Burgerlijke Stand. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Vervolg der vergadering van gistemamiddag. De amendementen van den heer Fan de Velde strekkenlo. om aan het Hoogheem raadschap van Sohioland, wanneor met het oog op den gezondheidstoestand van de in het Hoogheemraadschap gelegen gemeenten verplichtingen worden opgelegd, die geldeiyke gevolgon na zich slepen, vreemd aan hun be langen, tolken jare aan hot Hoogheemraad schap ton hoogsto Yj in de gemaakte kosten 1?en laste van do provinciale begrooting toe te kennen; 2o. de gemeente Rotterdam buiten :de regeling te laten. De amendementen werden ondersteund en kwamen dus mede m behandeling. Na sterke bestrijding werd door het Rotter- damsche lid den heer Drost medegedeeld, dat B. en ¥s. van Rotterdam bereid zijn voor te stellen, met Schieland in overlog te treden, om vrijwillig en gemeenschappelijk do ver langde inrichting onder of nabij de Ylasmarkt ie stichten en ter dispositie van Gedop. Staten te stellen en te doen dienen tot voorziening in de doorstrooiniDg van Delfland, als dit met de hygiënische belangen van Rotterdam over- eon te brengen is. (Applaus). De heer Conrad diende onmiddellijk, ook namens de commissie, een voorstel in, strek- koude om af te wachten de voorstellen van het gemeentebestuur van Rotterdam, om üedep. Staten m de gelegenheid te stellen, ze nader te onderzoeken en omtrent deze zaak rapport uit te brengen in de eerstvol gende buitengewone of gewone vergadering der Staten. De heer Drost vereenigde zich geheel hier mede. Deze motie wordt zonder stemming aan genomen. De vergadering gaat over in comité-generaal. KOLONIËN» BATAVIA, 20-23 October. „De Locomotief" vernam uit de Preanger- regontschappen, dat de in de laatste tijden door remonte-commissiön in die residentie Ingestelde onderzoekingen hoe langer hoe meer de verwachting wettigen, dat by ver standige bestuursmaatregelen de aankoop van paarden voor de bereden wapens van het Iüdisch leger verzekerd is. Geschikte stof is voldoende voorhanden; het is mr'maar de quaestie van groote zorg bi) de voortplanting, verstandige keuze bij de paring en doelmatige opkweeking van de venlens. De vogelnestgrot Sekandau, gelegen op de grens van Benkoelen en Palembang, zal tot staatsdomein worden verklaard. A X JEU. Aan een door de Regeering uit Kotta-Radja ontvangen telegram wordt het volgende ont leend Op 4 dezer marcheerde de militaire comman dant van Tapa Toean met 120 bajonetten en trein van Blang Pidiö door Koeala Bateé naar Oeloeh Tripahna zware marschen werd den 288ten d. a. v. Kong, gelegen aan den boven loop van de Tripahnvier, bereikt. By afdaling in de rivier stiet de voorhoede van de colonne op een 40 a 60 man sterke bende, die aangevallen en verdreven werd. Tijdens dien aanval deed de vijand een klewang- aanval op den trein, waardoor een inl&ndach fuselier en een vrije koelie sneuvelden en een dwangarbeider aan z(jn daarbij bekomen wonden overleed, een dwangarbeider levens gevaarlijk werd gewond, terwijl niet-levens- govaariijk werden gewond de Europeesche sergeant Sonneville (algemeen stamboek No. 24262), vier inlandsche fuseliers en vijf vrije koelies. De vijand liet bi) die gelegenheid 17 dooden en eenlge vuur- en blanke wapenen in onze handen. Den 19den dezer was de colonne te Blang- Pedië teruggekeerd. Aan de „Java-Bode" wordt geseind: Kotta-Radja, 16 October: Een detachement van 120 man van de bezetting van Tapa Toean geraakte op een excursie naar de bovenlanden in gevecht met een vijandelijke bende van ongeveer 60 man, die een aanval waagde op lien trein der colonne. De