N<\ 12480 Dinsdag 30 October, A". 1900 (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 30 October. feuilleton. Schoenmaker, blijf bij je leest I LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 maanden, i i t i i f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rön 1.30. Franco per post ••Sicts'isltss!» 1*65. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Aan den Raad der gemeente Leiden la heden het volgende adres ingezonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen: Ondergeteekenden C. H. Kouw en M. F. Oostveen, respectievelyk voorzitter en secretaris (uitvoerend Bestuur) der Afdeeling Leiden van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Ver bond; dat zy kennis hebben genomen van het verzoekschrift, ingediend door den Leidschen Bestuurdersbond, waarin wordt aangedrongen, om in de bestekken voor werken, uit te voeren voor do gemeente Leiden, op te nemen be palingen betreffende minimum-loon en maxi- malen arbeidsduur; dat ondergeteekenden de vrijheid nemen eich tot Uwon Raad te wenden, om het vol gende onder Uw aandacht te brengen. In 1895 werd een voorstel aangaande boven genoemde bepalingen by B. en Ws. ingediend, en toen in dat zelfde jaar dit voorstel door B. en Ws. in behandeling werd gebracht in den Raad dor Gemeente Leiden, nam het be stuur der Afd. Leiden van het Alg. Ned. Werkl.-Verbond het initiatief voor oen adres- beweging ten gunste van minimum-loon en maximum-arbeidsduur. Deze beweging had ten gevolge, dat een adres werd ingediend by den gemeenteraad van Leiden, geteekend namens 26 vereenigingen, vertegenwoordigende ruim 4000 werklieden. De adresbeweging had niet het door ons gewenschte resultaat, het voor stel word in beginsel verworpen met 16 tegen 12 stemmen. Redenen waarom de ondergeteekenden de .vryheid nemon, nogmaals de aandacht van Uwen Raad te vestigen op het door ons ingezonden bovengenoemd adres, behelzende 'het eerbiedig verzoek, dat het Uwen Raad moge behagen bepalingen op te nemen in de bestekken van werken, welke moeten worden uitgevoerd voor do gemeente Leiden, betreffende minimum-loon en maximalen arbeidsduur. 't Welk doende, enz. In het gebouw der afdeeling Leidon en omstreken van den Ned. Roomsch-Kath. Volks bond aan het Rapenburg No. 10 alhier ver gaderden eenige afdeelingsleden (agenten van politie) ter bespreking van het oprichten eener onderafdeeling, welke dan ook werd opgericht. Tot bestuursleden werden gekozen de hoeren C. A. Slierings, voorz.; G. Postma, secrt.; J. J. Wiebeld, penningm.; J. A. Verkuyien, com missaris, die door den eerw. adviseur pater H. A. Van Kessel werden gelukgewenscht en vervolgens in functie gestold door den waarnemènden voorz. don hoer H. J. Van Kerkhoff. Als patroon-heilige, wiens naam deze onderafd. dragen zal, werd met algemeene stemmen gesteld do H. Michaël. De heer Wiebeld hield daarna een korte toespraak naar aanleiding van hot gesprokene door den eerw. adviseur op de jongstgehouden jaarvergadering en deed daarin zien, dat de goede boom wel degeiyk goede vruchten voort brengt. De onderafdeeling8-voorz., de lie or 'C. A. Slierings, dankte den waarnemenden voorz, der Afd. voor zyn bemoeiingen tot het oprichten en toestand-komen dezer onder afdeeling. Besloten werd oen reglement te ont werpen, dat, als gebruikeiyk, ter goedkeuring aan het bestuur der Afd. zal worden aange boden, hetwelk, zooals gowooniyk, dan zoowel geesteiyk als rechtskundig advies zal inwinnen. Daarna werd deze vergadering gesloten. Het aantal onderafdeelingen is nu gestegen tot 12, dL: Houtbewerkersgilde, Metaalbewerkers, Schilders, Tuiniers, Fabrieksarbeiders, Agenten van Politie, Ondersteuningsfonds Hulp in Nood, Fonds by Werkeloosheid, Steenkolen-commis sie, Zang-, Tooneel- en Schermafdeeling. By de door het bestuur der Stedeiyke Werkinrichting alhier gehouden aanbesteding is het leveren van kropbrood gegund aan den laagsten inschryver voor 7,0/ioo cent Per De by het 5de reg. inf. tot luit.