Bears van Amsterdam. dryi t over do wateren en werken op 5, 6 en 7 November a. s. Voorschoten. Van zeer bevoegde zyde weider. ons omtrent deze gemeente eenige b\jzonderheden medogedeold, die, aan alle in woners mei bekend, hen wellicht zullen interes- seoron. In een brief van Graaf Floris V van het jaar 1281 en al vroeger in den „BlafFert der goedoren van de Utrechtsche Kerke" omstreeks het jaar 866 even vóór den Bisschop Odil- baldus, die omstreeks 900 geleefd heeft, wordt het Foroschate of Forschato genoemd. For- Bchate beteekent waarschijnlijk de #Schat- goldende landen van het Forum". Zooals bekend is, heeft de Heerlijkheid langen tijd toebehoord aan het Geslacht dor Heeren van "Wassenaar van Duivenvoorde. Het Kasteol, later herbouwd, is door den alouden 6tam der Wassenaars gesticht en door Diederik aan zijn broeder Filips als een leen gegeven (1226). Ter hoogte van de tegenwoordige Wyn- jaardenlaan lag vroeger het slot Ter Lips, later Wijngaarden genaamd, omdat het vele jaren door het adellijk geslacht van Oom Yan Wijngaarden bezeten is geweest. Het slot Is in 1743 afgebroken. De landerijen werden toen verkocht aan Willem Suurmond, secretaris van Voorschoten. Ook bestond vroeger het huis Rozenburg, in 1200 gesticht door Jacob van Wassenaar. Vervolgens het huis Ter Horst, en Rouwkoop of Roukoop, ook genaamd Middelgeest. (Hierin heeft gewoond Gebhard Frusces, Aartsbisschop en Keurvorst van Keulen.) Ten laatste het huis te Adegeest. Dit huis is waarschijnlijk vóór 1100 gebouwd en behoorde aan het ge slacht van Wassenaar. Gisteravond hield de burger-sociêtelt „De Eendracht", in dit seizoen, liaar eerste bijeen komst in het hotel „Het Wapen van Voor schoten" van den heer J. Deurloo. Bijna allo iedon waren tegenwoordig. De aftredende bestuursleden, de heeren ^ïrion en A. Smit, werden op voorstel van een dor leden by acclamatie herkozen. Het reglement werd mot een kloine verandering wederom gehandhaafd. Er werd mot allen jof op gewezen, dat men den naam der sociöteit altyd heeft weten hoog te houden, getuig© haar twaalfjarig bestaan, terwyi ook de meening, dat men alhier niets van dor- gelyken aard weet staande te houden, onge- Iwyfeld hierdoor wordt gelogenstraft. Toezeg ging werd gedaan van oenige nieuwe leden. jf»at ook in het vervolg wederom de altyd vrooiyke en gezellige geest moge heerschen, Is aller wensch. De gymnastiek- en scherm vereen., opgericht roor „Volksweerbaarheid", heeft haar oefe ningen aangevangen. De contributie is bepaald op 0.10 per week voor de leden en 0.05 per week voor de adspirant-Jeden. Als instruc teur treedt op de heor Blessenaar, gymnastiek- ©ndorwyzer to Leidon. Do oefeningen worden gehouden in het gymnastieklokaal van „Noort- hey", daartoe welwillend door dr. Lely afgestaan. Nieuwe leden kunnen zich aan melden by C. v. Hours, bode dor afd. alhier. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering op 27 dezer te Utrecht te houden zyu door het bestuur van .Volksweerbaarheid" aangewezen de heeren E. Vernède, voor zitter, en dr. W. A. F. Bannier, secretaris der afdeeling. De afdeeling telt thans 100 leden. Zocterwoudo. Uit goede bron wordt ge meld, dat een der baldadige jongelui, die over do geheele breedte van den Rynöyk des avonds steenen hadden gelegd, biyft ontkennen een der daders te zyn geweest, niettegen staande zyn kameraad een volledige beken tenis heeft afgelegd. Deze kon dan ook na het voorloopig verhoor huiswaarts keoren, terwyi gene op bevel van den officier van ïustitie in verzekerde bewaring werd gesteld. Zegwaard. Werd de vorige maand in de bladen melding gemaakt van bloeiende