Pauliat, lid van den Franschen Senaat en voorzitter van het Comité voor do Onafhanke lijkheid der Booren, hoeft aan de „Solr" het volgende medegedeeld: Engeland zit in de Z.-A. Republiek en den Oranje-Vrij staat zoo in do klem, dat het er feitelijk met geen mogelijkheid uit kan, welke pogingen heb ook aanwendt. Aangezien do Engoi6chen hu zeer verstandige menschen zy'n, zullen zij, zoodra zij zien, dat zjj daar ginds duizenden manschappen en honderden millioe- nen gelds verliezen, en dat onderwijl hun ge zag in de wereld verdwijnt en hun belangen eiken dag meer geschaad worden, de eersten Zijn om het middel te zoeken, zich onder de l>este voorwaarden uit dat avontuur terug te trekken. Het zou kunnen, dat de voorstellen van President Kruger, die niet iemand is, die stijf op zijn stuk staat, een overeenstemming vergemakkelijken. „De guerilla van de Boeren is voor de Engelschen zóó moorddadig, dat op dit oogen blik 7000 man toebereidselen maken om als hulptroepen scheep te gaan. En de staat van «aken wordt voor de Engelschen nog ingewik kelder, nu in de Kaapkolonie de berichten van 3e slechte behandeling, die de Transvalers en Vrystaters te verduren hebben, de veront waardiging gewekt hebben van al de Holland- jche Afrikaanders en een opstand van hen te vreezen is. Komt het tot dien opstand, dan heeft Engeland 160,000 man meer noodig, en ik begrijp niet waar het die vandaan moet halen. „Ik geloof, dat de tegenwoordigheid van President Kruger in Europa eenige aanzoeken •cm scheidsrechtelijke beslissing of een vriend schappelijke tusschenkomst van eenige mogend heid kan uitlokken. Verleden jaar was Rusland omstreeks dezen tyd in overeenstemming met Frankrijk geneigd Engeland te vragen een scheidsrechtelijke beslissing aan te nemen. Die goede voornemens bleven zonder gevolg, omdat Duitschland by die gelegenheid niet met Frank rijk en Rusland wilde meegaan. „Maar toen waren de protocollen van de Haagsche conferentie nog pas uitgewerkt, en alle mogendheden hadden ze nog niet van £un handteekening voorzien. Op het oogenblik zijn zij echtor onderteekend, zoowel door Enge land als de andere, en stappen tot een scheids- jechteiyke beslissing kunnen te eer genomen •worden, nu, dank zij art. 3, geen der oorlog voerende partijen het kwalijk kan nemen." Uit "Warrenton wordt geseind, dat 150 oeren den vorigen dag op een weg van hristiana een Engelscb konvooi van 2 wagens >n 18 man hebben aangevallen. De beide wagens vielen hun in handen; de luitenant m verscheidene mannen van het eskorte Verden gewond en 6 man werden vermist, ^eze zijn echter Zondagavond behouden terug gekeerd met passen van commandant De la Xey. Do Boeren verbrandden het voer, dat op le wagens geladen was. Volgens verkenners bevonden de Boeren '4ch" op 7 mijlen van daar, in de buurt der 'loerdeiij van Schoolplatt. Te "Warrenton heeft Maandag een commissie gezeten, om aanspraken op vergoeding te jehandelen. Verscheidene rebellen en go- tangenon, die van verraad beschuldigd zijn, ^erlangden schadeloosstelling wegens verlies ten havew Binnenkort worden te Lorenzo-Marquez 250 laan verwacht van Steinocker's Horse, dio in fuid-Afrika zjjn aangeworven om de Engeleche Soldaten te Komatipoort, die het klimaat daar Voo slecht kunnen verdragen, af te lossen. Naar de „Daily Telegraph" verneemt, zijn te vrijwilligers van het 2de East Surrey en et 2de Queen's Royal West Surrey regiment lp den avond voor hun vertrek uit Pieter- paritzburg, van waar zij naar Durban zouden |aan om te