H\ 12498 A". 1900 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. jOinstiag; 20 Novciuoeii' PRIJS DE2ER COURANT: Voor Lolden pér 8 maanden. s 1 - f '10- 'v Bulten Lelden, per looper en waar agenton gevestigd rfln Franco per post i i J I i i l i 1.S0. 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het Incasseoren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Officieel© Kennisgeyïnfj. Burgemeester on Wethoudere van Leiden; Gozion het adrea van de Directie der Leidsohe •Broodfabriek, houdende verzoolt om vorgun- tfiing tot uitbreiding van de fabriek aan de Korto (Mare No. 1, kadastraal bekend Sectio A No. 666, 'door verhanging van don beatianden a oomketel van 8 alm. door ein van 6 atmosferen; Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bfl deze kennia aan het publiek, dat ge noemd vorzoo'.c met do belagen op de Secretarie titaser gomeento ter vieio gelogd is; aiomede, dat op jloandag 3 Deo. a. s., 's voormiddags te elf uren, 'Op het B&adhuis, golegenheid zal worden gegeven Om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen, iBargeme6eter en Wethoadere voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeeeter. 16 Nov. 1900. VAN HEYST, Seoretavis. Leiden, 20 November. 1 Ter herinnering: hedenavond in den Schouw burg de Fransche voorstelling met Mme Mar- celle Josset. Hoe klein ook het aantal besproken plaatsen is, gaat do voorstelling toch door. Mme Josset stolt er prys op in Leidon, de in het buiten land zoo bekende Universiteitsstad, op te treden. Hopen wy, dat het Leidsche publiek 'nu ook de komst van de beroemde actrice zal waardeerenl Gisteravond speelde z(j voor het eerst in ons land, te Amsterdam. Het succes was groot 1 Naar w(J vernemen, zal de opvoering der operetto „De Woudkoningin" door de leer lingen der Burgerzangschool, met medewerking van eenige dames en heeren, onder leiding van den heer C. B. Duyster, plaats hebben in den Schouwburg op Donderdag 13 December. Uit het verslag over 18991900 van het Leidsche Universiteitsfonds biykt, dat in het afgeloopen jaar 118 nieuwe leden zyn toegetreden. Het geheele getal bedroeg op 1 Mei jl. 789. De inkomsten bedroegen 44,662.171/*, waaronder f 40,000 van een erfschenking van den heer Jac. Scheltema, 1847.50 aan jaar- lyksche by dragen, f899.171/2 aan giften, f 1317.70l/a aan renten en ƒ597.791/, als batig slot van het vorig jaar. Yoor aankoop van Ned. Werk. Schuld werd uitgegevon 41,796.90. Er bleef nog een batig saldo van 789.351/,. Hulde wordt in het verslag gebracht aan prof. mr. P. A. Van der Lith, die om redenen van gezondheid zyn ontslag heeft genomen als voorzitter en lid der commissie van uit voering van het Leidsche Universiteitsfonds. Aan hem heeft do Leidsche Universiteit de stichting van het fonds te danken. Als zijn Opvolger werd door den Senaat der Universi teit benoemd prof. mr. S. J. Fockema Andrea), i. i Overeenkomstig den wensch van boven- genoemden erflater, den heer Jac. Scheltema, Zullen de inkomsten van zyn schenking in de eorste 4 of 5 jaren benuttigd worden tot het geven van onderwys in de sociologie aan de studenten der Universiteit. Het fonds ontving verscheidone giften. Mr. Drucker schonk er zyn collegegelden als pri vaat-docent aan. Herhaaldeiyk kon het fonds studenten, aca demisch onderwys en academische inrichtingen van dienst zyn. O. a. werd een bydrago van 500 verstrekt voor de uitzending van dr. Tulleken naar Suriname met de expeditie van dr. Van Cappelle. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Puyflyk en Leeuwen de heer E. Ippius Fockens, oand. te Leiden. Door de classis 's-Gravonhage is de heer L. Van Loon, beroepen predikant van de Gerof. Kerk te Zegwaard c. a., na peremptoir onderzoek, met algemeeno stemmen toegelaten tot den dienst der Woords en der Sacramenten in de Geref. Kelken. De zitting van den Militieraad zal voor de gemeente T e r - A a r gehouden worden te Leiden op Woensdag 12 December a. s. in het Invalidenhuis, des voorm. te elf uren. Voor dezen militieraad moeten verschynen de lotolingen, die vrystelling veriaogen wegens ziekeiyke gesteldheid of gebreken of wegens gemis aan de gevorderde lengte; voor H i 11 e- gom den llden December, ook te elf uren; van Leiderdorp, op Maandag 10 December a. 8., te elf uren. De commissie uit de Eerste Kamer voor do Ongevallenwot heeft haar voorloopig ver slag vastgesteld. Daaruit biykt o. a. dat do meerderheid der leden in de afdeelingen er mede was inge nomen dat de Regeering dit ontwerp gewyzigd opnieuw had ingediend en daardoor bad ge toond het algemeen belang te plaatsen boven politieke overwegingen. Velen verklaarden zich dan ook tevreden over het nieuwe ontwerp en voldaan over den loop, dien de zaak genomen had. Verscheiden leden, die hun 6tem tegen het vorige ontwerp hadden uitgebracht, verklaarden zich met het nieuwe ontwerp te zullen ver eenigen. Te 's-Gravenhage is tot stand gekomen een Comité voor Volkshuldo by Hr. Ms. huwe lijk, uit het uitvoerend comité voor de inhul- digingafoesten van 1898, uitgenoodigd door de Vereeniging voor Handel, Nyverheid en Gemeentebelangen. Het eere-voorzitterschap is aangoboden aan mr. J. G. Patyn, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, en mr. baron Van Harinxma thoe Slooten, burgemeester dor residentie. Voorzitter is mr. C. J. E. graaf Van By landt, vice-president J. F. W. Conrad, penningmeester C. Gabel, secretaris M. M. Oouvée Jr. Do hoer S. Vas Dias, lid van het comité, algemeen secretaris van liet vroegere feestcomité had uitdrukkoiyk verzocht, ditmaal hem de functie van secretaris niet op te dragen. In „Hótel des Indes" te 's-Gravenhage is aangekomen Koigaitchi Jashirl, Japansch officier uit Tokio. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Oegstgeest den wel eer w. haer J. P. P. Bomans; tot kapelaan te Bodegraven den weleerw. heer H. J. Van der Pool, dlo kapelaan was te Haarlemmermeer (H. Joannes de Dooper); tot kapelaan to Amsterdam (H. Catiiarina) den weleerw. hoor Th. C. A. Stam; tot kapelaan te Rotterdam (LIH. Martelaren van Gorkuin) den weleerw. lieer C. Floor; tot kapelaan te Amsterdam (Begijnhof) den weleerw. heer H. F. Heytveldt; tot kapelaan te Rypwetering den woleerw. heer L. Th. Mulder, assistent te Schoten, en tot kapelaan te Middelharni8 den weleerw. heer J. J. M. Meyer, die assistent was te Buitenveldert, Te Amsterdam hoopt 21 November ds. W. I. Loendertz den dag to herdenken, waarop hy vóór 25 jaren de Evangeliebediening aan vaardde by de Doopsgezinde Gemoente te Wormer en Jisp. Na dien tyd stond ds. Loen- dortz nog te Ouddorp (Z.