P. 12482 Donderdag 1 November. A". 1900 feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 November. Feuilleton, Schoenmaker, blijf bij je leest 1 rï?J~ DA&BL PHU3 DEZEB C0UHA1ÏT: .k iVoor Leiden per 8 maanden; i a ntl I i f l.M! t Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd Efln 1.80.' I Franco per post :êtiëtSë8t}tt«ë» 1-66-' PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels f 1.05. Ieder© regel meer f 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. OTfloïeelo Kennisgeving. Plaataeiyke Directe Belasting. Bnrgemeester en Wefchondera van Leidon brengen tor algemeene kenDia, dat bet leto Suppletoir Kobier der Plaafcaeltjke Diroote Bolaating voor 1900 in af- achrift gedurende vy£ maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lozing ie nodergelegd; dat bezwaren tegen den aanelag binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet op ©n gezegeld papier bij den Gemeenteraad kunnen norden ingediend; en dat tegen 'eRaade beBlieöing, binnen dertig dagen na do mcdodeeling daarvan, by de Gedepu- teerde Staten der provincie Zuid-Holland in beroep kan worden gekomen, eveneens bij ongezogeld adres. Zij herinntron voorts de belanghebbenden uit drukkelijk, dat door het indienen Yan bezwaren en bet instellen van beroep de verplichting tot betaling tran den aanslag niet wordt opgeschort. Burgemeester eu Wethouders van Leiden, Leiden, F. WAS, Burgemeester. J9 Ootobor 1900. YAN HEY8T, Seoretaris, Mr. S. R. Steinmetz, uitgenoodigd door het bestuur van het Leidsch üniversiteltsfonds een cursus over Sociologie te houden, heeft dien hedennamiddag met een openbare les geopend. Zijn onderwerp was: Wat is Socio logie?" Hy toonde aan, dat do practische rechtswetenschap steunen moet op een gron dige theoretische onderzoeking der maatschap pelijke verschijnselen en dat deze niet dan zeer éénzijdig en zéér onvolledig door de ©economie gegeven kan worden. Het is de taak der Sociologie haar daarin te staan. Deze bevat dus, volgens de praktijk aller toongevende positieve socio logen, de studie van al de sociale verschijn- eelen, voor zoover zij niet tot de Oeconomie behooren. Mr. Steinmetz wees er op, dat juist onze tijd dringend behoefte heeft aan „een meer dere en diepere kennis van de maatschappij in al haar levensuitingen". Bij het examen in de vrije- en orde-oefe ningen, gehouden te Rotterdam, zijn geslaagd de dames D. Leegstra, W. P. F. Hoogstraten en G. O verdiep, alsmerde de hebr A* Marks, ellen uit Leidon. De heer B. Bolt, cand. te Leiden, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gemeente te Nieuw-Dordrecht. BU de aanbesteding van het afbreken ©n ontruimen van het door brand bescha digde perceel aan de Hoogewoerd No. 64 alhier, en het ter plaatse bouwen van een bakkerij met annex winkelhuis en twee boven woningen waren ingekomen 12 inschrijvingen. Hoogste inschrijver was de heer "W. A. "Verbruggen, te Waddingsveen, voor f 15,300, laagste inschrijver de heer J. Zitman, te Leiden, voor f 11,179. Bij de Leidsche Spaarbank is ln de maand Oct. ingelegd f 52,632.57 en terugbetaald f 65,932.55*, terwijl zijn afgegeven 97 nieuwe ©n geheel afgelost 75 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 11,767 inleggers bedroeg einde October f 2,198,499.47G. Aan het Postkantoor alhier en de daar onder behoorende hulpkantoren werden ge durende de tweede helft der maand Oct. de volgende brieven en briefkaarten bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet besteld konden worden. Brieven: A. J. J. Wassenborg, A. J. Sanders, Beholder, U. D. J. De Klerk, Am- etordam; Ch. Kerkvliet, A. De Lewme, C. Greef, 's-Hage; G. J. Baars, Haarlem; F. J. Goedkoop, F. J. Goedkoop, LeidenM. Peters, Ntfraegen; M. Burgers, Oosterwijk; Ram, J. Wiemer, Rotterdam; J. W. Koster, Utrecht; K. Keinders, Wageningen; J. v. Staveren, N.