vijand liet 17 dooden pp het tooneol van den strijd liggenonzerzijds vielen 3 gesneuvelden en 6 gewonden. Kotta-Radja, 18 OctoberEen colonne maakte van de Westkust een excursie langs den bovenloop der Waila-rivier en langs het strand terug naar Molaboeh. Zy werd slechts onbe duidend beschoten, waardoor een mindere, gewond werd. Blijkens een door de Regeering uit Kotta- Radja ontvangen telegram, werd op 15 dezer tij een patrouille van Toetoe Ara naar Gam- pong Palang de Europeesche fuselier Van Dijk (alg. etamb. no. 26617) niet levensgevaarlijk gewond. De vijand liet drie dooden in onze handen. Door den Gouvernour-Gencroal van N«d.-lDdiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. O n t «1 agen: Eer vol uit zijn betrekking, de by de werken en op nemingen nan de rivier de Solo geplaatste en by zijn corps a la snite gevoerde ÏDgemeur der tweede klaaao by den waterstaat on "s lands bnrgerlyke openbare werken J. P. Kruimel. Tijdelyk gesteld: Ter beschikking van den directeur der burgerlijke openbare werken, ten einde dienst te doen als ingeniour der tweede klasse, de ambtenaar op wachtgeld J. P. Kruimel vd. Tijdelijk belast: Met de waarneming dor betrekking van tolmecster bjj de slais te Goobong (Soerabaia) H. F. Tb. Boescb, gewezen assistent opzichter over de slnis-, kunst en waterwerken in de residentie Suerabaia, thans belast mot de waar neming der betrekking van opzichter der 3de ld. by den watorstaat. Benoemd: By bet biunenlandsch bestuur op Java en Madoera: tot controlear, de adspirant- controlenr A. C. Y. Kroesen; tot adspirant-controlcur \V. De Keizer, thans ter beschikking van den directeor van binuen- Jandsch bestuur. By het openb. lager ond. voor Europeanen- Benoemd: Tot holponderwijzeres, rnej. EL C. Van Bloemen Waandora, en rnej. G. H. Zwier, thans tijdelyk als zoodanig werkzaam; tot onderwijzer 3de kl.. O. W. Hoogendoom, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Overgeplaatst: van de eerste sohool te Malang naar de eerste school te Amboina, de onderwyzer der derde klasse M. L. Kleynen; van de eerste sohool te Malang naar de eerste eehool aldaar, de onderwijzer der derde klasse C. Paauwe. Geplaatst: Aan de tweede sohool te Malang, de herbenoemde onderwjjzer der derde klasse C. W. H oogendoorn. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Wegens langdarigen dienst oen jaar verlof naar Europa, aan den lsten luitenant der infanterie J. E. Üollard. Overgeplaatst: By bet achttiende bataljon, de kapitein bij bot tweede garnizoensbataljon van Atjeh en Onderhoorigheden, geövacueerd van Atjeh naar Padang, P. W. J, Van der Schoot; van desü ge westelijken en plaatselijken genie- dienst van de tweede militaire afdeeling op Java te Magelang naar het korps gonietroopen aldaar de eerste luitenant der genie L. C. H. Dorx; van het algemeen geniemagazyn te Soerabaia bij den geweatelyken en plaatsoiyken geniedienst van de tweede militaire afdeeling op Java te Magelang do magazijnmeester der genie tweede klasse (eerste lmtenant) G. Do Bruin: van de vjjfde naar de zesde afdeeling van het departement van oorlog de eerste commies L. J. M. De Fauwe; van Willem I naar Banjoo Biroe, als kwartier- moester van het garnizoen, do tweede luitenant kwartiermeester A. R. H. Braun; vau Banjoe Biroe naar Labat, als kwartier meester van het garnizoeD, de tweede-luitenant- kwartiermeester W. C. Plet; vau Labat naar Buitenzorg, als kwartiermeester van het garnizoen, de eerste-lnitenant-kwartier- meoster Jt. F. G. Ponrchez; van Batavia naar Soorabaia de officier van ge. zondheid tweede klasso dr. S. F. W. Van Hasselt. AARLANDERVEEN. Bevallen: M. Rijns burger geb. Kranenburg Z. C. J. v. Leeuwen geb. Kroon Z. Overleden: A. Bos, wed. van J. Van Greu- ningen, 82 j. E. Van Wijk, wodr. van M. Remkes, 76 j. C. Haarman I). 