Tegen Weasels, eon der drie siring;.aten van Lammcrtjo Zondag, to Amster dam, die gisteren wegens diefstal in het kantoor van de lieeren Van Kuyk Abas, aldaar, terecht stonden, hoeft het O. M. 12 jaren gevangenisstraf geöischt. Tegen de beide andere boklaagdon, Bouma en Sluyter, 9 jaren. Bouma en Weasels zijn de twee, die op don hen nazettenden politie agent Wolf geschoten hebben. Zondagnacht heeft onder Ter- wolde een hovige brand gewoed. Een groote boerderij met schuren en zaadbergen, waarin een groote hoeveelheid graan en hooi, zijn tot den grond toe afgebrand. Wegens het huwelijk oener dochter was er's avonds feest, en toon men in de grootste feestvreugde was, brak de brand uit, hoe weet men niet. Twee kalveren, een geit, een hond en een honderd kippon zyn er in omgekomen, terwijl men met moeite de kinderen heeft kunnen redden. Hot geheole uitzet der dochter, be nevens oen aanzienlijke som geld, is mede verbrand. Alles was, hoewel laag, verzekerd. Te Breda heeft een jongen van zestien jaar, die uit het gebouw van het Leger des Heils werd verwijderd, zijn mes getrokken en een der heilssoldaten daarmede een diepen steek in de zijde toegebracht. De man is niet buiten gevaar. De dader is ge arresteerd. In de gisteren te Keulen ge houden samenkomst der vereenigde continen- 'tale stoomvaartlijnen is besloten de passage- prijzen 2de en 3de klasse vrij belangrijk te verhoogen. Groote diefstal. Een zekere ©Alvoid, kassier aan de Eerste Nationale Bank, een der grootste bankinstellingen te Nieuw- York, is verdwenen. Vervalschingen in de boeken zijn geconstateerd tot een bedrag van 700,000 dollar. De hulpbronnen der Bank be- dragen meer 50 millioen dollar. Een trein uit Charleroi naar Bergen is gisteravond by de halte La Carosse by Gosselies van het spoor geloopen. Er toerden dertig menschen gekwetst. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Per telegraaf.) K i e 8 w e t. By het heden voortgezet debat over de technische Kieswet-herziening besprak de Minister de drie amendementen van de heoren Troelstra cs. op art. 2 strekkende: I. om voor de zg. seizoen arbeiders den tyd van schorsing der werkzaamheden mede te ïekenen. II. om behalvo by ziekte of verwonding ook by tydeiyke workeioosheid en werkstaking en uitsluiting het loon tot het gowone bedrag te berekenen voor toekenning van kiesbevoegd heid. III. Om tydoiyke ongevallenrente ook als normaal loon te berekenen; 2o. bepalende dat het inkomen, pensioen en lyfrente der vrouw geldt voor haar man, en dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor den vader. Do Minister had alleen bezwaar, om by werkstaking het loon der werklieden als gewoon te berekenen. Hy keurde het af werk staking op te nemen in de wet als toeken van welstand en geschiktheid. (Gelach). De heer Van Karnebeek bestreed de amen- 4bmenten. De heer De Waal Maleftjt daarentegen rrerdodigde het behoud van kiesrecht voor werklieden, die ten gevolge van werkeloosheid of werkstaking niet werkon. Want het zou zeer onbillijk zyn, wanneer arbeiders, die loon- kiezers zyn, hun kiesrecht by werkloosheid of werkstaking verloren, terwyi in beide felfde gevallen arbeiders, die woning- of be- &stingkiezei 8 zyn, hun kiesrecht niet verloren. Het eerste amendement werd aangenomen ihot 72 tegen 13 stemmen. Het tweede amendement werd verworpen ëhot 52 tegen 33 stommen. Het derde amendement sub lo. werd aan- 6enomou met 44 tegen 40 stemmen. Het derde amendement sub 2o. werd aan genomen mot 43 tegen 41 stemmen. Aldus gowyzigd art. 2 