BOCKBIER. BOCKBIER. Speciale Étalage beroemde Geconserveerde Groenten. Firma J.C. RATING, BLANKENBERG Cf, KOOYKER'S LEESINRICHTING Warmwaterborden en Kruiken. Leidsche Schouwburg. iWR- EN DBETAVOHD, Expusitie St.-Nicolaas. angebrug 71, ierinrichting. Nikkelen Huishoudelijke Artikelen Het Leidsche Volkshuis. IfPOLMO. advebtehtieh. Maandag 26 November, 8 uren. HAANTJES A. D. ULJEE, fijn gekruide St.-Nicolaas Firma I. C. RATING, Filiaal: Breestraat 102, „lil dm Vrrpldeu Turk". De geachte Cliënteele wordt bekend ge maakt, dat Zaterdagavond de aasgang be gint van het Illustratiën en Tijdschriften. Abonnement naar ieders keuze uit 60 diverse Tijdschriften. Prospectus wordt op aanvrage toegezonden. O C KI. Cr. 8. POPP. C. VAN DER ZEEUW, Varkenmarkt 15. in ons Magazijn achter den Winkel van Luxe- en Salonlampen voor Gas- en Petroleum, in verschillende grootten, met ZIJDEN LUXE-KAPPEN. Kleine Artilxelen, GESCHIKT VOOR CADEAU. Petroleumkachels. J. Ia. GBEXJGrHTON, Aalmarkt 35, Leiden. Houtstraat 1, maakt bekend, dat het Depot STEENSTRA AT 51a is opgeheven. ,886!0 SMOLAAS-ÉTALAGE. MARE 58. Ruime keuze.Tal van Nouveautés. len zie de Etalage. TENTOONSTELLING Loopjongen Huidpoeder. De „Birmingham Post" verzekert, dat Johannesburg tot hoofdstad van Transvaal verheven zal wordenalle regeeringsbureelen, :en ook de staatsbibliotheek, zullen uit Pretoria 'daarheen overgebracht worden. Het tweede Kerstfeest van het Engelsche leger in Zuid-Afrika zal niet heel veel prettiger 'zijn dan het eerste. De regeering te Londen laat bekend maken, dat zy onmogeiyk kan Instaan voor de aflevering van Kerstgeschenken Ivoor de troepen te velde. De natuuriyke 'moeilijkheden van het land en van de ver spreiding der troepen kunnen onoverkomeiyk 'zyn. Intusschen zyn dit jaar regelingen getroffen, die verleden jaar ontbraken, zoodat ten minste de pakjes, enz. zeker zullen aankomen te Kaapstad. In Roberts' laatste telegram wordt nog ge zegd, dat, volgens het verhaal van een kaffer, ■Brown, van de politie, naby Thabanchu is ge dood door een Boer in khaki-uniform. Beiden meenden in elkaar vrienden te zien, maar de Boer ontdekte het eerst de vergissing en schoot zyn tegenstander dood. Kolonel White leed geen verliezen by het .verdryven der 200 Boeren uit hun sterke stelling op Aasvogelkopje op 19 dezer. De colonne onder Lloyd heeft op haar terug weg van Reitz oen groots hoeveelheid vee en proviand buitgemaakt. Generaal Bruce Hamilton, die den 17den van Lindley naar Heilbron oprukte, werd voort durend door de Boeren verontrust. Langs zyn weg vernielde hy een aantal boerderijen. Uit Kroonstad wordt van 17 dezer geseind, dat men algemeen gelooft, dat De Wet en 'prosident Steyn zich tusschen die stad en de Vaal bevinden, ten westen van den spoorweg. Kolonel De l'Isle heeft Rhenosterkopje bezot. De Boeren zyn in de myn las Diamonds godrongen, zonder daar echter schade aan te richten. Baden-Powell herstelt van zyn koortsaanval. De Vrystaat8che commandant Brand, van wiens verwonding een Reuter-telegram uit Bloemfontein melding heeft gemaakt, is een zoon van wyien president Jan Brand, den man van „alles zal reg kom". Commandant Brand behoort ook tot degenen, die eerst na verwisseling van de krygs- kans, zich ten volle als bekwame, moedige en betrouwbare aanvoerders hebben ontplooid. Waarschynlyk wegens de Engelsche neigin gen van zyn vader en de bekende, zeer ge prononceerde sympathieöen zyner te Bloem fontein wonende zusters in diezelfde richting, werd Brand aanvankelyk door zyn landslieden niet algemeen vertrouwd. De dames Brand hebben, by het binnenrukken der Engelsche troepen in Bloemfontein, zelfs behoord onder do voorsten van hen, die hun vreugde over dat feit openbaarden. Brand heeft echter door zyn houding ge durende den geheelen oorlog elk wantrouwen beschaamd gemaakt, en het bericht van zyn barsche weigering aan luitenant Hole en zyn zusters, uitgezonden door den commandant van Bloemfontein om hom tot overgave te bewegen, heeft dit, zoo noodig, nog eens op de helderste wyze bevestigd. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 1.5° C. 43.73 Fahr.heit, hedenmorgen om 6 uren 6° C. 42.8° P., 'a middags om 12 uren 6.5° C. 43.7° F., 'a namiddags om 4 uren 5° C. 41° F. Teleyfram m o 11. NIEUW-YORK, 22 November. (R. 0.) Vol gens een telegram uit Washington aan de „Evening Post" gelooft de regeering, dat de onderhandelingen te Peking gevaar loopen, afgebroken te worden. BRUSSEL, 22 November. (R. O.) Een tele gram uit Rome aan de „Indépendance" meldt, dat er op dit oogenblik onderhandelingen ge voerd worden over het huwelyk van Victor Napoleon, die binnen enkele dagen (indien het al niet gebeurd is) de hand zou vragen van grootvorstin Helena, een dochter van grootvorst Wladimir van Rusland. EXETER, 22 November RO.) Generaal Bulier heeft by het in ontvangst-nemen van een eeresabel, hem door de stad Exeter aan geboden, verzet aangeteekend tegen de be schuldiging, dat de Engelsche soldaten stalen en weerloozen mishandelden. Integendeel, zeide hy, geen woord is daarvan waar: het Engel sche leger wordt tegenover den vyand bezield door ongekend ridderlyke gevoelens. LIWADIA, 22 November. (ft. O.) Het bulletin over den toestand des Keizers, vanmorgen om elf uren uitgegeven, luidt: De Keizer heeft den dag van gisteren tame- ïyk goed doorgebracht. Om twee uren was de lichaamstemperatuur tot 37°5 gedaald, om tien uren 's avonds was ze echter weer 38°7, de pols deed toen 68 slagen, 's Nachts sliep do Keizer weinig. Vanochtend gevoelde hy zich wel, ook de algemeene toestand was goed. Om 9 uren was do temperatuur 38°4, de pols 72. PARIJS, 22 November. RO.) Hedenavond liep hier het gerucht, dat de Tsaar dood was. Het „Journal" spreekt dat beslist tegen. BRISBANE, 23 Nov. (ft. O.) Zeeroovers van Tugeri, van Nederlandsch Nieuw Guinea, hielden een strooptocht onder de inboorlingen, die onder Engelsch protectoraat staan. Zy doodden er vyftien. De inlandsche politie van Murray versloeg de Tugeri'8 en doodde er dertig van hen. BUCHAREST, 22 Nov. (R. O.) Het proces tegen de Bulgaren (in zake het Rumeensch- Buigaarsche conflict) is geëindigd met de ver oordeeling van de meeste beschuldigden tot levenslangen, verschillende tot 20 jaar, andere tot 2 en 7 jaar dwangarbeid. MADRID, 22 Nov. (ft. O.) De minister van financiën diende by de Kamer de begrooling in, die een cyfer van uitgaven aanwyst van 926,498,160, van ontvangsten groot 934,438,380 pesetas. Het overschot zal worden besteed voor den aankoop van snelvuurkanon nen. De minister heeft een ontwerp ingediend voor do consolidatie^der schuld, aangegaan voor den oorlog om de koloniën. KOPENHAGEN, 23 Nov. (R. 0.) Volgens hier ontvangen betrouwbare berichten uit St.-Petersburg is de toestand van CzaarNiko- laas, beslist beter en is de toestand volstrekt niet, zooals geruchten in het Buitenland verspreid, hebben doen vermoeden, verergerd. MARSEILLE, 23 Nov. H.-BEven voordat president Kruger de „Gelderland" zou ver laten, bood de commandant van het schip in het salon van den kruiser hem champagDe aan, om te drinken op het welzijn van de Transvaal. Niettegenstaande alles, wat er gebeurt, biyft Kruger, die, ondanks den storm, geen hinder van zeeziekte had, dank zy zyn krachtig ge stel, zichzelven ook thans volkomen meester en is hy eenvoudig en denkt hy ernstig en diep geroerd na over het lot van zyn land. Toon Kruger de „Gelderland" verliet, speel den de tamboers en de pypers van dien kruiser. PARIJS, 23 Nov. (R. O.) De „Éclair" ver meldt, dat gisteravond om halfelf de prefect van het departement van de Monden van de Rhóne aan president Kruger de groeten van den President der Fransche Republiek heeft overgebracht, alsmede den dank van den heer Loubet voor het aan dezen door den President gezonden telegram. De ochtendbladen sproken eenstemmig hun eerbiedige sympathie uit voor president Kruger en zy wenschen alle den inwoners van Marseille geluk met den tact, waarvan zy gisteren blyk gaven in hun toejuichingen. Eenige bladen waarschuwen Kruger tegen de ydele woorden der nationalisten. MARSEILLE, 23 Nov. (H.