President Kruger ii Europi LE1DSCH DAGBLAD, VRIJDAG 23 - TWEEDE BLAD. Anno 19(10. ir, i De telegrammen in ons vorig nomrner omtrent de aankomst van president Kruger te Marseille liepen tot het volgende bericht: iBNa zyn mede-comitóleden te hebben geraad pleegd, verzocht de heer Thourel (voorzitter van de Marseillaansche commissie) prof. Van Hamel, er by den President op aan te dringeD, ;dat hy dadelyk aan wal zou komen. Het geldt 'hier zeide Thourel belangen, die zwaarder :wegen. De President zal wel het welnemen van 'de officieren en equipage van de „Gelderland" willen opofferen aan die van de bevolking van Marseille. Na de teleurstelling, die zy Woens dag ondervonden heeft, zou zij nimmer het .opgegeven motief als een ernstige reden op vatten om de landing van den President, waarop zy ongeduldig wacht, te vertragon." De hierop volgende telegrammen luiden aldus: MARSEILLE, 22 November. (ft. O.) De heeren Violle en Roels zullen aan boord van de „Gelderland" gaan om er by den President op aan te dringen, dat hy zonder verwyl van boord zal komen. Beiden stappen met den heer Van Hamel in de sloep, die met krachtige slagen der riemen weer naar de „Gelderland" gaat. Aan den wal wacht men intusschen met ongeduld, terwyl de „Gelderland" tot op 800 meter nadert. De President erkent de juistheid der be weegredenen, door de afgevaardigden aange voerd, en stemt toe binnen een half uur van boord te gaan. Hy vraagt alleen eenige ©ogenblikken om afscheid te nemen van de officieren van den kruiser. Tien minuten daarna ziet men de sloep, met de Nederlandsche vlag getooid, zich van het schip verwyderen. Het is de sloep met den President I Onmiddeliyk daveren bravo-geroep en de toejuichingen, door de menigte aangeheven. MARSEILLE, 22 November. (ft. 0.) Zoodra de sloep aanlegt, verdubbelen zich de toe juichingen op het zien van Krugor. Men schreeuwt letterlijk: „Leven de Boeren! Leve KrugerI" De menigte is één en al enthusiast. Do President is vergezeld van dr. Leyds en de Zuid-Afrikaansche afgevaardigden. By het aan wal komen reikt dr. Leyds President Kruger de hand en met vast eren tred, dan dien men met het oog op zyn leeftyd zou verwachten, zet de President voet op Franschon grond. Het is thans 10 u. 55 min. Men verzoekt Krugor plaats te nemen op den voor hem be stemden zetel, maar hy weigert te gaan zitten; hy staat recht met ontbloot hoofd, gekleed in gryze overjas en den hoed, met rouwfloers tot op de helft omgeven, in de linkerhand. MARSEILLE, 22 November, (ft. O.) Het i'uitorlyk van President Kruger is bijzonder sympathiek. Do portretten, bier sinds een paar weken populair geworden, geven goon juist beeld van zyn persoon. Thourel, presi dent van het Comité voor do onafhankelyk- heid van de Boeren, spreekt de welkomst- rede uit; daarna neemt de heer Pauliat, pre sident van het Central-Comité, het woord. De rede van Thourel luidde als volgt: „In naam van de geheele bevolking van Marseille, waarvan ik de tolk ben, en als president van het comité voor do onafhan kelijkheid der Booren te Marseille, heb ik de eer, die ik beschouw als de grootste, die my in myn leven overkomen kan, om Uwe Excellentie het welkom in deze stad toe te roepen. Wil dus op het oogenblik, dat gy voet zet op dezen edelmoedigen gastvryen grond, den groet aannemen, dien ik u aan bied uit naam van myn medeburgers, en de verzekering van do diepste hoogachting, de levendigste sympathie en eene grenzen- looze bewondering voor U persooniyk en voor het nobele Boerenvolk, waarvan Gy de waar dige, heldhaftige vertegenwoordiger