-Vennep; Ph. Versteren? Alfen; Nieuws van den Dag, Amsterdam. Briefkaarten: fam. De Nie, Van Beek, W. Van Riet, Amsterdam; W. Loubs, P. Brouwer, 's-Hage; Wonnik? Haarlem; wed. Bijleveld, RotterdamW. C. Lissenberg, Utrecht. Uit het buitenland terug. Brieven: Th. G. Meissner, Berlijn; J. Hakenburg?, Mors?; F. De Menuk?, Sterkrade; W. Nieman, Zurich, Briefkaarten: NagenErdsike,Debreczin; Th. Goldhage, Essen; M. Koch, Magdenburg. Indsich rebut: P. v. d. Jel?, Padang. Namens driehonderd onderwijzers in het arrondissement Haarlem zijn aan dr. E. Van der Ven, by gelegenheid van zyn aftreden als schoolopziener in dat arrondissement, stoffelyke bewyzen overhandigd van hun waar deering jegens zyn arbeid. Tot die bewyzen behoorde het prachtwerk „Onze Gouden Eeuw" van prof. dr. Muller, dat uitgegeven is by den heer A. W. Sythoff, te Leiden. Dr. E. v. d. Ven is ook, als opvolger van Oudemans, schoolopziener to Leiden geweest. In de te Haarlem gehouden vergadering van den „Ned. Protestantenbond" werd o. a. behandeld het voorstel van de afd. 's-Graven- hage om het Hoofdbestuur uit te noodigen in overweging te nemen of het wenscheiyk is de nagedachtenis van P. A. De Góneatotdoor een of ander biyvend gedenkteeken te eeren. Het Hoofdbestuur adviseerde aan dat ver zoek niet te voldoen, voornamelyk op grond, dat De Génestet niet zulk een grooten invloed op den gang van zaken heeft uitgeoefend. Het voorstel werd warm verdedigd door ds. Ter Haar. Daarentegen bestreed prof. Bruining het, omdat men zich op oon moeiiyk terrein zou begeven. De heer Henckel wenschto een De-Gónestet- stichting op te richten, byv. een kweekschool voor godsdienst-onderwyzera. Ten slotte werd met 74 tegen 44 stemmen verworpen een voorstel van dr. Knappert: do vergadering wenscht de nagedachtenis van De Génestet te eeren en draagt het hoofd bestuur op nader de voorstellen dienaangaande te doen. Tot leden van het Hoofdbestuur in de plaats van de aftredende leden de heoron 3. Lulofs en G. Clockener Brousson werden gekozen de heeren prof. dr. A. Bruining, to Amsterdam, en prof. mr. W. Van der Viugt, te Leiden. Mej. J. A. Wolters, uit Lelden, sprak over de Zondagsschool, waarvan Engeland de bakermat ia, en word warm toegejuicht* De eerste aanst. herfstvergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland zal niet in het gewone lokaal, van de Eerste Kamer, maar in dat van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gehouden worden. Van het examen voor leerling-consul is het schrifteiyk gedeelte afgeloopen en zal het mondelinge 8 Nov. a. s. worden gehouden. Het overgangsexamen voor vice-consul duurt tot a. s. Zaterdag. Het stoffeiyk overschot van prof. J. M. Telders, in leven directeur van de Polytech nische School te Delft, zal morgen, Vrydag, op de meest eenvoudige wyze op de begraaf plaats „Jaffa" aldaar ter aarde worden besteld. De familie heeft bedankt voor het door het studentenkorps aangeboden funis. De Koninginnen worden naar en tydens Haar verbLyf te Oldenburg vergezeld door baronesse Rengers, hofdame; kapitein-luit. ter zee jhr. Van der Staal, adjudant en particulier