aard- beziënplanten en pereboomen, thans kan men ia een tuin alhier, op den kouden grond, nog bloeiende aardbeziönplanten zien, waaronder er 'ten paar zyn, waaraan rypo en groene vruchten, ka dat in de laatste helft van October, terwyl ie de vorige week oen flinke hagelbui te ver luien hadden 1 Zoetermeer. Volgens de uitkomsten der aatst gehouden voikstolling waren op 1 Januari jl. in deze gemeente aanwezig 593 m., 620 vr., totaal 1213 zielen. In 1890 bedroegen deze cyfers 568 598 1166, een vooruitgang dus vau 47 inwoners. Zegwaard-Zootennoer. Het groote werk is algoloopen; het kerkgebouw der Ned.-Herv. Gem. alhier heeft van binnen zyn nieuw kleed aangetrokken, een keurig gewaad ter vervanging van een lcleedy, waarmee het reeds jaren had „geprykt" en dat onze ouders en grootouders reeds leeiyk gevonden hadden. De financieel© qaeustie buiten bespreking latende, waren er veel bezwaron te overwinnen en veel besprekingen en vergaderingen noodig vóór men een definitief besluit kon nemen omtrent de uitvoering. Het geboqw, vroeger hard-geel geverfd, is thans in dof eikenhout afgewerkt, een kleur, die zoo juist past in deze kerk en dan ook zeer goed uitkomt. Do schilden en wapens zyn gebronsd en kourig uitgevoerd, hot orgel is glanzend helder wit, met gulden biezen afgezet. Het verguldsel hiervan komt niet geheel tot zyn recht, doch, volgens verklaring van twee deskundigen, waaronder een bekend kunstschilder, die dezer dagen het gebouw opnamen, waren zy vol lof over de mooie en ook solido afwerking van het overige. Heeren Kerkvoogden hebben een zeer nuttig werk doen uitvoeren en nu het afgeloopen is, kunnen wy met voldoening neerzien op den arbeid, door den schilder J. De Kater alhior verricht, een arbeid, die, naar we vertrouwen, de leden der Gemeente met genoegen hebben zien tot stand brengen. Oe Leidsche Gemeente-Begroolins vaar 190L Ontvangsten bij de Commissie van Fabricage Daar by de behandeling van de begrooting voor 1900 de toezegging gedaan was, dat :Burg. en Weth. zouden -overwegen of de tapytkloppery kon worden verplaatst, vraagt een lid, of de Raad daartoe een voorstel te verwachten heeft. Naar aanleiding van die vraag geeft een ander lid in overweging het bezwaar, dat aan deze kloppery door haar ingesloten ligging is verbonden, te onder vangen door het oprichten van een machinale kloppery, waarin de stofFen verbrand worden. "Weer een ander lid, dat ook zeer voor ver plaatsing is, vreest, dat door gemeente- exploitatie van eon machinale kloppery, de kosten te hoog zullen worden. B. en Ws. antwoorden, dat de verplaatsing van de tapytkloppery een punt van ernstige overweging by hun college heeft uitgemaakt het is hun intusschen nog niet mogen ge lukken daarvoor een geschikt terrein binnen de grenzen der gemeente te vinden. Ook het donkbeeld, om door oprichting eener machinale kloppery aan de bestaande bezwaren tegemoet te komen, zullen zy gaarne van naderby bezien. Bijdrage van het Rijk in de kosten van het Gymnasium. In verband met de lagere raming van de schoolgelden kan dit artikel worden verhoogd met 167. De kosten, die voor subsidie in aanmerking komen, bedragen 29,210, de schoolgelden die in miadering komen ƒ9415; het subsidie 50% va& verschil ad ƒ19,795 bedraagt derhalve 9897.50 of in ronde som 9897. Do voorloopigo raming bedroeg 9730. By de Uitgaven werden o. a. de vol gende opmerkingen gemaakt: Jaartoedden van de bouwkundigen en van de opzichters der gebouwender wegen en derge lijke. Een lid geeft als zyn meening te kennen dat, al wordt de opzichter, belast met het toezicht op de gemeentereiniging, ontheven van het toezicht op