8 m. Gehuwd: A. Groen in 't Wout en M. C. De LaDge. ALFEN. Bevallen: J. Van Diggel e geb. Van Wageningen D. G. Noort geb. Soholten D. Overleden; J. C. Bost, eobtg. vau G. Bos, 29j. Gehuwd: EL Mook, wedr. van W. M. Van Wijngaarden, 38 j. en J. Bos, wed. van D. Adding, 35 j. P. J. Niekerk jm« en M. E. Visser jd. BODEGRAVEN. Bevallen: W. De Graaf feb. Ekelmans D. M. Verheul geb. Rayft'ers Z. Beens geb. Van Wijk 2 D. Overleden: J. Loos, geh. M. Do Jong, 55 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: T. Van Andel en W. Ottevangor. Gehuwd: S. Met en C. A. Van 't Zelfde. C. Hekelaar en J. Bijma- A. Van Wieringen en A. Griekspoor, wed. W. Van Braak en D. Berlenbaoh. J. Tool, wedr. en G. U. Hiliebrand. Bevallen: T. Saarloos geb. Roodzand D. P. Van Kooten geb. Van Eeawen D. A. Van Gelderen geb. Bierhaas D. T. Do Diele Clercq geb. Sneek D. J. S. Oldeobarg geb. Koopman Z. W. H. VVillemae geb. Kees D. H.Jansen geb. Van Kerkhoven D. A. Wlggeaiansen geb. Verhoeven L>. M. H. P. Veraooy geb. Scholze Z. J. Kuiken geb. Van Drie! Z. NOORD WIJ KERHOUT. Geboren: Theodorua Petrus, Z. van Th. Goeraans en H. A. G. Tetteroo. Leonardos Hendrik, Z. van J. Smit en P. J. Steen- voorden. Overleden: C. Heemskerk wed. van H. A. Vos, 64 j. NEEUVVKOOP. Bevallen: J. Yeenman geb. Tijsterman D. K. Verdayn gob. Nap D. H. Oskam geb. Oosterling D. OUDSHOORN. Bevallen: W. Tbuss gob. Versteegh Z. J. M. Riessen geb. Van Rijn Z. Overleden: N. Kok, wed. H. Koekoek, 84 j. REEÜW1JK. Geboren: Wyntje, D. van J. De Jong en J. Van Roon. Overleden: G. Hoogendoom 15 j. H. De Pater 70 j. TER-AAR. Bevallen: E. Van Lammeren geb. Verbaar Z. M. v. d. Pyl gob. v. Wotten D. Overleden: A. Van Winsen, wed. van J. Den Hartog, 77 j. ZEVENHOVEN. Overleden: Jan Verburg51 j. UITi-OTINGEN. 21/j-pCt#. Brasseisoïio lo.en van 1836 a fr. 100. TrokkiDg v-n 15 Norembor 1900. Beta lbaar 2 Januari 1901. Getrokken eerieën: lOó 1076 5909 9870 10544 13671 15826 16126 16518 1C692 20762 22685 23174 23G27 24299 24321 25391 25973 27933 29023 29947 31945 82232 36291 43177 44858 46005 46401 46765 60199 60842 62622 62831 62854 64172 65246 57690 6S646 68G49 63937 61140 61517 64136 64894 64441 Gi620 6620S 69012 70285 70688 72267 76666 76629 78420 80424 83663 84693 85841 87299 89726 9i398 91776 92743 95995 9664 4 969 93 97666 9 9272 100G4) 101491 102589 104326 104640 104846 108283 109149 112192 113172 114660 Premiën: aeno 26391 no. 9 Ir. 26,000; terie 62854 no. 16 it, 1000; aerie 32282 no. 19 fr. 600; ser.e 89726 co. 22 en eerie 97666 no. 19 el* Ir. 250. ö»rie 1675 co. 24, e. 5909 n. 20. e. 15820 d. 4, e. 31946 uo. 7, e. 45177 d. 9, e. 46765 n.l,r. 62854 nw 23, a. 01140 n. 23. e. 61517 d. 20, t. 64136 d. 20, e. 64441 v. $4, 64620 r. 21, e. 70236 c. 18. e. 72267 n. li, 8. 78420 n. 17, 0. 91776 n. 9. e. 100611 n.26, e. 1082S3 n. 11, e. 108283 o. 24, e. 112192 n. 13 elk fr. 150. De overga, iu bovengenoemde eerleëu uitgekomen Hommers, *yo losbaar met fr. 110. In de bted. YBerklnr. z(jn opgenomen DATUM. DAGEN. Volw. p era. Kin deren. Totaal. 11 Nov. Zondag 67 14 71 12 Maandag 76 17 98 18 Dinsdag 79 20 99 14 Woensdag, 84 26 109 16 Donderdag 82 18 100 16 Vrijdag 79 22 101 17 Zaterdag. 80 19 99 TWEEDE KAMEU. Vergadering van gisternamiddag. Voortgezet wordt de behandoling van do ontwerpen betrekkeiyk do ontbinding van het Hooggerechtshof in Ned.