haven van nu is geweest, zoo zal ook Kiaot- ejau zich gestadig moer ontwikkelen. Met betrekking tot de redevoeringen van don Keizer verklaarde graaf Von Bilow, dat bij daarvoor de volle moreele verantwoorde lijkheid op zich neemt. Zy zyn door de groote meerderheid der naties niet mis verstaan. (Bravo rechts, gelach links). Do rede te Bremer haven heeft de Keizer als soldaat tot soldaten gohouden.(Bravo rechts); die menschen moesten weten met wie ze te doen hebben. De pink van een dapper Duitsch soldaat, zeidespr., is my moer waard dan het geheele Boxersgespuis. De wereldpolitiek, ging hy voort, beteekent niet inmenging in zaken, die ons niet aan gaan, maar wy willon niet minder zijn dan andere mogendheden. De natie zal zich bet recht op een verstandige bezadigde wereid- politek, op een passende positie in de wereld, niet laten ontzeggen. (Levendige toejuichingen, bewoging). Kamermuziek-Soirée. Er is misschien, of ik mag wel zeggen zeker, geen componist, wiens werken meer lijden onder een niet volstrekt ideale uit voering, dan Mozart. De muzikale uitdrukking is een zoo intieme, een zoo fijngevoelde, dat alles in de voordracht, dat maar zweemt naar ruwheid, naar platheid, naar onverschilligheid, onmiddellijk schrynt. Om Mozart mooi voor te dragen, moet men een beschaafd denkend en voelend wezen zyn. Het is echter niet fc! echts distinctie, waardoor Mozart staat of valt, of liever degenen, die zyn werken uitvoeren, staan of vallen; ook de tech niek der uitvoering stelt hooge eischen. Virtuositeit in dien zin, dat het bespelen van een instrument eer een fyn handwerk dan een middel van muzikale uitdrukking is, wordt niet gevorderd, maar toch moet men virtuoos zyn om eiken toon mot zulk een volkomen helderheid, zulk een adel van klank, zulk een geiykmatigheid voort te brengen, om ieder nootje zoo af te ronden, toe te spit sen, van klemtoon te voorzien, als dit voor Mozart vereischt wordt. Niet dat werken van andere toonzetters geen goede voordracht, geen correcte uitvoering zouden behoeven, maar by anderen wil eoms een kleine incorrectheid nog eens onopgemerkt biyven, althans niet hindereD, terwyi by de uitvoering van werken van Mozart alles wat niet volmaakt voor- treffelyk is, dadelijk ernstige schade berokkent. Er bestaat zoo'n soort van slem', dat men, hetzy men piano of viool speelt, begint met sonaten van Haydn, dan van Mozart en eindelyk van Beethoven, en beginnende quartet- en orkestspelers bezigen by de keuze van de eerst in te studeeren quartetten en sym- phonioön dezelfde volgorde. Ik wil niöta afdingen op de paedagogische waarde van Mozart's werken, maar laat de leerling, als h(j Mozart „uit" heeft, zich toch vooral niet inbeelden, dat hy Mozart spelen kan, nog minder de waarde van Mozart beoordeelen naar hetgeen hy terecht heeft gebracht van het zeer weinige dat hy van Mozart's schep pingen heeft leeren kennen. Als gy Mozart een keer hebt doorgespeeld, goed, stap dan van hem af, ga over tot anderen en weer tot anderen, oefen uw voordracht on techniek op meer samengestelde en meer vingervaardigheid eiachende werken, maar, als gy dit alles ge daan hebt, keer dan weer tot Mozart torug. Eerst dan zult gy in staat zyn Mozart goed te spelen en dan zult gij hem gaan waar-* deeren en liefhebben, meer dan u den eersten keer mogeiyk scheen, maar tevens zult gy tot de erkenning komen, dat oigeniyk niets inoeiiyker is dan een ideale vertolking van Mozart. Ik heb er dan ook altyd een bowjjs van zelf kennis in gezien, dat de Nederlandsche Opera zich nooit heeft durven wagen aan „Figaro'B Hcchzeit", aan „Don Juan", aan „die Zauborflöte", werken, die by goede op voering waariyk niet onvoordeolig voor de kas zouden zyn. Het Amsterdam8ch Conservatorium-quartet heeft gisteravond een quartet van Mozart ge speeld, m. a. w. zich m. i. aan de vuurproef onderworpen, en het heeft die proef glansrijk doorstaan. Met fijnheid in het vluggere, mot nobelen toon in het meer gedragene, heelt hot viertal aan dit quartet een voorname ver tolking doen wedervaren en zeker zal het voor dit hier weinig bekende werk een groot aantal ,vrienden hebben aangeworven. Te Leiden zyn trouwens alle quartetten van Mozart vrijwel onbekend, maar ln eteden, waar meer aan quartet-spel wordt gedaan is juist dit werk een der meest gespeelden, waarschyniyk vanwege de verrassende inlei ding, want ik voor my althans zou onder do 'tien beroemden er drie of vier kiezen, die ik boven het thans gespeelde stel. "Wat i vreemd is beeft echter steeds iets aai;- trekkeiyks, of het mooi is of niet. Wat Mozart eigeniyk heeft willen zeggen met zyn inleiding, met die vreemde c-as-es-a, gevolgd door 'bos-ges-des-g, is niet recht duideiyk, want in het aansluiten der allegro is niets meer te ^bespeuren van de bitterheid, de zwartgallig heid, die uit de inleiding spreekt, men zou geneigd zyn te denken, dat het stellen van •een scherp contrast het eenige doel was. Hot allegro toch is levendig en vol gloed, do finale zelfs dartel en vroolyk; wel stemt het meer ernstige andante tot nadenken, maar het biyft toch een lieflyk zingen zonder een 'spoor van eenigen wrevel. Toen men in de vorige eeuw met dit werk voor het eerst kennis maakte was de eerste gedachte, dat die a en g drukfouten moesten zyn, maar jtoen het bleek, dat Mozart het werkoiyk zoo geschreven had, toen Bchudden de theoretici ;bedenkeiyk de staarten van bun onberispeiyke pruiken en werd hy uitgemaakt voor alles wat mooi en leeiyk is. Door den modernen eeredienst van den disso nant zyn onze ooren wat meer aan dergeiyke buitenissigheden gewend, maar mooi kan ik ^e nooit vinden, ook al heeft Mozart ze ge schreven. Wat of de anders zoo zangerige toondichter hier heeft bedoeld? Is de bitter heid der inleiding, zoo onmiddoliyk gevolgd door een opgewekt allegro, slechts een uiting |ran zyn eigenschap om nooit lang boos te gunnen blyven? Want boos was Mozart booit, wel was hy spoedig teleurgesteld en {verdrietig, en dezelfde karaktertrek, die hem j&ls knaap aan iedereen deed vragen, of men ,Van hem hield en hem de tranen deed opwel len in zyn oogeq, als iemand uit gekheid neon zeide, die karaktertrek is hem tot zyn dood toe bijgebleven. Na Mozart kwam Boothoven aan de beurt met z\jn tiende, het zoogenaamde harp quartet, aldus genoemd naar do opgewekte pizzicato passage, die onmiddellijk aan het hoofdthema in het eerste deel aansluit. In karakter staat dit werk. ontogenzegiyk dichter by op. 59 (de drie zoogenaamde Kussen) dan by de quartetten op. 127135, die Beethoven's laatste scheppingen zyn, maar toch is reeds hier meer dan een spoor aanwezig van dat in zichzelf gekeerde, dat allo werken uit de derde periode (ongeveer van op. 100 af) teekent. Vooral komt dit uit in hot adagio, een lange ongeuite klacht. Ook dit werk genoot een in alle opzichten waardige vertolking en zal iedereen, die het reeds kende, een onmeteiyk genot hebben verschaft; voor wie het niet kende, zal het waarschyniyk hier en daar wat duister zyn geweest. Als eenige aanmerking zou ik willen aanvoeren, dat de altist de voor hem ge schreven variatie met wat meer adel had kunnen voordragen. Tot besluit het overbekende quintet van