N\ 12500 Donderdag 22 IVoveniber. A#. 1900 i§eze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. M Zuid-lfrikaansche V'ereeniging. Leiden, 22 November. feuilleton. DE STERNTHALS. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden; .i.it;;;; f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd z()n 1.30. Franco per poet 1.66. PRIJS DER AD VERTEN TTËN"; Van 1-6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.06 berekend. Herinnering: Vrijdagavond 8 uren Stads gehoorzaal rede van de heeren De Bruyn (persoonlijke herinneringen uit den oorlog). Vrije toegang voor Leden Ned. Z.-A. V., anderen f 0.50. Het Bestuur. "Woensdagavond 28 Nov. a. s., te acht uren, zal in de algemeene vergadering van de „Leidscho Verzekerings-Maatschappy tegen In- 1 validiteit en Ongelukken der Werklieden" in het Nutsgebouw de heer C. J. Van der Drift sproken over de nieuwe Ongevallenwet. Genoemde heer zal alsdan eenige beschou wingen over die wet geven en wel in hoofd- zaak over de vorplichtingen, die aan de werk gevers opgelegd zullen worden. Bereids worden uitnoodigingen tot het be wonen dier vergadering gezonden. Werkgevers, die geen uitnoodiging ontvangen hebben, kunnen zich voor introductie wenden tot den lsten secretaris, Apothekersdyk 13. Voor het examen voor de teekenakte 1. o., mondeling gedeelte, zyn geslaagd de heeren: 0. Cossee en J. J. Gerstel, te Leiden. De werklieden-zangvereeniglng: „Kunst na Arbeid", zal haar dertiende uitvoering geven in de concertzaal van het hotel „Du Nord" op Zaterdagavond 8 December a. s. Het studenten-mandoline-gezolschap „Loh- jarkoff" heeft z(jn gewaardeerde medewerking De Japansche gezant by ons Hof is in Den Haag teruggekeerd. In „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage zal binnenkort een tentoonstelling van werken van Fransche meesters worden gehouden. B. en Ws. van 's-Gravenhage hebben den Raad dier gemeente aanbevolen ter be noeming tot directeur der hoogere burgerschool voor jongens met 5-jarigen cursus, aan het Bleyenburg aldaar, dr. C. J. J. Ninck Blok, thans directeur der hoogere burgerschool voor jongens met 3-jarigen cursus aldaar. In een der zalen van „Sic Semper" te Utrecht, werd gisteravond de najaarsvergade ring gehouden van do Nederlandsche Vereeni- ging van Psychiatrie en Neurologie onder presidium van professor Jelgersma, van Leiden. Als plaats, waar de a. s. zomervergadering zal worden gehouden, werd Den Haag of 'Scheveningen aangewezen. Uit het verslag der examen-commissie der vereeniging over 1898-99 en 1899 1900 bleek, dat de examens oen gunstig verloop •hadden, resp. 25 vrouwelijke en 4 mannelijke en 29 vrouwelijke en S mannelijke candidaten slaagden voor verpleegster of verpleger. Tot eero-lid werd benoemd dr. Toulouse te St.-Anna by Parijs. Dr. Yan Walsem deelde als rapporteur in zake nadere aansluiting der vereeniging aan het natuur- en geneeskundig congres mede, dat onderhandelingen voortduren. De commissie werd daarom diligent ver klaard. Op voorstel van den voorzitter werd de commissie tot het uitbrengen van praeadvies omtrent de vraag, op welke wyze in even- tueele moeilijkheden by de plaatsing van ge- vaariyke krankzinnigen kan worden voorzien, uitgebreid. Tot leden dier commissie werden alsnog benoemd de heeren dr. W. P. Ruysch, dr. Teilegen, prof. Ziehen en prof. Yan Hamel. In verband met een voorstel van dr, Ruysch in zake vergoeding voor het by wonen van vergaderingen werd besloten, dat voortaan de reiskosten zullen worden vergoed. Dr. v. Walsem bracht vervolgens rapport uit inzake het materiaal der psychiatrisch- forensische expertisen, die hy voorstelde te verkrygen door tusschenkomst van de inspec teurs van het Staatstoezicht, indien toestem ming daartoe wordt verkregen van den minister van justitie. Dit voorstel word by acclamatie aangenomen. Een commissie, bestaande uit de heeren dr. Ruysch, prof. Yan Hameien dr. Yan Walsem, zal de verschillende vragen nagaan en nader vaststellen. Daar