>.1248C Aa, 1900 foze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering f van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 November. Donaeraag 8 Tvovemlber; f,^ V' -' PRIJS DEZER COURANT: r Vóór Leiden per 8 maanden; i i I i" i f 110, .•Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd tjjn 1.80, Franco per poet i i I I i H I I 1 PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1-6 regels 1.05. Iedero regel meer f 0.17- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. behoorden byna alle medoworkondon tot do Nederlandsche opera en ik vermoed, dat het koortje en het slechts 20 man sterke orkestjei ook wel uit deze Inrichting stammen ovenals dirigent en regisseur. Zelfs prijkten de woorden „directie 0. Van der Linden" op het programma,' hoewel er toch tevens blykens de woorden „tournóo Adee Co." ook een impresario in hot spel schynt te zijn. Hoe de vork dus elgonljjk in den steel zat, ls moeilijk te be grijpen, maar doet er ook weinig aan toe. Van de vele operetton, die MillOcker heoft geschreven, is de gisteravond opgevoordo de bekendste. Al moge deze toondichter in net algemeen niet geheel op de hoogte staan van Johann Strauss en Franz von Suppó, in „der Bettelstudent" heeft hij deze hoogte toch zeker bereikt. Als in alle werken van dit soort ligt in de muziek geen diepe zin, houdt ook in meer hartstochtelijk of aangrijpend schonende gedeelten het wufte element, de danstoon de bovenhand. Zoo laag by den grond, zoo van elke meer verheven ge dachte ontbloot als de operette van Often bach, is die der Weoner school toch niet; er' zit meer natuurlijke levenslust, meer lieflijk heid in, de muziek is meer uit het hart var het volk gegrepen en als zoodanig niet altijd vrij van sentimentaliteit. Ongelijk aan Strauss, heoft Millöcker zich niet uitsluitend van dans wijzen bediend, en in het bijzonder in dit werk ls de melodiek zoo natuurlijk en ryk, zoo vol geestige invallen, dat het waarlijk niet voor de beste scheppingen van Strauss behoeft onder te doen. Slechts waar het com positie-techniek geldt, toont Millöcker zich de minderevandaar de besliste onbeduidendheid zijner ensembles. De hoofdpartijen, die van Laura en van Simon, waron in handen van mevr. Buder- manVan Dyk en don heer De Vos, den lyrischen tenor. Over eerstgenoemde kan ik niet anders dan mijn ontevredenheid betuigen. Niet alleen zijn haar stemmiddelen onvoldoende, om een beheerschenden invloed uit te oefenen, maar de klank van haar geluld is ook onsym pathiek; het ls zoo'n geluid, waaraan elke zweem van adel ontbreekt, juist zoo'n stem als men gewoon is m café-chantants te hooren» Daarbij kwam, dat haar gelaat altijd in dezelfde plooi bleef en haar spel zoo styf mogelijk was. Ik zal volstrekt niet beweren, dat zy doorloopend slecht wasintegendeel waron er gedeelten, waarop op zichzelf weinig zou zijn aan te merken, zooals bijv.„Ik stel't geval t er kwamen „andere" schoono vrouwen", maar als geheel liet haar zang en spel my toch onbevredigd. Veel boter was do hoer De Vos, die wel iswaar een sterker geluid kon bezitten, maar, die toch èn in zang èn in spel alles gaf, wat men redeiykerwys van hem kon eischen. Detif'' heer Engelen kon ik meer bewonderen als; den sprekenden Ollendorf dan als den zin genden; zyn stem toont duideiyke teekenen van slytage, maar door de uitsteker.de typeering van den opsnydenden krijgsman vol leed vermaak droog hy toch in hooge mate by tot het welslagen van de opvoering. V Als