Schu mann, waarin do heer Van Groningen de piano-party voor zyn rekening nam. Dit werk is wellicht het belangrijkste (lat sedort Beet hoven voor kamermuziek is geschreven, bondig van vorm, sioriyk van bouw en tooi, krachtig, stoutmoedig in zyn melodie zonder een zweem naar excentriciteit, edel van inhoud en oor- sptonkeiyk van vinding. Daarby bezit het een steeds volgehouden sty ging van het begin tot het einde toe, en, als men meent, dat het top punt bereikt is, dat de scheppingskracht van don toondichter is uitgeput, dan wordt alles nog overtroffen door do prachtige combinatie der thema's van het eerste en laatste deel. Het doet denken aan den wandelaar, die na door eene schoone natuur te zyn gegaan eindelijk den top van een berg heeft bereikt, nog cena terugziet naar het punt, vanwaar gekomen is, en nog eens met vreugde her Jeukt al wat hy op zyn weg naar den top aan schoons heeft genoten. Was in de beide quartetten de eenheid tussclien de spelers een volmaakte, hier haperde er wat aan. In het eerste deel was het of de pianist maar al dóór wilde en zoodoende de pogingen van altist en violon- ceUiot, om het tusschen-thema wat gedragener te spelen, vruchteloos maakte, terwyl juist aan de finale iets ontbrak van dat schitterende, onstuimige zonder hetgeen dit doel zichzelf met is. Uitmuntend werd daarentegen vooral het Scherzo voorgedragen. Ik herinner my het vorig jaar den eersten vlolist te hebben verweten, dat hy o vorheerschte; eori ander vond dit verwyt ongegrond. Dit maal had ik deze grief met, maar over het praedemineeren van de eerste viool klaagde my nu juist diezelfde persoon, die het ver leden jaar ook met my oneens was geweest. Beiden hebben wy ditmaal ergens anders ge zeten dan den vorigen winter; zou dus do acuetiefc hier misschien een rol spelen? In Januari komen de heoren Eldering, Spoor, Hofmeester en Mossel hier terug en te ocrdeelen naai- de geestdrift van gisteren zullen zij wederom op een volle z$U kunnen rekenen, en dit verdienen zy ookl Willen zy dan zoo goed zyn het programma eens wat eerder bekend te maken? j>. G. Telegram m o u. LONDEN, 20 November (R. 0.) Een telegram van lord Roberts uit Johannesburg dd. 18 dezer deelt mode: Een kleine Boerenstrydmacht daagde den löden dezer op ten oosten van Tabanchu en viel eenige voorposten naby deze plaats aan. Een Engelsch officier en drie man sneuvelden, terwyi éón gewond werd. Bovendien word een mindere gevangen gemaakt, die echter daarna in vryhoid werd gesteld. Later op den dag werd Springbokspost aangevallen en het garnizoen gesommeerd zich over te geven. De bevelvoerende officier weigerde, waarop de Boeren na eenig artillerie vuur aitrokkea. Aan onze zyde waren geen verliezen. De vyand is de laatste dagen zeer woelig geweest in het zuideiyk deel van de Oranje rivier-kolonie (Oranje-Vrystaat). Herhaaldelyk werden in de buurt van Edenburg de spoorweg en telegraaflynen vernield. In den nacht van 16 November werd een niet geslaagde poging gedaan om twee dui kers W laten springen op de Kimberley-iyn in de huurt van Brussel. Ken bericht uit Natal deelt mede, dat de Boeien een wagen met dertien manschappen te:, zuiden van Utrecht in een hinderlaag ïokcen. Z<J maakten den wagen buit, doch lieteu de soldaten vry. Vier man waren licht gowond. KROONSTAD, 18 Nov. (R. O.) Na op 16 K.M. van Lindley een Boerencommando ont dekt te hebben, togen do Engelschen Woens dagavond ter vervolging uit. 180 Boeren wandelden by na de hinderlaag binnen, die voor hen gelegd was, maar ofschoon zy ver volgd werden slaagden allen er in te ontkomen. De Wet