De Engelsche regeering heeft te Birming ham 160,000 medailles besteld voor de sol daten, die aan den oorlog in Zuid-Afrika hebben deelgenomen. Maar er zyn immers, zooals lord Salisbury aan het feestmaal van den lord-mayor van Londen verklaarde, 800,000 man daarheen gezonden? Krijgen dus niet allen die medaille of rekent de regeering er op, slechts de helft dier mannen terug te zien Bedoelde medaille zal van zilver zijn en aan den eenon kant het borstbeeld der Koningin dragen en aan de keerzijde een vrouwefiguur, den Vrede (1) voorstellende, die aan de Engel sche en koloniale troepen een lauwerkrans reikt, terwijl in den linkerhoek een oorlogs vloot wordt voorgesteld. Voel eerlijker waren als versiering der keerzijde een oorlogsfakkel en een aantal rookende puinhoopen, waarbij eenigo weenende vrouwen en kinderen, het geheel desnoods geflankeerd door een lancier en een Kaffer. De heer Van Alphen, de gewezen post meester-generaal van de Zuid-Afrikaansche Republiek, en de heer Malherbe, de tnesaurier, kwamen Woensdag te Brussel, op weg naar Marseille, waar zij President Kruger gaan begroeten. Zy verklaarden, dat de oorlog voort jsal duren, zoolang er nog óón Boei in het leven is. De heer De Stoppelaar, gewezen vrederechter in Barberton, vergezelde de heeren. Hy was gedurende den oorlog adjudant van generaal Pienaar. HU heeft, volgens de Petit Bleu," verteld, dat de Boeren op dit oogenblik nog 15,000 man sterk waren en over 2Va millioen Martini-Hem y-patronen beschikten. Hun verhezen aan manschappen worden onge twijfeld vergoed door aansluiting van een aantal opgestane Afrikaanders. Dat zU de Engelsche gevangenen uitkleedden en zich m hun uitrusting staken, kwam doordat zü gebrek hadden aan kleeren en schoenen. De beide eerstgenoemde heeren verklaren eerder, dat geen enkel Engelsch telegram waar heid spreekt, daar de Engelschen feitelijk aiooit weten waar de Boeren-aanvoerders, met wie zü te maken hebben, zich bevinden en zy zich telkens in de plaatsen vergissen. De heer De Stoppelaar verzekert, dat de Transvaalsche regeering er in geslaagd is, een aanzienlüken voorraad goud naar Europa te zenden, welke, hoe ook de afloop van don oorlog moge zün, zal dienen tot inwisseling van het gedurende de laatste maanden uitgegeven papieren geld. De „Morning Leader" gaat voort met haar onthullingen betreffende de geldelyke belangen van de familie Chamberlain, die door den porlog gediend worden. Nu weer meldt het hlad, dat de minister een der grootste aan deelhouders is in de „Colombo Commercial Company", een maatschappü, die goede zaken maakt met do levering van de gebouwen, enz., waarin de Boerengevangenen op Ceylon geherbergd worden. Uit Durban wordt geseind, dat verschillende kleine troepjes Boeren gezien zyn naby do grens van Natal, in de richting van Normandië. De Engelsche .voorhoeden hebben Boeren ont dekt in den Apenpas, in het Biggarsgebergte, op 16 kilometers van Newcastle. Die stad is echter nog niet aangevallen, wordt er mot zelfvoldoening bü vermeld, ofschoon uit die woorden ook de vrees spreekt, dat het daartoe ppoedig komen zal. Lord Kitchener is Woensdag Standerton doorgetrokken op weg naar NataU De Kamer van Koophandel te Port-Elisabeth heeft nu weer bericht ontvangen, dat alle particulier goederenvervoer in den Vrüstaat 'geschorst is, daar geen enkel spoor beschik baar is. De „Westminster Gazette" deelt mede, dat Lord Roberts voor Kerstmis naar Engeland zal terugkeeren, en indien de toestand van zyn dochter het toeiaat, reeds voor het einde van deze