Bronislava trad op mej. Wosterman in plaats van mej. Linden, omdat de koffers van mej. Linden niet waren aangekomen. Indien als oorzaak was opgegeven, dat mej. Linden zelf niet was aangekomen, dan had ik de toedracht beter begrepen. Nu doet zich de vraag voor, hoe mej. "Westerman, die, toevallig aanwezig, op het laatste oogenblik inviel, dan wel aan een kostuum kwam. Het is maar een zwakke stem, waarover mej. Westerman, kan beschikken, maar door aardige vooidracht Offioieele Kennisgeving. v Bnrgeme«8fcor on "Wethouders van Leiden; Gezien het adres van O. OFFENDERS, houdende ^tërzoek om vergunnÏDg tot oprichting van oeu «Jaohtery, rookerij en zouterij in het perceel Morsoh- Atraat No. 2; Gelet op de artt. 6 on 7 dor Hinderwet; Geven by deze kennis aan hot publiek, dat ge doemd verzoek met do bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op "Woensdag 91 Nov. a. e., 'e voormiddaga te elf uren, op bet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegoven ©m. bezwaren tegen dat verzoek in te brengeD. Burgomeeeter on WethoadeTs Toornoomd, Leiden, F. WA3, Burgemeester. 1 Nov. 1800. VAN HEYST, Seoretaris. TT" Volgens achterstaande advertentie hoopt ds. M. Beversluis, predikant te Barendrecht, den Öden November, des avonds om 8 uren, in de groote zaal van het Volkshuis alhier te spreken over hot spiritualisme als eon nieuwe openbaring, een teeken des tyds. De officier van administratie der 2de klasse J. R. J. De Raadt wordt met 10 December a. s. gedetacheerd te Leiden. De 19de lyst van de 22ste jaarcollecte voor de Scholen met den Bybel in „De Stan daard" vermeldt o. m.: Heemstede met Glip en Bennebroek, met /"296.515; Boskoop, met ƒ209.29; Zegwaard en Zoetermeer, mot f 144.02. Onder de collecte te Heemstede is begrepen een gift van 20 van de Chr. Zangvereeni- ging „Ex animo," aldaar. Ds. Broers, pred. der Ned.-Herv. Gem. te Benthuizen, heeft voor het beroep naar Steenderen bedankt. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal zyn ingezonden elf ontwerpen van wet tot bekrachtiging van provinciale belastingen over 1901. Met zekerheid kan „Het Vad." thans medodeelon, dat de huwelyksvoltrekking van H. M. de Koningin en Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin en do daarmede ver bondon feesten zullen plaats hebben in de week van Maandag 28 Januari 4 Februari. Na de openbare vergadering van de Eerste Kamer hebben gisternamiddag de afdee- llngon het onderzoek van de aanhangige groote wetten voortgezet. De Kamer is uiteengegaan met het voor nemen, om, indien inmiddels de Indische be grooting van 1901 door de Tweede Kamer is afgedaan, Maandag-avond 3 December de werkzaamheden te hervatten. Het examen voor leerling-consul werd hoden voortgezet in het gebouw der Tweede Kamer. In het Bestuur van het Vrouwencomitó, dat zich te 's-Gravenhage heeft gevormd, voor een huldeblijk aan H. M. do Koningin by gelegenheid van Hr. Ms. liuwelyk, hebben o. a. zitting: baronesse Yan Harinxma thoe Blooten, echtgenoot© van den burgemeester, presidente; mevr. Pierson, echtgenooto van den minister van flnanciön, vice-presidente mevr. Glelchman, echtgenoot© van den presi dent van de Tweodo Kamer, penningmëes- teresse, en jonkvrouw Schorer, dochter van den vice-prosident van den Raad van State, secretaresse. Tot secretaris der plaatselyke school commissie to 's-Gravenhage is in een gister avond gehouden vergadering benoemd mr. 0. Feith, lid der commissie, adjunct-commies aan het departement van