dr. Van Dale verhinderd was, zal diens voorstel om een onderzoek in te stellen naar de mate van gebruik van alcoholische dranken door krankzinnigen by hun opname in de gestichten, met het betrekkelyke rapport worden gepubliceerd in de psychiatrische bladen. Ingetrokken werd een voorstel van dr. Tellegen om te geraken tot vermeerdering van inkomsten door heffing van examengeld van de geslaagden voor het examen van ver pleger of verpleegster. Tot bestuurslid werd gekozen dr. W. P. Ruysch en als lid der commissie van redactie der Psychiatrische en Neurologische bladen prof. Winkler, terwyl dr. v. Erp Taalman Kip als lid der examen-commissie word ver vangen door dr. Frylinek te Medemblik. Heden zouden verschillende wetenschappe- lyke voordrachten worden gehouden. Te Harmeien overleed de weleerw. heer Ger. Kaas, pastoor aldaar. De overledene, die den leeftyd van 63 jaren bereikte, werd in 1861 priester gewfid en nam sedert 1883 de herderlyke bediening der parochie Harmeien waar. Te Zeist heeft gisteren de gemeente raad by derde stemming tot gemeente-genees heer benoemd den heer Bendien, arts te Amsterdam, met 6 stemmen. Dr. Van Walsem, te Rynsburg, die als eerste op de lyst van aanbeveling stond, ver kreeg 5 stommen. Één biljet was in blanco. Nader vernemen wy, dat bezwaren gerezen zyn tegen de wettigheid der stemming. Met de nachtboot „Prins Hendrik" der Maatschappy „Zeeland" kwam gisterochtend van Londen te Vlissingen aan prins Christiaan van Sleeswyk-Holstein, die met den aanslui- tenden sneltrein zyn reis naar Beriy'n voort zette. Aan mejuffrouw Georgine Schwartze te Amsterdam, is opgedragen het vervaardigen eener buste van Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg, als pendant van de vroeger door haar vervaardigde buste van H. M. de Koningin. Ook doze nieuwe buste zal in den handel worden gebracht, De minister van oorlog, overwegende, dat het organiek getal vry willigere van het reservekader by het late regiment infanterie aanwezig is, brengt ter algemeene kennis, dat by vermeld korps voorloopig geen vry wilhgers voor het reservekader kunnen worden aan genomen, Biykens by het dopartement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein", onder bevel van den kapitein ter zee J. H. M. Jansen, 21 dezer van Shanghai vertrokken, ten einde eenige Noord- Chineesche havens te bezoeken. (Ste.-CZ.) De officier van gezondheid 1ste klasse dr. Th. Koppeschaar, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De arrondissements rechtbank te Middel burg heeft, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navol gende alphabetische lyst van aanbeveling: jhr. mr. W. II. Hoeuffc. kantonrechter te Den Helder; mr. D. Yan Houweninge, sub stituut-griffier by de arrondissements rechtbank te Rotterdam; mr. E. L. Umbgrove, substituut- griffier by de arrondissements rechtbank te Middelburg. B(j de firma P. Noordhoff, te Groningen, is verschenen: .„Henrïk Ibsen", een inleiding tot z'yn werken, door I. B. Meerkerk. Do heer Meerkerk meent, dat de Noorsche dichter in ons land niet gonoeg bekend is. De heer Meerkerk meent bovendien, dat de menschen zich weinig rekenschap geven van hun zielsdaden, waaruit blykt, hoe bitter weinig zy met zichzolven hebben omgegaan. Om deze redenon begrypen de menschen Ibsen niet. De heer Meerkerk poogt met citaten uit velschillende werken van Ibsen hem te ver klaren en nader tot den lezer te brengen, een goed werk, dat allicht tot nadere overweging, tot opnieuw lezen van de werken des grooten Noorschen dichters voert. Het stoomschip „Ardjoeno" vertrok 21 Nov. van Batavia naar Rotterdam; de „Ko ningin-Regentes", van Amsterdam naar Bata via, arriveerde 21 Nov. te Genua; de „Lawoe", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 21 Nov. van Perim; de „Sindoro", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 21 Nov. van Southampton; de „Timor", van Batavia naar Amsterdam, aniv. 21 Nov. te Havre; de „Zingara" (Hol- land-Araerika lyn) van Newport