N\ 12485 LÜaandag 5 November. A*. 1900 Qeze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 November. jfeuiileton. Schoenmaker, blijf bij jo leest 1 id PEIJS DEZER COURATTTl Voor Leiden per 8 maanden; <Ni a I f Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd t)Jn 1.80. Franco per poet j i i i i j i i i i I I »'®6" •;v PRIJS Dim ADVERTOHTEto: Van 1—6 regote 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Qrootere tetters naar plaatsruimte. Voor het lncasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend- De heer Jan G. Striening is voornemens Vrydag den 14 den December a. s. in do kleine zaal der Stadszaal een viool-avond te geven. De Leidecke tooneeivereeniging „l'Union {alt la Force" gaf JU Zaterdag haar zestiende eitvoering roet introductie in de zaal van „Hotel du Nord." Die zaal, alsmede het balkon, waren zeer goed bezet. Na do uitvoering van eenlge muzieknommers, waaronder ook H. J. Van Leeuwens marsch „Eendracht maakt Macht", opende de voor zitter de bijeenkomst. Hy heette, zooals gewooniyk, de aanwezigen welkom in deze vergadering, aan den voor avond van het feit van het zesjarig bestaan der Vereeniging, en deelde mede, dat hy ook nu weer kon verklaren, dat zy belangryk was versterkt. Toch deed hy nog oen beroep op den steun van velen, zoowel financieel als ter wille van de tooneelspelende krachten. Met leedwezen herinnerde de voorzitter aan tot afsterven en de ter-aarde-bestolling, nog niet lang geleden, van een commissaris der Veieenigiag (Kiel), aan wien zy zooveel te danken heeft en by wiens begrafenis de Ver eeniging blyken gaf van haar waardeering, o. a. door hem een krans te wyden. Voorts richtte spr. een woord vaninnigen dank aaa de leden van het jonge Mandoline gezelschap „Hischekoff," dat zyn welwillende medewerking op dezen avond verleende. Hy hoopte, dat do Vereeniging nog meermalen zou mogen genieten van zyn heerlyke muziek. De voorzitter eindigde met- allen een genot vollen avond toe te wenaohem Van het Mandolin^-gozelschap gesproken, dat Zaterdagavond vroeger aan het woord was dan de werkende leden van „l'Union fait la Force": het deed zic-h van een zeer gunstige zyde kennen en gaf ware kunst te genieten. Het stond hierin volstrekt niet achter by zya gastvrouwe en deed de uitvoering ontegenzeglyk in waarde stygen. Opgevoerd werd het oorspronkelijk tooneel- spel in vier bedryven door P. K. De Vries: „Het verloren document of de twee visschers- kinderen". Wy hebben by de opvoering van dit vry langdradige stuk dat ook wel ge rekt zal biyven, zelfs al zit er meer gang in het 6pel dan jl. Zaterdagavond - opgemerkt (niet „opgemorken", zooals een dilettant in het vuur van zyn overigens flink spel deed hooren), dat de loden met gunstig gevolg er naar Streefden een goed geheel tot stand te brengen. Zoowel de vrouwelyke als de manlyke dilet tanten gaven biyk van grondige studie en goeden wil. De inspe.cteur van politie bewoog onzos inziens zich echter niet gemakkeiyk ge noeg en Peter Steinveid was in den beginne niet het type van een „bejaard visscher". Ti uitje, Barend, Elsje en Olders zagen we met genoegen hun rollon vervullen. Vader Bernard trof het, dat hy zoo'n besten mede speler vond in Janus, den spitsboef. De matroos hield zich goed en toonde zich zeer gevoelig voor bedwelming. De opvoering als geheel was verro van slecht en bracht den moesten der aanwezigen ongetwijfeld veel genoegen. De uitingen, soms wel eens niet op het gewenschte oogenblik, getuigden daarvan. Wegens het vergevorderd uur werd de taak van het