binnenlandsche zaken, afdoeling onderwys. Te Amsterdam zyn benoemd tot onder- wyzers aan openb. lagere scholen: Bh De Yries, te BeesdP. Westerhof, te Maartensdyk; A. A. Verdenius, te 's-Gravenhage; I. Francken, te Leiden, en G. Flieringa, te Akkrum. De gemeenteraad van Haarlem heeft gi8tornamiddag tot directeur van het gemeente- ïyk slachthuis benoemd den heer Yan Oyen en wei op een traktement van f 8000 en vrye woning. Het merkwaardige daarvan is, geiyk men weet, dat de heer Van Oyen in een vorige vergadering al benaemd was, maar toen bedankte, omdat de heer Hofland er by den Raad had weten door te krygen, dat het trak tement geen f 3000, maar f 2500 zou zyn. Met het besluit van heden kwam dus de Raad tot inkeer, wat ook geraden was, omdat de Raadscommissie voor het slachthuis anders zeker haar mandaat zou hebben neergelegd. De hoofdschotel van de vergadering was de motie van den heer Schürmann, tegen den commissaris van politie, welke luidde als volgt: „De Raad, van moening, dat de commissaris van politie door zyn gedrag en wyze van optreden tegen het hem ondergeschikt perso neel niet beantwoordt aan de eischen, welke aan een zoodantgen hoofdambtenaar gesteld mogen worden, doet van deze meening mede- deeling aan den Burgemeester als hoofd der politie en gaat over tot de orde van den dag". Hieraan was toegevoegd door don voor steller: „en verzoekt den Burgemeester aan de bevoegde autoriteiten daarvan kennis to geven." De meeningen over deze motie waren zeor verdeeld. De een wilde wachten tot do zaak- Stuffers door de rechtbank zal zyn beslist; een ander noemde, omdat do getuigen 4 décharge in deze zaak niet gehoord waren, de behandeling een klein Dreyfus-proces, waar tegen de voorzitter protesteerde. Deze zeido o. a., dat de Raad niet kan beoordeelen, of de motie waarheid bevat; niemand heeft do zaak onderzocht. Spr. wel, maar deze heeft geen kwaad van den commissaris kunnen vinden. Hy is een goed ambtonaar en dat zal spreker moeten verklaren wanneer de motie wordt aangenomen en de Regeering om inlich tingen vraagt. Omdat hy vloekt en eens geschopt heeft, zal de Regeering den commis saris van politie niet ontslaan. Spr. ontraadde daarom de motie, die daarop verworpen werd met zes stemmen vóór. By het einde van de vergadering verklaarde de heer Van de Kamp, dat hy vreest, dat de commissaris zyn beloften tot beterschap zal vergeten, ja, na deze beslissing nog inhumaner worden zal. De voorzitter herhaalde, dat hy alle klachten, die by hem inkomen, steeds onderzoeken zaL. Een voorstel, om de Raadsvergaderingen met gebod te openen, evenals byv. te Am sterdam, werd verworpen; een voor6tol van B. en Ws., om een gedeelte grond te koopen aan den Scheepmakersdyk, ter grootte van 270 M1. voor f 8350, benevens een aan de gemeente behoorende strook grond aan den Scheepmakersdyk, ter grootte van 545 Mb, werd in geheime zitting behandeld, on in openbare zonder stemming aangenomen. Te Haarlem is in don ouderdom van byna 63 jaar overleden de hoer A. G. Mörzer Bruyns, oud-gezagvoerder der Maatschappy „Nederland". De majoor J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, van het 2de reg, inf. te Maastricht, wordt 10 dezer te 's-Gravenhage geplaatst en toegevoegd aan den inspecteur dor infanterie. By de cavalerie zal oen nieuw hoofd deksel in beproeving worden genomen, oen aanmerkeiyk lager en sierlijker model. {Zutf C.) By den aanvang der gemeenteraadszitting te Arasterdam van gisternamiddag werd de missive