-kolonel bevorderde majoor P. A. Van Buuren, van het korps, biyft te Amersfoort in garnizoen; de nieuwbenoemde majoor D. F. Bh Helbach komt te Leiden in garnizoen. Prof. Tiele heeft het eere-voorzitterschap van den Protestantenbond overgedragen aan den heer P. H. Hugenholtz Jr. Prof. Tiele is wel geheel hersteld van de ernstige ongesteld heid van dezen zomer en in staat al zyn gewone werkzaamheden te verrichten, maar moet voorzichtigheidshalve zich voorloopig uit sluitend tot deze beperken. De heer J. D. Van den Berge, hoofd eener openbare school te Goes, die de vorige week naar Leiden was gegaan, om de begrafenis van een zyner familieleden by te wonen, Is hier plotseling ongesteld geworden en in het „Hópital Wallon" alhier op 57-jarigon leeftyd overleden. By beschikking van den minister van binnenland8cho zaken van 29 October 1900, afdeeling onderwys, zyn benoemd in de com missie, in 1900 belast met het afnemen der examens in de Fransche taal voor de in December en zoo noodig in November dezes jaars te 's-Gravenhage te houden examens voor het middelbaar onderwys: tot lid en ondervoorzitter: dr. J. J. Salverda de Grave, privaat-docent aan de Ryks-univer- siteit te Leiden; tot leden: N. L. Ver lint, leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Utrecht; A. Bourquin, leeraar! aan hot gymna sium te Amsterdam; A. Sunier, leeraar aan het gymnasium te 's-Gravenhage; E. J. Sommer, leeraar aan het gymnasium te Groningen F. Delachaux, leeraar aan de Ryks-hoogero burgerschool te Alkmaartot lid-plaatsvorvan- ger: L. Paschal, leeraar aan do Hoogere Krygs- school to 's-Gravenhage. Tot lid en voorzitter dier commissie is by beschikking van 1 Juni 1900 benoemd dr. A. G. Van Hamel, hoogleeraar aan de Ryks-universi teit te Groningen. De hoofden van scholen te 's-Gravenhage hebben Zaterdagavond aan den afgetreden arrondissements-echoolopziener mr. W. J. Snouck Hurgronje een oorkonde aangeboden ter sympathieke herinnering aan de vele jaren, gedurende welke de heer Snouck in die be trekking de belangen van het onderwys be hartigd heeft en met het onderwyspersoneel heeft samengewerkt. Met ingang van 1 December ia benoemd tot ingenieur der Gemeente-gasfabriek te 'e-Qravenhage, de heer J. Rutten, technoloog, thans scheikundige aan de Gemeente-gasfabrie ken te Amsterdam. Te Amersfoort is benoemd tot griffier ter gemeente-secretarie mr. Caudri te 's-Gra venhage. De kapitein F. Van Laaren, van het 5de reg. inf. uit Amersfoort, ia te Utrecht in het militaire hospitaal overleden. Naar men verneemt, zal binnenkort de lste luit. H. E. Van Swinden Koopmans, van het lste reg. veld-art. te Utrecht, worden be noemd tot kapitein by de vesting-artillerie. Ds. O. D. Eerdmans, pred. by de Geref. Gem. te Boskoop, herdenkt 21 Nov. a. 8. zyn 25-jarige ambtsbediening. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben zich bereid verklaard tot do proefneming met Zondagsrust voor het brug- en sluispersoneei te Leidschendam en by do bruggen van het Ryn-Schiekanaal. Zy stellen nader voor met het centraal-be- stuur der Yereeniging tot Christeiyke verzor ging van krankzinnigen en zenuwlyders in Nederland te Amsterdam, een overeenkomst- aan te gaan tot verpleging van Zuid-Holland- sche 8de klasse-krankzinnigen. Door Gedep. Staten is tevens voorgesteld de vereeniging van alle stoomtramiynen, waarvoor aan de Rotterdamsche Tramweg- maatschappy een renteloos voorschot wordt verleend tot één geheel vanwege de provincie en wel in overleg met de Regeering en de Rotterdamsche Tramweg-maatschappy. Gistermorgen is Hertog Hendrik in een gereserveerden eerste-klasee-ceupó, vergezeld van zyn adjudant luitenant von Behr, van Apeldoorn naar Beriyn vertrokken. Het afscheid van de Koninginnen had plaats op het bordes van het paleis. De Hertog werd tot aan den trein uitgeleid door jhr. Tets, kamerheer van H. M., en jhr. Van Hoogen- straten, adjudant. De Hertog was niet in uniform. Gisteren is te Utrecht opgericht het Chrl8teiyk Letterkundig Verbond. Tot bestuur ders werden gekozen de hoeren A. J. Hoogen- birk, voorzitter, Amsterdamdr. J. H. Gunning JHz., vice-voorz., Utrecht; W. Van Nes, lste secr., Utrecht; J. 0. Homoot, 2desecr., Utrecht; L. Kuperus, penningm., Amsterdam. De Vereeniging telt leden van verschillenden rang en stand, uit tal van plaatsen onzes lands, mannen en vrouwen. Zy is niet be stemd louter voor letterkundigen, maar voor allen, die op den breeden grondslag van „Ons Tydschrift" uit hetwelk dit verbond ontstaan is de samenwerking van Christenen zoeken, allereerst op letterkundig gebied, maar ook op ander. Voor nadere inlichting wende men zich tot den lsten secretaris; ook omtrent de wyze, waarop het lidmaatschap verkregen wordt. Twoetal by de Geref. Gem. te Hilversum: ds. A. J. Breukelaar, te Bodegraven, en ds. S. Oudkerk, te Kralingen., Te Hoogeveen is gekozen tot lid der Provinciale Staten van Drente mr. L. Nysinga Kymmeil, burgemeester van Westerbork. De najaarsvergadering van de algemeene synodale commissie der Nederdultsch-Her- vormde Kerk is bepaald op 14 November e. k. Te Arnhem is overleden mr. G. H. G. Ras, controleur by de gemeente-belastingen. Naar wy uit betrouwbare bron vernemen, kan de aanbesteding van de tramiyn Wamel- Nymegen reeds in Januari a. s. plaats hebben. ArnhCt.) Wyien mevr. wed. W. M. Van Bemmel heeft gelegateerd f 10,000 aan de Vereeniging tot bevordering van katholiek byzonder onder wys in het bisdom Haarlem, en een geiyk bedrag van f 10,000, alsmede twee huizen aan de Nieuwo Groenmarkt, aan de Ver eeniging van den H. Vincentius Paulo te Haarlem. Naar men wil, zegt het „Hbld.", zou do burgemeester der Residentie voornemens zyn, na het verstryken van zyn verlof, ontslag te vragen uit dat ambt. De heer J. S. A. Van Dissel, oud-lector aan de voormalige Indische Instelling te Delft, zal door de Indische regeering naar Nieuw- Guinoa worden gezonden voor de beoefening van de taal aldaar. Naar het „Hblad" verneemt, zyn de huwelyksvoorwaarden, voor het huweiyk van H. M. de Koningin en hertog Hendrik van Mecklemburg-Schwerin, in opdracht van H. M., ontworpen door jhr. mr. J. W. M. Schorer, vice-president van den Raad van State, by- gestaan door de hoeren jhr. E. N. DeBrauw, rechtsgeleerd adviseur van het Koninkiyk Huis, en G. Ch. baron Schouckaert van Schau- burg, thesaurier van H. M. de Koningin, in overleg met dr. Langfeld, Ministerial-Gehelm- rat aan het departement van justitie in het groothertogdom Mecklemburg-Schwerin. Een wetsontwerp, in verband met het huwe iyk van H. M. de Koningin, is in voorbereiding. Biyken8 by het departement van marine