wegen, lanen, wateringen en slooten, door dit aan anderen op te dragen, hy dan nog te veel werk zal hebben aan de gemeenteremiging en de invordering der honden belasting. Hy wenscht hem daarom alleen voor de reiniging te zien aangewezen, opdat deze tak van dienst aan de eischen zal kunnen beant woorden. B. en Ws. worden daarom verzocht te overwegen of het mogelyk is, de invorde ring der hondenbelasting aan eon ander op te dragen, al moest dan ook wegens het gemis van de voordeelen daaraan verbonden, het traktement van den tegenwoordigen amb tenaar worden verhoogd. Een ander lid meent ook, dat die opzichter met te veel werkzaamheden is belast, torwyl oen derde lid het salaris reeds hoog genoeg vindt. B. en Ws. meenen tegenover de moening van hen, die het toezicht op de gemeente- reiniging en dat op de honden voor éón per soon een te zware taak achten, de verzekering te mogen stellen, dat de ervaring geleerd heeft, dat deze werkzaamheden, die naar haar aard zeer gemakkeiyk geiyktydig kunnen worden waargenomen, zeer geschikt aan éón en den zelfden persoon kunnen worden opgedragen. Jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der Gemeente-Secretarie. Naar aanleiding van de hier en daar in do begrooting voor komende traktementsverhoogingen maakt een lid de opmerking, dat naar zyn meening deze verhoogingen niet stelselmatig worden voor gesteld; hy voor zich zou het wenschoiyk achten, dat in onze gemeente, evenals in vele andere, een verordening tot vaste regeling van den rang en volgorde der ambtenaren, met vaststelling der minimum- en maximum traktementen, bestond. Ook vraagt dit lid of, nu na de grensuitbreiding het tractement van don secretaris is verhoogd, ook de andere hoofdambtenaren met het oog op hun meerdere werkzaamhedon geen aanspraak op verhooging hebben. Hiertegen wordt opgemerkt, dat hot trakte ment van den archivaris nog niot lang geleden met 400 is verhoogd, en ook de traktementen van de chefs der afdeelingen nog onlangs opnieuw zyn geregeld. Verder wordt door eenige loden in zake traktements-verhoogingen op groote voorzichtigheid aangedrongen, daar de eene verhooging zoo licht vele andere met zich brengt, en op die wyze het budget belangryk wordt verhoogd. Antwoord van B. en Ws.Een verordening tot vaste regeling van den rang en van de salarissen der ambtenaren ter ge meente-secretarie schynt hun weinig aanbe velenswaardig, waar het steods hun streven geweest is die traktementen in overeenstem ming te doen zyn met de door ieder vorrichte werkzaam boden en de verdionsten van den ambtenaar. Het schynt hun veel wenscholyker nu on dan een verhooging toe te konnon aan don ambtenaar, die daarop uit hoofde van de door hem gopraesteerdo diensten aanspraak kan maken, dan do verschillende ambtenaren op gegeven tyden in het genot van vooruit vastgestelde vorhoogingen te doen treden. Op die wyze biyft een zeer heilzame prikkel tot trouwo plichtsbetrachting behouden, torwyl ook de ambitie by het ambtenaarspersoneel levendig biyft. Overigens is do voorstelling onjuist, als zou het traktement van den secretaris ten gevolge der grensuitbreiding in 1896 een verhooging hebben ondergaan. Vóór en na de grens uitbreiding van dat jaar bedroeg dat traktement 3600. En eerst ten gevolge der op lo Januari 1898 in werking getreden wet tot regeling der financieelo verhouding tusschen het Ryk en de Gemeenten, welke o. a. een algemeene verhooging dor traktementen van Burge meesters en Secretarissen door het geheele Ryk beoogdo, werd diens jaarwedde evonals die van den Burgemeester verhoogd. Jaarwedden van de keurderswegers, meters, rooimeesters en