zyt. Woorden zyn nutteloos, onze aandoeningen gaan verder dan men uit kan drukken. Hulde en welkom aan den grooten stryder voor de onafhankelykheid, aan den grooten .Burger KrugerI" Daarna sprak de heer Pauliat zyn rede uit: Mynheer de President 1 Met grooto voldoe ning sta ik voor U, die met het Boerenvolk de hoogste en nobelste deugden, die het :menschdom sieren, vertegenwoordigt: de on- .bedwingbare liefde tot vryheid en onafhan- Jkeiykheid; het vaste besluit om liever het vreeselykste lyden te dulden, zelfs den dood to verkiezen boven het zich bukken onder een vreemd juk. Ik heb do opdracht U niet alleen geluk to wenschen uit naam van alle Franschon, die tot ons Comité behooren, maar ook 'namens alle Comité's, die zich met hetzelfde dool gevormd hebben in de Vereenigde Sta ten, Rusland, Duitschland, Nederland, Zwit serland en België. Ik mag U zonder vrees voor tegenspraak het wolkom toeroepen zelfs uit naam van Engeland, want al dogenen, die in dat land verstand en kennis hebben, alle mannen van geweten, eerlykheid en rechtvaardigheid, i treuren, vragen zich met droefheid af door .welke duivelsche machinaties hun vaderland, .tot nu toe geëerd als de kampioen van het recht, in dezen barbaarschen oorlog kon ge wikkeld worden, die geheel Zuid-Afrika in een bloedbad veranderde. De geheele wereld aanschouwt met veront waardiging al het leed, dat U werd aangedaan, ,en juicht Uw heldhaftigen tegenstand toe. 'Maar ook voor de ongerechtigheid zyn er 'gronzen, die niet overschreden kunnen worden. Hoewel de schyn er togen is, hebben wy 'een vast vertrouwen in de eindeiyke zegepraal 'der twee Republieken, zelfs düm wanneer de regeoringen, teruggehouden door buitengewone 'voorzichtigheid of zelfzuchtige bedoelingen, zouden voortgaan zich to onthouden van elke poging om een einde te maken aan het bloed vergieten. j Onze meening staat vast dat er geen reden tot wanhopen is. Alles werkt er toe mede T5w ical te doen bereiken. De loop der .zaak Is u biykbaar gunstig. Do Kaapkolonie, ;welker krachtigste, levendigste takken Trans vaal en Oranjo-Vrijstaat zyn, heeft haar oor sprong in Holland, dat tot fier devies hoeft '^Ik zal handhaven," en in Frankrijk, De onuitputtelyke geestkracht der Boeren komt voort uit de ziel dier twee rassen en dryft hun tot volhouden. Ook de stryd der groote Amerikaan8che Republiek in de vorige eeuw zy U ten voorbeeld l Laat den Eeuwigen Rechter uitspraak doen, Hy zal U niet verlaten. Ik eindig met den uitroep, dien Gy door geheel Frankryk zult hooren: „Leve President KrugerI Leven de Boeren I Leven de Zuid-Afrikaansche Republieken I" Herhaalde malen werden de beide sprekers toegejuicht. Erugers antwoord. Daarop neomt President Kruger het woord. Zyn stem klonk aangedaan, maar byzonder doordringend voor een grysaard. De President spreekt in het Hollandsch do volgende rede uit: „Myn hartelyken dank aan de Presidenten van het Comité te Marseille en van het Comité voor de onafhankelykheid der Boeren voor hun woorden van welkom. Ik dank de bevolking, die in zoo grooten getale opgekomen is om my te begroeten. Hoewol ik rouw draag en hier niet ben gekomen om feesten by te wonen, neem ik toch van ganscher harte Uw toejuichingen aan, overtuigd dat zy U worden ingegeven door Uw medegevoel in onze beproevingen en de sympathie voor onze zaak, die der vryheid Ik ben werkeiyk trotsch en gelukkig een haven van Frankryk voor mijn ontscheping gekozen te hebben, er den voet op vryen grond te zetten en als vry man ontvangon te worden. Myn eerste plicht is myn dank te betuigen aan uw