secretaris van do Koningin; Jonkvrouw© Van de Poll, hofdame, en jhr. G. Van Tets, kamer heer van de Koningin-Moeder. Vanwege het Kabinet der Koningin Is toegevoegd de referendaris baron De Vos van Steenwyk. Het tydstip van terugkeer van het Hof in de residentie is nog niet bepaald. Het is niet waarechyniyk, dat het vertrek naar Den Haag reeds 10 November a. a. zal plaats hebben, Do naamlooze vennootschap Bouwgrond- Maatschappy „Oranjelaan", te 's-Gravenhage, heeft aan B. en Ws. aangeboden een plan tot aanleg van straten, omvattende het haar toe- behoorende terrein der voormalige Maatschappy „IJzorgietery de Prins van Oranje" en het aangrenzende aan de noordzyde aan de Oranje- laan gelegen gemeente-terrein. Voor tydeiyk leeraar in het Daitsch aan H. B.-S. en Gymnasium te Tiel wordt voor- gedragen de heer D. A. J. Wester veldt Jr., te Haarlem. By referendum is met 1300 stemmen vóór beslist, dat de Bond van Ned. Onder wijzers ook dit jaar een algemeene vergadering zal houden. Er waren 198 stemmen tegen on 85 blanco. De vergadering zal in de Kerstweek te Utrecht gehouden worden. Een harteiyke ontvangst werd gisteren by haar aankomst in de residentie bereid aan mej. Beynen, die nu ongeveer een jaar ge ledon, als hoofd der verpleegsters van de eerste Ned. Roode-Kruis-ambulance naar Zuid- Afrika vertrok. Te barer verwelkoming aan het station waren daar, behalve de familieleden, m de eerste plaats aanwezig baron Van Hardonbroek v. Bergambacht, voorzitter, en de hoor Ver vloot, secretaris van hot hoofdcomitó van het Ned. Roo'de Kruis* het byna voltallige bestuur van het Haagsche vrouwenconnté van het Roode Kruis, enz. Zuster Buynen ia van plan weer spoedig haar functie als directrice van het zuster- en ziekenhuis van hetvrouwencomitó te hervatten. Hare Majesteit de Koningin heeft zich boreid verklaard, om op te treden als be schermvrouw dor Algemeene Yereeniging voor Bloembollencultuur, gevestigd te Haarlem. Het hoofdbestuur, dit heugiyk bericht in het „Weekblad" ter konnis van de leden brengende, voegt er by, dat het onmiddeliyk aan Hare Majesteit oen brief van dankbotuiging heeft toegezonden. De installatie van den generaal-majoor jhr. H. Laman Trip tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht zal plaats hebben a. s. Zaterdag 3 Nov., 's namiddags halfdrie. Op last van Haro Majesteit de Koningin brengt de directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat, gedurende Harer Majesteits verbiyf in het buitenland, de aan Hoogstdezelve gerichte brieven, in ge sloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit, moeten gezonden worden aan het Kabinet der Koningin te 's-Gravenhage, alwaar voor een geregelde opzending dier brieven aan Hare Majesteit zal worden zorg gedragen. Sts.-Crt Tot lid c Provinciale Staten van Zuid- Holland is gisteren te Rotterdam gekozen mr. D. Fock (lib.), met 931 stemmen, tegen 540 stommen op mr. Maschock (kath.) uit gebracht Naar aanleiding der wijziging in do post bestelling heeft de firma T. C. B. Ten Hagen, te 's-Gravenhage, zich met een adres tot den minister van waterstaat gericht, waarin zy er op wyst: dat niettegenstaande het vervroegde uur van uitgifte het „Algem. NederL Advertentie blad" niet slechts in het Noorden en Zuiden van ons land, maar zelfs in gemeenten in Zuid-Holland, de bakermat dor groote aan nemers, eerst des Maandags bezorgd wordt, doordien gebleken is, dat op sommige post kantoren de nieuwe maatregel in quaostie reeds met 1 October is ingevoerd; dat zy overtuigd van 's Ministers belang stelling in den Nederlandschen handel en industrie oen beroep doet op hem, tor wyziging vaneen bepaling, waardoor uitsluitend de handelaren en industrieelen worden ge- echaad, en zy aldus met vertrouwen een wyziging van het besluit te gemoet ziet. Het prov. comitó van a.