dreigt met den dood alle Boeren, die zich niot by de commando's aansluiten. MAFEKLNG, 19 November. {R. O.) Alle in woners van Lichtenburg, ten getale van onge veer vijfhonderd, zyn hierheen getrokken. De regeering hielp met vervoermiddelen te leenen. PARUS, 21 Nov. RO.) De correspondent van hot „Journal" te Marseillle had een onder houd met den president van den Volksraad van de Oranje-Vry staat, die verklaarde, dat de Bocron nimmer zouden toestemmen in een algeheele onvoorwaardeiyke onderwerping. Een ervolle vrede zou kunnen gesloten worden, zoo den Boeren zekere mate van onafhankleykheid gelaten werd. De president voegde hieraan toe, dat president Kruger gen volmacht had om onderhander- lingen overeden vrede te openen. Zyn voorstellen zouden moeten worden onde worpen aan het oordeel van de regeeringen van Transvaal en Oranje-Yrystaat. President Kruger zal ongetwyfeld naar Zuid-Afrika terugkeeren, wanneer hy zyn zending in Europa zal hebben volbracht. LONDEN, 21 Nov. (R. O.) De avondbladen ontvangen uit Kaapstad de mededeeling, dat volgens particulier schryven Schalk Burger, waarnemend president van Transvaal, in het militair hospitaal te Johannesburg op den 9den dezer gestorven is ten ge/olgo van bekomen wonden. Deze mededeeling is evenwel nog niet officieel bevestigd. BLOEMFONTEIN, 17 November, (li. O.) Luitenant Hole, secretaris van den militairen gouverneur, en twee zusters van commandant Brand, die zich Daar dezen begaven met het doel hom er toe over te halen zich te onder werpen, zyn teruggekeerd. Brand weigetdo hen te zien en dreigde zelfs hen te zullen doodschieten, als zy niet terugkeerden. Hole en de dameB werden als gevangenen naar Petrusberg gevoerd en daarna gezonden naar Kimberley, van waar zy terugkwamen. LONDEN, 21 Nov. RO.) Aan de „Times" wordt vau gisteren uit Kaapstad gemeld: Ongeveer zestig personen, eertyds aan de mijnen werkzaam, maar naar hier uitgeweken, vertrokken in den afgeloopen nacht vanhier. Dit wyst echter nog niet op een algemeenen terugkeer naar de mijnen. Do nu vertrokken personen zfin aangewezen om het werk in zekere mynen voor te be reiden voor anderen, die later er hoen gaan. KAAPSTAD, 21 Nov. RO.) De zestig man naar de mynen vooruitgezonden, worden res- pectieveiyk gevolgd door de bestuurders, de voornaamste kooplieden en de andere geza- menlyke uitgewekenen uit de myudistricten. Het zal evenwel langzaam gaan. MARSEILLE, 20 Nov. [R. O.) De hoer Eloff, Kruger's kleinzoon, kwam hier hedenmorgen met de „Laos" aan, waarop hy zich inge scheept heeft te Djibouti, om 24 uur voor Kru- gor te Marseille te zyn. De hoer Eloff was vergezeld door den jour nalist, öaintu, die den veldtocht in Natal inede- raaakto. Deze was de eenige, die aan boord van de „Gelderland" werd toegelaten en met President Kruger een lang onderhoud had. De overheid van Suez wildo den heer Saintn aanhouden, daar zy hem voor president Steyn hield; hy kon zyn reis eerst voortzetten, nadat hy twaalf dagen lang onder surveillance had gestaan. PAKIJS, 21 Nov. RO.) Een telegram aan de „Matm", uit Marseille, maakt melding van ontzettend ruw weder. Men vreest dan ook, dat de storm de aankomst der „Gelder land" zal vertragen. PARIJS, 21 Nov. RO.) Een depoche uit Marseille, gedateerd van gisteravond zeven uren, aan het „Petit Journal", zegt, dat de „Gelderland" gesignaleerd is op derug myleu afstand van de kust. Zy legt liaar weg af met halve kracht. Dr. Leyds zou toestemming ontvangen hebben zich aan boord te geven. MARSEILLE, 21 Nov. (8 uien 'a morgens). De bijzondere dienst van het agentschap „Hol- lando-Beige" (H.