van dr. M. Juda o. s., leden der commissie van toezicht op den gemeenteiyken genoc3kundigen dienst, waarby zy mededeelen, dat zy, na de aanstelling van een directeur van den geneeskundigen dienst, niet verder hun taak wenschen te vervullen, gesteld in handen van B. en Ws. tot praeadvies. Bij de behandeling van het eerste punt der agenda: beslissing op het voorstel van den voorzitter om hot adres van J. TJaardstra, ontslagen hoofdagent van politie, houdende verzoek hem, indien mocht blyken, dat hy onschuldig ia ontslagen, in een gemeeDte- betrekking te doen plaatsen en hem een pensioen te verleenen te stellen in handen van B. en Ws. ter afdoening word alweder de wenschelykheid te kennen gegeven, dat een Raadscommissie worde ingesteld voor het onderzoek van adressen en reclames, do politie betreffende. De voorzitter achtte die commissie overbodig, ny verzekerde, dat by als hoofd der politie alle adressen on reclames nauwkeurig onder zoekt, Ook in dezo zaak is een nauwkeurig onderzoek ingesteld, eorst door don waar- nemenden burgemeester en daarna ook door spr. En beiden kwamen tot de vaste over tuiging van de schuld van adressant. En thans vragen B. en Ws. afdoening dezer zaak, wat een hernieuwd onderzoek niet uit sluit. En moclifc daarby alsnog de onschuld aan de n dag komen, dan zal adressant in eere horsteld worden. Doch spr. gelooft niet, dat dit het geval zal zijn. Nadat nu enkelo zaken van ondergeschikt belang waren afgedaan, ging de Raad te 2 u. 15 over in geheime zitting. Na heropening der oponbare zitting om 4 u. 60 m. herbenoemde do Raad tot wethouder mr. F. W. Van Leeuwen met algomeene stemmen (38 en 1 blanco). Nu zoo duidelijk bleek, zoide do voorzitter, dat do Raad hot aanblijven van den heer Van Leeuwen wonscht, hoopto hy, dat de wethouder bereid zou worden bevonden de benoeming te aanvaarden. De heer Van Leeuwen nam do benoeming in beraad. Ook de aftredende leden der commissie van bystand in het beheer der gomeente- bedryven werden alle vyf met nagenoeg algemoone stemmen herbenoemd. Na deze duidelijke uitspraak van don Raad hoopte de voorzitter, dat ook zy opnieuw hun taak zouden willen aanvaarden. Allen, uitgezonderd de heer Van Nierop, die afsvezig was, namen de benoeming aan, waarop ook de hoor Van Leeuwen verklaarde de benoeming aan te nemen. De voordracht in zako de electrischo tram werd aangehouden. Naar hot „Berl. Tageblatt" mededeelt, worden te Berlijn nu reeds door de Nederlan ders toebereidselen gemaakt voor de feestelyke viering van het huweiyk van de Koningin. Een Beriyn8ch kunstschilder heeft de opdracht ontvangen, om een portret van de Koningin te schilderen, waarvan alle deelnemers aan liet feest reproducties zullen krygen. Aan de Koningin en haar Gemaal zal een adres worden gezonden. Een diner zal het feest besluiten. Gisteren kwam op het paleis Het Loo jhr. mr. W. F. Rochusson, lid van den Raad van State. Hodon zou or een groote jachtparty worden gehouden, waaraan zouden deelnemen, behalve de dienstdoende heeren van het Huis dor Koningin, de Vorst van Bentheim, baron Van Pallandt van Oud-Boierland, opperjagermeester, de kamerheer baron Van Tuyl van Seroos- kerken on baron Snouckaert van Schouburg, thesaurier der Koningin. H. M. de Koningin reed gisterochtend met een vierspan, dat Zy zelve mende, mot de Vorstin van Bentheim door Soeren. De Vorst van Bentheim ging met den jagermee8ter ter jacht. Hr. Ms. torpedobooten „Hydra" en „Scylla", onder bevel van de