-r. kiesvereeni- gingen in do prov. Zuid-Holland verkoos in zijn vergadering van gisteren, te Rotterdam gehouden, tot zyn voorzitter ds. C, W. J. Van Lummel, van Dolft, die de benoeming voor- ioopig aannam. Het moderamen van het comité is nu aldus voorzitter 0. W. J. Van Lummel; vice-voor zitter A. Van Namen Hzn.; penningmeester mr. H. A. Van de Velde, en secretaris Joh. Krap. (Stand.) Voor het examen als apothekersbediende zyn te Zwolle goslaagd de dames E. C. Fer- werda, van Amsterdam, B. B, Elandt, van Haarlem, en J. M. W. De Ia Hay ze, van Nymegen. Hot Leger des Heils wil zyn maatschap- pelyk werk in Nedorland uitbreiden, daar er voortdurend meer aanvragen komen uit ver schillende steden der maatschappy om hulp tot opheffing der gevallenen. Maar daarvoor is geld noodig. Er wordt nu een „nationale aanvrage" gehouden tot 11 Nov., waarvan de opbrengst geheel zal wordon besteed voor het werk van het Leger des Heils in Nederland. De begrooting dor gemeente Rotterdam is met algemeene stemmen vastgesteld, in ontvangst en uitgaaf op f 9,486,561 met een bedrag van f 24,068 voor onvoorzien. Aan het postkantoor Warmond werd ge durende de maand October ingelegd f 10,195.34, verdeeld over 114 inlagen, en terugbetaald f 15,625.10, verdeeld over 47 terugbetalingen. Hot laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 925. Biykens hier te lande ontvangen bericht, zegt „Het Nederl. Dagblad," is de toestand van onzen gezant te Peking, don heer Knobel, vooruitgaande. Do gezant ondervindt nog last van een kogelwonde in het been, door hem opgedaan tydens hot beleg van het gezant schapsgebouw. Alle bezittingen van den gezant zyn vernield of gestolen. Het stoomschip „Herzog" (uitreis) arri veerde 80 Oct. te Lissabon; de „Reichstag" (uitreis) passeerdo 80 Oct. to Port-Said; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotter- dam, vertrok 31 Oct. van Boulogne-sur-Mer Noordwyk. Tot onderwijzer aan deambachta- school alhier is in de plaats van den heer 0. Vegt, dio wegens vertrek eervol ontslag had aangevraagd, benoemd de heer P. Alke made Cz. In dezelfde vergadering (der afdeeling Noordwyk van de Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnyverheid in Nederland", waaronder de ambachtsschool ressorteert), word op voorstel van het bestuur besloten gedurende dezen winter oen lozing te doen houden, waarvoor zich de heer Van Wagtendonk, van Amsterdam, beschikbaar heeft gesteld met het onderwerp: Het Gildi^ wezen. Sassenheinu De oefeningen in den wapen handel zullen dezon winter gehouden worden op den zolder van de wagenmakory van Ph. Bakker. „OraiBje-boven De Van-dag-tot-dag-schryvor iu het „Han delsblad" heeft zich gedrongen gevoeld eer alle voorwaarden voor bet aanstaande huweiyk der Koningin zyn vastgesteld uiting te geven aan een wonscb, waarvan liy woer, dat het een wensch is van het Nederlandsche volk. Hy zegt: „Wy stellen ons voor, dat het mogelyk was gebleken het volk met zyn honderdduizenden byeon te roepen in do groote vlakte tusschen Den Haag en Leiden. De burgemeester van dat oude Leiden, do stad waarop wy fier zyn om al wat ze doorstond voor Noerland's