-H), 1878, to Voeu- wouden, 1881, to De Ryp, 1888, oa is sedert 5 Oct. 1890 te Amsterdam werkzaam. Naar het „Hbl." verneemt is tot resident van Palembang bonoemd de heer A. J. Van Ryn van Alkemade, eertyds secretaris ter Oostkust van Sumatra, laatstelyk assistent resident van Atjeh's Noord- en Oostkust. Gisteravond werd in de gehoorzaal van het departement der Maatschappy tot Nut van het Algemeen te Amsterdam de tweede ledenvergadering gehouden van de Hollandsche Maatschappy van Fraaie Kunsten en "Weten schappen aldaar. Ter herinnering van het honderdjarig be staan der Maatsohappy hield dr. Laurillard een openingswoord. Spr. vergeleek do 100 jarige Maatschappy by een oude, statige, hoogbejaarde dame, die hy zyn gelukwonschen aanbood. Geboren op den 18den September 1800 te Leiden, werd zy eerst eon Bataafsch kind genoemd en later in Hollandsch herdoopt. In haar lang leven mocht deze dame, nu oud en met minder levenskracht dan in haar jeugd, veel vrienden om zich zien. Zy mag zich beroemen op vrienden als Helmers, Tollens, Ten Kato, ja zelfs op kroonprinsen. Een haror tegenwoordige kennissen is Nico- laas Beots. Spr. herdacht het 50- en 75-jarig jubileum der Maatschappy en alles wat zy deed in dienst der fraaie kunsten en wetenschappon. Dr. Laurillard sprak over de eens zoo lieve dochteren der oude dame: Haga, Dordrechta, Leida en Rotterdamma. Alleen Amstordamma bleef, en met deze dochter bleef do moeder, zóódat dezer dochter dood de moeder ook het leven zou kosten. Dankbaar mag de oudo terugzien op haar leven en mocht zy komen te overiyden, door verval van krachten, dan zal op haar zerk geschreven kunnen worden: „Zy heeft niet vergeefs geleefd". Een luid applaus volgde op deze geestigo rede. De secretaris, dr. Lsaioerts Hurrolbrinck, vervaardigde een uittreksel uit do notulen van de 100 jaren, dat in druk zal verschynen en onder de leden verspreid zal wordon. Daarna volgden voordrachten, gehoudon door Gobr. Wilson, uit Hoorn. In do „Haagsclie Sprokkelingen" van „De Nederlander" lezen we het volgende: „Wanneer ik goed ingelicht bon, bestaat hot voornomen, aan H. M. de Koningin een zeer eigenaardig hüldeblyk aan te bieden by gelegenheid van Hr. Ms. aanstaand huwelijk. Er schijnt nl. een plan to bestaan, oni ver schillende huizon, gelegen in het Heulstraatje, aan to koopon en to sloopen, ten einde zoo doende daarvan een flinke, breede straat te maken. Daar de Koningin byna dagelijks dezen weg passeert, zal het door H. M. ongotwyfeld op prijs gesteld worden, indien daar tor plaatse, waar thaii3 eon onooglijk stoogjo zich bevindt, oen straat komt, die als een voortzetting van het Lango Voorhout kan beschouwd worden. Ook uit eon schoonheidsoogpunt zou dezo verandering inderdaad een verbetering zyn en. daarom moet dit voornomen ten zeerste worden gewaardeerd en toegejuicht." lu de provincie Friesland wordt hot denk beeld goopperd om te trachten het landgoed Oranjewoud by Heerenveen, waaraan voor het Huis van 0ranje-Na3sau zooveel bolaogryko horinneringen zyn verbonden, aan te lcoopen, ten einde het te doen dienen voor hot H. M. de Koningin aan te bieden nationaal geschenk. Te 's-Hortogonbosch is een nationale prysvraag uitgeschreven voor oen ontwerp van een monumentale fontein, te plaatsen op den Stationsweg aldaar, ter verwezen lijking van do bedoeling van het legaat 10,000), door de gemeente 's-Hortogenbosch ontvangen van wyien jbr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, Commissaris dor Koningin in Noord-Brabant. De jury kende den eersten prys toe aan de heeren Honri en Oscar Leeuw, te Nymegen. Het stoomschip „Admiral" (thuisreis) arriveerde 18 Nov. te Suez; de „Bundesrath" (uitreis) passeerde 17 Nov. Gibraltar; do „General" (thuisreis) passeerde 17 Nov. Kaap dol Armi; de „Oengaran", van Rotterdam naar Java, passeerde 17 Nov. Kaap del Armi; de „Sindoro", van Rotterdam naar Java, arrlv. 