buurt van Greylingstad in twee verschillende richtingen gesplitst hebben, misschien wel door de Boeren daartoe gedwongen. De troepenmacht van French bestond uit de brigade van generaal Gorden, de karabiniers, de Scots Greys, de Inniskillings, een batterij rijdende artillerie, generaal Dickson met het 7de garde-dragonders, Lumsden's Horse en een battery radende artillerie, en generaal Mahon met het 14de en 8ste huzaren, een battery rydende artillerie en nog eon half bataljon Suffolks. Tengevolge van het verlies aan paarden, waren de regimenten niet op volle sterkte, en was de troepenmacht in het geheel niet sterker dan 1500 man. Sterke commando's onder Smuts en Hans Botha verontrustten de Engelschen aldaar. Den 18den October brak de hoofdmacht op, terwijl generaal Mahon den 12den vooruit was gegaan en kampeerde binnen de oude liniön van de Boeren te Dalmanutha. De voor posten, die do schansen bezet hielden, en een piket van het 14de huzaren onder luitenant iWylam werden hevig aangevallen en vochten .verwoed. Negentien werden er gedood, gewond of gevangengenomen, ofschoon allen zich in Ihet oog loopend dapper gedroegen en een battery hen kwam steunen, i Generaal Gordon werd uitgezonden om Mahon te helpen en verlichtte hem, ofschoon hy er reeds in geslaagd was de Boeren te verdry ven. Mahon trok met zyn gewonden in de richting van Belfast terug, terwyl generaal French Jzyn marsch in de richting van Carolina oort- zetto. Den geheelen dag werd hy gekweld, en op den linkervleugel had een eskadron ,.van het 7de garde-dragondors een gevecht op 'marsch, van toen het opbrak af totdat hot in zyn kamp kwam. Carolina hadden de Boeren juist ontruimd. Den 16den zetten de Engelschen den marsch voort in de richting van Ermelo, terwyl gene raal Gordon 6 K.M. verder op den linker- vleugel opereerde. Een patrouille van do Scots Greys, die de flanken dekte, verraste een 'Boeren-kamp en opende een zwaar vuur; de Boeren haalden hun twee kanonnen weg en 1 deden toen een tegenaanval. Er werden twee eskadrons Inniskillings onder Allonby tot ver sterking gezonden en er werd hevig gevochton. De Engelschen hielden hun stellingen bezet tot hun schietvoorraad op was en moesten toen onder zwaar vuur terug. Toen daagde echter nieuwe versterking met kanonnen op en vluchtten de Boeren. De verliezen van de Engelschen waren ongeveer 30 man. Het was 'donker, toen generaal Gordon naby de hoofd macht zyn kamp opsloeg. Den 17den kampeerden de Engelschen 28 K.M. ten noorden van Ermeloo, Generaal Gordon, die evenwydig met Chrissie-meer oprukte, werd den geheelen dag met kanon en klein geweer beschoten. Een half uur voor het invallen van de duisternis deden de Boeren een vastberaden aanval op Gordon's kamp, die echter met behulp van een pom-pom werd afgeslagen. Den 18den October kwamen do troepen te Ermeloo aan. Mahon en Gordon waren den geheelen dag op beide flanken slaags. Den 19den rukte de colonne in de richting van Bethal. Er werden voortdurend Engelsche soldaten weggesohoten en oen moeilyke drift moest geforceerd worden. Den 20sten was Gordon weer den geheelon dag slaags. Den 21sten bleef de colonne te Bothal. Generaal French reed de kampen langs en sprak de manschappen toe. Hy zeide, dat zy een moeilyken tyd achter den rug hadden, en bedankte hen voor hun kranig gedrag. Do 'troepenmacht brak den 22sten uit Bethal op, met achterlating van twee kleine afdeelingen van het 18de huzaren en do karabiniers. Dezen beschoten later de