ontvangen bericht zyn Hr. Ms. torpedobooten „Hydra" en „Scylla", onder bevel van de luitenants ter zee der lste klasse W. T. De Booy on W. C. J. Smit, 29 dezer gezamen- lyk van Djibouti vertrokken, en Hr. Ms. pantser- dekschepen „Koningin Wilhelmina der Neder landen" en „Holland", onder bevel van den divisie-commandant, kapitein ter zee L. A. H. Lamie, 27 dezer van Swatow vertrokken, met bestemming naar Batavia. De ministers van oorlog, koloniën en waterstaat verleenen deze week geen audiëntie. Het stoomschip „Kanzier" (thuisreis) arriveerde 28 Oct. te Delagoabaai; de „Titan", van Amsterdam en Liverpool naar Batavia, passeerde 26 Oct. Kaap Spartel ALfen. Was het aantal leerlingen der Am bachtsschool van het Nutsdepartement Alfen Oudshoorn in de laatste jaren voortdurend stygende, in dit jaar is het getal niet minder dan 99, waarvan 6 uit Koudekerk, 4 uit Hazerswoude, 1 uit Leimuiden en 1 uit Bode graven. Uit Aarlanderveen bezoeken dit jaar niet minder dan 80 leerlingen de school. Bovendien zyn nog 6 jongelieden toegelaten op den cursus in hout- en marmerschilderen, zoodat het gezameniyk getal 105 bedraagt. Uit deze cyfers biykt voldoende hoe de school hier in een behoefte voorziet. Hazorswoudo. De Woensdagavondbeurten by de Ned.-Herv. Gem. zullen op 81 October a. s. te halfzeven een aanvang nemen. Ds. J. J. Van Ingen zal by die gelegenheid spreken over de „Kerkhervorming". A. 8. Zondag zal er in de voormiddagbeurt gelegenheid zyn tot doopsbedioning. Een behoeftig man, die een paar dagen geleden onderkomen en een legerstede In het arrestantenlokaal onder den toren verwierf, klaagde 's morgens over ongesteldheid en Btyfheid in de beenen. Hy werd daarop naar de barak getransporteerd en geniet daar zorg vuldige geneeskundige behandeling en goede verpleging. Katwyk-aan-Zee. Donderdag 1 Nov., 's avonds te zeven uren, zal in do Gerefor meerde Kerk alhier een Transvaal-lezlng" worden gehouden door den heer C. Plokhooi, vroeger onderwyzer In Zuid-A.frika, en die zelf negen maanden lang aan den oorlog deelgenomen heeft. Zoetorwoude. Een algemeene vergadering van landbouwers, wonende in de Geer, Zuid- buurt, Westeinde, Noordbuurt, Vliet en Haagweg, is belegd tegen a. s. Woensdag des voormiddags te tien uren by L. Angenent met het doel in deze gemeente een Boeren bond op te richten, in navolging van veel andere plaatsen, waar dergeiyke vereeniging bestaat en zeer gunstig werkt. Slaagt men hier, dan zal ook zoo'n vergadering worden belegd in de Weipoort voor de landbouwers aldaar en van den Hoogen Ryndyk. Door den storm van hedennacht is een der roeden van den Zwetmolen stuk geslagen, zonder ongelukkon te veroorzaken. Zogwaard-Zoetermeer. De kohieren van' de personoele belasting No. 4 voor deze go-j meenten, dienst 1900, zyn door den directeur; der directe belastingen te Rotterdam invorder-1 baar verklaard, dat ie Zegwaard tot een hetiiagj van f 14:34 en te Zoetermeer van f 01, onj zyn beide registers aan den ontvanger opge-' zonden. Mot ingang van 1 Nov. a.s. is door de Staatsspoorweg-My. in de regeling der treinen een verandering ingevoerd, die als een ver-, betering mag worden beschouwd. De trein, die van hier naar Gouda vertrekt des morgens om' 8.41 (alléén op werkdagen), zal, met ingang van Donderdag a.s. van hier vertrekken om 8.26, zoo#; dat leerlingen, die de scholen te Gouda wensoken te bezoeken, van dezen trein kunnen gebruik maken, om nog op tyd daar aan te komen. Eenlgo ouders van schoolgaande kindoren te Zevenhuizen hadden het verzoek daartoe