ÜISORMMMTEN, CREYGHTON's veilige Petroleumkachels, Aalmarkt 25. J. L CREYCHTON. i ianohandel mGEBRs. BËRKËLJON, Burgerlijke Stand. Ver vols der Advertentiëu. Gredietbank ,,'s-6RAVENHA8E". Jk. geilt en Agentessen, al of niet Depóthouders, gevraagd voor een be kenden Wijnhandel. Eenig adres; Aalmarkt 25. Sarpriselaiupoa, Ganglantaarns en Kaplampcn. Alle soorten Zijde Adolf Grieder Cie„ Zurich (Zwitserland.) De opmerking van De Tijd is volkomen juist; maar of men in Den Haag zich heel veel van deze mooiiykheden, waarin de bij zondere school gebracht wordt, zal aantrek ken, is de vraag, zegt Do Standaard. Leer plicht is nu eenmaal voor velen een mode artikel, en als men er niet spoedig mee komt, Is het misschien alweer „uit den smaak", als het nog niet eens goed is ingediend. Daarom ook zal men zich wel wat haasten. Wat door De Tijd gezegd wordt, drukt ook onze meening volkomen uit, aldus De Maas- lode. Uit deze woorden, die zoo aanstonds door de practyk der wet zuilen bevestigd worden, biykt dan toch weer voor de zooveelste maal, hoe lichtvaardig men de verantwoordelijkheid op zich nam voor oen wet, die ons Katholiek bijzonder onderwijs van alle kanten steeds meer in de klem drijft. Ho© onbezonnen en onstaatkundig mon handelde, toon men op dien noodlottigen dag uit vrees voor ministeriëele ongenade het be wuste amendement het glippen. Hoo zwaar de verantwoording drukt op die pers, die sinds jaar en dag met ongewone geestdrift een standpunt verdedigde, dat in den grond der zaak niets anders was dan een handreiking aan den vijand van ons onder wijs beginsel. Dat men thans in eenzame staatkundige brieven z(1n beil gaat zoeken, ten einde by enkelen zyn faam als politicus staande te houden, ligt voor de hand, wijl nu eenmaal veel verloren terrein te herwinnen is. Maar wat zal er van die faam nog resten, wanneer straks de bodem der geldkist by onze schoolbesturen steeds maar zichtbaar blijft, sommige byzondere scholen teringachtig wogkwynen, en wat nu reeds zeker is een menigte van onze Katholieke kindoren gedreven worden naar de openbare, godsdienst- looze school? Wat verantwoording l De Telegraaf heeft een prysvraag uitge schreven voor een volkslied. Die gedachte viDdfc Het Nederlandsche Dagblad minder ge lukkig. Nederland heeft, zegt het, reeds ëón volks lied te veel. Het „Wien Neeriandscli Blood" had nooit moeten trachten het „Wilhelmus" te verdringen. Dat lied zal, historisch, altijd het Nederlandsche volkslied biyven. Niemand moet het dan ook wagon verandering te brengen in den tekst, al passen de woorden ook niet moer op de tegenwoordige toestanden. De Keizer Franz van het Oostenryksche volks lied is reeds lang dood. Het werd gedicht, toen de Fransche troepen van Napoleon I Weonon binnentrokken. Wie de Marseillaiso wil be grepen, moet zich terugdenken in do dagen, toen half Europa in do wapenen kwam tegen de Fransche Republiek, maar wie do goschiode- nis van zyn land kent, verlangt geen volks lied, dat met den tyd meegaat cn telkens aan de niouwate gebeurtenissen wordt aan gepast. Reeds het enkule begrip .prijsvraag" strydt met het wezen van een waar volks lied. Zulk een lied wordt niet besteld, maar geboren. Het ontstaat in veelbewogen tyden, wannoer een groot dichter, die alles heeft meegemaakt, zich aan zyn schryftafel zet. niet om een prys te verdienen, maar om uiting te geven aan zyn gomoed. Gelukt hot hem dan onder woorden te brengen, wat allen hebben gevoeld en gedacht, dan is zyn lied de vonk in het buskruit. Dan gaat zijn ge vleugeld woord als een loopend vuur het land door, en