Boeren, die het dorp nader- den. Een verschrikk elyk onweer vertraagde iden marsch. Twee man en drie paarden werden door den bliksem gedood. Den24sten vielen do Boeren de kampen van Gordon en Mahon weer aan, maar zy werden afgeslagen zonder kwaad gedaan te hebben. Lord Roberts inspecteerde later de troepen te Springs en den 3don kwamen zy te Pretoria aan. Lord Roberts* telegram over de gevechten van generaal Smith-Dorrien aan de Oosteriyn luidt als volgt: Generaal Smith-Dorrien rapporteert, dat de tweedaagsche stryd, in myu vorig telegram vermeld, zeer hevig was. Zyn troepenmacht bestond uit 250 man bereden infanterie, twee stukken van de Canadeesche rydendo artil lerie, vier stukken veldgeschut en 900 man infanterie. Kort na het vertrek van Belfast kwamen de Boeren opzetten en tot Komatierivier hingen zy aan onze flanken. Daar hielden zy stand in een sterke stelling, waaruit zy lioesten terugtrekken na een wyde omtrek kende beweging om hun flank. Den ganschen eersten dag ontstaken de Boeren seinvuren in verschillende richtingen on voor den volgenden morgen waren zy aanmerkelyk versterkt. Onze verliezen op den 6den waren 6 gesneu velden en 20 gewonden, hoofdzakelyk Shrop- shires (die de omtrekkende beweging maak ten), die prachtig streden. Den volgenden dag trachtten de Boeren een sterke stelling aan den oever van de •Komati-rivier te bezetten, waaruit zy den 6den waren verdreven. Dit werd hun belet door kolonel Evans met de Canadeesche bereden infanterie en twee kanonnon. Deze galop peerde twee mylen ver en bezette de stelling nog juist voor de Boeren. Do achterhoede by den terugtocht werd verdedigd door kolonel Lessard. Smith-Dorrien zegt, dat z(jn troepen niet genoeg geprezen kunnen worden om hun toewijding en de dapperheid, waarmede zy den vyand van de infanterie en de konvooien afhielden. Des middags viel een gobeurtenis voor, die, geloof ik, in den oorlog nog niet heeft plaats gehad. Een 200-tal Boeren chargeerden plot seling de achterhoede tot binnen 70 ellen. Dasr werden zy tot staan gebracht door de Canadeesche dragonders. Gedurende het ge vecht vielen 16 Canadeezen den Boeren in handen; zy behandelden hen vriendelyk en lieten *9 los, nadat ze hun dooden en ge wonden hadden weggehaald. De Canadeezen moesten zoolang met het gelaat naar den grond gekeerd liggen, opdat ze niet zouden zien hoe zwaar de verliezen der Boeren waren. Den 7den waren onze verliezen: gesneuveld gewond 12, onder wie 3 officier en Oil rapport noemt het ,Hhh" «en meester stukje van Engelsche oorlogs-telegrammen- styL Men heeft xich de zaak, in het kort, aldus voor te stellen: De Boeren, waarschyniyk een klein com mando, maakten het generaal Smith-Dorrien te Belfast zoo lastig vroegere berichten wezen reeds daarop dat hy het noodig oordeelde hen te verdry ven. Daarin slaagde hy door zyn overmacht; hy dreef hen aan- vankeiyk terug tot de Komati-rivior, maar kon hun geen beslissenden slag toebrengen, en zoodra hy naar zyn kwartieren te Belfast terugkeerde, hing het Boerencommando weer achter hem aan. Den geheelen weg over werd zyn achterhoede bestookt en er is niet de minste reden, om te onderstellen, dat het oude spelletje te Belfast niet hervatzal worden. Generaal Smith-Dorrien heeft dus niets ge wonnen en mannen verloren, waarschyniyk wel wat meer dan hy opgeeft, dat is zoo regel geworden. Nu is het alleen maar de vraag wat deze operatie den Boeren heeft gekost, en daar is moeiiyk achter te komen. Het flauwe praatje van