goedgekeurd. Gcuicculcraatl vaxi Zocterwoudc. In de heden gehouden zitting waren alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering, waarna de notulen der vorige zitting werden gelezen on goedgekeurd. Alvorons tot de werkzaamheden over te gaan, vraagt, zoowel namens zyn college en den secretaris, als namens den Raad, de heer Lagerberg, oudste wethouder, het woord, die alsnu den Voorzitter gelukwenscht met zyn herbenoeming als burgemeester dezer ge meente. Spreker waardeert het, dat de burge meester in het 6-jarig tydvak steeds de be langen der gemeente heeft behartigd, dat hy steeds een ieder met raad en daad heeft by- gestaan, niet het minst de behoeftigen, en uit den wensch, dat hy nog een reeks van jaren aan het hoofd der gemeente moge staan. De Voorzitter betuigde zyn dank voor de uit het hart gesproken woorden en verklaarde aangenaam verrast te zyn, op deze wyzezyn werken door den Raad gewaardeerd te zien, en gaf de verzekering steeds bereid te zullen zyn waar het geldt de belangen der gemeente te behartigen. Vervolgens werd mededeeling gedaan der Proclamatie van H. M. de Koningin aan het Nederlandsche Volk en werd besloten aan H. M. een adres van gelukwensch te zenden. Mededeeling werd gedaan dat door Ged. Staten is goedgekeurd het suppl. kohier van den Hoofdei. Omslag dienst 1900 en dat door hetzelfde college is bericht, dat de uitkeering over het loopende jaar ingevolge de wet van 24 Mei 1897 Stbl. 156 voor deze gemeente is bepaald op f 11726.28s, welke stukken voor kennisgeving werden aangenomen. De Voorzitter deelde nog mede, dat door de gemeente is aangekocht f 1000 nomin. inschry- vingen Grootboek 3 pCt. voor een som van f 891.75. Alsnu kwam in behandeling vaststelling der gemeentebegrooting voor 1900. Algemeene beschouwingen werden niet gehouden, en noch over de posten in uitgaaf of ontvaDgst ge discussieerd, zoodat de begrooting werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 28702.87. Tot ambtenaar van den Burg. Stand werd daarna opnieuw benoemd de hoer J. H. Slicher, ten gevolge zyn aftreden als burgemeester op 1 Nov. a. s. Ten gevolge van de ontslagname als Raads lid van den heer G. P. v. Outeren, die tevens voorzitter was van het stembureau aan den Ryndyk, werd het stembureel aldus samen gesteld, nl. de heer P. J. v. d. Poel als voor zitter en plaatsvervanger de heer C. J. Kaptein en als leden de heeren A. Rynsburger en C. v. Leeuwen. De Voorzitter sloot daarna de vergadering. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. De beschouwingen van Engelsche bladen van het slag van de BTimes" en de „Morning Post", door wie de oorlog in Zuid-Afrika sedert Roberts' proclamatie van 14 September als geëindigd en het bezette vijandelyke gebied reeds als onder direct Britsch bestuur gesteld wordt beschouwd, en die daarom in de nog strydende Boerenscharen alleen franc-tireurs en maraudeurs zien en voorstellen, den guerilla-oorlog door politie-maatregelen als misdaden te behandelen en te bestraffen, worden eigenaardig belicht door de critiek, die de correspondent van de eveneens conserva tieve ,St.