verdienstelijk werkend lid J. J. B. verlicht, m. a. w. er werd een voordracht van het programma geschrapt. Don voorzitter viel de eer te beurt te worden benoemd tot lid van verdienste der Vereeniging. De secretaris sprak hem too by de over handiging van het insigne; de voorzitter, onvoorbereid natuuriyk, sprak in antwoord eenige harteiyke woorden. Nog zy vermeld, dat een inzameling voor de vereeniging „Schoolkinder voeding" alhier opbracht ƒ13.60; dat een plantengroep en vroeger door de Vereeniging ontvangen lau weren do zaal een feesteiyk aanzien ver leenden en d3t als langdurig slot van alles een bal plaats had. By kon. besluit Is aan mr. R. B. Lede- boer, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de Ryks werkinrichting voor vrouwen en het huis van bewaring te Leiden, onder dankbetuiging voor do als zoodanig bewezen diensten, en benoemd tot lid van genoemd college mr. A. Van der Eist, ambtenaar van het openbaar ministerie by hot kantongerecht alhier. Tot hoofdbestuurders van den Bond voor Nederl. Onderwyzers zyn gekozen de heeren J. Miedema to Alfen a/d. Ryn en J. W. Teepe te Amsterdam. Tot redacteur van „De Bode" is benoemd de heer S. De Vries Szn. te Amsterdam. Het overiyden wordt gemeld van den weleerw. heer A. H. Tachi, pater aan de Buitenveldert aan den Amstelveenschen weg. De overledene was 63 jaar oud en in de laatste jaren lydende. Sedert 19 jaren stond hy als pastoor aan het hoofd dezer landeiyke parochie. De heer J. H. Van Oyen, veearts te Haarlem, onlangs benoemd tot directeur van het openbaar slachthuis aldaar, op een jaar wedde van ƒ2500 met vrye woning, heeft aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat hy geen vryheid heeft kunnen vinden die betrekking te aanvaarden. Was de jaarwedde overeen komstig het adres der commissie van voor bereiding voor de oprichting van een slachthuis op ƒ3000 met vrye woning gesteld gewor den, dan had hy de benoeming wel willen aannemen. Gedreven door den wensch, om haar zaak naar behooren te vervullen en de gemeente belangen naar haar vermogen te behartigen, geeft de commissie den Raad in overweging, op zyn besluit terug te komen en de jaar wedde te brengen op 3000 met vrye woning. De werkzaamheden in en aan hetPalois in het Lange Voorhout te 's-Gravenhage, dat bestemd is door H. M. de Koningin-Moeder te worden bewoond, worden met spoed voort gezet. Men verwacht, dat zy met 1 Maart a. s. zullen zyn afgeloopen en het Paleis alsdan gereed zal zyn om door de Vorstelyke Bewoonster te worden betrokken. De minister van buitenlandsohe zaken heeft, na het bekend worden van de ramp te Caracas, naar den heer Van Leydon om inlichtingen getelegrapheerd en kreeg per telegram antwoord, dat Van Leyden en de Nederlanders te Caracas allen veilig waren. De minister-resident bevond zich tydens het gebeurde te Caracas, zyn standplaats. Het examen voor de betrekking van vice-consul is voor de commissie met goed gevolg afgelegd door de heeren J. Barendrecht en L. von Zeppelin Obermüller, beiden te 's-Gravenhage, thans leerlingen-consul. Ey het Hoog Militair Gerechtshof is Zaterdag plechtig in openbare zitting de be noemde raadsheer jhr. H. Laman Trip geïnstal leerd. Na het requisitoir van den advocaat fiscaal tot toelating, sprak de voorzitter, mr. G. Van Bolhuis, enkele woorden, huldigend de trouw, den eenvoud on de waarheidsliefde van den luit.