-B.) meldt, dat de „Gelder land" nog ni6t in 't gezicht is. Dr. Leyds wachtte den geheelen nacht de komst van Kruger af. Het regent. MARSEILLE, 21 Novombor (R. 0.) Heden morgen om acht uren was de „Gelderland" nog mot in hot gezicht, ofschoon hot schip to negen uren in de haven had moeten zyn. De Quai de la Gueletta i3 byna geheel verlaten. De regen namelyfc, die den geheelen nacht voortdurend viel, valt nu met stroomen. De versieringen zyn in oen droevigen staat; de vlaggen en de roodfluweelon draperieën zyn geheel doorweekt. Een groote waterpias bedekt het tapyt op do kade, waar de President aan wal zal sta, pen. En de lucht wordt nog don korder en de mist steeds dikker; het is onmo- gelyk iets te zien. De politiemaatregelen zyn zeer uitgebreid; de troepen zyn in de kazernes gecomgneerd. Enkele detachementen zyn verdekt opge steld by publieke gebouwen, en wel by het paleis van justitio, dicht by bet Engelsch consulaat gelegen, maar toch duidt alles er op, dat hun optreden niet noodig zal zyn. Het gerucht loopt thans, dat de „Gelder land" met voor hedenmiddag te twee uren hier kan zyn. De zee is zeer onstuimig en de vaart van den kruiser zal daardoor zeer zeker worden verminderd. MARSEILLE, 21 Nov. {R. O.) De regen, die in den afgeloopen nacht zoo overvloedig neerviel, is gelukkig opgehouden. De schade, door den regen toegebracht aan do versieringen, is minder groot dan men aanvankeiyk dacht. Op do Cannebière, de Quai Joliette en in de Rue de la République pryken eenige huizen en alle cafés met de Tranevaaleche kleuren. In de oude haven zyn de gewone yachton en de groote pleizieryachten op hun mooist met vlaggen getooid. Kleine pleizierbooten veriaton achtereenvolgens de kade en zetton koers naar de reede. "Van allo booten wapperen veelkleurige vlaggen. Tegen negen uren werd het droog, maar de lucht ziet er nog dreigend uit. Toch worden de ramen met tapyten als anderszins getooid. Op de kade worden zelfs de versieringen, die zooveel hadden geleden, in alleryl door frissche vervangen. De aanlegplaats krygt een recht feesteiyk aanzien. De leden van het comité tot ontvangst van den President beginnen er aan te komen, met genoodigden. Yereenigingen, met de muziek aan het hoofd, stellen zich op tegenover de landingsplaats, voor het douane kantoor. Allo balkons en alle ramen zyn zwart van de menschen. De menigte wordt er al grooter en grooter. Te 9 u. 20 m. gaat de heör Coppete, haven- commandant, aan boord van zyn sloep „La Seme" en steekt in zee, maar wendt weldra den steven, om de haven weer binnen te vallen. Het ongeduld der menigte, dat eenigszins tot bedaren was gekomen, uit zich woor. De muziekkorpsen, die zich op do kaden bevinden, spelen er om beurten lu3tig op los. De menigte juicht hen toe. MARSEILLE, 21 Nov. (2?. O.) 11 u. 85 min. De „Gelderland" was to 11 u. 30 min. nog niet in het gezicht. Op de kaden wordt de spanning van het publiek grooter en grooter; men bespreekt levendig de redenen, waarom do „Gelderland" later zal aankomen en dat voornamelijk aan do onstuimige ,;oe wordt geweten. Sedert heien morgen acht uien zyn alle commissiön o. de kade aanwezig. Het co mi tO voor de onafhankelijkheid der Boeren wac in het Hotel No ail les totdat do „Gelderland" ui zicht zal zyu. MARSA1LLE, 21 November H. JB.j 1 u. 5 min. To één uur was „do Gelderland" nog niet in het gezicht De regen dreef de wachtende menigte in de omliggende koffiehuizen. Do stratou en kaden zyn opnieuw geheel verlaten. MARSEILLE, 21 November. (R. O.) Dr. Catellan, directeur van den gezondheidsdienst, is