-Indiö. De heer Winckelregeoringscommissaris, verdedigt nader het ontwerp en houdt vol, dat van geen grondwettelijk bezwaar sprake kan zyn. Op een vraag van den heer Fijnappel of het de bedoeling is bjj den Raad van Justitie in revisie ook toe le laten oraal debat en hooren van getuigen, antwoordt de regeerings- commissaris toestemmend. Nadat de Minister van Koloniënnogmaals het ontwerp had verdedigd, betuigdo do heer Mackay zijn verwondering, dat nu op het laatst door do Rogeering gezegd wordt, dat de Raad van Justitie in veel zaken zal worden rechter in eersten aanleg; maar dan wordt don inlander zeker een recht ontnomen, nJ. van cassatie. Ondanks de verdediging van do regeorings- tafel, handhaafden de heeren Pynacker Hordijk, Troelstra, Van Karnebeek, Van Styrum en Mackay hun bezwaren tegen de overbrenging van de revisie van vonnissen van het Hoog gerechtshof naar de Raden van Justitie te Batavia, Soerabaia en Samarang. De heer Mackayten derden male het woord vragendo, gaf zijn verwondering te kennen, dat men eerst in dit stadium van het debat te kennen geeft, dat de revisie olgeniyk zal worden een appèl. Maai- ls dit zoo, waar blijft dan de hoogste instantie? Wordt de revisie tot appèl, dan is cassatie noodzakelijk. Do Regeertngscommissaria (mr. Winckel) verontschuldigde zich, eerst zoo laat dit punt te hebben medegedeeld, daar hij met de parlementaire gebruiken weinig vertrouwd ie. Wat thans wordt voorgosteld, is op de Buiten bezittingen reeds in toepassing. De heer Troelstra kan naar aanleiding van de wijze, waarop dit hoogst belangrijke punt aan het einde van het debat terloops wordt besproken, Diet van opinie verandoren ten aanzien van dit ontwerp. Gaarne wenschte hij van de Rogeering te vernemen in welk artikel of artikelen van de Koninklijke be sluiten omtrent de roorganisatie dit zou voor komen en verzocht de Regeering hiervan voorlozing te doen. Mocht zij in gebreke blijven hieraan gevolg te geven, dan zal spr. moeten doen alsof de Regeering omtrent dit punt niets in het midden had gebracht. De verdere beraadslagingen werden ver daagd tot heden. De Kamer ging hierna over tot het trekken der afdeelingen. Tot voorzitters der sectiön werden benoemd de heeren Mackay, Kerdyk, Bastert, Schepel, De Savornin Lobman; tot onder-voorzitters de heeren Nolens, Fokker, PiJnacker Hordijk, Hartogh en Van Dein se. De oorlog* tussclien Engeland on Transvaal. Aan een particulier schrijven vaneen Neder lander, die nog in Transvaal vertoeft, is hot volgende ontleend: Aangaande de uitzetting van de Z.-A. S.-M.- ambtenaren en -beambten, omdat dezen weiger den betrekkingen onder de Engelschen te aanvaarden, kan ik u melden, dat die weigering wellicht lag in het feit, dat zy allen gedurende den oorlog gouvernements-ambtenaren waren. In de concessie van de Regeering komt n.l. een artikel voor, waarby de Regeering het recht voorbehoudt om do Z.-A. S.-M. m tyd van oorlog tijdelyk met personeel en alles over te nepien. Do dienstorders van de Directie aan haar personeel schenen, ten opzichte van het onder do Engelschen werken, niet duidelyk gesteld geweest te zyn. Een dienstorder welke den ambtenaron daartoe het recht wèl toekende, schynt te laat onder de oogen van de ambte naren gekomen te zyn. Velen van die menschen mooton thans in benarde omstandigheden zyn." Een bericht uit Standerton van Zaterdag meldt, dat de Boeren den 16den een aanval hebben gedaan op Vaal-station, waarby twee Engelschen licht gewond werden. In de buurt van Amersfoort leggen Boeren-patrouilles groote bedrijvigheid aan den dag, terwyl by Lombarddrift aan de Vaal een sterke Boeren- machb moet