dier bare vryheid.... de stad, der holden, die ntzet werd van het Spaansche geweld door u illem vaQ OraDje, Vader des Vaderlands, en wier hoogeschool zyn hoog karakter in herinnering houdt.... neemt hot woord, en vraagt aan de onafzienbare schaar, wat haar wensch is, nu de Koningin in het huweiyk treedt. „Spreek ik in aller naam, wanneer ik vraag, dat de oude leus „Oranje-bovende leus steeds biyve in Nederland?.... dat altyd de ons zoo hooge naam van „Oranje" verbon den biyve aan het nieuwe stamhuis onzer Koningin?".... en het is alsof ik daveren' hoor over de vlakte den donderklank der volksstem, als het „Oranje-boven 1" „Oranje en Nederland zyn één!" het jubelend antwoord geeft op 's burgomeostors vraag. Toen wy in onzen welkomstgroet aan hertog Hendrik den wensch hadden uitgedrukt, den ouden naam te handhaven, wyzende op he. voorbeeld der Oostenryksche dynastie, die „Habsburg" blyft genoemd, al huwde Koningin i Maria Theresia ook met den hertog van Lotharingen, ontvingen wy van allo zyden, van groot en klein zeer algemeene blyken van instemming en goedkeuring. Moge het nieuwe stamhuis by voorbaat plechtig den naam ontvangen van do dynastie: Oranje-Nassau-Mecklemburg, dan blyft hst Oranje bovenl de lens van Nederland.... de kroonprins blyft prins van OranjoOranje, dat woord vol wyding en poözie blyft dan het symbool van oon trouw en eeu liefde, die nooit zich verloochenden." k Nu een nieuw tydperk aanbreekt, willen wy dat begroeten met den ouden naam. En' herinnerende aan het vele, dat Nederland aan het Huis van Oranje is verplicht; hoe het vrye Holland één, ondeelbaar één is met het stamhuis van Oranje door liefde, trouw on dankbaarheid, vraagt de schryver: „Geef Koningin uw naam d'Oranje- naam l aan het nieuwe stamhuis: Gy hebt uw volk zoo lief.... gy voelt u opgebeurd door een traditie, roemryk als een heldenzang.... „God, toon genade aan myn volk en my l" zoo bidt ge zacktkens Holland's vader na. Laat dus uw jonge handen het oude devies „Oranje bovenl" omhoog weer beuren.... laat die reine koninkiyke stem. die in de Nieuwe Kerk ons allen door het harte drong, de tranen ons doende opwellen in de oogen, ons toeroepen: „wie my liefheeft, volgemyi" dan zal zoowel in vrede als in tyd van het nypendo gevaar, heel het volk opspringende, met ontbloote hoofden, ontroerd en bleek van geestdrift u antwoorden met een stem, i die donderend klinkt van Noordzee tot aaii 1 Schelde: „Oranje Boven 1" G> Alsof een drukkende last van hem werd "weggenomen, zóó verlicht ademde baas Dirk op, toen de heeren onder beleefde buigingen de kamer verlieten, om zich naar boven te begeven. Dat was hem tegen verwachting schitterend gelukt en in stilte triomfeerend, zei hy tot zyn Hanna: „Zoo, nu drinken wy nog een pot bierl Zulke gesprekken zyn toch heolwat anders dan die domme praatjes daar ginds in ons landstadje 1" Hy voelde zich grooter geworden, nu hy in byzijn van Hanna door een hoog3t vernuf- tigen volzin den geleverden strijd om zoo te zeggen beslecht had, en op den terugweg kraamde hy nog zoo'n massa geleerdheid uit, dat zy telkens begon te geeuwen. Hoewel hem echter deze zet zoo voortreffelijk gelukt was, paste hy er zorgvuldig op, op bedoelden na middag nooit weer naar die buitensociëteit te gaan. Want een tweeden keer zoo rokende hy zich zeer schrander voor zou hy er wel eens niet zonder kleerscheuren kunnen af komen. Deze gebeurtenis, die zoo licht op een totale (beschaming voor meester Scherp had