-goneraal R. T. Musschart, eèdert 1896 lid van het Hof, wiens ledige plaats thans door den heer Laman Trip zal worden inge nomen. Hy wenschte dezen geluk met de benoeming en het voorlezing doen van het Kon. besluit, waarna de benoemde den eed aflegde en zitting nam. Hy bracht dank aan H. M. de Koningin, de ministers en aau den voorzitter voor de welwillende woorden en beval zich in aller voorlichting aan. In de maand October werden by bet Kol. Werfdepot aangenomen 64 Nederlandera, 7 Duitschara, 1 Zwitser en 2 Oostenrijkers. Van do korpsen van het leger werden aange nomen 8 soldaten, zoodat het totaal der werving 82 bedroeg. De kapiteins D. De Ronde Bresser, A E. Roest van Limburg en G. A, Buhlman, allen van het reg. gren. en jagers, worden eerst daags bevorderd tot majoor resp. by het 8ste, 3de en 2de reg. int (N. R. Ct) Naar men verneemt, zal een reorganisatie ingevoerd worden by het korps intendanten en kwartiermeesters van het leger, waarby, is men goed ingelicht, de kwartiermeesters onder een eigen chef met rang van luitenant kolonel of kolonel gesteld worden, maar onder opperleiding van den hoofdintendant, zoodat het beginsel van scheiding tusschen intendance en militaire administratie niet direct in too- passing wordt gebracht. Het stoomschip „Gedé", van Rotterdam naar Java, passeerde 3 Nov. Kaap del Ar mi; de „Oranje-Na88au", van Amsterdam naar West-Indiö, passeerde 3 Nov. Ouessant; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amster dam, passeerde 3 Nov. Kaap Roca; de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 3 Nov. van Para maribo naar Amsterdam; de „Prins Willem II" arriveerde 1 Nov. van Amsterdam te Paramaribo; de „Berenice", van Amsterdam naar St.-Petorsburg, passeerde 2 Nov. Elseneur de „Java" vertrok 4 Nov. van Amsterdam naar Batavia; de „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 Nov. van Port-Said; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 4Nov.teCamaran; de „Timor", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3 Nov. van Port-Said. Abb on63 (gem. Haarlemmermeer). Naar ons gemeld wordt, zullen de pogingen, die by den minister zullen worden aangewend, om aan den Rmgdyk by Aalsmoer een stembureel te verkrygen, geen resultaat hebben. Te Halfweg en Ho utrakpolder verkeert men als deel der gemeente Haarlemmerllede en Spaarnwoude in hetzelfde geval; de gemeente raad weigerde ook daar tot tweemaal toe een stembureel in te stellen. De ingezetenen wend- don zich daarop tot Gedeputeerde Staten, een schryven van dat collego aan den gemeente raad, waarin werd verzocht het biliyke ver zoek alsnog in ernstige overweging te willen nemen, was daarvan hot gevolg. De raad nam het weder in overweging, doch weigerde opnieuw; toen werd geadres seerd aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, maar dat gaf ook nul op het request om de eenvoudige reden, dat volgens de tegenwoordige Kieswet het instellen van stem- bureelon uitsluitend behoort tot de bevoegd heid van den gemeenteraad. Te Haarlemmermeer kwam O. Zegstroo, door de arrond.-rechbbank te Haarlem ter zake van mishandeling tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld, van dit vonnis in hooger beroep. Ook de officier van justitie teekende appèl aan. Alkemade. Van de 44 lotelingen van de lichting 1901 dezer gemeente zullen slechts vrystelling van den dienst der nationale militie kunnen erlangen: wegens broederdienst 8 en als eenige wettige zoon 3. Haxerswonde. De verschuldigde rente voor geloende gelden by de Spaar- en Leenbank of Raifeisen-kas bedraagt 4.20 ten honderd plus Vi pCt. provisie. Hiermede vervalt natuuriyk de laatste rogoi van ons bericht van 11. Zaterdag betreflende die Bank. Het bestuur van