staan. Honderd vrouwen en kinderen van Boeren zyn urt Êtanderton naar Natal gezonden. Een telegram uit Kaapstad, mede van Zater dag, zegt, dat 3000 Boeren onder bevel van generaal Erasmus te Oiifantsrivier in de buurt van Middelburg gekampeer d liggen, met dal-zend wagens en 12,000 stuks vee. Yorieden Woensdag ontmoette een af deeling van Stemackers Horse, vyf man sterk, eön troep van Erasmus' Boeren, die trachtten met vee het Portugeesche grond gebied binnen te dringen. Een gevecht ontstond. Vier Boeren werden gedood, de Stemackers Horse verloor geen man en keerde met 400 stuks vee terug naar haar kamp, in Komatie-poorL De Boeren beginnen roekeloos te worden. Door vrees voor de koorts en de schaarschte van voedsel, pro boeren zy alios om het Xrana- vaalscko grondgebied weder binnen te dringen en zich by Ab&l Ferreira's commando in Swaziland te voegen. Laffana correspondent to PieUimaritzburg meldt, dat het garnizoen van Yryheid voor zes maanden leeftocht heeft en naar de heuvels in den omtrek is teruggetrokken, waar het door de Boeren wordt ingesloten. Nogal aan matigend heeft de Engelscke bevelhebber de Boeren gewaarschuwd, dat by het dorp zal platschieten als zy een poging doen om het te bezetten. Een andere berichtgever van dat agentschap seint uit Pretoria, dat generaal Botha een eigen Bóeren-republiek heeft gesticht te Roosenkal, ten westen van Lydeuburg. Hy moet o vei' 160,000 pd. at. beschikken, waarvan hy aan zyn burgers een daggeld van 6 siiiihngs uitbetaalt, van den lsten November af. Tal van Boeren zoudon zoodanig gebrek lyden, dat zy hun geweren aan de Swaziee hebben verkocht voor maïs, en de Engelschen trachten nu die geweren in handen te krygen, maar de Swazies verzetten zich daartegen. De Swazies rondom de Sabi-vallei, die een aantal geweren van de Boeren hebben ge kregen, worden eemgszins onhandelbaar. De „Times" outving uit Durban bericht, dat het transport langs den grooten weg geen moeilykheden ondervindt. Dageiyks worden van daar 1000 ton levensmiddelen en 250 paarden verzonden. De meeste paarden voor de remonte van het Engolsche leger komen trouwens uit dat depot, waarheen er op het oogenblik nog 6000 over zee op weg zyn. De „Times" bevat een langen brief van den bekenden Kapenaar Molteno, waarin deze ten stelligste verzekert, dat negen tienden der Hollandscke bevolking van de Kaapkolonie overtuigd is, dat de rust niet hersteld en de toestand in Zuid Afrika niet behooriyk ge regeld kan worden, zoolang sir Alfred Milner daar blyft. De 21 man van de bereden infanterie en do Kaapscho politie, die by Hoopstad dooi de Booren gevangengenomen en vermoord zouden zyn, zyn thans in vryheid gesteld en uit Wolmaransstad te Christiana aange komen. By Groyling6stadt aan de Nataliyn van den Zuid-Alrikaansche spoorweg is den lyn door de Boeren vermeld. De stridors dwingen hun onderworpen landgenooten zich by hen aan te sluiten. Men kan Baden-Powell's politiekorps in Zuid-Afrika maar niet voltallig krygen. De sterkte is al van 12,000 op 6000 verminderd duizend daarvan zouden in Engeland worden aangeworven, maar het ging nog niet. Nu is bepaald, dat het geheele korps in Engeland zal worden gelicht, en aangezien er te Londen schuim genoeg rondloopt, dat op hot baantje gebrand en er voor geschikt is, heeft men de sterkte gebracht op 8000 tot 10,000. Er wordt te Oost-Londen in de Kaapkolonie druk geworven voor het koloniale korps in de republieken. Daarvoor en voor de Imperial Light Horse hebben zich al 800 man laten vinden in hoeveel tyd wordt niet gemeld. Op 6 December zal in de Kaapkolonie een Afrikaandercongres