do Canadeezen, die met de neuzen op den grond moesten liggen, is, dunkt het blad, geen nadere aandacht waard. Drie van de Boeren, die by Bothaville krygsgevangen zyn genomen, zyn te Kroon stad in den tronk geworpen, omdat ze uitzot- bare kogels in hun bezit hadden. Generaal Kelly-Kenny met zyn staf zou Vrydag-avond uit Bloemfontein naar Engeland vertrekken. Generaal sir Archibald Hunter neemt het bevel over de troepen in den Vrijstaat van hem over. Ontvangen door den opperbevelhebber lord Wolseley, is generaal Sir Red vers Bulier, de man van de Tugela, in Southampton aan gekomen en daar bewierookt door loyalisten en jingo's. In hun overdreven geestdrift ver gaten dezen, of wilden niet erkennen, dat deze generaal, eens de opperbevelhebber der troepen in Zuid-Afrika, feitelyk zeer weinig gedaan heeft op het oorlogsterrein. Men moet toegeven, dat in den beginne er onder zeer bezwarende omstandigheden door de Engelschen moest worden gestreden, maar na den 25sten November, toen generaal Bulier te Durban landde, werd het er niet veel beter op. De herhaalde pogingen, die zonder succes bleken om Ladysmith te ontzetten, dio eindelyk ten koste van duizenden slaagden, omdat in den Vrystaat lord Roberts oprukte en de Boeren wankelmoedig begonnen te worden, zyn even zooveel bewyzen, dat het niet aan generaal Bulier lag, dat de Engel schen tot aan de Biggarsbergen en de passen konden doordringen. Een tydlaifë vernam men niets van dezen generaal. Hy scheen al half en half in ongenade. Zyn verder oprukken naar hot Noorden be zorgde hem ook geen lauweren. Het was geen zegetocht. Toch is hem een feestelijke ontvangst bereid. De Engelschen zyn nog zoo verblind, zy kunnen nog niet het onderscheid zien tusschen goede en slechte generaals. Het ontzet van Ladysmith is reeds voor hen oen feit om hem als held te bejubelen, hoeveel offers dit gekost heeft en hoe lang de generaal daarover gedaan heeft, is een tweede, een reeds lang vergeten zaak. Jubelen moeten de Jingo's en jubelen zullen ze, daardoor als in een roes vergetend, dat ze nog op lange na de republieken niet hebben overwonnen. Het vasteland heeft ons Engelschen nooit goed leeren kennen, het heeft nooit geweten, dat wy ook geestdriftig kunnen zijn," schreef onlangs eon Engelsche redacteur. Maar hy vertelde er niet by, dat dit enthusiasm© onnatuurlyk was, dat de Engelschen, opge zweept door Jingo-bladen, tydelyk ontaard waren on zich overgaven aan orgiën, dat zy feitelyk, als ze tot kalm nadenken zouden gekomen zyn, over zich zelf beschaamd zouden wezen. Generaal Buller dan kwam Vrydagavond te Southampton aan. Den volgenden dag werd by recht feesteiyk door de ingezetenen verwelkomd. De geheele stad vierde feest, de inwoners hadden zich reeds vroegtydig opgesteld langs don weg, dien de generaal zou volgen. De zon scheen helder, alles werkte dus medo, om Sir Redvere een blyden intocht te doen houden. Na het bezoek van den burgemeester en andere autoriteiten aan het hotel, waar de generaal met zyn familie vertoefde, werd in optocht gereden naar „Hartley Institution," geëscorteerd door de Hanks Yeomanry". Met geestdrift werd Sir Redvers begroet. De ontvangzaal was fraai gedecoreerd en stampvol. Hier werd Sir Redvers het eereburgerschap van Southampton aangeboden en een adres voorgelezen namens de Kamer van Koop handel. Verder werd hem een plaats ingeruimd aan het feestmaal van den burgemeester en den eersten dronk word daar aan hem gewyd. In antwoord op de redevoering