-B.) Vier per sonen, die men voor Engolschen houdt en dio gisteravond uit het „Hötel du Louvre" kwamen, werden onderhanden genomen door de menigte, welke zag, dat zy de manifestatie ten gunste der Booren vyandig gezind waren. Zy borgen zich in een voorbyrydende tram, waarvan de ruiten door de menigte verbryzeld werden met steenworpen. Daarop trachtten de aanvallers den tramwagen stormenderhand te nemen. De politie slaagde er met groote moeite in de menigte uit elkaar te dryven. Kruger'8 vertrek naar Parijs. MARSEILLE, 23 Nov. (R. O.) President Kruger vertrok dezen morgen om negen men. Even vóór zyn vertrek sprak hy van uit zyn salonrytuig de volgende woorden: „Marseillaansche en Fransche burgers 1 Ik betuig het Fransche volk myn dank voor de warme ontvangst, die my by myn aankomst is ten deel gevallen. Ik reken op dezelfde sympathie en geestdrift in alle steden, die ik zal doortrekken, en ik hoop, dat zy zullen worden gevolgd door daden, die ten doel hebben ons te steunen en waardoor onze zaak wordt gediend. Deze woorden werden mot toejuichingen ontvangen, waarop de President met een groet antwoordde. MARSEILLE, 23 Nov. (H.-B.) President Kiuger vertrok om halftien met de Trans- vaalsche afgevaardigden, het Parysche Comité, zyn kleinzoon den heer Eloff en een journalist. Op zyn tocht naar het station juichte een dichte menigte den President toe. Toen de trein zou wegstoomen, bedankte Kruger Marseille voor de grootsche manifes tatie te zyner eere en drukte daarby den wensch uit, dat deze sympathie mocht voort duren, want die, sprak de President, hebben wy noodig voor den triomf van onze zaak. MARSEILLE, 23 Nov. (P.. 0.) De President is om 9 u. 20 m. met den snoltrein ver trokken, vergezeld door de heeren Leyds, Pierson, "Wessols, Eloff, Fischer, Yan Hamel, Rambaud, Paulliat, Heymans, mevrouw Eloff en haar kind. Na zyn toespraak by het verlaten dezer stad, groetten de president en de leden van het Comité voor de Onafhankelykheid der Boeren Kruger, die den nacht te Dyon zal doorbrengen. Op den Boulevard morkte men een groot plakkaat op, waarop stond: „Vergiffenis voor Europa 1" Er waren uitgebreide politiemaatregelen genomen. Er had geen enkel incident plaats. AVIGNON, 23 Nov. (ft. 0.) Do trein met president Kruger on hen, die hem vorgezellen, hep om elf uren het station albier binnen. Met trompetgeschal en tromgeroffel werd de President gehuldigd, natuuriyk ook met daverende toejuichingen. Aan het station werd den Prosident een bloemenmand, in de Fransche en Transvaalsche kleuren, aangeboden. De loco burgemeester hield een toespraak, waarop de President, die zichtbaar vermoeid is, kort antwoordde. Aan het portier van het salonrytuig staande, groette hy met de hand. De leden van den gemeenteraad, der alge meene raden en van de prefectuur, alsook de leden der rechtbank waren op het perron aan wezig. De trein vertrok na een oponthoud van tien minuten. AC1DEHIEXIEVW8. Leiden. Heden is alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na het ver dedigen van Stellingen, de heer H. J. F. Heyman, geb. te Haastrecht. Bevorderd is tot arts de heer M. De Graaf en geslaagd voor het arts-examen eerste ge deelte de heer J. F. Byi. Groningen. Geslaagd is voor het arts examen, 1ste gedeelte, de heer J. C. Wilder- vank, cand.