het lied, dat wellicht nooit als volkslied was bedoeld, is niet door een jury van letterkundigen, maar door de openbare meening tot volkslied verklaard. Pogingen dus, om hot Wilhelmus to onttronen, zijn pogingen om de schoonste bladzyden uit het Nederlandsche geschiedenisboek te verscheuren. Het hirweiyk der Koningin kan aanleiding geven tot een gelegenheidsgedicht, maar volks liederen danken hun ontstaan alleen aan groot e, ingrypende gebeurtenissen, die over het lot van hoel een volk beslissen. Het is verre van ons de gebourtonis, die op handen is, te willen verkleinon. Aan de toekomst van het Huis Oranje haDgt workolyk voor ons de toekomst des vaderlands, maar toch gelooven wy niet, dat het huwelijk der Koningin meer kan zyn dan een aanleiding voor het Nederlandsche volk om iu verzen zyn vreugde en zyn aanhankeiykheid aan de Koningin te uiten. Het zyn meer droeve, tra gische gebeurtenissen, die aan dc echte volks liederen het aanzyn geven. In elk geval, oen waarachtig dichter heeft geen lokaas noodig. Hy schryft, omdat zyn gomoed hom tot schryven dringt. Zy, die schryven, omdat zy meenen met succes te kunnen meediDgen, zjjn niet veel meer dan rymeiaars, die nooit hot alles bezielend woord zullen uitspreken. Laat men achteraf den dichter beloonen, die eenmaal geheel spontaan beeft gearbeid en alleen uit inneriyken drang een lied heeft geleverd, dat populair is geworden, maar laat men niet openiyk om zulk een Jiod vragen. De beste kunstwerken zyn uit vryo be zieling voortgekomen en niet op uituoodiging vervaardigd. Het is zeer goed mogeiyk, dat het aanstaand huweiyk der Koningin enkole schoone liederen doet geboren worden, die werkoiyk biyvende waarde zullen hebben, maar een volkslied als het „Wilhelmus" kan alleen ontstaan in tyden als waarin Marnix en Willem de Zwyger hebben geleefd. Mochten die tyden wederkeeren, dan zal ook wel weer de dichter gevonden worden, die de gevoelige snaar weet te roeren, maar inmiddels biyve hot .Wilhelmus" geëerbiedigd als het volks lied by uitnemendheid, dat in schoonheid van vorm, in rykdom van Inhoud en in historische beteekenis voor geen enkel buitenlandsch volkslied behoeft onder te doen. Gemengd Nieuws» In „do Haagsche kout" van de „Semarang Courant" komt het volgende voor: Van vrooiyken aard is een incident, waar mede hot vorige jaar de Vredes-conferentie werd besloten en dat ik dezer dagen vaneen ooggetuige vernam. Die conferentie werd, zooals gy u zult herinneren, gehouden in de Oranjezaal van het Huis Ten Bosch. Onder de attributen, waarmede men die zaal en de aangrenzende commissiekamers behooriyk voor een zoo aanzieniyke vergadering had in orde gemaakt, behoorden ook een viertal presidonts- hamers, die voor deze gelegenheid in bruikleen waren afgestaan door de griffie van de Eerste Kamer, waar die hamers in zittlngtyden be rusten in handen van den Voorzitter, den heer Van Naamen van Eomnes, en van de sectie-presidenten. Toen nu de slot zitting van do conferentie was gehouden en men de gezanten en gedelegeerden het hooge bordes van hot Huis Ten Bosch zag afloopon, bemerkte oen der Hollandsche gedelegoerden, dat een viertal buiten!andsche collega's met de hamers er van door gingen. Hy haastte zich daarop attent te maken den algemeenen secretaris der conferentie, den heer Van Eys van Lienden, die tevens de rol van ceremoniemeester van hec Congres had vervuld. Deze aarzelde aanvahkeiyk om een poging te doen do hamers weer in zyn bezit te kry'gen; u. toen hy hoorde, dat de voorwerj o van Eerste Kamer waren en zy zeker wol een 25 het stuk