-James Gazette" in den Oranje-Vry- staat op het tot dusverre door deEngelschen gevoerde „bestuur" van het land wordt uit geoefend. Deze man, die de toestanden uit eigen aanschouwing kent, verklaart: De generaals handelden geheel zonder plan en gaven vaak bevelen, die direct met elkan der in tegenspraak waren. Passen, die men makkeiyk met 200 man en een kanon had kunnen behouden, werden onbezet gelaten en door den vyand weder in bezit genomen. De generaals waren daarby thans allen volkomen vertrouwd met de districten, waarin zy te opereeren hadden, en uitstekende gidsen ston den hun ter beschikking, die elke duim-breedte van het land kenden. De genoraals bekom merden zich echter niet om deze lieden en bleven by hun oude methoden, die reeds ontelbare malen tot ongeluk gevoerd hadden. Zoo duur als de lessen werden gekocht, zoo weinig werden zy opgevolgd. Toen de vyand Ladybrand had aangevallen, had hy makkeiyk in het open veld tot staan gebracht kunnen worden, in plaats daarvan had men hem evenwel rustig naar het Noorden in een veel moeilyker streek laten trekken. De meening, dat men de Boeren afdoelingen, die thans nog het land onzeker maken, met infanterie en ossenwagens kan vangen, was belachelyk. De correspondent had onlangs eens de opdracht gekregen, depeches naar generaal Campbell te brengen. De generaal verlangde van hem, dat hy als gids by hom zou biy ven. De generaal vertelde, dat hy bevel had het land „schoon te vegen", en hy veegde het schoon. Alle hoeven, waar men langs kwam, werden van paarden, rundvee, schapen, wagens en dergeiyke „gezuiverd." De voorraden, die men niet mede kon nemen, werden verbrand en de bezitters als gevangenen modegesleept. In verscheidene gevallen bevonden zich er onder menschen, die op parool weder naar hun hoeven vrygelaten waron, en die van don districts commissaris den waarborg gekregen hadden, dat hun bezittingen ontzien zouden worden. Eenigen van hen waren zelfs Britsche onder danen, die, om niet de wapenen togen hun eigen land to voeren, by het begin van don oorlog hun have en goed in den steek gelateD hadden en naar Basuto-land waren gegaan. Maar dat alles hielp niets; wie men krygen kon, werd gevangengenomen. „Ik weet", zegt de correspondent verder, „dat onze toegevend heid in eenige gevallen misbruikt is, maar het was toch verschrikkeiyk mee te moeten aanzien, hoe in een paar dagen weder alles verwoest werd, wat in twee maanden voor de tot-rust-brenging van het land was ge schied." De inspanning, waaraan de Britsche infanterie in Zuid-Afrika thans nog blootge steld wordt, was voor het grootste gedeelte absoluut nutteloos. Men moest zooveel infan terie behouden als noodig was voor de be veiliging van de achtorwaartsche verbindingen en tot bezetting van de steden en vaste plaatsen en alle overige infanterie naar huis zenden. Evenzoo moest men de zware ossenwagens afschaffen en daarvoor de kleinere, lichtere muilezelwagens invoeren. Snelheid was de hoofdzaak en in het algemeen het eenige, waar het op aankwam. Aan de nutteloozo kwelling van tegen woordig moest men toch eindoiyk een einde maken. Door de zich steeds herhalende kleine ongevallen en het herhaalde opgeven van stellingen en plaatsen, zooals byv. Ficksburg, hebben de Kngelschen zich hier veel schade toegebracht. De Zuid-Afrikanen hebben alle vertrouwen verloren; zy zeggen openiyk, dat de Engelschen hen in het uur van den nood in den steek laten, zy kunnen zich daarom niet 'meer op hen verlaten. Zes maanden geleden was minstens nog een derde van alle bewoners van den Oranje-Vrystaat op de zyde van de Engelschen geweest, thans was het te betwyfelen, of zy daar nog een onkelen vriend hebben. Tot zoover de correspondent van de „St.