van den burgemeester, zeide Sir Redvers, dat de oorlog zwaar en kostbaar was geweest, maai dat hy geloofde, dat hy niet alleen ten voordeele van Engeland, maar ook ten voordeele van de geheele wereld zou blyken te zyn. Er waren scherpe uitingen ge bezigd in de Engelsche pers ten opzichte van het Engelsche leger, omtrent zyn oefening en omtrent de wtfze, waarop de operaties waren ten uitvoer gebracht. Hij geloofde intusschen, dat, als de geschie denis van den oorlog eerlek te boek werd gesteld, men tot de overtuiging zou komen, dat de Engelsche armee in Afrika met moeilijkheden te kampen had gehad, grooter dan eonig leger, dat met een even beschaafden vyand gestreden had. Sir Redvers Buller sprak toen over twee punten, waarop nog nooit go- wezen was. Het eerste was, dat de Boeren beter den afstand konden meten van hun vuur, twee myl verder dan onze troepen, zeide de generaal, en dat hierdoor de Engelsche troe pen zeer werden gehandicapt. Het tweede punt was, dat de streek, waarin de Engel sche troepen streden, bezaaid was met Kaffer- kraals, waar de Boeren, die de Kaffertaai verstaan, alle mogelyke berichten omtrent de bewegingen van den vyand konden vernemen. Zy hadden dus een voordeel, wat de taal betrof, waartegen onze tolkon niet aankonden. Hierop heeft de critiek niet gewezen, maar door discipline en den yver der troepen werd dit overkomen. Wanneer het ministerie van oorlog werd aangevallen, dan moest meu 1* Itft eqg houden, door liet depor tement in de laatste twaalf maanden was verricht. Na deze speech vertrok Sir Redvors, overal zeer toegejuicht, naar het station, op zyn weg naar Aldershot, waar hy eveneens zeer geestdriftig werd ontvangen. Personen, die mot de „Styria" te Triest zyn aangekomen en thans in Holland zyn teruggekeerd, deelen mode, dat generaal Louis Botha by hun vertrok van Komatl- poort volgens de laat3t ingekomen berichten de Boerenzaak het tegendeel van verloren achtte. Zyn plan was naar het Noorden uit te wyken en daar zyn macht te reorgani- seeren. In het Zoutpansbergsche waren vol doende paarden en trekbeesten, die door de ryke Boeren uit de Zuid-Afrikaansche Repu bliek daarheen waren gebracht om buiten het bereik der Engelschen te zyn. Paarden en vee aldaar waren weldoorvoed en krachtig, en zullen dienen om de commando's opnieuw uit te rusten. Engelsche berichten uit den Vrystaat melden, dat de Boeren te Fouriesburg een grooten voorraad paarden aldaar hebbon byeengebracht. Dit zullen hoogstwaarschyniyk Basoeto-ponies zyn, de beste paarden die in Zuid-Afrika zyn te vinden. De vrees by Boorenvrienden, dat de Boeren langzamerhand gebrek zouden krygen aan dierlyke vervoerkracht is dus, volgens het „A. H.", voorloopig ten minste, gelukkig ongegrond. Van 1 December af zal de Vrystaat wor den opgenomen onder de Britsche koloniën, voor welke het stuiversporto voor brieven naar het Vereenigd Konlnkryk geldt. Een Engelsch soldaat, die geplunderd heeft, is door den krygsraad te Bloemfontein lot drie jaar gevangenisstraf en niet eervol ont slag uit den dienst veroordeeld. "Waarom juist tegen dezen soldaat zulke strenge maat regelen zyn genomen, meldt het bericht niet. Te Pietermaritzburg is een trein met Hol- landscho gezinnen uit Standerton aangekomen, wier^oeven verbrand zyn als straf voor ver raad. Zy zijn in het kamp der Transvaalscho uitgewekenen opgenomen. Nu men Baden-Powell's politiekorps in Zuid-Afrika maar niet voltalig kan krygen, heeft de Britsche regeering