repatrieeren, teruggeroepen en taar Van Reenen's pas gezonden, omdat men ^aar „moeilijkheden" vorwachtte. Tonnen geschenken voor soldaten liggen ^bezorgd te Pretoria, seint de correspondent Jer „Daily Mail". Deze geschenken, van irienden en vereenigingen, begonnen in februari in Kaapstad aan te komen. Zij ferden toen later naar Durban gezonden en jovinden zich thans in Pretoria. Sommigen br geadresseerden zyn dood, anderen zyn (ertrokken. "Volgens brieven, pas uit Durban aan gekomen, hebben de Boeren den lOden October b Natal een trein met tusschen de 100,000 vi 150,000 pond sterling vermeesterd. De 'onsuur verbood er melding van te makon. Reuter seint nog uit Bloemfontein over den Jood van den bekwamen Boerengeneraal jJravett, dat hij don 26sten October te Roos- Jenekal in het Middelburgsche bezweek aan )en wond van een granaatscherf, waarby ont steking was gekomen. De commissie voor de ondersteuning van |e uitgeweken uitlandera te Kaapstad krijgt Vlken dag meer aanvragen om ondersteuning. Uit Bloemfontein wordt van gisteren ge- loind, dat reeds sedert eenige weken de Boeren ti het zuidwesten dier stad tot op 12 mijlen tfstand rondzwermden. Hun aantal wordt op J00 man geschat, verdeeld in kleine troepjes jnder bevel van Brand, een zoon van den Voormaligen President van den Vrijstaat. Zy geweren niets met Transvaal te makon te tebbon en geen ander doel te hebben dan gin de Engelschen zooveel mogeiyk verliezen oe te brengen. Qisteren zouden zy in do HchtiDg van de Vaal zyn afgetrokken. Een Reuterbericht uit Kwaggaspruit van |1 dezer meldt, dat generaal Bruce Hamilton, tie naar Doornkop, in de buurt van Lindiey, was vertrokken om de Boeren te verjagen, »y zyn aankomst de stelling Terlaten vond. Links van het Engelsche kamp werd echter tog op de wachtposten geschoten, waarom laar een pompom werd opgesteld, welks vuur 4e Boeren verdreef. Een telegram uit Kimberley van gisteren raeldt, dat kleine troepjes Boeren het district doorkruisen en alle bewegingen der Engelschen nagaan, 's Nachts hebben zy de brug van Witteput aangevallen, maar werden met zware verliezen afgeslagen; de Engelschen hadden slechts éón gewonde. Maarschalk Roberts seint nader uit Johannes burg van 10 dezer, dat, toen generaal Methuen, gelijk gemeld, den vorigen dag twee Boeren- commando's tusschen Ottoshoop en Lichten- burg verraste, de Boeren daarby 3 dooden op het slagveld achterlieten, terwyi een 80-tal hunner werden gevangengenomen en ver scheidene hunner wagens werden buitgemaakt. De Engelschen leden daarby hoegenaamd geen verlies. Kelly Kenny rapporteert dat hy by do wederbezetting van Phllippolis op 8 dezer 8 gewonden kreeg, waaronder een maioor van den geneeskundigen dienst. Voorts bevestigt Roberts de nachtelijke cavalerie-charge door generaal Kitchener, op 7 dezer, met de bijvoeging dat de Engel schen daarbij slechts éón doode en drie ge wonden kregon, Nog meldt hy, dat by den misluktdn aan val der Boeren onder De la Rey op Plumers kolonne, 2 Booren gedood en 16 gevangen genomen werden. President Kruger te Marseille, Het comité voor de ontvangst van Presi dent Kruger te Marseille heeft in groote lijnen zyn programma opgemaakt. De „Gelderland" zal niet vóór acht uren des morgens na de aankomst de haven bin- nenloopen en zal gemeerd worden in het Zuider-bassin van de „Jolietto". Daar wordt een estrade opgeslagen, waar de voorzitter van het comité, de heer Thourel, den President welkom zal heeten. Zyn toespraak zal waar- schyniyk beantwoord worden