regeering voor alle bewyzen van achting, dio zy ons zelfs kort geleden te midden van onze beproevingen heeft gogeven. Ik geloof dat Engeland nooit dezen oorlog had goedgekeurd, als het goed ingelicht was geweest. Sinds den inval van Jameson, die de twee Republieken had willen vermeesteren zonder zelfs een geweerschot te lossen, heb ik niet opgehouden een Hof van Arbitrage te verlangen, hetgeen my tot nu toe altycl geweigerd is. De oorlog, dien men tegen ons voort; be reikt de grenzen van barbaarschheid. In myn leven heb ik dikwyis tegen wilde Afrikaansche volksstammen moeten stryden, maar de barbaren, die wy nu te bostryden hebben, zyn erger dan de vorigen. Zy wapenen zelfs Kaffers togen ons, ver- brauden onze hoeven, die wy mot zooveel moeilykheden opgebouwd hebben, verjagen vrouwen en kinderen, wier mannen en vaders gedood of gevangengenomen zyn, laten zo zonder bescherming, zonder dak, dikwyis zelfs zonder brood. Maar wat men ook doet, nimmer geven wy ons over; wy zullen stryden tot het einde 1 Ons groot en onwrikbaar vertrouwen is gevestigd op onzen Eeuwigen Vader. Onze zaak is rechtvaardig en als de recht vaardigheid der menschen mocht ontbreken, zal de Eeuwige Vader, die Moester is der volkeren en aan Wien de toekomst behoort, ons niet verlaten. Ik kan U verzekeren, dat, indiende Trans vaal en Oranje-Vrystaat hun onafhankelykheid mochten verliezen, ook de twee Boeren-volkon mot hun vrouwen en kinderen vernietigd zullen zyn." Do menigte juicht des Presidents rede (welke door Prof. Van Hamel, uit Groningen, mot luider stemme in het Fransch wordt vertaald) zeer toe. Prof. Van Hamel wordt dikwyis door de toejuichingen onderbroken. De laatste woorden werden mot uitbundige bravo's ontvangon. De heer en mevrouw Eloff, die by hun grootvader stonden, weenden. Een hevig gedrang had plaats by bet ver laten der afgesloten ruimte en President Kruger had moeite zyn rytuig te bereiken. By het zien van den President met den hoed in de hand neemt het geroep: „leveKrugerl" toe en kan men op zyn energiek gezicht verrassing en dankbaarheid lezen. De optocht. MARSEILLE, 22 November, (ft. 0.) Do volgorde van den stoet was als volgt: Eerste rytuig: President Kruger, Thourel, president van het Onafhankeiykheidscomitó, senator Pauliat en Dr. Leyds. Tweede rytuig: Fischer, Violle, secretaris van het comité te Marseille; Rambaud, vice- president van hot Parysche comité; consul Pierson. Derde rytuig: Vessels; Caron, lid van den gemeenteraad te Parys; Bertin, vice-president van het comité te Marseille; Heymann. Vierde rytuig: de heer en mevrouw Eloff en de heer Spanjaard. Daarop volgden tal van landauers met andere leden der comité's. MARSEILLE, 22 November, (ft. 0.) Ontzag- lyk veel bouquetten en bloemstukken wer den den President aangeboden. De vaandel dragers der vereenigingen liepen met hun banieren naast het rytuig van den President. De muziekkorpsen speelden het Transvaalsche volkslied. De menigte juichte uitbundig den held van den dag toe en langs den geheelen weg klonk het: „Leve KrugerI Leven de Booren 1" De stoet ging langs den Boulevard des Dames, door de Rue de la Rópubliquo, over de Quai de la Fraternité, de Rue de la Cannebière en de Rue de Noailles. MARSEILLE, 22 November. (Q.