News naar Amsterdam, passeerde 21 Nov. Lizard; de „Myrmidon" vertrok 18 Nov. van Batavia naar Amsterdam, llillogoin. Dinsdag-avond gaf de Hillogom- sche „Harmonie" in de zaal van den heer Sistermans, alhier, wederom gelegenheid om de vorderingen van dit gezelschap te kunnen nagaan. Uit de wyze, waarop de verschillende nommers van hot ryke programma werden uitgevoerd, bleek ten volle, dat dit liefhobbery- gezelschap den toets der critiek met glans kan doorstaan. Toon, instrumentatie en voor dracht, dit alles was met betrekking tot do krachten, zooals men maar wenschon kon. Ook by het bal bleef de beste „harmonie" be staan en velen donken met genoegen aan den genotvollen avond, hun andermaal door de Hillegomsche „Harmonie"-kapel verschaft. Door ingezetenen van deze gemeente zal een request aan den gemeenteraad worden ingediend, waarin zy verzoeken om de iope- boomen aan de Van-den-Endelaan uit te hakken en verder datgene te laten doen, wat bevor- deriyk is voor den groei van de boomen,ton einde ze nog geruimen tyd mogen biyven het sieraad van de gemeente en de windbreking voor de kom van het dorp. Katwyk. Omtrent de Dinsdag in don Raad gevoerde discussie over de verhoogmg van het loon der gemeentewerkers kan nog worden medegedeeld, dat de commissie van fabricage het niet geheel eens scheen te zyn met het Dagelyksch Bestuur. Do heer Yan Mols, voorzitter, en de heer M. Van Egmond, lid dier commissie, hadden eenige bedenkingen, die echter werden wederlogd door den voor zitter, die de voorgestelde verhooging o. m. verdedigde in verband met den omvang van den arbeid, en herinnerde aan een verzoek van eenige dier werkers in Juni jl. omloons- verhooging. De hoer Van Mels had o. a. als zyn gevoelen te kennen gegeven, dat het loon, hetwelk de gemeentewerkers thans ge nieten, voldoende is in vergelyking met het geen andere daggelders verdienen. De heeren Parlevliet, Ouwehand en Meerburg verdedigden oveneons de verhooging, die, zonder hoofdelyko stemming werd goedgekeurd. "Wat betreft het verzoek van het Harmonie gezelschap te Katwijk aan Zee, zy ter vor- duidelyking medegedeeld, dat de heer Yan Mels voorstelde, aan te wyzon eon gebouw dat niet in bet meest bevolkte deel der gemeente staat, en beval daarvoor aan by voorkeur de Burgerschool te bestemmen, als staande meer buiten het dorp, met het oog op den hinder, dien de omwonenden vooral by eerste oefeningen ondervinden. By de rondvraag vestigde de heer M. v. Egmond de aandacht op een stapel steenen, die echter niet staan by de gemeenteschool, doch op de Turfmarkt binnen de gemeente, en stolde de heer Van der Gugten voor, een gedeelte daarvan te bestommen tot doortrekking der bestrating voorby genoemde school in verband met den morsigon toestand, die daar vooral by regenachtig weer heerscht. Voorschoten. Zooals uit eon advertentie in dit blad blykt, zal Zaterdag-avond 24 Nov. a. s., om halfacht, de heer K. Burger, ingenieur van de Z.-A. Sp.-My., een voordracht houden in het Ambachtshuis over het spoorwegwezen in Zuid-Afrika. Naar wy vernamen, had de heer Burger met dezelfde lezing te Leeuwarden zeer veel succes. Wy mogen dus verwachten, dat het een interessante avond zal worden en allen, die belang stellen in Zuid-Afrika on wie doet dat tegenwoordig niet op de toestanden daar, ook in vredestyd een heldoren blik zal doen slaan, want hot behoeft geen betoog, dat iemand als de heer B., die zoo lang in Transvaal vertoefde en zooveel van dat land heeft gezien, daartoe alleszins in staat is. De toegang is vry. Mogen velen gebruik maken van do gelegenheid, hun door den heer B. belangloos geboden, om iets te ver nemen omtrent het belangryke onderwerp der spoorwegen in Zuid-Afrika. Zogwaard-Zoeterineer. De heer K. De Vink, ryksveearts alhier, is benoemd tot leeraar aan den in deze gemeenten gevestigden winter- landbouwcursus. De begrooting van de Ned.