maand. Oorspronkelijk was zyn vertrek ambteiyk bepaald op heden. Uit Swartz'hoeve by Kroonstad komt het bericht, dat de colonne van generaal Bruce Hamilton in den ochtend van den 12en uit Kroonstad opgebroken is, en eon uur later in gevecht was met den vyand, die, toen de Engelschen hun pompoms lieten spelen, af trokken. Een Reuter-telogram uit Burgersdorp meldt het volgende: „Een Britsch officier vertelt, dat de sEryd- machten der Boeren en der Engelschen toe vallig op elkander stieten op een heuvelrug by Bothaville. Het gevecht liep verkeerd voor de Engelschen, toen kolonel De Lisle nog juist intyds kwam om een ramp af te 'wenden. Hy viel de achterhoede der Boeren aan en dreef het geheele commando op de vlucht". Is dat misschien een andere en juistere lezing van het gevocht by Bothaville? De Boerencommandant De Yilliers trekt met een commando rond in de districten Douglas en Campbell van Griqualand-West. Het Reuter-telegram over den tocht van generaal Boyes van Ladysmith naar Standerton is in de Engelsche bladen eenigszins anders dan wat naar hier geseind is. Er staat: „De kolonno werd langs den heelen weg beschoten en drie mannen werden gedood. De generaal bracht acht B o e r e n-v rouwen en -kin deren uit de Oranjerivier-kolonie mede." Wat voor nut kan het hebben, vrouwen en kinderen van de Boeren uit den Vrystaat door Natal naar Standerton te brengen vraagt de „N. R. C." Of moeten die vrouwen en kinderen werkeiyk als konvooi-geleiders dienst doen? Een in roerende taal gestelde oproeping op een briefkaart, zonder handteekening, doch geschreven in het bekende handschrift van een gewezen Duitsch officier, die in de ryen der Boeren gestreden heeft en sedert langen tyd op St.-Helena gevangenzit, is te Beriy* ontvangen. De schryver wendt zich daarin tot de Duitsche pers met de dringende bede, te bewerken, dat de gevangenen niet langer dan volgens het volkenrecht gebruik ie, zullen worden vastgehouden. Op de briefkaart wordt voorts nog gezegd, dat van een sympathie, zooals men van stam verwanten kan verwachten, van de zyde der Engelschen niets te bemerken ia. De correspondent van de „Cape Times" te Sekwoizer Reneke zendt by zonderheden over het beleg van die plaats door 1260 Boeren onder commandant De Beer. Het beleg begon in de eerste dagen van Augustus en duurde nog voort, toen de cor respondent zyn bericht afzond: 7 November. De bezetting bestaat uit 250 man, onder kolonel Chanier, een kapitein en 4 luitenants; tot de troepen bohooren Somersets, Schotsche jagers, East Lancashires, yeomen, Kaapsche politie en artilleristen met twee kanonnen van 13 cm. Het garnizoen had leeftocht voor 35 dagen, maar genoeg vee ozr, het tot Kerstmis uit te houden. Kolonel Chanier heeft mooie ver sterkingen opgeworpon, en de plaats is ge heel omringd door een wal van zes voet met torens voor de kanonnen. Een maand geleden kwam kolonel Settle te Schweizer Reneke aan de Boeren namen toen de wyk. Vyf dagen later zette Settle zyn marsch naar Christiana voort, en de Boeren kwamen terug. Er wordt eiken dag gevochten, maar de wallen geven een prachtige dekking, en het garnizoen heeft slechts twee dooden en twee gewonden gehad. Eens veroverden de Boeren het Kaffer- dorp, op 5E.M. afstand gelegen, maai- Chanier verdreef hen dadelyk. De Boeren trekken over al rond in den omtrek, roovende en vernielende (zegt de correspondent); ook een huis van den correspondent werd 's nachts in brand gestoken, zoodat zyn vrouw en kinderen er ternauwernood het leven afbrachten. De „Standard" verneemt, dat