19 Nov. te Southampton; de „Berenice", van Kroonstad naar Amsterdam, passeerde 19 Nov. Holtenau; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, pass. 12 Nov. Prawlepoint, Benthuizen. Aan de alhier wonende 68-jarigo weduwe v. S. zou gistermorgen, zooals ge- wooniyk, door de personen, by wie zij inwoont, op haar kamer haar boterham gebracht wor den, toen men bemerkte dat do kamerdeur moeiiyk openging. By onderzoek bleek dat do vrouw, die niet geheel toerekenbaar was, zich aan don knop der kamerdeur had opge hangen. Haarlemmermeer. Nader kan nog worden medegedeeld, dat de levering der kantoorbe hoeften voor de Secretarie voor 1901 is ge gund aan N. W. Lienard Everts, te Amsterdam. liillogom. De schouw over de binnenslooten van den Elsbroekerpoldor zal ingevolge artikel 14 der keur worden gehouden op Vrydag 80 November a. s. De tooneelvoreeniging „Voorwaarts" zal op Donderdag 22 dezer, dos avonds te halfacht, in de zaal van café „Flora", haar eerste uit voering geven in dit seizoen. Alsdan zal worden opgevoerd „De Orgeldraaier en zyn pleegkind", tooneelspel met zang in 5 bedryven, gevolgd door duetten en komische voordrachten. liozerswoude. Ter voorziening in de vaca ture worden gisteron in de openbare school op het dorp door vyf sollicitanten proeflessen gegeven, nl. door de dames O. F. Plllard en M. Kiinkert, van Leiden, M. J. Van Parys, te Sassenheim, A. Körnmann, van Haarlem, en J. E. Jenny Weyerman, van Hoogwoud. Eon wielrijder zonder licht reed Zondag avond, omstreeks halfzeven, In de richting doip Ryndyk over don Gemeenoweg. Mis schien we hopen het voor den sportman v. oet hy niet eons, weJk onheil hjj heeft aan gericht; althans, de fletsrydor ging, zonder hulp to verleonen, verder. Wat was er dan gebeurd? Eon onzer Ingezetenen, vergezeld van zyn echtgenoote, met paard en tilbury huiswaarts koerende, zag zich eensklaps van den weg in de vaart verplaatst. Met moeite ontkwamon do verschrikte menschon aan het dreigende gevaar. Doornat on verkleumd van koude, hadden ze do grootste moeite, om den kop van den viervoeter boven water to houden, on niemand was daar, om op hun herhaald roepen te antwoordon. Eindeiyk kon men oen voorbyganger van den hacheiyken toestand in kennis stellen en spoedig daagden nu een tiental mannen op, die, met lantaarn en touwen gewapend, redding brachten in den nood. Eerst by daglicht kon men er toe over gaan, ook do tilbury op het droge te brengen. Noordwykorhout. Mevrouw de weduwe J. C. Hoog Enschedé, op den huize „Dyken Burg", alhier, overleden, heoft nog onderstaande legaten vermaakt: Hervormde kerk alhier 1000, Hervormde armen alhier 1000, Her- vormdo kerk te Voorhout 500, do Neder- landsche Protestantenbond 500, de Prins- Hendrik-Stichting te Eginond 300, do Maat schappy tot opvoeding van woezen in het huisgezin f 300, Diakonosson-arbeid te Noord- wyk 300, „Ons Huis" te Noordwyk-aan-Zeo 300, de „Oranjebond van Orde" te Utrecht 300. 'lor-Aar. In hot volgend jaar zal in deze gemeente een aanvang worden gemaakt met het bouwen van een nieuwo R.-K. kerk te Langeraar, daar do thans bestaande te klein is. Naar men verneemt, zal, wanneer deze' bouw is afgeloopen, worden overgogaan tot' de stichting in die nabyheid van een zusters-' school. Wassenaar. Ook in deze gomoonto is eon sub-commissie gevormd van do provinciale commissie in Zuid-Holland tot aanbieding van een buldobiyk aan H. M.. de Koningin. Op' verzook van den burgemeester werd gister-, avond ten raadhuize een vergadering gehouden/ waarin de sub-commissie gevormd werd en waar bosprokon werd op welke wyze het best' uitvoering gegeven kon worden aan hot doel,; dat de provinciale commissie beoogt. Zogwaard-Zootermeer. De lyst van de stemgerechtigde lidmaten der Ned.