N\ 12499 Woensdag 31 November. A0. 1900 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden, i i i i i 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zQn 1.30. Franco per poet .«sèeiStttt* 1.65. PRUS DER ADVERTENTTËN: Van 1—8 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Aankomst Ernger. De komst va a president Kruger in Europa achtten wy van zooveel belang, dat wy heden avond per bulletin de telegrammen zullen verspreiden, die na het verschenen van het Lcidsch Dagblad nog zullen komen. De vroegere abonné's daarop kunnen ver zekerd zyn die te ontvangen, terwijl ook door aanplakking in onze vestibule daarvan kan worden kennis genomen. Offloieele Kennisgeving. Burgemeester en Wethoudera van Leiden; Goziea ark. 8, late alinea, der Hinderwet; Brengen by deze ter algemoone kennis, dat door hou vergunning is verloend aan J. O. POPTIE on j J. d. STEEN Jzn„ de Maatschappij van verdmr- 'saam >e leveneaiiddelen „Le Sier", voorheen N. [WOUTEBLOOl» P.Jz., en Q. DBIES3EN en recht- 'verkrijgeuden, roej ectievelyk tot het wederoprichien 'van do door brand vernielde Brood- en Koekbakkery aan do iioogowoerd No. 61, Seotie D No. 921, bot 'uitbreiden van do fabriek van verduurzaamde lovone- ■■aiddelen aau het Levend.al Beolie D Nos. 1127, li99 en 1187 en hei uitbreidoa van de Btooai- .«aeohiorichüog ,De Valk" aan de Aloëlasn No. 2, Beoiie L No. 691. Burgemeeeter en Wethouders voornoemd. Leiden, F. Wa8, Burgemeester. SO No7. 1900. VAN HEYBT. Booretaris. Leiden, 21 November. Heden slaagde voor het examen lager onder was handteekenen en perspectief, mejuffrouw H. Fuhri Snethlage, leerlinge van den heer W. J. Lampe. In do gisteravond gehouden vergadering van het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, werden, nadat de andere gewone huishoudelijke werkzaamheden, voornamelijk bestaande m verslagen van af gevaardigden, van den secretaris en van de commissie, benoemd tot nazien van verschil- londe rekeningen, tot leden van het hoofd bestuur gekozen de heeren dr. M. Straub, hoogleeraar in de oogheelkunde to Amsterdam, 'Herman Snijders, leoraar aan de H. B.-S, en voorzitter van „Ons Huis" te Middelburg en dr. D. Bos, directeur van de hypotheekbank te Winschoten. Aan het einde der vergadering deelde de Voorzitter mede, dat den 13den December voor de leden zal optreden de heer P. H. Lamberts, van Amsterdam, met een voordracht van de novelle van Cremer „Buuer Joapik" en den 14den Febr. prof. Paul Fredericq, van Gent, over het onderwerp„Oud Nederland - 8che liederen." Ook werd nog mededeeling gedaan, dat prof. dr. H. A. Lorentz zich bereid heeft ver klaard om dezen winter een cursus te geven over een nader op te geven natuurkundig onderwerp. De anti-revolutionaire kiesvereenigiDg „Nederland en Oranje" stelde tot «andidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad in het tweede district den heer P. J. Mulder. De Fransche mail wordt hedenavond al hier verwacht. Naar men verneemt, zijn de werkzaam heden der commissie voor do herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde, eigen dommen in het district Leiden ten einde gebracht. Op het vijftal als predikant bij de Vrije Geref. Gemeente te Delft komen o. a. voor: de heer M. Prins, v. Evangelist te Leiden, en ds. Smits, van Ter-Aar. Daar mondeling toezegging is ontvangen, dat beiden op het drietal zouden geplaatst worden, is door eerst genoemde diroct bedankt. Voor de lotelingen der gemeente Noord- w ij k zal de zitting van den Militieraad gehouden worden in het Invalidenhuis te Leiden op Dinsdag 11 December, des voormiddags 10'/% uur; voor Katwijk denzelfden dag des voormiddags te halftieij, Beroepen is bh de Ned.-Herv. Gem. te Est de heer J. Van Duyvenbooden, cand. te Katwijk-aan-Zee. In verband met de vraag, aan het einde der vergadering van de Tweede Kamer van gisteren door den heer Troelstra gedaan, meldt men uit 's-Gravenhage, dat werkelijk in de ontworpen en gereed liggende Koninklijke be sluiten betrekkelijk de reorganisatie van do rechterlijke macht in Nederl.