worden gehouden om te protesteeren tegen het verbranden van Booren- hoeven en de iniyving der vrye Boerenrepu blieken. De Royal Inskilling fuseliers, die voor het ontzet van Ladysmith onder generaal Bulier hebben gestreden, maar naar Engeland waren teruggezonden, hebben bevel gekregen aan het eind van deze maand opnieuw naar Zuid- Afrika te vertrekken. Het detachement is 400 man sterk. Een groot aantal Scottish Rifles heeft bevel gekregen zoo spoedig mogelyk te vertrekken. Koningin Victoria heeft nog 3000 busjes chocolade naar Zuid-Afrika gezonden voor de dappere verdedigers vanMafeking en Kimberley. Aan een brief van een Afrikaanscbe dame uit de Kaapkolonie ontleent net Perskantoor to Dordrecht de volgende by zonderheden, die een scherp licht werpen op de barbaarsche handelingen der Engelschen in do beide Repu blieken. Zy 8chryft*. „Jongens van 13 jaren gaan met hun vader op commando, om niet door de Engelschen kryg6gevangen te worden gemaakt. Een dame uit het Winburgdistrict vertelt, hoe (generaal) Hector Mac Donald tegenover haar moeder en haar handelde. Hy sprak tot haar moeder: „Ga je man by zyn baard hier halen en hang hem op om hem te beletten door te vechten." Nadat de Engelschen alles hadden weggenomen en de hoeve verbrand, zeide de generaal aan het meisje: „Ga nu maar met de Kaffers wonen, dat wil je immers wel", waarop zy antwoordde: „Ja, liever dan te wonen met de Engelschen, die tegen vrou wen en huizen vechten." Daar deze vrouwen een beetje geld hadden, behoefden zy niet naar het vrouwenkamp te Bloemfontein te gaan, waar oude en jonge vrouwen, zonder eenige gerieven, opgesloten zitten; terwyi deze Christelyke beschaafde Engelschen in haar huizen wonen. En niet tegenstaande al deze ellende, verklaren deze vrouwen, dat zy liever alles willen verduren dan te zien, dat hun echtgenooten en zonen hun wapenen nederleggen. Zoodra een vrouw haar meoning uitspreekt, wordt zy door do Engelschen krijgsgevangen gemaakt. Mevrouw Buys en de vrouw van een anderen veldcornet zyn door de Engeiechen naar de commando's gezonden om hun echtgenooten mede te deelen, dat, indien zy voor een zekeron datum hun wapenen niot nederleggen, hun huizen in Heidelberg xzullen worden verbrand en hun hoeven verbeurd verklaard. Schrijfster verhaalt dan verder hoe by een dor schurmutseiingen van De Wet de Engel schen z(jn ambulance buitmaakten. Oom Chrisjan vond op het slagveld vier gewonde Engelschen en hun smartkreten waren zóó hartroerend, dat hy eon zekeren Boshof met een witte vlag naar Kroonstad zond om den Engolschon vriendelijk te verzoeken hulp te zendon voor hun menschen, omdat hy (De Wet) niets voor hen kon doen, daar zyn ambulance door de Engelschen was afgenomen. Hy hoopte, dat deze fout zou worden hersteld. De troepen zonden De Wet geen antwoord, en Boshui met de witte vlag als krygsgo- vangene naar Groenpunt. En dan staan de Engelsche bladen nog wol vol van verraad door de Boeren met de witte vlag gepleegd. Do Afrikaansche besluit haar echryven aldus: „Gy zegt, dat gy allen moed verloren hebt, wy niet. Ik denk altyd aan betgeen myn broer gezegd heeft: „Die Boeren is nog te banja, soo 's bul min genoeg is zal die Heer ver hul uitkomst géi" Eet adres van hei lersche volk, dat aan President Krager, by ztyn aankomst to Marseille, door de heeren Michail Davitten Alfred Webb, oud-leden van het Engelsche Parlement, in het lersch, Engelsch en Hol- landsch sal worden aangeboden, luidt in den Nederlandschen tekst als volgt: „Hooggoüerde Heer I Uw tegenwoordigheid in Nederland, als de vertegenwoordiger van de Transvaal en den