-ft) Na het défilé vulden zich de straten; groepjes personen mot vlaggen riepen „LeveKrugerI" voor het Hótel du Louvre et de la Paix, waar de aldaar logeerende Engelschen floten en terwyl de stoet nog voorbijging kopergeld onder de menigte wierpen, om te kennen te geven, dat zy de Franschen als bedelaars be schouwden. Het volk werd boos en bedreigde het hotel; de politie liet het sluiten, en de eigenaar van het hotel zette de Engelschen er uit. Het Hdtel du Louvre is een der grootste hotels, waar veel Engelschen logeeren. Eon vyandige menigte biyft voor de hotels staan, welke door de politie worden bewaakt. MARSEILLE, 22 Nov. (ft. O.) Langs den geheelen weg, welken de President aflegde, stond een dichte menigte op de trottoirs en in de straten. Het kostte den rytuigen groote moeite zich een weg te banen, zoodat de stoet over den korten afstand een uur deed. Het geheel biedt een prachtig schouwspel aan: die balkons, die ramen, zwart van de menschen; die vlaggen en banieren, allerwegen wapperend en ontplooiddie geestdrift, welke steeds hooger en hooger stygt. Het verkeer kon niet geregeld meer plaats hebben. De trams werden bestormd. Dames en heeren stonden in de raamkozynen. Er had een incident plaats voor het Hotel du-Louvre et de la Paix. Eenige Engelschen, in den morgen aangekomen, bevonden zich op het balkon der eerste étage en hielden de hoeden op toen de President voorbijreed. Een ontelbare menigte schreeuwde„Hoedon af 1" De Engelschen bleven echter op het balkon slaan met de hoeden op en balden zelfs de vuist tegen do menschenmassadeze jouwde en floot ze uit. De manifestatie duurde voort totdat de Engelschen verdwenen waren. Do President ging zyn hotel binnen onder de toejuichingen van een geestdriftige menigte. Hy moest zich aan baar op het balkon ver- toonen, waar hy de bevolking bedankte voor de warme ontvangst, hem ten deel gevallen. Daarna trok de President zich in zyn appar tementen terug. Het volk bleef opeengepakt voor hot Hotel de Noailles schreeuwen, om den President nogmaals op hot balkon te hebben. De malre van Marseille bracht hem thans een officieel bezoek, en allo voorname personen wenschten voorgesteld te worden. Een prachtige bronzen groep werd door het comité aangeboden. De geestdrift nam steeds toe. Aan het banket van hedenavond zouden aanzitten de volgende in Nederland bekende personen. Rechts van den President, in volg orde: Van Hamel, Fischer, Van Trotsenburg, Pierson, Eloff en Bredel; aan zyn linkerhand: Leyds, Wessels, Boissovain, Muller, Van der Hoeven, Grobler, De Bruyn, Heymans en Bolman. In bet geheel aan de eerotafel 28, en aan alle tafels te zamen minstens 400 rnenschon. MARSEILLE, 22 November. (H.-B.) Na een dejeuner in kleineren kring, zal president Kruger enkele afgevaardigden en commissiön ontvangen. MARSEILLE, 22 November, (ft. 0.) De minister en afgezanten van Transvaal be paalden het begin der receptie op kwart over tweeën. De receptie. Reuter seint verder uit Marseille, omtrent do receptie: Dr. Flaissières, de maire van Marseille, is, vergezeld door den secretaris-generaal van den maire, den President een bezoek gaan brengen in zyn hotel. De heeren zyn door dr. Leyds aan Kruger voorgesteld. Dr. Flaissières zeide daarby het volgende tot don President: De toejuichingen, die u ten deel gevallen zijn, sodert gy den bodem van Marseille bobt betreden, on dio nog voortduren, bewyzen wel wat de gevoelens der bevolking zyn jegens u en het dappere volk der Zuid-Afrikaanscho republiek. Do ingezetenen van Marseille, die de vrijheid zoo liefhebben, nemen liarteiyk deel in het groote leed van de Boeren. Mot mijn medeburgers wensch ik, dat in den loop van de nieuwe diplomatieke phase, die het Trans vaalsche vraagstuk ingetreden is, dat vraagstuk wordt opgelost in vredelievenden zin, en niet enkel volgens de voorschriften, die uit het ge schreven recht der