-Indië voorkomt de bepaling dat de by de Raden van Justitie over te brengen behandeling van revisie-zaken zal kunnen geschieden met oraal recht en nieuw getuigenverhoor. Een nader particulier telegram in zake de aardbeving te Curasao meldt: „Geen enkel ongeval van personen te Curasao. Alleen muren gescheurd. Brieven en stukken voor de equipage van de „Gelderland" zijn naar Algiers ver zonden, waar het oorlogsschip op de terugreis van Marseille naar Oost-Indiö eonige dagen zal vorbiyven. Deze kennisgeving is tevens de verklaring voor de geruchten, als zou de „Gelderland" te Algiers aanleggen. Dit geschiedt inderdaad, maar op de terugreis van Marseille. De eerstvolgende vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland is bepaald op Dinsdag 4 December. De heer Wolmarans zal zich in geen geval meer by zyn medeleden der deputatie kunnen voegen om president Kruger op zyn reis naar Den Haag te begeleiden. Hoewel niet bedlegerig, mag de heor Wolmarans zyn kamers nog niet verlaten. Biykens het voorloopig verslag van de afdeellngen der Eerste Kamer over de Onge vallenwet keurden in een afdeeling enkele leden de handelwyze der Regeering, nadat de Eerste Kamer het vorig ontwerp verworpen had, af en meenden, dat deze veeleer tot ontbinding der Eerste Kamer had moeten overgaan dan het ontwerp gewyzigd weer by de Tweede Kamor in te dienen, met welk gevoelen de meeste leden dier afd. zich niet vereenigden. Had de Regeering anders ge handeld, aan sommige volksmenners zou een welkome gelegenheid zyn gegeven om agitatie te verwekken. Zeer veel leden betoogden, dat het tegen woordige ontwerp do voorkeur verdiende boven het door de Eerste Kamer verworpen ont werp. Er waren echter, die minder gunstig over het gewyzigd ontwerp oordeelden, zoodat enkelen zic-h hun stem vooralsnog wenschten te reserveeren. Ook meenden enkele anderen dat de aangebrachte wijzigingen niet zoo ingrypend waren, dat daardoor hun beden kingen tegen het vorige ontwerp waren op geheven. O. a. bleef het bezwaar gelden van de over brenging der regeling van het terrein van het privaatrecht naar het publieke recht, dus tegen het Staatssocialistisch karakter der regeling. Andere leden zouden zich daardoor echter niet laten weerhouden vóór te stemmen, aan gezien toch geen meerderheid in de beide Kamers te vinden zou zyu voor een wetsont werp op zuiver privaatrechteiyken grondslag. Nog waren er leden, die het uitdrakkeiyk voorbehoud maakten, dat zy thans voorstem mende, niet goachc wildon worden volgende sociale wetten op publiekrechtoiyken grondslag gebouwd, goed te keuren. Eindeiyk bleef voor sommigen het grond wettelijke bezwaar bestaan, terwijl het een- zydige van het ontwerp eveneens bedenking vond, daar een deel der arbeiders een voor recht bekomt boven anderen. Ten slotte behoort de onzekerheid van de financieole gevolgen mede tot de bezwaren. De bestryders van het ontwerp betoogden, dat hot recht der werkgevers om zelf het risico te dragen niet breed kon worden uit gemeten. en eigeniyk een wassen nous was. Yeel leden betreurden dat de kosten van administratie der Ryksbank en van het voor- 'schot ten laste der werkgevers werden ge bracht, in plaats van geheel ten laste van het Ryk. Ten laatste werd van de zyde der voor standers nadruk gelegd op de politieke betee- kenis van een eventueels verwerping ten tweeden male van dit ontwerp door de Eerste Kamer;- men achtte dit geen bedachtzame poitiek. Het stoomschip „Cyclops" vertrok 13 Nov. van Batavia naar Arasterdam; de „Kaiser" (thuisreis) vertrok 18 Nov. van Zan zibar; de „Koniug Willem II", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap del Arml 20 November; de „Prins Frederik Hendrik", van W.-Indië naar Amsterdam, is 20 Nov. Ouessant gepasseerd; de „Rotterdam" arriv. 