Oranje-Vrystaat, stelt de volken van Europa in de gelegenheid uitdrukking te geven aan hun lang heerschende sympathie met de Zuid- Afrikaansche Republieken in hun heldenstryd tegen overmacht en gewold. Onze natie, ik noem Ierland, en de overgroote meerderheid van onze lersche broederen, over den aard bodem verspreid, wenschon doel te nemen aan die uitdrukking van sympathie en hulde te brengen aan uw heldhaftigheid. „Wy hebben het fiere bewustzyn, dat wy door het verafschuwen van den aanval, op uw vryheid gedaan, de groote meerderheid vertegenwoordigen van do keur dorbevolkiDg van Ierland en van do Ieren in het buiten land van hen, die niet zyn gedreven door eigenbelang en vooringonomenheid van hen, die niet zyn verblind door de monsterachtige aanmatiging van een rogeering, onder wolke wy het ongeluk hebben te leven. „De meerderheid van 82 over 21 lersche leden van het Imperialistische Parlement, onlangs door ons land verkozen als tegen standers van het ministerie, dat verantwoor- doiyk is voor den oorlog tegen uw volk, ge tuigt beslist genoeg voor de diepte der gevoelens, welke wy vertegenwoordigen. „Het is des te meer noodzakelijk aldus uitdrukking te geven aan ons gemoed, daar zoovelen onzer landslieden te vinden waren in de gelederen van den verdrukker. Die ge»;' gedachte beschaamt ons. By het uitbreken', van den oorlog bevonden zy zich in een toe-) stand geplaatst, waaruit het hun onmogeiyk' was zich persooniyk los te wikkelen. Wy) vertrouwen echter, dat indien de meesten van hen geweten hadden welk een misdadigen oorlog hun loongevende meesters zouden1 ondernomen, zy nooit in dienst zouden zyn' getreden. „De wyze, waarop de Britsche openbare meening het Britsche Gouvernement en zyn! machtvoerdors heeft gesteund in hun kronkelige v en oneeriyke handelingen voor het uitbreken van den oorlog, en in hun daarop genomen' maatregelen, rechtvaardigt ton volle hot wan trouwen, door U aan den dag gelegd wat betreft de goede trouw hunner onderhande lingen, evenals het schynbaar door U genomen initiatief, waartoe U inderdaad gedreven werdt. „Wy hebben met de diepste belangstelling den langen stryd gevolgd nu eens vol blydschap en hoop over uw triomf, dan weder ter noer geslagen en vervuld van kommer over uw nederlagen. „Wy hoopten, wy baden, dat de afloop anders mocht zyn dan hy geweest is. Zelfs veel Engelschen waren van dezelfde meening met het oog op Engeianda weizyn. Hec kan nooit ten voordeole strekken van de millioenen zielen der arbeidende klassen, dat eon misdaad zooala uw lydelyke omverwerping te hunnen laste komt, en voor hen een nationaal ver- wyt worde in de toekomst. Het grootste deel der Engelsche natie stemt thans toe, dat het wel was voor haar en de gansche wereld, dat Engeland in haar stryd met een andere Republiek, een en een vierde eeuw geleden, het onderspit heeft moeten delven. „Wy hebben met de diepsto belangstelling den langen stryd gevolgd. Het is zelden voor gekomen in den loop der wereldgeschiedenis, dat een kleine schare vrye mannen zoo fier heeft stand gehouden en gestreden voor de vryheid tegen een overmachtige bende Tan huurliDgen in dienst van hen, die land, goud en heerscbappy begeerden. De namen van de bergen en vlakten van uw Republieken zullen op de bladzyden der geschiedenis vermeld staan naast die van Marathon, Sempach en Bunker's Hill, als oorkonden van den worstel- etryd, gevoerd voor vryheid en recht. De over macht van het aantal, gesteund door de hulp bronnen van een van de machtigste ryken op de wereld, gewetenloos en zonder wroeging, waar het zjjn trots en zyn echynbare belan