den Hoornschen-polder zal schouwen op Woensdag 7 November a.s. De beer Boers, kastelein aan den Ryndyk, had, zooals wel meer voorkomt, nog blooiende aardbeien-planten ln de maand October. Hy plaatste die, bywyze van proefneming, in bloempotten en haaldo ze binnenshuis. Af en toe liet de zorgzame hovenier zyn planten buiten door het Octoberzonnetje koesteren en beschutte ze tegen den kouden herfstwind. Op die wtJze hebben zich aardbeien ontwikkeld van een paar centimeters in doorsnede, die, niettegenstaande de winter byna zyn intrede doet, in het begin van November, als schuchter wegens hun laat verschynen, heel zachtjes aan een rood kleurtje beginnen te vertoonen. Hillegom. Vergadering van den gemeente raad op Woensdag 7 dezer, dos voormiddags te 10 uren, ter behandeling van de navolgende onderwerpen: Ingekomen stukken. Af- en overschryving begrooting dienst 1900. Ver ordeningen op de heffing en invordering hoofdeiyken omslag. Uitloting van twee aan- deelen in de geldleening. Adres R. Van Waard, onderwyzer aan de o. L e., om toelage voor de hoofdakte. Adres werklleden-voreenigingen tot oprichting eener teekenschooL Instructie onderhouden bergplaatsen der gemeente- reiniging. Aanleg Wilhelmina-park. Rooien regel iepen in de Van-den-Ende-laan. Adres T. Van Waveren c. e. om concessie aan te vragen voor den aanleg van een telephoonneL Bestek Stationsweg. Suppletoir© kohieren hoofdeiyke omslag en belasting op de honden. Vaststelling kohier schoolgeld 1. o. 3de kwar taal. Reclames hoofdeiyken omslag en school geld 1. o. Vaststelling begrooting 1901. Rooi- lyu houten loods firma Hagendoorn en Co. aan den Loostorweg HL Door de arr.-rochtbank te Haarlem Is de arbeider G. N. W., alhier, wegens mishan deling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Aan G. Van Soelen is vergunning ver leend tot den verkoop van sterken drank in het klein in zyn perceel aan de Haven, alhier. Kaag. In het gezin van den visschar G. v. N. is een geval van „Diphtheritis" voorgekomen, met doodeiyken afloop. Leiderdorp. Gedurende de afgeloopen maand October werden alhier geboren 1 jongen en 4 meisjes, overleden 2 personen van het vrouweiyk gaalaeht, terwyl één huweiyk werd voltrokken. Noordwjjk. In ons verslag van het gouden jubiló van dr. J. Van Nes is een zetfout geslopen. De welwillende lezer zal echter wel begrepen hebben, dat in een reeks van zoo keurige geschenken van geen salonlampja sprake kon zya. Vermeld had nog moeten worden, dat het cadeau der ingezetenen den jubilaris door een commissie uit de gemeente naren werd aangeboden by monde van den burgemeester, jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford. Ter wille van de berichten, die over dit onderwerp gelyktydig uit Noordwykerhoat en Voorhout inkwamen, hebben we dit ge deelte van het verslag wat moeten bekorten. Na een pyniyke operatie overleed in het Hópital Wallon te Leiden op 62-jarigen leeftyd mevr. de wed. W. Hoog, geb» Enschedé, Hoewel de burgerlijke stand haar tot Noordwykerhout rekende^ was de overledene én door haar verbiyf zy vertoefde het grootste deel van het jaar op haar landgoed „Dyk-en-Burg", een kwartier buiten deze gemeente èn door haar omgang, maar voornamolyk door haar liefdadigheid goheel en af Noordwyksche. Zoowel de behoeftigon als de stille armoede of zy, die in oogenblikkelyken nood ver- keerden, allen wisten, dat een gang naar „Dyk-en-Burg" niet vruc^eloos was. De vele weldaden, door de goede mevrouw Hoog be- wezen, zullen in dankbare nagedachtenis biy ven voortleven. Ter secretarie