20 Nov. in den Nieuwen Waterweg. Abbenes (gem. Haarlemmermeer). De res- fauratio der pastorie te Abbenes is voleindigd en het gebouw reeds tot woning ingericht. De consistoriekamer, die gedurende den ven bouw tot4 tydeiyke woning moest dienen, beantwoordt heden weder aan haar doel. Yoor Abbenes is de nieuwe pastorie werke- ïyk een sieraad en de bouwkundige heeft alle eer van zyn werk. Te Liaserbroek zyn de bloembollen, als tulpen en krokussen, nagenoeg weder geplant en op verschillende plaatsen is men reeds bezig met het dekken der velden. Vriezend, weer ls thans in het belang der kweekers. Krokussen (leverbaar) gaan heden beter van de hand dan voor eenigen tyd. Aalsmeer. Vermoedeiyk door de zuiging van een der booten geraakte het scheepje van A. Maarse, vlak voor de brug te Aalsmeer vastliggende, los. Het vaartuig dreef in het kanaal rond en werd aangevaren door de motorboot Scheveningen Amsterdam, met het gevolg, dat het zonk. Het vaartuig was ge laden met steenkool. Men is bezig het vaartuig te lichten. Rynsburg. Naar wy vernemen, komen de leden van de muziekvereemging „Harmonie van Rynsburg" tweemaal per week byeen ter oefening, voorloopig slechts theoretisch, ter- wyl de instrumenten zyn besteld en deze week worden verwacht. Het bestuur bestaat uit de heeren D. v. Wouw, directeur, president; C. Teljeur, vice- president; C. Verlint, secretaris; Jac. Krom hout Jr., penningmeester; J. Groen, 2don pen ningmeester, en J. De Mooy, commissaris. In een verleden week gehouden byeenkomst werd door do leden den directeur een dirigeer stok aangeboden. Gisteren had by den heer v. KI., alhier, een begin van brand plaats, dat gelukkig nogal goed afliep. Een klein kind had een petroleumkacheltje van tafel getrokken, waardoor weldra d9 vloer met brandende petroleum was bedekt. Spoedig toegeschoten hulp mocht het gelukken den brand in zyn voortgang to stuiten, echter niet alvorens deze toch aanmerkeiyke schade had aangericht. Noord w^jk. De (vanwege de afdeeling Noordwyk der Algemeen© Vereeniging voor Fabrieks- en Handwerksnyverheid in Neder land) aangekondigde lezing zal a. 8. Vrydag- avond in het „Hof van Holland" plaats hebben. De heer W. J. Van Wagtendonk, van Am sterdam, zal spreken over de „Ambachts gilden, als militaire, politieke, godsdienstige en industrieel© vereenigingen." Uit de „Stoatsoouraut". Eon. besluiten. Benoemd tot sab3tituut- friffier bij de rechtbank te 's-Graveuhage mr. A (J. Hupkena van der Eist, thans griffier by het kantongerecht te Heerlen;' te Alkmaar mr. H. E. Van Üee9, advocaat te Arnhem; tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Aston W. Ringnalda, thans te Smilde. Ontheven de directeur van het post- en telegraaf kantoor te Weert A. H. Loder en werkzaam ge steld ten telegraafkantore te Rotterdam. Do heer O. H. F. Weber erkend en toegelaten als consul van Zweden en Noorwegen te Batavia voor Nederlandsch-Indtè. De kapitein-Jaitenant ter zee H. Slot op pen sioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 2850 'sjaars; bevorderd totkapitein- luuenant ter zee, de iuiten&nt ter see der lsto kl. G. k\ G. Gobius. De kapitein A Van Doveren, van hot 4deregi ment infanterie, op non-activiteit gesteld. Te rekenen van 5 September 1900, aan den eervol ontslagen brievengaarder te Hees, L. J. M. Van Deventer, voor den tijd van vyf jaren een waohtgeld verleend van ƒ375 'sjaars. De met verlof in Europa aanwezige officier van gezondheid der 2de kl. van bet leger in Ned.