dergelijken. De jaarwedde van den keurmeester van visch en ooft wordt door een der leden te laag gevondon, in ver band met de wedden der keurmeesters voor vee en vleeschandere ledou echter zion geen reden tot verhooging en wyzen op den geheel verschillenden aard dor workzaamhedon. B. en Ws. vereenigen zich met de laatste meening. Jaarwedden van de sluiswachters, brug wachters en dergelijken. Naar aanleiding van het adres der brugwachters 2de klasse, aan den Raad gericht, stellen verscheidene leden er prys op, het oordeel van Burg. en WethsL te vernemen; anderen bevelen dit adres in ernstige overweging aan en vindon, dat er wel eenige motieven tot verhooging aanwezig zyn. B. en Ws. antwoorden, dat zy het zeer zouden betreuren, indien in do eerst ten vorigen jare vastgestelde regeling dor jaarwedden van de brugwachters reeds thans, nu het nog niet wol mogelyk is omtrent de werking dier regeling een gevestigd oordeel uic te spreken, verandering werd gebracht. In ieder geval echter behoort, naar zy meenen, de verdeeling der brugwachters in twee klassen gehandhaafd te bly'ven, waar de kans tot bevordering zulk een krachtige aansporing is tot trouwo plichtsbetrachting. Bovendien kunnen de jongere brugwachters zich werkelyk niet over langzame promotie beklagen, nu de oudste brugwachter 2de klasse, die thans in de eerste plaats voor bevordering in aanmerking komt, eerst in het jaar 1898 werd aangesteld. Mocht echter aan de brugwachters 2de klasse een verhooging van wedde van 50 worden toegekend, dan zouden ook de brug wachters 1ste klasse naar de stellige over tuiging van B. en Ws. in die verhooging moeten deelen en souden ook de beide havenrechercheurs aanspraak op verhooging kunnen doen gelden. Een belangryke financieelo last zou dientengevolge biy vend op de gemeente worden gelegd, zonder dat daartoe naar het oordeel van B. en Ws. termen aanwezig zyn. 24 October 1900. Vor. Kooro pCt. koero. heden, Nod. Cort, N*t. Schuld 75H 89 76% 88% llongarijo, Leon, in Zilver 1SS9 1 S2X 80 Ooitan.-. EentoinP&p. Mol Nor. 6 79% Jaiu'JnLi 6 79 H 79% Po.-t., 0. B. 185&34 mol Tioket 3 22H 22% dito dito 18S3S9 34 34 23.'< dito dito Tabakfllconing. 1% 94M 84% Rusland Binn ilL 1894 4 61X 61% 1830 Rb. 626 d 74Xê 1867,69 100 4 100 99% ISSORb.C2ó,2doaoricGaiul,4 94)4 94% 6 - Enusaie 1891 Rb. 625 1 94 ?4 Spanjo, Obl. P-rp. Schuld i 66>I 'lurkgo Obl. Geprivil 4 WX 80% goconvortoorde sorio D 22X C. 24% Mexico, Binn. Adoaiaro2osor. 5 39>i 39% 61)4 61% funding Leoning 1898 6 83 83 Columbia 100—600 13% 13% Venezuela, ObL 1881 £109 4 25% 25% 4 - 25% Perny. Corp. Obl. fl 58% 59 Cort. v. prof. Aand. 11?fr 11% Italië, Obl. Zuid-IteL Spoor 8 66% 66% Spy.loon. 1887/89 eer. A-E 3 53% 53% Portugal, Beira Baixa 3 61% Rusland, ObL Wladik. 189693 4 93% 83% Rjouan-Ur. R. 625 4 93% 1883 4 96% 96% .IK»4 96% 96 Aand. N. Air. HandMeyiroenig. 100 9 Oalt. Mjj. Vorstenland. 82 Kon. Petrolenmbronnen 260 264 Dordtscbo Potroleuxn 124% 124.% Gewon- Aand, Sohibnjoff 147% Aand. Sumatra Palembang. 72% 72% 148 147 Ned. Handel-Mg, Rencontre 149 N. W. Pao. Hyp.-B, Sohuldbr. 91% Jncomobondn Maxwell IX 7 Aand. Holl. U-.cren Spoorweg 108% M(j. tot Expl. v. Staatspw. 108 Obl. Nod. Contr. Sp. 1000 3 85% Aand. N. Zuid-Air. Spoor 6 161 160 ObL 1899 4 88% 89% ObL Boxtel-Wezel 180780 geat. 89% Aand. Amorikaanecln Vaart 103% 103 122% Amorika, Aand. A-chiflon Topeka 31 32%e 73% 74 O'obg. 99 99 AdJjt. 68 w Aand. Donr. RioOrande 20% 21 ilor. Ctr.fie Penina 12% 12% St. Louie it San Pr.gow. A. 11% 11% .^pr.A. 36% 36% 11% Aand. Mise.Kanaae'i'oxta 10% B Obl. lohyp. CO .2» 66% Erie Spoor Aand. 12% 12% 9 2e prof. A. 19M 9 Ontario 4e Weetorn Aand. 22% 22% NorL 4c Woet. C. v. Aand. 37% 38% t South. Tac. C. Gew. Aand. 35% 35% pCt. Goadl. 