de belegeraars 800 man sterk zyn en dat het garnizoen aan dysenterie lydt. In verband met het telegram uit Kaapstad, naar luid waarvan Schweizer Reneke, in het zuidwesten van Transvaal, sinds half Augustus nog belegerd wordt, is van belang het vol gende stuk van een brief van een Engelsch soldaat, geschreven den 16den October uit het hospitaal te M(afeking) en opgenomen in de „Westminster Gazette": „Te Vryburg sloten wü ons aan by een colonne onder generaal Settle en deden een vervelenden tocht naar Schweizer-weg, dat wy verondersteld werden te ontzette^ Maar de Boeren verdwenen als gewooniyk vóór onze komst en ons grootste avontuur was het verbranden en plunderen van een paar hoeven krachtons een proclamatie.... Wy keerden daarop naar Yrybuig terug... Wy hoorden, dat wy weer met een konvooi terug moesten naar Schweizer Reneke Het kostte ons vyf dagen om 56 K.M. af te leggen met volle wagens en vier om met leege terug te keeren. Ik geloof niet, dat er nog een os in goeden staat in het land is. Veel beesten waren niot grooter dan een kalf, en alle waren al op toen wü op weg gingen." Do schryver van den brief maakt ook ge wag van een ongemak, waarvoor hy in het hospitaal lag, en waaraan veel Engelsche soldaten leden, naar hy zegt, Hy had nl. zyn hand bozeerd of opengestooten, on dadelyk ging het zweren en de ontsteking deelde zich mede aan alle ontvellingen of barsten in de huid. Hy noemt het veldzweróïr, en is men or niet spoedig by, dan kan een amputatie noodig wezen. President Kruger. De „Éclair" deelt mede, dat president Kruger in alle plaatsen, welke hy op zyn reis van Marseille naar Parys zal aandoen, een glorie- ryke ontvangst wordt bereid, een ontvangst als nog nooit eemg monarch of president in Frankryk is ten deel gevallen. „Deze man zegt de „Éclair" dien vyf en zeventig jaren haar het graf schynen te buigen, en die niet geaarzeld hoeft om trots vermoeienissen, te zwaar misschien voor zyn krachten, zyn land te komen verdedigen op het slagveld van de Europeesche diplomatie, torwyi daarginds de Boeren stryden thans met gelukkige tactiek, omdat zy er mede vertrouwd zyn en de streek er zich toe leent deze onverzetteiyko president Kruger is in de oogen van de menigte het zinnebeeld van onvergankeiyke vaderlandsliefde geworden." De senator Pauliat verklaarde aan bovenge noemd blad o. a. „Inderdaad, de berichten, die ons comité uit alle deelen van Frankryk ontvangt, toonen aan dat de belangstelling grooter is dan men nauwelyks had durven hopen. En belangryk is het op te merken, dat partygeschillen op den achtergrond treden en het betere in het Fransche volk zich als een geheel openbaart. „Wanneer men van Kruger en zyn bezoek aan Europa spreekt, gebruikt men al te dikwyis de woorden „overwonnen" en „verbannen". Maar men vergist zich dan schromeiyk. Op deze wyze mag men de zaken zeker niet be- oordeelen. Transvaal en de Yrüstaat zyn geenszins overwonnen, zooals de Engelschen het wel willen voorstellen. Overwonnen 1 een volk, dat eiken dag het leger van den vyand afbreuk doet en hem dwingt zonder ophouden zyn troepen te vermeerderen. Overwonnen 1 een leger, dat eiken dag verschillende malen slag levert, de verbindingslynen afsnydt, de garnizoenen belegert en den toevoer van levensmiddelen onmogeiyk maakt. De Boeren overwonnen? Lord Roberts, die gisteren nog melding maakte van hun stoutmoedigheid, zal er zich wel voor wachten het te gelooven. Overwonnen? O, neen, slechts een verandering van de wyze, waarop de oorlog wordt gevoerd. De guerrilla werd noodzakelyk, juist