kostten, liep hy yiinga op den Fran6clren gedelegeerde toe, trok dezen by het pand van zyn jas en maakte hem in zeor beleefde tennen attent op zynvergissiüg. „Pardon, pardon," antwoordde de Fransch- man, „ce n'eet pas une erreur, c'est un souvenir historique de la Conférence. En daarby bleef het. Do heeren beschouw den die hamera workeiyk als een voor hen kostbaar souvenir aan de Vredes-conferentie en waren er niot weinig prat op, die te hebben veroverd. Zoo goschiodde het dat, thans in vier landon van Europa de presidentshamers van de Eerste Kamer berusten. Hot geval kwam eerst aan het licht, toen onlangs do Kamer bye-enkwam en overal naar de hamors gezocht werd. Door Z. H. Hortog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin zyn, gelyk wy gisteren reeds meldden, oen tiental herten naar Apel doorn gozondon, die Maandag ahtear aankwa men en naar het Aatdhma in de Hoogsooren- sche bosschen getransporteerd werden. Aldaar werden zy gemerkt en iu tegen nooidigbcid van H. M. do Koningin in viyheid gesteld. Dit edele wild is van een andor ras, liet zyn alle mooie dieren en zwaarder gebouwd dan die hier thans voorkomen. Te Wormerveer heeft een vrouw, die sinds eenigen tyd in een toeeband van zenuwoverspanning verkeerde, in een onbo- waakt oogenblik -/ïch met petroleum overgoten on zich daarna 111 brand gestoken. Ofschoon men op haar gegil dadoiyk toeschoot en do vlam bluschte, is zy toch twee dagen later aan de gevolgen barer brandwonden bezweken. Met het oog op het huweiyk van onze Koningin met hertog Hendrik van Mecklenburg, heeft „De Telegraaf' oen prys vraag uitgeschreven naar een populair volks lied van goede maar eenvoudige strekking, op een wys, die gemakkeiyk nagezongen wordt. Do prysvraag bestaat uit tweo deelen. Hot eorete deel is bestomd voor onze dichters, die uitgenoodigd worden oen bevatteiyk lied te schryven, waarvoor als prys f 500 boschikbaar wordt gesteld. Een jury van mannen van naam zal be slissen, welke van do inzendingen het best aan da gestelde eischon voldoet. Zoodra een kouzo is gedaan, doet „Do Tel." een beroep op onze componisten, om den gokozon tekst op bevattelyko muziek te brengen. Wie daarin het best slaagt, ook weder naar het oordeel van een jury van bekende musici, zal insgeiyks f 500 ontvangen. In do vroege morgenuren van den 16den November bereikt do aarde haar grootste nabyheid dor baan van de sterren, die uit het sterrenbeeld van den Grooten Leeuw komen. In hot afgeloopen jaar ver wachtten de astronomen een schitterend vor- schynen van dezen meteoren zwerm, doch dozo verwachting werd bedrogen, want onder do gunstige omstandigheden waren in dien nacht slechts 100200 vallende sterren aan een en dezelfde plaats zichtbaar. De oorzaak van het uitblyven van den hoofdzwerin was toe to schryven aan de omstandigheid, dat de baan der meteoren sedert 1866 door den invloed der groote planeten, vooral door dien van Jupiter, een aanmerkelijke verschuiving had ondergaan. Intusschen la de zwerm dier meteoren over don omvang zyner baan zoo uitgebreid, dat hy langer dan een jaar noodig heeft om het dichtst byzynde punt van de baan der aarde te passeoron. Daarby komt, dat dit gedeelte van don meteoren-zwerm aan den Invloed der planoten Jupiter en Saturnua minder blootgesteld is geweest dan het voor afgaande, en dit daardoor minder uit zyn vroegere baan is afgeweken dan het andere. Zoodat het waarschyniyk is, dat in den nacht van den 14den op den 15den, voornameiyk in de vroege morgen-uren van den lödental- ryke meteoren zichtbaar worden. Tusschen 2 en 8 uren 'b morgens