- James Gazette." Zooals men ziet, worden zyn mededeelingen bevestigd door het gisteren vermelde Reuter-telegram uit Kaapstad, van 22 Oct., luidens hetwelk, ten gevolge van de in den laatsten tyd toenemende activiteit der Boeren in den Oranje-Yrystaat (er staat: Oranjerivier- kolonie) en van de toenemende neigiog der neutralen om den vyand by te staan, de militaire autoriteiten besloten hebben krachtige maatregelen te nemon, om de troepjes marau deurs (aldus noemt Reuter de voor hun vader land vechtende Boeren) te vernietigen en de neutralen ten strengste te straffen voor de schendiDg van hun eed. Naar aanleiding van dit telegram achryft de „N. Gron. Crt.", dat men by het lezen er van niet kalm kan blyven. Het bloed zal u naar het hoofd stygen. Als gy uzelf kunt beheerschen, zult gy slechts een wee gevoel krygen. Gy zult de sensatie krygon van iemand, die lang een knagende pyn heeft gehad, en nu merkt, dat het toch nóg erger kan. Gy zult u gevoelen als iemand, die, moe van het gedragen leed, toch weer nog nieuwe ellende ziet. Gy zult u gevoelen als iemand, die, by het aanschouwen van onrecht willend opvliegen, door sterker kracht by de polsen wordt neergehoudon. En als gy minder zelfbeheerschiüg bezit, zal een krachtige verwensching u van de lippen komen. Meent gy, dat de Transvaalsche quaostie u sedert lang verveelt, gy zult hier een nieuwe emotie vinden, die uw „verveling" voor een oogenblik zal verdry yen. Meendet gy, dat er geen afschuweiyker politiek is dan die, welke de Engelschen tot nu toe in Zuid-Afrika hebben toegepast gy zult inzien, dat gy u vergist hebt. De zwakke goedertierendheid, waarmee de Engelschen tot nu toe in Zuid-Afrika zyn opgetreden, behoort tot het verleden. Het verbranden van booren-woningen, het op straat zetten van weerlooze vrouwen en kinderen, de gerechtelijke moord op Cordua, de slachting door de Kaffers by Derdepoort, de heldendaden der lanciers van Elandslaagte, de woordbrekory van de Engelsche aanvoer ders, de algemeene deportatie, het jammerlyko, eindelooze geknoei, de misdaden tegen het gemcene recht, diefstal, roovery, plundering, vryheidsbeneming, de domme willekeur dei- militaire administratie, de mishandelingen by het vervoerdat alles ia slechts voor spel geweest, zwak, nutteloos voorspel. Men gaat nu streng optreden. Allang waren er twee partyen in het Engel sche leger. Do party, die alles met zachthoid en menschelykheid meende te kunnen doen, en een party, die alles wilde ueersabelen en neerbranden en hen, die dan nog overbleven, wilde deportoeren; een party, die het best gekarakteriseerd wordt door de volgende uiting van eeD Engelsch officier (voor de juistheid waarvan de gunstig bekende correspondent van de „Matin", Jean Carrère, instaat)„Dien heelen beestenboel (de Boeren) moest men tot gehakt maken 1" De naïeve lezer zal wellicht vermoeden, dat deze laatste party tot nu toe steeds de over hand gehad heeft. Welnu, het is niet zoo. Al do tot nu toe vernomen schandalen zyn door de mensch- lievende, zachte party bedreven, tot wie (Jean Carrère vermeldt het uitdrukkelyk) Roborts behoort, de Roberts, die het doodvonnis van Cordua heeft onderteekend. Het is waar, deze zachtzinnige party is van eon Engelscho zachtzinnigheid. Zy is van meening, dat alleen een Engelschman zacht zinnig is. Zy veracht, zy haat do niet-Engelsohe volkeren, zy wil niet trachten zo te begrypon het is alweer de aanvankelyk togen de Boeren ingenomen Franscho correspondent, die deze duizenden nialen opgemerkte eigenaardig heid weer in het licht stelt zy is per se goed, genereus, royaal, flink, knap, zachtzinnig. Maar deze party houdt zich dan toch voor zachtzinnig, al noemden wy deze zachtzinnig heid in den tyd van Al va bloedige wreedheid. Welnu haar politiek heeft niet tot het gewenschte