omdat de Engelschen tien- of twaalfmaal zoo talryk zyn als de Boeren. Deze laatsten moesten werkzamer worden en weerstand bieden op een manier, die hen in staat stelde hun vyanden meer kwaad te berokkenen. Zóó is thans het volk, dat de heer Kruger vertegen woordigt, en zóó is de toestand, die hy ter kennis van de wereld komt brengen. Hy hoopt dat de beschaafde volken, zoodra deze naar waarheid zyn ingelicht, zullen samen werken om een bevredigende oplossing te verkrygen zonder dat opnieuw bloed wordt vergoten." De plaatselyke autoriteiten van Parys zyn in overleg getreden ten aanzien van de maat regelen van orde ter gelegenheid van de aan komst van president Kruger te nemen. Aan de politie zullen breedvoerige instruction wor den verstrekt, waarby van het beginsel zal worden uitgegaan, dat deze dag beschouwd moet worden als een feestdag, zoodat tegen de manifesten alleen zal worden opgetreden, indien er wanordelykheden ontstaan of do betoogingen ©en bepaald vyandeiyk karakter dragen. Een enkel cordon politie-agenten zal de plaats, waar de ontschoping van den president plaats vindt, afzetten. Hoewel er geen ernstige incidenten geducht worden, zyn toch alle maatregelen genomen ter voorkoming. Zoo zal het Engelsche consulaat-generaal be schermd worden en zal een aanzienlyke politie macht in het nabygelegen paleis van justitie geconsigneerd zyn, om zoo noodig onmlddeliyk ter plaatse te wezen. Ook zal het garnizoen ge consigneerd zyn, doch om den schyn te ver- myden, dat president Kruger militaire eer wordt bewezen, zullen de soldaten niet langs den weg opgesteld zyn, doch zal hun verblyf worden aangewezen op de beurs en elders. De heeren Van Alphen en Malherbe heb ben aan een verslaggever van de „Petit Bleu" medegedeeld dat zy overtuigd waren dat pre sident Kruger een bezoek aan Brussel zou brengen. In elk geval zal hy door Brussel komen, op weg naar Den Haag, waar hy de Koningin gaat bedanken voor de hem ver leende gastvryheid aan boord van de „Gel derland." De „Daily Mail" vernoemt uit Port-Said, dat de bemanning van een Fransch transport schip, op weg naar Tongkin, Donderdag de „Gelderland" voorbyvarende, hoezee riep voor president Kruger. Marktberichten* Lelden, 17 November. Granen werden heden niet ruim aaDgeboden en pryshoudend, in sommige gevallen iets hooger, verkocht. Witte Tarwe komt in puike jarige soorten schaars voor. Nieuwo wordt wel meer aangeboden, doch is voor gebruik nog niet geschikt en wordt die meerendeels ver vangen door buitenlandsche soorten. Kogge met weinig handeL Duivenboonen prijshoudend. Paar- denboonen hooger. Overige artikelen onveranderd. Witte Tarwe ƒ6.80 a 8.Roode 6.a 6.76, Waila-Walla a per 80 KG. Rogge ƒ4.76 a 6.26 per 74 KG. Zomergerst 4.20 a 4.40, Winter-4.26 a 4.60. Chevalier- 6.20 a 6.75 per HL. >x Haver 3.a ƒ3.60 per 60 KG. Groene Erwten ƒ7.a 8A0 per Hfe Paardenboonen ƒ6.90 a 6.25 per HL. Duivenboonen 6.60 a A80 per HL. Koolzaad ƒ10.60 a 11.60 per HL. Kanariezaad 6.a ƒ7.60 per HL. Hennepzaad ƒ6.50 a 7.per HL. 1 Boter. Aanvoer 6610 kilogr., late qual. per V* vat 64.a 68.—, 2de qual. per vat 48.— a 52.late qual. per kilogr. 1.85 a 1.45, 2de quaL per kilogr. 