vroeg, staat om dien tyd het sterrebeeld van den Grooten Leeuw, van waar de meteoren zullen uitstralen, precies in het Oosten, ongeveer een derde ter hoogte van hot zenith tot aan den horizont. Daarheen zal men by voorkeur don blik moeten wenden, ora het ver8chynon dor vallende sterren te zien. Trad in do vroege morgenuren van den nu afgeloopen nacht de maan in haar laatste kwartier en stond zy dicht by het sterrebeeld van den Grooten Leouw; in de Yroego morgen- uien van don 16den Nov. is de verstorende invloed van het maanlicht minder te vreezen. Ineen kunstzydefabriokin het gehucht Glattbrugg, gelegen in het Zwitser- scho kanton Zürich, waren Yrydagochtend naar gewoonte tal van vrouwen en meisjes aan het werk, toen er een ontploffing plaats had. Dadoiyk sloegen uit allo vensters de vlammen. Eer de doodeiyk verschrikte arbeid sters tot bezinning kwamen, stond het ge bouw vol vuur en rook. Er klonk eon af- schuwelyk gegil, en toen hulp kwam opdagen, 6nelden reeds vele vrouwen met brandende kleeren naar buiten. Twee barer stonden in volle vlam. Spoedig echter waren de kleoren gedoofd, maar toen bleek een twintigtal van do werksters met brandwonden bedekt, ver scheidene verkeeren in levensgevaar. Zy werden in het hospitaal van de naburige gemeente en by particulieren opgenomen om verpleegd te worden. De brand in de fabriek was spoedig gebluscht. HAARLKUMERMEiSK. Ondertrouwd: H. "Weber en G. Raveatein. G. Simons en D. Danyeje. H. F. Niezen en N. Van Diest Gehuwd: W. Spaans en M. Lanser. J. Ravestgn en J. J. Verbeek. D. Net en G. De ltniter. M. Loer, weduwnaar en Gortxsk. Bevallen: A. O. Rosekransgeb.Rwwa-eldD. M. Vervaart geb. Van Leeuwen D. J.A1. Leekel geb. Van Geiiswyk Z. M. Van Nieawenhuyzen geb. Klap Z. A. M. Schoorl geb. Van Buutgon- diëa D. A. Groenewoud geb. De Vveerd D. A. A. liagen geb. Boer Z. T. Hartman geb. Van Ooyen Z. A. Wiebes geb. Van Zjjl Z. J. Sprokkelenburg geb. Van Uemden Z. M. Hulsbos geb. Van der Meer D. M. Schouien geb. Verboef D. C. Haster geb. Van der Vis tlevenl. D.) W. Entboven geö. Vaetenboat D. Overleden: A. P. Jansen, 5 w. J. 11. Den Breejen, 10 tnnd. A. EickkofT 26 j. N. Van Dam, 78 j. J. Hartman 27 j. G. M. Van dor Zanden, 1 j. J. Bax, 10 G. Voortrnan, '3 irrad. P. Middelkoop, 8 wred. HAZERSWOUDE. Ondertrouwd: P. fJas- vold wedr. 66 j., te Zodterwoede, en A. W. Op dam wed. 43 j., alhier. B. Mor*» jjd. 3! 3., 10 Benthuizen, en T. Kianonburg jd. 23 j., nRetsr. Bevallen: I. Boere geb. fSompeer D. L. Van dor Viscb geb. Windhorst D.A. Botieriug geb. Verbij Z. A. M. Francken geb. Kroox D. HILLEUOM. Ondertrouwd: S. De Boor en J. W. F. Haberniobl. J. P, Koop on B. Groot. Gehuwd: W. Gros en J. "W. Van Beminden. Bevallen: J. O. Mooymans geb. Bekkers Z. L. Hellendoorn geb. Bruinenberg Z. C. Gopini geb. Vugt O.W. Van Saasen geb. Leuren D. Overleden: J. Scbilpzand, 02 j. L. Uiten- daal 21 j. C. MeilaDtl 6 j. R. Van Zanten 71 laren. NOORD WIJK Geboren: Keetje, D van C. Van Duin en M. Van Koon. Anna Maria XI ar- garetba, D. v. Th. J. J. M. Taskm en J. er- ineuien. Jacob Cornells, Z. v. H. AJedeni&ïïk ou N. Blooten. Arie, Z. O. Leenheer en A. De Bes. Willem, Z. v. P. Plug en A. C. Haze- noot. Jacob, Z. v. J. Van Duin en P. Smit. Ondertrouwd: J. A. J. Biese SO 3. en D. Van Delft SO j. Gehuwd: J. A. Dieben 24 j. en M. M. A. De Groot 26 j. Joh. üoogervorst 2$ jaar en P# Koeman 24 jaaco. UITLOl'INöc N. 4'/<.-pCs .-Uefciag 'a-Gravan- li3ge Tan 1879 ^Toot ƒ550,000. Urtlotiog op 12 November vao 16 obligatie a f 1000. Uitgeloot zijn t ob. 20, 30. 52, 172. 210. 