luitenants ter zee der 1ste klasse W. T. De Booy en W. O. J. Smit, zyn 6 dezer gezamenlyk te Colombo aangekomen. Het 8toom80hip „General" (thuisreis) pas seerde 6 Nov. Aden; de „Minerva" vertrok 6 Nov. van Hamburg naar Amsterdam. Hasorswoude. Uit later ontvangen inlich tingen is ons gebleken, dat de eieren, die men, in de meening, dat ze van wildo eenden afkomstig waron, uit een boschjo in het Lange- land had medegenomen, en waarvan wy 1.1. Zaterdag melding maakten, eieren waren van tamme eenden, die dagoiyks leggen in het boschje van don heer A. Q.doch toebehooren aan do wed. R. Nu men dit weet, zal men ze natuuriyk ln 't vervolg stil laten liggen; want de bedoeling zal wel niet zyn, zich met het goed van anderen to verryken en eerlyk duurt immers ook het langst. üudsliooro. Door het bestuur van den gecombineerden Grooten, Kleinen en Kalk- ovenschon polder Is de betaaldag voor het innen der polderlaston bepaald op Woensdag 19 Deo. a. s. Do gemeente-rekening over het dienstjaar 1899 is door Gedeputeerde Staten vastgostold in ontvangst op 17,770.93, in uitgaaf op 16,947.02' on mitsdien het batig saldo op 823.305, strekkende dit besluit tot ontlasting zoowel van den gemeente-ontvanger als van Burgemeester en Wethouders. ,,De Arme ötudent5'. „Slechts één enkele opvoering", zoo begon hot affiche. Voor Leiden geheel overbodig l Men behoeft waarlyk Diet bang te zyn, dat er ooit pubfiek zou te vinden zyn voor twee avonden; zolfs mag mon biyde zyn, als de Schouwburg op één avond tamelijk bezet kan heeten. Zoo waren gisteren baignoires en de bovenverdieping goed bezet, maar de loges en het parterre slechts boel dunnetjes. Men zou anders toch zeggen, dat een operette van zulk een faam als „Der Bettelstudent" wel trekken zou. Hoeveel marschen, walsen en dergeiyken, afkomstig uit dit werk, hooren wy niet nu nog op bals, als entre-actes tydens tooneelvoorstellingen, op buitenconcerten enz.? Ja, het bekende „Und icli hab sie Ja nurauf den Schulter gekllsst" genoot een jaar of vyftien goleden dezelfde populariteit als het vrye volk, dat toch zoo lang geknecht is, den vorigen winter genoot, een populariteit die oorzaak is, dat men zelfs van de schoonste melodieön zulk een afkeer krygt, dat „bokkie, bokkie, mél" met vreugde wordt begroet, alleen in de hoop hierdoor eindeiyk eens van het vrye volk te worden verlost. Wellicht ls de geringe reputatie der mede werkenden oorzaak geweest van de geringe opkomst. Behalve mevr. Buderman Van Dyk behooren zy allen tot het personeel van de Nederlandsche opera, waaraan zy echter slechts verbonden zyn voor het vervullen van kleine partyen. Ook echter op grooto toonoelen, waar men krachten te kust en te keur heeft, bezet men operetten gewooniy k met mindere sujetten. Waarom is my niet duideiyk. Zooals gezogd, DE STERNTHALS. i) Hot Was een heorlyke dag in den voor zomer. In rustigen zilverglans, een beeld van majestueuze kracht, stroomde de Ryn, in zyn heldere wateren de wondervolle land schappen weerkaatsend, welke zyn oever om zoomen. In hot vriendelijke Bonn, eon der schoonste paarlen in den ryken tooi van den heerlyken Duitschen stroom, hadden zich reeds vroeg talrijke reizigers verzameld, die op de van Keulen komende stoomboot Wachtten. Eindelijk naderde die boot, en toen zy aan de landingsbrug lag, drongen de aan den oever verzamelden er onstuimig overheon. Éen kleine groep bleef rustig staan: een oude heer mot wit haar, die er frisch en vroolyk uitzag, een slanke