1.20 a 1.30. Lange zwarte turf, geen aanvoer, ƒ3.a 3.60 per duizend. Utrecht, 17 Nov. Op de weekmarkt waren heden 900 stuks vee aangevoerd. Do prjjzen waren voor stieren 70 a 160, voor vaarzen 70 a 140, voor pinken 40 a ƒ90, voor melkkoeien 100 a 220, voor kalfkoeien 120 230, voor vaarakoeien 80 a 160, voor vette koeion 140 a 240, voor magere kalveren 16 a 60, voor nuohtere kaiv. a voor magere varkens 20 a/" 40, voor biggen 4.a 13. BU1TKNLAND- Frukr(lk« Op de bevelen van den hertog van Orleans wordt te Parys de royalistische propaganda hervat. Ook in de departementen zullen ver gaderingen worden belegd. Aan het hoofd van de beweging staat de graaf De Mayol de Lupó. Salson heeft cassatie aangeteekend van het vonnis van het assisenhof van de Seine, waarby hy tot levenslangen dwangarbeid is ver oordeeld wegens zyn aanslag op den Schach van Porziè. De afgevaardigde Pourquery interpel leerde de regeering gisteren over de ontdekking van kapellen, die geen verlof tot vestiging hadden, en vroeg waarom de regeering geen rekening heeft gehouden met de verzoeken, tot haar gericht, om hat decreet van 1880 too te passen. (Toejuichingen links.) De minister-president Waldeck-Rousaeau verklaarde, dat de regeering zich duideiyk heeft uitgesproken óver de quaestie der congregaties. De wet van 1880 is onmachtig. De regeering heeft een nieuw wetsvoorstel ingediend, dat de Kamer de volgende week zal kunnen aannemen. Do heer Pourquery bleef op beantwoording van zyn vraag aandringen. De afgevaardigde De Mun protesteerde tegen de voorgestelde wet. De regeering vereonigde zich met de motie- Charonat, waarin gezegd wordt, dat de Kamer, er op rekenende, dat de regeering de stem ming over het ontwerp op do vereenigingen tot een goed einde zal weten te brengen, overgaat tot de orde van den dag. De eenvoudige orde van den dag, door de regeering afgekeurd, werd verworpen; aan een motie van den lieer Pourquery werd met 325 tegen 77 stemmen de prioriteit gewei gerd, en vervolgens werd de motie-Charonat aanv«nomen met 3 -6 togen 192 stemmen, Groot-Brltannlfl. Wanneer het Parlement of de regeering oen commissie benoemt, om zaken van algemeen belang te onderzoeken, levert dat vaak niets andera op dan een mooi salaris voor hen, die het onderzoek voerden. Zoo is het ook dit maal by het onderzoek over de hospitaal schandalen in Zuid-Afrika. De voorzitter doet zyn uiterste best om opheldering te verhinderen. Hy suggereert de getuigen die voor het hospitaal- bestuur of het dienstpersoneel ongunstige verklaringen willen afleggen, en tracht ze bang te maken. Hy wil absoluut niets ontdekken van het feit, dat offleioren en manschappen, terwyi zü verpleegd werden, bestolen zyn, en wel door het dienstpersoneel, en kan, „met den besten wil", geen getuige daarvoor op- vl8schen. Een dame, die o. a. getuigde, dat zy een militair dokter had waargenomen, die ln dienst dronken was, werd zoo ruw afge snauwd, dat zy tot den voorzitter opmerkte: „Gy zyt zeker de advocaat van de militaire artsen?" Toen de commissie door de regeering gevormd werd uit eenige weinige vaklieden, d. w. z. leden van hot aangevallen bestuur, zonder toevoeging van onaf hankelyke personen, merkten de bladen op, dat by het onderzoek niet veel aan den dag zou komen. Het lid vaa het Lagerhuis Burdelt-Coutts was dan ook reeds genoeg aangevallen, enkel omdat hy de schandalen in het hospitaal wezen in Zuid-Afrika had blootgelegd. Op de omkooperyen, die by leger-leveranües plaats hadden, wil men hoelemaal niet nader ingaan. Men is in dit opzicht minder teerge- gevoolig als het een landsverdediging betreft dan de burgers van Manchester, die kort ge leden een reeds tot burgemeester voor het jaar 1900/1 benoemden alderman weder af zetten, omdat een electrische maatschappy, waarvan hy voorzitter is, langs omwogen stedelyke leveranties had gekregen. De man moest zelfs uit den gemeenteraad. Wat voor de