232, 243, 293, 347, 394, 417, 432, 473, 4S6, 499 n 530. 4V9-pCtr.-leoi.lng 'a-Gravonli-go van 1895, g oot f 1.800,000. TJitlo: ng op 12 November vau 74 obli- g&tea a /10 'U. Uitgeloot zju: Noe. 1 10 33 60 80 194 2)0 270 291 319 322 327 870 407 415 421 431 435 523 131 671 575 687 600 018 075 «77 706 716 702 792 799 857 895 903 907 930 9(6 984 987 993 1012 1U39 1097 1117 1155 1169 1101 1180 1214 1277 12d3 1329 1354 1364 1394 1406 1435 14G0 1475 1487 15.7 1548 1ÓG3 1589 1701 1705 1742 17481750 1703 1767 1783 en 1787. SAM AL AN GA. In zyn antwoord op hot afdeelingsverelag der Indische begrooting voor 1901, geeft de Minister van Koloniön uitvoerige inlichtingen omtrent den minder gunstigen toestand in het landschap Samalanga tor Noordkust van Atjeh ea omtrent de maatregelen, die tot verbetering daarvan noodig worden geacht. Daaruit biykt onder meer, dat de bestuurder van het landschap T. Tji Samalanga in 1899 den ons vyandig gezinden Groot Atjehschen en anderen hoofden het verbiyf in zyn gebied ontzegd had, belovend dat eventueel ook in don "vervolge te zullen doen on toen in November onze troepen de vyandige benden door Samalanga naar Peusangan vervolgden, werd door T. Tji en de andere hoofden van Samalanga de meest mogeiyke hulp verleend. Ook in Januari was de toestand biykbaar nog bevredigend en nog in Februari werd bericht ontvangen van T. Tji, dat Panglima Polim zich in de bovenstreken van zyn land schap schuil hield. Een colonne echter der waarts gezonden trachtte vruchteloos den vyand te ontdekken hoewel er duidoiyk aan wijzingen en sporen waren, dat hy er wezen moest, en daarin vond de colonne-commandant aanleiding om het hoofd der II Moekims Toening van Samalanga, T. Seh Koebat, die onwetendheid van het verbiyf van den vyand bleef voorwenden, gevangen te nemen en naar Lho Seumawé mede te voeren. Die arrestatie had gewichtige govolgen, want zy bracht aan het licht, dat T. Tji Samalanga, in elk geval in den laatsten tyd een dubbelzinnige rol was gaan spelen, want het bleek o. a., dat Panglima Polem en een aantal andore voorname hoofden van de party van verzet in het gebied van Seh Koebat en in verschillende kampongs van eigenlyk Sama langa waren schuil gehouden. Ter zake hier van werden T. Tji Samalanga en T. Seh Koebat met boete gestraft en van den laatste boven dien door een waarborgsom geëischt. Uit verdere mededeelingen blykt, datwaar- Bchyniyk het arresteoren van eenige hoofden in Meureudo wegens het niet waarschuwen aangaande de aanwezigheid van den vyand, evenais de arrestatie van P. Seh Koebat door de party van het verzet geëxploiteerd werd om T. Jji te intimideeren. De gouverneur had tydens zyn verbiyf in Meureudoe Ti Tji Samalanga derwaarts ont boden en had, toen aan dien last niet was voldaan onder een voorwendsel aan T. Tji gelast zich binnen de 8 dagen te Sho Seumawé te komen melden. Ook deze last bleef zonder gevolg en toen den 30aten April een colonne .marechaussee ter vervolging van Panglima Polem oprukte, verbet Toekoe Tji in alleryl zyn gewone verbiyfplaatsen vluchtte hy naar Kampong Pandras met medeneming van zyn echtgenoote en goederen. In Mei is van T. Seh Koebat de mededeelmg ontvangen, dat Tv Tji Samalanga zich by den vyand heeft aangeaiolen. Yoorts werd bericht ontvangen, dat men zich in Samalanga op gewapenden tegenstand vOorboreidt, tenvyi het feit, dat 69 dooden, die by een gevecht, dat den 5den Mei in Meureudoe met de bonden van T. Ben Peukan ibaats had, in onze handen achterbleven, Sama- langors waren, bet bewys heeft geleverd, dat Siioulanga tkvadwerkelyk in verzet is. Aan