aan de directie gericht. Tot dusver moeeten de, leerlingen, wilden ze op tyd i*p schooi komen. hun reis maken met d9n tnin, die om 6.12 van hier vertrekt, een opoffering, die, vooraÖ in den winter, niet germg ie, ook met het: oog op het lange wachten oan in Gouda. J TJit cl© „Staatsooui-ant". Koninkl bos luiten: Met ingang vaq 1 November, de opziohter van dcD Rijkswaterstaat' lste klasse J. P. Van Balgooy, als zoodanig eervol] ontslagen. Pensioen verleend aan A J. Pl8t, 624; mr. R, Van Luttervolt, ƒ635; J. Do Yi'eger, kommies* lste klasse by 's Rijke belastingen, 526j F. Vaq Stryp, kommies lste klasse by 'öRyks belas"-") tingon, ƒ685. Min beschikkingen. Mot ingang van 1 Decern.: ber aan P- A. Vnn Litli, op zyn verzoek, eeiol/ ontslag verloend als tjjdehjk assistent aan het Rijkslandbouwproefstation to Goes. Voor het tydvak van 1 December 1900 tot en mot 80 November 1901, benoem! tot assistent' aan het Rykslandbouwproefstation te Goes, W9j Voorbeylel, aldaar. Reservekader b{j de bereden I;orpse>u De minister van oorlog brengt (er konnfs van belanghebbenden, dat: lo. bet examen van Lcn, die weii9chen te wo^ den toegelaten tot een vorbintenis als vrijwillige? voor het reservekader by do bereden korpsen, di|; jaar zal plaats hebben: a. by de cavalerie en het korps rijdende art& lerie op 26 November a. 0., eu b. by de regimenten veld artillerie op 27 NoW d. a. v.; kunnende do hiorbedoeko examens zoef noodig op een of meer vclgendo dagen worden voortgezet; -f 2. in verband daarmede in dit jaar de aanmel-i ding voor bedoelde examens i-.oei plaats hebben vóór 12 November a. s. bij den c mm .udeorenden officier van bet korps, waarbij de adspirant dé verbintenis wonsoht aan to gaan, door bet inzen den van do kennisgeving ingoriebt volgons bet model aa, (zie Sts-Crt. No. 254); 8. het moerbedoelde oxamen zal worden afge-, nomon ter standplaats van don commandeerenden offioiet van bet korps, waarby de adspirant de vorbintenis wensebt aan to gaan, zyndo: j a, Doventor voor bot lste, Venloo voor bet 2de en 's-Gravenhage voor bet 8de regiment huzaren y b. Arnhem voor de rijdende artillerie, Utrecht»! voor het lsto, 's-Gravenhage voor het 2de en Bredd voor het 8de regiment veld-artillerie; 4o. men zich, voor wat betreft de eiscben vau; kennis en bedrevenheid voor bet examen vaat gesteld, tot bet ondergaan van een militair go: neeskundig onderzoek eu verdere inliobtingen kan] wenden tot den commandeerenden offioier van een' der korpsen bovengenoemd. Korkoiyke Beriohtou, Valkenburg. Woensdagavond to half-) zeven eerste winteravondbeurt, ds. J. Kook. Gedurende het winterhalfjaar, Nov.—Apri^ vangen de voormiddagdiensten steeds aan t# tien uren. 2) Hot kiezentrekken leerde hy eveneons van den ouden dokter, wien het gaandeweg te 'veel word ook dit nog waar te nemen. De methode was natuuriyk nog do oude: een sleutel werd met oen doek omwonden, en wanneer het slechts golukto do kies goed •te pakken te krygen, dan moest zy er uit, 'al ging ook het geheelo hoofd mee. Ofschoon Scherp onder leiding en met behulp van den dokter zidh deze behandeling heel naar be- hooren had eigen gemaakt, was het voor hem en zyn vrouw toch eon gebeurtenis van het hoogste gewicht, toen hy met Nieuwjaar dit gedeelte der geneeskundige praktijk alleen 'overnam. Het was de lange Toon van den kuiper, die hem met Nieuwjaarsdag de eerste kiespyn in huis bracht. Een beotjo langer dan noodig was, klopte Dirk hem op do zieke kies en het ging hem daarby als oen eerstbegin nende redenaar, die van