doel kunnen leiden. Roberts is te Pretoria en te Komatipoort on to Bloemfontein. Maar de tegenstand is niet gebroken. Integendeel het wordt nu openiyk erkend De geheelo Oranje-rivier-kolonie is feitelijk weer in opstand. En deze opstand is ditmaal niet door eon opmarsch van oen groot leger met veel geschut en wat Gmtiokker.de be wegingen te dempen. Thans komt hot aan op de voortreffeiykheid on- de beweeglijkheid van kleinere Engelscho legorafdeoiingen. Die afdoelingen nu zijn noch boweegiyk, noch voortreffelijk. Zy zouden het op den duur moeten afleggen tegen de Booren-legerijes. En dus wordt nu do „zachtzinnigo" party op zy gezet on gaat John Buil aan het slachten. De mannen van liet gehakt komen nu aan hot woord l Zy zullen de uit een otlinologiscli oogpunt interessante proef nemen of Bouren zicii oven gemakkelyk laten uitmoorden ais kalkis ol Derwischon, een proef, voor do Engelschen des te leerzamer, omdat ze vandaag ol morgen weer op een of ander volk kunnon stuiten, krankzinnig genoeg om niet liever Engelsch dan onafhankelijk te zijn. Zeker zullen do Europeescho volkoren met belangstelling deze proefneming volgen. Eu als den Engelschen deze operatio gelukt waarop helaas zoo heel veel kans beslaat dan zal men opnieuw do energie en de hoogo beschaving van dit voortredeiyko Engelsche volk roemen. Felicitatie-telegrammen van alle regeeringen zullen te Londen aankomen. De slanke dappere officieren, met hun open door do zon verbrand gelaat, zullen bewonderd worden door mooie vrouwenoogen. Men zal om stryd qo hand willen drukken van deze kranige aanvoerders. De opgewondenheid zal groot zun. Men zal hen op de schouders dragen door Londen's straten. En in do kerken zal men plechtige liederen zingen en God danken, dat hy mot het Britsche volk geweest is. En de wereld zal zwygen en bukken, bukken.... Een telegram van lord Roberts bovestigt de reeds gisteren vermelde „successen". Merkwaardig is daarin de zin: „Mcthuen veegde het land schoon" (denudod the country). Dat in een officieel telegram zegt nog meer omtrent de wyze van oorlogvoeren der Engel schen en het barbaarsche cynisme der Britsche generaals dan ellenlange vorhalen. Charles Williams zet met onverzwakte geestkracht den stryd tegen dit barbarisme voort. Naar aanleiding van het bericht, dat in den Vrystaat zeer krachtige of „drastische" maatregelen zullen worden genomen, vraagt hy wat Engeland8 generaals meer willen doen dan afdeelingen uitzenden om te rooven, te branden en te vernielen: „Er kan niets meer gedaan worden, tenzy wy er toe over gaan op de vrouwen en kinderen te schieten, die we op het Jand ontmoeten". En waarom zou lord Roberts daarvoor staan, nu het hem steeds duideiyker moet wor den, dat in de vrouwen niet de zwakste geest van verzet steekt? „Weet ons volk wel", gaat de heer Wil liams roort, „wat in Zuid-Afrika in zyn naam en in den naam van onze zachtmoedige Koningin wordt gedaan? „Dat ia de Boeren dryven tot de uiterste wanhoop, mannen moorden niet in open lijken stryd, maar door hun de middelen om te leven te ontnemen, mannen, die, welke ook hun staatkundige of economische fouten mogen zyn, hun naam geöerd hebben gemaakt door hun moed. Een oude spreekwijze zegt, dat in den oorlog veel dingen gedaan moeten worden, waarover men liever niet moest spreken, maar het ia voor Engelschen nieuw ecu te bluffen op wreedheden, die in Europa niet beproefd kunnen worden, zonder dat de daders den vloek van alle beschaafde volkeren op zich laden. „De Boeren eerbiedigden de mynen en de