is ter inzage gelegd een adres van den heer B. Berkemeier, verzoe kende om vergunning tot het aanbrengen van een kanaaloven in zyn perceel aan de Voor straat, hoek Doezaatraat Bezwaren kunnen schrifteiyk en mondeling worden ingebracht op Vrydag 16 dezer, 's voor- middags 11 uren. Oegstgoest. In deze week zal een collecte langs de huizen worden gehouden ten behoeve der behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel-Medaille. Oude» Wetering. De Bondsring van Jonge-» lingsvereenigingen op Geref, grondslag Oude-) Wetering en Omstreken hoopt op Vrydag 9 November een vergadering te houden in de consistorie der Geref. kerk te Oudshoorn. Inleidingen zullen geleverd worden door do leden A. Verduyn, van Oudshoorn; J. Kroon, van Woubrugge, en B. A. Van der Blom, van Haarlemmermeer. Wassenaar. By hot uitbaggeren van een sloot werd door J. W. een tabaksdoos opge- vischt, die misschion al van zeer ouden datum is. Op den bodem en op het deksel staan eenige herbergtooneeltjes gegraveerd. Van de vier byschriften zyn er nog drie leesbaar. Ze zyn van den volgenden inhoud: „Den waart wagt na het geld." „De vrou wer na der vair," en „Onder den wyn met Naet". By het delven van een stuk land stiet H. V. met zyn spa op een hard voorwerp, i Hy raapt het op en een kerel met woosten blik en grooten baard grynst hem aan. „Krek Vader Jacob", zegt hy in zichzelf, want de facie heeft veel overeenkomst met een slordige houtsneegravure uit een boekje; met verhalen uit de Byb, Gesch. Hy reinigt) het voorwerp en, o wonder, de naam IACOBi is zelfs tweemaal in den pypekop gebakken. Het lydt geen twyfel, of het voorwerp ia duizenden jaren oud; maar kyk, hier staat 948 in duidelyke cyfers. De duizenden jareaj smelten wog tot honderden, maar hoe het' ook zy, de pypekop is volgons den vinder toch „stik-steen-dood-oud." ALc- een curiositeit J on ook wel als een schat wordt de scherf van den pypekop aan dezen en genen vertoond. „Wat zoo'n ding toch wel waard zou zyn?' *t Ia jammer, dat het zoo geschonden is, maar je kunt er van op aan, dat het stik- stoen-dood-oud is. In Den Eaag of in Leiden maar eens vragen by iemand, die in zulke oude dingen doet." Do adviezen zyn zeer uiteenloopend. „Gooi weg, dat ding." „Ik geef or geen twee centen voor." „Een dubbeltje? Geen ouwe duit is 't waard." „Laat je kinderen er vrooiyk mee wezen." Daar treedt een ander persoon binnen. Hy beschouwt het stuk met een kennersblik. D_.ou, wat zeg jü d*r van? Wat geef jl/ voor 't prul?" „Ik geef er dadoiyk een tientje voor." De eeriyke vinder staat verbluft. „Als hy er een gouden cent voor geeft, jongen, wie weet is de waarde dan nog niet veol grooter." Van alle zyden dringt men er op aan, dat de vinder zal toebyten. Do commissaris luisterde met stygende opmerkzaamheid en spanning en keek af en toe in oen voor hem liggend telegram. „Ik geloof, dat men uw man reeds op het spoor is," nam hy daarna het woord; „hier heb ik oen draadbericht van de politie te Weenen, hetwelk van een man op den leeftyd van den uwen spreekt, die gisteren alhier in den bliksemtrein gestapt is en in Weenen ergens zyn intrek heeft genomen. Do bedoelde persoon heeft door in het oog loopende han delingen de opmerkzaamheid der politie aldaar tot zich getrokken, en deze vroeg toen hier by ons aan, of wy soms niet een dergelyk individu zochten. Wat voor hoofdhaar heeft uw man?" „Dicht, bruin haar," antwoordde vrouw Hanna. „Dat komt uitP Ook een aantal andere opgaven, die in het telegram uit Weenen stonden, klopten op baas Dirk, en het was dus