door dr. Leyds, daar President Kruger de Fransche taal niet machtig is. Vervolgens wordt met deputaties van vereenigingen en comité's een stoet gevormd, die den heer Kruger naar het hotel do Noaillos zal geleiden. De President zal daar eenige uren rust nemen en later op den dag verschillende deputaties ontvangen. Dan staat er nog een feestmaal op het program alles natuurlijk onder voorbehoud van de goedkeuring van den President. Uit Marseillo wordt van andere zyde gemeld, dat President Kruger de „Gelderland" in een versierde roeiboot zal verlaten, die aan zal leggen aan de trap van de douane. De ontvangst in de open lucht zal zooveel mogeiyk bekort worden; de eigeniyke rodovoeringen komen eerst los aan het feestmaal. Mevrouw Eloff wil de eerste zijn, om haar grootvader, als hy aan wal stapt, te begroeteu. Het comité van ontvangst heeft een lang telegram naar Port-Said gezonden, om den President op do hoogte te stellen van het program van de ontvangst en den commandant en de officieren van de „Gelderland" uit te noodigen, om aan te zitten aan het feest banket. Volgens eon telegram uit Marseillo aan hot „Journal", zal President Kruger slechts éón dag te Marseille blijven. Den volgenden ochtend vertrekt hy met den sneltrein van 9.15 naai Dyon, waar hy overnacht. De gemeenteraad van die stad heeft aan het comité van ontvangst geseind, dat hy don president officieel wonscht te ontvangon. Het Boeren-onafhankeiykheidscomitó te Mar seille heeft op Maandag 20 adhaesiebetuigingen ontvangen van gemeentebesturen uit de buurt, die alle afgevaardigden zullen zenden om den President te begroeten. Camelots zoDgon in de straten het Trans- vaalsche volkslied, doch op bevel van den burgemeester is de politie daartegen opgetreden en mogen deze muzikale venters tot 20 dezer hun straatbercop niet uitoefenen. Het Brusselsohe Krugor-comitó heeft een adres opgesteld, dat in het Hollandsch en Fransch op perkament geschreven, den presi dent zal worden aangeboden, te goiyk met een album bevattende de huldebetuigingen van reeds 660 Belgische vereenigingen en genoot schappen, en er komen er nog meer. Uit de Zuid-Afrikaansche Mail, Volgens een specialen correspondent van de „East London Dispatch", heeft de Britsche macht, die in October van Aliwal-Noord ging om Rouxville te bezetten, een meosteriyken terugtocht gemaakt. Toen de macht van 250 bereden troepen pas Rouxville was binnengetrokken, werd van alle kanten vuur op haar geopend door de republikeinen. Er ontstond de grootste verwarring, en de Britsche macht sloeg op de vlucht, zonder een schot terug te vuren. Zy joeg zoo hard ze kou regelrecht naar de Oranjerivier in de richting van Herschell, ging door de drift, by Limoenfontein, en kwam over de Kraai- riviorbrug te Aliwal-Noord terug, mannen en paarden heelemaal uitgeput. Le correspondent verwacht dat de affaire een zeer 6lechten indruk op de Boeren en naturellen zal maken. „Ons Land" doelt mede, dat tot 20 October in de Kaapkolonie voor de Transvaalsche en Vrystaatsche gevangenen, weduwen, weezen en gewonden bijeengebracht was 420,108 pd.st^ BUITENLAND. Frankrijk. In de ochtendzitting der Kamer is men begonnen met de bespreking der begrooting. De minister van financiën Caillaux drong aan op hot stichten van een fonds voor schulddelging. Tot dit doel is een post op de begrooting gebracht. Het spoorwegongeluk by Choisy-le-Roy heeft een radicaal lid der Fransche Kamor aanleiding gegeven om een wetsvoorstel in te dienen, bepalende, dat een