natiën voortvloeien, maar volgens de hoogere beginselen van recht, die voor de menschheid zelf den onvergankolyken grondslag vormen van beschaving en vooruit gang. Laat ons allen hopen, mijnheer de President, dat by die oplossing de wereldvrede evenmin gevaar zal ioopen als de waardigheid en de stoffeiyko belangen van het volk dat gy met zooveel gezag vertegenwoordigt. Krugor bedankte den burgemeester voor deze woorden, en zeide dat hy vertrouwen stolde in God en in zyn goed recht. Do mairo overhandigde Krugor vervolgens oen groot aantal adressen. Ook de prefect van Bouches-du-Rh6ne legde een bezoek af by den President. Een kwartier later, om halfdrie, verschenen de eerste doputatiön. De vestibule, de gangen, de trappen en de zalen van het hotel waren weldra vol menschen. In den sieriyk met planten ver sierden salon waren onder palmen, voor den schoorsteenmantel, Btoelen gezet voor den President en eenige anderen. „Zoudt gij niet denken, vroeg de President ter loop6, dat myn bezoekers my een oogenblik met rust willen laten?" Ik heb honger, ik zou wat willen eten." De President ging dejeuneeren en trad om vyf minuten over drieën de receptiezalen weer binnen, door levendige toejuichingen begroet. Dadelyk begon toen het voor by trek ken van de doputatiön. Thourel, die de leden van het comité voorstelde, zeide daarby het vol gende: Mynheer de PresidentI Namens het Marseillaansche comité voor de onafhankelyk heid van de Boeren heb ik de eer u te ver zoeken, als een herinnering aan dezen onver- getelykon dag dit kunstvoorwerp te willen aannemen, dat door een onzer grootste Fransche kunstenaars gemaakt is. Al is de oorlog ook een gruwel, al begaan de regee ringen die den oorlog over de volkeren brengen om hun belangen to bevorderen, een misdaad tegen de menschheidde oorlog kan ook wettig zyn: een wettige en roemryke oorlog is die, welke ten dool heeft de verdediging van eigen haard. „La dófense du foyer" dat is ook de naam van dit schoone kunstwerk. Thourel zeide verder: De overeenkomst, die het kunstwerk heeft met de worsteling van uw volk, hoeft onze keuze geleid. Zeker, indien de kunstenaar zich by zyn werk geïnspireerd had op de voorbeelden, door de Boeren gegeven, zou liy het andera opgevat hebben. Hier strydt de man met de eene hand tegen den indringer, en met de andere beschermt hy vrouw en kind. In uw land is de vaderlands liefde zoo vurig geweest, dat vrouwen en kinderen den moed van mannen toonden en vaak met hun bloed de aarde verfden, dio hun arbeid vruchtbaar had gemaakt. Doch wil het aannemen zooals het is, en u herinneren, dat er te Marseille harten zyn, die voor u en uw dapper volk in alle beproevingen kloppen. De President stond op, en na Thourel de hand gedrukt, en de leden van het comité gogroet te hebben, zeide hy het volgende: Ik neem gaarne uw mooi geechenk aan. Ik weet, dat het de uitdrukking is van uw sympathie. Waarlyk, om hun haard te ver dedigen hebben de Boeren de wapens opge nomen, daarvoor stryden zy met ontembaren moed. Ik dank u harteiyk, en mijn dank betuigingen richten zich tegeiykertyd tot alle beschaafde volkeren, die hun sympathieën met zoozeer overhebben voor ons persooniyk als wel voor de zaak der Boeren, die de zaak is van recht en vryheid. Ik ben er zeer door getroffen. liet is inderdaad de rechtvaardigheid onzer zaak, die al het andere op den achter grond driftgt. De zaak der Boeren is niet hopeloos, noch onontwarbaar. Integendeel, de wapens brengen ons niet ten onder, dat zou het aantal kunnen doen, maar aangezien wy liet recht aan onze zyde