-Herv. Kerk alhier voor 1901 is opgemaakt tot een bedrag van 2736.78 aan ontvangsten, 2734 aan uitgaven, vermoedeiyk batig slot alzoo 2.78. Ook in deze gemeenten is een sub-com missie gevormd tot het inzamelen van gelden voor een aan H. M. do Koningin aan te bieden huldeblijk. Het bestuur bestaat uit de heeren C. L. J. Bos, voorzitter; P. M. Lammens, secretaris, en A. P. Verhoeff, penningmeester. De volgende week zal met de inzameling worden begonnen. XJIt tl o „Staatsoourant". By Kon. besluit ia pensioen verleend aan W. Smeots, ton bedrage van ƒ359 'sjaars. De volgende pensioenen verleend aan: Th. F. J. Van Kaamsdonk van der Pyl, ƒ165; J. C. Pulles of Pullis, ƒ85. In hun rang overgeplaatst, bij het rogiment grenadiers en jagers, do kapiteins jhr. L. U. Van den Brandeler, van den genoralen staf, J. H. Do Wildt, van het 3de, C. Hemmes, adjudant van het 4de en P. J. Kouwenborg, van het 7de regiment infanterie. Benoemd bij het leger in Nederlandsch-Indi6, tot generaal-majoor der infanterie, de kolonel van dat wapen jhr. J. C. Van der Wyck, en tot generaal-majoor, chef van den generalen staf, de kolonel, chef van dat dienstvak, G. W. Beeger. Min. beschikkingen. Met ingang van 1 December 1900, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend aan \V. Pijp, ais adsistent in het zieken huis aan de Rijks-universiteit te Groningen. Do minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont vangen uit Rotterdam /TO, wegens restitutie aan den Staat, en uit Leiden 3.45, ter voldoening van verschuldigd successierecht. Tweede Kamer. By de behandeling der Indische begrooting voor 1901 keurde de heer Van Kol af het koloniaal beleid van den Minister vooral op financieel gebied en besprak het geheelo koloniaal systeem der Regeering zoowel uit een Nederlandsch als uit een internationaal oogpunt, daarby er op wfizende, dat men tot dusver tersluiks tal van hervormingen heeft ingevoerd. Steeds sprekende van het „binnensmokkelen" riep de Voorzitter hem daarvoor tot de orde, waarna de heer Van Kol dan sprak van „toe voegingen" van veel diepingrypende voor stellen. Uitvoerig keurde spr. verder af de ver- overings-politiek, door Nederland In India gevolgd, en hy wyst er op, dat die onver- mydeiyk moet leiden tot botsing met die groote mogendheden, die door de kapitalistische maatschappy gedrongen worden ook hunner- zyds hun koloniën uit te breiden. In den breede schetste spreker den achter uitgang van den Javaan, ten gevolge van de uitzuigerspolitiek van de kapitalisten, en kriti seerde hy de hooge bezoldigingen en pensioenen der Europeesche ambtenaren, terwy 1de inland- sche weinig of geen traktement genieten. Spreker besloot met den wensch, dat er een socialistische regeering zal komen, die aan al dat onrecht en aan al die ellende een einde zal maken. Pensioenfonds voor weduwen en weezen. By de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot regeling van de ontvangsten en uitgaven van het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgeriyke ambte-' naren, over het jaar 1901. Overeenkomstig den regel, by het beheer van 's Ryks byzondere fondsen gevolgd, wordt voorgesteld het saldo, waarmede do rekening van ontvangsten en uitgaven over het jaar 1900 zal worden afge sloten, aan de ontvangsten voor het jaar 1901 toe te voegen. Dit saldo zal vermoedeiyk een som bedragon van 420,000. Het kapitaal van het fonds bestond op 1 Juü 1900 uit de volgende inschryvingen: 2l/2-pcts. 32,643.300 en 3-pcts. 16,145.300, alsmede uit verschil lende effecten, aangokocht tot eon bedrag vae 300,000. De vermoedelyke inkomsten zullen bedragen 1,984,500. G emen d IS' ieu ws. By de jongste veranderingen in het personeel der Ryksveldwacht is aan gesteld tot Ryks veldwachter J. Scheepmaker, agent van politie en onbezoldigd ryksveld- wachter te Leiden (Stpl. Amsterdam). In oen perceel, gelegen in do Rochussenstraat te 's-Gravenhage, brak gister avond te ruim zeven uren een hevige brand uit. De vlammen, die uitsloegen ait het benedengedeelte der woning, werden het eerst ontdekt door twee politie