gemeentebesturen door wet, ja zelfs in alle clubs door het huis-reglement verboden is, mag tegenover den staat ongestoord worden bedreven. Wel is ook aan de ministers ver boden dat 2y leverancier van hun eigen departement mogen worden, doch dit geldt niet voor vennootschappen, waarby de ministers als aandeelhouders of commissieleden zyn botrokken, en niet voor leveranties, die door andero ministers zyn vergeven. Men weet byv., dat aandeelen-maatschappyen, waarby Chamberlain betrokken is, leveranties voor het departement van oorlog hebben gekregen. De opstootjes, die dezer dagen in Ierland hebben plaats gehad, zyn de eerste verschijn selen van een beweging, die weldra Engeland de handen vol zal geven. De Iersche party heeft besloten alle verdeoldheld op zyde te zetten, en voor het nieuwe Parlement de zaak van „home rule" en de agrarische quaestie te brengen. Maar ook wil zy hardnekkig voort gaan met den Transvaal-oorlog te bestryden, en er zich tegen verzetten, dat de oorlogs kosten door de belastingschuldigen betaald worden en niet door de eigenaars der goud- mynen; voorts terugkoeren tot het obstruc tionism©, met hetzelfde vuur als in den tyd van Parnell, en zich met elke party verbmden om Chamberlain te bestrijden. Men is in ministerieel© kringen over een en ander verontrust, en zint op middelen om Ierland tevreden te stellen. En nu is er be sloten, dat, evenals Koningin Victoria het „zu8ter-eiland" dit jaar bezocht, de Prins van Wales het met een bezoek in April van het volgende jaar „yereeren" en er geruynen tyd verbiyven zal. Tele^ra m m o u. PARIJS, 16 November (R. O.) Hot bericht, dat mevrouw Canevaro, de vrouw van den gezant van Peru te Madrid, by het spoorweg ongeluk te Dax omgekomen is, wordt tegen gesproken. Zy heelt echter haar beide armen gebroken. ST.-PETERSBURG, 16 November. (E. O.) Het bulletin, dat hedenmorgen om tien uren over '6 Keizers ziekte uitgegeven is, luidt: De toestand van den Keizer is gisteren den geheeien dag bevredigend geweost. 's Avonds was de lichaamstemperatuur 39.1, do pols 72. 's Nachts heeft Z. M. tameiyk goed geslapen. Hedenochtend was do temperatuur 38.1, de pols 68. De algemeene toestand is zeer goed. LORENgO-MAKQUEZ, 16 Nov. (E. Dea heer Pott is officieel medegedeeld, dat hy niet langer de Transvaalsche on VTystaatsche vlaggen mag doen waaien van zyn woning, daar Portugal deze landen niet meer erkent. CARACAS, 17 Nov. (R. O.) Een hevige aardbeving hoelt hedenmorgen op het eiland Curasao plaats gehad. Byzonderheden daarom trent ontbreken nog. GROSS-STRELITZ, 17 November. (R. O. Bevestigd wordt, dat de Keizer niets van het voorval te Breslau bemerkte. De erfprins van Meiningen, die in het rytuig gezeten was aan den kant, waar de vrouw, die den aanslag pleegde, stond, zag, dat zy een voorwerp in de hand had en dat naar het rytuig wierp. De Keizer hecht aan het voorgevallene niet de minste beteekenis. LONDEN, 17 November. (R. 0.) Lord Roberts seint uit Johannesburg: Generaal Barton rukte voort uit Pofc- chefstroom en generaal Douglas uit Venters- dorp en bezetten den 16don Nov. Klerksdorp, zonder tegenstand te ontmoeten. Douglas had dagelyks gevechten met het Lichtenburg-commando. De Engelschen namen 15 Boeren gevangen, benevens een groot aantal schapen en vee. Roberts maakt verder melding van enkele Boerenaanvallen op Engelsche patrouilles en escorten, op verschillende punten. BLOEMFONTEIN, 15 November. (R. O.) De Boeren, die Ficksburg bezetten, verwachtten zich daar met De Wet te kunnen vereenigen. Zy houden een sterke