hebben, zal het aantal verpletterd worden mot Gods hulp. Kruger's woorden werden met luide toejui chingen begroet. Men merkte, op dat hy de rozet van het legioen van eer in zyn knoops gat droeg. Na het bezoek van den prefect is Grebauval, voorzitter van den gemeenteraad van Parys, door President Kruger ontvangen. In naam van de stad Parijs, zeide by, die de eer had, de gedelegeerden dor boide Republieken te ont vangen, betuig ik u hulde en sympathie. In naam van den gemeenteraad en de stad Parys zy het my vergund, u uit te noodigen, ons stadhuis te bezoeken, waar gy harteiyk ont vangen zult worden. Gy zult daar zyn te midden van herinneringen aan groote mannen, die allen de onverwoestbare zaak van het recht en van de vryheid hebben verdedigd. President Kruger zeide, dat hy diep getrof fen was door de uitnoodiging. Hy verzocht zyn antwoord te mogen uitstellen totdat hy zyn opwachting gemaakt zou hebben by het hoofd van den Staat. Thouret stolde Boyer, een lid van den ge meenteraad van Marseille, voor, die zeide: Uw natie moge onderdrukt, zy kan niet onder worpen worden, want wat voor uitslag de monsterachtige aanval op uw Republieken ook moge hebben, voor de geschiedenis zult gy niettemin overwinnaars bly ven, omdat gy voor de rechtvaardigheid en de vryheid vecht. Moed, mynheer de President, alle volkeren zfln met u l De heer Spanjaard, die de leden van het Nederlandsch-Z.-A. comité van Marseille voor- stolde, hield de volgende toespraak: Het Ned. Z.-A. comité te Marseille is verheugd, den held te ontvangen, die jarenlang de be schaafde wereld mot bewondering heeft vervuld. In uw worsteling voor vryheid en recht zyn alle beschaafde volkoren als één man met u en uw landgenocten, die liever hun leven opofferen voor recht en gerechtigheid, dan hun vryheid te verliezen. Zy hebben recht op onze sympathie. Mogen die offers met de hulp van den Allerhoogste met succes bekroond worden, moge do goedo uitslag ook van de edele taak, die gy nu gaat ondernemen, een troost worden voor de weduwen en weezen, aan wie het volk van Marseille reeds zooveel bewijzen van sympathie heeft gegeven. De gepensionneerde generaal Geschor stelde een deputatie voor van de broeaerschap van oud-officieren te land en ter zee, en sprak het volgende: Onze vereöniging wil u haar eerbiedige bewondering en haar innige sym pathie betuigen. Gy hebt gestreden, en gy strydt nog voor uw vaderland. Gy en uw volk hebt vooral uw hartebloed gestort om aan de beschaafde wereld te bewyzen, dat het geweld het recht niet kan onderdrukken. Met God voor het vaderland is uw devies. Het patriarchale vaderland, dat den heldenmoed van Pretorius heeft voortgebracht, zal voort leven in den moed van zjjn fiere afstamme lingen. Henri des Houx stelde den President do bestuursleden van de Fransche pers voor. Alle Fransche bladen, zeide hy, zonder onderseheid van gezindheid, hebben deelgenomen in de harteiyke beweging ton gunste van uw heilige en groote zaak. Alle burgers van een vry volk hebben hun hart voelen kloppen by de verhalen van uw heldhaftigen stryd voor de vryheid. Meer dan eenig ander land kan Frankryk, dat zelf zoo wreede beproevingen doorstaan heeft, uw heldenmoed waardeeren. Wy zjjn voor de Boeren, omdat wy voor do rechtvaardigheid zjjn. Daarom verzoeken w(j u, onzen heilwensch te aanvaarden voor het succes van uw vromen pelgrimstocht. Na Henri des Houx komen nog verscheiden andere deputation. Onder de notabelen van do Protestantsche kerk, die aan Kruger voor gesteld werden, bevond zich Friscb, een zwager van 'Villebois-Mareuil. Namens