spoorwegmaat- schappy, op welker lynen oen ongeluk voorvalt met doodeiyken afloop, aan don naasten erf genaam van elk slachtoffer binnen een maand na den dood 200,000 fr. moet uitbetalen, onverschillig wat het geslacht, den leeftyden de maatschappeiyke staat is van het slachtoffer. In de toelichting wordt gezegd, dat, nu alle aanschryvingen in het belang der veiligheid niet helpen en de Maatschappyen voortgaan meer te letten op groote dividenden dan op de veiligheid der reizigers, het noodig is ze tot hoogo schadevergoeding te veroordeolen. De wereldtentoonstelling is afgeloopen. De tentoonstelling is door meer dan 60 millioen personen bezocht, hetgeen een gemiddelde geeft van 245- a 250,000 bezoekers por dag. De Kamer heeft gisteren, met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarby hulde wordt gebracht aan allen, die hebben medegewerkt tot het welslagen der tentoon stelling, met name aan Fransche en buiten- landsche commissièn en aan de kunstenaars en de werklieden. In dezelfde zitting is voorts na langdurig debat besloten, dat voorloopig twee zittingen per dag zullen worden gehouden, uitgezonderd op Woensdag en Zaterdag, welke dagen voor de commissievergaderingen bestemd zyn. Des voormiddags zal de begrooting en des namiddags zullen de nieuwo wetsont werpen behandeld wordenVrydagmiddag is aangewezen voor de interpellaties. Dat wordt dus de eigeniyke „jour" van het Fransche parlement. België. De nu by koninkiyk decreet benoemde ge mengde leger-commis8ie bestaat nit 36 leden (20 burgera en 16 officieren)onder de eersten 7 senatoren (4 anti-liberalen en 3 liberalen) en 13 afgevaardigden (8 anti-liberalen en 6 liberalen). Het koninkiyk decreet bepaalt de taak der commissie met de woorden: „Zy zal de op het leger betrekking hebbende quaestiea onderzoeken en de door haar nood- zakeiyk geachte veranderingen aangeven." De commissie zal dus een hervormings-ontwerp moeten uitwerken, wat by de in 1871 be noemde leger-commis8ie, wier werk op niets uitdraaide, niet het geval was. Ofschoon de benoeming van de commissie toe te schryven is aan den onvermoeiden yver, waarmede generaal Brialmont op persooniyken weer- plicht heeft aangedrongen, is deze vakman niet tot lid van de commissie benoemd. De meerderheid van de commissie bestaat even wol uit voorstanders van persooniyken dienst plicht. Te Brussel, Antwerpen, Charleroi, Gent en Luik hebben Zondag de aangekondigde betoogingen voor het algemeen kiesrecht plaats gehad. De socialistische bladen beweren, dat de betoogingen, bestaande m optochten en meetings, uitstekend zyn geslaagd; de orga nen der andere party daarentegen noemen haar mislukt vooral te Brussel. Zy zeggen, dat daar slechts 4000 man aan de betooging deelnamen en de stoot met zoo weinig geest drift werd begroet, dat men als de muziek zwoeg eer aan een grooten begrafenisstoet dan aan een volksbetooging dacht. Oo*tear[jk-Hongr.-Monarob Le, De Hongaarsche Kamer heeft met groote meerderheid het wetsontwerp betreffende den afstand van aartshertog Frans Ferdinand van Este aangenomen. TtrMOlgdo Marcus Daly van Montana, de bekende koper koning, is overleden. Ook Henry Villard, de 3poorweg-magnaat, die hoofdzakelijk geïnteresseerd was by do Northern Pacific Spoorweg-Maatschappij, is gisternacht gestorven. Volgens het rapport van den secretaris dor schatkist der Yereonigdo Staten hebben de netto gewone ontvangsten der regeering in het dienstjaar, geëindigd Juni 1900, bodragen 667,24-0,852 dollars, hot hoogste cijfer, dat