-arts, geb. te Kortezwaag. LEIDEN, 23 November. Wy vestigen de byzondere aandacht op den lieder- en duet-avond, welke a. s. Maandag in den Schouwburg alhier zal worden gegeven door Georg en Lillian Henschel, die overal, waar zy reeds optraden, wegens het hooge, zeldzame kunstgenot, dat zy aanboden, den warrasten by val en de hartelykste waardeering ondervonden. Tot nu toe is nog geen programma vastgesteld voor de ontvangst van President Kruger by zyn eventueele komst te 's-Gra- venhage. Wel hebben verschillende vereenigingen aldaar en te Rotterdam verzocht, om deel te nemen aan de huldebetooging, die de afdeeling 's-Gravonhage van de Zuid-Afnkaansche Ver- eoniging op het getouw zet. Naar wy nader vernemen, zal president Kruger by zyn aankomst aan het station in de residentie verwelkomd worden door een korps van ongeveer 600 a 700 zangers van tal van zangvereenigingen in die stad, die hem zullen toezingen Psalm 72 vers 6 en 7, waarvan de tekst luidt: „Hy zal nederdalen als een regen op het nagras; als de droppelen, die de aarde bevochtigen. In zyne dagen zal de rechtvaardige bloeien, en de veelheid van vrode, totdat de maan niet meer zy." De heer Wolmarans te 's-Gravenhage ontving gisteren van zyn Transvaalsche ambt- genooten het volgend telegram uit Marseille: „De President te elf uren aangekomen. Ziet er goed uit; heeft dadeiyk naar u gevraagd en betreurt uw ziekte. De ontvangst is geest driftig, boven beschryving. De President moet rusten. Morgen vertrek. Vele groeten." Heden is het tien jaren geleden, dat Z. M. Koning Willem Hl op het paleis Het Loo overleed. De reden, dat de dag der voltrekking van het huwelyk van H. M. de Koningin nog niet officiéél is vastgesteld kunnen worden officieus blyft nog altyd genoemd Donderdag 31 Januari met verbiyf der Yorstelyke gonoo- digden van Maandag te voren tot Vrydag d. a. v. is hierin gelegen, dat, zoolang de wet, waarby de grondwettige goedkeuring op het huwelyk wordt gevraagd, nog niet door de Staten-Generaal is goedgekeurd, van een vaste datuinbepaling uitteraard nog geen sprake kan zyn. Bedoelde wet is in voorbereiding. Het stoomschip „Bundesrath" (uitreis) arriveerde 22 Nov. te Napels; de „Flores", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Nov. van Perim; de „Koning Willem H", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 No van Genua; de „Soerabaia" vertrok 22 Nov. van Padang naar Rotterdam; de „Zingara" (Holland-Amerika-iyn) arriveerde 23 Nov. van Newport-News te Amsterdam. Oudshoorn. Aan mej. de wed. J. Boot, alhier, is vergunning verleend tot het ver plaatsen van haar smedery naar de perceelen, kadastraal bekend in sectie B nos. 1120 en 1023. Voorschoten. De openingsavond van „het Nut", Donderdag LI., was een beslist succes. Was het een eenigszins gewaagde onderneming voor een gezelschap dames en heeren, dat alleen voor deze gelegenheid was samengesteld, een tooneeluitvoering te geven, wy kunnen niet anders verklaren dan dat de uitkomsten de proefneming schitterend hebben gerecht vaardigd. Beschaafde dictie gepaard aan wel doordacht spel maakten het tot een groot genot voor de talryke aanwezigen deze uit voering te volgen. Het programma bestond uit een 3-tal stukken, nl.Asschepoes", van Jo Van Sloten „Pakketten voor dames", van Justus Van Maurik, en „Een huis met commensaals", van J. Mannoury. Aan alle medespelenden, de lieftallige jonge dames in de eerste plaats, komt een welge meend woord van hulde toe, niet het minst aan de dames, die door hare muzikale voor drachten het genot van den avond verhoogden. Het was zooals de voorzitter aan het einde van don avond zeide: Deze perzik smaakt naar meer. Zou deze toevallige combinatie niet een blyvende kunnen worden? Naar wy vernemen, is thans door de Haagsche rechtbank in raadkamer de bekende aanklacht van den