niet twyfelacbtig, dat hy zich in de Oostenrykscho keizersstad bevond. „Kom vanmiddag om drie uren weer hier, om uw aangifte officieel te doen en de verder te nemen maatregelen to bespreken. Thans moet ik een dringend rapport van een detec tive in ontvangst nemen en heb dus voor uw aangelegenheid dezen namiddag eerst weer tyd." By dezo woorden drukte hy op een echel en vroeg den binnentredenden agent: „Is do heer Giers er leeds?" „Jawel, mynheer de commissaris." „Laat hem dan binnenkomen l" In de deur ontmoette vrouw Hanna den binnentredenden detective Jozef Giers; zy knipoogden eikander vriendelyk too; voor verder groeten was thans geen gelegenheid. Den volgenden dag zaten in een Weener koffiehuis de naam doet niets ter zake de geheime politieagent Jozef Giers en mevrouw Hanna Scherp in een niet stork verlichten hoek en spraken, halfluid wel is waar, doch zeer druk, met elkander. Daarby volgde de detective met bespiedenden blik alle aankomende gasten, maar de man, dien hy verwachtte, wilde niet komen. Als vreem deling had hy wel geen recht, baas Dirk want op dezen loerde hy in hechtenis te nemen, maar hy wilde zich immers ook slechts overtuigen, of de door de Weener politie gesignaleerde voortvluchtige werkelyk de met de noorderzon vertrokken Dirk Scherp was. En om dit terstond zonder missen te kunnen uitmaken, had vrouw Hanna zelve den detective naar Weenen vergezeld. Daar haar man eenige duizenden aan effecten en geldswaardige papieren had meegenomen, moest zy er op bedacht zyn hom zoo spoedig mogelykin verzekerde bewaring te laten nemen, want slechts op deze wyze kon zy hopen, althans het grootste gedeelte van het geld nog te redden. Was eenmaal de identiteit van den man vastgesteld, dan was een door vrouw Hanna afgelegde verklaring, volgens welke de bewuste haar weggeloopen echtgenoot was, voldoende, om don vluchteling te arres teer en en naar huis te laten vervoeren. Dat alles kon thans gauw uitgemaakt worden, nu de door haar man moedwillig verlaten vrouw zelve hierheen gekomen was. Vr Van zyn collega's in Weenen had Giers vernomen, dat de verdachte vreemdeling iedoren dag in het bedoelde koffiehuis kwam en alle couranten, die hy in handen kon krygon, doorbladerde, waarschynlyk om na te kyken, of er ook iets over zyn vermoedeiyke misdaad of overtreding in te lezen stond. Van een in zyn gezelschap vertoevend vrouwspersoon beweerde de Weener politie evenwel niets bespeurd te hebben, hetgeen vrouw Hanna echter terstond aldus uitlegde, dat dat „mensch" zeker ergens anders woonde om daardoor het geheele duivelscho plan zoolang te kunnen verbergen, tot zy den verblinden Dirk het meegenomen geld volslagen afhandig ge maakt had. „Zoo is het, Jozef," zeidezy, d9ze bespiege ling haar voormaligen vriend duideiyk makend, „en ik ken myn Dirk en weet, hoe zwak hy is, als iemand hem naar den mond praat." „Zoo, zoo, dan is hy anders dan gy althans vroeger waart." „Loop heen, maak nu maar geen grappen, daar is nu geen tyd voorl" meende vrouw Hanna half meesmuilend, half glimlachend. Maar haar geleider luisterde er niet meer naar, en toen zy almaar over haar Dirk bleef doorpraten, stiet de detective haar met den voet aan en fluisterde haar toe: „Kent ge dien, die daar ginds vlak by de deur zit?" De verrassing van het spraakzame vrouwtje by deze woorden was overweldigend. Met koortsachtige haast dwaalde haar blik in het rond, om den haar aangeduiden gast te zooken, „Ginds rechts achter de deurl" her haalde de detective op denzelfden toon, „die met den Tyrolerhoed, hy neemt