hedenmorgen vertrokken per „Frioul", om aan de „Gelderland" vergunning te geven aan wal te komen. Dr. Leyds vertrok om zeven uren heden ochtend aan boord van een sleepboot om de „Gelderland" tegemoet te gaan. De Nederlandsche consul, vergezeld van den heer on mevrouw Eloff, gingen eveneens den President te gemoet, mede aan boord van die boot. Onder de personen, die zich bevinden in de gereserveerde ruimte, merkt men op de heeren Grébauval, voorzitter van den ge meenteraad van Parys; kapitein Ricardini, die gevangen zat op Sint-Helena; Dubiau, Mireur, Miihau, Ripert, leden van den gemeen teraad van Marseille met insignes; Hilairo, voorzitter van den raad en den consul-gene raal van Monden van de Rhóne. Daarenboven nog: den voorzitter van de Patriotten-Liga; Deschanea, voorzitter van den gemeenteraad van Marseille; en tal van afgevaardigden van de Monden Yan de Rhóno. Te tien uren brak de zon door de wolken hoen. Ze werd met juichkreten door do menigte ontvangen. Tal van photographietoestellen worden dade- ïyk opgesteld ter plaatse, waar Kruger aan land zal stappen. Tal van toekenaars nemen schetsen. SHANGHAI, 20 November. [R. O.) De heden vervallende rente van de Chïneesche leening is betaald. BRUSSEL, 21 Nov. (ft. O.) De „Moniteur beige" bevat het besluit, waarby do invoer van schapen uit Nederlaud van den 25sten dezer af verboden wordt. Een uitzondering wordt gemaakt voor de schapen, welke ver zonden worden met bestemming naar de slacht huizen te Anderlecht, Antwerpen, Brussel, Gent en Luik. M.ar ktboric liteu. Schiedam, 20 Nov. Noteering van de Boare- eormniseie. Moutw^n f 11.50 per HL Zonder fast en zonder belasting. Spoeling f 1.60. Noteering van de Makelaars. Moatwyn f 11.76, Jonever f 16.75, idem Amstord. proef f 17.60. Noteering van den Distillateursbond. Moutwijn f 11.76. Jenever f Lö.lb, Arast. Proef f 17.26. Amsterdam, 21 November. Ter veemarkt waren heden aangovoerd: 171 vetto kalveren; lstequali-* teit f 0.86, 2de quai. f 0.75, 3de qu&L f 0.60; 19 Nuohtere kalveren f 1 k f 10; Schapen a Lammeren fa 424 vette varkens Q.38 h f 0.42, Kunkantera f 0.43 per KG. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Per telegraaf,) Voortzetting der beraadslagingen over de hervorming in het Indisch rechtswezen. De Regeeringscommissaris bevestigt dat in het ontworpen Koninkiyk Besluit geregeld is de revisie met recht van oraal debat en ge tuigenverhoor, geiyk dit reeds bestaat voor do buitenbezittingen en ook voor het hoog gerechtshof, doch er is weinig gebruik van gemaakt. Terwyi de heeren Pynappel en Hartogh in deze verandering in het instituut der revisie verklaren te berusten, blyven de heeren Van Karnebeek en Troelstra van oordeel dat, wegeDS de onvolledigheid der toelichting, do ontwer pen niet kunnen worden aangenomen. De Minister van Koloniën bevestigt do mededeehngen van den Regeeringacommissaris. Do algemeene beraadslagingen worden ge sloten. Thans komt in stemming artikel 1 van het ontwerp tot ontbinding van het Hoogge rechtshof. Het wordt aangenomen met 60 tegen 12 stemmen. Tegen de heeren "Mackay, Van der Kun, Van den Rerch van Heemstede, Mutsaers, Krap, Troelstra, Van Styrum, Pynacker Hordyk, Kuyper, Travaglino, Truyen en Van Kol. By art. 2, regelende de wyze van pension- neering der leden van het te ontbinden Hoog gerechtshof, wordt door den heer Mackay voorgesteld voor den griffier van dat Hof een even biliyko bepaling in de wet op te nemen als gemaakt zjn by de ontbinding der rech- teriyke colleges in Nederland. Naar aanleiding eener vraag van den heer Mees, verklaart de Minister