- Indië, 1L Huizinga, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang op 1 Dec. 1900, eervol uit den mili tairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Aan den eervol ontslagen lichtwachter bij 's Ryks verliohtmg bezuiden Kykduin, A Elont, en aan don eervol ontslagen lichtwachter by 's Ryks kust- verlichtiDg te Stavoren, P. Ten Dam, een pensioen toegekend resp. ten bedrage van ƒ332 en ƒ308 's jaara. De kapitein J. W. Yan den Bergh, van bet 3de regiment infanterie, met ingang van 1 Deoember 1900, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op 1726 'sjaars. De ministers van marine en van koloniën verleenon deze week geen audiëntie. tiugciuars over .Leienaars DOOB OOM TOB1E, XXIJX De laatste five-o*-clock bij Mevrouw Heshusius van den Abeele, Op Dinsdag 26 Juni 1900, ongeveer te elf uren des voormiddags, stond de aristo- cratische wynkooper Heshusius van den Abeele in zyne eetkamer. Het vertrek be- hangen met een imitatio van goudleer, zag er voornaam en weelderig genoeg uit, maar do heer des huizes scheen ten prooi aan hoog sombere overwegingen. Voor hem stond een lakei in zwarten rok met zilveren knoopen. Hy had juist gezegd; „Mevrouw doet weten, alsdat mevrouw nog niet gekleed is, en niet kan komen I" De voorname wynkooper mompelde iets. In plotselinge drift vloog hy de kamer uit, de trappen op en een portaal over. Hy bleef voor eene deur staan en klopte. Hy wachtte niet lang of er antwoord kwam. Hy trad binnen. Zyne vrouw, zyne precieuze Nora, was juist bezig met eenige juweolschrynen open-en-toe te doen. Zy lag in een elegante morgenjapon op haar gemakkelijkste chaise- longue, en keek zeer uit de hoogte naar haar binnontredendon echtgenoot. En terstond klonk het: Mon Dieul Van den AbeeleI Kom-je alweer met je praatjes! Ik weet alles. Je zaak moet geliquideerd worden „Binnen drie maanden alles moet ver kocht worden. In de eerste plaats dit huis...." „A la bonne heurel Dan neem ik voor dit verdere seizoen kamers in het Kurhaus of het Oranje-Hotel. „Heel gemakkeiyk om te nemen, maar daar is geld voor noodig. Ik ben geruïneerd.... ik zal in elk geval zeer eenvoudig en bescheiden moeten leven.../' „Zooals je verkiest! Ik reken op my no vrienden I" „Reken je op de Van Meyningens? Daar ls niets van te halen. MyDheer Gaston is my 8875 gulden schuldig. Hy zoekt praatjes om de betalingen in het oneindige uit te stellen. Zyn vader wil hem niet helpen I Ik heb hem laten dagvaarden!" „Dat is verschrikkeiyk bourgeois!" „Wel mogeiyk! Maar het geld is myn eigendom l" Mevrouw Van den Abeele gaapte verschrik keiyk on zweeg. Toen ging haar man voort: „Ik kom je verzoeken er op te rekenen dat we over veertien dagen verhuizen. Ik hob een bovenwoning in het Westeinde gehuurd om voorloopig onder dak te zyn nummer 169." „Heel mooil Ik hoop er aan te denken De heer Heshusius van den Abeele keerde zich om. Hy kon zyne woede byna niet in- toomen. Hy had deze vrouw een doodarme freule Van Imbyze van Batenburgh, uit ge negenheid getrouwd hy had haar het leven zoo aangenaam mogoiyk gemaakt. Kostbare toiletten, parelen, juweelen, edelgesteenten, alle weelde had hy haar geschonken en tot loon oogstte hy hare.... minachting. Hy vloog de kamer uit, verliet zyn huis en sloot zich in zyn kantoor op om dë bereddering zyner zaken voort te zetten. Hoe mevrouw Van den Abeele verder den dag doorbracht, wist de prenterige juffrouw met zwart merinos japon, die ze tot kamenier had aangenomen, die haar volle vertrouwen genoot, en die den volgenden dag met haar uit het instortende huis zou vluchten. Ze hielden zich bezig met het inpakken van een paar groote koffers, en spraken fluisterend. Even voor vyf uren was Nora gekleed in een hooge japon van een uiterst teedere licht groene nuance, en droeg ze een kostbaar parelsnoer om haar hals. Het salon met zyn uiterst oxotische stof feering zag er, als altyd, ongemeen zenuw schokkend uit. Nora zag goed rond of er ook verboden boeken of tydschriften rond slingerden. Alles was in orde. Uit trots had ze hare eigene geschriften, inzonderheid den nieuwen druk van haar roman Ida van Randensteen, buiten het salon gesloten. Daar ze alles gewooniyn afkeurde, wilde ze niet pronken met haar eigen werk. Het publiek vond haar roman interessant, on dit was afdoende voor