-Herv. kerk/ gemeente is vastgesteld en ter visie gelegd on bevat voor Zegwaard 125 en voor Zoeter»' meer 93 namen. De dykschouw in do polders dezer ge» meenten zal plaats hebbenop Dinsdag 4 Deo»; a. s. in don Driomanspolder, den Meerpolder en den Binnen wegschen polder en op Woensdag' 5 Doc. a. s. in den Nieuwen polder. Aardbeving op Curasao. Een te 's-Gravenhage ontvangen particulier telegram omtrent het gerucht eener aard-' beving op Curasao meldt: „G eon andere by zon-1 derheden van Curasao dan ecu lichte aard-1 beving zonder gevolgen." Ware het geval vari ornstigon aard geweest^' dan zou ongetwijfeld do Gou .'orneur van' Curagao een telegram aan do Neder!andschaj Rogeoring gezonden hebben. Provinciale Stalen van Zuid-Holland. De verandering van bewoners van het huis,"'1 bestemd tot woning voor don Coi nissariaj der Koningin in Zuid-Holland, heeft eenige veranderingen en vernieuwingen ten gevolge-' gehad, terwyi mede eenige horstollingen zyn' verricht, een en ander tot een bedrag van ƒ1750. Daar de post op de provinciale be- grooting op f 200 na was uitgeput, is vani het restant een kredietaanvrage aan de Staten- vergadering ingediend. Behoudens enkele kleino wyzigingen heeft de Commissie uit do Staten aanbevolen heb! voorstel van God. Staten van Zuid-Hollaudl betreffende de subsidieering van de droog-i making der Roeuwyksche plassen, alsmede! dat betreffende do verruiming van 's-Mole-l naar8brug en omtrent de subsidiöu of hoogere! subsidiön, aangevraagd voor do Vemonlging „Proeftuin Westland", de ambachtsschool Gorkum en de ambaclitsteekenschool te Alfen/ Het rapport is verschenen van de Com-! missie uit de Provinciale Staten ten aanzien'j van de voorstellen van God. Staten omtrent, de tramwegen op de Zuid Hollandsche eilanden." Daarom wordt er op gewozen, dat de tegen-1, woordige toestand doze is, dat een voorschot voor reeds aangelegde en in exploitatie go-| brachte lynen verstrekt is, van welk voorschot het maximum te geiyk met het besluit waal vastgesteld naar een raming van aanlcgkostcni terwyl een veel grooter voorschot voor eeni aantal nieuwe lynen wel is toegezegd, evenzeer over V» in aanlegkosten, maar voor eon nog' niet vastgesteld maximum en onder later door de Staten-vergadering vast te stollen voor waarden en eerst uit te betalen na het in- exploitatie-brengen. De commissie vereenigt zich met de ziens-, wyze van Ged. Staten en den Staat om nu' F'euilleton. DE STER^THALS. 15) „Velen beweren evenwel, dat men meer leeft in de herinneringen van het verledene en do verwachtingen voor de toekomst dan in het tegenwoordige," zoido Ernst. „Myns inziens kan het eerste het geval zyn bij be- 'jaarde lieden, en behoort hot tegenwoordige aan den man, de toekomst aan do jeugd." Ernst keek op zyn horloge. „Het wordt onzo tyd," zeide hy, „willen "wy op tyd aan den trein zyn." Men maakte zich gereed om te vertrekken. Gedurende de terugreis wisselde men slechts eenigo onbeduidende opmerkingen; oen samen hangend gesprek wilde zich niet ontspinnon. Denkende naturen verwerken de ontvangen .indrukken en maken zo zich daardoor eigen. Js dit niet het geval, dan treden verstand en kunstgevoel op den achtergrond en blijft Blechts bevrediging van nieuwsgierigheid over. |Men loopt dan van het een