van Koloniën in het wetsontwerp tot wyzlging der Indische begrooting een memoriepost te zullen opnemen ten behoeve der griffiers. De heer Mackay trekt hierop zyn amende ment in. De verschillende artikelen worden goedge keurd en het geheele ontwerp aangenomen met 62 tegen 9 stemmen. Do behandeling van het wetsontwerp nopens de verhooging der Indische Begrooting wordt verdaagd tot by de behandeling der Indische Begrooting voor 1901. Het ontwerp betrekkeiyk de ontbinding van het Hooggerechtshof, waardoor de revisie van vonnissen naar de Kaden van Justitie op Java zal worden overgebracht, werd aangenomen met 62 togen 9 stemmen. Na de tweede lezing werd aangenomen de wijziging der Regeenngsreglementen op Suri name en Curasao. Het algemeen debat ov8r de Indische be grooting werd geopend door den heer Pynacker Hordyk, die het donkbeeld opperde van do instelling van een Kolonialen Raad naast den Minister ter verkrijging van meer stabiliteit in de opvatting van de noodige hervormingen. De heer Van Limburg Stirum beaamde niet '8 Ministers rooskleurige denkwyze over de Indische financiën. De heeren Van Kol en Pijnacker Hordijk drongen aan op afschaffing van heerendiensten. President Kroner. De dag van heden, 21 November, is oen dag van betekenis. Vandaag zal President Krugei don voet zei een op Europeesch grondgebied, om zyn dipir mafioke zending by de mogend heden aan ie vaugen, om herstel te zoeken van het ten ueinel schreiende onrecht, dat in do Zuid-Afri! .aansche republieken is gepleegd door de grootste, de machtigste van dio mogondheden. Niemand kan weten, welke de uitslag van deze hoogst gewichtige zending zal zyn, men kan slechts hopen, dat de documenten, die de onde staatsman meebrengt, de misdaad, in Zuid-Afrika begaan, zoo overtuigend in het licht zullen stellen, dat een interventie moei volgen, opdat er eindeiyk eens een eind kome aan dezen zinneloozen stryd en kan het zyn de Zuid-Afrikaansehe republieken in haar onafhankeiykheid worden hersteld. Men maken zich echter geen illusies op dit punt. Het groote Engeland heeft het er nu eenmaal op gezet de beide kleine republieken van den aardbodem te doen verdwynen en vrees of eigenbelang zal wellicht de mogend heden beletten, Engeland te dwarsboomen. Maar laten wy niet vooruitloopen op de dingen die in de naaste toekomst zullen komon. Het is voor President Krnger in elk geval een aanmoedigende gewaarwording, b(j z(jn landing in Europa te weten, dat zyn getrouwen het hoofd niet buigen, dat z(j, integendeel, in hun verzet volharden. Dat zy het niet zonder sucoes doen, met meer succes dan de berichten ons willen doen geloovon, biykt telkens weer opnieuw. Men 6eint uit Marseille, dd. 20 Nov.: Do afgevaardigde "Weasels werd heden ge ïnterviewd door een groot aantal Engelsche on Amorikaan6che reporters. Hy zeide, dat de burgers zouden vechten tot de laatst© patroon verschoten was, indien geen aanneem bare voorwaarden verkregen werden. Men zon voorwaarden, indien ze aangeboden werden, zeker ernstig overwegen, doch tot heden wildi Engeland slechts on voorw aard eiyke overgaaf, .Zy'n meening was, dat de toestand rru geheel andera zoude zjjn, indien lord Roborth de voorwaarde zyner eerste proclamatie had gehandhaafd en de burgors, die onder dif proclamatie terugkeerden, niet had verbanner en geen hoeven had verwoest en vionwen en kinderen had verjaagd. De regeoring in Transvaal is nog altyd intact. De vice-presIJen neemt het presidentschap waar, en de Uit voerende Raad is by hem. Krnger komt hio» om te doen wat hy kan in hot belang dei Republieken. Er ging