juist een dagblad in de hand." „Ik heb hem," antwoordde nu vrouw Hanna tn de hoogste opgewondenheid. „Still" maande de spionneerendo detective, terwyl hy zyn buurvrouw een strengen en tot kalmte aanzettenden blik toewierp, Herhaaldeiyk wreef zich vrouw Hanna heel onwillekeurig de zwarte oogjes, want by het be schouwen van dien courantenlezendenTyroler was het haar plotseling, of zy niet goed meer zien kon, terwyl zy zich anders toch in het bezit van een zoo scherp mogeiyk gezicht mocht verheugen; het gelaat van den door haar gadegeslagen gast kwam met dat van haar Dirk overeen, maar verder ook niets. Ongeveer als een gemsjager gekleed en daarby met heel kortgeknipt haar, scheen de zonder linge man zoo iets als een dubbelganger van haar Dirk, doch niet deze zelf te zyn. Terwyl zy deze waarnemingen halfluid aan haar ge leider mededeelde, trad een oudachtig heer met een slanke jongedame binnen en nam aan de tafel van den raadselachtigen couranten lezer plaats. Vrouw Hanna hield haar adem in, zy had*ie haar woning voorbyrydende dame slechts te vluchtig kunnen gadeslaan, om haar met onomstooteiyke zekerheid te herkennen. „Maar'precies zóó zag zy er uit,"fluisterde zy den geheimen politieman toe. En zy werd in haar argwaan versterkt door het vriend- schappelyke gesprek, dat weldra tusschen de twee laatste personen on den „gemsjager" werd aangeknoopt. Maar toen doze by zekere wending in minzame voorkomendheid de lippen buisvormig puntte en nu eu dan het karak teristieke hm, hmliet hooren, toen zetten zich opeens do oogen van vrouw Hanna byna tot het dubbele uit en zy duwde, over al haar leden sidderend, haar voormaligen j vriend de paar woorden toe: „Hy is het!" Mót wilde zy opspringen, en haar voormalige vriend had alle moeite haar op haar stoel vost te houden; het liefst ware zy wegge sneld, om dat „mensch" de oogen uit het> hoofd te krabben en dan haar Dirk in zyn gemsjagerskostuum al zyn ongehoorde schand daden publiek onder den neus te WTyven. „Stil, zeg ik ui" fluisterde do detective haar op barschen, bevelenden toon toe, zoo dat vrouw Hanna hem met verwytende teleur-' stelling aanzag „Uitdrinken!" commandeerde hy verder, zich niet om haar opgewonden heid bekommerende, „wy moeten den vogel snappen, vóór hy het nest ver'aat" By deze woorden fonkelden Giers' oogen onbeüspol-'^ lend; een oude wrok tegen baas Dirk, die hem jaren geleden Hanna voor den neus had weggekaapt, scheen in zyn binnenste op te leven, en met holsche vreugde begon hy thans zyn ambt uit te oefenen en zich op den nog steeds door hem gehaten voormaligen mede- dingor te wreken. Nog geen half uur later werd Dirk Sohorp in Daain der wet in hechtenis genomen, oil, in het gezelschap der de arrestatie volvoe rende politiemacht bevond zich, om zoo te zeggen, als borgtocht, dat men niet de vor- keerde had, de opzetteiyk overgekomen detective Jozef Giers, die zich wel is waar eenigszins op den achtergrond hield, maar toch het geheele voorval met zichtbaar wel behagen voJgdo. Baas Dirk schoon als ver- nietigd, toen de dienaren der gojcoh'.lgheid hem uitnoodigden i.ree te gaan, en do oud achtige hoor, die evenals zijn dochter op oven argriooze als opgeruimde wyzo met den ge- arresteorde een gesprek gevoerd had, kon van zyn verbazing over het voorgevalleno niet bekomen. Hy kende den beklagenswaar- digen baas Dirk pas sinds gistoren, toen hij met zyn dochter van Dresden in "Weor.en aangekomen en in hetzelfde bescheiden i: 'lel afgestapt was. (Sto*

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1