haar. De eerste bezoekster, wier naam werd afgekondigd, was mevrouw Pilat van Bulderen, uit Leiden. De tonvormige Apollonia zweefde binnen als een zwaan, die aan rheumatiek ïydt. Ze had door het gelukkig terugkeeren van bril, tour en hoed de ge legenheid zoo fatsoenlek te voorschy n te komen als het haar mogelyk was, schoon ze er nog altyd heel shabby uitzag. Nora glimlachte over het idee, dat ze zulk een mormel voor het heilig belang van haar feminisme moest ontvangen, al was het voor de laatste reis. Mevrouw Pilat van Bulderen kende dit voorname salon, maar boog niet minder diep voor Nora, die uit sleur vroeg, hoe het haar ging. „O, nu gaat het alles weer excellent! Dat booze schepsel, Johanna Olmberg, dat ik by me aan huis had genomen, is gistoren naar Engeland, naar Brighton, vertrokken..^" „Be geloof het gaarne, maar ken de dame niet. Laat ik gauw zeggen, dat ik werk voor u heb. Zie hier een exemplaar van myn roman Ida van Randersteen, nieuwe druk, en een prospectus. U moet in Leiden onder de welgezinde dames tien exemplaren plaatsen. De uitgever geeft u provisie, u werkt niet voor niemendal!" De lakei met zwarten rok on zilveren knoopen riep: „Mevrouw Azarro do Guerra, geboren Droogbak l" De kleine zwaarlyvige hoofdredactrice van Medea, Weekschrift voor Vrouwen, trad binnen inrywiel-kostuum, roode blouse en donkerblauwe zouavenbroek. Zonder eenigo verwondering drukte Nora liaar de hand, en tevens aan den haar vergezellenden jongen dichter, Alexander van Geelwortel, eveneens in lichtbruin wlelerkostuum. Nora zag den dichter met zyn mager gezicht en flikkerende zwarte oogjes, uitvorschend aan: „Hoe gaat het, mon cher maitre?" Een hooge, trillende faussot antwoordde: „Er ligt een breede, felle maneschyn op myn schedel ik worstel met een orkaan in myn brein. Ik kan my nauwelyks op do beon houden, my dreigt elk oogenblik eon val in do wereld van myn eigen zielsplateau." „En kun-je In dien toestand werken?" „Door het ros van myne heilige roeping gedragen, werp ik myno zangen in de wilde wereld l" „Wat is het zwaar de doornenkroon der dichters te dragon!" zei Nora meeiydend. „Hoe veel lichter drukt het diadeem van vor8tenheorschappy 1" Mevrouw Azarro de Guerra wendde zich intusschon tot mevrouw Pilat van Bulderen, en fluisterde in een hoek van het salon: Er valt wat te verdienen, Apollonia! Zie hior het prospectus van ons orgaan: Medea. Weekschrift voor Vrouwen. Je moet maken, dat je in Leiden vyf-en-twintig nieuwe abonnées krygt en daarvoor geef ik je een provisie van 1.50 per abonnement." Mevrouw Van Bulderen glimlachte heel welwillend, maar dacht aan al den arbeid, die haar werd opgelegd, en wanhoopte aan het sucóos. Groot rumoer van stemmen deed beiden opzien. Een mager bleek man met vliegende vlokjes wit haar aan de slapen en een hoogrood gezicht vloog door het salon. Hy bleef eindelyk staan voor de gastvrouw: „Ik vloek de wereld, en de heele vuile planeet, waarop we leven 1" riep by. „Weet je wat my, den genialen Vlasklomp, den componist der toekomst, is gebeurd Myne socialistische symphonie met den schitterenden titel: Meer Werkstaking ia my al tienmaal teruggestuurd door do voornaamste leiders onzer grootste muziekkorpsen I Niemand wil er aanl" De dichter Van Geelwortel wendde zich intusschea tot twee jonge dames, die in zeer nauwe japonnen van wit voile er zeer slank uitzagen, en met een heel gezelschap jonge kunstvrienden waren binnengetreden. „Me dunkt toch, freule Olgal dat die geniale Vlasklomp niet in de wieg gesmoord is en dat hy lang genoeg geleefd heeft, om wat voor do toekomst te doen!" .Ja, mon cher maitrel dat geloof ik ook! Maar men kan niet van alles doenl Ik zit dagen met myne modellen in myn atelier en hoor zoo weinig van de buiten wereld I" „De buitenwereld is een vuilgrauw ding, dat ik uit den weg ga, als had ik een ïyder aan lepra gezien! Vordert uw arbeid?" „Heel charmant