78% 78% Union Pac. Cort. v. Aand. 61 °io 62% Pro*- Aju,J- 76 W. N.-Y. 4c P. afg. C.v. A. 15% ,gon.mortg.b. 90% 9 Incomcb. 31 f Wabaeb Sp. C. v. prei. A. 10% 19% Kansas City Sh. ltw. Cy. A 10% 11% Cert v. Aand. 10% 11% 9 Prof. Aand. 31% 33% le Hyp. Obl. 0 64% 68 Hongarije, Tboias-Loten. 4 116% 116 Turkije, Spoorw.-Lo^nB 26 Spanje, Aladrid-Loten3 25 24% Fr. Doli Tabak Mij. AsdcI. 33 32% Doli-Oul tnur-Maatachappg 66 66 Cert v. Aand. AxonArborg. 619 Aandeoleu Sonembah 371 Aandeelcn Rotterdam- Di'li. 210% Noord-Celebes-My. 43. Oostenrijk, Papier 20.00 dito Zilver 20.95 Fransche f Divorso Xiyksmark Russen Zilyerou Roobols/r1.25 dito in Goudon Roebels/L39% Frolongatie 4# pCt. Nieuwe Bank te Rotterdam. Volgens de „Küln. Ztg." zal te Rotterdam een bank instituut met Amerikaansch kapitaal worden opgericht. Het aandeelenkapitaal zal 20 mill. fl. bedragen, waarvan eerst ongeveer een derde zal worden uitgegeven. Tot de oprichters behooren o. a. de heeren F. W. Randebrock, directeur der American Petroleum "Company te Rotterdam, en Scherr, van de Mannheimer bankiersfirma Wingenroth Scherr Co. De nieuwe bank zal in de eerste plaats tot financiring der zaken van de American Petroleum Co. en van de andere daarmede in nadere betrekking staande instellingen dienen. Als directeuren worden de heeren Victor R. Los, directeur der Scheepvaart- en Steen- kolenmaatschappy, en A. R. Schuurbeqe Boeye, directeur der Maats, voor Geldbelegging te 's-Hago, genoemd. XJit do „Staxtfc.scöu.ru.nt". Kon. bosluiten. Benoemd tot voorzitters en burgerlijke leden van de onderscheidene militie raden en tot hun plaatsvervangers voor de lichting der nationale militie van 1901: Zuid-Holland: ia het 1ste militie-district: tot voorzitter, mr. J. G. S. Bevers, lid der Provin ciale Statentot zijn plaatsvervanger, mr. NV. Dolk, lid der Prov. Staten; tot lid, P. J. Van der Burgh, lid van den gemeenteraad van 's-Gravon- hage; tot zijn plaatsvervanger, J. C. Van Hattum van Ellewoudsayk, lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage; in het 2de militie-district: tot voorz. mr. P. D. Kley, lid der Prov. Staten; tot zyn plaatsvervanger, mr. S. Muller Hz., lid der Prov. Staten; tot lid, A. A. Hoos, lid van den gemeenteraad van Rot terdam; tot zyn plaatsvervanger, C. J. Vaillant, Üd van den gemeenteraad van Rotterdam; in het 3de militie-district: tot voorz., H. C. Juta, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsvervanger, J. M. Noothoven van Goor. lid der Prov. Staten; tot lid A. J. Van Hoeken J.-Jz. lid van den ge meenteraad van Leiden; tot zijn plaatsv. P. L. C Dnesson, lid van den gemeenteraad van Leiden; in hot éde militie-district: tot voorz., E. Van der Gyp Barendregt, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsv., N. P.JoDgkindt, lid der Prov. Staten tot lid, J. Hordijk Jz., lid van den gemeenteraad van Dordrecht; tot zyn plaatsv., H. Veth G.-Hz., lid van den gemeenteraad van Dordrecht. Aan B. Van Heaven, gewezen directeur van het huis van bewaring te Rotterdam, verleend een pensioen ten laste van den Staat, van ƒ812 's jaars. Een pensioen van ƒ210 verleend aan H. W. Van Ulffc, weduwe van den rrjksklerk P. G. EL Van Dnelen. Min. bo s ch ikjk in gen. Benoemd tot lsten- klerk bij het departement van Justitie, D. Kelder, thans tweede-klerk- Tot bystand van den districts-veearts wien Haarlem als standplaats is aangewezen, in het afwenden van het gevaar, waarmede besmettelijke veeziekten den veestapel bedreigen, bonoemd tot tijdelijk, veeopzichter, ter