fabrieken, waarin Britsch en ander kapitaal was gestoken, toen niemand hen ter verant woording kon roepen als zy ze verwoest had den wy slaan daartegenover een povere figuur De correspondent van de „Daily Mail" seinde Maandag uit Pietermaritzburg: Een inwoner van Harrismith geeft my een sombere beschryving van den toestand in de noordoostelyke districten van de „Oranjerivier- kolonie". Troepen Boeren zwerven rond, die op iedereen vuren, die binnen schot komt, en de huizen en voorraden van Eugelschen en onzydigen plunderen en verbranden. De namen van veel van deze atroopers zyn aan de over heid bekend, maar het is onmogeiyk ze in handen te krygen. Harrismith heeft een sterk garnizoen gekregen en de heuvels zyn ver sterkt. De patrouilles yeomen, die or eiken dag op uit trekken, hebben het land myien ver van vee beroofd. De Wet voert een schrik bewind over de bewoners van kleine stedon. Kortgeleden zond hy een boodschap aan de menschen in Reitz, om de vrouwon en kinderen weg te zenden, daar hy de plaats met geschut wilde platschieten. Lindley moet een puinhoop zyn, daar de roovendo Boeren de huizen in brooddronkenheid liebbon vernield. Myn zegsman is van meening, dat de benden Boeren de overheid nog maanden lang zullen tarten en het leven overal elders dan in de steden onraogelyk zullen maken. Onderwyl is de handel verlamd. Er is groote verontwaardigiog onder de blanken, omdat de militaire overheid Indiërs vergunning heeft gegeven te Harrismith winkels te openen. Vóór den oorlog mochten geen Indiërs handel dry ven in den Yrystaat. Lord Roberts seint nader uit Pretoria van 21 dezer, dat hy van generaal Kelly-Kenny verdere bijzonderheden heelt ontvangen over den aanval op Jagersfontein, waarby de Boeren, die onder bescherming dor duisternis tusschen de twee forten ten zuiden en do reeks kopjes ten westen dor stad tot onder een muur in de buitenwijken waren doorgeslopen, van binnen de stad werden geholpen door de be volking. Voordat do Boeren door het garni zoen werden verdreven, gelukte het hun de gevangenen in vryheid te stellen. Do verliezen der Boeren bedroegen ongeveer 20 man, waar onder hun aanvoerder Visser, terwyi zy 8 of 10 weerlooze inboorlingen met ontplofbare kogels doodschoten. De generaal meldt, dat hy voornemens is, krachtige maatregelen te nemen tegen de inwoners, die de Engelschen verraden hebben. Hoe ernstig de verliezen van de Engelschen by de overrompeling zyn geweest, blykt boven dien uit de eerste officieele opgaaf van dooden en gewonden; zy bevat de namen van 12 gesneuvelden on 11 gekwetsten, onder wie een officier. Generaal Knox zond bericht uit Kroonstad van een aanval by Honingspruit en Serfontein door de bereden infanterie op een troep van 100 Boeren, dia naby den spoorweg hadden stelling genomen, maar mot eenige verliezen verdienen werden, terwijl aan Engelsche zyde slechts 5 paarden gedood en céa man gewond worden. Uit Kaapstal wordt bericht, van den 19Jen Octobor, dat 4- a 500) Boeren op Bloem fontein aanrukken. Zy komen van den kant van Kimberley, waar Vry lag, den verjaardag van i:ct begin van het be:eg, óók weer troepen Boeren vuschenon zyn, tot grooton schrik der bevolking. De voorhoede van het kleino loger, dat naar Bloemfontein trekt, verscheen m h-t dorp M.nogo, op 20 kilometers afstand van Bioemlonteiu. De mannon zyn goed uitgerust en hebben ieder iweo paarden. Uit Bloemfontein wordt van 19 October gemold: Jlet boot, dat der Boeren gelederen onafgebroken aangevuld worJen door nieuwo krachten van de hoeven in do