besloten to Londen een werfbureau voor dit korps op te richten. Zaterdag zyn uit Southampton nog 200 man versterkingen en 400 paarden naar Zuid- Afrika vertrokken. Twee Britsche regimen ten hebben bevel gekregen zich gereed te houden voor een spoedig vertrek. Te Nieuw-York is voor 2'/a mjjuoen dollar aan goudstaven uit Zuid-Afrika aangekomen. De staven droegen alle Amerikaanscko merken. Men vermoedt, dat het geld van president Kruger is. Het Zuid-Afrikaansche goud zou dan te Londen verruild zyn voor het Ameri- kaanscho. Uit Johannesburg wordt gemeld: „In den nacht van 1 November ls een kleine Engelsche voorpost van 6 man en een korporaal te Klipfontein, op 24 KM. van Johannesburg, aangevallen. Vyftien Boeren naderden de hoeve, waar de manschappen brieven zaten te schryven, en schoten door het venster den korporaal en een van de soldaten dood. De vyf andere Engelschen werden gevangengenomen en naar Boskop gebracht, maar weer losgelaten, nadat men hen ontwapend had." Over het gevecht by Bothaville meldt lord Roberts nog: Charles Knox verklaart, dat hem niet de eer toekomt van het succes op 6 November. De goede afloop is in de eerste plaats te dankon aan Le Gallais, die gedurig zorg droeg met den vyand voeling te houden, en aan de bekwame leiding van de vuurlinie door De Lisle, nadat Le Gallais en Ross gewond waren. President Kruger te Marseille. De burgemeester van Marseille, gevraagd naar zyn voornemens met betrekking tot de betoogingen voor president Kruger, zeide, dat hy persoonlyk een onzydige houding zal aan nemen en alle manifestaties zal toelaten, maar hy zal niet dulden, dat iemand gemolesteerd wordt, en daarom de noodige politiemaat regelen nemen. Een groep Fransche scholieren heeft een adres van wolkomst en hulde aan president Kruger aan alle scholen in Frankryk ter teeke- ning gezonden. Met jeugdig optimisme heet het daarin: „Wees er zeker van, waarde pre sident, dat Europa, zich het misdadige van zyn zwygen bewust, eindelyk een einde zal maken aan dezen verdelgingsoorlog, waarin zooveel helden stroomen bloeds storten Blyf maar hopen en vertrouw in de over winning." De onlusten in Cbina. Uit Peking wordt dd. 8 Nov. geseind: Aangezien aan de Russische in-bezit-neming van het terrein aan den linker-Peiho-oever by Tientsin de beteekenis van een eonvoudig tydelyke militaire bezetting wordt gegeven, heeft de Engelsche gezant afgezien van een protest. B e r 1 y n, 10 Nov.Volgens de avondbladen is by den Bondsraad ingediend een tot 31 Maart 1901 loopende suppletoire begrooting voor de expeditie in Oost-Azië. Gevraagd worden te zamon 152,770,000 mark krediet; de reeds voor dit doel gedane uitgaven zullen, als ze later zyn toegestaan, op het toegestane krediet worden verrekend. Voor het boekjaar 1901 wordt een nieuw voorstel gedaan, zoodra de toestand te over zien is. By het ontwerp is een memorie ge voegd, welke de politieke noodzakelykheid der expeditie in het licht stelt, en de sterkte van het Duitache expeditiecorps als S63 officieren en hoog# beambten, 18,739 manschappen en onderbeambten en 5579 paarden aangeeft. Beriyn, 10 Nov. De opperbevelhebber meldt uit Peking van 7 dezer: De dysenterie neemt algegieen af; in Peking •n Tientsin Ir nait nog typhus vooj» Twee Japansche compagnieën zyn uit Peking en Tung-tsjau tegen troepen Boksers by Shung- sien uitgezonden. Een Russische colonne had op 31 October een gelukkig gevecht ten noorden van Tsunh- wasuhaar verliezen waren 2 man gesneuveld, 4 officieren en 12 man gewoqd. Een gemengde colonne, uit Russen, Fran- schen en Engelschen bestaande, marcheert van Tang-tsjau over Foeng-junhsien naar het noorden. T i e n 18 i d, 9 Nov.Als gevolg van pressie, te St.