agenten, die onmid- deliyk de brandweer waarschuwden. De grooto afstand tusschen deze verafgelegen straat in een nieuw stadsgedeelte en de 18) Zyn invloedryke persoonlykheid, zyn in nemend uiterlijk, zyn faam als bekwaam handelsman, alles vereenigde zich om hem tot een begeerde party te maken. Toen men echter zag, dat hy geen enkele dame de voorkeur gaf, maar gaarne voor allen even hoffeiyk was, gewende men zich er aan, in hem geen huweiykscandidaat te zien, maar een man, die zyn levensdoel zocht en vond In zyn zaken. Tegenover Roborta gedroeg Hülsdorf zich al& een y verige, zorgvolle oudere broeder, wat 4jKr do verhouding der beide families ten .^ilo gerechtvaardigd werd. Langzamerhand •legde Roberta haar verlegenheid in grootere kringen af. Steeds aan Theresia's zyde, volgde zy met oplettendheid de gesprekken, maar bleef zelve meestal zeer kortafi De meesten hielden „Theresia's schaduw", zooals men haar noemde, voor heel onbeduidend. Had men Hülsdorf destyds gevraagd, of hy meer ,dan gewoon belang stelde in Roberta, of hy haar misschien zelfs beminde, dan zou hy dat volstrekt ontkend en er misschien om gelachen hebben. Hy, de ervaren, ernstige man, met SBB ^s^b-akand levensdoel, an een jong, onervaren, nietig meisje? Belachelyki En toch, het scheen hem toe, dat er iets boeiends lag in haar onervarenheid en haar schuw gedrag, iets, waarvan hy zich geen reken schap kon geven. Als jongelieden zich, wat meermalen voorkwam, door Ernst aan Theresia lieten voorstellen, dan behandelde Hülsdorf ieder, die trachtte zich met Roberta op min of meer gemoenschappelykon voet te zetten, met zulk een beleefde terughoudendheid, dat hy slechts zelden weerom kwam. De vreeselyke oorlog van 1870 kon voor Duitschland, ondanks de vele schitterende overwinningen, door zyn leger behaald, niet zonder invloed blyven. Duizenden der beste zonen van Duitschland stierven op het slag veld of later daarbuiten, ten gevolge van be komen wonden. Al die honderd duizenden, die, ver van hun woningen verwyderd, onder de wapens ston den, moesten door het vaderland gevoed worden, in plaats van zelf te verdienen, en buitendien was er geen enkele famiüe, die niet, ondanks de goede verzorging van het leger, het een of ander aan een vader, zoon of broeder stuurde. Handel en ny verheid lagen stil, uitgezonderd alleen als zy in dienst van den oorlog stonden, want voor de legeruit- gavon werd met ruime beurs gezorgd. Toen do vrede gesloten was, en de Fransche milli- arden over Duitschland werden uitgestort, ontstond ©en plotselinge drffng tot den arbeid, en voer een overprikkelde ondernemingsgeest in het Duitsche volk. De eene onderneming volgde op de andere, kolossale vermogens werden spelenderwys en zonder moeite ge wonnen, en iedereen meende onmetelyke stroomen gouds voor zich te zien, waaruit hy slechts behoefde te scheppen. Ook Ernst werd spoedig door de speculÜSe- koorts aangegrepen; het liefst zou hy zich by de „oprichters" hebben aangesloten, en by deed zyn vennoot dan ook veel voorstellen in dien geest. Hülsdorf wees ze echter alle beslist van de hand, door op te merken, dat zy niet alleen in de wereld stonden en dit nooit mochten vergeten. Toen echter de opwinding niet bedaarde, maar biyvend werd, gaf Hüls dorf oenigermate toe, en zy namen nu deel aan enkele speculaties, die winstgevend uit kepen. Daardoor aangemoedigd, ging Hülsdorf een stap verder, en ook nu lachte het geluk hem toe. Theresia was buiten zichzelve, toen haar broeder haar ten zeerste verheugd het ge beurde mededeelde. „Goed, dat ik het niet wiatl" riep zy uit. „Ik zou van angst geen oog hebben toegedaan." „Juist daarom heb je er niets van ver nomen, zusje," lachte Hülsdorf. „Je kunt je nu met my over den goeden uitslag ver heugen." „Ik zou er my over verheugen, dat gy lichtzinnig ons bestaan op het spel zet voor eenige winst? Frans, dacht je daarby niet aan my? Had Sternthal zyn moeder en zyn zuster volkomen vergeten? Als uw onder neming nu eens niet