van u, my dit te vragen Myne hoofdgroepDe Genius der ont- slaving de boeien slakende der ïydonde Vrouw is geheel afgewerkt, maar ik heb nog allerlei kleinere vrouwen figuren in het voetstuk te groepeeren. zwarte slavinnen en blanke slavinnen. De dichter Van Geelwortel zuchtte van aandoening, terwyi hy aan dezo tragische groepen dacht. Luid klonk de stem van den aankondigenden lakei „De heer Azarro de Guerra, ambtenaar by het ministerie van Buitenlandsche Zaken Een vervallen heertje, in een afgedragen pak, kwam schuchter te voorschyn, keek c'oor zyne brilleglazen en zag de roode blouse van zfcne vrouw onmiddellyk. Hy drong zwy- gend tot haar door, en fluisterde: „Je mot dadelijk mee! Mie en Tooszyn allebei ziek met vuurroode gezichten. Juffrouw Lindeboom zegt, dat de mazolen hoorschenl" Mevrouw Azarro de Guerra keek den onge- lukkigen klerk by Buitenlandsche Zaken aan. Ze trok de schouders op. Maar plotseling hem een duw in den rug gevend, die hem deed vooruitstuiven, volgde ze hem, zonder iemand te groeten. Iets ernstigers greep plaats in het aan grenzend klein salon. Gaston van Meyningen was in stilte naar binnen gedrongen. Hy wenkte Nora met de oogen. Ze begreep hem, en volgde hom, zonder dat het iemand in 't oog viel, naar het kleine salon. Ze plaatsten zich op twee fauteuils met den rug naar het groote salon. Gaston zag doodsbleek en ademde zwaar. De gastvrouw fronste de wenkbrauwen ze vreesde voor slechte tyding. „Noral Ik bid je, schaf raad, help mei Je weet, dat ik je mat voor wya eea kleine negen duizend gulden schuldig bon. Myn vader biedt aan negen jaarlyksche termynen van duizend. Je man weigert binnen drie maanden moet alles betaald zyn. Myn vader weigert omdat ik al lang meerderjarig ben. Ik word vervolgd voor schulden. Word ik niet geholpen dan blyft er alleen een kogel voor my overdie misschien nog vroog genoeg kan komen. Morgen duel met dr. Julius Paulus,- dien vent uit de margarinefabriek die je voor acht dagen te Leidon heeft bo- leedigd. We vechten op tien pas afstands er moeten dooden vallen, zegt de margarine man, die in de tweede plaats moet duelleeren S met kaptein Van Nieuwveen, ook met da revolver 1" „Moet ik raad geven? Wel schiet den kerel overhoop l" „Goed gezegd 1 Maar, dat is lang niet 1 zeker. Er kunnen zich twee gevallen voordoen. Ik veronderstel, dat ik val. Wat moet er dan gebeuren?" „Heel eenvoudig. Je vader wordt jo erfgenaam. Hy erft natuuriyk je schulden en zal wel genoodzaakt zyn zo aan de firma Van den Abeele te betalen:" „Je vergeet, dat ik al lang meerder jarig ben!" „Nu, dan ïydt do firma de schade 1" Gaston word gedurig bleeker. Hy sidderde. „Noral Je spreekt wol luchtig over deze ernstige dingen. Myn dood, de schande van te sterven, en myn Bchuld niet betaald te hebben, raakt je niet aan je kouwe kleeren t" „Is het mijjn schuld, dat je duelleert?" „Zeker! Ik heb den man uitgedaagd, die probeerde je belaclieiyk te maken!" „Maar wat wil je in Godsnaam dan dat ik doen moetl" „Mo het geld geven, opdat ik eerst myn schuld voldoe, eer ik ga duelleeren 1" Nora schudde driftig het hoofd. Dit zou een volledige dwaasheid zyn. Het geld, dat ze nog bezat, was alles wat ze bezat. Ze wilde weg, ver weg in de wereld, naar Italiö of naar Amerika. Ze zou een anderen naam aannemen. Van den Abeele zou haar niet achterhalen dit stond vast. Ze zou Gaston's trouwe vriend schap toonen, waar of wanneer hy by haar aanklopte. Maar om voor een beginsel van convenance zulke groote som in het water te gooien, daar dacht zo niet aan. Gaston sprong op. Er trok een roode gloed over zyn voorhoofd. Hy zetto zyn hoed op. „Nora! Je bent eene Freule Imbyze van Batenburgh I Maai" er is geen drop edel bloed in je aderen. Vergeef me, dat ik jo de eer deed je te raadplegen. En verder goed succes onder de speelschoonheden van Monto- Carlol".

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1