tot dusver word bereikt. De vermeerdering bedraagt 61,280,232 dollars vergeleken by het vorige jaar. De uitgaven wyzen een netto verminde ring aan van 117,358,388 dollars. Yolgens de „New-York Herald" beweert een geheim agent van het Amerikaanscho departement van ooriog, dat het hom gelukt is zich de plannen van een nieuw Fransch veldgeschut te verschaffen, en dat hy in de gelegenheid was voor rekening van het Ameri kaanscho volk een dergelijk geschut samen te stellen. Te Boston zal van Juni tot October 1903 een algemeene tentoonstelling worden gehou den, die den naam BExpositie der Twee Werelden" zal dragen. Het Amenkaansche ministerie van oorlog neemt op het oogenblik proeven met samen geperst voedsel voor de troepen. Vijf en twintig man zyn met de noodige capsules naar Oklahoma gezonden, waar zy dagelyks oorlogje spelen en daarby teren op de capsules, waarvan elk man één pond dage lyks ontvaDgt. Er zyn drie soorten: de oen bestaat uit saamgeperst vleesch en tarwe, dat gekookt is in soep, met chocolade, peper en zout; een ander uit vleesch, brood en thee; en de derde uit erwtonbloem, vleesch en spek. De manschappen worden gedurende een maand zorgvuldig nagegaan, om te zien of deze voeding voldoende is. Bomenlë. Het „Neue Wiener Journal" meldt, dat by den particulieren secretaris van koning Carol van Rumenië het volgende schryven ls ingekomen „Ik ben door het Amerikaansch comité aangewezen om den koning van Rumemö te vermoorden. Daar ik Rumeniër ben, wil ik dit niet doen en aan den anderen kant wil ik my niet blootstellen aan de bestraffing door het comité. Ik verzoek daarom, dat het gerucht zal worden verspreid van een mis lukten aanslag op het leven van den koning, waarvan de dader ontsnapt is. Het comité zal dan gelooven, dat ik de dader was, en zoo biyven we beiden gespaard, de koning en ik". Het schryven was getoekend met den naam Anarchist. De secretaris heoft den brief aan de politie ter hand gesteld. TWEEDE KAJÜJEB, Zitting van heden. Per telegraaf,) De Kamer heeft heden haar werkzaam heden hervat. Na mededeeling van verschillende stukken, waaronder wetsontwerpen tot toekenning van rentelooze voorschotten aan stoomtramwegen lo. Roswalle GraveCuyk2o. Eindhoven Helmond; Tilburg—St.-Oedenrode; Tilburg Dongen en Tilburg—HU varenbeek, werden behandeld de wetsontwerpen tot wyziging der regeering-reglementen voor Suriname en Curasao. De heer Van Kol zegt weinig sympathie te hebben voor deze ontwerpen, die niet ge tuigen van de zucht naar vooruitstrevende hervorming. De vryzinnige beginselen van vroeger werden hier niet uitgewerkt; de ont werpen dragen een autocratisch karakter. De autonomie der koloniën blyft een fictie, die alleen zou kunnen veranderen door aan de koloniën te geven het budgetrecht onder contróle der Staten-Generaal. Voorts wil hy, dat verdwynen zullen alle bepalingen, die de bevoegdheden der kolonialo staten geheel machteloos kunnen maken. Hy protesteert tegen het tweeslachtig stolsel van deze ontwerpenhalf autonomie en half abso lutisme. Het kiesrecht wordt maar onbedui dend uitgebreid. Het jaariyksch subsidie moot verdwynen. Vooral houdt hy vol, dat deze ontwerpen, vooral door de myn-bepaliugen, een kapitalis tisch karakter dragen, welk karakter ook uitkomt in de voorrechten, verleend aan do maatschappy Suriname. Spr. wil bepalingen omtrent de irrigatiën; tegen het absenteïsme; nopens het onderzoek naar delfstoffen, enz. Ten slotte zegt spr., dat-in die ontwerpen gemist worden democratische maatregelen