het landschap is dan ook ïoeds iQ Mei een boete opgelegd, die zal doorloopen, totdat raat en ofdo weer zullen hersteld, zyn. Of en hoelang do Gouvorneur zich tot dozen dwangmaat regel zal bepalen, blykt uit de dusver ont vangen stakfcon niet. Iu Menreudoe keerde de bevolking reeds in do oer6te helft van Mei geleidelyk in haar kampong terug, terwyi het hqoid van het landschap,nan den controleur van Sho Seumawé boiichtto, dat hy volstrekt geen stryd wilde -voeren mot de compagnie, maar dat hy met zyn kinderen het land verlaten had, omdat hy daar geen gezag meer had. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. In militaire kringen te Londen weet men te melden, dat maarschalk Roberts generaal Hunter heeft opgedragen, om, in samenwerking met generaal Barton, olie beschikbare etryd- krachten aan Engelsche zyde in OraDje-Yry- staat samen te trekkeD, ten einde te trachten, zich eindeiyk meester te maken van generaal De Wet en president Steyn door omsingeling, voordat zy den tyd hebben gehad, hun stryd- krachten, die by Bothaville verstrooid zyn geraakt, weder by een te brengen. Generaal Huuter meent, dat hy De Wet zou kunnen aantroffen op den weg van Winburg naar Brandfort, ten noorden van Bloemfontein. Uit Zuld-Afrika ia te Southampton aan gekomen met het transportschip „Tagus" me Berichten over Kijnland's boezem, gedurende do week van 410 Nov. 1900. Stanl van don boezora to Leideo. Idem to Onde-Weteriaff Working der stoomgemalen Waiorlooziag l&ogs uatuarlijkoa wog. Waterinlatiog Itogenval iu tuM. 4 Nor. 5 Nov. 6 Nor. 7 Nor. 8 Nor. 9 Nov. 10 Nov. 60 63 63 60 63 68 63 om.—JL.P. 60 5 4 64 60 60 56 62 om.- A.P. Bpaarudanr 67 u., Halfwog 72;/t u., Good* u., Katirgk u. öpaaradam 11 u.. Halfweg a., Goad* 8 u., Ka4wyk 84 u* Door do uluia to Uouda u. 4.5 808 gewonde en zieke Engelsche officieren en manschappen aan boord. Het stoomschip „Himalaya" ia Zaterdag te Marseille aangekomen met 164 passagiers. Aan boord bovonden zich kapitein Duncan en luit. Maire van het Glocesterrogimcnt, die 6 maanden lang govangen zyn gewoost by de Boeren met 400 man van hun regiment., Zy zullen te Londen voor oen krygsraad terechtstaan, omdat zy zich aan de Boeren zonder noodzaak hebben overgegeven. De gemeenteraad van Mende (Frankryk) heeft den senator Pauliat verzocht, president Kruger by diens komst in Fiankryk de gevoelens van eerbied en bewondering van den gemeenteraad voor „den republikein, den patriot en den kampioen voor het miskende recht" over te brengen. Een groote jniedaad. Onder bovenstaand opschrift schryft de hoofdredacteur van het „Hbl.": De laatste berichten uit Zuid-Afrika laten my rust noch duur. Overal in de Repnhlieken. worden boerderyon verbrand, omdat ze onbe woond zyn. De Britscho officieren achten dit een bewys, dat de bewoners zich by eenig commando gevoegd hebben en do wapenen voeren togen de Engelschen. Dwars in tegen de besluiten, op de Vredes-Conierentie genomen, wordt de man, die volhardt in den stryd voor zyn vaderland, gestraft, doordien mon zyn boerdery en schuren verbrandt, zyn voo vor- beurdverklaart en zyn vrouw en kinderen dakloos maakt. Dit gebeurt reeds sinds maanden. Maar iets nieuws kwam de vorige week aan liet licht. Het is thans gebleken, dat van een twintigtal dier verbrande boerderyen de ongelukkige eigenaars krygsgevangonen der Engelschen zyn op St. Helena en Ceylon I Als ze terugkomen, vinden ze alles, wat ze bezaten, vernield, als straf voor hen, dat zs hun boerdery niet bewoonden. O, al die wreedheid, al dat, yöi ni6len maken my ziek. Ik kan aan niets anders