kuchen en neusvegon niet durft aanvangen. Maar oindoiyk vatte hy moed, omwoelde den sleutel en wenkte zyn vrouw dat doze Toons hoofd moest vasthouden. Toen tastto hy' mot een zekere opgewon denheid naar de machtige, driemaal go- wortelde kies, en toen hy haar vast in den sleutel voelde, draaide hy uit alle kracht, zoodat hy byna ruggelings op den grond gevallen was, toen de kies uit don mond vloog. Tegeiykertijd was Toon Yan den kuiper Onder het slaken van een vreeseiyk gehuil in zyn gansche lóngto als dreigend opge drongen, doch toonde zich op hetzelfde oogenblik weer gerustgesteld, toen Dirk hem de reusachtige kies toereikte. „Gy kent het, waarachtig I" riep Toon uit, baas Scherp met heiligen eerbied aanstarend, en vóór nog de Nieuwjaarsdag ten ondergang neigde, had hy in meer dan een dozyn herbergen Dirks kunst 'geroomd, die hem juist om do ontzettende pyn zoo'n groot ontzag had inge- boozemd. Evenals Toon van den kuiper ging het weldra nog veel anderen, en baas Dirk nam by den leerjongen ook nog oon be kwamen scheerknecht in dienst, daar hy het vanwege het kiespynlydende publiek en den bystand, aan dokter Wolf verleend, zóó druk kreeg, dat hy allo klanten niet meer alleen bedienen kon. Zyn inkomsten klommen dien tengevolge van jaar tot jaar tot een flinke hoogte en naast het eigen bezit van zyn huisje had hy ook nog een spaarbankboekje, waarin alle maanden een nieuw bedrag werd bijgeschreven. Opeens dreigde hem een dikke streep door de rekening getrokken te worden. De Regee ring had de van Rykswege aangestelde geneesheeren en tot dezen behoorde ook dokter Wolf om mededeelingen on ver slagen gevraagd ten dienste van een voor genomen verordening, die voor alle assistenten het afleggen van een examen voorschreef. Tot voorbereiding daartoe zou voor de deel nemers tweemaal 's jaars een driemaande- lykscho cursus aan het ziekenhuis der uni versiteit opgericht worden, en bywyze van proof de eerste maal voor degenen, die reeds als assistent dienst deden. Voor baas Scherp was dezo nieuwigheid, aan wier invoering niet meer getwyfeld kon worden, geen kleinigheid. Want zonder dat zou hy zich later weer tot het veel minder opbrengende barbiersvak hebben moeten beperken, maar nog harder zou het hem aan de ziel zyn gegaan, als dan een ander in zyn plaats in het stadje en op de dorpen als hulpdokter, zoo iets als dr. No. 2, zou optreden. „Dat verdraag ik niet!" zei hy dagelijks herhaalde malon tot zyD Hanna, zonder intus- schen een uitweg to vinden. „Maar jo bent toch geen domoor," meende deze; „ga den proefcursus meemakenl" „De dokter zegt dat ook, maar ik heb reeds de veertig achter den rug." „Dat geeft niets, je bent een man in de kracht van je leven," moedigde Hanna hem aan. Vier weken later was meester Dirk Scherp „student" geworden. In den aan den cursus verbonden practische oefeningen bleek hy een zeer bruikbaar man te zyn, en het beetje theorie brak hom ook den nek niet. Zyn oude vriend, de dokter, had hem reeds een en ander over den bloedsomloop, ovor aderen en slag aderen ingepompt, en thans werden eiken dag dergeiyko geleerde onderwerpen behan deld, zoodat baas Dirk reeds na de eerste maand over een vrij aardige hoeveelheid vreemde woorden beschikken kon, waarover hy zich in do hoogste mate verheugde. Op extra-lessen, die hy by een American dentist nam, oefende hy zich in de „extractie yan kiezen," oftewel kiezentrekken, door middel van een kleine tang in plaats van den barbaarschen sleutel, en ook in de aanwending van het pas onlangs algemeen