op vryzinnigen grondslag. De heer Pink verdedigt het verleenen van hot kiesrecht aan de ingezetenen van Curasao. De Voorzitter herinnert, dat hy ook het reglement van Curasao aan de orde had ge steld. Dit was den heer Van Kol ontgaan, aan wien daarover nu het woord wordt verleend. De heer Van Kol zegt, dat hy ten aanzien van Curasao gelyke bezwaren heeft als ten aanzien van Suriname, en wil hy ook voor Curasao toekenning van het kiesrecht, en eene doelmatige mynwet, daarby wyzonde op den ongelukkigen toestand van Curasao, dat door het moederland gered moet worden, fly wil benoeming eener commissie van advies voor de verbeterings-maatregelen, en stelt in dien zin een motie voor. De Minister van Koloniën betoogde, dat ingrypende wyzigingen niet gebleken zyn en dat deze Regeering geen belasting zal heffen in do Koloniën ten behoeve van het Moederland. De comptabiliteitswet voor beide koloniën is spoedig te verwachten. Myn bouwkundige onderzoekingen op groote schaal zouden -schatten kosten zonder uitzicht op resultaat. Telogram m eu. PARIJS, 13 November. (R. O.) Do groep van de nationale verdediging uit de Kamer heeft tien harer leden afgevaardigd om presi dent Kruger liier aan het station te ver welkomen. LONDEN, 13 November. (R. O.) De officieele „London Gazette" bevat een proclamatie, waarin het verbod van uitvoer van goederen naar den OraDje-Yrystaat en Transvaal („kolo niën" zegt hot besluit) opgeheven wordt. SUEZ, 14 November. (R. O.) Het Nederland- 8che oorlogsschip „Gelderland", met president Kruger aan boord, is in 't gezicht. MADRID, 14 Nov. (R. O.) Te Podreglier zyn gedurende de aldaar gehouden stierenge vechten de tribunes ingestort. Twaalf personen werden gedood en tweehonderd gewond. LONDEN, 11 Nov. {11. O.) De kanselier der schatkist, Sir Michael Hicks-Beach, verklaarde gisteravond in oen rede to Bristol, dat de regeering zou vooilyaan met de tot dusver gevolgde politiek. Hy kon geen voedsel geven aan do hoop op vermindering van de be staande lasten en zou zich verheugen, wanneor het niet zyn ongelukkig lot was meer lasten voor te stellen. In tusschen waren er schatten in de Transvaal, dat voor een aanzieniyk deel do kosten van den oorlog behoorde te dragen. BERLIJN, 14 Nov. (R. O.) In de troonrede ter opening van don Ryksdag, welke heden middag door den keizer in de Ridderzaal van het koninkiyk slot plaats had, wordt aller eerst gesproken over de diepe ontroering van alle beschaafde volkeren ten govolge van de gebeurtenissen in Oost-Aziö, waar fanatieke haat en bygeloof, aangevuurd door geweten loze raadgevers aan het Hof te Peking, de misleide volksmassa's, gedreven hebben tot gruweldaden tegen de vreedzame voorposten der beschaving en van het Christendom. By met moed ondernomen pogingen, om het dreigende gevaar te bezweren, stierf Von Ketteler door de hand van een sluipmoorde naar. De vreemdelingen zagen ïyf en leven bedreigd. Maar de jobstyding hiervan vereenigde allen, die anders gescheiden zouden gebleven zyn. Alle natiën, die op zoo ongehoorde wyze waren aangevallen, sloten zich nauw aan een en eendrachtigiyk werd door hun zonen ge streden. Evenzoo was de ziel van de beraadslagingen der regoeringen: de eenparige wensch om zoo spoedig mogeiyk een ordeiykon staat van zaken in 't leven te roepen en na bestraffing van de hoofdschuldigen een herhaling van een dorgeiyke verstoring van den wereldvrede in de toekomst te beletten. Verder wordt in de troonrede gezegd, dat het Ryk met alle mogendheden by