do familie heette hy den President welkom, hy mocht dat te eerder doen, zeide hy, omdat oen lid van die familie, het edelste lid, voor de zaak der Republieken gesneuveld wa.v De President schynt zeer afgemat te zyn. De redevoeringen worden nu bekort, en het voorbytrekken gaat haastiger, ook geeft men den President niet meer de hand, omdat zyn hand en arm hem pfln doen. De kinderen van Marseille brengen hem bloemen en verzen. De warmte is drukkend, en de President, die uiterst vermoeid is, uit don wensch om naar zyn kamer te gaan. Om halfzos is de receptie afgeloopen. Buiten was het nog even druk. Eet diner. MARSEILLE, 22 November, (ft. 0.) Dr. Leyds heeft hedenavond aan het banket, dat niet door Kruger bygewoond werd, gezegd, dat de President hem de opdracht gegeven had, het volgende te zeggen: De President was moe, droeg rouw en nam niet aan feesten deel. Anders had hy gaarne eenige oogenblikken met de gasten doorgebracht. Hy zou nooit het harteiyke onthaal van de stad Marseille vergeten: die ontvangst overtrof al wat de President had kunnen verwachten van de stad, die aan Frankryk zyn prachtig volkslied gegeven heeft, de Marseillaise, het lied van ieder volk, dat men zyn onafhankelykheid wil ontnemen. De President had gewild, dat het gejuich gehoord had kunnen worden door alle Boeren, die in de bergen gekampeerd zynzy zouden u van ganscher harte bedanken; nu dankte de President uit hun naam. Hy wenschte de stad Marseille alle voorspoed toe, en geluk aan haar kinderen. Als ik had kunnen koment had de President gezegd, zou ik myn dank over heel Frankryk uitgostrokt hebben, en myn glas hebben opgeacaKc t<rc oocz den waardigen president Loubet. In naam van President Kruger dronk dr. Leyds op den president der Fransche Republiek. Nadat dr. Leyds den toost van dank van president Kruger had voorgelezen, nam de gezant der Z.-A. Republiek nogmaals het woord, Hy zeide: „Gy' hebt wel de goedheid gehad myn ge zondheid te drinken en sympathie uit te spreken, waarop ik trotsch ben, omdat zy klaarbiykelyk ingeboezemd worden door de zaak der Zuid-Afrikaansche Republieken, die het hart van allen, die nog een ideaal heb ben van gerechtigheid en menschelykheid, hooger doet kloppen. Die zaak der Boeren- Republieken vindt ook buiten het grond gebied der Republieken edelmoedige en vurige verdedigers, die niet geaarzeld heb ben haar te dienen met geheele toewyding en voor haar hun krachten, hun tyd en hun talenten ten beste te geven. Ik wil hier spre ken van de comitó3, die zich gevormd, bob ben, van de mannen, die zich hebben ver- oenigd om hun pogingen te doen samen gaan met de onze, voor de zaak van het recht. Daarom, myne heeren, beschouw ik het heden als een plicht der dankbaarheid, die toegowjjde modewerkers te herdenken, en hun de betuigingen over te brengen van mijn dankbaarheid, door hun te zeggen: President Kruger is geroerd door uw yver en uw werken voor de goede zaak. „Ik drink, myne heeren, op de comité's, die zich gevormd hebben to Marseille, te Parys en in zooveel andere steden van Frankryk, en die met al hun krachten mede werken voor het behoud van de onafhanke lykheid dezer Republieken of hun te hulp komen en te steunen die voor haar stryden op het slagveld." Guórin, voorzitter van de commissie uit den Paryschen gemeenteraad, dronk op de verbon den dappere volkeren van Transvaal en Oranje- Vry staat, en bracht hulde aan Botha en Do Wet, die hy by de Grieken der Thermopylen vergeleek. Kruger was de belichaming van den tegenstand eener natie, en het levende symbool van een