kunnen initloopen, gaf hem een wyze les betreffende de keus van zyn dagelyksch gezelschap in de 1 residentie. Tot dusverre n. 1. had hy nog geen bepaald koffiehuis gekozen, waar hy zijn avondglaasje ging drinken en zich dan onder de vaste klanten kon gaan rekenen. Zorgvuldig onderzoekend was hy nu eens hier, dan weer daar binnengeloopen, was overal in de na- byheid van de praat- en leestafel gaan zitten en had zyn waarnemingen gedaan. En daar in de groote stad een heole menigte passende lokalen in aanmerking konden komen, en hy elk daarvan niet op eon enkelen avond bezoeken kon, om tot een juist oordeel te geraken, had hy voor deze rondreis eenige weken noodig. Maar nu, na dat tooneel in de buitensociöteit, schrapte baas Dirk dadelyk al die inrichtingen vanzyniyst, wier vaste klanken uit eigenlyk bestudeerde lui bestonden. Dokters vooral meed hy met angstvallige voorzichtigheid, want hoewel hy zichzelven geenszins gering achtte of voor een domoor hield, moest hy zich toch beken nen, dat hy' juist wegens zyn doctorstitel heel licht in gesprekken kon gewikkeld worden, waarin hy bleef steken, en dat zocht hy natuuriyk te vermijden. Hy wilde liever in een minder uitgelezen gezelschap de eerste dan in een deftigen kring de laatste zyn. Tegen Nieuwjaar viel de teerling: meester Dirk had het koffiehuis „Hot Biervat" ge kozen. Het lag slechts omstreeks tien minuten van zyn woning verwyderd, tapte een goede biersoort en had een gezelschap vaste klanten, tegenover wie hy zonder het minste gevaar als dokter kon optreden. Gopensionneerde hofdignatarissen van de onderste plank, eenige welgestelde timmermans- en metselaarsbazen en verschillende kruideniers uit den omtrek van het koffiehuis, dat waren zoo de voor naamste heeren, die alle avonden voor eenige uurtjes hier byeenkwamen. De eenige, die boven het peil van gewone burgerluitjes uitstak, was een zekere heer Van O ach, die als directeur van een huwelyksbureau steeds vol geheimen stak, of zich ten minste hield, alsof in zyn handen de fijnste draden van het gansche aardryk bijeenkwamen De bevolking van kleine residentiesteden is altyd gaarne gereed hooger geplaatste per sonen te huldigen, en zoo werd Dr. Scherp dan ook mot allon eerbied door do vaste klanten van „Het Biervat" in hun midden opgenomen. Hy had daarmee bereikt, wathy gezocht had. Met pynlyke stiptheid trad hy eiken avond precies te halfacht binnen en op zyn vriendelyke, maar stomme buiging be groetten de reeds verzamelde gaston hem met een eenparig: „Goeden avond, doktert" Langzaam en niet zonder een zekere waar digheid ontdeed hy zich van zyn overjas en nam, met den juchtleeren sigarenkoker en het barnsteenen pypje in de hand, de voor hem gereserveerde eereplaats in, die hem veroor loofde de geheele zaal te overzien. De kaste leines bracht hem telkons eigenhandig het eerste glas bier, hetgeen eveneens voor een onderscheiding gold, waarin slechts weinigen der dagelyksche gasten zich mochten ver heugen. Met omslachtige nauwkeurigheid zocht hy dan een sigaar uit, sneed er met zyn schaartje het puntje af en stak ze dan met een eigen lucifer in brand. Zyn meegebrachte rookbenoodigdheden, die vóór hem op de tafel lagen uitgespreid, maakten bepaald een klein arsenaal uit, waarvan ieder gedeelte den fijnen, wel gestelden man aanduidde. En wan neer dan moester Dirk zoo achter zyn eigen glas zat, met afgemeten gebaren of gezicht hot gesprek volgde, zyn sigaar rookte en nu en dan den knijpbril op