doDkem Hoe is het mogelyk, dat Engelsen© manner dit doen en Engelsche vrouwen niet in opstan komen. Voor den derden keer doe ik een beroep op het geweten der beschaafde volkeren. Tot de Engelschen richt ik my in hun eigen taal. Evenals de eorste maal plaats ik myn brochure in haar geheel in één nummer van het „Handelsblad", eer ze afzondcriyk uitkomt. My is gebleken, hoe in Europa, in Amerika, Australië, Britsch-Indiö en Zuid-Afrika, overal waar ons blad abonnementen beeft, zulk een Engelsch artikel zeer vele lezers vindt. Wy, Hollanders, moeten volhouden tot hefc einde en onze getuigenis biyvon ctollen tegen over die van de honderden Britsche schry vers en journalisten, die de Boeren belasteren en een valsche geschiedenis van den oorlog en de aanleiding er toe, door herhaling ingang pogen te doen vinden. Helpen onze protesten veel? Ik geloof het niet. Maar dit moet niemand ontmoedigen. De waarheid overwint ten slotte." Dozo nieuwe pleitrede van Cbarles Boisse- vain vindt, men in hét „Handelsblad" van 11 November. Hy schildert daarin met veront waardiging en soms met scho-pe satire en door een reeks van bewijsstukken zyn betoog klem byzottend de geschiedenis van de mis daad, die, door Chamberlain met behulp van een kapitalistenbent beraamd en nog door de meerderheid van het Engelsche volk deels geduld en deels toegejuicht, in Zuid-Afrika door onmeedoógende generaals aan het Boeren volk wordt bedreven.' En hy kan niet gelooven, dat liet geweten van hec Engelsche volk gevoelloos zal blyvon voor het grooto kwaad, dat daar geschiedt. De oorlogskosten. In Engeland begint nu de stryd over de vraag, wie de hooge oorlogskosten van Zuid- Afrika moet dragen. De 70 miilioen pond sterling, waarop gerekend was, ais met half September de troepen grooteDdeels huiswaarts konden keoren, zullen nog heelvvat stygen, nu men al twee maanden veruor is en aan terugkeer van de meesten nog niet te denken valt. De Britsche belastingschuldigen zullen geen lust hebben den last te dragen en de directeuren der myn- en bankondernemingen in de „nieuwe koloniën" verzetten zich met hand en tand tegen hot voornemen om den last op die wingewesten te leggen. Zy beweren, dat de goudmynen onder gunstige omstandig heden wel 86 miilioen pd. st. 's jaars kunnen opleveren en er een handelsomzot van. 100 miilioen pd. st. kan komen, waarvan het meeste naar Engeland, de Kaapkolonie en Natal gaat. „The Economist" begrypt die berekening niet en vindt, dat, als de opbrengst en de om zet zoo toenemen, de nieuwe koloniën ook in staat zyn den laat te dragen, aithans de rente en aflossing van 40 a 60 milüoen pd. st» oorlogskosten. Wie zal dan echter de overige 60 miilioen pd. st. moeten dragen? Conradkade 14. Verstrekt gelden aan officiereD, particulieren eu burger-ambtenaren tegen hoogst biliyke voorwaarden. Verleent lste en 2de Hypotheeken, Bouwkapitaal, enz. 9570 9 OF Brieven franco onder No. 8500 Bureel van dit Blad. 13 beslist reuk vrij en solide* 8896 20 lMKUW ontvangen: een zeer uitgebreide Collectie prima fabrikaat levert, aan stuk zoowel als per robe, in de ruimste keuzen tot billiJkste en-gr08-pr(Jzen, franco en vrt) van inkomend recht, direct aan particulieren, de ®Bti8 5CijdenstofTenfat>rieli Union. Kon. Hofleveranciers. Monsters franco. Dubbel briefporto. Lage ^lar'C 40, Leiden. 9209 20 ïlienwe Pianino's van af ƒ250.tot ƒ1000 Verhuren, Stemmen, Repareeren, Ruilen, Transporteeren. P. Bi Zorgvuldig gerepareerde Instrumenten illB steeds lu se er billijken prijs voorhanden.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 6