gen geldt, heeft gezegevierd. Voor dat machtige ryk is de schande weggelegd; voor U de eer. De tyd het kan niet anders moet een ommekeer teweegbrengen na zulk een groote euveldaad. Alhoewel voor het oogenblik ter neer gedrukt zooals de vryheid reeds voor heen op honderden slagvelden heeft moeten zwichten zyt gy by recht overwinnaars, en zult als zulks in. do geschiedenis voortleven. „Wy eeren de nagedachtenis van uw held haftige dooden. Wy zyn vol deelneming voor uw manuen, die in kerker en ballingschap ver toeven. Ons hart bloedt voor diegenen van nw volk, die in hun eigen land weder onderden voet van den verdrukker zuchten. Wy roepen U het welkom toe, ongedeerd te midden van de deelnemende volkeren van Europa, aan den bevrlenden en gastvryen haard van het groote en vrye ras, waartoe gy behoort." De commissie, die onderteekeningen onder dit stuk heeft verzameld, heeft een keuzege- daan uit de duizenden namen uit alle deelen van Ierland, en deze, naar de graafschappen gerangschikt, aan het adres gehecht; anders, verklaart zy, zou het adres moeiiyk te han- teeren zyn geweest. Geestelijken van alle ge zindten, oud en jong, ryk en arm, geleerden en ontwikkelden, waren echter één in de betuiging van hun sympathie. De gevangenen op St.'Helena. Volgons een schrijven uit SL-Petersburg aan de „Berliner K-Anz." keerde dezer dagen vorst Bagration-Muchr&uaki van SL-Hoiena terug, waar hy zes maanden werd gevangen gehouden en wol als adjudant van generaal Villebois, wiens kleine afdeeling, bestaande uit 40 man, den óden April door de Engelschen gevangengenomen werd. Zeer interessante byzondorheden verhaalde de vorst over het verbiyf aldaar van generaal CroDjé en zyn lotgenooten. De dappere Cronjé vertoeft in een ver vallen huisje, bestaande uit vier kamers, waarin ook zyn vrouw, zyn neef, alsmede de veld cornet en secretaris, gehuisvest zyn. Generaal CroDjé deelt met allo andere krijgsgevangenen hetzelfde rantsoen, nL 1 pond vleesch en 2 pond brood per dag. Daarbij houdt men niet de minste rekening met zyn positie en zyn gewoonten. Het eten wordt hem op een ruwgstimmerde tafel zonder tafellaken of servet opgediend en het daarby behoo- rende zout zoo maar op do tafel uitgestort. Generaal Cronjé zoowel als de met hem in gevangenschap vertoevende 65 officieren en 2000 soldaten ontbreekt het hoofdzakeiyk aan goedo verpleging en kleedmg. De soldaten zyn er in dit laatste geval nog beter aan too, daar men van Cronjé en zyn officieren ver wacht, dat zy zichzelf kleoren en linnen goed verschaffen kunnen. Wanneer men in het oog houdt, dat zelfs voor geld op dit geheel afgezonderde eiland niets te verkrijgen is en geldzendingen daarmede dus niet aan haar doel beantwoorden, is bot meest raad zaam onmiddeliyk linnengoed en kleediDg- stukken daarheen te expediéeren, wat dan ook in het voornemen ligt van den Hollandschen geestelyke Gillot in St.-Petereburg. Officieren zoowel als manschappen zjjn in nauwe tenten ondergebracht, waann eigerüyk slechts plaats ls voor twee personen, maar waarin deson danks Yier officieren of 12 manschappen, i vorblyf moeten houden. Slechts met den eenen Russischen krijgsgevangene, den vrywilliger vorst Bagration-Muchrauski, hebben de Engel-) 8chen een uitzondering gemaakt. Hem gewerd zorgvuldige verpleging en een eigen tent. Katwiyk. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is vergunning verleend aanj J. Zuyderduyn, te Katwyk aan den Ryn, tot oprichting eener blikslagery in het perceel' gemeente Katwyk Sectio B No. 2601, Peper- steeg 146. i

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 6