den neus zette, dan maakte hy inderdaad een waardigen indruk. Meestal was hy in het zwart of althans in het donker gekleed, en op zyn vest stak de zware gouden horlogeketting, die over zyn buik schommelde, hoogst voor- deelig af. Zyn steeds gladgeschoren gezicht vertoonde nog geen spoor van rimpels, zyn bruine haardos kon zelfs nog weelderig ge noemd worden, en de stekende blik zyner grjjze oogen, grootendeels oen gevolg van zyn vroeger barbiers vak, werd door de niet afgun stige gaston als een teeken van byzondere scherpheid van geest beschouwd. Ondanks alle minzaamheid voor zyn koffiehuis- makkers, wist baas Dirk toch altyd een zekere maatschappelyke meerderheid te doen gelden, welke den „dokter" ook gaarne werd toege kend. Men was trouwens bljj een man van stand en beschaving als vaste gast in zyn midden te hebben. Aan het gesprek nam hy gewooniyk eerst na het eerste of tweede glas deel; vóór dien tyd wist hy, vooral by voor komende meeningsverschillen, door eon min zaam glimlachje moestorlyk den man te spelen, die zich over gewone dingen niet warm maakt. Maar wanneer hy eindelyk zelf warm werd, dan praatte hy het liefst over de politiek, naar aanleiding van de hoofdartikelen in zyn nauwgezet bestudeerde couranten, en ver volgens over geneeskundige aangelegenheden. Inzonderheid op het laatste gebied bewoog hy zich met een zoo aanmatigende stoutmoedig heid, dat men niet had kunnen gelooven, dat hy dezelfde man was, wien nog slechts weinige weken geleden in dat doktersgezelschap in de buitensocièteit juist om zyn dokterschap het angstzweet op het voorhoofd kwam. In „Het Biervat" had baas Dirk een be paald dankbaar publiek voor zyn gesprekken over geneeskundige zaken gevonden. Tegen over menschen, die geen greintje geneeskun dige kennis bezaten, kon hy zonder gevaar den mond vol nemen, en hieraan liet hy het ook geenszins ontbreken. Algemeen verstaan bare geschriften over de medicynen, ver volgens de onbegrepen lectuur van een recep tenboek, voorzagen hem volop van stof, om aan de rondo tafel -in „Het Biervat" voor oen geneeskundige ster van de eerste grootte gehouden te worden. Zyn drinkcollega's achtten zich met den lof van hun „geleerden", vriend zeiven gevleid, en slechts één ding betreurden zy, nL dat Dr. Scherp zich in geen geval liet overhalen, nu en dan by oen ernstige ziekte geneeskundige hulp te ver- leenen. „Ik doe dat uit beginsel niet," bad hy by dorgeiyko zinspelingen, met leedwezen zyn weigering uitsprekende, steeds geant woord: „Ik zou my dan eerst weer als prakti- zeerend geneesheer moeten laten inschryven, en daar heb ik geen lust in." „Wat ben je vandaag toch van plan?" vroeg vrouw Hanna haar Dirk, toen deze op zekeren morgen met zyn toilet maar niet klaar scheen te kunnen komen. Nadat hy zich schoon ge schoren en zorgvuldig gekapt had, koos hy uit z(jn gestreken linnengoed de fijnste man- - cbetten en den schoonsten boord uit, stak zich in zyn zwart lakensch pak en drukte ten slotte den hooge-zyden op het bruine haar, zoodat de kleine mevrouw Scherp maar stoeds hoofdschuddend heen en weer liep, vooral toen zy in weerwil van haar herhaalde vragen niet te weten kwam, wat deze Zon- dagsclio kleedy op eon gewonen morgen door de week te beduiden had. „Ik moet ergens heen." Dat was alles, wat Dirk haar ant woordde, lorwyl hij nog een poosjo nadenkend do kamer op en noer schreed en dmrby van Ier zijóo in den èpiogel keek. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1