-Petersburg uitgeoefend, geeft Rusland officieel den spoorweg aan graaf Waldersee over, en deze zal ongetwyfeld den spoorweg overdragen aan Kinder, hoofdingenieur van de spoorwegen in noordQiyk China. Behalve Rusland, is ook België bezig zich land toe te eigenen voor een nederzetting. Voor de zooveelato maal wordt bericht, dat de Keizerin van China overieden is. Thans komt de tyding uit Wladiwostock. 13 UITJEN LAND. Franlcrfik. Het Hof van Assises te Parys heeft, met aanneming van verzachtende omstandigheden, Salson, die een schot loste op den Schach van Perzië, tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. Koning Leopold der Belgen vertrekt heden uit Parys. Hy zal zyn naamdag, den 17den November, te Brussel vieren en gaat dan naar Wiesbaden voor een kuur. De scheikundige Borthclot, oud-minister van buitenlandsche zaken van Fiankryk, heeft van de Londensche Royal Academy de groote eere-medaille ontvangen. Volgens de „Liberie"' zullen verscheidono duels tusschen ollicieren en leerlingen van de militaire school van FontainebJeau plaats hebben. Ook meent hetzelfde blad te weten, dat ten gevolge van do laatste gebeurtenissen weder tien leden van het onderwyzend perso neel van de school vei wyderd zouden worden. ZvvitKcrlaad. De overeenkomst tusschen de Zwitserscho regeering en de Centraa'.-Spoorwegmaatschappy van Zwitserland, waai by de overneming van het centrale net door de regoenng in der minno en voor afloop van don terinyn plaats heeft, is Zaterdag geteekend. bpaaje. De minister van binnenlands-ho zakon ver zekert ten stolligste, dat er g:en cnkolo Car- listische bende meer in Spanje beslaat en dat do rust overal hersteld is. Qroot-Briiauaiö. Minister Chamberlain is met zyn zoon Austin in Napels aangekomen. T. W. Russell, die ais parlementair secretaris van den Local Government Board in het ministerie zat, heeft zyn ontslag ge kregen, omdat, naar hy schryft, „Lord Salis bury onder de tegenwoordige omstandigheden sterk gekant is tegen [zyn] voorstellen in zake de lersche landquaestie." Waarschyniyk zal J. Grant Lawson hom opvolgen. YMreealjfde StAteo* Hoogstwaarschyniyk zal in het Ameri- kaansche kabinet geen verandering worden gebracht, nu Mac Krnley tot president wordt herbenoemd. Misschien gaat de staatssecre taris van buitenlandsche zaken, de heer Hay, die gaarne uit het ministerie weg wil, naar Londen, als gezant, en wordt hy al6 staats secretaris vervangen door den tegonwoor- digen gezant, den hoer Choate. Maar dit is nog volstrekt niet zeker. Hoelaad. Uit Wladiwostok wordt aan de „Nowoje Wremja" van 8 dezer gemeld: In het gebied Moekden, dat van Chineesche troepen gezui verd is, keeren de bewoners in de verlaten dor pen terug en stellen zich onder bescherming van de Russische troepen. In Zuid-Mandsjoerye verwoestten Chineesche soldaten en Boxers veel dorpen aan de spooriyn, nadat zy ze uitgeroofd en geplunderd hadden. Murlctberlohten. Alfen, 12 Nov. Aangevoerd 82 wagens kaas partijen: te zamen 897 stnks. Prye: Goudache kaas lste quaL f 28.a f 29.2de quaL 26. a f 27.