geworden lachgas om de pyn te dooden liet hu zich onderrichten. Zoo kwam liet, dat zyn Hanna, toen zy hem na verloop der drie maanden en na een gunstig afgelegd examen weer van de studie naar huis haalde, zeer verbaasd was, hem zoo geleerd te zien kyken en te hooren spreken als een boek. Thuis aangekomen, had Dirk bepaald moeite, zich weer in de nog altyd nederige bezigheden van zyn beroep in te werken. Wanneer een boerenknecht zonder aankloppen binnentrad en, langs zyn gezicht strykend, zei: „Ik mot goschore worde," dan kwam hem zulks schier als een beleediging voor, weshalve hy er op stond, dat minstens de leerjongen steeds in den scheerwinkol aanwezig was, on met een voornamo handbeweging verwees hy dan dezen tot den pas aangekomene. Gold hot echter een ryken boer of een burger uit het stadje zelf, die zich niet gaarne door oen onhandigon leerjongen onder het mes lieten nemen, dan moest deze toch ten minste voor het inzeepen zorgen, terwyl Dirk als een slager met het mes op den achtergrond stond, om daarna do laatste hand aan het werk te leggen. Den burgemeester, den vrederechter en andere hooggeplaatste personen moest hy evenals vroeger in hun woningen bedienen. Maar hy ging dan niet meer met het zyn beroep verradend étui onder den arm over de straat, doch had voor dat doel een doos van het kleinste formaat laten vervaardigen, zoodat deze in zyn vrjj ruime jaszak een plaats vond. In de hand droeg hy dan op dezo wandelingen steeds een onberispeiyken rotting met een wit ivoren knop, zoodat een vreemdeling baas Scherp eerder voor onverschillig wat dan voor een barbier zou hebben aangezien. Maar dat was hy immers eigeniyk ook niet meeri Reeds een jaar na zyn terugkomst van „studie" liet hy een verdieping op zyn huisje zetten, die vóór aan de straat twee in elkaar ioopendo kamers en een wachtkamertje bevatte. De eerste der voorkamers was voor de „operatiën" aan de tanden bestemd en o. a. ook van een ovoreenkomstigen „operatiezetel" voorzien, welke laatste vooral den menschen van buiten een vreeselyken eerbied inboezemde. Heelkundige hulp verleende hy in de aan-j grenzende kamer, waar messen, scharen,] tangen en allerlei andere blinkende werk tui-; gen uitgespreid, mot do biykbare bedoeling^ door de lieden gezien te worden. Kwam oeii* hulpzoekend patiënt de trap op, dan trok hy' reeds in de gang den neus op, want uit het met ether, allerhando zuren en dergoJykö! dingen opgevulde atelier drongon geuren naar] bulten, die aan doktor en apotheker horinner-j den, en dit droeg er niet weinig toe bij, hot aanzien van meester Scherp nog meer te vorJj hoogen. Zelf wist l»y dit ook terdege, en had er verstand van, zyn klanten in dit op4 zicht zooveel mogelijk ontzag in te boezorneD.l In overeenstemming met do inwendige ver-j andering van zyn huisje wildo hy ook uit wendig de uitbreiding zyner werkzaamheden- wereldkundig maken. Eeist was hy van planj de hom thans te ordinair voorkomende scheef? bekkens aan zyn uithangbord heolomaai weg te nemon, daar immers iedereen wist, waar hy woonde en wat hy deed. Maai' zijn vrouw Hanna maakte nogal bedenkingen, wolkorj juistheid hy niet bestrydon kon. Men liotduS' aan het benedenhuis de beide gele schoteltje^ evenals vroeger boven do kleine steentjes schommelen, maar het eigeniyk uithangbord w*rd naar den buitonmuur der bovenver? dieping verheven. Daarop slond nu in greotoj gekleurdo letters lo lezen: rDirk Schern, geJ eramineeid hu'pdokter en tandenkundigo. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1