standplaats Texel, J. D. H. Trap, to Amsterdam. TWEEDE KAMER. By de voortgezette behandeling der wyzi- gingen in de Kieswet werd op verzoek van den heer Rink door den Minister in art. 1 opgenomen, dat kiesgerechtigdheid ook wordt toegekend aan houders van boekjes van door stichtingen beheerdo spaarbanken. Het geheele art. 1 werd daarna aangenomen met 69 tegen 13 stemmen. By art. 2 kwamen in bespreking 3 amende menten van de heeren Troelstra c.s.; lo. Om te bepalen, dat, indien de aard der werkzaamheden in een bedryf medebrengt, dat zy in den regel een gedeelte van het jaar niet wordon uitgeoefend, ter berekening van den tyd, gedurende welken iemand in dienst betrekking is geweest, de tyd wordt mede- geteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hy in dienst is, hebben stil gestaan, ook indion gedurende dien tyd de dienstbe trekking tydeiyk' was opgeheven. 2o. Om te bepalen, dat, behalve by ziekte, verwonding of werkloosheid, ook by work- staking, het niet ten volle ontvangen loon als normale bedrag is aan te nemen voor plaatsing op de kiezersiyst. 3o. Om voor het beoordeelen van kiesbe voegdheid eventueele ongevallenrente tot een bedrag van het volle loon van don getroffene in rekening te brengen. Togen amendementen 1 en 3 had de Minister minder bezwaar dan togen het 2de amendement. Gemengd Nieuw*» De Haagscke schilderijendiefstal.— By welken Haagschen heer men ongemerkt voor tien duizenden guldons aan ruim '230 schilderyon heeft kunnen stelen? By den oud raadsheer Raedtvan Oldenbarneveldt, wonende in een huis in het Noordeinde, waarvan otte- lyke kamers jarenlang gesioten bleven, zoodat de spinnewebb9n alles bedekten, antwoordt het „U. D." Naar wy vernemen is tegen den antiquair S., die de schilderijen kocht, rechtsingang verleend en tegen hem bevel van gevangen houding uitgevaardigd. De schilderyen zyn allen opgeborgen in oen vertrek van het hoofdcommissariaat van politie en worden, zeer oppervlakkig, op oen waardo van een ton geschat, door den kenner van schilderyen, die gisterochtend, op verzoek van den hoofdcommissaris, don heor Vorsteog, gedurende eenige oogenblikken de collectie slechts voor een klein gedeelte monsterde. Deze expertise zal later worden voortgezet. Volgens een mededeeling in de „N. R. C." waren alle schilderyen, ten huize van den bestolene, die niet in zyn eigen woning ver- biyft, maar en pension in een hotel, gebor gen in kamers, waar z(j niet aan den wand hingen, maar opeengestapeld waren langs de muren. Het porselein moetin manden en kisten geborgen zyn geweest in een schuurtje in den tuin. De expert, die de verzameling bekeek, kon zyn verbazing niet verbergen, dat al deze schilderyen zoo grif werden gekocht van menschen van den stand der gearresteerden. Verder zyn de volgende byzonderheden aan het verhaal, dat het blad geeft, ontleend: By het eerste onderzoek werd de aanwezig heid geconstateerd vaa echte meesterstukken van Jan Steen, een slapend echtpaar, en Ostade. Van dezen laatsten meester een stukje bierdrinkers, geschat op een waarde van tien duizend gulden. Verder echte stukken van Palamedos, waarde ƒ1200, Houckgeest, ƒ1000, en v. dL "Werff, 1200. Voorts werken van Wouwerman, v. d. Neer, Frans Van Mieris, Willem Van Mieris (een vioolspeler), ter geschatte waarde van 3000, Govert Flinck, Schitanus (stillevens), Droog- sloot, Willem Verschueren, een mooi meisjes portret van Neveu, een boschgezicht van Wynands, van 3 a 4 mille waarde, Smids en Van Scheeree, stukken van Heemskerck, Ruys- dael, Kaspar Netscher, 1000; een landschap van Wielaerts, circa 1000. Ook werden gevon den twee