dame, oogenschijniyk zyn yrouw, en een lief jong meisje, de dochter van het paar. De heer geleidde zyn vrouw over den smallen steiger en vond op het schip spoedig beschutte plaatsen voor de beide dames. Hy handelde met de kalmte en voorzichtigheid van een man» die gewoon is zyn omgeving te be- heerschen. Het jonge meisje verleende hem daarby de behulpzame hand on hulde do dame in een warmen doek. „Mama, gevoelt gy u nu behaagiyk?" vroeg tij daarop. „Zeker, Roberta," was het antwoord. „Gy beiden, papa zoo good als gy, verwent my 'fcl to erg. Het wordt werkelyk tyd, dat gy ;©ok aan uzelven denkt»" „Dat doen we immers altijd, als wy voor u zorgen," verzekerde Roberta, 6chalks glim lachend, waarby een aardig kuiltjo in haar rozigo wang kwam. „Zoo, myn kind, dat begrijp ik niet goed," zei de moeder. „En het is toch zoo eenvoudig. Wy konden u niet langer zien ïyden en moesten daarom zorgen, dat gy gezond bleeft. Ik vrees, dat ik zeer zelfzuchtig ben." Roberta glimlachte weer, maar haar oogen loken vochtig. „Dat gebrek heb ik tot nog toe woinig aan jo bemerkt, kind," verzekerde haar vader ernstig, „ik zal nu echter scherp oppassen; egoïsme deugt niet, en egoïstische vrouwen nog minder." „Zeer juist, waarde vriend. Maar worden niet veel vrouwen door de liefde en voorzorg van anderen tot egoïsten gemaakt? Zyn die ni6t te verontschuldigen?" „Neen, Louise. Ware liefde 13 nooit zelf zuchtig; zy zorgt steeds voor anderen. De egoïst donkt slechts aan zichzelf en verlangt oplettendheden van anderen, ook zonder ze noodig te hebben." „Voor dat gevaar bewaart my de liefde voor u; somtyds echter vrees ik, dat uw liefde my te zwak van wil, te afhankolyk van anderen heeft gemaakt, vooral gedurende het laatste jaar." „Wat geeft dat, 'als wy je met vreugde verzorgen? Gedurende je ziokte wasditnood- zakeiyk, en nu ben je, gelukkig, hersteld en hebt in den eersten tyd noodig gespaard te worden. Maar waarom zulke ernstige ge dachten op dezen schoonen morgen, in deze heeriyke omgöiiug? Zie, daar worden de prachtige omtrekken van het Zevengebergte, liet doel von dit uitstapje reeds meer en. moer duidelyk. Laat ons ten volio van het schoone genieten, dat ons hier geboden wordt." De heer Sternthal, do spreker, een grond bezitter uit de Rynprovincie, kwam mot vrouw on dochter van Wiesbaden, waar mevrouw Sternthal heen gezonden was voor het ge bruik der geneeskrachtige bronnen. Deze badkuur had hdt boste succes gehad, maar toch gevoelde mevrouw Sternthal zich nog ©enigszins onwel. Voor haar opmontoring bleef men op de terugreis nog vertoeven op do schoonste punten der schoone Rynstreken, die Roborta nog niet al te best kende, ter- wyi zy zeer ontvankelijk was voor natuur schoon. De Stornthals waron over Rüdesheim en Coblenz naar Bonn gekomen, en hun doel was, van daar zich over Keulen naar hun woonstede te begeven. Ondortusschen vervolgde de stoomboot rustig haar weg, hier eu daar haar vaart vertragend, om passaglors van de veerponten op to nemen. De Sternthals verlieten het schip to Kónigs- winter, dat zoo bekoorlyk gelegen is aan den voet der trotsch omhoog strevende berg toppen, en spoedig stapten z(j in een dor daar gebruikeiyko lichte rijtuigen. Het eorste oponthoud, na ongeveer een half uur gereden te hobb6n, was de prachtige ruïne van do kloosterkerk to Heisterbach. Naar de vroeger zoo omvangryke en ryke abdy voert nog de poort, met aan beide zyden de beelden van den H. Benedictus en den H. Bernardus als wachters, die het