voort during in goede betrekking staat en op vriend- schappeiyken voet verkeert. Ten slotte wordt met ingenomenheid ge wag gemaakt van Duitschlands succes op do Pary8cho wereldtentoonstelling. BERLIJN, 14 Nov. (R. O.) {Tweede Tel.) In het slot der troonrede zeide do Keizer, dat hy, op het vernemen van de tydlng omtrent het ontstaan van de troebelen in Ohina, gaarne onverwyid de Volksvertegen woordiging om zich vergaderd had, maar terwyi zonder dralen gehandeld moest worden, was het onzeker, vooral door de twyfelachtig- heid van de berichton, welke besluiten er, ook op financieel gebied, moesten genomen worden en werd er daarom van afgezien den Ryksdag in buitengewone zitting byeen te roepen. Toch vertrouwt de regeering, dat de Volks vertegenwoordiging haar goedkeuring nu aan do uitgaven niet onthouden zal. De Keizer gedenkt met weemoed zyn vriend koning Humbert, die in zyn hoedanigheid als koning viel als het slachtoffer van een streng af te keuren aanslag. De troonrede wyst er verder op, dat zoowel ten gevolge van het natuuriyke toenemen der inkomsten als van de verhooging der belastin gen, waartoe vroeger reeds besloten werd, voor byna alle onderdeelen der Ryksbemoeiing overvloedig middellen verstrekt kunnen worden, in bet byzonder wat betreft de belangen der werklieden en voor de verdediging des lands.' Verwacht kan worden, dat do wet op de heffing van tollen in den loop van don winter by den Bondsraad wordt ingediend. De troonrede maakt dan nog melding van tal van andere in te dienen wetsontwerpen. SUEZ, 14 November. (R. O.) De „Gelder., land" is heden hier aangekomen. Niemand is het toegestaan President Kru« ger's hut te betreden en de President ver-' schynt niet op dek. Volgens de officieren is zyn gezondheid goedde President eet en slaapt zeer goed. Onder de personen, die aan boord van de. „Gelderland" zyn gegaan, werd do afgevaar digde van het comité te Marseille opgemerkt. De bestemming der „Gelderland" is nog onbekend. zy wacht orders te Port Said, alwaar zy kolen inneemt. In de Duitsche haven van Dar-es-Salem werd een ovatie gebracht. LEIDEN, 14 November. Thermometorstandgisteravond om 8 uren 8.5° C. 47 8° Fahr.helt, hedenmorgen om. 8 uren 7J C. =r 44.6J F., 's middags om 12 uren 9° C. 48.2° F., 'e namiddags om 4 uren 9° C. 48.2° F. In 1898 werd door de Raadsleden De Goeje, L. Driessen, Kroon en Siegenbeek van Heukelom ten aanzien van de adressen in zake het opnemen van bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeidsduur in de bestekken van gemeentewerken, het vol gende voorstel ingediend: „Ondergeteekenden, overwegende: „dat het in 't algemeen af te keuren is, op een door don Gemeenteraad met niet twyfelachtige meerderheid genomen beslissing terug te komen, tenzy öf veranderde om- 8tandigheden, öf geheel nieuwe feiten dit wenscheiyk maken „dat den 9den Mei 1895 na uitvoerige be raadslaging een voorstel van Burg. en "YYeth. tot vaststelling van bepalingen omtrent mini mum loon en maximum arbeidstyd in bestek ken, is vorworpon met 15 tegen 12 stemmen; „dat noch in de thans ingekomen adressen, noch in het voorstel van Burg. en Weth. i omstandigheden of feiten zyn aangevoerd, die een herhaling van de discussies over dit' ontwerp rechtvaardigen; „hebben de eer den Gemeenteraad voor te, sttflen de ingekomen adressen aan te nemen t voor kennisgeving." Dit voorstel is in de zitting van 10 Maart 1698 aangenomen. Daar ook in de thans ingezonden adressen J evenmin als in het stuk van Burg. en Weth. omstandigheden