stelling in de bergen bezet en naar gemeld wordt hebben *y genoeg kleeren en mondvoorraad voor twee jaren. Zy schenen echter onbekend met het feit, dat De Wot zyn kanonnen verloren heeft, waarop zy alle hoop gevestigd hadden. Ten gevolge van een gevecht, dat gisteren by Ediuburg plaats had, kwam de trein uit Kaapstad, die gisterochtend had moeten aan komen, eerst hedenochtend aan. De Boeren werden teruggeslagen en de spoorwegiyn van vyanden gezuiverd. Men noemt aan, dat ook de gepantserde trein aan het gevecht heeft deelgenomen. BLOEMFONTEIN, 17 Nov. (R. O.) De Boeren deden verschillende aanvallen (doch zonder goed gevolg) om te trachten den spoorweg ten Zuiden van Bloemfontein te vernielen. KAAPSTAD, 16 Nov. (R. O.) Een congres van Hollanders uit de geheele Kaapkolonie komt 28 dezer te Stellenbosch byeen, om te beraadslagen over de vraag: Wat kan in deze kritieke tyden het beste gedaan worden in het -belang van ons volk? KAAPSTAD, 17 Nov. (R. 0.) Malan, de hoofdredacteur van „Ons Land", ia tot candi- daat geproclamoerd voor een zetel van Malmes- bury, waar hy Schreiner opvolgt. Malan's verkiezing is zeker, daar de pro gressisten geen tegeu-candidaat gesteld hebben. BRESLAU, 17 November. (R. O.) Yolgena officieele berichten is de waanzinnigheid der ongehuwde vrouw Schnapka, vooral door haar gekkepraat buiten allen twyfel gesteld. Daar zy zich door de geheele wereld ver volgd waande, was zy door haar hallucinaties met do autoriteiten en met de particulieren in conflict geraakt. Zy wilde den rechterlyken ambtenaar, die tegen haar een wettelijk proces voerde, uit wraak dooden, doch trof hom niot op hot gorechU Op weg naar hnis vernam zy, dat de Keizer voorbykwam en pleegde toen haar daad, die de Keizer in het geheel niet bemerkte. Vrouw Schnapka was heden -voor den rechter van instructie en zal w '>ijnlyk| spoedig naar een krankzinnigen- .ia ver voerd worden. BERLIJN, 17 Nov. (B. O.) Het Wolff-Bureau meldt uit Peking, dd. 15 Nov.: Veldmaarschalk von Waldersee ontving heden prins Tsing en Li Hung Chang in het' keizeriyk paleis. Yryheer von Goltz fungeerde1 als tolk. De veldmaarschalk eischte, dat de Chioeesche troepen uit het bezette gebied zouden terug- getrokken worden; dan zou geen verdere expeditie plaats hebben. LEIDElf, 17 November. Thermometoratandgisteravond om 8 uren 5° C. 41° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 3° C. 37.4° F., 's middags om 12 uren 5° 0. 41° F., 's namiddags om 4 uren 5.5° C. 41.9° F. t Heden maakte H. M. de Koningin een^ wandelrit te paard in de richting van Scheve-/ ningen. t Ter herdenking van Neerland's Onafhanke- ïykheid wapperde heden te 's-Gravenhage de/ vlag van den toren en verschillende openbare gehouwen. 9 De Commissie voor de Woningwet ver gaderde ook heden nog. Namens het personeel van de voormalige Nederl. Rynspoorwe^-Maatschappy heeft, in verband met een gehouden vergadering, een commissie zich tot het publiek gewend om medewerking by de Regeering, opdat de rechten dier voormalige ambtenaren worden erkendJ en een recht gehandhaafd, waarvoor zy nu reeds tfen jaren stryden by na zonder resultaat. Tot de door do Fransche regeering be noemde leden van het Intern. Hof van Arbi- trage behooren de oud-minister-president Bourgeois, het lid der Kamer van Afgevaar digden d'Éstournelles de Constant en de hoog- leeraar in de rechtsgeleerdheid te Parys Louis Renault. De meerderheid der commissie uit de Prov. Staten van Zuid-Holland, belast met het onderzoek der aanvrage voor den aanleg van de tramverbindingen