onafhankelyken haard. Hy herinnerde aan Gambetta's woorden, dat er in de dingen hier beneden een verborgen recht vaardigheid woont, en hoopte, dat die recht vaardigheid spoedig zou komen voor de Boeren. Onder de andere toosten wordt vooral ver meld die van den heer Garon, gemeente raadslid van Parys, uit naam der pers, die hy uitnoodigde woorden des vredes te doen hooren. Het is haar taak de weldoenster der menschheid te zyn, door aan de beide volken voor te houden, dat zy niet verder mogen gaan. De heer Rambaud dronk, uit naam van het Parysche Comité, op de officieren en de bemanning van de „Gelderland", het schip, dat van de Koningin der Nederlanden de edelste opdracht kreeg, die een oorlogsschip ge geven kan worden: naar Frankryk den man. over te brengen, die aan alle natiën zulk een schoon voorbeeld van vaderlandsliefde gaf. Ram baud bracht hulde aan Nederland en aan de Koningin, die in een paleis gastvryheid gaf aan het vredescongres, en zich de heldin van liet recht betoonde tegenover de aarzelingen der groote mogendheden, die gewild heeft, dat op het schip, dat Kruger dragen zou, de vlag werd ontplooid, in de schaduw waarvan de Trompen en de De Ruyters gestreden hebben. Hy eindigde met een dronk op de Koningin der Nederlanden, want geen Souvereine ver diende ooit meer geluk te hebben in haar huiseiyk leven en roem in haar regeering, die zoo goed begint. Fischer en verscheiden anderen voerden nog het woord. By het verlaten van het ge bouw had niets byzonders plaats. De straat bfl het „Hótel du Louvre" is afgezet door een sterk cordon van polite- agenten; men vreesde nog altyd uitbarsting van de volkswoede tegen de Engelschen. Morgen vertrekt de President om 9 u. 20 min. in een salonwagen, in den expres-trein naar Parys aangehaakt. Maatregelen van orde. Ten gevolge van de opstootjes die gistor-t morgen voorkwamen voor het Hótel du Lou- vre et de la Paux, heeft de maire onmiddel lijk last gegeven een krachtig onderzoek in te stellen naar de aanleggers er van, die op de meest strenge manier zullen worden ver volgd In den namiddag waren de deuren van het Hótel du Louvre, op de Cannebière, waar het incident voorviel tydens den tocht van president Kruger, gesloten. In den omtrok bevond zich een talrjjke maar kalme menigte. Onder de vensters van hot Hotel de Noailles is het aanzicht heel anders. Er is een ontzagwekkende menigte, waaruit van tyd tot tyd juichkreten opstygen, die moeten doordringen tot den President, wiens vertrekken aan dr Cannebière zyn gelegen. Des avonds te 6 uren trokken groepen mani festanten met driekleurige vlaggen door de hoofdstraten. Voor den „Cercle des Officiers" werd geroepen: „Leve het leger 1 Leve Frank ryk! Leve president KrugerI De betoogers trokken daarna langs do bureelen der groote bladen, waar dezelfde kreten weerklonken, en ten slotte naar het Engelsche consulaat, waar op de wyze van het „Air des Lampions" gezongen werd: „Conspuez les Anglais". De politie moest de manifestanten uiteen- dryven. Togen 7 uren begaf een groep manifestanten zich naar de prefectuur en trachtte opnieuw* door de posten te breken, die in don omtrek van het Engelsche consulaat waren opgesteld. Deze poging mislukte echter. De politiemacht werd versterkt. De pakketboot „Rome", die heden met meer dan 500 Engelsche passagiers naar Bombay moet vertrekken, werd door de politie bewaakt. De 9Gelderland" ia gisternamiddag om vyf uren van Marseille weer vertrokken. Admiraal Besson is den commandant een bezoek gaan brengen.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 6