of feiten zyn medegedeeld, 1 die naar de meening van de raadsleden M. fr Do Goeje, J. A. Van Hamel, P. J. Van Hoekon en A. W. Kroou Jr. een herhaling dor beraad slaging over dit onderworp rechtvaardigen, stellen zy den-Gemeenteraad voor, de inge komen adrossen voor kennisgeving aan te nemen. Heden na afloop van de oefeningen zyn van de bataljons infanterie alhier circa 200 miliciens van de lichting 1900 in het genot yan tydelyk v6ilof gesteld. Bfialdien dit verlof niet tydig t. v. wordt verlengd, zullen deze militairen den 30sten Maart 1901 weder by het korps terug moeten keeren en van dien datum tot 15 Augustus d. a. v. op welk tydstip het groot verlof wordt verleend weder onder de wapenen moeten verblijven. Morgennamiddag om halfvier zal in de Morschpoort-kazerne aan don sergeant F. Teemans, van het vierde reg. inf., de zilveren medaille voor 24 jarigen trouwen dienst worden uitgereikt Op genoemd tydstip zal de troop, waarby do muziek, op de binnenplaats dier kazerne zyn opgesteld. De Duit6che mail met berichten uit Oost- Indië wordt hedenavond alhier verwacht. Voorzitters en secretarissen van 37 werkliedenvoreenigingen, waaronder veel af- deelingen van „Patrimonium", hebbon ij| een adres aan H. M. de Koningin de aandacht gevestigd op den grooten omvang, dien de werkeloosheid onder de Noderlandsche werk lieden heeft aangenomen, o. a. ook doordien veel werk door het buitenland aan den Neder- landschen handenarbeid wordt onttrokken. Zjj verzoeken daarom H. M. Haar invloed en gezag voor hec welzyn van de werklieden ten dienste te willen stellen, opdat de nog van Regeoringswege aan te besteden werken binnen het Ryk worden vervaardigd. Aan de Ministers en de leden van de Staten- Goneraal zyn afschriften van het adres gezonden. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex" vertrok 14 Nov. van Batavia naar Amsterdam de „König" (uitreis) arriveerde 12 Nov. te Delagoabaai; de „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Nov. van Southampton; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 14 Nov. te Port-Saiddo „Spaarndam", van Niouw-York naar Rotterdam, passeerde 13 Nov. Lizard. Katwijk. De vereeniging tor bevordering van de bloembollen-cultuur voor Katwyk en Omstreken hield gisteravond in het logement „De Roskam" een vergadering, die door 98 leden werd bygewoond. Tor voorziening in de vacature van 2 leden van het bestuur, ten gevolge dor periodieke aftreding v.iu de hoeren M. v. Eginond en P. Van der Perk, werden de "aftredenden m?t grooto meerderheid her kozen. Als lid worden aangenomen W. Riet kerk, A. Spierenburg, J. Zuyderduyn, G. Van Delft on C. Van Duyvenbodo. Een voorstel om de vergaderingen beurtsge- wyze ook te houdon in het koffiehuis van den hoer M. Vroeburg, kwam, als niet vol doende ondersteund, niet in stemming. Ten slotte werd overgegaan tot de gebruike- lyke verloting, waarby een dertigtal, w. o. zoowel sierlyke als doelmatige, prijzen, even zooveel leden gelukkig maakte. WLnr litbcrichto u. Amsterdam, 14 November. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 155 votto kalveren; late quali- teit f 0.90, 2de qual. f 0.7S, 3do qual. f 0.70; 18 Nuchtere kalveren f 7 a f 10; Schapen Lammeren f a «50 vette varkens f 0.10 h f 0.43, Rijnkantera f 0.44 per KG. CORRESPONDENTIE. - Ingezonden stuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders hun naam niet aan do Redactie bekend maken, worden ongeplaabet ter zyde gelegd.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3