—, Derbykaaa f Handel vlug. Botterdam, 12 Nov. Op de veemarkt waren aangevoerdpaard veulen, ezel, magere runderen, 221 vette runderen, 181 vette en f;raakalveren, nuchter kalf, 2271 schapen of ammereo, 7i9 varkens, big, bokken of geiten. Men noteert: Vette Runderen prima lste qual. a lste qual. 62 a 2de quaL 66 a 3de qual. 48 a cents, Ossen lste quaL a 2de qual. 3de qual. cents, Stieren lste qaal. a 2de «ual. a,3de quaL centa. Kalveren lste quaL 85, 2de qualiteit 70, 8de quaL 66 cents. Schapen lste qual. 68 a 2de quaL 62 a eenta. Handel vlug. Varkens lste qual. 44 a 2de qual. 43, 8de quaL 42 a centa. Licht soort 46 a 41 ©ent*. Groote aanvoer en trage handeL Aardappelen: Spuische jammen f 8Jt6 a f 4. Brielscho kralen 4.20, Gelderache blauwen f 2A0, Zoeuwache blauwen f 3.20, Duitsobe rooden f 2.60, Watten /2.20, Poters f 1.6a Telegrammen, KAAPSTAD, 11 November. ROJ Lord Methuen verraste Snyman en Vermaak tus schen Ottoshoop en Lichtenberg en bracht hun eenige verliezen toe. Hy maakte een paar wagens buit. Generaal Kitchener, de broeder van lord Kitchener, deed een geslaagden nachteiyken aanval by Middelburgde huzaren char geerden in het maanlicht en sabelden veel Boeren neer. De bereden infanterie dekte hun terugtocht met succes. In den morgen kwamen troepen-versterkingen aan, waarop de vyand geheel uiteengedreven werd. Kolonel Plumer sloeg een aanval van 400 man van De la Rey's commando af. KAAPSTAD, 11 November. (R. 0.) In de jongste gevechten van generaal Smith-Dorrien by Belfast zyn onder de gesneuvelden dei- Boeren commandant Prinsloo en generaal Fourie, terwyl generaal Grobbelaar onder do gewonden is. PARIJS, 11 November. (R. 0.) Een vreeseiyk ongeluk heeft by Choisy-le-Roi plaats gehad, ten gevolge van de botsing van twee treinen. Er zyn 8 dooden en 16 gewonden. NIEUW-YORK, 11 November. R0.) Een telegram uit Poki»g van 9 dezer meldt: Li-Hung-Chang ontvTng een nota van den keizer, waarin deze weigert de gevraagde be- straffing van Toeng-fuh-sjang toe te staan en alleen in de verbanning van Yuh-sien toe stemt. De nota is nog niet formeel aan de buitenlandsche gezanten medegedeeld. PEKING, 8 November. (R. O.f Het schiet niet best op met de voorloopige conferenties dor buitenlandscho gezanten, geen enkole belangryko quaestio is nog besproken. Men gelooft, dat de later te voeren onderhandelingen met de Chineesche gevolmachtigden tot in het oneindige zullen gerekt worden. De terechtstelling van de drie mandarynen te Pao-tingfu die betrokken waren in da moorden, en wier hoofden op palen zyn ge stoken, heeft een diepen indruk gemaakt op de inlanders. LONDEN, 12 Nov. (I?. O.) De „Times" verneemt uit Tientsin van 9 dezer, dat alle Russen zich uit Tientsin terugtrokken en dat de Russische generaal te kennen gaf, dat hy bevel ontving den Sjan-hei-kwan-spoorweg terstond aan de Engelschen over te geven. De „Standard" ontvangt uit Tientsin een telegram van 8 November, meldende, dat het grondgebied, hetwelk door de Russen op grond van het recht van verovering geëischt wordt, zich uitstrekt van het station twee mylen stroomafwaarts langs de rivier. De Belgen maken aanspraak op een myl grondgebied langs de rivier stroomafwaarts van het door Rusland gcöischte gebied. Uit Peking wordt via Takoe aan de „Times" gemeld van Zaterdag, dat Li-Hoeng-Chang nog niet heeft geantwoord op de uitnoodiging van Rusland, om het burgeriykr Destuur over Mandsjoerye te hernemen. Er is bepaald, dat de benoeming van ambtenaren onder worpen zal zyn aan de goedkeuring van Rusland, dat voldoende troepen houden zal om den spoorweg en andere belangen te beschermen. ST.