsverrichtingen begint. P. Charles Falconer is tot redacteur be? noemd van bet regeeringsblad, dat te Pretoria verschynt. Vóór den oorlQg redigeerdo hy daar een blad; hy wilde niet mee op com mando trekken en werd in Öoptembflr 1899) gedwongen, het land te verlaten. Te East London is men yverig aan het; ronselen voor hot koloniale korp6, dat tot oen;, „Imperial Brigade" yan 2000 man uitgebreidj zal worden, welke, volgens de bedoeling, do; kern zal moeten vormen van een leger vanj 80,000 man, later uit de verschillende koloniö^ te vormen. p-. y p i- m De Ceylon Times" meldt, dat Dinsdagnacht een der krygsgevangenen, een Duitscher naar- men zegt, doodgeschoten is by oen poging- om te ontsnappon. V Er moeten to Diyatalawa veel zieken zyn, honderdon gevangenen ztfn door mazelen aonj getast en enkele ook door koorts. y Wogens het uitbreken van de pest in del» omtrek van Koning-Willemstad in de kolonie, heeft de gouverneur alle havens op de Oost- on Zuidkust, tusschen de 10de eh do 40ste parallel verdacht verklaard. -

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 10