omgeving. Opnieuw worJon door de Boeren, die over geschut beschikken, aanvallen gedaan op do spoorljn tussc.ien Pretoria en Komatipoort, waar do ion \twervende troepen onderkomen geniet .li op uo moven. Het stoomschip „Englishman" verliet 21 Octobor Kaapstad op weg naar Engeland, aan boord hebbendo majoor Knox en 456 zieko en herstellende offic.cren en manschappen. Hot stoomschip „Norman" veruok 17 October naar Engeland met 20 hoofdofficieren. De bewoners van Dundee hebben Zondag den verjaardag van den slag by Talanakop gevierd met een pi nic van kinderen op den heuvel. De graven van de gesneuvelde soldaten worden mot bloemon bestrooid. Te Kaapstad is gisteren officieel bekend gemaakt, dat de telegraphische gemeenschap met den Vrystaat geschorst is, wegens het verward raken der draden. Dat de Boeren do lynen op verschillende punten vornield heb ben, zal te Kaapstad toch ook wel genoeg bekend zyn, om nog met zulke praatjes te behoevon aankomen. Te Kaapstad houdt men zich verzekerd, dat de gouverneur van Natal, sir W. Hely Hut- chinston, tot gouverneur der Kaapkolonie zal worden benoemd. Te London worden de toebereidselen tot een triomfantelijke ontvangst der vrywilligors van de City de C. L Y. die daar a. s. Zaterdag uit Zuid-Afrika worden terugverwacht, met koortsachtigen spoed voortgezet. Vensters langs den weg, welken de stoet zal volgen, worden voor fabelachtige pryzen verhuurd, éón zelfs voor f 2600. Na de godsdienstoefening in de Kathedraal van St.-Paul zal den vry- willigere een monster-ontbyt ten stadhuize de Guildhall worden aangeboden. Prins Christiaan van Sleeswyk-Holstein, die als majoor by de King's Royal Rifles in Zuid- Afrika dienst doet, ligt ziek aan de typhus. Hoe groot de sterfte moet zyn onder de trek- en rydieren in Zuid-Afrika biykt uit een btndxt» behelzende* dat da helft de ftek- dieren van het veldhospitaal van de Impe: ial Yeomanry op weg van Krokodilrivier naar Pretoria is bezweken. Den 30sten October worden weer 161 ban nelingen uit Zuid-Afrika mot hun vrouwen on kinderen in Londen verwacht. Telegram men. KAAPSTAD, 23 October. RO.) De heer, Kretschmar, directeur der Ned. Zuid-Afr; Sp.-My., vertrekt morgen aan boord van do; „Dunvegan Castle" naar Europa. ROME, 23 Oct. RO.) De gezant van China, te Londen heeft opdracht ontvangen om aan! den koning van Italiö een boodschap van den; Keizer van China over te brengen, waarin do laatste een beroep doet op den goeden wil! van koning Victor Emanuel III ten opzichte' van China voor het tot-stand-komen van don vrede. De Keizer geeft den Koning de vor- zekering van zyn onbegrensde dankbaarheid. SIMLA (Britsch Vóór Indië), 24 Oct. (li. O,)J In een gevecht met roovers by Gandola zyn: een Britsch luitenant en 45 sikhs gedood. ACADEIUËNIE VWS. Leiden: Heden is alhier bevorderd tot doctor m de geneeskunde de heer G. H. Moll, van Charante, geboren te Rotterdam, na ver-' dedigiag van oen academisch proefschrift, ge titeld: „De hyperalgetischo zonen van Head.". Geslaagd zyn: voor het doctoraal examen: in de klassieke letteren de heer K. Sneyders' de Vogel; voor het candidaatsoxamen in de Nederlandsche letteren de heer H. J. P. Van Alfen. MurUtberich ten. Amsterdam) 24 October. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 180 vetto kalveren; late quali-j teit f 0.80, 2do qual. f 0.70, 3de qual. f 0.6534' Nuchtere kalveren f 9 a f 11; Schapen a Lammeren f a 508 vette varkens f 0.39 a f 0.43, Bijnkantera f 0.44 per K.G. Schiedam, 23 October. Noteering van de Beurt-, commissie. Moutwijn f 10.60 per HL. Zonder fast en zonder belasting. Spoeling f 1.30. Noteenng van de Makelaars. Moutwyn f 11.