Averkamps, voorstellende schaatsen- ryders, waarvan het eene een waarde van ƒ2000 heeft. Maar er is nog een veel mooiere Averkamp, waarvoor een bekend Hagenaar 21 schilderyon in ruil heeft gegeven, een stuk van groote waarde, dat eerst later ter be schikking van de politie kan komen, omdat de eigenaar dit werk, nadat hy het van den antiquair had gekocht, ter opmaking in andere handen heeft gegeven. Er moeten nog veel meer schilderyen, van dezen diefstal afkomstig, in omloop zyn; ook een zeldzame collectie teekeningenin verband waarmede de inspecteur der recherche, de heer Van Aaltz, die oen zeer werkzaam aandeel heeft in de ontdekking en het verdere onder zoek dezer zaak, zich dezer dagen naar Belgiö zal begeven. De gearresteerde knecht en zyn kameraad, een smid, beweren, dat zy voor al deze werken successievolyk slechts een 6- a 600 gulden van den opkooper hebben ontvangen, die echter beweert veel grootere sommen te hebben betaald. Een bedrag van 12- a 13,000 gulden zou hem voorgeschoten zyn door eenige kleinere handelaars in antieke voorwerpen. Er worden ook nog vermist een aantal Delftsche schotels, kostbaar Saksisch porselein en bronzen groepjes. Morgen is er een jacht in den Oranjepolder voor de leden van het Civiele on Militaire Huis van H. M. de Koningin. Op het naar Amsterdam geseind# verzoek aan den „Algemeenen Nederlandschaa Diamantbewerkersbond" om mede te doen aaq de Antwerpsche staking voor den acht-uurs- werkdag, is volgens het „Handelsblad van Ant werpen" het volgende antwoord ontvangen: „Thans staken is onmogelyk. Slaagt gfl echter, dan zullen wy den dag na uw over-' winning met alle kracht den stryd voor het zelfde doel aanbinden". Krachtens vonnis dor Rotter- damsche rechtbank van 25 September werd, gisteren aldaar voortgezet de behandeling der zaak togen J. V., 24 jaar, schippersknecht aldaar. Den 18den September had hy terecht gestaan, beklaagd van in den naciit van 14 op 15 Juli in de Zandstraat Friedrich Wilhelm Schönfeld moedwillig met een mes zoodanig in den buik te hebben gestoken, dat hy ten gevolge van de daardoor ontstane beleodiging den volgenden ochtend is overleden. Als getuigen werden alsnu nog gehoord de inspecteurs van politie F. J. P. L. Soeten en D. De Haan en P. G. Croes, amanuensis in het stedeiyk ziekenhuis aldaar, uit wier ver klaringen de identiteit van het lyk van S. voldoende bleek. Nadat het openb. minist. by zyn vordoring tot veroordeeling tot drie jaar gevangenisstraf met in-mindering-brenging der prevontieve hechtenis, volhardde, refereerde de verdediger mr. M. J. C. M. Kavelaars, zich aan 's rechters oordeel. Vorder werd nog behandeld de volgende zaak Toen H. B., 51 jaar, tuinier te Alfen, op den éden September was geweest in den winkel van A. Van Ewyk, te Haastrecht, vermiste deze 9 knotten sajet, die vóór de komst van B. aldaar op een plank aanwezig waren geweest. Reeds in den winkel had v. E. gezien, dat beklaagde aan zyn jas futselde, even alsof hy iets wegstopte. Op weg van daar naar Oude water had do veldwachter, die den vorigen dag togen beklaagdo wegens bedelary proces-verbaal had opgemaakt, hem^ ontmoet en hom in het bezit van sajet ge zien. Naar de herkomst gevraagd, had hfl.7 den veldwachter verklaard do sajet te bobben, gekocht. Op laatstgenoemde plaats was de, sajet door hem verkocht. Toon beklaagdo den dag vóór den diefstal was gevorbaliseerd wegens bedelary, had hy niets in zyn bezit en had toen zelfs geen geld om brood te koopen. Hy beweerde de knotten sajet toen,' daar het regende, by oen hem onbekenden boer in bewaring te hebben gegeven. r Het openbaar ministerie kon zich met