naar het andere, óm alles spoedig te vergeten. Het ruwe weer, dat de laatste herfstdagen ©n de overgang tot den winter met zich meebrachten, hielden mevrouw Sternthal meer en meer aan huis, en nog slechts zelden kon Éy op don namiddag aan don arm van haar zoon oen wandeling maken door de lanen van den Thiergarten. Persoonlijken omgang had mevr or. Stern thal slechts weinig, maar Ernst was, zoowel particulier als in zyn zaken, reeds zeer bo- pernL Hy werd dikwyig gegroet en velen namen in het voorbygaan zyn moeder en zuster nieuwsgierig op. Het rustig-deftigo utterlyk der moeder naast de bloeiend-frissche jeugd van Roberta bevielen algemeen en, zonder het te vermoeden, droegen de dames hot hare by tot don bloei der zaak. Hülsdorf had goed gezienhy bleek een menschenkenner te zyn. Mevrouw Sternthal besteedde haar tyd voor het grootste gedeelte aan het vervaardigen van warme kleedingstukken voor de armen van „Groot-Helm8dorf'; zy werd hierby door Roberta geholpen. Toen zy nog in hun vroe gere woonplaats waren, hadden zy jaarlyks met Kerstmis voor de behoeftigen gezorgd; zy wilden dit ook nu nog blyven doen. Grunert, die daar bleef, zoolang het voor do bolangon van mevrouw Sternthal wonsche- lyk was, zorgde voor do verdeeling. Theresia en haar broeder brachten den Kerstavond bij do Sternthals door; hierdoor wildo Ernst zyn moeder het onderscheid met de vroegore Kerstfeesten minder doen ge voelen. Hy gaf moeder en zustor talryke aardige kleinigheden ten geschenke, die vooral do jeugd zeer bevallen. Hülsdorf legde, met juisten tact, uitgelezen bloemen op de Kerst tafel en Theresia overhandigde Roberta een portefeuille, waarop zy op meesterlijke wyze een bloemruiker had geschilderd. De porte feuille zelf bevatte verschillende fijn bewerkte landschappen aan den Ryn. Dit geschenk van Theresia scheen Roberta meer te verheugen dan alle andere geschenken, die zy gekregen had; zy kon maar niet van do teekeningen scheiden. „Zoo vordiopt in beschouwingvroeg Hülsdorf, die onbemerkt naast haar was komen staan. „Hot zal myn zuster verheugen to zien, dat deze kleinigheid u zoozeer bevalt." „Theresia had my niet méér genoegen kunnen doen; zy bezit de gelukkige gave, overal hot juiste te treffen." „Een eigenschap, die zeker niet iedereen bezit. Maar dit geval was niet moeiiyk: wy kennen allen uw voorliefde -voor die schoone streken en gy behoort niet tot die naturen, die ontvangen indrukken gemakkeiyk ver geten." „De bewoner der Rijnprovincie hangt zyn vaderland aan en houdt onder een lichtzinnig en vroolyk uiterlijk een warm hart verborgen." „Ja, ja, het volk heeft daar nog veel van zyn eigenaardigheden bewaard. Dat rustelooze jagen, de koortsachtige spanning naar fortuin, waarin wy leven, is daar nog niet bekend. Gelukkige menschen I Zy kunnen het leven nog licht opnemen en zyn met eenvoudige ontspanningen tevreden. Hoe lang echter zal dit duren?" „Wat een vraag, Hülsdorfl" riep Ernst, op hon toekomend. „In de maatschappy dringt alles naar voren, voor verdere ontwikkeling. Wat biyft staan, gaat achteruit, wordt minder. Hebt gy my dit niet dikwyis gezegd? Maar, laat eens zien, RobertaGezicht op den Ryn van den Drachenfels. Goed geslaagd, treedt prachtig in het licht, juist als dien avond verleden zomer, toen wy daar waren. Hoe kwam vader er eigeniyk toe, om zich bij dien vreemdeling aan te sluiten? Ik heb dat nooit juist geweten Overigons een net man. Heb je later nog wel eens iets van hem gehoord?" „Neon, nooit," hernam Roberta