gewezen hoofd commissaris van politie, den heer Van Scherm beek, tegen den burgemeester van Den Haag, verwezen naar de openbare terechtzitting van dat college. D. A. De H., vleeschhouwer en veehandelaar te Rotterdam, wegens diefstal van een geit veroordeeld tot vyf jaar gevan genisstraf, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. In de n a b y hei d v a n h e t 81a ti on Tegelen is de molenaar L. v. d. V., wonende aldaar, door een spoortrein aangereden en onmiddeliyk gedood. Het Duitsche stoomschip „Olden burg", van Liss.abon met stukgoed naar Bremen bestemd, is by Kallantsoog gestrand en zit reeds vol water. De equipage is gered en te Kallantsoog geland. Studenten-eerewacht. In een den 23sten October te Amsterdam gehouden vergadering van den Ned. Studenten- Schietbond is het voorstel gedaan en met groote ingenomenheid aangenomen om evenals in 1898 by de inhuldiging, een studenten- eerewacht te vormen by gelegenheid van het huwelyk der Koningin. In Minerva" richt zich de heer Wittert van Hoogland tot do studenten, in het byzonder tot hen, die in 1898 tot de eere wacht behoorden, om opnieuw zich aan den dienst der Koningin te wyden. SASSENHEIM. Goboren: Goertruida Catha- rina, D. van P. v. d. Voort on C. Does. Clazina Johanna, D. van H. Elfring on M. W. Wensveen. Gehuwd: J. Bentvelzen, jm. 28 j. en M. Berbee, jd. 22 j. Leerwerk. Portemonnaies, Portefeuilles, Sigarenkokers, Taschjes, Reisne- cessaires, City-Bags, Albums en lederen Photographielystjes. Magauic de Lnxe. A. F. d'HERSIGNY, Breestraat 158 h. Gangetje. Reclame-Portemonnaie, één stuk, van f 1 en 85 Ct». 9879 12 öleolits één to geven door GEORG en LILLIAN HENSCHEL. Entrée: Loge f 1.60, Baignoire fl.36, Parterre f 1.10, 2de Rang, Amphitheatre en Galery f 0.76. (De pryzen Loge, Baignoire en Parterre zyn met inbegrip van vestiaire-geld.) Het Frogramma bevat o. m. liederen van HANDEL, BEETHOVEN, LÖVE, SCHUBERT, BRAHMS, RUBINSTEIN, HENSCHEL. Kaarlenverkoop en plaatsbe spreking Zaterdag 21 November en op den speeldag van 10 2 uren aan den Schouwburg. 9901 80 Van af heden verkrijgbaar 9894 12 lloogl. Kerkgraelit Telephoonnommer 323. MAANDAG 26 November.' Extra fijne Banketletters. Specialiteit in Hammen, Zalm- staarten en Aprilvisschen.- Patisserie HULST. Hoogewoerd S3. 9S9l>H0 Beproeft de TAN DE 8765 10 Houtstraat 1, Telepb. 334, leleplioouD. 36b 9904 84 VAU 9886 26 Zeer uitgebreide leestafel, ongeveer 10 dag- en week bladen, 10 Hol- landscbe, Duit sche, Franscbe en Engelsche Tijd schriften. ADRESBOEK TER INZAGE. MorgeD, Zaterd. 24 Nov.: Van Wavcren's Gelegenheid om te Con- sumeeren. Specialiteit in Zeeuwsche Mosselen, ebakken Visch, Paling in Gelei, Kreeft, Zalm, Sar dientjes, enz., enz. 9907 40 Aanbevelend, Hoogachtend, TJEd. dw. Dienaar, Van af heden weder verkrijgbaar: Geconsei?eer<le, Gezouten en GeblancheerdeGROEXTEN, per Blik en Gewicht 9891 18 Aanbevelend, EN 9902 70 9898 2? van afbeeldingen, Afgietsels en oor- spronkeiyke Stukken van mooi oud Smeedwerk, afkomstig uit het Museum van Kunstny verheid te Haarlem, afge staan door de Nederlandsche Maat- schappy ter Bevordering van Nyver- heid. Leden dier Maatschappy hebben op vertoon van hun bewys van Lid maatschap vryen toegang. Geopend van Maandag 26 Nov. tot en met Zaterdag 1 Dec., des avonds van 7 tot 10 uren. 9899 19 Toegangsprijs 10 Cents. gevraagd N. Ryn 63, boven do T6 jaar. 9895 4 Ilfaarsenkapjes. Ontvangeneen fraaie collectie Kaarsenkapjes en Schermpjes, van af 40 Ces. tot f 4.50 't paar. MAGASIN DE LUXE. A. F. D'IIERSIGXY, Breestraat h/Gangetje. Groote keus Inktkokers. 9880 10 Geneest Schryning, Roodheid door Scheren, Transpireeren, Massage en Scherpte van wind en weer. Prys ƒ0.65, by 9889 10 CHR. HAGEMANS, Coiffeur, Noordeinde 32.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3