be- klaagdo's opgaven niet vereenigen en wees er op, dat doze, die roeds vroeger was veroor deeld, zeer ongunstig bekond staat en ambt-^ genooten inlichtingen omtrent hem inwinnen. Voor den diefstal werd gevraagd veroordeeling tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf voor de bedolary drie dagen hechtenis cneJfij jaar opzending. De verdediger mr. \V. Van Traa achlto het wettig bowys, wat den ten laste gelogdeo' diefstal betreft, niet aanwezig en zag met vertrouwen vryspraak te gomoet. Uitspraak in deze boide zaken over S dagen. Ook stond terecht H. K., 38 jaar, veehouder to Lange Ruigeweide. Hy had op 17 Juli 's m. te 4 uren te Hekondorp den gemeente- veldwachter D. Launspach, die hem uit het; arrestantenlokaal ontsloeg, met de hand te^en de borst geduwd. Hoewol beklaagdo van, 's avonds halfelf tot genoemd uur was ingo- sloten goweost, verklaarde hy nog zoodanig'; ondor don indruk van den vorigen avond ge bruikten sterke drank te zyn geweest, dat hy zich van het gebeurde niots herinnert. Eisch ƒ50 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. In een zeer druk bezochte gadering van dienstmeisjes te Amstenfn.ni is gisteravond besloten tot het vormen van een dienstboden-vereeniging. Ruim veertig meisjes lieten zich voor hot lidmaatschap inschry'ven. Te Nymegen heeft een ernstige mishandeling plaats gehad. Zekere A. R.t men 22-jarige sjouwerman, aldaar woonachtig, be- vond zich te ongeveerhalftwaalf 'savonds in' een tappery in de Steenstraat, waarin eenige onbekende schippers, vermoedelyk Belgische, kwamen, die mot hun meisjes uit waren. Toen nu R. de tappery verliet, werd hem/ buiten gekomen, door éón hunner met een flesch jenever op het hoofd geslagen, daarna op den buik getrapt en vermoedelyk met een scherp voorwerp een wond in don buik toe-' gebracht. Door de moeder van R. werd eerst den volgenden morgen geneeskundige hulp' ingeroepen en de politie gewaarschuwd. DO; toestand van R. bleek zoodanig te zyn, dat- gevaar voor zyn leven bestaat, waarom h$ naar het roomsch-katholieke ziekenhuis aldaar/j is overgebracht. De dader is nog niet go»; arresteerd. (Nijm. Ct.\. j Ongeveer driejaar geleden var«^ kocht de landbouwer Trip, te Bonner veen/; een paard naar een gemeente in Friesland. Eenigen tyd geleden werd het gekocht door een handelaar te Zuidlaren, die het op de Zuidlaardermarkt weer aan iemand te Rolde overdeed. Deze keek den volgenden dag vreemd j op, toen de stal op9n en het paard verdwenen, was. Het blook by zyn eersten baas te zyn teruggekeerd, die op een afstand van drio uur van Rolde woont. Gistermorgen is naby het station, Groningen eon zekero W. M., wonende te Groningen, door een trein der Sts.-Sp. over reden en gedood. Den 29sten October, dos avonds to 7 uur, zal voor den Raad van Tucht voor de Koopvaardy behandeld worden de zaak van het Ned. stoomschip „Prins "Willem I", kapi tein A. R. Nyboer, van den Kon. We3t-Indi- schen Maildienst, welk stoomschy^in Juni 1L op het eiland Mariquona (Bahama-eilandon) gestrand en verloren geraakt is. Het schip kwam van Nieuw-York en was bestemd voor j West-Indiö. Aan boord waren 35 man, dia allen gered zyn. Acht getuigen zyn in deze zaak gedagvaard. De M aastrichtsche rechtbank veroordeelde gisteren A. J. Soemors, klompen maker te Wyiré, gedetineerd, wegens doodslag op J. Bindels, aldaar, (door een met kogel geladen geweer op hem af te schieten, waar door hy zoodanig in den buik is verwond geworden, dat hy eenige oogenblikken daarna^ is overleden) tot drie jaar gevangenisstraf] onder aftrek van de preventieve hechtenis.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2