gelukt was?" „Ik was overtuigd, dat zy gelukken zou, en ik vertrouw, evenals Napoleon I, op myn gelukkig gesternte." „Frans, wy hebben genoeg voor onze levens behoeften, en Napoleon vond immers op zyn weg een Moskou? Men moet de fortuin niet op de proef stellen." „Ik ben minder bescheiden dan gy, Theresia. Ook wat betreft de middelen wil ik my boven het gewone verheffen. Ik heb my een bepaald doel voor oogen gesteld; als ik niet bereik, wat ik wenschte, welnu, dan heeft het niet zoo moeten zyn. Ge ziet, ik ben eenigszins fatalist, en daarom is myn handelen koen, maar niet onzinnig. In ieder geval behoef ik er my geen verwyt van te maken, dat ik doe, wat ieder ander in myn plaats ook doen zouu Daarby heb ik in overleg en gemeea- schappeiyk met Sternthal gehandeld, en hy heeft in zaken een zeer helder inzicht." „Dat wil ik niet bestryden, maar zyn karakter is niet vast en ondervindt daarom vanzelf invloed van u." Sedert dit onderhoud veranderde Hülsdorf zyn houding tegenover zyn zuster. Schynbaar bleef hy tegenover Theresia even openhartig, daar hy haar den dagelykschen loop der zaken vertelde, zoover deze haar belang konden inboezemen. Maar over persooniyke groote ondernemingen zweeg hy. Hierdoor werd Therosia volkomen in gerustheid gewiegd. Ernst had zyn moeder en zuster, behalve die eerste schitterende balans, nooit mede- deelingen over zaken gedaan. Waarom zou hy ook? Zy begrepen er toch niets van. Yan materieele zorgen bleef Roberta dus ver schoond; andere daarentegen kwelden haar genoeg. De steeds zwakke gezondheid harer moeder had door de gebeurtenissen van den verleden zomer, die zoo diep nawerkten, veel geleden, en dit kon do dochter niet verborgen blyven, hoe weinig mevrouw Sternthal ook klaagde. Yol verlangen zag Roberta daarom de intrede van het betere jaargetyde te gemoet, wanneer haar moedor in de vrye lucht herstel voor haar verzwakte krachten zou kunnen zoeken. De winter hield dit jaar langer dan ge- wooniyk aan, en zelfs toen zyn ruwe heer- schappy plaats moest maken voor het zachtere bestuur van de lente, trachtte hy nog dikwyls deze den schepter te ontnemen. Op mooie en zonnige dagen sloegen mevrouw Sternthal en Roberta vol vreugde het ontwaken van de natuur gade, zooals zy het altyd gewoon waren. Wel moesten zy zich met het beperkte terrein van den Thior- garten vergenoegen, maar toch ook hier zwollen de knoppen en lieten ten laatste hun bruin omhulsel los, om aan de teero groene blaadjes de vryheid te geven, terwyl van de zachtgroene grasperken spoedig de geuren van viooltjes en madeliefjes omhoog stegen. Maar geheel onverwachts kwam er een kentering. De nog jonge grashalmpjes krompen ineen onder den yzigen adem van een ruwen noordenwind, en de teedere blaadjes zouden gaarne weer achter hun knopschubben terug gekropen zyn. Op de menschen, vooral op zwakke ge stellen, bleef die plotselinge weersverandering niet zonder invloed. Velen werden ziek, en onder hen ook mevrouw Sternthal. Zy kroeg een nieuwen aanval van haar vroegere ziekte, en hevige pynen deden haar do nachten slape loos doorbrengen. Roberta verliet de ziekenkamer byna niet, en slechts de krachtig uitgesproken wil van haar moeder kon haar bewegen, zich de onont- beerlykste rust en verkwikking te gunnen. Angstig keek zy naar den arts, wiens ver zekering, dat er geen direct gevaar dreigde, haar maar niet kon geruststellen. Mevrouw Sternthal was een geduldige zieke, waardoor de taak der huisgenooten aanmer- kelyk verlicht werd. Buitendien werd alles aangewend, wat der patiënte haar toestand maar eenigszins draaglyk kon maken. Theresia en haar broeder toonden zich in dezen tyd van beproeving ware vrienden. Theresia kwam dagelyks, om Roberta, zoo mogelyk, tot een kleine wandeling over to halen. Het arme meisje kon haar oudere vriendin zonder schroomen al haar gedaohten en iedere vrees j mededeelen en vond by haar dan ook troost en opbeuring. \Wordl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1