—r Jenever f 15.—, idem Amatord. proef f 16.50. Noteering van den Distillateursbond. Moutwgn f 11.Jenever f 15.Amat. Proef ƒ16.60. Wecsp) 23 October. Kaas. Aan de weekmarkt werden heden aangevoerd 30 wagens Goudsche-, waarvan aan de waag gewogen 15 wagens, wegende ca. 3811 kilogram. Prjja lste f 20 a ƒ28, 2de ƒ22 a ƒ21. LEIDEN, 24 October. Tiiormometerstandgisteravond om 8 ure#1 11.5° C. 52.7° Fahr.helt, hedenmorgen om> 8 uren 11.6° C. 62.7° F., 's middags om! 12 uren 12.5° C. 64.6° F., 's namiddags! om 4 uren 13° C. 56.4° F. Niet Zaterdag, gelyk gemeld is, maar; in den loop der volgende week zal hertog Hendrik van het Loo vertrekken. Het vertrek' is bepaald op a. s Maandag. Omstreeks het begin der volgende maand] zullen H. M. de Koningin en hertog Hendrik: een bezoek afleggen by de znster van den' hertog, groothertogin Elizabeth van Oldenburg?! De Hollandsche Spoorweg-Maatschappö is, naar „Het Vad." meldt, bezig met do ver-j betering der vorwarmmg der rytuigen 3de! klasse. De coupés worden van buizen vooiv' zien, onder de zitbanken, zooals dit in d®| wagens lste en 2de klasse reeds is ingoricht.! Hot stoomschip „Admiral" (thuisreis); vertrok 22 Oct. van Durban; de „Bundesrath": (thuisreis) arriveerde 22 Oct. te Lissabon; de1 „Maasdam" arriveerde 24 Oct. van Nieuw-York' te Rotterdam; do „Oranje-Nassau", van West-, Indiö naar Amsterdam, amveorde 24 Oct. te Havre; de „Prinses Amalia", van Batavia] naar Amsterdam, vertrok 24 Oct. van Port-baid.J In een dor Drentse he dorpen moet, naar men modedeolt, by een weduw-j vrouw en haar drie dochters het voornemen; bestaan, om binnenkort op één en denzolfden dag in het huwelyksbootje to stappen. i> l, iii; rs land. 4 DuitsrhlniKi. De onderstaatssecretaris van buitenlandscho i zaken, Froiherr von Richthofon, is tot staats-; secretaris (minister) benoemd. Tegenover do geruchten van het spoedig! aftreden van minister Von Miquel wegens! do benoeming giaaf Von Bülow totryks- kanselier wordt \tuier medegedeeld, dat beide' staatslieden Zaterdag een onderhoud van een, uur haddon en tot volkomen overeenstemming, kwamen. Omtrent do ziekte van keizerin Friedrich is een zeer geruststellend officieel bulletin, uitgegevon. De toestand, wordt daarin ge», zegd, wordt moikbaar beter, zoodat er niet- langer aanleiding bestaat tot bezorgdheid?] Professor Renvors is naar Borlyn terugge keerd. Groot-BritanalS, Volgens een telegram uit Londen aan de Paryscho Matin" is Lord Salisbury gisteren' naar Balmoral vertrokken om de Koningin! zekere wyzigingen in de samenstelling van- het Kabinet voor te stellen. TWEEDE KAMER. Vervolg der zitting van heden. Verworpen is met 52 tegen 33 stemmen hot amondement-Troelstra c. e. om verstrek-! kingen van genees- en heelkundigen aard niet' onder onderstand te begrypen. Het Regeermgsartikel om geneesmiddelen onder onderstand niet te begrijpen word aan genomen met 60 tegen 22 stommen. By het artikel betrekkelijk gemeenteiyk! kiesrecht verdedigde de heer Troelslra het voorstel om van dat kiesrecht den belasting-; census geheel los te maken. De heeren Meesters en Bast er t bestreden nadrukkeiyk zelfs het Regeermgsvoorstel om voor gemeenteraads kiezers los te maken den; eisoh van te zyn loonkiezers enz. Ook de heer Lohman achtte dit voorstel niet aanbevelenswaardig. CORRESPONDENTIE. Eon paar inge zonden stukken moeten tot een volgend blyven liggen.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3