met inspan ning. Z(j wilde onverschillig schijnen, maar gevoelde hoe haar onder den doordringenden biik van Hülsdorf, die onafgewend op haar bleef rusten, het bloed naar het hoofd steeg en haar voorhoofd en slapen met een ver- raderlyk donkerrood bedekte. Hier was een plaats in haar hart, die by de minste aanraking smarteiyk werd aan gedaan. Zou dit ooit anders worden? Zou zy Alfred von Wöllorn ooit torugzion? Of zou hy haar, als dit ooit gebourdo, misschien onverschillig te gemoet treden? Hoe dikwyis had zy in gedachten dien dag nogmaals be leefd en getracht oen antwoord op dezo vragen te vinden, zonder dat hoofd en hart hierby in overeenstemming zouden komenWien van beidon zou zy golooven? De zware beproe vingen van den lateren tyd drongen deze gedachten oen weinig terug, maar het gezicht eener teekening was voldoende om ze te doen woderkooren. Daarby kwamen de vragen van haai* broeder en do eigenaardige blik van Hülsdorf on om haar verwarring te kunnen verbergen in de zorg voor haar gasten, spoedde Roberta zich naar de theetafel. De volgende dagen brachten voor de com pagnons ernstige werkzaamheden mede; by hot einde des jaars maakten zy hun eerste balans op. De berekening kwam gunstiger uit dan zy gedacht' hadden, en dat, niettegen staande Hülsdorf eenige twyfelachtige posten schrapte. Hy verklaarde, dat in dit boek, dat slechts voor hen beiden bestemd was, alles helder en zeker moest zyn. Sternthal deelde dezo meening niet geheel en al, maar Hülsdorf verzekerde, dat, als de zaak later een gunstiger verloop had, het beter was een voordeeltje te hebben dan in het omgekeerde geval zich teleurgesteld te zien. Daar werd aan de deur geklopt. De bediende trad binnen. „Wat is or, Böhmort?" zeide Hülsdorf, „ik heb toch gezegd, dat wy niet gestoord mochten worden, en wy heden niemand wenschten te ontvangen." „Zeker, mynheer HQlsdori, dat heb ik deien heer ook meermalen gezegd, maar hy ver-4 zekert mijnheer Sternthal noodzakeiyk to moeten spreken. Hier is zyn kaartje." „Toch zeker goon van onzo klanten buiten de stad, dan moesten wo al eon uitzondering maken. Wie is bet, Sternthal?" „Grunert, onze oude, trouwe Grunert l" riep Ernst uit. „Laat hom gauw binnen." Hy ging den binnentrodende zeif to gemoet.' „Welkom in Berlyn, oude viioudl" liep hy. en drukte hem warm de hand. „Wat voert u toch naar hier, in zulk een slecht jaar- getydo?" „Hm, voor iemand zooals ik is dit de besto( tyd om te reizen, mynheer Sternthal; ik heb nu myn handen tameiyk vry," verzekerde^ Grunert. „Maar toch had ik verschillende redenen voor myn reis. Vóór alles: hoo( maakt het movrouw uw moeder en juffrouw j Roberta?" „Heel goed, zooals gy zelf zien zult. Heeft misschien alleen de wensch, u daarvan te over tuigen, u naar hier gevoerd?" schertste Ernst, „De hoop, beide dames to zien, heeft werkelijk tot mijn besluit bijgedragen; dat loochen ik niet. Maar is dat niet heel natuurlijk? Juffrouw Roberta hob ik als /tindj op de armen gedragen en movrouw «tWj moeder de stem stokte Grunert in dik keel. „Overigens breng ik uw moedor deresti van de koopsom voor „Groot-Hwlmsdorf," 'j ging hy na eenige oogenblikkon voort. r „Nu al? En de geheolo som?" vroog Err.stJ „Zokor; dit stond den heor volgons hqi( contract immers vry. En ik zou daarovor oolf met u, mynheer Ernst, willen spreken." I Grunort keek naar Hülsdorf, die zioh mei papieren, clio vóór hem op zjju lessenaar I lagen, b - (WtcLL WVolqQ)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1