een gerucht heden, dat de „Gelder land" eerst Donderdag komt; officieel verwacht men ze morgen. De particuliere secretaris Eloff is heden hier aangekomen. Hy verliet de „Gelderland" te Port-Saïd, en zegt, dat de President zich in goeden welstand bevond. Ook de heer Sand- berg, door de legatie naar Suez gezonden, is hier gearriveerd. De officieele beschikkingen, te Marseille genomen ten aanzien van de Gelder]ang", zy'n de volgende: Zoodra de kruiser in het gezicht komt, zal een loodsboot hem naar Frioul brengen voor het geneeskundig onderzoek. Daarna vaart do „Gelderland" de haven van Joliette binnen. Niemand zal aan boord worden toegelaten, voordat de sloep met President Kruger de quai du Soufre bereikt heeft. Mevrouw Eloff had voor zich en haar b leed verwanten vergunning gevraagd, zich met de loodsboot aan boord van de „Gelderland" te mogen begeven, maar er is bepaald, ernt gotui ultz mderiDg gemaakt zal worden. Reuter seint uit Marseille: Dr. Hendrik Muller, diplomatiek vertegen woordiger van den Oranje-Vrystaat in Den Haag, Maandagavond hier aangekomen, ver klaart, dat er nog geen quaestie voor Presi dent Kruger is om naar Transvaal terug to koeren, en or dus gezocht moet worden naar een verbiyf voor den President, als ny z\Jn diplomatieke bezoeken afgelegd heeft. Hy zal die beginnen te Parys. Dr. H. Muller voegde er by, dat de toestand der Engelschen hache- ïyk is in den Vrystaat, waar de siryd nog altyd hevig is. Hy is van oordeel, dat de Yrystaatsche regeering nog al haar levens kracht heeft behouden. Dr. Leyds heeft een aanbod van de heerea Laury en Sanrarelli te Ajaecio van een villa op Corsica aangehouden; President Kruger zal eon rustplaats noodig hebben. Dr. Leyds heeft Dinsdagochtend oen bezoek gebracht aan Grimanelii, prefect van de Bouches-du-Rhóne, De prefect gaat morgen President Kruger in zyn hotel züe opwach ting maken. Reuter seint uit Barcelona: Een deputatie uit Catalomé is naar Mfxeeüle vertrokken, om aan President Kruger een boodschap over te brengeD, waarby levendig wordt goprotesteerd togen de hooding van Engeland. De onderteekenaars meenen over eenstemming te zien tusschen don toestand van Oataloniö en dien van Transvaal. Renter seint uit Ohartres: De gemeenteraad heeft met algemeene stem men besloten President Kruger eeu adrot aan te bieden, waarin hem eerbiedig hulde wordt gebracht, sympathie wordt uitgedrukt en oprechte weuschen worden geuit voor d© toe komst der Republieken. De gemeenteraad van Orleans heeft een besluit genomen, waarby levendige Bjinpathie voor Kruger wordt betuigd. De „Róforme" deolt mede: Maandagavond is uit Antwerpen bericht ontvangen, dat President Kruger die stad zal bezoeken na zyn verblijf in Frankryk. Het schynt dat, Krugei zich te Brussel niet zal ophouden. Hedennamiddag zyn tot het diner ten Hove uitgenoodigdMevr. de baronesse Van Hardenbroek van 's-Heeraartsberg en Berg ambacht, grootmeesteres van de Koningin;' mevr. de douairière gravin Van Ljnden van Sandenberg, dame du palais van de Koningin- Moeder, waarnemend grootmeesteres van H. M.; mr. M. "W. baron Du Tour Beilinchave, groot- meester-honorair en mevrouw de baronesse Du Tour van Beilinchave, damo du palais honorairadjudant-generaal graat Dumonceau, chef van het Militaire Huis van de Koningin; mr. A. L. E. Ridder de Stuors, Hr. Ma. bui- gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parys, en jhr. P. J. Vegelin van Ciaerbergen, directeur van het Kabinet der Koningin en kamerheer in buitenge wonen dienst van da Koningin.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3