AmsterdamAlfen en LeidenHaarlem, stelt voor te besluiteu: Dat do Staten zich principieel bereid ver klaren onder nader vast te stellen voorwaar den een renteloos voorschot te verleonen, mits de vaststelling in hoofdtrekken van "'e richting der tramiyn ia het byzondor bij Leiden geschiedt ten genoegen der Staten en dat de bydragen van Leiden en Leimui- den vaste worden on de eventueel by Lei den in het tracó aan to brengen wyzigingon het renteloos voorschot der commissie niot zullen vorhoogen. Een voordracht is te Amsterdam ter visie gelegd tot aanleg eener electrische tramiyn naar het Handels-Enlrepöt (Mauritskade Zee- burgordykYeelaan), w.f.rvoorde stroom iyde- lyk zal worden ontleend aan 't krachtstalion dor gemeente op de Handelskado. De kosten worden als volgt begroot: Spooraanleg (enkel spoor) ƒ26,000, electri sche geleidingen (traliemasten mot armen), benevens een geleiding op palenroute op licc stationsemplacement f 22,000betratmgs- werken, met inbegrip van verbreeding van den. Zeeburgerdyk, zoodanig, dat dubbel spoor zou kunnen worden gelegd, alsmede versterking van bruggen, ƒ125,000; wagenberging (lyde- ïyke inrichting by den Cruquiusweg) 2U00$ onvoorzien f 6000, te zameu 180,000. Het stoomschip „Bundosrath" (uitreis' arriveerde 16 Nov. te Lissabonde „Kónig" (uitreis) arriveerde 15 Nov. to Durbando „Kanzier" (uitreis) arriveordo 15 Nov. 10 Lissabon; de „Koning Willem II", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 16 Nov. te Suez; de „Meissen", van Java naar Amsterdam, arri veerde 16 Nov. te Colombo; de „Sonncoerg' vertrok 16 Nov. van Batavia naar Auisteidam; de „Soembawa", van Amsterdam naar Batavia arriveerde 17 Nov. te Port-Saidde „Sommer- feld" arriv. 15 Nov. van Australië te Macassar de „Statendam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 16 Nov. Lizard. Katwyk. Naar wo vernemen, hoopt do heer K. Boorema, hoofd der openbare lagere schooi te Katwyk-aan-Zeo, op 7 Januari van het volgend jaar zyn 40-jarig jubiló als zoodanig te vieren. Ieder, die weet wat „Meester Boorsma" voor de Katwyksche jeugd niet alleen is geweest, maar nog doet, die hem gade kan slaan voor de klasse, en hoe hy daar nog arbeidt met een lust en yver, die wellicht by jeugdiger krachten mag worden aauge- troffen, doch zoker daar niet wordt over- troffen, zal beseffen, dat de ingezetenen plannen beramen om dezen dag voor liem tot een) feestdag, een dag van biyde herinnering, maken. Kerkeiyke Berlohton. Oegstgeest: Zondag-voorin, te 10 uren^ j ds. H. Y. Hogerzeil, van Amsterdam. r Woubrugge: Qeref.Kerk.Zondagvoormi) te tien uren en 's avonds te halfeeven, ds. Oussoren, van Koovorden. -- ACADEMIENJDEUW8. U tre0ht: Bevorderd is tot semi-arts d*j heer Gk J. P. Daniels; tot arts de heerea' B. C. v. d. Nagel en a J. C. Burkens. De stoomboot Neptun heeft vaiti Bergen naar Hamburg eon reuzenwalviachS overgebracht, die tusschen Spitsbergen en hef-: Beereneüand door den walvischvaarder Inge- briksten werd gevangen. Het dier is 21 meter lang en weegt 160,000 pond. By het prepareeren, hetgeen volgens veel beter systeem dan het vroeger toege paste is geschied, werden in de maag van den walvisch 15,000 visschen gevonden, ver-/ tegenwoordigende zyn laatste diner. Volgens een bericht van de „Teraps" over het spoorwegongeluk by Dax, moet een machinist roods voor twee dagen- by zyn superieuren aangifte bobben gedaan, dat do lyu door óc regens der laatsto beschadigd was en de \<j .rgeschreven s.. (110 K.M. in het uur) guv;r. 0.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3