-PETERSBURG, 12 Nov. (R. O.) De keizer is lydende aan influenza. De ziekte heeft oen normaal verloop zonder eenige complicatie. Do toestand des keizers is bevredigend. Daarom worden geen dagelyksche bulletin? uitgegeven. ÏJGIDlEJi, li November. Thermomotorstandgisteravond om 8 uren 3° C. 37.4° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 3° 0. 37.4' F., 's middags om 12 urén 6° C. 410 F., 's namiddags om 4 uren 4.5° C. 40.1° F. Den gemeenteraad alhier wordt be krachtiging gevraagd van don aankoop ten behoeve der gemeente van eenige perceelen in do VolmoJensteeg, de Lysterpoort, het Prinsensteogje en op de Langegracht, ten behoeve van oen electrischo centrale, indien tot de oprichting daarvan mocht wonJon besloten. De koopsom bedraagt f 8156.16. De Raad dezer gomeenlo zal a. s. Doiulor- dag, des namiddags te twee uren, een ver gadering houden. By de heden alhier gehouden openbare verkooping van cokos in part yen van 100, 10 en 5 H.L. waren do hoogste prijken f 73, f 8.10 en f 3.75; do laagste f 73, f 7.50 en f 3.75. Ned.-Herv. Kerk. Drietal to Gorkum: (vacature-Bokma)H. Kwint, te Niouw- on St.-JoostlandB. Lütge, te Groningen, on A. J. Eykman Hzn., te Amsterdam. Dr. Leyds is in het „Hotel de Twee Steden" te 's-Gravenhage. De Eer8te-Kamer-commi8siën voor de Ongevallenwet, Kieswet en ouderlyke wol ten komen 19, 20 en 22 dozer by een tot voor bereiding der afdeelingsverslagon. Het leerling-consul-examen eindigt a. s. Donderdag. Te 's-Gravenhage is ook een commissie gevormd van damos uit den adelstand ter aanbieding, namens dezen, van een huweiyks- geschenk aan de Koningin. De heer J. Boekweit, ambtenaar by heb technisch bureau aan het Departement van Koloniën, vertrekt deze week van Den Haag naar Philadelphia, belast met het toezicht op en de keuring van het materiaal voor de drinkwaterleiding te Boerabaia, dat door een Amerikaanscho yzorfabriek geleverd wordt. Kolonel Lorrain, attaché militaire van de legatie van Chili te Parys, is in Den Haag aangekomen. Tot 2den socretaris aan het Britsche ge zantschap aldaar is benoemd graaf Granville, t die in Den Haag op zyn post is aangekomen. Mevr. Waszklewicz ontving door be middeling van mr, F. Passy, te Parys, 160 franken voor de Z.-A. noodlydende vrouwen. Een commissie uit het Ned. comité voor Zuid-Afrika, dat voor de ontvangst van pre sident Kruger te 's-Gravenhage reeds maat regelen had genomen, heeft haar mandaat neergelegd, nu de zaak in handen is van de afd. Den Haag der N. Z.-A. Vereeniging. In de jongste vergadering van den Haagschen Kunstkring zyn de bestuursleden/ mr. Snyder van Wissenkorke (president) en' mr. F. Margadant (penningmeester) herkozen. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Toon Dupius. Gistermorgen woonden H.H. M.M. ds Koninginnen, met gevolg, de godsdienstoefe- ning by in de Hervormde kerk te Apeldoorn, onder gehoor van ds. Hattink, die tot teksil gekozen bad Jesaja 44: 21, laatste gedeelte. Dr. Leyds blyft tot a. s. Donderdag U 's-Gravenhage. De heer B. Bb Vries, consul van Turk jr te Scheveningen, is benoemd tot ridder 4de kL (officier) der orde van Osmanië. Katwyk. De vergadering ter bevordf/ring van de bloembollen-cultuur voor Katwyk en Omstreken houdt Dinsdag 13 November a. s. een ledenvergadering in het logement „De Roskam" te Katwyk aan den Ryn. Punten, van behandeling zyn: Verkiezing van leden voor het Bestuur, ballotage van leden, verloting. CORRESPONDENT!- Ing kon of mededcelmgc. u hun naam niet aan worden ongepland'

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3