heiligdom, dat aan hun hoede was toevertrouwd, nog schijnen te beschermen. Niet alleen het kloostergebouw, ook de prachtige kerk der abdy viel als offer van een modern vanda lism© in de eerste v(jf en twintig jaren onzer eeuw. Do weinige puinhoopen toonen duidelyk wat men hier verloren heeft. In den afgeloopen nacht was er een onweer losgebroken, zoodat de grond onder het loo ver meest vochtig was en de beter gelegen tafels bezet waren. Besluiteloos zag Sternthal om zich heen, toon een jonge man in een een voudig, maar élégant reiskostuum naar hom toe kwam en vroeg, of het gezelschap soms plaats wilde nemen aan de tafel, waaraan hy alleen gezeten was. Sternthal nam dit aanbod dankbaar aan, en de vreemdeling stelde zich voor als de eerste luitenant von Wöllern. De heeren wisselden hun kaartjes, en later be zichtigde men gezamenlijk de ruïnes en do graven, die nog binnen de kloostermuren bewaard zijn gebleven. Wöllern toonde zich hierby een welopge voed, aangenaam man van de wereld, vol on vermoeide oplettendheid voor mevrouw Sternthal. Hot bleek, dat men byna dezelfde plannen voor dien dag had gemaakt, en gastvry ais Sternthal was, bood hy zyn nieuwen bekende oen plaats aan in zyn rytuig. Met een hoffeiyke aarzeling zag Wöllern mevrouw Sternthal aan. Eerst toen deze dame den wensch van haar echtgenoot herhaalde, verklaarde hy de uitnoodiging dankbaar aan to nemen. Daarby trof een blik Roborta, die naast haar moeder stond en bloosde tot achter do ooren. Do rit word onder een levendig gesprek voortgezet. Sternthal maakte gewag van hun verbiyf op do grooto badplaats in den Taunus, waarop Wöllern antwoordde, dat hy onlangs verscheidene weken indeWilholms-iuriohtmg vertoefd had. Men had daar dezelfde tochtjos gemaakt en deelgenomen aan dezelfde uit spanningen. „Jammer, dat wy niet raeds toen kennia hebben gemaakt," merkte jfeernthal op. „Het verlies is geheel aan myn kant.'*, verzekerde de jonge officier galant. „Waarom zond men u toch naar die bad plaats?" vroeg mevrouw Sternthal. „By oen dame op jaren zooals ik is dat to bogrypon; maar een krachtige, jonge man zooals gy!"/ „En toch zult gy in Wiosbadon genoeg jongelieden gezien hebben, mevrouw, die or om dezelfde reden waren: do gewondon uit; de laatste oorlogsjaren, dio in grooten gelaio daar geneziug zoeken en ook vinden." „Behoort gy ook tot hen?" „Helaas, ja. Tegen het einde van den veld tocht kreeg ik eon schot in den hnker-arm. De wond genas spoedig, maar myn arm bleef soyf, en daarom liet men my naar Wiesbaden gaan." „En Leeft de badkuur u guholpon „Zeer zeker, al is ook de kwaal niet go- heel ovor. Mocht zich si echts ieder badgast over hetzelfde succes verheugen Roborta luisterde oplettend raar Let go-1 eprek. Zy was gedurende de vreesolyko wor- steling dor twee volkeren nog op do kost- school geweest, daar haar vader hot in het begin van don oorlog voor veiliger hield, haar daar te laten, zoo lang men nog mot gerust kon zyn over hot lot der Duitscho g.c r undon. Van de ellendo en jammer, cio cvii roem volle oorlogen met zich meebreng-:: v-'aiea in do klonM. f.-ichting weinig Li-un heden bekend gev. n. Voor het eerst had Ktborta- /toen gewonden gezion, wior toestand z\j, vol innig medolijdoii, verlichtte. En do jongo man aan haar zydo behoorde tot do holdon van dien oorlog; ook hy had zyn bloed vcor het vaderland vergeten. Wat moest bj a: n:efc gezion en boloefd hsbbonl iWeruf. fx

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1